Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@onur1601, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Eveet arkadaslar 2017 mayis ayindan bu zamana kadar stresli bekleyis bugun konsoloslukta son buldu. Bu sure zarfinda ne hesaplar yaptik ne icler dislar carptik sevinci ve sirasi gelmeyen arkadaslarimiz icin uzuntuyu birarada yasadik.

Bu sabah esim ve 4 yasindaki kizimizla konsoloslugun yolunu tuttuk. 9 da olan gorusmemiz icin 8:30 da kapidaydik. 10:30 da tum islemlerimiz tamamlandi. 1,5 yildir bekledigimiz o kelimeyi "tebrikler" cok sukur bizde duyabildik. Darisi bundan sonra gorusmeye girecek tum arkadaslarin basina diyelim.

İnanin gorusmede o son ay aciklanacak rakam kadar heyecan olmadi. Eylul ayinda sirasi gelen arkadaslar icin soyluyorum biz zaten stres in en tavanini yasamisiz 🙂

Simdi sira pasaportlarimizin en kisa surede sorunsuz ulasmasinda. Umarim bu konuyuda problemsiz tamamlariz.

Bu gune kadar desteklerini esirgemeyen basta @crazycells olmak uzere herkese cok tesekkurler. Macera sanirim asil simdi basliyor 🙂

• ⭐⭐⭐

@Loyd36, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhaba bugun Saat 08:30 da olan randevumuzu gerceklestirdik..Hemen hemen diger arkadaslarin yazdiklari gibiydi mülakat..Nereye gideceksin ne is yapacaksin masraflarinizi kim karsilayacak daha once gittiigim icin eyalet hakkinda biraz konustuk (mali kaynakta 125.000 ve tapu gostermeme ragmen 2 kisi icin neden kim karsilayacak diye bir soru yonelltigini anlamadim) Evraklari tek tek kendileri aldilar toplu istemediler..Green kartin gidecegi adresi orada degisttirttim herhangi bir sorun olmadi..hersey guzel gorunuyor vizeniz onaylandi dedi ancak onaylandigina dair herhangi bir kagit vermedi..az once caec sitesine baktim hala ready yaziyor umarim ap olmaz yada hemen sisteme giriyorlarmi bilmiyorum..660 dolari kredi katindan cektirdim(garanti bonus) 4.588 tl cekilmis yani kuru 6.95 ten hesaplamis bende bankayi aradim %1.5 komisyon ayrica aldiklari icin boyle oldugunu soyledi yani kur normal hesaplanmis ancak ayrica komisyon almislar..bende Bddk'dan tutunda turkiye bankalar birligine kadar bunlari sikayet ettim..iste dilekce filan hakkimizi arayabiliyormusuz somurulmekten baska birsey degil mebla dusuk olsada kim bilir kac kisiye yapiliyor bunlar...aklinizda buda bulunsun diger bankalar icin bilmiyorum tabi..Bu surecte sorularimiza itina ile cevap veren sayin @crazycells ve emegi olan tum arkadaslara tesekkurler olurda ap ye kalmazsak gidebilirsek paylasmaya devam edecegim:) Rahat olun insallah iyi gecer geride kalan tum mulakatlar.

• ⭐⭐⭐

@karva, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

efendim biz de aldık. deneyim adına bir iki şey aktarayım; heyecandan evlilik cüzdanını evde unutmuşuz, benim o kadar titizlenmeme rağmen birşey unuttuğumu fark edince elim ayağıma karıştı ilk görevli baya sakinleştirdi beni, sorun yok diye. eşime izin kağıdı gibi birşey yazdılar çıktı aldı geldi. başvuru sırasında diplomam ve fotokopisi (talihli bendim), ikimizin de adli sicil kaydı, pasaport, nüfus kayıt örneği, mali durum belgelerini ve evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisini aldılar, bir de 2 fotoğraf. diğer aman da gerekir dediğimiz hiçbir belgeye bakmadılar, eşimin diplomasını istemediler mesela.

mülakat kapalı odada değil diğer vizelerin de verildiği bankolarda yapıldı. eşimin ingilizcesi çok iyi değil türkçe daha iyi olur dememize rağmen Ingilizce başlayalım gerekirse tercüman çağırırım dedi görevli, tüm mülakat İngilizce oldu.

şu meşhur "Are you a graduate of a foreign medical school seeking to perform medical services in the United States but have not yet passed the National Board of Medical Examiners examination or its equivalent?" sorusuna evet dediğim için takıldık. Önce 2 farklı görevliye sordu yüzler biraz asıldı, ben paniklemeye başladım ne oluyor diye. "DS260 formunu sen mi doldurdun?" diye sordu "Evet dedim." eyvah bir pürüz mü var diye anksiyete krizlerinden kriz beğeniyorum o an. "Amerika'da iş için planlarını anlatır mısın ?" deyince problemi anladım. Tane tane önce sertifikamı alacağım sonra doktor olarak hizmet vermek için başvuracağım. Sanırım o formdaki soruyu biraz yanlış anladım, yanlış cevap verdim dedim. Evet o soru esasında sertifikasız doktorluk yapmak istiyor musunuz anlamına geliyor, merak etmeyin ben sizin için düzeltiyorum dedi.

Mülakat 5 dakika kadar sürdü, tüm mülakat evlilik detayları, abd girişi hiç yaptık mı, özellikle de meslekler ve eğitim gördüğümüz yerler üzerinden geçti. öyle hangi ayda giriş yapacaksınız ya da ABD'de nereye gideceksiniz soruları sorulmadı.

Biz yüzümüze duyurmazlar pasaportlar gelince öğreniriz zannediyorduk, tebrik ederim vizeniz onaylandı deyince bir miktar sevindik sanırım kadın sevinmemize biraz şaşırdı gibi ama çok tatlı bir görevliydi, başından sonuna çok iyi davrandılar. genelde vize alırken biraz panik bir insan olduğumdan çok kötü muameleye uğrarım, burası öyle değildi iyiydiler.

velhasıl kelam aldık efendim 🙂

• ⭐⭐⭐

@lerador, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese Selamlar, vizemiz onaylandı yanıtını aldık en sonunda, sabah 7:40 ta kapıdaydık 7:44 te içeri alındık, 8 randevusuyduk ve tüm işlemler 9 da bitti ve çıktık. Eksik evrak yoktu( fazla evrak vardı:)) ilk aşamada adam benden ne istediyse saniyesinde verdim. Benim Amerika’ da bulduğum işe dair kabul mektubunu vermek istememe rağmen almadı kazanan kişinin adına değil diye. Bir de bizim ABD vizesi basılı eski pasaportlarımızı istemediler, bu vizelerin iptalini sistemden mi yapıyorlar? Bir tek bu kafama takıldı. Son görüşme çok kısa sürdü, parmak izlerinden sonra hayırlı olsun pasaportunuz size 5 iş günü içinde ulaşır dedi. Herkese çok teşekkürler.
    Not: 1.banka hesap dökümüyle verilen imza sirkülerini istemediler
    2. Araba ruhsatını da almadılar benim adıma olduğundan sanırım.

• ⭐⭐⭐

@gizem, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba herkese,
    Yılın sonuna gelmiş olduğumuzdana artık bir sonraki seneki talihlilere yardımı olabilmesi amacıyla deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Herkesin yazmış olduğu hususları geçerek, kendi dosyama ilişkin ayrık durumları ve dikkatimi çeken hususları yazacağım umarım faydalı olur.

Dosya numaramız 2018EU257XX olduğundan dosya numarası yüksek olan herkes gibi gergin bir bekleyiş süreci yaşadık, bu süreçte buradaki paylaşımların çok destek olduğunu belirtmek isterim, herkese teşekkürler.

10.07.2018 tarihinde bir hafta sonraya evlilik randevusu alıp (bazı ilçelerde mümkün oluyor tören istemediğinizde) asıl talihli erkek arkadaşım ile evlendik. Acilen nüfus müdürlüğü’ne gidip, tanıdık vs ile ricalarla başvurumu öne alıp kimlik ve pasaportları yeniledik. Yaklaşık 10 gün sonra hepsi elime ulaşmıştı. Bu sırada son Visa Bulletin açıklandı ve 5-10 kişi farkla Eylül ayında çağırılacaklar listesinde olduğumuzu öğrendik.

Sayın @crazycells önerisi ile dosyanın Ankara’ya gönderilmesini bekledik yaklaşık 1 hafta-10 gün sonra konsolosluğa mail atarak, talihlinin medeni durumunun değiştiğini belirterek eşi olarak benim de dosyaya eklenmemi rica ettik. 4. gün yanıt geldi, beklemek zor biliyorum ama size belirtilen süreleri sabırla bekleyin herşey halloluyor. Ek 260 formu açıldığını ve asıl talihlinin medeni durum güncellemesi için formunun açıldığına ilişkin mailin gelmesi üzerine hemen bilgileri girip sunduk ve beklemeye başladık. Bu arada bunların çıktılarını görüşmede yanımda götürdüm her ihtimale karşılık.

Akabinde 10 Eylül 2018’de randevu tarihi verildiğini öğrendik KCC randevu mektubu ile. Eşim asıl talihli ve gc başvurusu yaptığında 2 sene önce başka biri ile evli idi. Randevu mektubunda ilk başvurunun yapıldığı sıradaki eş bilgilerinin yer aldığını gördük, talihli olduğunu öğrendiğinde boşanmış ve yalnızca kendisi adına form doldurmuş olmasına rağmen. Ayrıca biz halihazırda Temmuz ayında evlenip dosyayı güncellemiştik. Fakat bu durumun bir sıkıntı yaratmadığını, KCC’nin elindeki ilk bilgilere göre randevu mektubunu yazdığını öğrendik, siz de böyle bir durumla karşılaşmanız halinde panik yapmayın.

Daha sonra sağlık raporu için Ağustos ayında randevu aldık. Daha önce söylenmişti sanırım ama tekrar edeyim, aç veya tok gitmeniz fark etmiyor. Yaklaşık 2 2,5 saatte işimizi bitirdik, en kötü ihtimal 4 saat olarak düşünüp dönüş biletinizi alabilirsiniz eğer randevudan çok önce sağlık muayenesine gittiyseniz bizizm gibi. Unganlardan gelen mailde, önceki ameliyat ve operasyonlara ilişkin rapor stendiği yazmaktaydı. Fakat yaptığımız telefon görüşmesinde, sadece önemli gördükleri hastalıklara ilişkin bunu talep ettiklerini, estetik amaçlı operasyonalrın yalnızca bildirilmesinin yeterli olduğunu, bel fıtığı ameliaytı gibi müdahalelerde doctor raporu getirmemiz gerektiğini belirttiler. Sahip olduğunuz hastalık ve geçirdiğiniz ameliyatlara ilişkin bir telefon görüşmesi yaparsanız hazırlıksız gitmemiş olursunuz, tavsiye ederim.

Randevu günü gelene kadar, herkesin bildiği ve size gelen mailde de belirtilen evrakları topladık. Bunun dışında birşey istenmediği doğru, fakat dosyanıza göre ek bir belge talep edebileceklerini tahmin ediyorsanız mutlaka hazırlıklı gitmenizi öneririm. Örneğin biz yakın zamanda evlendiğimiz için benim en büyük korkum ilişki durumumuzun inandırıcılığına ilişkindi. Bu nedenle elimden geldiğince hazırlık yaptım: 90-100 adet arkasında tarih ve yer belirttiğim fotoğraflarımız, ortak ikametgah belgesi e devletten aldığım, turkcell görüşme geçmişi 2 yıllık, whatsapp yazışma geçmişi, hastane ameliyat hasta kaydında acil durumlarda aranacak kişi olarak birbirimizi belirttiğimize ilişkin belge, geçmişte birlikte çıkılan tatillere ilişkin uçak bileti ve otel rezervasyonları gibi. Temmuz’da evlenirken yanımızda yalnızca iki şahit vardı düğün hatta nikah töreni bile yapmadık, birlikte yaşıyorduk ama evlenme planımız yoktu. Faturalarda kira kontratında ismim yoktu. Sosyal medya paylaşımlarımız yoktu. Bizim durumumuzda olan arkadaşlar korkmasın önemli olan ilişkinizin gerçek olması ve bunu kanıtlamanız, hatta kanıtlayabilmeniz. Çünkü hazırladığım şefaf dosyanın açıldığından bile emin değilim, belgeler geri verildiğinde dosya içinde aynı sıra ile duruyorlardı, belki fotoğraflara bakmışlardır.

İkinci tedirgin olduğum husus, eşim 260 formunu sunduktan sonra ABD’de şirket kurmuştu. Kayıtlarda bunu görürler ve bu konuyu araştırmak isterler miydi idi. Buna ilişkin bir beyanda bulunmadık çünkü sayın @crazycells in dediği gibi formun doldurulduğu sıradaki bilgilerin doğru olması önemli, sonradan devamlı ekleme yapmanıza gerek yok önemli hususlar dışında. Ama yine de şirket kuruluşuna ilişkin belgeleri yanımıza aldık. Ama randevuda hiç bahsi geçmedi.

10 Eylül günü Konsolosluk’ta tüm belgeler ile hazır bulunduk ve yaklaşık ilk 1 buçuk saat bekleme ve belge teslimi/ödeme ile geçti. Konsolosluk’tan gelen mailde, tam 330 dolar getirilmesi para üstü verilmediği yazıyordu ama veriyorlar biz 700 dolar götürmüştük sıkıntı olur mu diye panic yapmıştık gerek yokmuş.

Mülakat yaklaşık 1 buçuk dakika bile sürmemiş olabilir. Çok kibar genç bir kadın Konsolosluk yetkilisi nereye gitmeyi planladığımızı ve nedenini sordu. Daha evvel gittiğimizi ve sevdiğimizi belirttik. Ayrıca o eyaletteki arkadaşımız olduğunu söyledik. Ne iş yapmayı düşündüğümüzü her ikimize de sordu. Yüksek lisans yaparak mesleğimize devam etmek istediğimizi belirttik. Herşey çok güzel görünüyor vizeniz onaylandı sormak istediğiniz bir husus var mı dedi. Orjinal belgeleri tapu, eski pasaport gibi alabilir miyim diye sordum ve yetkili de tabi deyip verdi. Mülakat bundan ibaretti, evliliğimizden konu açılmadı bile. İlişki kanıtlarını mülakat başında bunları alabilirsiniz diyerek hemen vermişti zaten.
    Bugün vizemizin onaylandığına ilişkin mail aldık. Bu süreçte herkes gibi ayrıntılı, evhamlı bazen gerekli bazen gereksiz sorularımla bunalttığım @crazycells e ve forumdaki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Umarım yukarıdaki ayrıntılar, bizim durumumuzdaki arkadaşların sorularını yanıtlar.
    Umarım herkes hayallerinin peşinden gidip istediği hayatı yaşar,
    İyi günler dilerim 🙂

• ⭐⭐⭐

@xemre, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Evet arkadaslari,
    Cok vefasiz bir forum uyesi olarak, 9 Mayista girdigim mulakat deneyimimi, nasil kafama dank ettiyse yeni yaziyorum. Tabii hatirladigim kadariyla. Neyseki tarihini hatirliyorum, hatta muayene tarihini de hatirliyorum. (Simdi yazarken evraklara baktim hicbirini hatirlamiyormusum, 5 Mayista girmisim. Neyse hatami sahiplenerek silmiyorum :)) Muayene sureci diger adaylarinki ile ayni gecmisti. Hic bir sikinti yasamamistim. Hatta sanirim cok kisa surmustu. Yani bazi anlatilanlara gore. Onemli olan mulakat gunu. Gece istanbuldan ankaraya otobus yolculugundan sonra faltasi gozlerle konsolosluk onune vardim. Yaklasik 10 15 kisilik bir kalabalik vardi. Tek gittigim icin yanimdaki sirt cantami girisin karsisindaki bufeye birakmistim. Kimligimi alip cuzdanimi cantaya attim. Hatta kolumda bileklik felan vardi. Uzaktan polislere isaret etmistim. Bosver minvalinda bir isaret yapmisti. Daha sonra kapi onunde siralandik. Saat araliklarina gore milleti grup grup iceri aldilar. Neyse icerde bir sira numarasi verdiler. Numaram 6 idi, bunu iyi hatirliyorum. Icerde greencard icin bekleyen bir turk aile iki iranli aile ve tek kisilik basvurulari olan biz bekar taifesi vardik. Turk aile disinda kimseyle konusmadim. Biraz cekingen biriyimdir de. Hatta gelenlerden bir arkadasin yuzu cok tanidik geliyordu. Daha sonra nerde gordum nerde gordum derken, buldum. Youtuber bir arkadas, @okanserbes . Hatta kanalini inceleyebilirsiniz. Ara ara bakiyorum. Floridaya yerlesmis o da. Ordayken bir tek kelime etmedim, bari burdayken bir selam soyleyeyim 😃 Her neyse, uc defa cagirdilar bizi; evrak, para ve mulakat icin. Evrak verirken, soylenenden biraz az parayla ($10k) gittigim icin tapu vardi yanimda ama mulakati yapan kisi istemedi. Gerekirse soylerim gosterirsin dedi. Neyse, hicbir aksilik olmadan girdim ciktim. 4 gun sonrada evraklar ile pasaport elime ulasti.
    Hazir anlatmaya baslamisken gelisimin ve 8 ayin ozetini de geceyim.
    Pasaport ve evraklar geldikten sonra, hemen gidis planlari yapmaya basladim. Isten de ayrilmistim. O yuzden, beklememin pek kari yoktu. Once, NY'de yasayan amcamin yanina gidecektim ama sonradan planlarimi degistirdim. Neden? Cunku benim basit ve olayi hafife almis dusuncelerime gore, Michigan bana daha uygundu. Makine muh oldugum icin dedim ki sanayi buyuk oranda michiganda ve ben newyorka gidersem, oradan bir mulakat icin cagirdiklarinda git gel cok masrafli olur ve ben kendimce, geldikten sonra 3 4 ay icerisinde kendi isimi yapmaya baslarim diye dusunuyordum. Neyse o sekilde detroite bilet aldim. Bu arada amcam bos durmamis cevrede tanidiklar var mi diye incelemis. Yani genel olarak Turkiye'den birileri var mi diye. En yakin Clevelandda tanidik birilerini bulmus. Tabi bir hisimla Detroit bileti aldim ama icimde de tedirginlik oldu, detroitte kimseyi tanimiyorum felan. Sansa Clevelandda buldugu kisilerden biri o sira Istanbuldaymis. Aradim bulustuk konustuk felan. Clevlandda restoranlari varmis. Gelip orada bizimle istedigin kadar calisirsin dedi. Neyse konusurken laf lafi acti. Babam 2003-2008 yillari arasinda kacak olarak amerikada calismisti. Asciydi babam. Meger bir donem bu kisilerle calismis. Adam cok sevindi tesadufe, tabi ben de. Planlari bu sefer Clevelanda gore ayarladim. Biletimi degistiremedim maalesef ama tabi o sira gorunmez bir guc bileti degistirmem icin olaya dahil oldu. Ucagimin kalkmasina 9 saat var iken, Lufthansadan mesaj geldi. Ucak iptal. Ahaahhaaha hemen aradim parami geri aldim ve 4 gun sonraya Clevelanda biletimi aldim. O arada restoran sahipleri bana kalacak bir yer bulmamda yardimci oldular. Ilk ay bir oda kiraladim ve restoranda busboy diye tabir ettikleri komilige basladim. Daha sonraki aylarda sag olsunlar. Restoran sahipleri evlerinin giris katini ben ve bir kac benim gibi calisanina ucretsiz acti. Gelir gelmez SSN'ye basvurdum. Aslinda DS260'da talep etmistim sigorta numarasini fakat ne olur neolmaz diye ssn ofisine gidip oradan da basvurdum. SSN gelmeden oradaki bankalar bana hesap acamadigi icin SSNden sonra hesap actim. Hat aldim. Sonra basladim kendi meslegimle ilgili arayislara. Belki ilk uc ayda 70 80 yere basvurdum ama ciddi anlamda bir geri donus olmadi. Bu is de cok kafami bozdu o sira. Hala da bozuyor yani. Neden kimse donmuyor? Sag olsun bol bol recruiterlar ariyor. Bosuna zamanimi aliyorlardi. Bir gun sansa restorana detroitten bir turk makine muhendisi geldi. Konusma firsatim oldu. Aslinda cevabini tahmin ettigim bir soruyu da sorup teyit etmis oldum. Ben Turkiyedeyken master felan yapmamistim. Burada da yabanci bir ulkeye ait bir lisans derecesi (belki sadece benim calistigim alanla ilgili olabilir) pek de raabet gormuyormus. Bana burada okumaya devam etmemi tavsiye etti. Ben de kendisiyle tanismadan bir kac hafta once linkedinden burada calisan yabanci profillerini incelemistim. Benzer bir sonuc cikiyordu. Buraya gelen makine muhendislerinin yuzde 90a yakini burada yuksek yaptiktan sonra ise baslamislar. Daha sonra bir kac kisiden de benzer sekilde tavsiyeler aldim. Clevelanddaki 6. ayim felandi. Hemen cevredeki universitelerden bir dahaki doneme kaydi acik unileri arastirdim. Yine dondum dolastim michiganda iki universite buldum. Hem de not ortalamam biraz iyi oldugu icin GRE sinavina girmeme gerek kalmadi. Allahtan daha once IELTS dil sinavi almistim. Once FAFSA dedikleri bizdeki kredi yurtlar kurumuna benzer bir devlet kurumuna finansal destek icin basvurdum. Daha sonra universitelerden birinden kabul aldim. Digerine zaten WES denen akreditasyon kurumunun isguzarligi yuzunden evraklarimi yetistiremedim. Kabul aldiktan sonra FAFSA bana ogrenim kredisi verdi. Kabul ettim ve ocak ayinin 7sinde detroite tasindim ve okul basladi. Su an dorduncu haftam. Tabi burada simdi issiz takiliyorum. Biraz tembelimdir de. Bakalim yarin cevrede is bakacagim. Bizim su " canim ne olacak restoranda calisirsin" islerinden. Bir yandan da tekrar kendi islerime bakmaya basladim. 3 4 aydir basvurmuyordum da 🙂 Staj mtaj ne bulursam bakiyorum iste.
    Simdilik boyle. Uzun sikici bir yazi olmus olabilir. Kusura bakmayin. 8 ay sonra yazinca boyle bindirme oluyor. Bekleyen herkese sabir diliyorum. Onun disinda da Allah herkese yardimci olsun, genel olarak sadece greencardla alakali demiyorum 😃

• ⭐⭐⭐

@burhankaya55, içinde söyledi: Lise mezunu olmadan Green Card almak

2018 mayıs ayında kazandıgımı ögrendikten sonra uykusuz geceler başladı ilk etapta çok sevindik ailem ile birlik de sonra nasıl yapabiliriz diye araştırdık bütün araştırmalar sonunda kime sorcak kimden akıl alsak hep olumsuz şeyler duyduk yani lise mezunu olmadan green card çıksa bile gidemezsin denildi hatta sen bu işi unut çıkmadı diye düşünmeye başla diyenler oldu.ama gerçe şu ki green card bana çıkmıştı internetten ve bu forum sitesinden bir çok deneyim okudum ama bana uyan benim gibi giden sadece bir kişi vardı rasim abi ona ulaşmak için bütün sosyal medya hesaplarında ismini arattım ama bulamadım hali hazırda kullandıgı bir facebook adresinden deneyimini paylaşmıştı bir çok mail attım ama cevap alamadım sonra bu iş olmayacak herhalde dedim ds260 formunu doldurmama kararı aldım..benim gibi giden biri ile konuşup ne yapmam gerektigini ögrenmem lazımdı.. ve günler sonra bir mesaj aldım rasim abiden ve sonra ne yapmam gerektigini ögrendim ve onun yaptıgı gibi kendimi hazırladım ve 1 haftalık bir AP sürecinden sonra bügün vizem onaylandı arkadaşlar..abd hükümetinin istegi ortada açık tı aslın ya lise mezunu ol yada son beş yıl içersinde deneyim gerektiren bir işte 2 yıllık bir tecrübe ye sahip ol..ama hangi iş? onet sitesinde job zone 4 veya5 de bulanan kategörideki işler svp aragılı 7 veya sekiz olan yani zorluk derecesi 7 veya sekiz olan işleri yapan kişileri kabul ediyor..bu işler genelde yönetici genel müdür gibi şeyler yani bir firmada genel müdür veya üst düzey bir yönetici olmanız gerekli.bu durumda söylenecek tek söz şu minareyi çalan kılıfını hazırlar.. arkadaşlar benim bu konuda yardımcı olabilecegim özellikle lise mezunu olmadan kazanmış arkadaşlara elimden geldigince yardımcı olmak isterim mail [email protected]

• ⭐⭐⭐

@Halil-Şekeroğlu, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar Herkese Merhaba,
    07.03.2019 08:00 da girdiğim mülakat sonrası sizlere yazmak için hiç ama hiç fırsatım olmadı.Ancak diğer arkadaşlarımdan bu bilgilerin faydasını çok kez gördük ve bende kendime borç bildim.Biraz geç oldu kusura bakmayın lütfen.
    Sabah 08:00 de başlayacak olan mülakatıma müteakip olarak,İvedik durağından Kızılaya gitmek için 6:30 da metroya bindim.
    *Belki uzaktan geçecek arkadaşlar vardır.Bu yüzden burası önemli; Ankarada metrolar sabah 6:00 da açılıyor. Hadi siz, üzerine 15 dakika koyun.En fazla,bulunduğunuz semte gelene kadar geçen süreyle birlikte 06:15 olsun.Daha sonra Kızılıya geçtim ve oradan taksiye bindim(Kızılay ve konsolosluk arası çok yakın) taksi ücreti 10 TL tutuyor.Ben 08:00 randevum için 07:00 da oradaydım ve maalesef erken gittiğim için 07:30 a kadar Ankara soğuğunda kapıda bekledik.(Tavsiyem,07:30 dan önce orada olmamanız.)
    **Eğer yanınızda çanta,elektronik alet,telefon varsa, hemen konsolosluğun kapısının önündeki büfeye 5-10 TL gibi fiyatlara emanet bırakabilirsiniz. Daha sonra 07:30-07:40-08:00 randevuları diye güvenlik görevlisi çağırıyor ve kapıda sıraya giriyoruz.Sonra pasaport kontrolü ile birlikte havaalanlarında ki güvenlik geçişi gibi, içeriye ötmeden kendinizi atmanız gerekiyor...
    Neyse,içeriye girdikten sonra ,
    size bir numara veriyorlar ve oturup beklemenizi istiyorlar.Oturduğunuz bölgenin tam karşısında bir televizyon ve hemen yan tarafında çocuklar için ayrılmış bir oyun alanı mevcut.
    Benim sıra numaram 003 dü ve sıram 15 dakika içerisinde yandı.Gösterilen gişeye yöneldim.Camın arkasından size seslenen hanımefendi, bir bir gerekli evraklarınızı istiyor.Öncelikle, Vukuatlı Nüfus Örneği,Adli Sicil Kaydı,Diploma,2 adet fotoğraf ve Hesap dökümünü ve sağlık muayenesinden aldığınız sarı(kapalı) zarfı istedikten sonra veriyorsunuz.Nedense PTT(AIS) Kaydı,randevu mektubu,askerlik terhis belgesi istemedi.Bende yanımda olmasına rağmen vermedim.Oturup tekrar beklemenizi istiyorlar.Tekrar, aynı şekilde,aynı sıra numaram olan 003 ün yanmasını bekledim. 2 dakika sonra hemen yandı ve bu sefer başka bir gişeye yöneldim.Oradaki beyfendi ise 330 $ ödememi istedi.Ödedikten sonra tekrar oturarak sıra numaramın yanması bekledim.10 dakika sonra tekrar yandı ve bir daha yanmamasını dileyerek gişeye yöneldim 🙂 ( toplamda 3 kez ayrı ayrı gişeye gidiyorsunuz.)
    İşte burası dananın kuyruğunun koptuğu yer.
    ** Üçüncü zong sesinden sonra Onay-Red bölümü.Evet ,burada bir soru cevap platformuna dönecek basit,formalite sorular soruluyor.(Türkçe-İngilizce size kalmış...kiii bence Türkçe seçin.)
    -Merhaba,
    1-) Mesleğiniz Ne ?
    Cevap : Makine Mühendisiyim.
    2-) Ne yapacaksınız Amarikada ?
    Cevap : Yüksek Lisans Yapacağım.
    3-) Hangi Eyalate Gideceksiniz ?
    Cevap : San Diego (Salladım.)
    4-)Mali durumunuzu orada kim karşılayacak ?
    Cevap : Ben.
    5-) Yeterli bütçeniz var mı ?
    Cevap : Evet.

Dipnot: Hesabımda 10.000 $ gösterdim ve bunu vize görüşmesine tam 3 gün kala hesabıma aldım.Bu soruyu soran çok arkadaş var.Bunu da burada belirtmek istedim.Ayrıca benim 3 ay önce çektiğim bir kredi de burada görününce üst yazıda toplam net varlığım 7.000 $ a kadar düşmüş gibi oldu.ama toplam varlığım 10.000 $ görünüyordu.Bunun bile ne kadar sorunsuz olduğunu görmüş oldum.Oysa ki en çok sorun ettiğim şey mali dökümlerdi.Demem o ki ; içiniz rahat olsun.

Sonra, “ Her şey yolunda görünüyor.Tebrikler,Başarılar.” Dedi ve oradan tam ayırılıyordum ki aklıma numaramı ve adresimi değiştirdiğim geldi.Onu güncelleyeyim dediğim de boş bir kağıt verdi bana.Oraya gerekli bilgileri yazdım ve oracıktan kelebek uçuşması ile ayrıldım.Ne bileyim yüzünde böyle ,saçma sapan bir gülme edası,mutluluktan.Kahkaha atan insanları görünce,ben iyiydim iyi iyi.

Umarım herkes en kısa zamanda
    “Her şey yolunda,tebrikler, ABD de başarılar.” üçlemesini duyar.
    Her şey gönlünüzce olsun.

• ⭐⭐⭐

@mhepekiz, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Hadi bakalım başlayalım. Öncelikle iyi dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Bugüne kadar aranızda istemeden kırdığım arkadaşlar varsa özür dilerim ama beklemek çok geren bir durum ve arada kalmış olmak daha da kötü.. Hayatım nerede, ne olacak bilemiyorsunuz. İnşallah hepinizin başına gelir bu kötü durum 🙂

Mülakat gününe geçelim.

Biz 3 gece boyunca Ankara İncek'te yaşayan bir arkadaşımızın evinde misafir olduk. Elçiliğe mesafesi yaklaşık 28 km. İlk gün sağlık kontrolüne gecikiyorduk sabah trafiğinden bunu da göz önüne alarak 07.00 gibi evden çıktık. İzmirliyiz abi alışık değiliz araba donmuş. Ne camdan dışarısı görünüyor ne aynalar açılıyor. Su kaynattık sabah sabah neyse 2 kettle sonrası yola çıkabildik.

07.45 sularında elçilik 2 numaralı kapı civarındaydık. Bina girişine 100 metre mesafede yol kenarında park yeri bulduk simit cafenin hemen karşısında. Daha önce turist vizesine gittiğimizde de aynı yerde park yeri bulmuştum. Bütün her şeyi sırt çantasına koymuştum. Emanete bıraktık 10 TL karşılığında. Sonra baktık saat erken simit cafede oturup birer çay içtik. 08.10 gibi döndük geriye. Bu arada elçilik görevlilerinin tamamı çok anlayışlı pozitif insanlar en ufak bir olumsuz hareket görmedik lütfen işlerini zorlaştırmayalım. Girişte uyarıları dinlemeyen anlamsızca direnen 1-2 kişi vardı amaçlarının ne olduğunu anlamakta güçlük çektim.

"08.30 olanlar sıraya girsin" dediklerinde biz de girdik. Tek tek pasaportları kontrol etti ve üst araması yaptı montları çıkarmadan. Başlamadan önce "Günaydın bugün nasılsınız" dedim dış kapı güvenliğindeki arkadaşa "İyiyim teşekkürler" dedi. Durdu 1 saniye kadar "Siz nereden geliyorsunuz" dedi "İzmir" dedim "Belli oluyor yaklaşımınızdan" dedi.. Bir selamı çok görmemek gerek.

2-3 kişi vardı önümüzde önce eşim sonra ben x-ray için içeriye alındık. Oradaki hanımlara da aynı şekilde günlerinin iyi olup olmadığını sordum. Üzerimde kemer, çakmak olup olmadığını sordular. "Zor olmasın diye her şey montun cebinde mont da xrayde zaten" deyince "Biz de size hoşgeldiniz diyor ve buyur ediyoruz" dediler pasaportlarımızı verdiler. İçeride soldaki deskte bir bay bir bayan oturuyordu "Birlikte misiniz" diyerek pasaportları alıp kontrol ettiler listeden. 006 numarayı verdiler ki 6 rakamı benim hayatımda efsanedir. Az önce instagram hesabımızda anlattım konuyu. Birçok nonimmigrant vize bekleyen vardı bankolar önünde bize oturmamız söylendi.

5-6 dk sonra 10 numaralı bankoda numaramız yandı. Gittik bir hanımefendi. Sağlık raporundan başlayarak sırayla evrakları istedi. Okulumun Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi olduğunu görünce "Ben de orada okudum" dedi. Kendisine rezil bir öğrenci olduğumu bitirmediğimi söyledim "Ben de kötüydüm karşıdaki Zuhal Cafe'den aldım diplomayı neredeyse" dedi. Güldük biraz. Sonra lise çıkış kağıdımı görünce de "Aaaa lise Gazi Lisesi mi" dedi evet dedim ama o Alsancak Gazi İlkokulu'nda okumuş karıştırdı önce. Sonra ortayı bulduk. Arkadaşımız var Houston'da oraya gideceğimizi söyleyince "Ben olsam onaylamam İzmir'den sonra Houston düşünmek lazım" dedi. "Çeşme'de mi evlendiniz" dedi "Lütfen Alaçatı" dedim güldü. Google çalışanı olduğumu duyunca "Sorularımız olursa arayabilir miyiz" dedi "Tabii ki" dedim hatta wetransferle ilgili bir şey sordu. Cevap verdim. Bütün evraklar tamam olduktan sonra "Geçin oturun bol şans" dedi. Oturduk. Benim elimde kapıdan verilen 006 numarası kalmıştı bir görevli gelip aldı onu benden. Ve sanırım onların bizde kalmaması gerekiyor herkesin elindeki numaralı inceliyorlardı işi bitenin numarası kaldı mı diye...

5 dk kadar bekledik 7 numaralı banko yandı ve gidip 2 kişi için 660 USD ödeme yaptım. Nakit 660 hazırlamıştım para altı üstü, kart vs derdimiz olmadı.

Yine oturmaya başladık. 5 dk kadar geçti "Dinkkk" dedi 006 - 06 yazdı... Hehehe dedim işte 6 mucizesi.

Çok olumlu, ılımlı, pozitif bir genç bayan önce yemin etmemizi istedi. Sağ ellerimizi kaldırarak yemin ettik sonra parmak izi. Benim parmak izimi aldıktan sonra sorulara geçti. "Hepekiz" soyadının nereden geldiğini sordu. Anlattım "Aaaa çok ilginçmiş" dedi.. Ne iş yaptığımı, hangi şehire gideceğimizi, eşimin işini, daha önce ABD'de bulunup bulunmadığımızı sordu. Hanım geçen sene Miami'ye gitmişti "Ohoo orada bir sürü pembe corvette kiralayan emekli görmüşsünüzdür insanların hayali Miami'ye giderek pembe üstü açık corvette kiralamak" dedi. Güldük.

"Her şey iyi görünüyor, vizeniz onaylanmıştır 5 iş günü içinde pasaportlarınız size ulaşacak bol şans diliyorum" dedi.

Bitmişti. Çıkışa yürüdük, binadan çıktık. Kapıda eşim dedi ki "Benim parmak izimi almayacaklar mıydı" bir an durdum "Lazım değil mi acaba" dedim. Kapı güvenlikteki arkadaşa konuyu aktardım "Soralım" dedi. İçeriden ilk bankodaki hanım geldi "Ben içeriye sorup bilgi veriyorum size" dedi ki "Bingo" unutulmuştu. Sıra beklemeden hemen öne aldılar eşim içeri girdi ben gitmedim. 6 numaradaki hanım "Muhabbet çok güzel gidince ben unutmuşum özür dilerim" demiş. Hemen verip geldi.

Kapı güvenlikteki arkadaş "Abi iyi ki farkettiniz yoksa İzmir'den çağıracaktık sizi" dedi teşekkür ederek ayrıldık. Çok büyük bir coşku yaşamadık ama belirsizliğin sonuçlanması çok değerli oldu bizim için. AIS belgemize bile bakmadılar. Gidecek arkadaşlara önerim istenen evrak dışında evrak taşımayın nafile oluyor. Hamallığa gerek yok. İstemiyorlar, sormuyorlar bile.

Netice olarak hepinizden çok şey öğrendim, kanalda video olarak da anlattık süreci ilgililer için...

Sevgiler selamlar...

• ⭐⭐⭐

@aslierdem, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

herkese merhaba,
    bugün itibari ile DV2019 mülakat sürecimizi tamamlamış bulunuyoruz. bizim sürecimiz de herkesin olduğu gibi kendine has bir süreçti ve bu zaman zarfında forumda paylaşılan deneyimler en iyi yol göstericimiz oldu. üşenmeyip buraya sürecini paylaşan herkese, forumu kuran ve ayakta tutan herkese emekleri için çok teşekkür ederim 🙏 ben de kendi sürecimi diğerlerine yol göstermesi amacıyla paylaşmak isterim. 🤗
    benim sürecim 2012 yılında usafis isimli bir greencard başvuru firmasına internette gezerken denk gelip başvurmam ile başladı. üniversite hazırlık öğrencisiydim o dönem ve çok sıkılıyordum. tek hayalim olan amerikaya gitmenin kendimce yollarını arıyordum ( tabi ki kendi kendime başvuruda bulunabileceğim konusunda bi fikrim yoktu, genel olarak çok bi fikrim yoktu. sadece hayalim vardı. ) işin özü o dönem kendimce çalışıp kazandığımı bu şirkete yatırdım, bir gün beni aradılar ve 10 yıllık VIP hizmeti hakettiğimi söylediler. 10 yıl boyunca benim adıma başvuruda bulunacaklarını anlattılar. iyi güzel hoş.. yıllar geldi geçti ben okulu bitirdim , işsiz kaldım. ses seda yok. geçen seneye kadar. geçtiğimiz yıl beni arayıp kazandığım haberini verdiler 👯 benim suya düşen hayallerim tekrar yeşerdi, hazır işsizim de daha iyi bir zamanlama olamazdı.
    bu süreçte case numaram 21bin olarak açıklandı. yaklaşık 1 yıl gibi bir süre vardı önümde öğrendikten sonra. 🤦 acele etmedim, erkek arkadaşım askere gitti, geldi, 27 ocakta evlendik. 1 şubatta ds-260 ı doldurup teslim ettik. bu forum sayesinde yaklaşık 1 saatimizi aldı,almadı. sonra beklemeye devam ettik.. martta current olduk.haftasına evrak maili aldık. e devletten istenilen evrakları temin ettik . evrak onay maili aldık. derken mülakat tarihimiz açıklandı . 16 temmuzda mülakata girdik.evrakları yine edevletten mail olarak ne yolladıysak aynılarının güncel tarihlilerini götürdük. mülakattan 2 ay önce bi bankadan dolar hesabı açtım, yaklaşık 20 bin doları (emanet) imza sirküleri ile birlikte sundum. sağlık raporu en korktuğum adımlardan biriydi. 235 dolar düzen lab.'a, 500 dolar unganlara ödeme yaptık ikimiz için. ikimizde de 3er aşı yapıldı. aşı kartımı götürdüm ancak bu yapacakları uygulamaya yansımadı sadece raporla birlikte verdikleri yeni aşı kağıdına eski aşılarımı da işlediler, o kadar. 😇
    randevumuz 7.45 teydi. 7.15 gibi konsolosluğa gittik , dışarısı kalabalıktı biraz bekledik ve görevli bizi içeri aldı. yapılacak her adımı söylediler. zaten ben de burdan okuduğum için ezbere biliyor gibiydim 😊 ilk önce evrakları teslim ettik. önceki pasaportlarımızı da götürmüştüm almadılar. evliliğimizi kanıtlayan belgeyi sordular, neyse ki 2 adet A4 önlü arkalı zaman içinde yaptığım paylaşımlardan oluşan bi albüm hazırlamıştım . daha önce yurtdışında yaşadınız mı diye sordular. eşimle birlikte 10 ay belçikada kalmıştık, bunu belirttik. polis kaydını sordu ben de 10 aya istenmediğini söyledim. görevli tamam dedi ve yerime geçtik. ödememizi yaptık ikinci adım olarak. sonra ilk numaramızn yandığı yerde bir daha yandı , gittiğimizde eşime ait olan ds260ı bulamadıklarını o yüzden çağırdıklarınıancak daha sonra bulduklarını söylediler. ben her seferinde daha çok heycanlanıyordum nede olsa gergin bi durum. neyse son kez numaramız yandı. başka bi görevli beyefendinin önüne gittik, parmak izi ve yemin kısmı hızlıca geçti. türkçesinin çok iyi olmadığını mümkünse ingilizce mülakat yapmak isteidğini söyledi. bizim için bi problem yoktu, ingilizce devam ettik. eşime mesleğini sordu ve aynı meslekten olduğumuz için okulda mı tanıştınız diye sordu. ne kadardır birlikte olduğumuzu sordu.en sonunda pasaportları önümüze koydu ve buz kestik. belçikadan polis kaydımız olmadığını, onun dışında hiçbir pürüz olmadığını ancak o belge ile vizemizi onaylayacağını belirtti. ben de sayın @crazycells den aldığım yetkiye dayanarak karşı çıktım. 😝 bu belgeyi 12 ay ve üzeri kalımlarda istediklerini söyledim. hayır dedi önce ama sonra başka biri gidip öğrendi ve döndüğünde göreviliye haklı olduğumu söyledi. görevli gerçekten tatli bir beydi ve pasaportları hemen geri alıp şaka yaptığını söyledi. biz de derin bir oh çektik. vizemizi onayladığını 5 iş günü içinde pasaportlarımızın geleceğini söyledi 🕺 🙏 konsolosluktan hemen ayrıldık. ptt kayıt belgemizi vermeyi unuttuğumuzu düşündük yanımızda görünce ama bilerek almıyorlarmış bunu da öğrendik. salı mülakatımız vardı, cumasına benim pasaportum geldi, eşimin ki postada karışmış, bugun de onunkini elimize aldık. uçak biletlerimizi aldık. artık sadece uscis ödemesi ve hazırlık kaldı.
    bu süreç bana sabırdan başka bir şey öğretmedi. dile kolay 1 yıl 😳
    çok uzun uzadıya anlattım, kusura bakmayın, ancak süreçte beni geren detayları paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm. bundan sonra da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım ben de 🙂
    benim gibi onay alanlara tekrardan hayırlı olsun, bekleyenlere de bolca sabır diliyorum onun dışında süreç kendi işliyor zaten 🙂 ✌🏻
    ✌🏻

• ⭐⭐⭐

@katre, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Çok değerli YEŞİLKART FORUM AİLESİ. 12 mart 09:00 itibariyle mülakatım olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır. Hikaye kısmına gelmeden önce başta @crazycells (Ali cihan abi genel veya özelden başını çok ağırttım hakkını helal et abi), birbirimizi tanımadan aile olarak nitelendirdiğim siz forum üyeleri. Emeği geçen herkese teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım. Anlatacağım hikaye biraz uzun olacak. Şimdiden affınıza sığınıyorum. Forum içerisinde numarası aktif olmayan veya mülakat tarihi alıp gününü bekleyen. Tabi bu arada stres yapan tüm arkadaşları biraz da olsa rahatlatmak amacıyla biraz da mizah katıp anlatmaya çalışacağım. Gelelim konuya;
    Benim hikayem geçen yıl 3 defa 15 gün arayla F1(Öğrenci) vizesine başvurup, gerekli koşulları sağlayıp bilmediğim nedenlerden dolayı red yemiş bir kardeşinizim. Ondan sonra greencard çıktığını öğrendim ve yine bu grupta gerekli olan tüm bilgilere sahip olup, kendimle alakalı veya alakasız her şeye vakıf olup, diğer forum üyelerine bir nebze bile olsa yardım etmeye çalıştım ve bundan sonrada bilgim dahilinde ne yapmam gerekiyorsa yapmaya çalışacağım. 8 mart günü saat 10:00 da olan sağlık muayenesine 09:10'da gittim. Bekletmeden gerekli işlemler için 3. Kata yönlendirdiler beni. 3. Kata indim 118$ ödeme yaptım. Beklememi söylediler 5 dk sonra hemşireler beni kan tahlili için çağırdılar. O kadar nazikler ki kan alıcak iğne vuruyor özür diliyor, iğneyi çekiyor özür diliyor, koluma pamuk basıyor özür diliyor😊. Bende baktım olcak gibi değil ortama ayak uydurdum bende herşey için özür dilemeye felan başladım☺. Sonrasında idrar tahlili ve röntgen çekip 4. Kata yolladılar tekrardan. Oturup bekledim. 20 dk sonra Doktor Handan hanım muayene yapacağından bayan içeri girmemi, iç çamaşırı hariç bütün kıyafetimi çıkarıp, ameliyat önlüğünü giymemi söyledi. Biraz utangaç biri olduğum için etrafa bakıyorum, tavana bakıyorum kamera felan varmı diye. Şükürki kamera yoktu🙈. Neyse 10 dk sonra Doktor hanım geldi. Sorular sormaya başladı. Kanser, verem, şeker hastalığı, tansiyon vb. Bu hastalıkların olup olmadığını sordu, vücudumda pirsink ve dövme olup olmadığını sorduktan sonra 2 sağ 2 sol olmak üzere 4 tane aşı yaptı. Bunun için 280 $ ücret istediler. Elim titreye titreye toplamda 118+280= 398$ ödeme yaptım. Gelelim mülakat gününe. Sabah 09:00 da olan mülakatıma 08:30 da gittim. Çantamı yan taraftaki büfeye verdim 10 tl aldı. Bu arada geçen yılki f1 vizesi için gittiğimde 5 tl almıştı. Büfeci abi 1 yılda %100 zam yapmış. Sanıyorum kriz onuda vurmuş😀. Büfeci abiye ödemeyi gerçekleştirdikten sonra kuyruğa geçtim ve sıram gelene kadar bekledim. Bu arada tabi 3 defa geldiğim için kuralları felan biliyorum tabi. kuyruğu dolaşan polis abi insanlara bunu içeri almazlar, şunu içeri almazlar gibi insanları uyarıyor. Baktım sıradayım bekliyorum, bende polis abiye yardımcı olmak amacıyla kuyrukta bakliyenlere yardımcı olmaya başladım. Uyarılarda felan bulunuyorum şunu emanete bırak gibi😊. Sıram geldi ve kapıdaki görevli abi pasaportumu aldı ve üstümü aradıktan sonra içeri girdim. X RAY cihazından geçtikten sonra görüşmenin gerçekleşeceği yerde içeri girerken sol tarafta bulunan iki görevli bütün vize mülakatına gelen kişilerin pasaportunu inceleyip sıra numarası veriyor.O günkü Greencard mülakatına girenlerin ismi A4 kağıdında listelenmiş. Görevli listeden ismimi bulup tik attıktan sonra numaramı verip odanın en son tarafına geçmemi söyledi. Bende söylenenlere uydum ve yerime oturup sıramın yanmasını bekledim. Şunu söyliyeyim içerisi tıklım tıklım. Otururken şöyle geçmişe doğru yol aldım. 3 defa geldim ve 3 ünden red aldım. Acaba yine red alırmıyım diye düşünüceler geliyor. Tabi bu ister istemez insanı umutsuzluğa kaptırıyor ama greencard çok farklı bir olay. İstisnai bir durum olmadıktan sonra, Yüz kızartıcı Sabıka kaydı vb. Sıkıntılı bir durum yoksa ve istenilen evraklar tamsa telaş yapmayın vizeniz onaylanacaktır. Çünkü bu size verilen bir hak. Baktım düşüncelerden kurtulamıyorum. Etrafımda öğrenci vizesi, work and travel için vizeye başvurup görüşmeye gelen öğrenci arkadaşlar var. Onlara taktik vermeye başladım. Sohbet muhabbet derken zaten zaman nasıl geçti anlamadım. Sıra numaram yanmış farkında değilim. Karşımdaki bayan uyardı beni. Düşünün o kadar dalmışım😊. Numara ilk yandı evrakları vermek için pankoya gittim. Bir tane abla (türk). Yaşı benden biraz büyük bacak üst üste atmış. Sandalyesinide masadan uzaklaştırmış rahat etmek için. Aramızda cam var. Benden evrakları istiyor duymuyorum. Hıı anlamadım bir daha tekrar edermisiniz gibi soruyorum. Kadın hiç gülmüyor. Sert davranışlar felan. Aklıma üniversite anılarım geldi. Hoca sınav sorularını hazırlayacak. Kocamla kavga etmesem, oğlumla aram iyi olsa kolay sorarım. İnanın aklıma o geldi. Bu abla artık ne olduysa bilmiyorum çok sert davranıyor. Evrakları teker teker istiyor. Bir evrağı bilgisayara giriyor. Bilgisayarda işi bitince ikincisini istiyor. Bende klasik mavi şeffaflı dosyalara koymuştum evrakları. Abla ikinci evrağı istediğinde hemen vermeyim diye dosyaları karıştırırken bir ses. Dosyaları karıştırma. Bizim abla sıkıntı. Kendi kendime yapacak bir şey yok dedim. Ne diyorsa harfiyen dinliyorum. Kazasız belasız bu badireyi anlattım. Hesap dökümü(orjinalini istedi fotokopi istemedi), nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, diplomamı(orjinal ve fotokopisini beraber istedi), pasaportla beraber iki tane fotoğrafı verdim. Yalnız şöyle bir soru sordu. Bu evraklarla daha önce mail ile yolladığınız evraklar aynımı dedi. Bende bunların güncel olduğunun 1 hafta önce Ankara gelmeden önce çıkarttığımı söyledim. Niye böyle bir şey dedi. Onuda anlamadım. Evli olup olmadığımı sordu. Bekarım dedim. Burda işlem bitince tekrar oturdum. Tabi öğrenci arkadaşlarla sohbet koyu. 2. Defa numaram yandı. 330$ elim titreye titreye verdim😞. Tekrar oturdum.😊 tekrardan sohbete devam ederken 6 numaralı banko ve kader anı. Bankaya gittim karşımda güleryüzlü, kibar, hanım hanımcık bir bayan. Diğeriyle alakası yok. Tamamen zıt. Allahım dedim.😂 Neyse konuşmaya başladık. Nereye gidiceksin dedi. Cevap verdim. Neden orası dedi. Cevap verdim. Ne iş yapacaksınız diye sordu. Cevap verdim. Yalnız Bu soruyla daha önce karşılaşıldı mı bilmiyorum ama Bizim aile şirketimiz var. Ben orda çalışıyorum. Sgk girişim yok. Ben ds 260 formunu doldururken açıktan 2. Bir üniversite okuduğum için ne iş yapıyorsunuz sorusuna öğrenciyim diye doldurup üniversitenin bilgilerini girmiştim. Bayan masraflarınızı kim karşılayacak diye sordu. Bende babamın şirketinin olduğunu. Babamın ne iş yaptığını sordu. Bende söyledikten sonra. Babamın Benim için gerekli olan parayı hesabıma yatırdığını ve bu parayı kullanacağımı söyledim. Tabi soru sorarkende bilgisayara birşeyler yazıyordu. Ne yazdığını bilmiyorum ama Herhalde söylediğim şeyleri yazıyordu. Sonrasında bayan herhangi bir sorun gözükmüyor, vizeniz onayladı dedi. Hesap dökümünün orjinalini verdi. Ben tabi bekliyorum çoğu talihliye sorunuz varmı diye soruyorlarmış Bende bekliyorum sorsun diye ama sormadı😔. Bende başımı öne eğip bankodan ayrıldım. Evrakları dosyama koyduktan sonra konsolosluktan ayrıldım. THE END.
    Başta da dediğim gibi amacım biraz da olayları mizahi bir şekilde anlatarak, siz değerli forum üyelerinin heyecan, stres, sıkıntı yapmadan süreci bitirebilmeleri. Aslında bu sürecin çok kolay olduğunu sadece beklemek kısmının can sıkıcı olduğunu. Bununda bu işin tuzu biberidir deyip bu işin altından kalkmamız gerektiğini anlatmaya çalıştım. Ne kadar anlatırsak anlatalım, siz değerli üyeler ister istemez sıkıntı yapacaksınız. Bari sıkıntının derecesini düşürelim o zaman değil mi? Tekrardan güzel zamanınızı aldığım için affınıza sığınıyorum. İnşallah bu güzel duyguları yaşamayan diğer forum sakinlerinin yaşamasını canı gönülden istiyorum. Sağlıcakla kalınız.

• ⭐⭐⭐

@civilengineer19, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar selam! Bugün planlandığı üzre saat 9:00 daki randevumuza gittik. Saat 8:15 de konsolosluğun önündeydik. Saat 8:45 den sonra bizi almaya başladılar. Pasaportlarımızı verdik üstümüzde bir şey yoktu zaten sadece çantam vardı onu da 10 liraya karşıdaki emanetçi bügeye bıraktım. Neyse velhasılkelam pasaportlarımızı geri verdiler ve bizim etrafımıza olan tam 5 kişiye öğleden sonra gelmelerini söylediler. Work and travel ve diğer vize görüşmesi yapacak olanlar içindi bu. Bizimle beraber 3 kişilik bir aile vardı onlarda da sorun çıkmadı. Neyse içeri girişi yaptık güvenlikte tekrar pasaportu alıp randevuya geldiğimizi teyit ettiler. Akabinde hemen numaramız yandı ve gişeye gidip belgelerimizi teslim ettik. Belgelerinizde bir sorun yok geçip sıranızı bekleyebilirsiniz dediler. Numara tekrar yandığında 660 doları ödeyip tekrar beklemeye koyulduk. Akabinde 20-25 dk sonra üçüncü kez numaramız yandı ve filmin koptuğu yere geldik :)) 6 numaralı bankoda siyah saçlı bayan yemin ettirip parmak izimizi aldı. Eşim de Türkçe bildiği için gayet sakin bir şekilde toplamda 2 dk yı geçmeyecek şekilde;
    nerye gideceksiniz
    Florida
    Orada ne yapacaksınız
    Çalışacağım aynı zamanda masterıma devam edeceğim dedim. Gayet güzrl görünüyor ayrıca gideceğiniz bölge de çok güzel bir yer dedi 🙂 Ayrıca iş teklif mektubum da var bakın dedim. Yok yok ona gerek yok siz söyleyin yeter dedi 🙂 Ben de pekala deyip devam ettim.
    Ardından eşime dönerek ;
    Siz ne yapacaksınız dedi?
    Eşim blogger olduğunu söyleyip aynı zamanda ingilizcesini daha da iletletmek için üniversite okuyabileceğini söyledi. Karşımızdaki bayan da fotoğraflarınıza baktım çok artistik belli oluyor dedi :)) Ve sona gelirken ber şey yolunda görünüyor merak etmeyin cümlesinden sonra vizeniz onaylandı 5 iş günü içersinde adresinize gelecek dedi. İnanır mısınız bilmem ama çıkınca nedense gözlerimden yaşlar gelmeye başladı 🙂 Sanırım mutluluk gözyaşlarıydı.. Eşimin ülkeden ülkeye koşuşturup belge toplaması , kısa zamanda bir çok şeyi halletmemiz ne bilim duygulanıyor işte insan. Neyse ki onayı aldık. Yani demem o ki dostlar gelen geliyor. Sabrınızı elden bırakmadan evraklarınızı eksiksiz götürüp sakin bir şekilde görüşün gerisi geliyor zaten. Umarı herkese o mutlu cümleyi duyar. Bu platformda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Özellikle sayın @crazycells çok çok sağolun!
    Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz arkadaşlar. Umarım faydalı olup sizi rahatlatmıştır bir nebze de olsa.

• ⭐⭐⭐

@bsk, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar, 4 aylık ap sürecimiz bugün bitti, dün konsolosluktan aranarak teknik bir aksaklıktan dolayı çağırıldık, kafamızda kura kura bugun 10 civarı ankaradaydık, aradıklarında hiçbir evrak vs istememişlerdi ancak biz yanımıza herşeyi almıştık, ilk olarak bizden pasaportlarımızı istedi görevli, pasaportların kendilerinde olduğunu 19 temmuzda gönderdiğimizi söyledik, daha sonra tekrar cagıracağını soyledi 15 dk kadar sonra tekrar numaramız yandı, kızımızın pasaportunu istedi verdik ve yetkili çok şaşırdı abd vatandaşı oldugunu görünce, kızınızın abd vatandaşı olduğunu belirtmişmiydiniz dedi bizde evet heryerde belirttik zaten onunla ilgili hiç bir işlem olmadı, hatta bizden doğum masraflarının ödendi belgesini istemiştiniz falan dedik.. sizi boşuna cagırdık bir karışıklık oldu galiba içerde görüşüp birazdan yine cagıracağım dedi, velhasıl tekrar cagırıldık ve yetkili kusura bakmayın bugun işlemlerinizi tamamlayıp size vize paketinizi teslim etmeye calısacağım 2 gibi arayacağım dedi (ayrıca daha önce yazmıştım kızım abd vatandaşı olmasına rağmen bizden 330dolar almışlardı onun için onuda iade ettiler) dediği saattede ceacta durumumuz issued oldu ve arandık 🙂 biz son zamanlarda sıklıkla mail attık, hatta gözümüzü karartıp kccyede durumumuzu anlattığımız mail atmıştık zaten ne olduysa onlara mail attıktan sonra oldu iyide oldu:))) ap başlığında detaylıca anlatmıştım olaki ap ye kalanlar olursa tecrübelerimiz o başlık altında.. herkes gibi bizim içinde çok yorucu bir süreç oldu..birbirini tanımayan İnsanlar olarak tecrübelerini aktaran moral vererek destek olan herkese teşekkürler🙏🏻 Umarım bizim gibi ap ye kalıp bekleyenlerde biran önce alır vizelerini..

• ⭐⭐⭐

@sfati, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Öncelikle başta @crazycells olmak üzere bu süreçte yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum ve 9 Mart'ta vizeli pasaportumuzun elimize ulaştığını belirteyim..

İlk olarak sağlık kontrolünden bahsetmek istiyorum..

Randevu muayene saat 9.40'taydi. kuğulu park girişine yakın Atatürk bulvarı üzerindeki düzen laboratuvar binasına aşağı yukarı randevu saatinde geldik. İlk olarak 4. Katta unganlara gittik.. içeri girer girmez, mülakat randevu mektubu, pasaport ve aşı kartlarini istediler.. Ardından benim, eşimin ve oğlumun webcamla fotoğrafları çekildi.. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra muayene odasına çağırıldım. Ardından üzerimdekileri çıkarıp ameliyat onlugune benzer bir önlük giyerek doktoru beklemeye başladım.. 10 dakikalık bir bekleyişin ardından doktor bey odaya gelerek sağ koluma bir aşı vurdu.. aşıyı yaparken ve yaptıktan sonra birtakım sorular sordu (ne iş yapıyorsun, nerede çalışıyorsun, Amerika'da ne iş yapcaksin, alkol, sigara kullanıyor musun, daha önce Amerika'da yasadin mi ya da farklı bir ülkede yaşadın mı, troid ile ilgili bir rahatsızlığın var mi) Bu sorunlara hızlı ve net cevaplar vererek, boy ve kilo ölçümünün ardından odadan çıktım.. Daha sonra eşim ve en son oğlum da eşimle beraber muayene oldu ve burada toplam 610 dolar ödedik..( bana 4 asi 280 dolar. Eşime 3 aşı 230 dolar. Oğlum daha 3 aylık olduğundan aşı olmadı sadece boy kilo ölçümü ve ciğer dinleme 100 dolar 🙂 sonra aşağıya düzen laboratuvara indik.. girer girmez hemen 235 dolar eşim ve benim için ödedik.. bebek için ödeme olmadı.. zaten oğlumdan 3 aylık olduğundan röntgen falan istenmedi.. sonrasında kan, idrar testi ve akciğer röntgeni çektirip tekrar yukarı çıkarak düzen lab'dan aldığım belgeleri teslim ettim ve ertesi gün saat 4 civarı kapalı dosyayı aldim.

Artık sıra mülakata gelmişti ve 3 gün vardı..

Ankara'da eşimin ablasinda kaldık o süre zarfında.. enteresan şekilde bahsedildiği gibi bende heyecan falan yoktu.. eşim de benden daha çok vardı diyebilirim 🙂

Her neyse günler 7 Mart'i gösteriyordu.. benim bacanak sağolsun 8.30 da olan mülakatimiza sabah 8.15 gibi bizi yetiştirdi.. bebek arabasını alıp almayacaklarini bilmiyordum ama yine de getirmistim araçla.. konsoloslugun önünde ilk isim görevliye bebek arabasını alıp almadıklarını sormak oldu. Sagolsunlar onlar da alıyoruz dediler.. ardından hava soğuk olduğu için sıradakiler den müsade istedim ve içeri girmemiz 10 dakika civarı sürdü. Kapıdan girer girmez bankoda bulunan görevli isimlerimizi bulup 12 sıra numarasını verdi.. bütün işlemler bu numara üzerinden yürüdü..sıra numarasını aldıktan sonra oturarak beklemeye başladık.. en uzun bekleyişimiz buydu.. yaklaşık 40 dakika falan sürdü.. ardından 12 sıra numarası yandı.. evrakları teslim ettim.. evrakları teslim alan bayan biraz gergindi ya da ben öyle hissettim ve karşısında ben de gerildim açıkçası.. son olarak her şey güzel görünüyor diyerek gidebilecegimi söyledi.. 10 dakika sonra tekrar numaram yandı ve 990 dolar ödeyerek tekrar beklemeye başladım.. yine hemen hemen 10 dakikalık beklemenin ardından mülakat için çağırıldık..

Ben: iyi günler
    Görevli: iyi günler
    G: sağ ellerinizi kaldırarak söylediklerimizin doğruluğu üzerine yemin edermisiniz.
    Ben ve esim: evet ederiz.
    daha önce Amerika vizesi aldın mı
    daha önce yurtdışında yasadinmi
    Amerika'da nereye gideceksin
    Ne iş yapacaksın
    Tarzı soruların ardından benim çocuk ağlamaya başladı annesiyle susturmaya çalışırken Tebrikler vizeniz onaylandı sözcüğünü duyduk ve giseden ayrıldık.. açıkçası annesiyle birlikte çocukla uğraşmaktan ne hissettigimizi bile anlayamadik:)

Ben eve teslimat secmistim ve 7 Mart'ta onaylanan vizemiz, 9 Mart'ta pasaport ve kapalı dosyalarla elimize ulaştı..

Darısı tüm ABD hayali kuran arkadaşlara 🙂

@sfati, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Öncelikle başta @crazycells olmak üzere bu süreçte yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum ve 9 Mart'ta vizeli pasaportumuzun elimize ulaştığını belirteyim..

İlk olarak sağlık kontrolünden bahsetmek istiyorum..

Randevu muayene saat 9.40'taydi. kuğulu park girişine yakın Atatürk bulvarı üzerindeki düzen laboratuvar binasına aşağı yukarı randevu saatinde geldik. İlk olarak 4. Katta unganlara gittik.. içeri girer girmez, mülakat randevu mektubu, pasaport ve aşı kartlarini istediler.. Ardından benim, eşimin ve oğlumun webcamla fotoğrafları çekildi.. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra muayene odasına çağırıldım. Ardından üzerimdekileri çıkarıp ameliyat onlugune benzer bir önlük giyerek doktoru beklemeye başladım.. 10 dakikalık bir bekleyişin ardından doktor bey odaya gelerek sağ koluma bir aşı vurdu.. aşıyı yaparken ve yaptıktan sonra birtakım sorular sordu (ne iş yapıyorsun, nerede çalışıyorsun, Amerika'da ne iş yapcaksin, alkol, sigara kullanıyor musun, daha önce Amerika'da yasadin mi ya da farklı bir ülkede yaşadın mı, troid ile ilgili bir rahatsızlığın var mi) Bu sorunlara hızlı ve net cevaplar vererek, boy ve kilo ölçümünün ardından odadan çıktım.. Daha sonra eşim ve en son oğlum da eşimle beraber muayene oldu ve burada toplam 610 dolar ödedik..( bana 4 asi 280 dolar. Eşime 3 aşı 230 dolar. Oğlum daha 3 aylık olduğundan aşı olmadı sadece boy kilo ölçümü ve ciğer dinleme 100 dolar 🙂 sonra aşağıya düzen laboratuvara indik.. girer girmez hemen 235 dolar eşim ve benim için ödedik.. bebek için ödeme olmadı.. zaten oğlumdan 3 aylık olduğundan röntgen falan istenmedi.. sonrasında kan, idrar testi ve akciğer röntgeni çektirip tekrar yukarı çıkarak düzen lab'dan aldığım belgeleri teslim ettim ve ertesi gün saat 4 civarı kapalı dosyayı aldim.

Artık sıra mülakata gelmişti ve 3 gün vardı..

Ankara'da eşimin ablasinda kaldık o süre zarfında.. enteresan şekilde bahsedildiği gibi bende heyecan falan yoktu.. eşim de benden daha çok vardı diyebilirim 🙂

Her neyse günler 7 Mart'i gösteriyordu.. benim bacanak sağolsun 8.30 da olan mülakatimiza sabah 8.15 gibi bizi yetiştirdi.. bebek arabasını alıp almayacaklarini bilmiyordum ama yine de getirmistim araçla.. konsoloslugun önünde ilk isim görevliye bebek arabasını alıp almadıklarını sormak oldu. Sagolsunlar onlar da alıyoruz dediler.. ardından hava soğuk olduğu için sıradakiler den müsade istedim ve içeri girmemiz 10 dakika civarı sürdü. Kapıdan girer girmez bankoda bulunan görevli isimlerimizi bulup 12 sıra numarasını verdi.. bütün işlemler bu numara üzerinden yürüdü..sıra numarasını aldıktan sonra oturarak beklemeye başladık.. en uzun bekleyişimiz buydu.. yaklaşık 40 dakika falan sürdü.. ardından 12 sıra numarası yandı.. evrakları teslim ettim.. evrakları teslim alan bayan biraz gergindi ya da ben öyle hissettim ve karşısında ben de gerildim açıkçası.. son olarak her şey güzel görünüyor diyerek gidebilecegimi söyledi.. 10 dakika sonra tekrar numaram yandı ve 990 dolar ödeyerek tekrar beklemeye başladım.. yine hemen hemen 10 dakikalık beklemenin ardından mülakat için çağırıldık..

Ben: iyi günler
    Görevli: iyi günler
    G: sağ ellerinizi kaldırarak söylediklerimizin doğruluğu üzerine yemin edermisiniz.
    Ben ve esim: evet ederiz.
    daha önce Amerika vizesi aldın mı
    daha önce yurtdışında yasadinmi
    Amerika'da nereye gideceksin
    Ne iş yapacaksın
    Tarzı soruların ardından benim çocuk ağlamaya başladı annesiyle susturmaya çalışırken Tebrikler vizeniz onaylandı sözcüğünü duyduk ve giseden ayrıldık.. açıkçası annesiyle birlikte çocukla uğraşmaktan ne hissettigimizi bile anlayamadik:)

Ben eve teslimat secmistim ve 7 Mart'ta onaylanan vizemiz, 9 Mart'ta pasaport ve kapalı dosyalarla elimize ulaştı..

Darısı tüm ABD hayali kuran arkadaşlara 🙂

• ⭐⭐⭐

@caglarkko, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhaba ; 2019 talihlisiyim. Buradan birçok bilgi alıp işlemlerimi zor da olsa sonlandırabildiğim için tecrübelerimi paylaşma zorundalığı hissettim.

Aksaray ilinde özel bir şirkette Arge Mühendisi olarak çalışıyorum. Hayatımın en uzun günlerinden birini geçirdiğim mülakat günümü anlatmak isterim.

Görüşmem 6 aralık günüydü. Saat 7:45'te. 3 gibi yola çıktım. Para konularını son ana denk getirebildiğim için para çekmemiştim. Arkadaşlar; Yapıkredi'den dolar çekebileceğiniz tek ATM o gün (Ankara Çankaya için konuşuyorum) Bilkent üniversitesinin Rektörlük Binasındaydı(!). Saat 6 da girmeye çalışınca tabi bir reaksiyon aldım fakat bir şekilde açtırıp girebildim. ATM tuhaf sesler çıkarıyordu , 5 dk sonra kartınızı takabilirsiniz ekranını görünce kartı taktım. Ama bir ekran değişikliği olmadı ve 5 dakika sonra aman geri versin diye iptal tuşuna birkaç kez basıp kartımı aldım. Bu bir mesaj Çağlar git artık kuru kaçtan hesaplarlarsa hesaplasınlar karttan ödersin diyip konsolosluğa geçtim. Aracımı parkettim , tüm eşyalarımı araca bıraktım , aracın anahtarını da pastahaneye.

Ve içerdeyim..Belgeleri teslim ettim, görevli kadın 6 aydan fazla yurtdışında yaşayıp yaşamadığımı sordu. Evet dedim. Avusturya mı diye tekrar sordu. Evet dedim. Aslında bu sorunun geleceğini biliyordum ve yine de kaçmıştım. 🙂 Evrakları teslim aldı , parayı ödemek için sırabekliyorum. Işık tekrar yandı ; 1. kartımı verdim "isminizi ekranda göremiyorum" dedi görevli(ne anlama geldiğini bilmiyorum) , 2. kart ve 3. kart.... Aynı cevap . Ne yapacağız dedim , izin kağıdı vereceğim size dedi , forumun tanıdık olduğu birşeydir diye tahmin ediyorum , 1 saat boyunca parayı çekeceğim geri girebileceğim. Buraya kadar normal arkadaşlar. Fakat saat 8:20. Bankalar TR'de 9 da açılıyor. Arabayı kaldırsam bir daha park bulamam. Neyse ki yakınlarda Yapıkredi varmış. Kapısına kamp kurup , parayı çektim ve ödemeyi yaptım.

Görüşme.. Toplam 20 sn falan sürdü sanırım. Çağlar Bey 6 aydan fazla başka bir ülkede yaşadıysanız o ülkeden de adli sicil durumunuzu beyan etmeniz gerekiyor dedi ve eksik belge kağıdı + pasaportumu geri verdi. Baya bir hayal kırıklığı oldu aslına bakarsanız. Ben de arabaya yavaşça yürürken , ya burası konsolosluk bölgesi şu Avusturya konsolusluğu nerede diye bir map e bakmak istedim. 200 m aşağıda çıktı. Tabi bir umut kendimi av. konsolosluğunun demir parmaklarına attım. Bir görevli bekliyor demir kapının arkasında , sorunuzu soruyorsunuz içeridekilerle görüşüp size bilgi getiriyor. Durumumu anlattım , gitti sordu , " 290 tl öderseniz , belgeyi size verebiliriz" bilgisini iletti. Dediğim gibi Yapı kredi yakınlarda . Gittim para çekmeye ATM önüne . Yapıkredi hesabımda TL yok , bu yüzden tüm atmlerden para çekebileceğim kartımı taktım. Vadesiz hesabımda para olmadığı için , red verip kartımı geri verdi fakat ben fiziken kartı almadım app üzerinden tl yi vadesiz hesaba aktarmaya çalışıyordum ki kartımı güvenlik sebebiyle yuttu... Yine de moral bozmak yok parayı yapıkrediye gönderdim ve vezneden çektim . Av. konsolosluğuna yeniden gittim ödemeyi yaptım belgeyi doldurdum, görevli " peki beyefendi 2 gün içerisinde belgeyi alabilirsiniz" dedi ki bir hayal kırıklığı daha. Bir daha dönücem bir daha izin alıcam bir daha yol yapacağım vs derken imza karşılığı alacağını yalnızca benim alabileceğimi söylemişti zaten.
    Saat 11:30 civarı bu arada. Ankara'da Çukurağa sofrası var arkadaşlar , güzel bir kebapçı öneririm gidin. karnımı doyurdum , bir kaç işim vardı onları hallettim ve 1:30 gibi geri dönüş için yola çıktım.
    120 km gitmiştim ki bir telefon geldi.
    -Çağlar Bey ile mi görüşüyorum?
    -Benim.
    -Av. Büyükelçiliğinden arıyorum. Beyefendi şansınıza belgeniz şuan elimize ulaştı.Fakat biz 4 ' e kadar çalışıyoruz.

Bu noktada saat 2:30 civarı. Dönsem mi, başka gün gider miyim, e daha Amerikan konsolosluğuna göndereceğim christmas tatili var araya girersek süreç daha uzar pasaporta ihtiyacım var düşünceleri içindeyken bir U dönüşü gördüm , döndüm ve 150-160 km hızları zorlayarak 3:55 civarı konsolosluğa yakın bir yere parkettim ,koşarak belgemi aldım.

Eksik belgemi gönderdim , vizem onaylandı , pasaportumu da aldım. Biraz uzun oldu ; sağlıcakla kalın.

• ⭐⭐⭐

@Necatiarslan, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar,
    2 Kasım günü GC mülakatına girdim ve vizemiz onaylandı.
    Ben de tecrübemi aktarayım istedim. Biraz uzun oldu ancak sonuna kadar okuyamayacaklar için genel olarak değerlendirecek olursam 08:30 da olan randevum için tüm işlemlerin tamamlanıp çıkmamız (4 kişilik bir aileyiz) 09:30 oldu. Daha önce turist vizesi için bile konsolosluğa gitmemiş biri olarak süreç 3 adımda, gayet açık ve rahat geçti diyebilirim.
    Randevumuz 08:30 da idi.
    Sabah 07:10 gibi Başkent Öğretmen Evinden çıktık. (Öğretmen evlerinde öğretmen veya memur olmayanlar da kalabiliyor)
    07:20 de Caner Otopark a vardık. Aracımızı ve yanımıza almamamız gereken eşyalarımızı araçta, aracın anahtarını otopark görevlisine bıraktık. Otopark 24 saat açık olduğu için daha erken saatlerde de gidebilirsiniz.
    07:35 de yürüyerek konsolosluk a vardık. 5-6 kişilik sıra oluşmuştu. Bizde sıraya girdik.
    Az sonra kapıdaki güvenlik sıra ile çağırdı. Pasaportlarımızı aldı. Kısa bir üst araması yaptı. Eşimin çantasını alamayacaklarını söyleyince, o hemen karşıdaki büfeye emanete verdi geldi.
    İçeride, xray öncesi bir kısa sıra olduk. Başka bir görevli fotoğraflara baktı. (önden uygun olmayan varmı diye kontrol etmek istedi sanırım)
    Xray kontrolüne sıra ile girdik. Hava alanlarındaki gibi bir kontrol yaptılar.
    Xtray den sonra asıl binaya geçtik.
    Girişte hemen soldaki görevli pasaportlarımızı aldı, listeden isimlerimizi kontrol etti. Arkalarını barkod yapıştırdı ve 2 adet 10 no lu sıra numarası verdi.
    İçeri geçip oturduk. Çocuklar için trt çocuk sessiz olarak açılmış. Küçük bir oyun alanı da var. Çocuklar başka diğerleri ile bir araya gelip oynamaya başladılar. İçeri bebek arabalı biri de girmişti.
    1 nci sıra numaramız yandığında (08:45) evrak tesliminine gittik. Türk bayan sıra ile evrakları istedi. Çocuklara baktı. Pasaportlar, Sağlık Raporları, Diploma fotokopisi, Nüfus Kayıt Örneği ve fotokopisi, Evlilik cüzdanı fotokopileri, Adli Sicil Kaydı, Hesap Hareketleri ve Fotoğrafları aldı. 4 Ayrı dosyaya yerleştirdi. Mali olarak Tapu, Remax dan değerini gösteren bir belge, araç ruhsat fotokopilerini sordum ama almadı. Gerekirse mülakatta gösterirsiniz dedi. Her bir kişi için PTT kaydı yaptırdınız mı diye sordu. DS260 ın onay sayfası veya başka bir doküman istemedi. Evlilik cüzdanının hem fotoğraflı hem de yazılı sayfalarının fotokopilerini aldı. Diplomam A3 boyutunda büyük olduğu için hem A3 hem de A4 boyutunda fotokopilerini götürmüştüm. A4 boyutunda (küçük) olanı aldı. Hesap olarak 10bin$ ve 75binTL gösterdik. Hatta paralar hesaba son gün yatmıştı ama sormadı bile. Sadece bakiyeye bakıp geçti. 09:00 da evrak teslimi bitti.
    2 nci sıra nuraramız yazdığında (09:10) sadece ben ücret ödemeye gittim. 4 kişilik toplam ücreti dolar olarak nakit ödedim. Ödeme yapıldığına dair bir fiş verdi.
    3 ncü sıra numaramız 09:20 gibi yandı ve mülakata gittik. Çok kibar ve profesyonel bir Türk Bayandı. Önce sağ elimizi kaldırıp “sadece doğruları söyleyeceğinize dair yemin eder misiniz” dedi, biz de evet dedik. Sonra ben ve eşim parmak izlerini verdik. 2 çocuğum için ben sol 4 parmak izi verdim. Diplomanın orjinaline baktı. Nereye gideceğimizi sordu. New Jersey dedim. Ne iş yapacağımı sordu. Bilgisayar Mühendisiyim, aynı konuda çalışacağım dedim. Eşime siz çalışacak mısınız dedi, o hayır belki bir üniversite okurum dedi. Eşime ingilizce biliyor musunuz diye sordu. Ben giriş seviyesinde dedim. Oraya gidince izole olmamanız için ücretsiz ingilizce kurslarına gitmenizi tavsiye ederim dedi. Sonra tebrik ederim dedi. Biz de teşekkür ettik. İşlemleriniz bitmiştir, Şimdi çıkabilirsiniz, biz size pasaportlarınızı 5 iş günü içinde göndereceğiz dedi. Tekrar Teşekkür ettik ve başka hiç bir şey yapmadan konsolusluktan 09:30 gibi çıktık. Çıkışta karşıdaki büfe den eşimin çantasını aldık, 5 TL verdik.
    Oradan otoparka gidip elimizde kalan belgeleri araca bırakıp bir rahatlama kahvaltısı yapmaya gittik.
    Her kese aynı şekilde kolay bir mülakat dilerim…

• ⭐⭐⭐

@sash, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

4 Aralık 9.00 randevumuz için 3 aralıkta otomobille ankaraya gelip buyukelçiliğe cok yakın olan Holiday inn hotelinde konakladık, ertesi sabah buyukelçiliğe yuruyerek gittik boylelikle emanet esya bırakmaya gerek kalmadı. Tavsiye edildiği üzere 45 dakika erken gittik, ama gereksizmiş saat 10.oo da ancak içeri alınabildik , randevudan 15dakika önce orda olmak yeterli imiş aslında.
    (Sanırım 900 randevusu son randevu idi, birde 915 randevusu bekleyen iranlı vardı. Aklınızda bulunsun soğukta beklemeye gerek yok biraz aşağıda Simit Fırını isimli cafe var ve emanet de kabul ediyor. )Güvenlikten içeri girdik numara verdiler ve oturmaya kalmadı evrak bankosundan çağırdılar, sırasıyla pasaportlar , fotoğraf , diploma ve fotokopisi , velilik cuzdanı ve fotokopileri , sabıka kaydı , nufus kaydı , doğum belgesi verdim geri iade etti bu gerekli değil diye, banka antetli kağıdı istedi , dokumleri almadı , eşimin banka evrakını sordum ama istemedi gerek yok dedi 🙂 çok nazik turk bir bayandı. Neyse işlem bitti on tarafa gectik oturduk . Normal vize alacak olanlarla aynı yerde beklenip işlem yapılıyor onların numaraları 3 haneli , immigrantlar 2 haneli . Neyse odeme bankosu için numaramız yandı , 4kişi ucreti istedi , 3 kişi işlem yapacaktık , yurtdışında yşayan kızım daha sonra katılacak , 3e indirdi odemeyi nakit usd olarak yaptık. ve sonra inteview için beklemeye başladık. Biraz fazla bekledik cunku Turk olmayanların gocmen vize goruşmeleri uzun suruyordu. Bizden once bekleyen 3kişilk turk aileninde vizesi onaylandı , bizim gibi NJ ye gideceklermiş , kulak misafiri olduk ama gorusmek kısmet olmadı belki orda denk geliriz . Neyse sıra bize geldi gorveli bayan nazik bir turk memurdu, once yemin ettirdi, nereye gidip ne iş yapacağımı sordu bana ve eşime , ben mesleğimi yapacağımı , eşimde muhtemelen evkadını olarak devam ederim dedi, kucuk kızımada adını annesinin adını sordu , daha sonra ona ne yapacaksın diye sordu rahatlatmak için bizimki bozuldu tabiiki okula gideceğim diye yanıtladı, bu sefer hangi okula dedi, kuzenimin gittiği okula diye cevapladı bizimki , kuzenin kaç yaşında diye sordu, bizimki benden bir yaş buyuk diye cevapladı 🙂 . Bu arada kızıma sorgulamak için değil , onunla da ilgilenildiği gostermek amacıyla sordu nezaketen 🙂 . Bize dondu planlar yapılmış dedi ve ben de yurtdışında yaşayan buyuk kızımın daha sonra nasıl mulakata geleceği hakkında birkç soru sordum , oldukça ilgili bir şekilde cevapladı ve mail atarak konuyu anlatmamı ve uygun bir cozumun oluşturalacağını yanındaki bir bayana da sorarak cevapladı. Sonra peki size iyi yolculuklar dedi , ee nasıl yani? Tmmdır , hayırlısı olsun tebrikler diye cevapladı . Bizde memnun ve mutlu bir biçimde ve mulakatın bizim için formalite olduğundan aydınlanmış bir şekilde ayrıldık . İçerideki konuştuğumuz bir iranlı kendilerine lottery çıkmış olsa bile onay verilmediğini duymuşlar umutsuzca mulakata gelmişlerdi. bizden once bir baba oğulun green cardı reddedilmiş , cıkarken soran birkişiye lise diploması olmadığı için diye cevaplamışlar.
    Mulkatta ana fikir , Diploma , sabıka kaydı , ekonomik yeterlilik ve evrak eksikliği yoksa , mulkattan onaylanmış bir şekilde ayrılanacağınızdır diye düşünüyorum. Katılacak herkese bşarılar diliyorum.
    noktalama işaretleri ve imla hataları için ozur diliyorum , ankaradan yeni geldik yolyorgunu ancak bu kadar yazıyorum gecikmeden ihmal etmeden.

• ⭐⭐⭐

@Eski-Kullanıcı, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Sürecin en başından beri anlatmaya başlıyorum..
    çok zordu tahmin edilmez, ön görülemez bir zorlukta geçti süreç. Üzerine, evine hiç bir şey almıyorusun ve hayatını çekilişe göre ayarlıyorusun. Tek soru var kafanda alabilecekmiyiz vizeyi.. Eminin her talihli bu soruyu sormuştur kendine. Sağlık mülakatına giriyorsun kafanda bin bir soru var. Acaba şekerim yüksel çıkar mı? Bel fıtığı ameliyatı oldum sorun olur? Gibi gibi bir sürü şey. Harika geçiyor çünkü sen bir sürü filtrelemeye giren bir talihlisin.. elbette sana özel davranacaklar orada. Soruyor Handan Hoca hiç ameliyat oldun mu? Bir yandan aşılarını yapıyor. Salaklık bizde sürecin tadınu çıksrsana:) ama olmaz takıntılıyız.. Türkiye’de hayat takıntılı hep. Zor ve yıpratıcı akıyor hayat.. Her yeri Türkiye sanıyoruz. Oysa çoktan Birleşik Devletler’e ulaşmışız.. Sakinlik, dürüstlük bekliyorlar bizden. Süreçte nice insanlar tanıyorsun bazıları yalancı, bazıları kıskanç, bazıları iyi kalpli.. bazısına bana bu kişi yoldaş olur amerika’da diyorsun, bazısına benden uzak olsun.. çok insan tanıyorsun bu süreçte. Ve en son günü geliyor işte.. Seni içeriye alıyorlar. Herkes gülümsüyor. Dinini sormuyorlar sana, cinsel tercihini sormuyorlar, tek dertleri Birleşik devletler de ne iş yapacaksın tanıdıığın var mı, hangi eyaleti istiyorsun diyorlar ve vizeni alıyorsun. Nil Karaibrahimgil in şarkısı gibi, nefes aldım nefes verdim burdayım pes etmem yok diyorsun 🙂 işte bu kadar kolay bir süreç.. yazmam 5 dk yı aldı.. ama 2 sene yaşadım.. korkmayın eğer yalan söylemediyseniz bu vizeyi alırsınız.. @crazycells tekrar teşekkür ederim 💕 bizim için bir şanssın

• ⭐⭐⭐

@supermario, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

15 aylık sancılı bekleme sonunda 9 ağustos saat:08:30 da tamamlanmış oldu. ( pasaportlar bayram sonrası gelir diye umuyoruz artık ) 15 ay boyunca stresli bir süreçti bizim için ve tabiki diğer bu süreci yaşayanlar içinde aynıdır diye tahmin ediyoruz. Bu süreçte hiçbiryere kıpırdayamaz olduk. ya gidersek boşuna yapmayalım, almayalım, masraf çıkarmayalım diye diye bu günlere geldik.
    Öncelikle sağlık muayenesini anlatmak isteriz. Birçok kişiyle aynı olmakla beraber bazı sorularınıza yanıt bulabilirsiniz belki bizim deneyimlerimizle. Biz saat 10:30 ve 10:35 de Unganlardan randevumuzu almıştık eşimle birlikte. Tam o saatte 4. kattaki ofislerindeydik. Biz gittiğimizde tek bir bayan arkadaş çalışmaktaydı. Hemen pasaportlarımızı, eşimle benim tetanoz aşı kartlarımızı ve çıktı aldığımız üzerinde case number olan randevu maili sayfalarını verdik. ( sonrasında bize geri verildi) Sonra kısa bir bekleme sonrası tekrar çalışan arkadaş bizi çağırdı ve fotoğraflarımızı çekti. Kısa bir beklemenin ardından Mehmet bey önce eşimi sonra beni çağırdı. Bundan sonraki olaylar çok hızlı gelişti. ben kolestrol ve trigliserid ilaçlarımı götürmüştüm poşetteydi,mehmet beyin odasına girdim ilaçları koltuğa koydum sadece kolay gelsin diyebildim :). Hemen boy kilo ölçümü oldu. Sonra önlüğü verdi bana giyinmem için sonra dışarı çıktı. sonrasında odaya gelerek tansiyonumu ölçtü, işimi sordu söyledim kısa bir diyalog yaşandı yani 🙂 o esnada hemen tek iğneyi yaptı, sırtımı dinledi, ciddi ameliyat varmı dedi, yara iz dövme varmı diye sordu yok dememle geçmiş olsun giyinebilirsiniz dedi ve odadan çıktı. Kısacası ilaçlarımı ve ben tetanoz aşısı oldum filan söyleyemedim çok hızlı geliştiği için muayene:) eşimi de Mehmet bey muayene etmiş. Eşime 2 aşı vurmuşlar ve 3 ay halime kalmamaya çalışın demiş. Eşim önlük giymemiş bu arada gerek yok demiş. biz Unganlara muayeneden sonra 450 dolar ödedik. ( Benim için 200, eşim için 250 dolar). Daha sonra bayan arkadaş bizi bir alt kata yönlendirdi. Orada da girişte soldaki değil ileride orta taraftaki bankolara gittik. Evrakları verip bekledik ,5 dakika sonra bizi çağırdılar kan, idrar numunelerini verdik daha sonra bir 5 dakika sonra röntgen için çağırıldık. Buraya ise 230 dolar ödeme yaptık. bu arada ödemeleri hep dolarla yaptık sadece laboratuvar daki ödeme sonrası kura göre para üstünü aldık tl olarak. Tekrar üst kata Unganların ofisine çıktık. Burada işimiz bitmiş oldu. toplamda 45 dakika 1 saatte işimiz bitmiş oldu. Ertesi gün gidip aldığımızda aşı kartlarımızın işlenmiş olduğunu gördük.
    Gelelim bugüne yani vize görüşmesine. Bizim görüşmemiz saat 8:00 daydı. 5-10 dakika öncesinde sıraya girdik. Benim yanımda sadece araba anahtarı cüzdanım vardı birde kemer. eşimde sadece kemer vardı güvenlik kontrolünde onları çıkartıp geçtik. araba anahtarına birşey demiyorlar ama çanta almıyorlar ondan eşim çantasını arabaya bıraktı. ilk girenlerdeydik sıra numaramız 002 iydi. bizden önde bir aile vardı 1 numara sanırım sonra bizim numaramız yandı gişeye gittik. Orta yaşlarda bir bayan evraklarımızı istedi. eşim ve benim için ayrı ayrı dosyalara sırasıyla tüm evraklarımızı koymuştuk. hemen kendi pasaportlarımızın arasına 2 şer fotoğraf, arşiv kayıtlı adli sicil kağıdını, vukuatlı nüfus çıktılarımızı, evlilik cüzdanı fotokopilerini ( hem eşim hemde benim için) evlilik cüzdanını, asıl talihli ben olduğum diplomamın fotokopisini ( diplomanın aslını bana geri verdi, konsolosa orjinalini istemeden verin dedi bana) 6 aylık banka dökümüm( bir önceki gün kredi çekmiştim döküm alırken oda gözüksün istedim) ve vadeli döviz miktarını gösteren kağıtlarla birlikte bankanın imza sürkülerini verdik. toplamda 5 dakika bile sürmedi evrak verme işlemi. tekrar beklemeye geçtik. 5 dakika geçmeden 2. kez numaramız yandı ve 660 doları nakit olarak ödedik. tekrar beklemeye başladık. 5 dakika sonra 3. kez yandı ve artık vize görüşmesine geçtik. Bizede sakallı konsolos denk geldi 🙂 bize ilk önce ingilizce mi devam edelim diye sordu bende “şuan çok heyecanlıyım türkçe olursa daha iyi olur dedim. tamam dedikten sonra ben hemen diplomamın aslını uzattım aldı inceledi ve geri verdi. Sağ elimizi kaldırıp yemin ettik ve parmak izlerimizi verdik sonrasında kısa süreliğine bir şok geçirttirdi bize evraklarımızı alan bayan. konsolosun yanına geldi bize adli sicil kağıtlarınızı vermediniz mi dedi bize!!! bizde verdik diyip kendi klasörlerimize bakarken onlarda önlerindeki dosyayı karıştırdılar ve buldular hemen 🙂 sonrasında bana ilk nereye gidiceksiniz dedi (yarı ingilizce yarı türkçe ) ve ne iş yapıyorsun dedi. bizde gerekli cevapları verdik türkçe olarak kısaca konsolosda not aldı. sonrasında hiçbir sıkıntı gözükmüyor vizenizi onaylıyorum, 5 iş günü içinde pasaportlarınız postalanacak dedi. çok mutlu olduk bizde haliyle 🙂 Toplamda tüm bu işler 30 -35 dakika sürdü. ilk mülakat bizim oldu herhalde. Darısı diğer mülakat bekleyenlere artık. Tüm evraklar hazır ve sıralı olunca çok kısa sürede işler bitiyor.
    Bu arada konsolosluğun içinde dolaşan bir bayan çalışan vardı baya asabi duruyordu. Tatbikat anonsu geldiğinde orada oturan bizlere “ bu bir tatbikat gerçek değil oturun oturduğunuz yerde, kalkmayın” diye azarladı 😁
    bu süreci forum sayesinde inanılmaz kolay atlattık, tecrübelerini paylaşan başta @crazycells olmak üzere herkese çok teşekkür ederiz..
    bol şanslar

• ⭐⭐⭐

@atilla, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar Dün PTT den vizemi teslim aldım herkese yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Uscis ödemesi ve uçuş hazırlığı kaldı. Şimdi biraz süreci anlatayım belki faydam olur.
    Sağlık muayenesini mulakattan 1 hafta önce aldım, çok sigara içiyorum belki sorun çıkar diye öyle aldım, 8-10 taneye yakın aşıyı 3 şırınga halinde kollara iğne yaptı. İlacın biri çok ağır 3 gün kolum agrıdı. Başka birindende duydum aşı sonrası ağrı olabiliyormus, panik yapmayın. Muayene cuma günü idi cumartesi öğlen 12 ye kadar sonuçları teslim alabiliyorsunuz ben böyle yaptım soranlar olmuştu bilginiz olsun.

Gelelim mülakata 1 temmuz dan 1 gün önce otelde kaldım yedek kıyafet v.s aldım yanıma saç spreyim ve traş malzemelerimide otele getirdim, otelde fön cihazı var zaten, neyse sabah uykumu almış ve kahvaltımı yapmış, giyinmiş hazır olarak elçilik önüne gittim. Benden size tavsiye sizde otelde kalın o kadar yol geleceksiniz uyku bakımsızlık yol boyunca kafada kurgu yapıcaksız ve salaş bir halde mülakata girmektense verin 180 gidin otele, hem resepsiyona söyleyin eşyalarınız mulakattan gelene kadar odanizda dursun emanetciye para vermekten kurtulun.

Güvenlik 8.30 - 8.45 randevuları sıraya girsin dedi. Ben normal bir kot temiz ayakkabı tişört ve tişört üstü giyinilen önü açık gömleklerden giydim, Sırada insanlara baktımda gerçekten sinir oldum, yaw ağızda sakızla çak çak ciddiyetsiz tavırlar, biri takmış şapkayı kafaya giymiş eşofmanı pikniğe geliyor sanki, hele biri vardı inanamazsın adam valizle içeri girmek istiyor birde diyorki ben böyle bişey görmedim diyor, en az bekleyenlerin yarısından fazlasında ya telefon ya çakmak sigara yada başka bir içeriye giriş yasağı olan şey vardı üzerinde. Benim elimde tek parça peçete vardı poşetin içinde bile degildi elimden alıp attılar hapşıriyordum biraz klima etkisinde kalmıştım düşün yani o kadar detaylı arandik. bizim insanımız neden böyle neden bu kadar duyarsız o kadar ciddiyetsiz insanlar varki Allah sabır versin ABD elçiliğine, lütfen siz otelde kalın herseyinizi otele bırakın. Neyse

İçeri girdik öyle bir kalabalık varki inanılmaz herkes ABD ye gitmek istiyor sanki, girerken numara veriyorlar o numara banka numarası gibi 3 defa aynı numaranın yanmasını bekliyeceksin, ortam aynı banka mantığı gibi sandalyeler ve TV var, yanlız vize memurları ile aranda cam var ve konuşmayı megafonla yapıyorsunuz, görüşmeyi digerleride duyabiliyor, yaklaşık 2 saat bekledim. 15 e yakın mulakat duydum yani istemeden mecburen, sıra bana geldi güler yüzle ve enerjik bir şekilde merhaba dedim, dosyaları istedi tüm Dosyayı birbir istiyor veriyorsun lise diplomasi ve fotokopisi, 2 foto, sağlık dosyası bu unganlardan verilen açılmayan paket ( aşı belgesini almiyorlar o dosya içinde var zaten), sabıka kaydı nüfus sureti aldılar bunların fotokopilerini almadılar daha önce kccye gönderdiğim belgelerin hicbirinide almadilar, pasaport ve fotokopisi verdim, sanırım 1 belge daha vardı hatirlayamadim. Ama ben oraya SGK dökümünden askerlik belgesine ikametten tüm mail yazismalarina kadar götürmüştüm hicbirinide almadılar, sonra o dosyayi, 330 dolar ücreti ödeyecegimiz vezye işlem yaparak memur teslim ediyor dosyam vezneye gelince sıra tekrar sana geliyor, tekrar güler yüz ve enerjik bir şekilde merhaba dedim, 330 dolar verdim. Makbuz verdi bana. 3. Son kez mülakata geldim, tekrar Güleryüz ve enerjik bir şekilde merhaba dedim, memur önündeki bilgisayara bakıyordu o da benim gibi enerjik ve güler yüzlü olarak merhaba dedi, sanırım benim insan-i bir şekilde hitap Edip onu selamlamak hoşuna gitti bunu çok hissettim nede olsa benden önceki mülakatta onun nasıl bir ruh halinde olduğunu bilmediğim için ve benimde mulakatima bu ruh ile devam etmesin diye boyle davrandim, sonra parmak izim alındı ve elimi kaldirarak yemin ettim. Tr de ne iş yapıyorsun dedi ABD de ne iş yapacaksın dedi, iş buldum ve parttime bir iştede calisacagimi söyledim, parttime çalışacagim işimi tr de yaptinmi dedi evet dedim. Sonra bilgisayarda birkaç işlem yaptı, bana nerede kalacağımı sordu ds260 ta Florida yazmıştım ama orada New York dedim. New York takı isyerimin adını sormadı hem parttime hem normal isyerimin adını sormadı hep güler yüzle konuştuk karşılıklı olarak, sonra hiç beklemeden vizen onaylandı yeni hayatında başarılar diliyorum dedi, bu kelime bana o kadar dokunduki ellerim ayaklarım hiçbir yerimi hissetmiyordum sanki havale geçirecek gibi oldum, sanki o an orada gözlerim dolacakmış gibi oldu ömrümün sonuna kadar unutamicam o cümleyi, ordan çıktım uzun adımlarla otele gidip ailemi aradım otogara gidip evime geldim evde 10 tane koltuk var birine bile oturmadim 1 saat evde dolaştım, inanılmaz bir duygu halende çok heyecanlıyım, 2 gün sonra mail aldım PTT ye kargom teslim edilmiş diye 3 gün sonra telefonuma mesaj geldi dilerseniz şubeden gelip alabilirsiniz dendi, hiç beklermiyim kargocuyu hemen gittim, yani dün gittim aldım vizemi, tüm elçilik görevlilerine ve tüm ABD halkına bana bu vizeyi layık gördükleri için ve tüm yesilkart forum yönetimi ve üyelerine sonsuz teşekkür ederim. Darısı tüm bekleyen arkadaşlarımın başına. Sorusu olan arkadaşlara cevap verebilirim, Saygilar

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |