Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea

yukaridaki bilgilere ek pa da 20-25k baslamakla birlikte myseanin soyledigi rakamlar brut ucretlendirmedir. net rakam bireysel emeklilik ve saglik sigortanizdaki kapsami belirlerken sectiginiz pakete gore de etkilenecektir. ayrica memurlukta county memurlugu bizdeki belediye memuru gibiyken state memurlugu daha iyi olanaklara sahiptir. ornegin x county de memurken y countye gectiginizde emekliliginiz icin y countye gectiginizden itibaren yirmi yil icerisinde emekli olunabilmektedir.

• @Doncarleone County veya state de memurluk farkli. Onlar maaslarini county veya eyaletten alirlar. Calisma alanlari daha dar kapsamlidir.

Benim yukarida bahsettigim ise federal memurluk. Hem arada statu farki var hemde calisma alanlari cok daha genis. Ayrica maaslarini federal hukumetten alirlar.

• Ben Turkiyede 7 senelik memurdum.tek kalem de istifami verdim.7 sene sadece beni kullanmislar

• @paw-of-eagle Ucretsiz izin hakki iki defada 6 aydan toplam 1 yil olarak alinabiliyor. Ben de memurum. DV2024'e hazirlaniyorum. 6 ay ucretsiz izin alip gitmis olsak diger 6 ay icin tekrar geldigimizde ne zaman bizi ayirabilecekleri biraz muamma. İsterlerse 2-3 ay sonra da ayirabilirler ucretsiz izne. Bu biraz moral bozucu olabiliyor. Hele ki bir gun dahi Us'e gitmis olsak geri gelmek boğar beni acikcasi.

• @semavi 31 yaşındayim. DV2024'e basvuracagim. Cikarsa gitmem 33-34 yasina denk geliyor. Çok geç olmasa da geç mi kalinmis olur? Veya neler icin gec neler icin tam zamaninda olmus olur?

• @Tolgahan İstifayi neden ettiniz? Sonrasinda ne oldu anlatir misiniz? Ben de ayni durumdayim. DV2024'ü bekliyorum.

• Turkiye'de 20-25 yillik memurlar bile ayda $800 falan ancak yapabiliyorlar. Hesabi siz yapin!

ABD'de gittikten sonra ileride Turkiye'den farki oder emekli olurum diye dusunseniz bile, bunu hesabini daha once ilgili bir konuda yapmistim. Yapacaginiz fark odemelerinden sonra elde edeceginiz aylik emekli maaslari malesef enflasyon ve kur farklarina yenileceginden, sonuc olarak zararda oluyorsunuz. Yani olu yatirim!

• @MySea Daha acik anlatma imkaniniz var mi mesela Turkiye'den emekli olmak icin para gonderdik US'den

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ferhat-Kar yurtdışı borçlanma ilgili resmi site aşağıdadır.

• @MySea Tesekkurler

• 657'ye göre 15 tam yıl memur statüsünde çalışıp istifa eden/çekilen memurlar başka bir yerde çalışmamak kaydıyla (Türkiye'de çalışamazsınız, ABD'de çalışmak sorun değil) 61 yaşını doldurduklarında SGK'ya başvurarak emekli olabiliyorlar, 15 yılınızı doldurduysanız bu imkandan yararlanabilirsiniz. Ya da memurluktan ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içinde SGK'ya başvurmak kaydıyla 25 hizmet yılını doldurana kadar emekli keseneklerinizi (kurum katkısı ve SGK primini) kendiniz ödeyerek, daha sonrasında ise normal emeklilik yaşınızı bekleyerek emekli olabiliyorsunuz. 15 yılını dolduran memur arkadaşlar bu emeklilik olanaklarının detayları araştırabilir.

• @gzm06 Ben bu durumu 10 yıl diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirim. Bakabileceğimiz bir kaynak var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐

@gzm06 güzel bir bilgi. ben detaylarını veya son durumu bilmiyorum ama böyle bir şey varsa eşim için kullanabiliriz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

burada detaylı anlatılmış

• ⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10 abi yine döktürmüşsün hemen... 👏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizci10 ucunda sen ve ailen var tabiki de yığarız dökümanları buraya

• @srhnkskn @denizci10 https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/05/20080508-1.htm madde 70'de belirtiliyor, biraz karışık ama memurlar.net sayfasında da bazı soru-cevaplarda yanıt bulunabiliyor, googleda 61 yaş 15 yıl diye ararsanız çıkıyor. 10 yıl isteğe bağlı iştirakçilikte geçerli, primlerinizi ödemeye devam ediyorsunuz ama 15 yıl dolduysa hiç prim ödemeden Türkiye'de çalışmamak kaydıyla 61 yaşta emekli olabiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐

@gzm06 güzel bilgi hem de resmi gazetenin olması da iyi oldu buradan bakabiliriz diğer detaylara. teşekkürler elinize sağlık.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |