Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de kullandığınız telefonlar ve GSM operatörleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'de su an itibariyle ulusal GSM agina sahip 4 buyuk operator vardir. Bunlar Verizon, T-Mobile, AT&T ve Sprint (Sprint). Bunun disinda piyasada var olan sirketler genelde bu operatorlerin aglarini kiralayip oyle hizmet verirler. Ornegin bu sirketlerden en cok bilinenlerinden Cricket adli sirket AT&T'yi; MetroPCS, T-Mobile'i; Virgin ve Boost adli sirketler de Sprint'i kullaniyorlar.

PCMag'in Mayis 2017'de 30 sehirde yaptigi test sonuclarina gore bu 4 buyuk sirketin hizmet performanslari soyle puanlandirilmis:
    (bulabildigim en guncel arastirmalardan biri buydu, ama unutmamak lazim ki zaman icinde bu sirketlerin hizlari, guvenilirlikleri veya kapsama alanlari degisebilir. Misal bundan 3-4 yil once Verizon ve AT&T en guvenilir hizmet veren iki sirket iken, T-Mobile hizmet kalitesini arttirarak kendilerini son zamanlarda yakaladi.)
    alt metni

Bu da 4 buyuk sirketin gectigimiz 8 yilda ortalama download(data indirme) hizlari degisimi:

alt metni

ABD cok buyuk bir ulke oldugundan, bu sirketlerin hizmet kalitesi her yerde ayni olmayabilir. O nedenle, ayni arastirmaya gore, ABD 6 bolume bolunup her bolgedeki operatorlerin maksimum download hizi, ortalama download hizi, maksimum upload hizi, ortalama upload hizi, ortalama ping ve guvenilirlik (reliability) performanslarina gore 100 uzerinden aldiklari puanlar soyle belirlenmis:

Bolge AT&T Sprint (Sprint) T-Mobile Verizon
    ABD Geneli 93 74 96 97
    Kuzeydogu (Northeast) 91 69 94 93
    Guneydogu (Southeast) 87 68 95 95
    Kuzey-Orta (North Central) 93 76 88 97
    Guney-Orta (South Central) 98 72 94 87
    Kuzeybati (Northwest) 84 77 95 93
    Guneybati (Southwest) 91 65 91 96

Yukaridaki bilgilerin hepsinin kaynagi su sayfadaki calismadir: https://www.pcmag.com/Fastest-Mobile-Networks

ABD'de yasadiginiz bolgede, istedigi fiyata gore en iyi hizmet veren firma hangisi ise onu kullanin. Farkli operatorlerin birbirinden cok farkli kampanyalari ya da planlari olabiliyor. Hangi plani satin alacaginiza karar verirken hem bu konuda paylasilan bilgilerden, hem de cevrenizdeki kisilerin tecrubelerinden yararlanabilirsiniz. Nitekim en guvenilir (ya da sizin durumunuza en uygulanabilir diyelim) bilgiyi ayni yerde yasadiginiz insanlardan alacaksiniz, cunku onlar o bolgede o GSM sirketini kullanan kisiler.

Benim uzun suredir kullandigim GSM operatoru T-mobile. Bir grup arkadasla T-mobile'in One Plus planinin icindeyiz. Bu kampanyalar zaman zaman belli vaatler sunuyor, yani biz bu kampanyaya kayit olurken bize sunulan hizmetler ya da secenekler ile su an var olanlar birebir ayni olmayabilir.

Bizim kullandigimiz plana gore aylik sinirsiz text(mesajlasma), sinirsiz konusma ve sinirsiz LTE (4G network) 4 kisi icin kisi basi $40, bundan sonraki her eklenen kisi icin ise +$25. (Pek cok planda LTE sinirsiz diyorlar ama aslinda aylik kullandiginiz belli bir data'dan sonra veri indirme hizi o ay icin LTE'den 3G'ye dusuyor, bizim planda bu kac tam emin degilim 10GB gibi bir sey olabilir, beni su ana kadar hic kisitlamadigindan tam bilmiyorum). Biz arkadaslarla su an planin icinde 10 kisi oldugumuz icin aylik odedigimiz ucret $32, ayrica T-Mobile'in "Kickback" adli bir uygulamasi da var bu planin icinde, bu uygulamaya gore bir ayda 2GB'in altinda data kullanan kisiler 10 dolar daha az oduyor, yani odedigimiz aylik ucret $32'den $22'ye dusuyor. Genelde wi-fi olan yerlerde bulundugumdan cok veri kullandigim soylenemez, ama genelde bir ayda 2GB sinirinda dolasiyorum... Yani misal gecmis 6 ayda herhalde 3 defa $32, 3 defa da $22 odemisimdir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 Buy One Get One kampanyasinin bitis tarihine bakin, yakin bir zamanda olabilir.

• @crazycells biz de sizin aileye girebiliyor muyuz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow maalesef ben authorized user degilim 🙂 ama forum uyeleri ABD'ye yerlestikten sonra birbirine yakin yasayan uyelerle benzer bir grup olusturmaya calisabiliriz 🙂

• @crazycells 🙂 grup içinde faturasını ödemeyenin ödeyenlere zararı oluyor mu? kredi skoru vb?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow hayir ikisinin alakasi yok.

bu bahsettigim aile plani... Planin bir authorized user'i var, o kisi her ay faturayi oduyor, biz de her ay kendisine parayi geri oduyoruz. Yani faturanin odenmemesi gibi bir durum yok. Aslinda iyi oldu sordugunuz, ben bahsetmeyi unuttum... Bu bahsettigim plan auto-pay ile gecerli, yani kartinizi hesaba bagliyorsunuz ve otomatik olarak kesiliyor. Auto-pay olmadan sanirim kisi basi 10 dolar daha fazla oluyor. En azindan biz aldigimiz zaman anlasmanin sartlari boyle bir sey idi, su an degismis olabilir.

• verizon ile konuştuğumdada bu aile planı vardı. verizon gounlimited paketi 1kişi 75$ 2 kişi 65 $ 3 kişi 50 $ 4+$ 40$ idi. paket LTE,sms ve arama sınırsız.
    Ben aile için düşünüyordum. @crazycells sizin yazınızı okuyunca bir sorayım verizona öyle grup olursa çok avantajlı olacak 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhanvegs evet, ama zaten plandaki diger uyelerin kim olduguyla ilgilenmiyorlar. Yani illaki aile uyeleri olmasi gerekmiyor, arkadaslar da olabilir grupta.

• hızı düşmeyen sınırsız internet yok galiba cep telefonu için amerikada 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta sanirim cep telefonu sebeke operatorleri icin soyluyorsunuz? Cunku eve bagladiginiz internette hiz siniri ya da kota diye bir problem yok.

Cep telefonu planlari icin zaten 4-5 yil onceki planlarla su anki planlar arasinda bile bence cok fazla fark var, hizmet kalitesi ve hiz olarak... teknoloji ve alt yapi hizli bir sekilde gelisiyor, dolayisiyla su an eminim birinde vardir bu olanak eger yoksa bile cok yakinda hepsinde buna benzer sinirsiz yuksek hizda veri olanagi olacaktir, ama cogunlukla su an verilen miktar da yetiyor.

• Bizde T mobile aile paketi var... Hersey sinirsiz ve hiz dusumu olmaksizin hat basina 27 dolar gibi bir sey oduyoruz... daha ucuzu yok herhalde...

Telefon olayina bende bakiyorum ama genelde yeni hatla ikinciyi bedava veriyorlar. Ben mevcut hatlar uzerinden almak istiyorum. Bakalim olabilecek mi...

• @semavi biz o 2. Bedava telefonu gelir gelmez alamıyoruz ama değil mi?

• Bilemiyorum maalesef. Yeni hat Darth varmis. Bizede vermediler

• ⭐⭐⭐

Bende soyle bir bilgi vermek istiyorum, hat kapsama alani olarak Tmobile ve Verizon denedim. Tmobile ara sira cekip, ozellikle bina iclerinde cekmezken, Verizon dagda bayirda her yerde cekiyor. Verizon aylik $50 prepaid kullaniyorum; ses ve mesaj sinirsiz, internet ise 7 gb ama kullanmadiginiz bir sonraki aya devrediyor.

Bilgilerinize

• ⭐⭐⭐

Son bir bilgi olarak; iPhone kullanmayacaklar icin Google’in hattini oneririm (iPhone’da tam calismiyor). Bu Google’in hatti nereye giderseniz gidin, en iyi cekim kuvveti hangi hattaysa ona otomatik geciyor ve internet sadece kullandiginiz kadar oduyorsunuz. Hizmetin ismi Project Fi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld madem adi gecti, ben de yazayim... Google Fi yukarida bahsettigimiz sirketlerden Sprint, T-Mobile ve U.S. Cellular adli sirketin agini kullaniyor. Sizin de dediginiz gibi hangisi gucluyse ona baglaniyor...

Yukarda iletisim agi saglayan 4 sirket var demistim ama aslinda bir tane daha var, o da US cellular. Bunlar da diger 4 buyuk sirketten farkli olarak kendi aglarini kullaniyorlar.

• @orhanvegs ABD'de kullandiginiz telefonlar ve GSM operatorleri içinde söyledi:

verizon ile konuştuğumdada bu aile planı vardı. verizon gounlimited paketi 1kişi 75$ 2 kişi 65 $ 3 kişi 50 $ 4+$ 40$ idi. paket LTE,sms ve arama sınırsız.
    Ben aile için düşünüyordum. @crazycells sizin yazınızı okuyunca bir sorayım verizona öyle grup olursa çok avantajlı olacak 😃

@crazycells ABD'de kullandiginiz telefonlar ve GSM operatorleri içinde söyledi:

@orhanvegs evet, ama zaten plandaki diger uyelerin kim olduguyla ilgilenmiyorlar. Yani illaki aile uyeleri olmasi gerekmiyor, arkadaslar da olabilir grupta.

Verizon ile konuştum. 4+ demişler ama en fazla 5 kişiyi kabul ediyorlar. Grup olarak kabul ediliyor ama bir isim üzerinden oluyormuş. Yeni tanışılan kişiler ile grup oluşturmak mantıklı gelmedi. 75$ gidecek gibi 🙂 . Verizon seçmemin sebebi trnin turkcell i gibi her yerde çekiyor. Kötü tarafı diğer gsmlere göre pahalı

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells ABD'de kullandiginiz telefonlar ve GSM operatorleri içinde söyledi:

Verizon ile konuştum. 4+ demişler ama en fazla 5 kişiyi kabul ediyorlar. Grup olarak kabul ediliyor ama bir isim üzerinden oluyormuş. Yeni tanışılan kişiler ile grup oluşturmak mantıklı gelmedi. 75$ gidecek gibi 🙂 . Verizon seçmemin sebebi trnin turkcell i gibi her yerde çekiyor. Kötü tarafı diğer gsmlere göre pahalı

Evet, bu plandaki kisiler surekli gorustugunuz kisiler olmali dogal olarak, aranizda sik sik para alisverisi olacak. Fatura otomatik olarak "authorized user"dan kesiliyor, digerleri de istedigi sekilde kendisine geri oduyor. Bizim grubumuzdaki kisiler 10+ yildir birbirini taniyan ve sik sik bir araya gelen kisilerden olustugu icin bir sorun yasamiyoruz.

Gider gitmez degil belki ama zamanla guvenilir kisiler kazandiktan sonra boyle bir ise girisebilirsiniz.

• @crazycells Doğrudur 🙂 Herşey için acele etmemek gerekiyor. Bunlar zamanla yerine oturur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhanvegs aynen oyle 🙂 ilk yil ben de prepaid hat kullanmistim, tabii neye ne kadar ihtiyaciniz oldugunu tam kestiremiyorsunuz en basta, eminim yapacaginiz ise gore de degisecektir telefon kullanimi... zaten ilk aylarda cok da arama yapmadiginiz icin genelde benim ihtiyacimi karsiliyordu. Tabii zamanla cevreniz genislediginden daha cok arama ve mesaj gondermeye ihtiyac duyuyorsunuz, oyle olunca tarifeli hatlara gecis yapiyorsunuz.

Benzer Başlıklar

• 12
  • 15
  • 3
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |