Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@erglali, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Arkadaslar selam, az once mulakattan ciktik ve sicagi sicagina deneyimlerimi sizlerle paylasmak istedim. Oncelikle boyle bir forumun varolmasinda emegi olan basta crazycells ve yesilkart gen forumdaki selin hanima binlerce kez tesekkurler. 30 nisan da ki unganlar randevusu icin Aracı hemen 20 metre ilerideki trafik vakfi otopark ina parkettik. Gun boyu fiyati 7-8 lira bisey olmali, tunali da park gercekten buyuk sıkıntı. Mehmet ungan in klinigi 4. Katta, duzen laboratuvariysa 3. Katta ve gercekten ilginc bi yer. 70 li yillardan kalma bi havasi var 🙂 Bi tup kan alma + idrar testi 235 usd (iki kisi fiyati) - sonra tekrar 4. Kata
    4 er asi olduk totalde 560 dolar (iki kisi) gorevliler gayet iyi bir sekilde yonlendiriyor ve randevuyu erkene almak daha mantikli sanki. Bu arada butun odemeleri dolar cash olarak yaptik. 9.15 ve 9.20 ye randevu almistik 1-2 saat surdu totalde islemlerimiz. Ardindan 3 mayis saat 8 deki randevumuzu beklemeye koyulduk.
    Elcilikteki mulakati da (daha detayli yazdigi icin) esimin kaleminden burada paylasiyorum 🙂 ;

Sabah 8’de olan Green Card Mülakatı için 07.30’da Ankara- ABD Elçiliği’nin önünde olduk.

ABD Elçiliğinde güvenlik önlemleri çok sıkı ve her şey usulüne göre yapılıyor. Biz elçiliğe girmeden içeriye araba anahtarı hariç hiçbir şeyi içeri almadıklarını bildiğimizden, her şeyi arabada bırakmıştık. Hatta midem bulanıyor diye naneli şeker vardı elimde, onu dahi sokmadılar. Çünkü içeriye yiyecek ve içecek sokulması yasak. Yanımızda sadece belgelerimiz ve araba anahtarımız vardı yani. Elçiliğe giriş için sıra bize geldiğinde, öncelikle kapıda birisi pasaportlarımızı kontrol etti. Üzerimizde elektronik cihaz olup olmadığını sordu, ve ceketlerimizi hafif kaldırmamızı isteyip içinde bir şey olup olmadığına baktı, ve avuç içlerimizi ufak bir hareketle bir peçete yardımıyla sildi 🙂 bunun anlamını biz de anlayamadık. Ardından hol tarzı bir yerden geçerek X-Ray cihazının olduğu bölüme geldik. Burada üstümüzü kadın bir görevli detaylı bir şekilde aradı ve montlar, evraklar ayrı biz ayrı cihazdan geçiş yaptık. Ardından elçiliğe giriş yapabildik. Girişte danışma tarzı bir yerde tekrar pasaportlarımızı ve vize için çektirdiğimiz fotoğraflarımızı kontrol ettiler. Yüzümüze de bakarak büyük ihtimalle pasaporttaki kişinin biz olup olmadığımızı teyit etmek istediler. Ardından sıra numaramızı aldık. Bizimkisi “0007” idi, James Bond 🙂 Bize sıra numaramızı veren kişi bir bilgilendirme yapmadı fakat diğer görevli sıradaki diğer kişiye “Mülakatı hangi dilde yapmak istersiniz?” diye sordu. Kişinin verdiği yanıtı hatırlamıyorum fakat bize sorulmadığı için eşim meraklandı ve farklı bir görevliye bize görüşmeyi hangi dilde yapmak istediğimiz sorulmadı dedi 🙂 Görevli de “GC oldugu icin kendi dilinizde konuşabilirsiniz” dedi.  Ardından sıramızı beklemek için Green Card talihlilerin oturduğu bölüme geçtik. Ortam turist vizesi için ve Green Card için gelenler olarak ikiye bölünmüş durumda. Biz yerimize geçtiğimizde çok kalabalık değildi, ve çok kısa bir süre sonra sıra bize geldi. Numaramızın yazdığı kabine geçtik ve kadın görevli bizden belgelerimizi istedi. (Bazı arkadaşlar tüm belgeleri vermişler içerisinden ihtiyaç duyulanları görevli almış, fazla belgeleri iade etmiş. Ama bizim görevlimiz tek tek kendisi istedi gerekli belgeleri biz de dosyamızın içinden seçe seçe kendisine teslim ettik) Bu konuda ek bir konudan da bahsetmek isterim. Amerika’daki arkadaşımızın telefon numarası değiştiği için güncel numarasını vermek istiyorduk, görevliye durumu izah ettik ve anlayışlı bir şekilde DS-260’ın çıktısı üzerinde Amerika’daki arkadaşımızın bilgilerinin yazdığı yerde telefon bilgisini kalem ile düzeltebileceğimizi iletti. Biz de düzenlemeyi yaptık ve o şekilde teslim ettik. Belge teslimleri tamamlanınca, tekrar bekleme kısmına döndük.  

Kısa bir süre daha beklemenin ardından tekrar sıra numaramız yandı ve bu kez Visa Fee’yi ödemek için ilgili gişeye geçtik. Ve kişi başı 330$ ödedik. Ödeme tamamlandığında bize herhangi bir dekont tarzı bir şey verilmedi, zaten gişe arkasında yan yana olan görevliler bu işlemi arkada kendileri hallediyorlar. (dekont vize görüşmesi bittiğinde veriliyor)
    Diğer beklemelerimizden biraz daha uzun sürecek şekilde biraz daha bekledik ve ardından esas görüşme için ilgili gişeye geçtik. Bizle ilgilenen kadın bir görevliydi ve sanıyoruz Türk’tü, çok da tatlı bir kadındı 🙂 Selamlaşma faslından sonra sağ elimizi kaldırıp yemin etmemizi istedi. Yeminin ardından “Amerika’da nerede yaşamayı planlıyorsunuz?” sorusunu sordu. Biz de arkaşımız orada olduğundan ilk Fort Lauderdale’a gidecegimizi söyledik. Ardından asıl talihli olan eşimin işi zaten evraklarda yer aldığı için benim ne iş yaptığımı sordu. Ardından her şeyin çok güzel göründüğünü söyleyip vizemizi onayladı. Bize sorulan sorular bu şekildeydi ve aslında kısa bir mülakat oldu ve olumlu sonuçlandı. Belgelerimizin asıllarını da teslim aldıktan sonra elçilikten çıktık. Umarız mülakata giren herkesin süreci olumlu sonuçlanır ve herkes elçilikten mutlu ayrılır.

• ⭐⭐⭐

@okanserbes, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Vizemi aldım ve geçirdiğim tüm süreci sizlerle paylaşmak istedim. Darısı sizin başınıza 🙂

• ⭐⭐⭐

@gkhanfeez, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Selamlar vizemiz onaylandı 🙂 sabah 7:30 randevusu idi. 7:10'da oradaydık ama içeri almaları hemen olmuyor. Randevusu gelenleri kapıda sıra olmaları için sesleniyorlar sırada pasaport kontrolü yaptılar sonra daha binaya girmeden resimlere bakıyorlar uygunmu diye. Sonra aramalar oluyor ve içeri alıyorlar. İçerde girince solda bankodan 2 adet sıra numaranızı alıyorsunuz bizimki 0002 'idi. Sonra evraklarınızı almak için numaranız yanıyor biz iki yetişkin iki çocukla gittik. Evrakları tek tek teslim ettik. Resimler ve pasaportlar. Nüfus kayıt örnekleri hepimize verdik. Sabıka kaydı yetişkinler için, bütün aile için tek banka hesap dökümleri, ana kazanan için diploma ve fotokopisi, evlilik cüzdanı ve fotokopisi anne ve baba için ayrı ayrı, doktor muayene evraklarını verdik bu işlemde sıra numara kayıtlarından birini veriyorsunuz. Sonra vize ücretlerini ödemeniz için sıra numaranız bir daha yanıyor ben nakit olarak ödedim adam başı 330$. Sonra tekrar beklemeye devam bu kısım biraz sürüyor beklemesi herhalde evrakları kontrol ediyorlardır. Son kez numaranız yandığında elinizdeki ikinci sıra kağıdını veriyorsunuz. Bu kısım da önce parmak izlerini alıyor ne iş yaptığınızı soruyor. Bana nerede çalıştığımı sordu, daha önce yurt dışına çıktık mı onu sordu eski vizemizi gösterdik, nereye gideceğimizi ne yapacağımızı sordu en sonunda küçük kızıma evlilik cüzdanindaki resimleri göstererek beni ve eşimin resimlerinden kim olduklarını sordu ( çocuklar durmuyorlardı onlar devamlı sürece dahil olmaya çalışıyorlardı belki ondan sordu çünkü yalandan parmak izlerini aldı ) en sonunda vizeniz onaylandı dedi ve tebrik etti , evlilik cüzdanın aslını ve eşimin diplomasının aslını verdi ve işlem bitti

Süreçte bize yardımcı olan Kenan Ören 'e çok teşekkür ederiz. Tabiki Ali Cihan çok teşekkür ederiz 🙂

• ⭐⭐⭐

@maranty, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar sonunda süreci bende tamamladım.. 18000 lerde olan case number ımla 11 mayıs cuma günü mülakat görüşmemi gerçekleştirdim.. Detaylara gelicek olursak 11 mayıs sabah 7.30 da konsolosluğun önümdeydim.. kapıdaki görevliler randevu saati sorarak sıraya alıyorlar sizi. Öncesinde pasaport kontrolü bu sırada avuçlarınızı içini beyaz birşeyle siliyorlar.. daha sonra içeri yönlendirip x-ray kontrolü yapıyorlar ve devamında sizi bekleme salonuna alıyorlar tabi bu süreçler epeyce stresli ama genel olarak herkes çok kibar ve iyi davranıyor 🙂 salonun girişinde tekrar pasaport kontrolü yapıp göçmen vizesi için gelenler ayrı bir kısımda oturup önce evrak teslimi için beklemeye başlıyor.. Vee her geçen dakika daha heyecan artıyor tabi orda biraz etrafınızdakilerle konuşup rahatlayabilirsiniz :)) Ben 13 numaraydım ve numaram yandı evrakları teslim ettim benden sadece gereken evrakları istediler geri kalanını alıp yerime geçtim ardından ödeme için beklemeye başldım ve 30 daka gibi bir sürede ödemeyide yaptım veee kaldı geriye en heyecanlı kısım :)) bu kısımda stres iyice artıyor ve tabiki heyecan.. her taraf iranlı dolu aşırı bir yoğunluk var ve onların her görüşmesi uzun sürüyor... benimle birlikte gözlemlediğim 2 gc talihlisi daha vardı. Birtanesi genç bir çift diğeri ise @gkhanfeez çocuklarla gelmişti ama çocuklar hiç durmadı :))) bu iki arkadaş benden önce görüşmelerini yapıp çıktılar yürüyüşlerinde ki mutluluklarından sorun olmadığını anlamıştım...) sıra bana geldi hoş bir bayan karşıladı ve nereye gideceğimi ne iş yapacağımı burda ne iş yaptığımı sordu hepsini güzel ve anlaşılır türkçesiyle sordu cevapladım.. evraklarda bir problem olmadığını birkaç işlemden sonra işimizin biteceğini söyledi ve ortalama 2 dakikada vizem onaylandı. Amerika daki yaşantınızda başarılar dilerim deyince benimde bi ayaklarım yerden kesildi... cuma günü görüşmem oldu ve salı günü pasaportumu teslim aldım.. şimdi biletimi alıyorum Allah kalpten isteyen herkese nasip etsin.. evraklarınızda bir sıkıntı yoksa vize vermemeleri çok çok düşük bir ihtimal içinizi rahat tutup hazırlıklarınıza devam edin hepsi olacak isteyen herkes alacak inşallah..

• ⭐⭐⭐

@xemre, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar,

Kısaca mülakat deneyimimden bahsedeyim, arkadaşlar. Kısaca, çünkü burada bahsedilenlerden pek farklı bir şey olmadı. Saat 8.30 randevum için 7.10 gibi konsolosluğa vardım. Biraz erken gittim fakat faydasını gördüm. 7.30 randevuları için gelenleri sıraya aldılar. Herhalde biraz az buldular sayıyı ki 8.00 randevularını da sıraya çağırdılar. Daha sonra, kolumda bileklik olduğu için uzaktan kolumdaki bilekliği görevliye işaret ettim, yasak mı diye. Hayır, dedi ve randevumu sordu. 8.30, dedim. Sizlerde sıraya geçin dedi. Geçtik. İçeriden numara verdiler (06). Sonra sırasıyla, doküman için, ödeme için ve mülakat için toplam da üç kere farklı veznelere çağrıldım. Prosedür icabı görünen üç soru soruldu (meslek, orada ne iş yapmayı düşündüğüm ve tanıdık olup olmadığı). Saat 9.00'da işim bitmişti.
    08 Mayıs günü pasaport ve zarfımı teslim aldım.
    Bu arada bekleyen herkes için sabır ve haklarında hayırlısı olmasını diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@crywolf34, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

11 Haziran vize görüşmesi için 22 Mayıs 11:05 tarihine doktor muayene randevusunu almıştım. Saat 11 gibi 4.kattaki Mehmet Ungan yazılı kapıyı tıklayarak içeri girdim.İçeride sekreterin yanına gidip,greencard doktor muayenesi için geldiğimi söyledim.Konsolosluktan size gelen case number yazılı belgeyi,pasaportumu ve varsa aşırı kartımı istedi.Belgeleri verdikten sonra bekleme odasında oturdum.5 dk sonra ismimi söyleyerek çağırdı. Webcam üzerinden fotoğraf çekip,sağlık formunun fotoğrafını oluşturacak ilk etabını tamamladık.Formdaki gösterdiği alanları doldurup,imza atıp yine bekleme moduna geçtim.Bir sonraki çağırılışımda sekreter ile beraber doktorun muayene odasına geçtim.Burada kilo ve boy ölçümü yapılıyor.Daha sonra muayene önlüğünü giyip(sadece iç çamaşır kalacak şekilde) doktoru bekliyorsunuz.15 dakika muayene odasında bekledikten sonra Dr. Mehmet Ungan gelip,muayenesine başladı.Bu arada herhangi bir hastalığımın olup olmadığını,sigara ve alkol kullanıp kullanmadığımı sordu.Stetoskop ile dinleme yapıp,standart bir kontrol etikten sonra 2 adet aşı yaptı.Göz için herhangi bir okuma testi yaptırmadı.Üniversite bölümümü sorup,giyinebilirsiniz dedi.Sekreterin olduğu bekleme odasına geçip 1280 TL olan muayene ücretini karttan çektirdim.Daha sonra formu alıp 3.kattaki Düzen Laboratuvarına iniyorsunuz.Buradaki ilk işlem 535 TL olan ücreti ödemek oldu yine karttan çektirdim.Daha sonra burada ki ilk aşama olan kan verme.Hemen ardından idrar örneği ve en son da göğüs röntgeni çekip formumuz ile yine bir üstteki unganlara geri dönüyoruz.Formu sekretere verip ertesi gün saat 16.00'de belgelerimi aldım.

@crywolf34, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

11 Haziran 07:30 mülakatı için 06:30'da konsoloslugun önündeydim.07:15 gibi sadece 07:30 randevularını içeri almaya başladılar.Pasaportu ve fotograflari kontrol ediyor giristeki güvenlik.Daha sonra xrayden gecip sıra numarası veriyorlar.Benim ki 002 idi. Toplamda 2 adet sira kagidi veriyor.İcerde greencard gorusmeleri sag tarafta,diger vize turleri solda olmak üzere ikiye ayrılmıştı anladigim kadariyla.Yine ilk 7 gise on tarafta,8-12 arası giseler arka taraftaydi. 07:55 civarı ilk numara yandi ve 12 numaralı giseye dogru gittim. Burada sıra numarasının bir tanesini, adli sicil kaydı,vukuatli nufus örneği,diploma asli ve fotokopisi,pasaport,banka hesap dökümü,2 adet fotograf ve saglik belgesini istedi.Ek olarak selective servise belgesini (18-26 yas erkeklerin askerliği ile alakalı bir belge) ister misiniz soruma ek olarak onu da aldı.Daha sonra yerime geçip,beklemeye koyuldum.Tahmini 10 dk sonra yine numaram yandi, bu sefer 330 $ ücretimi ödeyip,yine beklemeye devam.Son kez numaram yandiginda; vize ücretimi ödedigimden 30 dk geçmişti.Bu sefer görevli sag elimi kaldırıp ilk olarak yemin etmemi, daha sonra sol dört parmak, sağ dört parmak,iki baş parmak izi aldı.Amerika'da nereye gideceğimi,orada tanıdığım birinin olup olmadığını ve orada ne iş yapacağımı sorup, hayırlı olsun deyip vize başvurusunun onaylandığına dair belgeyi verdi.Bu arada görüştüğüm bütün görevlilerin Türk olması istisna mıydı bilemiyorum :)Büyükelçilikten dısari ciktigimda saat 08:45 civariydi.Mülakattan iki gün sonra saat 15:00 civarı Ptt tarafından içeriğinde Saglik raporu ve pasaport olan kargonun belirttiğim şubeye geldiğine dair SMS aldım.Darısı tüm bekleyenlerin başına.

• ⭐⭐⭐

@efooja, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

@yekta Selamlar,

Buradaki emeği geçen herkese teşekkür ederim, benim için inanılmaz yararlı bir forumdu, hamilelik, yogun iş temposu bebek vs derken aktif yazamadım ama elimden geldiğince takip ettim.

Ben sizinle en başından neler yaşadım ve mülakatta neler oldu paylaşmak isterim.

Öncelikle DS260 doldurduktan sonra iş değiştirdim ve bunu güncelletmedim bu bir problem olmadı.

Sonra bir de hamile kaldım. Nisan ayınca olacak görüşmeme gidemedim, 3 günlük bebeğimle olması mümkün değildi. Sonrasında https://ais.usvisa-info.com/tr adresindeki hesabımdan görüşmemi kaçırdım diye belirttikten sonra yeni bir tarih verildi, sonra eşimin tarihini güncellemediler, onun için mail trafikleri. Yeni değişen pasaport sisteminde bebeğimize yalvar yakar erkenden pasaport alma çabaları, konsolosluk 45 gün sonrasına yeni tarih verdi fakat NVI bize 3 ay sonrasına pasaport alma tarihi veriyordu! Neyse pasaportu çözdükten sonra fotokopisini ve doğum belgesini istedi konsolosluk ama gelen mailler net değildi, gönderiyi hem posta ile hem de mail yolu ile yaptım. Görüşme esnasında posta ile kendi kendime yaptığım gönderinin kızımın dosyasında olduğunu gördüm.

Kızımı ayrıca sisteme eklememişlerdi, PTT için de organize olamıyorduk, 4 gün kala benim eklememi istediler. https://ais.usvisa-info.com/tr bana kendi kendime ekleme yapamayacağımı ancak konsolosluktan gelen bilgi ile ekleme yapılabileceğini iletti. Prosedürlerin agır olması lohusa olan beni benden aldı 🙂

Evraklar ile ilgili iki yorumum olacak, 3 kişilik bir aileyiz 15,000USD kadar tutar gösterdim bankada ve parayı son dakika ekleyebildim.
    Ayrıca araba ruhsatı gösterecektim, ki mülekatta ruhsatla ilgili olan evragı almadılar gerek yok diyerek. Eşime dedim kesin kabul etmezler bizi 🙂

Neyse sabah oradaydık, içeri alındık. Sıramızı bekledik o rutin anlatılan prosedürler banka gişelerini andırır yerlerde sırası ile yapılıyordu. Önce evrak teslim ettim, teslim ettiğim bayan ne çok yazıştık sizinle Deniz hanım dedi, aaaa o siz miydiniz dedim gülüştük.

Sonrasında para yatırma kısmında numaramız yandı, kızım durmuyordu adama 1 sn diye işaret ettim, bizden başka da sadece 1 aile vardı ve bizden sonra numara yanmamasına ragmen 6-7 kere arka arkaya bizim numaramızı yakıp durdu, agresif bir tavrı vardı neden anlamadım, elimdeki tüm çöpleri onun gişesinin altında olan çöp kovasına attım belki ondandır :))

Son olarak çok tatlı esmer bir bayan son konuşmayı yaptı, yemin ettirdi, ama eşimin pasaportu geri dönmüştü original evraklar ile birlikte.

Bana iki kere universite mezunu olup olmadığımı sordu, sonrasında iş teklifi alıp almadığımı ve akrabam olup olmadığını. Mezundum ama ne akrabam var ne de iş teklifi. Şirketimin New York ofisi var onun için görüşeceğimi söyledim.

Sonra kızım ve benim için olumlu olduğunu ama eşim için olumlu olmadığını iletti.

Bundan sonraki kısmı biraz soru sorarak da yazıyor olacağım siz sevgili forum arkadaşlarıma.

Eşim Suriye uyruklu ve 5 senedir Türkiye'de ikamet ediyor, 3 yıldır da evliyiz. Green Card iptalinin, Başkan Trump'ın 6-7 ülke için verdiği Presidential Proclamation nedeni ile olduğunu, çok acil Türk pasaportunu alıp Ankara'ya gönderip onlara mail atmamızı istediler.
    Ben de 30 Eylül'e yetişmezse ne olacak dedim.

Onlar da bana tekrar Green Card'a başvurun ama as a Green Card Holder olarak ve o zaman eşinizin pasaportu geldiğinde onu da GC sahibi yapabilirsiniz dedi ya da bir vize türü ile çağırabilirsiniz dedi henüz incelemedim ama F2A ile başvurursunuz dediler.

Ben eşim olmadan kalıcı olarak Amerika'da yaşayamam, bu mümkün değil, süreç nasıl olacak bilmiyorum..

Şimdi sizlere sorularım;

Pasaport bana ulaştıktan sonra 30 Eylül'e kadar mı giriş çıkış yapmalıyım yoksa sağlık raporu süresine kadar vaktim var mı?
    Kızım ve benim GC geldikten sonra ne kadar zamanda bir giriş çıkış yapmamız gerekir?
    Eşim de GC almadan giriş yapmayacağım için, bizim GC hakkımız daimi yaşamadığımız sürece ne kadar süre korunur?

Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, çünkü dün Valilik binasında Türk Vatandaşlığını sorduğumda evlilik nedeni ile 3. yıl tam dolunca (Eylül'de doluyor) başvurun ama kabul 1-1,5 yıl içinde oluyor dediler.

Hatta bunu kısaltmanın bir yolunu biliyorsanız her türlü bilgi ve yardıma açığım.

• ⭐⭐⭐

@Commodore, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba Arkadaşlar,
    Dün GC görüşmesi sonunda vizemizin onaylandığını belirten yazıyı aldık ve pasaportlarımızın gelmesini bekliyoruz.
    Gerek sağlık muayenesi ve gerekse mülakat sürecinde daha önce yazılanlardan çok farklı bir şey olmadığı için detaylı yazmayacağım.
    Bu süreçte başta Sayın @crazycells olmak üzere, foruma katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.
    Yine de birkaç gözlemimi aşağıya yazmadan geçemeyeceğim;

• Hem Ungan'larda hem de elçilikte randevunuz ne olursa olsun erken bulunmakta fayda var, "first come first served" kuralı geçerli. (örneğin elçilikte 07:30 randevularını çağırdılar, ben 08:00 randevularını bekleyedururken 09:00'ların bile çoktan sırada olduğunu sonradan fark ettim, bu da elçilikten ayrılma zamanını geciktiriyor)
    • Bizim katıldığımız mülakat grubunda yabancılar dışında bir çok Türk bulunmasına rağmen kimse forumdaki kadar konuşkan değildi. Halbuki bir anlamda kader arkadaşları olarak yeni dostluklar kurulması ve tecrübe paylaşımı için güzel bir fırsattı.
    • Diğer mülakat tecrübelerinde bahsedilen yemin faslı olmadı.
    • Turist vizesi onaylanmayan bir ailenin yalvar yakar olması ve sonunda oradan çıkarılmaları son derece üzücüydü.
      Sn. @crazycells , forumda takip ettiğim kadarıyla, ABD'ye girişte teslim edilecek kapalı bir zarftan bahsediliyordu ama mülakat sonrası böyle bir zarf verilmedi. Bu zarf pasaportlarla mı gelecek, yoksa Ungan'lardan verilen göğüs röntgenlerinin bulunduğu kapalı zarftaki CD mi kastediliyor?
      Herkese bol şanslar dileklerimle selam ve sevgiler sunuyorum.
  • ⭐⭐⭐

@Evren, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

5 Haziran'da sağlık kontrolü vardı 9.50 de olan randuvuma erken gittim 9da kan röntgen ve idrar tahlili yapıldı sonra bir odada üzerimde iç çamaşırın kalacak şekilde bir önlükle beklememi söylediler.5dk sonra Mehmet hocam (Dr)geldi şöyle göz ucuyla vücuduma baktı ameliyat olup olmadığımı ilaç kullanıp kullanmadığımi kronik bir rahatsizligimin olup olmadığını sordu ve o ara koluma 3 iğne yapmış haberim bile olmadı desem abartı olmaz zaten iğneler çok ufak sonra gidebilirsin dedi sonuçların 1gun sonra 16:00da çıkacağı söylendi ben diğer gün 15:00da gidip aldım.toplam 1700tl civarı masrafı oldu
    @Evren, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri
    Evet şimdi mülakat deneyimimde sıra ben ev almıştım ama küçük bir ev olduğundan ve tapuda düşük vergi için 26.000tl değerinde gözüküyordu parada 53000tl para vardı hesabımda sonra forumda sonsuz teşekkürler yine yönetici tapunun yanında suanki değerini gösteren belge götürmenin daha doğru olacağını söyledi ben ABD'ye gitmeye 3gun kala karar verdiğim için hicbiseyim hazır değildi Ankara'ya geldim sağlık kontrolü için tapu müdürlüğü yardımcı olamadı bunu ancak evin bulunduğu belediyeden alabilirsin dedi neyse uzatmak istemiyorum belediyeyi aradım şahsen basvurmam gerektiği söylendi ben telefonda çok rica ederek durumuda anlatarak İstanbul'a şuan gelemeyeceğimi söyleyerek istediğim evragi bir dilekçe yazıp tapu ve kimlik fotokopisi ile birlikte belediyeye göndererek mail yoluyla aldım.evin değeri 70.000 gözüküyordu bu çok kötüydü ama 26000nin yanında çok iyiydi.Sonrasi mülakat sabahı 7:30daki randuvuma 7de orda oldum.7:30 gibi içeri aldılar aramalar filan sonra numara verdiler numaram yandı gittim sırayla evrakları istedi istediklerini tek tek dosyadan çıkarıp teslim ettim.tamam oturun ödeme için cagrilcaksiniz dedi 15dk sonra numaram yandı 330dolar yatırdım ve yarım saat sonra büyük an numaram yandı ve giseye gittim çok güzel bir bayan nasılsınız diyerek başladı iyiyim dedim sonra Amerika'nın neresine gitmeyi düşünüyorsunuz dedi gözlerimin içine bakarak Newyork dedim sonra aileniz neden gelmiyor dedi şuan onları götürecek maddi durumum yok dedim samimice ne iş yapacaksınız dedi sonra hangi okuldan mezun oldunuz deyip tebrikler vizeniz onaylandı dedi ve içimden kocaman bir ohhh geçti yalnız dikkatimi çeken mülakat yapan bayan soru sorarken insanın gözünün içine bakiyor eğer durustseniz yalan soylemiyorsaniz korkacak hiçbir şey yok bu arada ne tapuyu ne 53000tl yi sormadı bile saat 7:30da girdiğim konsolosluktan 9da çıktım.14:00da olan otobüs biletimi 10:00a aldırdım ve suan yoldayım umarım green card çıkan herkes vizesini sorunsuz alır saygılar...

• ⭐⭐⭐

@huseyind, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar herkese,

24 Mayis'ta Almanya Frankfurt'ta gerceklestirdigim mülakat deneyimimi sizlerle paylasmak istiyorum.
    Öncelikle yurtdisinda mülakata girecegim icin biraz stresli bir sürec oldu benim icin. Acaba belgeleri dogru bir sekilde toplayabilecek miyim diye az biraz ekstra caba sarfetmem gerekti. Mesela Türk Konsoloslugundan aldigim Nüfus Kayit Sureti'nin gecerli olmayabilecegi üzerine yabanci forumlarda cesitli yazilarla karsilastim.
    Bundan dolayi bir hafta kala, e-devletten indirdigim Askerlik belgesi ve Nüfus Kayit suretlerinin yeminli tercüman tarafindan yapilan Almanca tercümesini de dosyama ekledim. Bunun disinda 6 aydan uzun süre kalinan her ülke icin Sabika kaydi isteniyor. Almanya'da bu Polizeiliches Führungszeugnis isimli Belge icin basvurumu yaptiktan 1 hafta sonra postayla adresime ulasti. Gene FrankfurEsyalari 3 Euro karsiliginda konsoloslugun yakinindaki bir Büfe'ye biraktim, biraz forumlari kurcalayinca zaten vize görüsmesine giden insanlarin esyalarini nereye biraktiklarini ögrenebiliyorsunuz. Almanya'da bulunan Amerikan Konsoloslugunun anlasmali oldugu doktorlar listesinden (https://de.usembassy.gov/visas/immigrant-visas/medical-examination/) Frankfurt'ta bulunan Muayenehane'yi telefonla arayip randevu istedigimde, randevuya gerek olmadigini, (Ptesi,sali ve sanirim persembe günleri) web sitelerinde belirtilen saat araliklarinda catkapi gidebilecegimi belirttiler. Bunun üzerine Nisan ayinin son günü saglik raporum icin ver elini Frankfurt diyerekten sabahin 5 inde evimden yola ciktim. 2. sirada gitmistim muayene acildiktan sonra, bundan ötürü 2 saatte tüm islemlerim halloldu, asi karnem bulunmadigi icin asilari olmak istedigimi söyledim. Bunun üzerine muayene eden doktor bana bu asilar ile ilgili sorular sordu ve su cicegini kücükken gecirdigimi söyledigim icin onu asi listesine almadi ve kalan asilari yazdi. Türkiye'de sanirimraporu direk teslim aliyorsunuz; fakat Almanya'da kendileri direk Amerikan konsoloslugana gönderiyorlar. Mülakat gününe gelince, zamaninda gitmis olmama ragmen baya yavas ilerledi. Evvela vezneden 330 Dolarlik ücreti yatirdim, sonrasinda siram geldiginde belgelerimin kontrol edildi ve tek degisiklik Dogum Yerim konusunda yapildi, Istanbul'un bir ilcesi yaziyordu pasaportta ama ben City denildigi icin DS260 formunda sehir ismini "Istanbul" yazmistim, hizlica düzeltildi. 2 farkli kisiyle görüstüm; birincisi belgelerimin tam olup olmadigini kontrol eden, eksik fotokopileri ceken Alman bir teyze idi sanirim. Mülakati ingilizce yapmak istedigimde bozuldu cünkü biraz. Neden Almanca yapmak istemedigimi falan sordu; almanca da bildigimi ama toplamda 3-4 senelik bir almanya gecmisimin oldugunu vefakat ingilizce daha akici konustugumu söyledim, gülümsedi ve ozaman ingilizce devam edelim dedi. Sonrasinda karari verek olan kisiyle, amerikali kadinla görüsme kismina geldigimde kafamda deli sorular vardi tabi. Iste oraya gidince kimin evinde kalacan, ne zaman temelli gidecen, vs bir sürü soruya hazirlanip da gitmistim kafamda. Bana sordugu tek soru ise "Cevap vermek zorunda degilsiniz ve sizi rahatsiz etmeyecekse bu sorum, merak ediyorum neden Amerikada yasamak istiyorsunuz?". Bilimden girdim, inovasyondan ciktim biraz da popüler kültür sosu derken, Oh thank you, u r indulging me dedi ve koca bir gülümsemeyle vizemin onaylandigini söyleyip tebrik etti 🙂
    Yazim ve imla hatalari icin kusuruma bakmayin lütfen, yorgunluktan dökülüyorum an itibariyle. Yardimci olabilecegim bir konu olursa seve seve...

• ⭐⭐⭐

@turgaytekin, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba,
    Bugün gerçekleşen mülakatım başarılı olarak sonuçlandı. Başta @crazycells olmak üzere forumda ve gruplarda bilgilerini paylaşan, yardım etmekten geri durmayan herkese çok teşekkürler.
    Doktor randevumu 11.07.2018 tarihinde gerçekleştirdim. Muayene için toplamda 367,5 $ ödeme yaptım ve ertesi gün sonucumu aldım. Bugün ise mülakata gittiğimde benden istenen belgeler; diploma ve fotokopisi, arşivli sabıka kaydı( e devletten), nüfus kayıt örneğimi (tüm detaylarıyla e devletten), 2 adet fotoğraf, banka hesap dökümü, sağlık belgesi ve tabii ki pasaport. Tüm belgeleri verdikten sonra ödeme için diğer vezneye gidip orada 330$ ücreti ödedim ve 10-15 dakika kadar bekledikten sonra tekrar sıra numaram yandı ve diğer bir veznede yemin ettikten sonra Nereye gideceksin ? Ne yapacaksın ? ve Masraflarını kim karşılayacak diye üç soru yöneltildi. Michigan'a gideceğimi ve doktora eğitimimi alacağımı söyledim. Biraz sohbet ettikten sonra bana "herhangi bir sorun gözükmüyor. Tebrikler, vizeniz onaylandı" dedi. Uzun zamandır böyle mutlu olduğumu hatırlamıyorum. Bu sevincimi sizlerle de paylaşmak istedim. Herkese tekrardan çokça teşekkürler.
    İyi forumlar 🙂

• ⭐⭐⭐

@arminas, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba,
    Onceki hafta ben de mülakata gittim. 3 gun içinde de pasaport elime geldi. Surec cogu arkadasın detaylı aktardığı ile aynı, herhangi bir değişiklik yok.
    Gerekli olabilecek bir not...
    Ben sicil kaydı ve nufus kayıt ornegini hem edevlet hem de ıslak imzalı goturdum, gorevli bey "edevlet'leri almamız yeterli" dedi.

Aslında mülakat surecini sonlandırmak sadece sezon finali oluyor 🙂 sonrası belki de daha da zor.
    @crazycells çok tesekkurler. sureci devam edenler de insallah bir an önce olumlu sonuclandırırlar.

• ⭐⭐⭐

@aero, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese selamlar, biz de sağlık muayenesini atlattık ve sonunda bizim de tecrübelerimizi yazma vakti geldi:)

Randevumuz 9.05’teydi ancak randevu saatine göre işlem yaptıklarını söyleyemem. First come first serve mantığında çalışıyorlar. O yüzden erken gitmekte fayda var.

Unganların muayenehanesi Kuğulu Park’ın yanındaki Dost Kitabevi’nin üzerinde 4. katta bulunuyor. Biz ilk başta yanlışlıkla yan taraftaki Düzen Laboratuvarı’nın kapısına yöneldik. Ancak yukarıya pasajın içerisindeki asansör ile (ya da merdivenler ile) çıkıyorsunuz. 4. katta Mehmet Ungan yazan kahverengi kapıdan girince bir bekleme odasına giriyorsunuz. Odada kahverengi deri koltuklar ve sandalyeler var. Hemen karşıda 2 tane sekreterin oturduğu masaya yöneldik. Bizden pasaportlarımızı, Case numaramızın yazılı olduğu çıktıyı ve varsa aşı kartlarımızı istedi (muayene randevusu epostasının çıktısını istemedi). Aşı kartımız yoktu, geri kalan belgeleri teslim edip koltuklara geçip beklemeye başladık. 5-10 dakika sonra sekreter bizi yanına çağırdıktan sonra bir webcam ile fotolarımızı çekti ve bizi aşağı kattaki Düzen laboratuvarına yönlendirdi.

Düzen laboratuvarı gayet modern ve (adı üzerinde) düzenli işleyen bir yer. İçeri girdikten sonra hemen sağa yönelip duvarın arkasındaki bekleme odasına geçmeniz gerekiyor. Biz ilk başta nereye gideceğimizi bilemedik çünkü ilk girişte de sekreterlerin olduğu bir masa ve bekleme odası var. Duvarın arkasındaki odada karşıda 5 tane sekreterin olduğu masaya gittik. Önce ücreti ödüyorsunuz. Biz 2 kişi toplam $235 ödedik (kredi kartı kabul ediyorlar ve TL cinsinden ödeyebiliyorsunuz). Sırasıyla aşağıdaki prosedürü izliyorsunuz:

1. Kan tahlili
    2. İdrar tahlili
    3. Akciğer filmi

Daha sonra tekrar üst kata Unganlar’ın muayenehanesine çıkıyorsunuz ve biraz daha bekleme salonunda bekledikten sonra sizi doktor muayenesi için içeri alıyorlar. Bir koridora giriyorsunuz, sanıyorum soldaki ilk oda Handan Ungan’ın 2. kapı ise Mehmet Ungan’ın muayenehanesi. Sekreter hanım beni Handan Ungan’ın odasına yönlendirdi ve önce kilo sonra boy ölçümü yaptı. Daha sonra kapalı bir poşetin içerisinde mavi bir önlük vererek sadece iç çamaşırım kalacak şekilde soyunup önlüğü giymemi söyledi. Daha sonra Handan Ungan geldi ve sırt üstü uzanmamı istedi. Önce tansiyon ölçümü yaptı, daha sonra forumda bir çok kez duyduğumuz soruları hızlı hızlı sormaya başladı. Hiç ameliyat oldun mu, depresyona girdin mi, kanser oldun mu, kimseyi öldürmek istedin mi, intihar etmek istedin mi, dövmen var mı, piercingin var mı, psikolojik bir rahatsızlığın var mı, düzenli kullandığın bir ilaç var mı, böbrek ağrın var mı, ciğer ağrın var mı, alkol, sigara, uyuşturucu kullanıyor musun vs. Bu sırada akciğerlerimi dinledi. Daha sonra 2 sağ 1 sol koldan olmak üzere 3 adet aşı vurdu ve muayene sona erdi. Göz muayenesi yapmadı. Daha sonra kredi kartı ile ödeme yaptık, 2 kişi toplam $500. Yani muayene + Düzen laboratuvarına ödediğimiz toplam ücret $735 tuttu (TL cinsinden yazmıyorum çünkü ileride bunu okuyacaklar için önemli olan ücretin kaç dolar olduğu) Ama biz her şeyi kredi kartı ile TL cinsinden ödedik. O günun kuru neyse onun ile çarpıyorlar. Bütün işlemler tam olarak 90 dakika sürdü.

Sekreter hanım sonuçları ertesi gün saat 4’te alabileceğimizi söyledi.

Sağlık muayenesini sorunsuz atlattığımız için çok sevinçliyiz. Umarım tahlil sonuçlarında da herhangi bir sorun çıkmaz. İnşallah herkes sorunsuz şekilde sağlık muayenesini atlatır.

Mülakata girdikten sonra onunla ilgili de deneyimlerimi ayrıntılı olarak paylaşacağım.

Şimdilik bu kadar...

Edit: Vizesi Onaylanmış

• ⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Unganlar Sağlık Raporu Muayenesi ve Diğer işlemleri Deneyimi
    Ailem 3 kişi. Eşim ve 2.5 yaşında kızım var. Randevu alırken önce çocuğa sonra eşe sonra kendime aldım. 5 dk arayla randevu aldım. Ankara'da ikamet ediyorum. İlgili adresleri ve Ankara navigasyonunu son derece iyi bilirim.
    Konsolosluğun anlaşmalı olduğu ve harici muayene yapmayan bir muayenehane burası. Kısaca "DoctorUn" olarak bir web sayfasından bilgilere ulaşabilirsiniz. Birazdan aşağıda vereceğim bilgiler, edindiğim izlenim o ki, kesinlikle son derece kararsız. Duruma, kişiye, mevsime vb. göre değişkenlik gösterebilir hatta bazıları keyfi uygulamalar nedeniyle tamamen değişebilir. Ancak sonuç olarak kasacak veya endişe edecek hiç bir durum yok.

• Yönergeleri izle
    • Takıldığın yerde sıradaki/önerilen çözümü uygula
    • Parayı öde, bitsin

Randevu saatine 10-15 dk kala zaten bildiğim binaya taksi ile ulaştık. Bina bina iş hanı tipinde. Girişte bir bölmede güvenlik (kapıcı) bekliyor, ona da sorabilirsiniz. Ancak hemen karşınızdaki iki asansörden sağdaki çift katlara çıkıyor (Düzen Lab 3. katta, soldaki asansör). Sağdaki ile 4. kata çıkacaksınız. Asansörden iner inmez tam sağ tarafınızda merdiven ve merdivenin yanında da boş bir daire-salon (çok kalabalık olursa oraya alıyorlar), sağ tarafa döndüğünüzde hafif ileride solda ise 44,45 diye kapı numaraları olan ve üzerinde Doktor'ların isimleri yazan daireler var. Bu daireler içeriden birleşik. Sağdaki ilk kapı (şimdilik üzerinde Dr. Mehmet Ungan Bey'in ismi var) ilk işlemlere başlayacağınız bir başvuru bölümü ve bekleme salonu var. İlk işiniz buraya girip randevunuz kaçta olursa olsun deske giderek sizi bekleyen iki çalışan (iki nazik hanım) arkadaşlara pasaport, Case No içeren Belge ve varsa aşı kartlarınızı teslim etmek. Bunu hemen yapın ki diğer işlemleriniz bir an önce ilerlesin.
    Bu evrakları alıp size bir kayıt açıyorlar (Eminim tonla da evrak işi var arka tarafta). Sonra orada bir web cam ile fotoğrafınızı çekecekler (merak etmeyin basamak basamak sizi yönlendirecekler). Ve Uzunca metni olan bir sayfa bir kağıdı size imzalatarak işlemleri başlatıyorlar. Kağıdın fotoğrafını çekmeyi unuttum. Ancak yapılacak xray, kan alma, idrar testi vb işlemler için rızanız olduğunu bu bilgilerinizin US tarafından kullanılabileceği gibi kabul beyannamesi olduğunu söyleyebilirim. Yapılan her işlem için kağıdın altında bulunan bir imza bölümüne imza attırıyor ilgili kişi. Toplam 5-6 imza var.
    Bu işlemler bitince sizi hemen alt kattaki (3. kat) Düzen Laboratuvarına (Düzen) yönlendiriyorlar. Pasaportlar ve elinizdeki form ile ineceksiniz. Ancak tekerlikli sandalye veya bebek arabası varsa merdivenden inerken sıkıntı olabilir. Bu durumda asansörle sıfıra inip oradan tek katlara çıkan soldaki asansöre binebilirsiniz, sonra tekrar 4. kata çıkarken de tersi. Aslında 3-4 arası toplamda 20 basamak bile değildir. 🙂

Düzen'e girdiğinizde devasa bir bekleme salonu var. Ancak hiç beklemeden deske gidip evraklarınızı verin. Bu arada 15 yaş altına röntgen çekmiyorlar ve kızıma hiç bir test-analiz vb de istemediler. Aşı da yapmadılar. Sadece fiziksel muayene.

Düzen sıranız gelince sizden kan ve idrar örneği alacak. Kan bir tüp. Çalışanlar hipernazik ve yönlendirici. Kan 1 tüp. İdrar kabı vakumlu tüple veriliyor ve çok güzel bir teknik. İdrar için dar bir wc de işinizi halledince tüpü teslim edip yeniden bekliyorsunuz. X-ray Göğüs röntgeni çekilecek (yeniden isminizle çağırılıyorsunuz). Bekleme hariç işlemler çok hızlı bitiyor. Göğüs röntgeninde kadınlar ikinci kez çağırılabiliyor (bu Unganlarda beklerken de olabiliyor). Bizim ve biz beklerken başkalarının 2. kez çağırılıp yeniden röntgen çekilmesine şahit olduk.
    NOT: Düzen Lab'da çay-su-limonata ve bazı aparatif atıştırmalıklar var. Kan şekeri için sanırım. Lütfen sormadan çekinmeden alın. Aklınıza takılan herşeyi de deske sorun.

Bu işlemler için de formun ilgili alt kısmına imza attırıyorlar. Sonra para ödeme kısmına geliyoruz. Dolar mı TL mi soruyorlar. TL ödedik. 1141 TL tuttu iki yetişkin. 220$ mı demişti tam hatırlamıyorum. Sabah kuru alıp gün boyunca o kuru kullanıyorlarmış. Unganlar da aynı şekilde.
    Bu form ve pasaportları geri alıp yeniden 4. kata çıkıyorsunuz. Deske teslim edip yeniden beklemeye başlıyorsunuz. Randevu saatine çok uyulmuyor. Yani sıra belirleyici ama süreçler çok sarkıyor. Dr. Mehmet Bey sanırım artık çalışmıyor ya da uzun süredir yok. Eşi tek başına çalışıyor. Birden fazla hastayı içeri alıp sırayla ondan ona koşturuyor. Yorucu olmalı.

İsminiz çağrıldığında muayenehaneye geçip alt iç çamaşır kalacak şekilde soyunup size verilen hasta önlüğünü giyiyorsunuz (terlik yok). 20 dk civarı bekledim, ve muayene jet hızıyla başladı. Klasik bir muayenehane ortamı ve sağ tarafta yapılacak muayeneyi tarif eden (Konsolosluk imzalı) maddeleri içeren bir afiş asılı. Ancak bu maddelere uyulmuyor tabi. Jet hızıyla mümkün de değil zaten.
    Muayene de hastadan hastaya değişken. Kadın-erkek, Çocuklu çocuksuz kadın. Genç yaşlı, çocuk-bebek vb. Değişiyor.
    Benimkinde karın palpasyonu, tansiyon ölçme, göğüs ve sırtı steteskop ile dinleme ve jet hızıyla sorulan hastalık geçmişi, ameliyat geçmişi, kronik rahatsızlık geçmişi, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, alkollü araç kullanma varmı, vücutta iz leke yara izi, dövme, vb var mı, kendine ya da başkasına zarar verme, intihar eğilimi vb var mı, geçirilen viral hastalıklar soruları sonucunda 120-180 saniye de işlemleri bitirip bye. Randevumuz 10:15 ile başlıyordu, çıkışımız 13:00 civarını buldu.
    Bu soruları sorarken 2 sağ koluma bir sol koluma hayatımda görmediğim serilikte ve yumuşaklıkta yapılan aşılar.

Deske geri dönünce diğer aile eşrafı da çıkınca para ödeme faslı.
    Küçük kızım sadece muayene olduğundan 100$. Benim aşılar (deske ısrarla sormama rağmen aşı menüsünün fiyatını vermediler) 150$. Eşime tek aşı yapmışlar (doğumda tetanoz yapıldığından ondan yırttı, ve belkide diğer bazı hastalıkları da geçirdiği için) 80$.
    Aşı fiyatları 20$ ile 100$ arası değişiyor sanırım.

• Benim: 3 aşı 150$ + muayene 100$ =250$
    • Eşimin 1 aşısı 80$ + muayene 100$ = 180$
    • 2.5 yaşındaki kızım muayene 100$
      TOPLAM: 530$
      Biz TL ödemek istedik 2585 TL ödedik o günün kuruyla. (her gün sabah bir kez alınan kur tüm gün kullanılıyormuş).

Ödeme sonrası bir imza daha attık. Sonra ertesi gün akşam 16:30 gibi sonuçları alabileceğimizi söylediler. Ben bir gün daha sonra gideceğim.

Konsolosluk görüşmemiz Cuma günü. Fotoğraflar aşağıda...

• Düzen Laboratuvarı Desk ve Bekleme Salonu
      Düzen Laboratuvarı Desk ve Bekleme Salonu

• Unganlar Bekleme Salonu ve Desk
      Unganlar Bekleme Salonu ve Desk

• Düzen Lab Desk ve Ben 🙂
      Düzen Lab Desk ve Ben :)

1. Kat asansörden çıkış. Sağ taraf (merdiven tarafı) kalabalık günlerde kullanılan atıl boş salon(daire) Soldaki ilk kapı başvuru noktası ve desk
        4. Kat asansörden çıkış. Sağ taraf (merdiven tarafı) kalabalık günlerde kullanılan atıl boş salon(daire) Soldaki ilk kapı başvuru noktası ve desk
    • Unganlar bekleme salonu ve desk, sağdaki kapıdan muayenehanelere geçiliyor
      Unganlar bekleme salonu ve desk, sağdaki kapıdan muayenehanelere geçiliyor

• Binaya giriş (solda görülen karanlıkta kalmış yerden devam edeceksiniz (sağdaki yer başka bir ofisi düzenin)
      Binaya giriş (solda görülen karanlıkta kalmış yerden devam edeceksiniz (sağdaki yer başka bir ofisi düzenin)

• Tabelaların yanından solda asansörlere geçeceksiniz. Bilgi tabelalarına aldırmayın. Burası TR. Sağdaki asansörden 4. kata çıkın.
      Tabelaların yanından solda asansörlere geçeceksiniz. Bilgi tabelalarına aldırmayın. Burası TR. Sağdaki asansörden 4. kata çıkın.

• Asansörlerin bulunduğu giriş
      Asansörlerin bulunduğu giriş

• Binanın dışarıdan görüntüsü. Dost Kitapevi kapanmış. Yakında kiralanırsa tabelası kalkar çok aldırmayın. Nirengi noktası olarak da kullanmayın. Bu binada 3. ve 4. katlarda işleriniz. Düzen de Ungan'lar da Kuğulu Parka bakıyor.
      Binanın dışarıdan görüntüsü. Dost Kitapevi kapanmış. Yakında kiralanırsa tabelası kalkar çok aldırmayın. Nirengi noktası olarak da kullanmayın. Bu binada 3. ve 4. katlarda işleriniz. Düzen de Ungan'lar da Kuğulu Parka bakıyor.

Google'daki imajlar sizi yanıltmasın. Eski fotoğraflara güvenmeyin.

Google haritalardaki yeri: https://goo.gl/maps/1qoWjp2Yy1J2

---- 3. gün, Sağlık Raporunu Almak ---
    Aslında sabah muayeneye gelince ertesi gün 16:30 gibi hazır dediler. Akşam 18:00'da kapatıyorlar. Ama ben garanti olsun diye (ve Ankara'da ikamet ettiğimden) bir gün sonra gittim. Yani Ptesi sabah muayene vardı, Salı akşam 16:30'da hazır olur dediler, ben Çarşamba sabah gittim. Deskteki arkadaşlar soyisim sorup hemen verdiler zarfları. Beni hatırladılar ama kimlik teyidi de istemediler. Kırtasiyelerde bulabilen samanlı kağıt benzeri kağıttan Düzen Lab Antetli (A4 sığan) dolu bir zarf, bu zarfa zımbalanmış Düzen Lab (göğüs röntgeni) baskılı bir CD (kendi zarfında), bunlara zımbalı bir aşı tablosu ve üzerinde sizin bilgileriniz ve bir de bilgilendirme broşürü zımbalı. Zarfı görüşme sırasında Konsoloslukta alacaklar, kesinlikle katiyen açmıyoruz (köşelerini kesmişler onu anlamadım). CD ve aşı bilgisi formunu yanımızda USA'ya götürüyoruz ve asla kaybetmiyoruz (yine asla açmayın demişler). Aşı bilgi formunu bolca çoğaltıyoruz (gerekebilir, hatta gerekir demişler) :). Formların ve bilgilendirme broşürünün üzerinde son geçerlilik tarihi yazıyor. Vize de bu esas alınacak. Muayene tarihinden tam 6 ay ediyor bu da...
    TEB ile CepteTEB tam bir uyuz projesi! Herhangi bir şubeden ilişikteki tipte bir yazı (ve ekinde hesap dökümü) alabilmek için CebteTEB callcenter aranıyor, belge anlatılıyor, şube belirtiliyor, şubeye mail atıyorlar, şube imzalıyor. Tam bir eziyet. Detaya girmeye gerek yok ama 2018 yılında Çin işkencesi için birebir. 2 saat sürdü banka belgesi almamız.
    Aşağıda ilgili belgelerin fotoğraflarını görebilirsiniz.. Mülakat öncesi sağlık raporu ile ilgili tecrübelerim bu kadar. Sorusu olan varsa alabilirim.

https://imageshack.com/a/img922/4205/vNG2NM.jpg
    https://imageshack.com/a/img922/6261/zIng1D.jpg
    https://imageshack.com/a/img924/5649/ES2bIu.jpg
    https://imageshack.com/a/img923/3807/PnVUTE.jpg
    https://imageshack.com/a/img922/476/LFn8Nz.jpg
    https://imageshack.com/a/img923/5966/08EeD1.jpg
    https://imageshack.com/a/img921/2074/DAHhuc.jpg

• ⭐⭐⭐

Mülakat Deneyimleri
    Sabah 09:15'deki randevumuza 08:20 gibi kapıda olacak şekilde gittik. Sırada kimse olmayınca şüphelendim ama kapıdaki genç görevli arkadaş bizi soyadımızla çağırınca anladım ki biz otobüs kalkarken son dakika gelen biletli yolcuymuşuz.
    Kısa ve net olarak belirteyim randevu saatiniz ne olursa olsun 07:30 gibi (veya olabilecek kadar erken) konsolosluğun kapısında sıraya girin. Randevu saatine göre değil de geliş sıranıza göre alınıyor ve içerideki sistemden sıra numarası alıyorsunuz. Bu sizin işlemlerdeki sıranız da oluyor. Biz en son geldiğimiz için en son çıktık (FIFO veya LILO).
    Sırada kırmızı çizgide ben beklerken eşim içeri alındı. Ben o arada emanetçi büfeye 5 TL karşılığında elektronik eşya ve metal eşyaların tamamını bıraktım.
    Havalanlarından daha sıkı bir güvenlik kontrolünden sonra iç bahçeye oradan da asıl binaya giriyorsunuz.
    Giriş ve işlemlerle ilgili "hiper" detay vermek isterdim -bilgi paylaşma dürtüme çok ters - ancak güvenlik nedeniyle ve illegal bir duruma yol açmamak için cümleleri otosansürle gerekli detayda bırakacağım.
    Her türlü çanta yasak. Bebek çantası -içinde bebek bisküvisi ve bebek bezi vb vardı- dahil güvenlikte kaldı. Lazım olan olursa gelin alın dediler.
    İçeriye ilk girince pasaport ve fotoğrafları kontrol ettiler. Pasaportlara birer sticker yapıştırıp bize de bir takip nosu verdiler.
    Salonda güzel çizgifilm dönen bir kanal ve çocuk oyun bölümü var ki orası olmasa 2.5 yaşındaki kızımı zor oyalardık.
    Unutmadan yazayım iki salon tipi klima içeriyi buz gibi yapıyor. Üstünüze bir yelek hırka filan alın. Dışarının sıcaklığına aldanmayın.
    GC için ayırılmış bölümde oturup led tabelada numaranızın gelmesini bekliyorsunuz. Bizim işlem sırası sonrasında söyleydi:

• Bekle, numaran yansın
    • Evrakları ver (bu postun en başında yazanlar)
    • Bekle, numaran yansın
    • Parayı öde
    • Bekle, numaran yansın
    • TR/ENG konuşmak istersin? Parmak izi, sorulara cevap ver
    • Vizeni onaylandı kağıdını al, salonda beklemeden çık
      (Vizesi onaylanınca salona dönüp az önce konuştuğu diğer GClilerle konuşan bir arkadaşı uyardılar, yasakmış)
      Tüm GC sürecinin belki de en kolay kısmıydı. Çok kastık ama gerekesizmiş. Kriterleri sağlıyorsanız sorun yok.

Pasaportlar elimize geçince rahatlayacağım asıl, ama sürecin sanırım zor kısımlarını aştık. Yardım eden, paylaşan herkese çok teşekkürler.
    @crazycells @knnrn özellikle size çok teşekkür ederim.
    Görüşmeye ve paylaşmaya devam etmek üzere.

Konsolosluk Görüşmesinin Ardından, DV Vizesi Onayı Sonrası PTT SMS'i Bekleme

Konsolosluk görüşmesi sonrasında Vize Başvurunuz Kabul edilmiştir broşürü ile eve döndünüz, başladı mı garip bir sancıyla bekleyiş. İşte o zaman günde 10 defa şuralara bakabilirsiniz, ama peşinen söyleyeyim bir işe yaramıyor...

adresinden randevu ile ilgili takibi yapabilirsiniz. Buradaki durum kontrolü sizi AP (Administrative Provessing) sonucuna götürebilir. Panik yok bu standart bir durum. 2-5 iş gününde pasaportların yola çıktığı bilgisine ulaşacaksınız.
    Şuradan başlarsak:

Göçmen tipi vize adayı

.

Kayıtlıysak login olalım, değilsek kayıt olmalıyız.
    Önce sayfaya login olalım, değilsek kayıt düğmesi var orada

.

Her aile bireyi için bir satır var. Her satırdaki "DS-260 Durumunu Kontrol Et" bağlantısı sizi başka bir sayfaya yönlendirecek.
    Her aile bireyi için bir satır var. Her satırdaki "DS-260 Durumunu Kontrol Et" sizi başka bir sayfaya yönlendirecek.

.

Burada gerekli bilgileri doldurup submit edince, size son durumu gösteren bir ekran açılacak.
    Burada gerekli bilgileri doldurup submit edince, size son durumu gösteren bir ekran açılacak.

.

Bu ekrandaki her bireyin dosyasının yanındaki "Status" sütunu gerekli açıklamayı yazıyor olacak (tıklamanıza gerek yok gereksiz)
    Bu ekrandaki her bireyin dosyasının yanındaki "Status" sütunu gerekli açıklamayı yazıyor olacak (tıklamanıza gerek yok gereksiz)

.

AP tüm vize onay sonralarında standart bir geçiş süreci. Gerçekten AP'ye kaldığınızda size ayrıca bildiriliyor.

--- GÜNCELLEME : --
    Son ekrandaki "Status" kolonu güncellendiğinde aşağıdaki gibi bir ekran görüntülenecek ve "Issued" yazacaktır. Açıklama bölümünde yazdığı gibi vizelerin basıldığı anlamına gelmektedir.
    Issued durumu, vize basıldı ve gönderildi

Visa Verildiği ve Basılı Pasaportların PTT'ye Konsolosluk Tarafından Teslim Edildiği E-Postası
    Konsolosluk görüşmesi günü hariç 1. iş gününde bu eposta geldi. Ankara içinde ikamet ediyoruz, büyük olasılıkla yarın PTT şubesine teslim edilmiş olur.
    Gelen epostanın ekran görüntüleri aşağıda. Sınıflandırılmamış olduğu için paylaşmakta sakınca görmüyorum.
    Sonraki aşama PTT'den SMS gelmesi ve gidip pasaportları teslim almak olmalı.
    İlk kısım
    İkinci kısım

@caglaror Evet tahmin ettiğim gibi öğleden sonra da PTT SMS'leri geldi. Kısa mesajda şu yazıyor:

"Adiniza, AP05000000000000 barkod nolugönderi kabul edilmiştir. www.ptt.gov.tr adresinden gönderinin durumunu takip edebilirsiniz. PTT AS B001" (Barkoddaki sıfırların yerine herhangi rakamlar geliyor, ardışık ve tekil bir sıra numarası gibi görünüyor.

Gönderiyi takip için doğrudan http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine gidebilirsiniz. Size gelen SMS içindeki AP ile başlayan barkod ile gönderinin tüm seyrini izleyebilirsiniz. Gönderi PTT'ye akşam üzeri teslim edildiğinden ertesi güne (il içerisinde) ve illere göre de 5 iş gününe kadar sarkması normal görünüyor. PTT'nin gönderi teslim için haftada 2-3 gün belirlediği ilçeler var.

PTT Gönderi Kontrol Sayfası

PTT Gönderi Kontrol Sayfası Sonuç

@caglaror Evet tahmin ettiğim gibi öğleden sonra da PTT SMS'leri geldi. Kısa mesajda şu yazıyor:

"Adiniza, AP05000000000000 barkod nolugönderi kabul edilmiştir. www.ptt.gov.tr adresinden gönderinin durumunu takip edebilirsiniz. PTT AS B001" (Barkoddaki sıfırların yerine herhangi rakamlar geliyor, ardışık ve tekil bir sıra numarası gibi görünüyor.

Gönderiyi takip için doğrudan http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine gidebilirsiniz. Size gelen SMS içindeki AP ile başlayan barkod ile gönderinin tüm seyrini izleyebilirsiniz. Gönderi PTT'ye akşam üzeri teslim edildiğinden ertesi güne (il içerisinde) ve illere göre de 5 iş gününe kadar sarkması normal görünüyor. PTT'nin gönderi teslim için haftada 2-3 gün belirlediği ilçeler var.

PTT Gönderi Kontrol Sayfası Sonuç

@caglaror Bilgi Toplumu Böyle Olmalı
    ABD Dışişleri Bakanlığı Vize sistemi iade seyahat belgesi sevkıyat bildirimi
    Başlıklı bir eposta alacaksınız. AP ile başlayan barkodun sıra nosuna göre geliyor. Aile bireylerinin epostaları teker teker veya topluca gelebilir. Başlık korkutucu olsa da AP gibi bir durum değil. ("iade" kelimesi!)...
    Asıl talihli tüm epostaları alıyor, varsa diğer aile bireylerine de sadece kendi epostaları gönderiliyor.

EPosta metni aşağıdaki gibidir... PTT'nin hızına bağlı olarak kargo seçtiğiniz şubeye ulaşır...
    ** metnin 3 dilde yazılmış olduğunu da eklemeliyim ** (Türkçe, İngilizce, Farsça)
    Konsolosluk epostası

@caglaror Gönderinin son durumu PTT sayfasından kontrol edildiğinde aşağıdaki görüntüde yer alan açıklamadaki gibi değişti. PTT şubesine yönlendirilmiş.
    Gönderi PTT işyerine sevk edildi

@lerador Kağıt broşür niteliğinde bir bilgilendirme kağıdı resmi olarak kullanımı yok. Ellerinde kalmamış bile olabilir 🙂
    Toplam 4 yüzü olan ikiye katlı bir A4 kağıdı. PTT'den belgeleri aldığınızda nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor. İngilizce ve Türkçe dillerinde.
    Ön yüz
    Arka yüz

• ⭐⭐⭐

@entelman, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Dün sabah itibariyle vize mülakatımı da tamamlamış bulunuyorum. Sabah 09'da olan randevum için tam olarak saat 08'de elçiliğin önünde hazır bulundum. Sırt çantamı 10 TL karşılığı büfeye emanete verdim. Parası bir yana o büfe sahibi bence büyük bir amme hizmeti yapıyor! Emanet almasa bence özellikle tek gidenler için çanta, telefon vs muhafazası büyük sıkıntı olurdu.
    Mülakat öncesi kuyruğa girme anına dönersek; elçilikteki görevli arkadaşlar herkesi sırasıyla gruplar halinde (Önce 08, sonra 08.30 vs şeklinde) sıraya alıyorlar ve üst araması sonrası içeri kabul ediyorlar. Saat 09'u birazcık geçe, tüm işlemleri yürütme adına elçiliğin içindeydim. Hemen girişte pasaport ve fotoğraf kontrolü sonrası banko numarası fişi aldım ve beklemeye koyuldum, immigrant visa yazılı banko kağıdımda numaram 16 idi. Biraz bekleyiş sonrası İlk yanan banko ile evrak teslimi sonraki yanan banko numarası ile 330$ nakit ödeme ve en son yanan banko numarası ile sağ elimi kaldırıp yemin ettikten sonra vize görüşmemi tamamladım. Bana yöneltilen sorular basit ve hepimizin bildiği türden sorular idi. Mesela; ne iş yapıyorsun, ABD'de nereye yerleşeceksin, ABD'de kimin yanına gidiyorsun, neden o eyaleti seçtin, ABD'de ne iş yapmak istiyorsun vs şeklindeydi. Bu süreçlerin tümünü elçilik çalışanı olan Türk yetkililerle yürüttüm, yani mülakatımın dili Türkçe'ydi. Saat tam 12 öğle arasına girmek üzereyken tüm işlemlerimi bitirdim ve elçilikten ayrıldım. Bana vizeniz onaylandı dendi ama bununla ilgili herhangi bir belge vs verilmedi.Ayrıca ısrar etmeme rağmen benden PTT kaydının yazılı olduğu, CSC kaydı çıktısını almadılar, adresin kendilerinde mevcut olduğunu belirttiler. Onun dışında burada yazılan tüm evrakı istediler; ne eksik ne de fazla. Bu arada e-devlet üzerinden alınan tüm belgeler geçerli. Bu zamana kadar pek çok ülkeden vize almış biri olarak, her hangi bir ülkeden vize sürecini yürütecek tüm arkadaşlara, vize öncesi tüm evrakı tastamam hazır etmelerini ve kendilerinden istendiğinde anda da sunmalarını öneriyorum. Aksi taktirde belge eksiğinden ötürü hem süreçleri riske girebilir hem de bu zaman kaybına neden olabilir.
    Bu sabah ise elçilikten, yukarıda arkadaşların da değindiği ''Congratulations'' şeklinde başlayan vizemin onaylandığına dair e-maili aldım ve hemen akabinde CEAC'dan gerekli kısmı kontrol ettiğimde vizemin ''issued'' olduğunu gördüm. Ve hemen peşi sıra PTT'den AP*********** barkod nolu gönderi kabul edilmiştir şeklinde sms aldım. Yüksek olasılıkla yarın, şu meşhur sarı zarfın ve pasaportumun içinde bulunduğu gönderim elime geçmiş olur diye umut ediyorum.

Bu iletimi artık klasik bir sonla; green card sürecim boyunca yapımda ve yayında emeği geçen başta @crazycells olmak üzere tüm forum müdavimlerine teşekkür ederek noktalamak istiyorum. Burası güzel bir platform. Olabildiğine bilgi dolu ve yardımsever. Bu süreçte ara ara İngilizce ve Rusça dillerinde farklı platformları da göz ucuyla takip ettim ama hiçbiri buranın yerini tutmuyor buranın tadını vermiyor. Yerleşme aşamasını netleştirip, uçak biletini alana kadar, bir süre daha TR'deyim. ABD'ye yerleştikten sonra da imkan ve zaman buldukça arkadan yeni gelen arkadaşları bilgilendirmeye, yönlendirmeye devam etmeyi planlıyorum.

• ⭐⭐⭐

@gunduz, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar,
    Biraz geç oldu ancak geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz mülakatımızı 2018 ve 2019 kazananlarına faydalı olması açısından buraya yazmak istedik. Aslında herkesin anlattığı gibi aylarca bekledikten sonra en rahat kısmının aslında mülakat olduğunu düşündük biz 🙂 Evraklarınız tam ise hiç korkmanıza gerek yok.
    Mülakatımız 12.07.2018 tarihinde idi. Şehir dışından geleceğimiz için 09.07.2018 pazartesi gününe Unganlardan saat 11.00'e aldık. 3 Kişilik bir aileyiz,oğlumuz 4 yaşında.
    Unganlara gittiğimizde ilk önce pasaportlarımızı verdik. Daha sonra bekledik. Sırasıyla Mehmet Ungan muayenemizi gerçekleştirdi. Gayet güler yüzlü ve kibardı. Aşılarımızı tabiki yaptı 2'şer tane. Muayene ve aşılar sonrasında eşim ve benim için kişi başı 250 $ ödedik. Oğlum içinde 175 $ ödeme yaptık. Düzen laboratuvarında da tahliller ve röntgen için eşim ve ben toplamda 235 $ ödeme yaptık. Oğlumuz için tahlil istenmedi. Sonuçta 3 kişilik bir aile olarak toplam 910 $ ödedik, kredi kartı çektirdik.
    Sonuçları ertesi gün (10.07.2018) öğleden sonra aldık.
    Perşembe günü, 12.07.2018'de saat 9.30'daki konsolosluk randevumuza 8.30 gibi gittik. Ancak kalabalıktı. Randevu saatine göre sıraya alıyordu görevli. Yanımızda elektronik hiçbir şey yoktu. İçeride su ve ayrıca çocukların vakit geçirebileceği mini oyun alanı var. Girdiğimizde bize bir numara verildi. İlk olarak evrak teslimi için numaramız geldiğinde gerekli evraklarımızı teslim ettik. Evraklarımızı teslim ettikten 5 dk sonra numaramız tekrar yandı. Ödeme gişesine gidip ödemeyi yaptık, 3 kişi 990 $ nakit olarak ödedik. Bir süre sonra mülakat için çağrıldık. Camlı bölmeden görevli kişi nereye gideceğimizi, ne iş ile uğraşacağımızı sordu. Hatta oğlumuz biraz sıkılmaya başlamıştı ki "sen Amerika'da ne yapacaksın bakalım" diyerek oğlumuza soru yöneltti. O da "oyuncak alacağım" dediğinde "benim için oyuncağının resmini şuraya çizer misin?" diyerek ona kağıt ve kalem verdi. Bizim için çok güzel geçen bir mülakattı. Görevliler çok ilgili. Kısa mülakat sonunda "vizeniz onaylandı" dedi ve işte pasaportların belirttiğimiz PTT şubesine geleceğini söyledi. Mutlulukla çıktık. Mülakata girecek herkese başarılar diliyoruz.

• ⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba,

2 Ağustos’taki konsolosluk görüşmem olumlu sonuçlandı =)) Ve ben de bu zamana kadar başımdan geçenleri paylaşmak istedim, çünkü cidden her tecrübenin farklı bir katkısı oluyor bu yolda. Birazdan okuyacağınız yazı bir parça uzun olacak ama umarım keyifle ve faydalanarak okursunuz 🙂

Ülke gündeminin ve iş ortamının yarattığı bunalımla mücadele ettiğim bir zamanda, hiç bir bilgim olmamasına rağmen bir arkadaşımın önerisiyle 2016’da green card çekilişine kaydımı yaptım. Açıkçası aklımda çıkacağına dair en ufak bir inanç yoktu ama “ya olursa” fikri hiç denememekten daha cazip gelmişti.

Sonra inanılmaz yoğun ve hızlı bir dönem başladı hayatımda. En özet haliyle; 5 sene boyunca emek verdiğim kariyerimi sonlandırıp bambaşka bir alana zıplamaya karar verdim ve bu da doğal olarak hiç kolay olmadı. Bütün bunların yanı sıra, stress kaynaklı bütün hastalıkları yaşadım, 2017’de her ay en az 1 kere hastanelik oldum diyebilirim. Ve böyle kendimce mazeretlerim nedeniyle green card olayımı tamamen unuttum :o Aklımdan çıkmış işte 😕

Gel zaman git zaman bu yoğun dönem sonucunda ben bir üniversitede istediğim doktora programına kabul aldım, dersler inanılmaz hızlı ve yoğun bir şekilde başladı, onlara adapte olmaya çalıştığım bir dönemde okulda asistan olarak çalışmam teklif edildi 🙂 Akademisyen olmak istediğim için çok mutlu oldum bu teklif karşısında ama bir yoğunluk daha eklendi tabii 🙂 Ve evet, aklıma green cardın g’si bile gelmedi 🙂

2018 Mayıs ayında, okuldaki diğer asistan arkadaşlarımla bu ülkede akademisyen olmanın gitgide ne kadar zorlaştığı üzerine yaptığımız muhabbet sırasında goygoyuna “yurtdışına çıksak nasıl olur?” konusu gündeme geldi. Hani, arkadaşlarımı da ezmek istemiyorum ama kıraathane geyiği kıvamında sohbetimiz devam ederken, birden “ya ben galiba green carda başvurmuştum??” düşüncesi aklıma geldi. Hemen odama geçip kontrol ettiğimde beklediğimin aksine, “You are randomly selected” yazısıyla karşılaştım :s İşin daha da vahim/enteresan/ironik kısmı, bu bilginin Mayıs 2017’de verildiği :s

Hemen büyük panikle araştırmaya başladım. Lotonun çıkmasının ne kadar büyük bir şans olduğunu anladıkça gamlı baykuş halim çoğalmadı değil 🙂 30 Eylül 2018’e kadar hakkımın geçerli olduğunu öğrendiğim zaman bir an önce işlemlere başlamam gerektiğini anladım. Hemen DV260 formunu doldurdum ki bu formu doldururken asla yanlış bilgi vermemeye dikkat ettim. E- devletten SGK kayıtlarıma bakıp bütün iş girişlerimi günü gününe doldurdum mesela. Hemen dediğime de bakmayın, formu tam anlamıyla doldurmam 1 tam iş günümü aldı 🙂

Sonra, oldukça kafamın karışık olduğu bir bekleme süreci başladı. Acaba case numaramın (2018EU14XXX) sırası geçmiş miydi? Sırası geçtiyse bu görüşmeye çağırılmayacağım anlamına mı geliyordu? Bu soruların yanıtlarını tam istediğim netlikte bulamadım 😕 Her gün, her saat başında https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx sitesine girip kontrol ettim, bu sefer geç kalmak istemiyordum. Yaklaşık 1.5 ay kadar sonra e-mail geldi ve 2 Ağustos’ta görüşmeye çağırıldığımın bilgisini aldım 🙂 Allahım ne mutluluk, ne heyecan 🙂 Görüşmeye yaklaşık 1,5 ay vardı, to-do listemi yapmaya hemen başladım. Bu arada youtubedaki greencard tecrübelerini paylaşanların vloglarını keşfettim. Spesifik bir isim vermiyorum, girdiğiniz zaman zaten göreceksiniz ama çok vlog var bu konuyla alakalı.

Sağlık testinin nasıl olduğuna gelince... Önce http://www.doctorun.com/tr sitesinden randevu almanız gerekiyor. Randevuyu alırken hatırlatmakta fayda var: Vizeniz, sağlık raporunuzu aldığınız günden itibaren 6 ay süreyle geçerli oluyor. Yani, benim gibi konsolosluk randevunuza iki hafta varken gitmenize gerek yok 🙂 Tam ne kadar ödeme yaptım hatırlamıyorum açıkçası ama TL ile de ödeme yapabilirsiniz.

Mülakat sırasında yaşadıklarımla ilgili paylaşmak istediğim detaylar şöyle:
    • Konsolosluğa randevu saatinizden 2 saat önce gitmenize gerek yok. Kapıdaki görevliler, randevu saatine göre sıraya sokuyorlar zaten. 2 saat önce de gitseniz sizden yarım saat sonra gelmiş ama randevu saati sizden daha önce olan kişiyi daha önce alıyorlar.
    • Konsolosluğa çok yakın hızlıca kahvaltı edebileceğiniz bir mekan var. Vaktiniz varsa, orada çay içmenizi öneririm. İçeride sadece su var çünkü 😉
    • Benim kafam karışmıştı acaba resmi evrakları İngilizce'ye çevirmemiz gerekiyor mu diye. Hayır, ya İngilizce ya da işlem yapılan ülkenin resmi dilinde olan evraklar kabul ediliyor. Siz gene fazla fazla evrak hazırlayın, ama;
    o En son mezun olduğunuz okulun diplomasını istiyorlar. Ben fazla belge göz çıkarmaz diyerek üniversite diplomamı da yanımda getirmiştim ama bakmadılar.
    o SGK dökümüm ve son çalıştığım kurum olan üniversiteden aldığım imza sirkülerli resmi yazıya da bakmadılar. Belgelerimi teslim ettiğim sırada an itibariyle nerede çalıştığımı sordular sadece. Hatta şöyle komik de bir durum oldu. Şu an çalışıp çalışmadığımı sorduklarında “Evet çalışıyorum ama SGK’da kaydım yok” dediğimde “önemli değil” dedi görevli. Araştırma asistanı olarak çalıştığımı söylediğimde de “Yüksek Lisans için değil mi?” diye sordu ve ben de “Hayır, doktora için” dedim. Herhalde, teyit mi etmek istedi bu şekilde, bilemiyorum. Zaten hemen yüksek lisans diplomamı istedi akabinde ve orijinalini aldı.
    o Bütün banka hesaplarımın ve bireysel emeklilik hesabımın dökümünü yanımda götürdüm. Sadece iki tanesine üstünkörü bakıp “Yeterli bu kadar” dedi ama işin ironik tarafı üçüncü banka dökümümde esas dolar hesabım ve 10 bin dolar vardı 🙂 Zor denkleştirdiğim bu paranın boşa gitmesini istemedim ve görevli memura “Bunu da işleme alın lütfen, esas dikkat edilmesini istediğim buydu” diyerek banka dökümünü uzattım.
    • Gelelim mülakat sırasında yaşadıklarıma. Mülakatın kısa süreceğini tahmin ediyordum okuduğum ve izlediğim tecrübe etmiş kişilerin verdikleri bilgiye dayanarak ama bu kadar kısa sürmesi bana da sürpriz oldu 🙂 Önce parmak izimi aldılar. Sonra doğru söyleyeceğime dair yemin ettirdiler. Bunun ardından görevli memur önce hangi üniversiteden mezun olduğumu, hangi bölüm ve hangi yıl mezun olduğumu, daha sonra da yüksek lisansı hangi okulda yaptığımı ve hangi sene mezun olduğumu sordu. Aldığı cevapları bilgisayara girmesini bitirdikten sonra kafasını kaldırıp “Tebrikler, vizeniz onaylandı, pasaportunuza basılmış bir şekilde gönderilmesini talep ettiğiniz PTT şubesine postalanacak” denildi. Bu kadar 🙂 Hepsi toplasan toplasan iki dakikayı geçmedi yani 🙂 Oysa ben kendimi ne sorulara hazırlamıştım 😉

Bu kadar uzun uzun yazmamın sebebi, greencard için karamsarlığa düşen varsa içlerini rahat ettirmek=) Benim örneğimde de görebileceğiniz gibi ucundan kıyısından fark edilse bile şans size gülebiliyor. Esas bundan sonrasının çok zorlu geçeceğini biliyorum ama işlerin böyle olumlu ilerlemesi bana manevi destek oluyor diyebilirim. Her isteyene bu zorlu süreçte olumlu haber gelir inşallah 🙂

• ⭐⭐⭐

@erhan91, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaslar

1. Randevumuz, 07:45 da idi. Ve bu günün ilk randevu saatidir. 7:30 gibi konsolosluğun önündeydik. Bizden önce orada toplanan insanlar vardı. Ancak vakti gelince, randevu saatine göre alıyorlar. İlk işlemler 7:50 de başladı. Güvenlik sırasıyla kontrole alıyor. Pasaportunu alıyorlar, DNA için bi küçük bez parçasıyla üzerinizde gezdiriyorlar. Ve resminizi görmek istiyorlar. (Fotoğrafınızı dosyanızda rahat ulaşılabilir yere koymanızı tavsiye ederim.) Biz sadece evraklarimizi yanimiza aldik diger esyalarimizi otelde biraktik
    2. İçeriye girmeden önce kontrol ediyorlar. Dokumanlarınız cihazdan geçiriyorsunuz. Cüzdan, kemer ve saat ile geçişe izin var. Ancak kontrolden önce çıkartarak cihazdan geçirmeniz gerekir. Sonrasında bekleme salonunun ve işlemlerin yapıldığı alana geçiyorsunuz. Girişte hemen masa var, ordan size numara veriliyor. Ardından bekleme alanına geçiyorsunuz.
    3. Bekleme odası, bankadaki sistem gibi. Bir tane büyük dijital pano bulunmakta ve sıra numaraları ve hangi bölüme gidecekleri gayet yüksek ses eşliğinde ekrana yansımakta. Biraz bekleme odasından bahsedeyim. Siyah sandalyeler bununmaktadır. Orta kısımdakiler plastik, yan köşedeki sıra ise deridendir. Alanda televizyon vardır. Sesiz şekilde çalışmakta ve çocuk programı göstermektedir. Çocuklar için küçük olsa da birkaç oyuncak bulunan oyuncak yeri de mevcuttur. Ayrıca su sebili bardır. Wc olduğunu da gördüm.
    4. Girişte listeden isminize bakarak numara veriyor (2 tane, aynı numara ama iki tane) Benim numaram 0001’di. 20 dakika gibi beklemenin ardınan, numaram ekranda gözükü. Gişeye gittim. Türk kadın “günaydın” diye karşıladı. Belgeleri istedi. Sırasıyla istediği şekilde teslim ettim. Bizden alınan belgeler şunlardı; pasaport, doğum belgesi ve yurt dışı adli sicil belgesi ve tercümesi, tc adli sicil belgesi-arşiv kayıtlı ogrenim belgesi evlilik cuzdani kopisi banka hesap harekatı (son 6 ay), iki tane de fotoğraf. Girişte varilen numaralardan birini istedi (0001). Sonrasında salonda beklememi söyledi. Burada söylemek istediğim bişey var, dosya nasıl olması gerektiğini soran arkadaşlar olmuştu! Dosyayı siz hazırlamıyorsunuz. Sadece topladığınız belgeleri, karşınızdaki çalışana teslim ediyorsunuz. O belgeleri dizerek, dosyanızı oluşturuyor.
    5. Tekrar numaram çıktı. 7 numaralı gişeyi gösterdi ekran. Para ödeme gişesidir 7. Gişede, gram Türkçe bilmeyen yabancı birisi vardı. Sanırım karşısındakilerin de zerre İngilizce bilmediğini düşünerekten, ekranındaki (990) sayısını parmağıyla gösteriyor. Anlaşılıyor zaten, parayı ödüyorsunuz (ben nakit ödedim). İki tane çek çıkartıyor. Sonrasından beklemeniz gerektiği anlamında el jesti yapıyor. Bu arada çek almam gerekip-gerekmediğini sordum kendisine. Hayır, son görüşmeden sonra verileceğini söyledi.
    6. Son kısım. Hani oyunlarda, seviyeleri atlaya atlaya “boss” kadar ilerliyorsunuz ya?! Onun gibi bir hiss oldu, çünkü en çok bekleten son çağırı oldu. 8:20’de görüşmeye, 8 numaralı gişeye çağırıldım. . Ardından parmak izlerini, sağ tarafta bulunan küçük tarayıcı makinasından taradı. Önce sol el 4 parmak, sonra sağ el 4 parmak ve en sonunda baş parmaklar yan yana taranıyor. Benden tek bir soru sordu. “ Amerikaya gidince ne iş yapmak istiyorsun?”. Kendi isimi dedim. Ve nereye gideceksiniz dedi bizde California dedik Neyse Pasaportlari dosyanın içine koyarken, onaylandığını düşünmeye başladım ve çok geçmeden “Vizeniz onaylandı. Tebrik ederim!” Pasaportunuz ptt ile gönderilecek dedi. Şaşırdım, teşekkür ettim. Elimde birkaç doküman kalmıştı, onları sordum. a. eski pasaportum ve kopyası kaldı (bakmadılar bile), b. Vize basılacak Pasaport kopyası (istemediler), c. Ptt kayıt belgesi (sende kalsın dedi). O zaman çok teşekkür ederim diyerek elçilikten ayrıldım!
      Forumda paylaşımlarda bulunan üyelere teşekkür ederim, bu uzun süreçte yol gösterici oldular.
      Tavsiyem ise, elçilikte artık herşeyi akışına bırakmanız, endişelenmenize gerek yok çünkü bir senedir uğraştığınız bişey için şunu yapsaydım-bunu yapsaydımı olmaz.
  • ⭐⭐⭐

@GizemGeo, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar, forumun düzenli takipçilerinden birisi olarak ben de deneyimlerimi paylaşmak istedim. 6 Eylül'de Konsolosluk randevum var, son güne bırakmamak adına bugün için doktor randevusu aldım. 30 Ağustos olması nedeniyle özellikle Ankara'nın merkezinde trafik felçti. Birçok yol kapalı olduğundan Kavaklıdereye gitmek için diğer semtlerden geçiş yapmanız gerekebiliyor. Milli tatillere randevu alan arkadaşlar için tavsiyem randevu saatine göre normalden daha erken bir saatte yola çıkın.
    Muayene merkezi 4. katta Dr. Mehmet Ungan yazan soldan ilk kapı. Pasaportunuz, konsolosluk randevu çıktısı, doktor randevu çıktısını veriyorsunuz. Sonrasında fotografınızı çekiyorlar ve laboratuvara teslim etmeniz için bir form imzalatıyorlar. O form ile bir alt kata inip düzen lab'a pasaportunuz ve formu teslim ediyorsunuz. Ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Bekleme salonunda birkaç dk bekledikten sonra bir hemşire nezaretinde kan ve idrar veriyorsunuz. Her işlem için forma imza atıyorsunuz. X-Ray için biraz daha uzun beklemeniz gerekiyor. Üstten yukarısına ait kıyafetlerinizin ve aksesuarlarınızın tamamını çıkarıp göğüs filminizi çekiyorlar. Yine formun ilgili kısmını imzalıyorsunuz. Böylece labtaki tüm işlemler bitmiş oluyor. 4. kata çıkıp imzalı form ile birlikte pasaportunuzu teslim ediyorsunuz. Sizi muayene ofisine alıyorlar; önce kilo ve boy ölçümü yapılıyor. İç çamaşırlarınız kalacak şekilde verilen önlüğü giyip fiziki muayene oluyorsunuz. Muayene esnasında pek çok sağlık soruları yöneltiyorlar. Aşı durumunuza göre sol ve sağ kolunuza aşılarınızı olup üzerinizi giyiniyorsunuz. Son olarak sol ve sağ göz kontrolü (tipik harf okutma) yapılarak muayenenizi tamamlıyorlar. Çıkarken ödemenizi yapıp ödeme makbuzunuzu ve pasaportunuzu alıyorsunuz. Çıkıştı 3. kata uğrayıp Düzen lab'tan e-fatura çıktısı talep edebilirsiniz. Zorunlu değil ancak garantici olmak adına belli bir süre saklamak için fatura talep edebilirsiniz. Düzen lab'taki testler için 117.5 USD ve Ungan'daki muayeneye 250 USD ödedim (aşı kartım olmadığı için tüm aşılar yapıldı). Ödeme esnasında 117.5 USD bozuk veremediğim için 100 USD yi USD olarak nakit, 17.5 USD'yi ise bugüne ait kur üzerinden TL ödedim. 250 USD'yi de USD olarak nakit ödedim. Ancak aile olarak gidecekler için ödeme miktarı ciddi bir problem olabilir (USD satış kuru bugün 6.77). Ungan'ların websitesini arayarak çalışanlarla iletişime geçebilir ödeme seçeneklerini ve kafanıza takılan diğer tüm soruları sorabilirsiniz. Normalde çok kalabalık olduklarını ancak bugünün resmi tatil olması nedeniyle boş olduğunu söylediler. Randevum 11:20 'de idi. Tüm test ve muayene işlemlerini 1 saat gibi kısa bir sürede tamamladım. Ancak muayene çalışanları tüm sürecin 1.5 - 2 saate uzayabildiğini belirtti. Çalışan veya şehir dışından gelen arkadaşlar ajandalarını sıkıştırmamak adına daha erken saate randevu alıp hızlı bir şekilde tamamlayabilir. Fiyatlar aşı durumunuz, hamilelik, hastalık, günün USD kuru vs gibi nedenlerle değişkenlik gösterebilir. Sonuçları yarın 16:00-18:00 arası ve hatta dilersem Cumartesi 09:00-13:00 arasında da teslim alabileceğimi söylediler. Öğleden önce olduğunu testler ve muayenenin sonuçlarını ertesi gün öğleden sonra teslim alıyorsunuz. Sabah saatlerini tercih etmenizde yarar var. Herkese konsoloslukta başarılar dilerim

Benzer Başlıklar

• 6498
  • 46
  • 4311
  • 6431
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |