Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@barlas, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese Merhabalar,

Daha önce UNGANLAR deneyimimiz paylaşmıştık şimdi AP sürecinden dolayı gecikmeli ama sonucu güzel olarak mülakat deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

04.03.2022 / 08:45 de olan randevumuz için saat 08:00 civarlarında kapıdaki kuyruğa girdik. 08:45 de içerideydik ancak daha önceki mülakat deneyimlerinde söylenenler gibi çocuklu ailelere öncelik verilme gibi bir durum olmadı( hava soğuktu ve oğlumuz (15Aylık) üşüdü). Bebek arabasını içeri almakta problem olmadı hatta bebek arabasının altındaki kısmı bile çok detaylı incelemediler. Sonraki işlemler diğer mülakat deneyimlerinden çokta farklı değil( ödeme ->evrak teslimi -> mülakat ). Mülakatımızı tercüman eşliğinde Türkçe olarak gerçekleştirdik. Sırasıyla yemin->çalıştığımız sektör -> bankadaki para -> ABD ye gittiğimizde ne iş yapacağımız ve nerede kalacağımız gibi sorular soruldu ve maalesef güzel gittiğini düşündüğümüz mülakatın pasaportları bize geri verilmesiyle hayal kırıklığı ile devam etti. AP ye kaldığımızı ve birkaç gün içerisinde mail geleceğini bildirdiler. Biz elimizde pasaportlar ile ne olduğunu tam olarak anlamadan konsolosluktan çıkıp maili beklemeye başladık. Beklenen Mail 1-2 gün içerisinde gelmedi :). Hatırlatma maillerimiz sonucu 10 gün sonra istenen evrakı gönderdiler bizde doldurup yolladık ve 31.03.2022 de AP durumumuz sonuçlandı. Bugün ise pasaportlarımızı aldık. Yaklaşık 1 aya yakın süredir yaşadığımız belirsizlik, hayal kırıklığı ve ümitsizlik yerini ABD için hazırlık yapmaya bırakmıştı.

Başta @gucarslan ve @Muhtaradana olmak üzere tüm admin/grup/ forum yöneticilerine teşekkürler.
    2022 talihlilerinden mülakat bekleyen tüm herkesin en kısa sürede mülakat almalarını ve AP'ye kalan telegram grubundaki arkadaşlarımında en kısa sürede süreçlerinin olumlu sonuçlanmasını dilerim.

Herkese sevgiler.

• ⭐⭐⭐

@aberkkocak, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

9 Mart 2022 Mulakat deneyimim

08.45 randevum icin 8 gibi alana intikal ettim kaktus kafede diger mulakata girecek olan arkadaslarla biraz vakit gecirdikten sonra konsolosluga siraya girdim burada biraz bekledikten sonra gorevli isim kontrolunun ardindan xray kontrolunun oldugu kisima yonlendirdi burayi da gectim ve ardindan kapilarla gurestikten sonra mucadelenin galibi olarak iceriye girdim burada bilindigi uzere ilk olarak pasaportun arkasina basilan bandrol ve sira numarasi verildi odemeyi yapip ardindan belgeleri teslim ettikten sonra mulakat icin cagrilmayi bekledim kisa sure sonra cagrildim ilk olarak parmak izlerim alindi ve ardindan konsolos soyleyeceklerimin dogru olduguna dair sag elimi kaldirip yemin etmemi istedi sonrasinda sorular basladi ilk olarak bolumum ve kac yil kaldigini sordu bilgisayar muhendisligi dedim voov good tarzinda bir yanit verdi nereye/kimin yanina gidecegimi sordu new york smithtown’a dayimin yanina gidecegimi soyledim onlarla mi kalacaksin dedi evet dedim ailemi mesleklerini ve hesabimdaki paranin kaynagini sordu ailemin destegi oldugunu soyledim new york icin 14.450 dolar gosterdim ve vizem onaylandi. Surec boyunca destegini bilgisini ilgisini esirgemeyen basta ibrahim abi (smartcells) olmak uzere herkese minnet esliginde tesekkur ediyorum iyi ki bu olusumda bulundum yesilkartforum gercekten buyuk bir nimet

simdi de 29 Nisan 18.30’da JFK havalimanina ucuyorum ayni ucusu kullanacak olan varsa havalimaninda gorusebiliriz ekstra olarak new york’a gelecek olan insanlar bana ulasabilir elimden geldigince yardimci olmaya calisirim yani en azindan sonradan gelenler icin

Saglicakla

• ⭐⭐⭐

@yuxel1907, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar,
    Mülakat tarihim 10 Mart'taydı, ungan randevumu ekstra randevular açıldıktan sonra 8 mart 12'ye aldım fakat 2 gün öncesi randevu biraz riskli oldu, pcr sonucu pozitif çıkma olasılığına göre daha erken tarihli olması daha akılcı olacaktır.
    Unganlar randevusuna 11:30 gibi gittim, yoğunluktan dolayı 1 saat sonra tekrar gelmem söylendi. 12:15 gibi tekrar gittim, 10 dk gibi bekledikten sonra, kaydım yapıldı, fotoğraf çektiler, ateş ölçtüler ve evrakları(Pasaport, Pcr Testi(E-nabız), aşı kartı(E-Nabız) aldılar. 10 dk kadar sonra içeri alındım:
    • Boy – kilo ölçümü yapıldı.
    • Üzerimi çıkardım beklemeye başladım
    • Doktor geldi:
    o Tansiyonumu ölçtü
    o Nerede çalışıyorsun, ne iş yapıyorsun, hangi şehirde yaşayacaksın, daha önce Amerika’da bulundun mu, orada ne iş yapacaksın gibi sorular sordu.
    o Sigara içiyor musun? Ameliyat geçirdin mi? Bulaşıcı hastalığın var mı?
    • Doktor aşıları yaptı
    • Daha sonra 250 dolar ödeme yaptım ve üst kata çıktım
    • Kan verdim, röntgen çekildim 47,5 dolar ödeme yaptım
    • Aşağı indim, gün içerisinde 17’ye kadar aranmaz isem ertesi gün 15 – 18 saatleri arasında gelip sonuçları almam söylendi.
    Ertesi gün gidip sonuçları aldım, zarf üzerindeki evrak ve cd bazı eyaletlerde sorulabilir sizde kalacak dendi denerek zarfın kapalı şekilde konsolosluğa verileceği söylendi.
    Ertesi gün saat 8:45’deki randevum için 8:25 gibi sıradaydım, cüzdan ve evrak dosyalarım hariç diğer eşyalarımı otelde bıraktım. 8:30 gibi kapıdaki kimlik kontrolü sonrası içeri alındım.
    İçeri alındıktan sonra pasaportumu vererek, numara aldım:
    • Numara ilk yandığında gişede pasaportumu verdim, 330 dolar ödeme yaptım ve aynı numarayı takip etmem söylendi.
    • Numara 2nci defa yandı ve iç taraftaki memura gittim:
    o 2 adet fotoğraf, diploma aslı ve fotokopisi, nüfus kayıt örneği(E-Devlet), askerlik belgesi(E-Devlet), temiz kağıdı(E-Devlet), finansal belgeler(15001 dolar), ayrıca üzerime olan tapunun fotokopisini verdim
    o Daha önce Amerika’da bulundunuz mu? 6 aydan fazla bir sürede başka bir ülkede yaşadınız mı gibi sorular soruldu
    o Mülakatı İngilizce yapabilir misin diye sordu, yapabilirim dedim ve aynı numarayı takip etmem söylendi.
    • Numara tekrar yandı ve geçtim.
    o Selamlamadan sonra sağ elimi kaldırmam ve söylediklerini onaylamam söylendi. Onayladım.
    o Sağ – sol el 4 parmak ve iki el başparmak olarak parmak izi alındı.
    o İngilizce olarak nereye gideceksiniz? Ne iş yapacaksınız? Ne iş yapıyorsunuz? Evli misiniz? Çocuğunuz var mı? Soruları soruldu. Bunlara net cevaplar verdim
    • Tebrik ederim, vizeniz onaylandı, haftaya teslim alabilirsiniz dendi
    Forumda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, her zaman çok yardımcı olundu. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

Dosya Numarasi: 2022EU12xxx
    DS-260 Gonderimi: 11/05/2021
    KCC Evrak Istegi: 16/09/2021
    KCC Evrak Onayi: 02/02/2022
    Saglik Muayenesi: 08/03/2022
    Vize Mulakati: 10/03/2022
    Vize Onayi: 10/03/2022
    Pasaport Teslimi: gg/aa/yyyy
    ABD Ilk Giris:

• ⭐⭐⭐

@hüseyinsevda, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

DEGERLİ ARKADAŞLAR MERHABA
    14/03/2022 Konsolosluk mülakat deneyim.(Bu bilgiler diger arkadaşların paylaşımları gibi ihtiyacı olan arkadaşlar faydalı olur).
    sabah 09:15 randevu saatimizdi.08:40 gibi konsoloslugun kapısımda beklemeye başladık. önümüzde iranlı 3 - 4 aile ve 3 Türk aile vardı.Erken gitmek için acele etmeyin kapıdaki Türk polis memuru elindeki listeden randevu saati gelenleri çagırıyor. Randevu saatinden önce almıyor. Geçte kalmayın. Zamanında orda olmanız yeterli.
    Listedeki İsimleri Pasaportunuzdan kontrol edilip Covid 19 formunu dolduruyorsunuz hepsine NO deyip imzalayıp memura verdik. XRay cihazından geçip bekleme salonu olan yerdeki ilk bankoya pasoportlarımızı teslim ettik. Pasaportun üstüne sticker yapıstırıyorlar ve sıra numaranızı veriyorlar.Bu numaradan 3 kere çagrılıyorsunuz.
    1-Çagrı: Tabiki 330 dolarınızı almak için oluyor. vezneye kişi başı 330 dolar ödüyorsünüz. ben nakit ödedim.para üstünü geri veriyorlar merek etmeyin 1000 dolar verdim 10dolar geri aldım.
    2-Çagrı: Evrak teslim aşaması. numaranızın yandıgı bankoda bir memur tek tek evraklarınızı istiyor .teslim ediyorsunuz .Pasaportunuz, Nufus kayıt örnegi (dogum belgesi yerine geçiyor), Arşivli Adli sicil kaydı, Askerlik belgesi, 2 fotograf, Lise veya üstü diger diplomalarınızı veriyorsunuz.
    Askerlik belgesi ne dikkat edin 18 yaş ustu her birey den istiyorlar .Ben den (56 yasındayım) istediler vardı verdim.17 yaşındaki oglumdan istediler İTİRAZ ettim özür dileyip gerkli olmadıgını 18 yaş üstünden istediklerini söylediler. ( memurun bilgisizligi veya dalgınlıgı herhalde).
    3- İnterview Mülakat: Stresin son damlası. Sempatik ve cidibir memur sizi güler yüzle karşılıyor. soru1: ABD nereye gideceksiniz. soru2: Ne iş yapmayı düşünüyorsunuz.
    Bu iki soru banko arkadaşlar. bundan sonra gelecek sorulara vereceginiz cevaplar tutarlı olmalı.
    Birinci soruya DC olarak cevap verdik çok mutlu oldu .kendisinin de DC li oldugunu söyledi ve güzel bir yer oldugundan bahsetti. Ben ikinci soruya fırsat vermeden Kardeşimin orda yaşadıgını onun yanına gidecegimizi oglumuzun da Winston Churchill lisesine devam edecegini anlattım. Oglumu tebrik etti. ikinci soru Orda ne iş yapmayı düşündügümüzü sordu. Turkiyede kendi işimizin oldugunu bu işi oraya taşıyacagımızı söyledik. Başarılar diledi. Üçün soru ingilizce düzeyimizin ne olduguydu bizde çok yeterli oldugunu düşünmedigimizi fakat hızlıca ilerletmeye çalışacagımızı anlattık .Oglumuzun çok hızlı ögreneceginden bizlerin de kısa sürede iyi bir ingilizce sahip olabilecegimizden bahsetti. Bende Türkçemi ilerletmeye çalışıyorum başarabilirsiniz dedi. ve Son cümle: Vizeniz onaylandı 5 iş günü içinde elinizde olur Tebrikler.
    Büyük oglumuz 21 yaş sınırına takıldı mülakatı iptal oldu .Bunu sordum, oglumun ABD ye F1 veya Turist vizesiyle gelmesinde bir sakınca olmadıgını vize alabilecegin söyledi .Bizim durumumuzda olanlar için önemli bir bilgi olacagını düşünüyorum.
    Basta söylemem gerekliydi fakat konu bütünlügünü bozmak istemedim arkadaşlar. Bu Forma katkı sunan herkese gönülden Teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun.
    Başta Adminligi üstlenip Sabırla ve nazik yaklaşımlar gösterip sorun yaşayan arkadaşları aydınlatıp yardımcı olmalarını taktirle karşılıyorum ve saygı duyuyorum.Bu sıkıntılı sürece hiçbir maddi menfaat gözetmeden destek olan bu arkadaşlar taktir edilmeyi ve saygı duyulmayı çok çok fazla hak ediyorlar. Herkezin emegine saglık .İnsallah bu vizeyi Pasaportların da herkes eksiksiz görür mutlu olur yeni bir Hayat kurmayı başarır.

• ⭐⭐⭐

@electronics-ege, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, 16 Mart sabah olan mülakatımın daha önce yazılmamış detaylarını yazmak istiyorum.

Üzerimdeki tüm metalleri çıkardım, küpemi çıkarmadım ve güvenlikten geçebildim. Alyansı olanlar da geçti. Bir paket sigaram vardı çöpe attılar. Metal yoktu halbuki içinde. Güvenlik çok kibar değildi, belkide sabahın körü olduğu için. Neyse. İçerisi gördüğünüz bir bankanın aynısı. Aynı salon içinde farklı farklı yerlerde numaralarınız seri şekilde yanıyor ve mülakat sonlanıyor.

Belgeleri verirken iş teklifini sormadı ben söyledim verdim kağıdı. Sonra git otur bekle dedi beni cağıracaklarını söyledi. Gittim oturdum. 1 dk sonra bir daha ayni yerde ışığım yandı. Konuşma:

+Antalya da mi oturuyorsunuz?
    -Su an degil, yurtdışında oturuyorum.
    +Hangi ülke hangi şehir?
    -xyz ülkesinin xyz şehri
    +Ds260 ta Antalya gözüküyor da, o zaman bunu düzelteyim
    -7-8 ay önce DS260 i doldururken Antalyada oturuyordum, üzerinden cok zaman geçti, bu zamanda xyz ye gittim.

Sadece sehir ve ülke ismi olarak ds260 ima xyz yi ekledi. Git otur bekle dedi seni çağıracağız dedi gittim oturdum. Yanımdaki arkadas (@aytekin Bey miş sonradan öğrendim) neden oraya tekrar gittiğimi ne olduğunu sordu meraklı gözlerle. Durumu açıkladım "ha tamam" dedi. Mülakati türkce mi ingilizce mi seçtiniz dedi. Ne seçmesi, bana sormadı öyle bir şey dedim. Orası mı soruyordu dedim. "Evet" dedi "bana sordu türkce dedim" dedi. Hemen kalktım ayni kadının yanına gittim. "Ben türkce yapmak istiyorum mülakatimi bilginiz olsun" dedim. "Ingilizce bilmiyormusun" dedi "cok az" dedim. Tamam dedi gittim yerime oturmamla Scott un veznesinde numaramin yanmasi bir oldu.

Önce yemin ettirdi bana. sonra Türkçe yaptık mülakatı. Sorduğu sorular:

+Daha önce Amerikada bulundunuz mu?
    -Hayır
    +Amerikada tanıdığınız kimse var mı
    -Evet
    +Hangi eyalete gideceksiniz
    -Texas
    +Neden o eyalet
    -Orada kendime bir iş bulduğum için ilk baş oraya gitmeyi düşünüyorum. (İş garsonluk teklifiydi)
    +İngilizce biliyor musunuz
    -Çok az
    +some??
    -a little bit
    +haha
    -(burda ingilizce 5-10 cümle son 6 ayda ne yaptığımı anlattım )
    +ingilizcen çok güzelmiş
    -senin türkçen daha güzel
    +haha teşekkür ederim.
    +Tebrik ederim. Vizeniz onaylandı. Bilmem kaç iş günü içinde vizeniz pttyle belirtmiş olduğunuz adrese postalanacaktır.

Türkçe düzgün konuştu bana göre, ilk baş helal olsun derken bana ettireceği yeminin türkçesini önündeki küçük kağıttan bakarak kopya çektiğini gördüm. İki üç cümleyi ezberleyememişti sonuç olarak. Bu da türkçe bilgisinin düşük ve ezbere bir mülakat yaptığını gösteriyor.

Mülakat güvenlikten girip, içerde her şeyimi halledip, vizemi alıp güvenlikten çıkana kadar 30 dk sürdü toplam. Sadece görevliyle mülakat ve parmak izlerinin alınması 4 dk sürmüştür. Bu süreçte bize yardımlarını esirgemeyen yeşilkart ailesine ve telegram adminlerine çok teşekkür ederim. Şu an pasaportumun gelmesini bekliyorum.

Edit: 16 Martta girdigim mülakat 17 si sabahi saat 08:00 caec ten AP görünüyordu. Öglen 12:00 de issued oldu. Ögleden sonra 16:00 da konsolosluk mail stti dosyanizi PTTye verdik diye. 16:45 te PTT sms atti dosyanizi teslim aldil diye. O gün dosyam hep Ankara PTT ydi. 18 Mart sabahi saat 8:00 de kontrol ettigimde dosyam Antalya PTT ye gelmisti. Sabah saat 9:45 te evimize postaci gelip birakti.

• ⭐⭐⭐

@ebrupolat, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba,
    Benim serüvenim herkeste olduğu gibi Dv'yi kazanmamı öğrenmekle başladı.Hemen DS 260 formu için araştırmalara başladım.DS 260 formunu 31 Mayıs tarihinde yolladım.
    Sonrasında evrak maili bekledim.Sonra evrak gönderimi için mail gelmeyeceği açıklandı.
    2 Şubat tarihinde mail geldi.10 Mart tarihinde görüşmeye çagrıldım.
    Malum Covid durumlarından dolayı Unganlardaki randevumu erken aldım.22 Şubat tarihinde sağlık raporu için randevu aldım.Gittiğimde testler yapıldı.Ama baya kalabalıktı.Sekreter yarın gelmemi ve doktorun muayene edeceğini söyledi.Fakat 5 dk sonra geldi ve doktorun müsayit olduğunu söyledi.Doktora muayene oldum genel sorular sordu hastalık vs sonra 3 adet aşı oldum.Sekreter ertesi gün raporumu alacağımı söyledi.Sorunsuz şekilde raporu aldı.42+100+150 Dolar ödedim.
    10 Mart günü görüşmeye gittim.Bayan bir görevli ile görüştüm.
    -Nereye gideceğimi,tanıdığım olup olmadığını sordum.Aile yakınımın yanına gidecegimo söyledim.Gideceğim kişiyle ilgili sorular sordu.Gidecegim eyaletin pahalı olduğunu ve İngilizcenin zayıf olduğunu söyledi.İlk konuşmaya başladığında tercümanı göndererek İngilizce konuşmamı istedi.Sonra anlaşmayı ca tercümanı çağırdı.Görüşme sonunda pasaportumu ve işaretlenmiş evragi verdi.Evrakta sponsor istediği yazıyordu.
    Gideceğim aile yakınım sponsor olmayı kabul etti yurtdışından ıslak imzalı şekilde evraklarını gönderdi.O arada bir iş başvurum onaylandı ve iş kabul formu aldım.
    Evraklarımı 26 Mart günü (bazı PTT Ler açık)PTT ile konsolosluğa gönderdim.Pazartesi günü evraklarım teslim edildi.
    30 Mart günü mail geldi ve pasaportumu göndermemi istediler.31 Mart tarihinde pasaportu gönderdim ve ertesi gün ulaşmıştı.
    5 Mart tarihinde atayım AP olarak güncellendi.2 gün AP olarak kaldı.
    7 Mart tarihinde atayım İssued oldu ve o gün 16:30 gibi SMS geldi.PTT ile pasaportunuz gönderildi diye.Ertesi gün pasaportumu sorunsuz teslim aldım.
    Bu süreçte Uğur Bey çok yardımcı oldu.
    Teşekkürler...

• ⭐⭐⭐

@Yusuf-Üstünbaş, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

28.02.2022 Ungalar Mülakat Deneyimim
    10.15 gece olan randevum için saat 9.10 gibi 4.katta biraz bekledim. Daha sonra benden kayıt için gerekli evrakları istediler asi kartı,pcr testi,ds260 sayfası,Pasaport. Verdikten sonra bir de fotoğraf çektiler. Kan ve idrar tahlili için 5.kata çıkmamı söylediler. 5.katta 117.5$ dolar ödedim. Sonra 3. Kata inip göğüs röntgeni çektirmemi söylediler. Göğüs rontgeninden sonra tekrar 4.kata çıkıp muayene olmanız gerekiyor. Bana 12.50 de muayene olamam için gelmemi söylediler. Muayene kısmı ise klasik forumda bir çok arkadaşımızın bahsettiği gibi klasik sorular ve konuşurken 2 iğne sol koluma 1 iğne de sol koluma vurdu Handan hanımla kısa bir soru cevabın ardından 4.katta 250$dolar ödeme yaptım.
    Muayene randevunuza erken gelmekte fayda var işlerinizi daha çabuk halledebiliyorsunuz.Ayriyetten kan idrar ve gohus röntgeni çok çabuk oluyor. Ben ilk 4.kata kayit icin çıktığımda bi böyle içim daralmisti forumdan arkadaşlarla muhabbet ede ede içim açıldı gerçekten burda forumun ve forumdaki arkadaşların manevi desteğini hissediyorsunuz.Forumdan bir abiyle yemek yiyip kahve içtik ABD ye gittiğimizde ne yapacağımızı falan konuştuk. Bugün ise sonuçları almaya gittiğimde yine forumdan abi ve arkadaşlarla son kontrolleri konuştuk birbirimize tavsiyelerde bulunduk. Umarım bu süreçte kalanlarda hayallerine kavuşur.

• ⭐⭐⭐

@ismre, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Cevap: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar mülakat tecrübemi aktarayım ben de.

9.15 te randevum vardı. 8.50 gibi sıraya girdim 9.05-10 gibi içeri aldılar. Herkesin de anlattığı gibi covid formu doldurup pasaporta bir barkod yapıştırdılar. Sonra güvenlikten geçtim(havaalanına girerkenki aynı önlemler) ve bekleme salonuna geldim. Danismadaki kadın pasaportuna baktı 2 yeni fotografim olup olmadigini sordu ve bir nunara verdi. Numaram yabana kadar belki de 40 dk geçmiştir. İlk vesneye gittim ve parayı yatırdım, pasaport ve numaramı aldı, sonra evrakları için bekledim. Evrakları verirken 2 fotoğraf, diploma fotokopisi(orijinalini mülakatta gösterirsiniz dedi) adlı sicil kaydı, nüfus kayıt örneği, askerlik belgesi ve banka dokümanlarını istedi. Benim ayrı ayrı TL, dolar,npound, altın hesabım olduğu için hesapların çok dağınık olduğunu söyledi( hesapların bir arada durması dahabiyi sanırım). araba ruhsatım oldgunun soykeyince onun da fotokopisi istedi. İngilizce biliyor musun diye sordu, evet dedim Sonra tekrar mülakat için bekledim. Asya kökenli bır kadınla ingilizce mülakat yaptık, çok guleryuzlu idi. Sorduğu sorular,

-ismim, mesleğim, uzmanlık alanin, hangi eyalet, eyalet içinde neresi, neden orası, ne iş yapacaksın, toplamda ne kadar paranız var diye sordu

Bu süreçte bu forum ve telegram grubu üzerinde emeği geçen herkese çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@belgin, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Selam
    02/03/2022 saat 10.15 mülakat randevu saatimiz. 9.30 da elçilik kapısında sıraya girdik. Kapıdaki güvenlik sıramız geldiğinde randevu saatimizi ve adımızı soyadımızı sorduktan sonra elindeki listeden isimlerimizi onayladı içeri aldı ve ardından covit ile ilgili belgeyi asıl talihli olan eşim her ikimiz adına doldurup imzaladı. X rey den geçtikten sonra büyük salona yönlendirildik. Salon girişindeki bankodan sıra numaramızı aldıktan sonra bu numara ile yönlendirildik. Önce ücret ödendi kişi başı 330 $ / daha sonra evraklarımızı teslim ettik.
    Asıl talihli
    1/ vukuatlı nüfus kayıt örneği
    2/ arşiv kayıtlı adli sicil
    3/ askerlik belgesi
    4/diploma Aslı ve fotokopisi
    5/6 yıl yaşadığımız ülkeden adli sicil kaydı( bir daha kullanmayacağımız İçin aslını ve İngilizce tercümesini verdik) her ikimiz için ayrı ayrı
    7/ evlilik cüzdanı ve fotokopisi
    8/ ais kaydı çıktısı-
    Eşimin ustalık öğreticilik belgelerinide götürmüştük vermek istedik ancak gerek yok deyip almadılar
    Eş için (yani ben)🤣
    1/ arşiv kayıtlı adli sicil
    2/vukuatlı nüfus kayıt örneği
    3/ evlilik cüzden fotokopisi
    4/yabancı ülkeden alınan adli sicil kaydı
    Ve her ikimizin unvanlardan aldığımız kapalı zarfı teslim ettik bu arada ben evrakları istedikçe verdim bize burada sadece Amerika’daki verdiğimiz adres güncel bir adresmi hatta adresini verdiğimiz ardaşın ismiyle birlikte sordular bizde güncel dedik bize burda başka bir soru sorulmadı ( duyduğuma göre burada mülakatınızı hangi dilde yapacaksınız diye sorulmuş ancak bize sorulmadı.
    Evrakları teslimi bitince tekrar beklemeye başladık numaramız tekrar yandı ve bu sefer mülakat başladı. Önce yemin ve ardından sorular tercüman vasıtası ile eşime sorulmaya başlandı. Hangi eyalet / orada tanıdığınız varmı / nerede kalacaksınız / ne iş yapıyorsunuz / gittiğinizde ne iş yapmayı düşünüyorsunuz /
    Daha sonra bana 1 soru siz ne iş yapıyorsunuz mesleğimi öğrendikten başka soru sormadan vizeniz onaylandı dedi ve sadece eşimin diploma
    Sını ve evlilik cüzdanımızı geri verdiler.
    Ve binadan ayrıldık.
    Bu arada K. Erim’in bahsettiği ,Didim’li çift biz oluyoruz. Vizesine kavuşan herkese hayırlı olsun

• ⭐⭐⭐

@Utkucan-SENGUN, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Mülakat Deneyimi
    Her şeyden önce yeşilkartforum’a ve yeşilkartforum’un telegram grubuna çok teşekkür ederim. Green card mülakatım, 2 Mart 2022 gününde saat 9:15’teydi. Mülakatın olacağı günün öncesindeki gece uyumadan önce dahi heyecanlıydım. Karlı bir Ankara sabahına 7 gibi uyandım. Hazırlanıp konsolosluğa doğru yol aldım. Konsolosluğa vardığımda, saat 8:45 idi. Ve konsolosluğun önündeki kuyruk beklediğimden daha kısaydı. Sıkı bir denetim ile konsolosluğun girişinde üstümü aradılar. Ve Covid-19 ile ilgili bir form doldurttular. Kapıdan içeri girdiğimde hangi tarafa gitmem gerektiğini içerideki girişteki güvenlik görevlisine sordum. Ardından ileri-sol tarafa gitmem gerektiğini öğrendim. Bankodaki görevliye green card mülakatı için geldiğimi söyledim. Bankoda çalışan görevli, pasaport ve fotoğrafımın olup olmadığı sordu ve pasaportumu gösterdim. Ardından bir sıra numarası verdi. Verilen numarayı şu an hala hatırlıyorum. (231) 🤓 Bu arada konsolosluğun içinde beklerken diğer green card talihlileriyle de konuşma fırsatı buldum. Buradan herkese selamımı söylemek istiyorum. İçerisi adeta iğne atılınca düşmeyecek cinstendi. Önümde 17-18 kişi vardı.
    İlk olarak dijital ekranda numaram vize ödemesi için yandı. Bankoya gittiğimde, bankodaki görevli pasaportumu, vize ücreti olan 330 Amerikan Doları’nı, verilmiş olan sıra numarasını istedi. Akabinde, bu kez evraklar için bir kez daha çağrılacaksınız dedi. Tekrar beklemeye koyuldum. İkinci defa, dijital ekranda numaram yandı. Ancak, bu kez 8-12 arasında yer alan bir bankoya gitmemiz gerekecekti. Evrak teslimi sırasında: Diploma – diploma fotokopisi, askerlik kaydı, imza sirküleri ile birlikte banka hesap dökümü, 2 adet fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, arşiv kaydı içeren adli sicil belgesi, adres istendi. Hangi dilleri biliyorsunuz şeklinde bir soru da yöneltildi bu esnada. İngilizce ve Türkçe bildiğimi söyledim. Belgeleri verdikten sonra, 3. defa yanması için bekledim. Bu süre zarfında, konsolosluğun suyundan kana kana içtim. 😁 Bu bekleyiş sonrasında, dijital ekranda numaram yandı ve mülakat için bankoya yöneldim. Mülakata başlamadan önce, Asya kökenli konsolosluk görevlisi, sağ elimi havaya kaldırıp yemin etmemi istedi. Yemin ettikten sonra, parmak izimi almamı istedi. Mülakat için birtakım sorular görevli tarafından sorulmaya başlandı. İlk olarak, Türkiye’de ne iş yaptığımı sordu. Hangi fakülteden mezun olduğumu ve hangi mesleği yaptığımı söyledim. Türkiye sınırları içerisinde nerede yaşadığımı sordu. İzmir olarak cevapladım. Hangi eyalete gitmek istediğimi soran konsolosluk görevlisine Texas eyaleti yanıtını verdim. Nedenlerine gelince, hayat kalitesinin diğer eyaletlere göre daha uygun olduğundan, iş fırsatlarının ve işyeri kurabilme konusunda diğer eyaletlere nazaran daha fazla olanaklarının olduğundan bahsettim. Orada hangi işi yapacaksınız diye sorduğunda ise, muhasebecilik üzerine becerilerimi kullanmak istiyorum dedim. Gideceğiniz eyalette herhangi bir tanıdığınız var mı? diye sordu görevli. Gideceğim eyalette herhangi bir tanıdığımın olmadığını söyledim. Hesabımdaki para hakkında sorulan soruya ise, hesabımda 11 bin dolar olduğunu dile getirdim. Son olarak, vizeniz onaylanmıştır. Pasaport 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır, yanıtını işittim. İyi günler, kolay gelsin dedim ve konsolosluktan mutlu bir biçimde ayrıldım.
    Bu süreç toplamda 2 saatten fazla sürdü ama beklediğime değen bir bekleyiş oldu.

• ⭐⭐⭐

@Atahan-Çaldır, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Mülakat Deneyimim

Herkese merhaba, 10 Mart 2022 Perşembe günü saat 8:45'te girdiğim mülakatımda hiçbir sorun yaşamadan vize onayımı aldım. Deneyimimi aktarmaya başlamadan önce başta sayın adminlerimiz olmak üzere, forumda ve Telegram grubunda bulunan herkese teşekkür ederim. Sizin destekleriniz olmasaydı bu süreç çok daha karmaşık ve zorlayıcı olacaktı. Şimdi deneyim kısmına gelelim.

Mülakattan bir gün önce annemle Ankara'ya gelip, bir tanıdığımızda kaldık. Sabah saat 8:15 gibi Kaktüs Kafe'ye gittik ve biraz oturduktan sonra saat 8:30'a doğru eşyalarımı anneme emanet edip, Kaktüs Kafe'nin hemen karşısında bulunan konsolosluk kapısına gittim (Green Card işlemi için bu kapıdan girmeniz gerek. Ana caddeye bakan ana kapının tam arkasında kalıyor). Kapıda kimse yoktu, ben yaklaşınca içerideki güvenlik mikrofondan İngilizce olarak mülakat saatimi sordu, ben de İngilizce cevap verdim. Daha sonra Türk olduğumu fark edince Türkçe konuşmaya başladı. İlk başta yanıma gelip, listeden adımı işaretledi. Daha sonra 3 soruluk COVID-19 formunu doldurmamı ve imzalamamı istedi. Sonrasında X-ray cihazından geçip, aşırı ağır bir kapıyı açarak iki adım önümde bulunan başka bir kapıdan mülakat yerine girdim.

Girişte soldaki görevli pasaportumu aldı ve arkasına bir kağıt yapıştırarak bankalardaki gibi bir numara yazan kağıt verdi. İçerisi 90'lardan kalma lüks bir otel gibi. Bir tarafta vezne kısımları, bir tarafta da 2 televizyon var. Televizyonlardan birisinde çocuklar için çizgi film açık ve önünde sandalyeler var. Aynı zamanda televizyonların altında ayaküstü belgelerinizi koymak için uzun bir platform var. İçeride Unganlar'da olduğu gibi İranlılar çoğunluktaydı. Numaramın ilk kez yanmasını beklerken, gruptan bir arkadaşla tanıştım. Kendisiyle bolca sohbet etme şansım oldu. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra numaram 7 numaralı veznede yandı ve gidip Türk bir görevliye 330$ ödeme yaptım. Ayrıca ilk başta verilen sıra numaramın yazılı olduğu kağıdı görevli aldı ve numarayı aklımda tutmamı söyledi. Sonrasında tekrar beklemeye başladım ve 5 dakika sonra numaram 10 numaralı veznede yandı. Bekleme alanında ilk 7 vezne var. 8-10 numaralı vezneler de ileride köşeyi dönünce karşınıza çıkıyor. Vezneye gittim ve önce sağlık raporum ve 2 fotoğrafım olmak üzere, belgelerimi yine Türk olan teslim ettim (Askerlik belgesini de istedi). Bunun dışında üniversite öğrencisi olduğum için lise diplomamın(+fotokopisi) haricinde okuldan aldığım imzalı ve mühürlü transkripti, ve öğrenci belgemi de verdim. Görevliye 2 yıl önce bölüm değiştirdiğimi, DS260'ta sadece güncel bölümümü yazdığımı söyledim. O da bir sorun olmaz dedi. Hatta sadece güncel bölümüme ait transkripti aldı. Banka hesap ekstremi 2 imza sirküsü ile birlikte verdim. En sonda ise adresimi daha önceden hazırladığım A4 kağıdını vererek değiştirdim. Görevli, mülakatı hangi dilde yapacağımı sordu, ben de İngilizce tercih ettiğimi söyledim. Daha sonra bana iki soru yöneltti:
    1- Amerika'ya daha önce gittiniz mi? -> Hayır
    2 - Başka bir ülkede yaşadınız mı? -> Hayır

Bu sorulardan sonra, numaramın tekrar yanmasını beklememi söyledi. Yaklaşık 15 dakika bekleyişten sonra numaram üçüncü ve son kez 5 numaralı veznede yandı. Vezneye gittiğimde, Amerikalı olduğunu tahmin ettiğim sarışın, mavi gözlü, Skyler White'ı hafif andıran bir kadın görevli vardı. Bütün aşamaların hepsinde, görevliler veznedeki camın arkasında sandalyede oturarak bilgisayardan işlemleri yapıyor, siz de camın karşı tarafında bankadaki gibi ayakta bekliyorsunuz. Aksanlı ve biraz hızlı bir İngilizce ile elimi kaldırmamı istedi. Sağ elimi kaldırdım ve görevlinin söylediği sözlerden sonra "I swear" dedim. Daha sonra ilk başta sol el, sonra sağ elimin dört parmağını, sonrasında da baş parmaklarımı önümdeki cihaza koydurarak parmak izimi aldı. Sonrasında sorulan sorular ve benim cevaplarım aşağıdaki gibi:

• Bir üniversiteye kayıtlı olduğunuzu görüyorum. Doğru mu?
      Evet doğru.

• Hangi bölümde okuyorsunuz?
      Bilgisayar Mühendisliği ve Ekonomi okuyorum. Çift anadal yapıyorum.

• Okulunuzun bitmesine ne kadar kaldı?
      1 yılım kaldı. (Burada okulumu nasıl bitireceğimi sorup sormadığını hatırlamıyorum. Ama eğer sorduysa, re-entry permit alacağımı söyledim. Çünkü planlarım gerçekten de bu yönde.)

• Amerika'da hangi eyalet ve şehire gideceksiniz?
      Texas, Austin'e gideceğim.

• Neden orayı seçtiniz?
      Çünkü büyük teknoloji şirketleri, merkezlerini oraya taşıdığı için, IT alanında çok fazla iş imkanım var. Benim bölümüm de Bilgisa....

• Yeterli... Vizenizi, onaylıyorum, 5 gün içinde alabilirsiniz.

Banka hesabımda önerilen kadar miktarda para göstermiştim. Parayı USD, EUR ve altın olarak tutuyordum. Ayrıca altınları hesabıma abim atmıştı. Ama mülakatta ne toplam paramın değerini, ne de kimin gönderdiği soruldu. Daha sonra inanılmaz bir keyifle Kaktüs Kafe'ye döndüm ve bir süre orada bulunan diğer talihlilerle muhabbet ettim. Totalde bütün işlemlerim yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Mülakat burada dedikleri gibi kolay değil, çok çok daha kolaydı 🙂

Umarım herkes bu müthiş duyguyu en kısa zamanda tadabilir. Tekrardan desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@Akif-Sanlı, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, Öncelikle başta adminlerimiz olmak üzere bizlerle ilgilenen herkese çok teşekkür ederim. 07.03.2022 pazartesi akşam Ankara'da olan seven deep hotele akşam üstü ulaştım. Antalya'dan geldiğim için biraz yorgundum direkt gelir gelmez uydum. 08.03.2022 sabah saat 09.00 da sağlık mülakatım vardı erkenden kalkıp doctorun hastanesini hemen buldum ve gittim. Hiç bir problem yaşamadım 5 dk önceden kapının önüne geçtim ve randevu saatine göre hemen aldılar. İçeri girer girmez evraklarımı teslim ettim fotoğrafım çekildi 5dk bile sürmedi ondan sonra tahliller için bir alt kata düzen lab a gittim 15dk içinde bütün tahliller yapıldı ve röntgen çekildi. Ondan sonra tekrar yukarı çıktım ve saat 11 de gelmem gerektiğini söylediler. Ben de o arada vakit geçsin diye banka dökümümü aldım ve mülakat için para çektim. Saat 11 olduğunda içeri girdim biraz yoğunluk vardı. 11.30 gibi de içeri aldılar boy ve kilom ölçüldü sonrasında Handan hanım geldi çok güler yüzlüydü klasik bütün herkese sorulan soruları sordu ve o arada aşıları yaptı ne ara yaptı anlamadım bile. Sonra çıktım ödemeyi yapıp yarın öğleden sonra gelmemi söylediler.
    Öteki gün saat 14.30 gibi evraklarımı teslim aldım o meşhur sarı kapalı zarfı. Çıkarken şeyi sordum sonuçları görme ihtimalim var mı herhangi bir sıkıntı olup olmadığı için sekreter hanımlar dan birisi maalesef göremiyorsunuz ama içiniz rahat olsun en ufak bir problem olsaydı bile size o dosyayı vermezdik dedi ve oradan ayrıldım. 10.03.2022 10:45 konsolosluk randevum için 1.30 saat önceden kaktüs kafeye geldim. Orda ki hemen hemen herkesin forumdan olunca böyle yalnızlık çekmedim ve herkesle muhabbet ederken saat geldi 15 dk önceden sıraya girdim. Girişte metal eşya alınmıyor. Poşetin içindeydi dosyalarım dosyalarımı aldım poşeti attırdılar. Sonra içeri girdim numara verdiler. Numaranın yanmasını bekledim ilk numara yandığında ödemeyi yaptım. İkinci numara yandığında evraklarımı teslim ettim. Üçüncü yandığında mülakat için çağrıldığımı anladım ve o heyecanlı dakikalar başladı. Mülakatı ingilizce yapmak istediğimi söylemiştim evrak tesliminde. Elimi kaldırıp yemin etmemi söyledi parmak izlerim alındı. Türkiye'de şuan ne yapıyorsun ? Evli misin ? Amerika'da nereye gideceksin ve orada ne yapacaksın ? Parayı nerden buldun ? gibi sorular sordu . En sonunda vizeniz onaylandı dedi.

• ⭐⭐⭐

@rk9, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, öncelikle başta adminlerimiz olmak üzere bizlerle ilgilenen herkese çok teşekkür ederim. 1O Mart günü saat 10.45’teki randevum için saat 9’da kaktüs kafedeydim. Saat 10.30’da konsolosluk önünde sıraya girdim. Yaklaşık on beş dakika sırada bekledim daha sonra güvenlik görevlisi pasaportumu kontrol ederek elindeki listeden ismimi işaretledi. Covid için bir form doldurup imza attıktan sonra içeri alındım. X-ray cihazından geçtikten sonra bekleme salonuna girdim ve sol taraftaki görevli pasaportumu aldı bir numara verdi ve bu numarayı aklımda tutmamı söyledi. Numaram ilk yandığında 330 dolar ödeme yaptım. İkinci defa yandığında evraklarımı ( 2 adet fotoğraf, adli sicil belgesi, nüfus kayıt örneği,diploma aslı ve fotokopisi, banka dökümanları) teslim ettim. İngilizce bilip bilmediğimi sordu hayır diye cevap verdim. Son olarak da, başvuru formunda adres bildirmediğimi adresimi güncellemek istediğimi söyledim. Adresi yazdığım kağıdı aldı ve bilgileri doldurdu. Daha sonra 45 dakika daha bekledikten sonra 5 numaralı gişede son kez numaram yandı.Yemin ettikten sonra parmak izim alındı. Mülakatı Türkçe olarak yaptık.Amerika’da nereye gideceksin?Neden Deleware’e gideceksin? Hesabındaki parayı kim gönderdi? (abim dedim) Abin ne iş yapıyor? İngilizce biliyor musun diye sordu şu anda söylediklerinizi anlayacak ve sizinle konuşacak kadar pratiğim yok dedim türkçe devam ettik. Amerika’da ne iş yapacaksın? Şuanda çalışıyor musun? Tebrikler vizeniz onaylandı dedi. Fakat benim sağlık raporum yoktu. Sağlık raporumun eksik olduğunu söyledim. Daha sonra tekrar kontrol etti ve eksik evrak belgesini işaretleyerek pasaportumla beraber geri verdi ve evrakları gönderdiğimde vizemin basılacağını söyledi.

• ⭐⭐⭐

@mechta22, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhabalar,
    Size kisaca mulakat deneyimi anlatmak istedim. Biz mulakata Bishkek'te (Kyrgyzstan) girdik. Ankara'nın yabancılara ilişkin durumu ne olacak derken Ekimde Bishkek'e taşındık. Şubat ayında Nisan ayına mülakat tarihi verdiler. Bıshkekte süreç farklıdır. Eksik aşıları ya devlet hastanelerinden yada özel klinikten tamamlanabilir. Biz daha mülakat tarihi belli olmadan Aralık ayında aşılarımızı tamamladık. Elçiliğin 2 anlaşmalı hastanesi var; onlar mülakat tarihi belli olduktan sonra kalan muayeneleri yapıyorlar. Biz ise 3 hafta öncesi sağlık muayenemizi yaptırdık. Dosyalar direk elçiliğe gidiyor. Elimize sadece aşılar tamamlandığına dair form ve röntgen verdiler.
    Mülakat 01.04.22 deydi. X ray kontrolü yapıldıktan sonra içeriye girdik. 1. banko ödeme, 2. banko evraklar , 3.banko mülakat için gittik.
    Sorular:

1. Nereye gideceksiniz?
    2. Ne zmn tanıştınız?
    3. Ne zmn evlendiniz?
    4. Ne iş yapacaksınız?
    5. Neden Amerika?

Konsolos çok sakin ve güleryüzlüydü. Sorlulara cevap verdikten sonra vizeniz onaylandı dedi. Bu kelimeyi duymak çok heyecan vericiydi. İsteyen herkese bu duyguları yaşamayı Allah nasip etsin. Bütün sorularımıza detayla ve sabırla cevap veren @crazycells ve @gucarslan sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

• ⭐⭐⭐

@Aktrk123, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar herkese,
    Benimde mülakat deneyimim şu şekilde;
    10 Mart saat 10:15’deki vize görüşmesi için ilk olarak kaktüs kafeye çantamı ve telefonumu teslim ettim. Hava karlı olduğu için evraklarımı ve sağlık raporunu bir poşete koyup saat 10 da konsolosluğun dış kapısında sıraya girip beklemeye koyuldum. Benimle beraber sırada bekleyen iki talihli daha vardı. Kapıdaki görevli sırayla kimlik ve pasaport kontrolünü yaptı ve bizlere bi kovid formunu verdi. Bu kovid formunu doldurup imzaladıktan sonra x-ray cihazının olduğu giriş kısmına yönlendirdi. Burada bizlere verilen sepetin içine evraklarımı, cüzdanımı vs. koyduktan sonra x-ray cihazından geçip tekrardan evraklarımı ve diğer eşyalarımı alıp vize görüşmesinin gerçekleştiği büyük salona geçiş yaptım. Büyük salona girdiğimde hemen sol çaprazdaki görevliye pasaportumu teslim ettim. Görevli pasaportumun arkasına bi etiket yapıştırdı ve bir sıra numarasını verip bu numarayı takip etmemi söyledi.
    İlk numaram yandığında vezneye geçip 330 dolar ödedim. ikinci defa numaram yandığında buradaki görevli benden pasaportumu, sağlık raporumu , adli sicil kaydını, askerlik belgesini, nüfus kayıt örneğini ,banka hesap dökümü, lise diploması ile fotokobisini ve 2 adet biyometrik fotoğraf istedi. Ayrıca hem kapalı zarf içerisinde okuldan aldığım ıslak imzalı ve mühürlü lisans öğrenci belgesini ve transkript belgesini hem de e-devletten çıkarttıklarımı görevliye teslim ettim. Görevli sadece okuldan aldığım mühürlü lisans öğrenci belgelerinin yeterli olduğunu söyleyip onları teslim aldı. Ayrıca ön lisans diplomasını ve eski pasaportumu da uzattım ama gerek olmadığını söyledi. Daha sonra güncel adresimin olduğu A4 kağıdını görevliye teslim ettim ve mülakat görüşmesini Türkçe yapmak istediğimi belirttim.
    Yaklaşık 15-20dk bekledikten sonra üçüncü defa numaram yandı ve gözlüklü asyalı hanımefendi ile Türkçe olarak mülakata başladım. İlk önce sağ elimi kaldırıp yemin ettim. Daha sonra parmak izleri alındı ve şu sorular soruldu;
    • Mesleğin nedir
    • Hangi eyalete gideceksin?
    • Neden bu eyalet?
    • Orada tanıdığınız varmı?
    • Tanıdığın ne iş yapıyor?
    • Gittiğinde ne iş yapmayı düşünüyorsun?
    • Maddi desteğini kim sağlayacak?
    • Daha önce Amerika'da bulundun mu ?
    • Türkiye dışında bir yerde yaşadın mı?
    Gibi sorular soruldu. Hesabımda 15k usd kadar para gösterdim. Görüşmeye Türkçe olarak başladık ama sonrasında görevli ingilizce konuşmaya teşvik etti. Kendisi soruların bazılarını İngilizce sordu ben cevapladım. Daha sonrada soruları Türkçe söyleyip İngilizce olarak yanıtlamamı istedi. En sonda lise diplomasının orjinalini uzatıp teprikler vizeniz onaylandı, pasaportunuz 3- 5 iş günü içerisinde gönderilecek dedi. Teşekkür edip, iyi günler deyip ayrıldım. Mulakat aşağı yukarı 5 dakika felan sürdü. Sonraki gün pasaportumun kargoya verildiğine dair mesaj aldım 1 hafta sonrasında da gidip pasaportumu ve sarı zarfı imza karşılığında PTT’den teslim aldım. Başta forum yöneticileri olmak üzere, bu süreçte yardımcı olan herkese çok tesekkür ederim. Vize mülakatına giricek olan ve vize mülakatını bekleyenlerin bir an önce mükakat maile almaları ve sorunsuz, problemsiz, rahatça vizelerini almaları ve bu süreci gönlünden geçtiği gibi tamamlanması dileğiyle tekrardan herkese çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@Gülay-Levent, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Mülakat tarihim belli olduktan sonra evlilik gerceklestirdik. Mülakat randevu mailimi 2 subatta aldım, randevuyu 9 subata vermislerdi. 7 subatta sabah erkenden kanlarımızı verdik verem savasa gidip akciger filmi cektirdik neredeyse bir gunumuzu aldı bu durum. Kanlarımızın 9 subatta cikacagini soylediler. Verem savastan birkac saate sonucumuzu aldık. Hemen evlendirme dairesine gidip vesikalık ve kimlik fotokopilerimizi verip bir kağıt aldık saglik ocaginin doldurması gereken. 9 subatta geldigimizde saglik ocagina verem savastan aldıgımız akciger fimini teslim ettik. Dr kan sonuclarımıza ve filme bakıp evlendirme dairesinin verdigi forma imza attı. Evlendirme dairesine sabah erkenden geldik randevumuz da 10 subat öğleden sonra 2ye verildi. Nikahımız kıyıldı. Hemen 11 subatta ds260 formuma esimi ekletmek istedigime ve kendi formumda degisiklik yapmak istedigime dair ingilizce ve turkce mail attim. Evlilik cuzdanimizi ve esimin pasaportunun fotograflarini da maile ekledim. Kendi pasaportumu yeniledigimde mulakata eski ve yeni pasaportumu getirecegimi belirttim. 15 subatta ankaradan mail geldi. Esiminki acilmis onun butun bilgilerini girip ds260 formu tamamladim fakat benimki acilmamisti. Onun icin de bir daha mail attim ankaraya 17 subatta. 18 subatta actik maili geldi. Kendi bilgilerimde evli olarak duzenledim. Soyadimi degistirdim. Family spouse kismina esimi ekledim. En son sign complete yapip onun case numberina da benimkini girdim, onun pasaportunu yazip complete yazisi gordukten sonra kendiminkine de case number ve kendi pasaportumu yazip complete ettim ve bitti. Erkegin pasaport degismisine gerek yokmus eğer geçerlilik tarihi uzunsa. Ben kendi pasaportumu degisecegim. forumdaki her sey icin herkese cok tesekkur ederim cok yardiminiz dokundu hic yalniz hissetmedim. Unganlari ve mulakati bekliyoruz artik:)

Cn:10k

• ⭐⭐⭐

@İBRAHİM, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Öncelikle sayın @ayvalik10 @smartcells ve @gucarslan olmak üzere forumda insanları bilgilendiren ve sorularıyla yardım eden, yönlendiren insanlara teşekkür ediyorum.

10:15’de olan mülakatım için 9:45 civarında içeriye alındım ve beklemeye koyuldum. Biraz bekledikten sonra numaram yandı ve ilk olarak 330$ ücretimi ödedim. Biraz daha bekledikten numaram tekrar yandı ve belgelerim istendi.
    İstenen belgeler: Banka dökümanı (ben imza sirkülerini de verdim fakat geri verdiler)
    2 adet fotoğraf, sağlık zarfı, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve arşiv kayıtlı adli sicil kaydı, lise diplomasının orjinali ve fotokopisi, üniversite öğrenci belgesi, adres değişikliği yaptım onun için kağıda adresi yazıp götürmüştüm (başına C/O yazarak kişinin ismini yazıyorsunuz), türkiye askerlik tecil belgesi, ptt kaydımı yapıp yapmadığımı sordu ve yaptım dedim belgemi gösterdim fakat alınmadı. İngilizce biliyor musunuz diye sorulduğunda mülakatı Türkçe yapabilir miyim diye sordum ve tabii ki girebilirsiniz dedi.
    Belgelerimi eksik olmasın fazlası olsun mantığıyla yanıma almıştım genellikle aynı belgeler oluyo fakat ne olur ne olmaz.

Salonda biraz daha bekledikten sonra mülakata girdim Amerikalı hanımefendi ile mülakatımızı yaptık. Genellikle aynı sorular;
    Amerika’da gitmeyi düşündüğünüz biryer var mı?
    Neden oraya gitmek istiyorsunuz?
    Tanıdığınız var mı?
    Amerika’da ne olarak çalışacaksınız?

Tebrikler, vizenizi belirttiğiniz ptt şubesinden alacaksınız dedi ve ben de teşekkür edip iyi günler diledim.

Herkese bol şans ve başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@delfin-1453, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba, Eşim ve 17 yaşındaki kızımla 1 martta Ankara'ya geldik. 2 martta unganlarda,4 mart günü de büyükelçilikte mülakatım vardı. Saat:09:45 te ki unganlar randevuma 15 dk erken gittim. Sağlık muayenesi aşamalarını rutin herkes gibi ben de yaşadığım için ayrıntısına girmeyeceğim. Sadece ertesi günü teslim alırken eşimin ve kızımın dosyası onaylanmışken benim dosyamın onaylanması unutulmuş olduğunu gördük. Doktor toplantı sebebiyle de klinikten ayrıldığı için tekrar doktorun çağırılması, onaylanması ve teslim edilmesi derken bizim oradan çıkmamız saat 19:00 bulmuştu. Ertesi gün, 4 mart günü saat 08:45 te mülakatımıza yarım saat erken gittik. Kapının önü çok kalabalıktı ve çoğu yabancıydı. Kapıdaki güvenlik pasaportlarımızı kontrol ettikten sonra bizi içeri aldı. Üst aramasından sonra diğer binaya girişte sıra numaramızı aldık. Numaramız önce veznede yandı kişi başı 330 dolar ödedik. Sonra tekrar numaramız yanınca , 8 banko numarada ki bayana istenilen evrakları teslim ettik. "Burada işleminiz bitti numaranız tekrar yanınca önce parmak izi vereceksiniz sonra mülakata gireceksiniz" dedi. Numaramız yanınca parmak izimizi verdik ve bayan bize sadece 3 soru sordu "Nereye gideceksiniz? ne iş yapacaksınız? İngilizce biliyor musunuz? biz daha soru sorar diye düşünürken tamam geçtiniz vizeniz onaylandı dedi." Nasıl yani bu kadar mı "dedik ? " Evet bu kadar, gidebilirsiniz" dedi. Ama biz her ihtimale karşı Ankara'dan hemen ayrılmadık. Mesai saati bitimine kadar bekleyip yola çıktık. Bugün pasaportlarımız dağıtımdaymış. Umarım herkes sorunsuz bir şekilde vize mülakatını başarıyla geçer. Gerek Telegram gerekse Yeşil kart forum ekibine, üyelerine, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@İbrahim-Güzel, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar mülakat sürecimden bahsedecem size 3 martta saat 8:45 te mülakatım vardı istanbuldan Ankara’ya 2 Mart’a arabaya atlayıp geldim bitmek bilmeyen 2 Mart gecesi nihayet bitti ve mülakata girmek için yola çıktım konsolosluğun hemen karşısına kaktüs kafenin aşağsına arabayı park ettim saat 8:30 da konsolosluğa vardım nihayet biraz sıra vardı saat 9 :00 a kadar randevusu 8:15 olanları aldılar ve çocuklu aileleri ondan sonra sıra randevusu 08:45 olan lara geldi güvenlikçi (Türkiyeli) pasaportumu aldı covid ile ilgili 4-5 soruluk bir formu doldurmamı istedi hepsine (no)yaz geç dedi hatta hiç üğraşma dedi form ingilizce ve Türkçe neyse ilk kapıdan içeri aldı güvenlik için kemer mont ve cebinizde hiç birşey olmasın herşeyi bir kutuya koymamı istediler makinadan geçirdiler ben de geçtim ve görüşmenin olduğu solona yönlendirdiler girişte pasaportumu kontrol edip bir kağıt yapıştırdılar ve bir numara verdiler bana yaklaşık 40 dk bekledikten sonra numaram yandı 7 veznede pasaport ve para(330$) teslimi ettim numaranı 333 numaranızı unutmayın diyip bana girişte verilen numarayı da aldılar sonra yine bekleyiş başladı yaklaşık 35 dk bekledikten sonra tekrar 9 veznede numaram yandı evraklarımı istediler (bu arada 1-6 vezneler sadece mülakat yapıyor diğer veznedekiler yürkiyeli ) teslim ettim evrakları banden hesap dökümünü ,diploma ,askerlik belgesi istediler teslim ettikten sonra tekrar numaramın yanmasını bekledim 30 dk sonra 6 veznede numaram yandı ve görüşme başladı merhaba diyip direk Türkçe giriş yaptım kadına da a benim Türkçem çok az ama sorun değil dedi ben de ı am sorry my English is broken too diyip Türkçe ingilizce mulakat yaptık
    -Ne iş yapıyorsun
    -nerde yaşıyorsun
    -daha önce başka şehirlerde yaşadın mı

• nereye gideceksin
      -gideceğin eyaletin hangi şehrine gideceksin
      -orda nerde kalacaksın yardım edecek kimse varmı
      -hangi lise mezunusun (buradaki yanlışım açık lise diyeceğime kadıkoy lisesi dedim açık öğretime geçmeden ki okulum) tamam diyip
      Tanamlamanız gereken şeyler var diyip bunu size e-mail ile bildirecez sonra çıktım AP ye kaldım İstanbul’a dönmek üzere yola çıktım saat 5-6 gibi mail geldi e devletten diplomamı istediler eve varır varmaz diplomamı yolladım Cuma günü oldu birşey yok araya hafta sonu girdi Pazartesi tekrar kontrol ettim ceac den issued yaziyordu ve nihayet vizem onaylanmıştı. tabi bir sevinç tuttu bir kaç saat geçtikten sonra PTT sizin adınıza ABD elçiliğinden bir posta teslim alındı mesajı geldi aynı şekilde konsolosluktan da mail geldi PTT ye teslim edildiğine dair Salı günü de pasaportum İstanbul’a ulaştı hemen gidip aldım ve sürecim bitmiş oldu
  • ⭐⭐⭐

@goldenhill, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar
    07.03.2022 10:15 mülakatım için saat 10 civarı konsolosluğun önünde sıraya girdik. Kalabalık değildi 3 ya da 4 kişiydik,sirada bekleyen arkadaşlarla ufak bir sohbet sonrası görevli bize mülakat saatini sordu. Aile varsa önce aileleri alıyordu. Görevlinin elinde bir liste vardı,pasaport veya kimlik hangisini vermek isterseniz onu aliyor,baska evrak istemedi. Önündeki listeden ismimi fosforlu kalemle çizdi.Sonrasinda gösterdiği formda hızlıca isim soyisim,gösterdiği kutucuklara da "N" yani No şeklinde doldur dedi,formu doldurduktan sonra içeri geçtik,x ray cihazından geçip bir sonraki kapıya yani salona giriş yaptım. Hemen girişte görevliler pasaportumu istedi,pasaporta etiketi yapıştırdı ve sira numaramı verdi. (Sıra numaranızı unutmayın,çünkü evrak teslim yerinde uzerinde sıra numaranızın olduğu fişi alıyorlar). Biraz bekledikten sonra numaram yandı ödemeyi yaptım(parayı tam olarak götürmüştüm) ödemeyi yaptıktan sonra biraz daha bekledim. Ikinci kez numaram yandı,bankoya doğru gittim.Orta yaşlarda,güleryüzlü bir hanimefendi vardı. Benden sırasıyla evrakları istedi:
    1-)Askerlik durum belgesi(kesinlikle almadan gitmeyin)
    2-) Arşiv kayıtlı Adli sicil belgesi
    3-)Vukuatlı Nüfus kayit örneği
    4-)pasaport
    5-)Lise diplomasi aslı ve fotokopisi
    6-)Üniv. Içın öğrenci belgesi(Transkriptleri vermek istedim ama lise diplomamın aslını gösterip bu yeterli dedi)
    7-)2 tane fotoğraf
    8- ) Banka hesap özeti ve ekstreler.Hesap özeti için kaşe,ilgili iki kişinin ıslak imzası,imza sirküleri.Son 6 aylık hesap ekstrelerinin olduğu 3 sayfayada ilgili kisilerin ıslak imzası kaselerini bastırmıştım.
    Görevli bana mülakatı Ingilizce mi Türkçe mi yapacagimi sordu.Baktı düşünüyorum,ingilizce yap dedi😅mülakatı yapacak görevliler biraz Türkçe biliyor,eger zorlanirsam yardımcı olacaklarını söyledi. Gaza getirdi beni,tamam deyip ayrıldım ordan.Tekrardan numaramın yanmasını bekledim. Sonunda yandı,6 numaralı banko.
    Ilk olarak hal hatır sormalar sonrasinda:

Ne is yapiyorsun/univ. Hangi bölümü okuyorsun/Evli misin/çocugun var mı/Amerikada hangi eyalete gideceksin,neden gideceksin/Abin ne is yapıyor orda/yengen nereli/çocukları var mı/orda ne is yapmayı düşünüyorsun.

Abim vatandaş kendisi 10 yıldır orda. Virginia eyaletine gidecem ilk etapta.

Lise diplomamın aslını verip tebrik etti. Ben de teşekkür ettim ve ayrıldım. Genel olarak cana yakın bir hanimefendiydi,mülakat esnasında yardımcı olmaya çalıştı.

Bankada ki parayla ilgili hiçbirşey sormadı.

Hesapta 6k ya yakın dolar ve 60k türk lirası vardı.

KCC ile ilgili evrak istenmedi,ais kaydı istenmedi.

Bu vesileyle yesilkartforum ailesi,grup yöneticilerimize ve yardımcı olan tüm arkadaşlara tekrardan teşekkür ediyorum.Darısı mülakat bekleyen arkadasların başına.Insaallah bekleyen herkes vizesini alır.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |