Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@ugandateam, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaslar
    Ben de mülakat deneyimlerim hakkında bir şeyler yamak istiyorum. 01 şubat tarihli mülakatım için öncelikle 30 Ocakta sağlık kontrolüm vardı. Toplamda aşı kartım olmadığı için 4 aşı oldum ve muayene ile birlikte toplam 280$ ödedim. Tahliller ve röntgen için ise 118$ ödeme yaptım tek kişi için.
    Görüşmede ise sabah 8 randevusu için on dakika önceden ordaydım.( Çok da erken gitmeye gerek yok zaten sizi öne doğru çağırıyorlar saatiniz geldiği için). Her şey burada forumda arkadaşların belirttiği şekilde gelişti. Önce evrakları teslim etmek için çağrıldım. Ama burada herkesin merak ettiği bir şeyler söylemek istiyorum. Genelde herkes banka hesabında ne kadar olması gerektiği ile ilgili biraz sıkıntılar yaşıyor. Biraz riskli bir şey yaptım ve ben tek kişi için sadece 7300 TL gibi bir rakam gösterdim sadece ve yeterli de oldu bu rakam.O hesaptan baska hicbir para kaynagim yoktu yanimda.Yani banka hesabının ve üzerimizde olan varlıkların çok da önemli olmadığını anladım .Asıl amaç orada yazdığınız şeylerin doğru olması . Evraklarımı teslim ettikten sonra sıra numaram tekrar yandı ve 330$ ödeme yaptım. Bir kere daha yanınca son aşama olan Amerika’lı tatlı bir kadının yanına gittim. Orada toplam 6 tane soru sordu. . ‘’Öğrenci misin, Ne okuyorsun, Ne zaman mezun olacaksın, Daha önce yurtdışnda yaşadın mı ,Amerika’da tanıdığın kimse var mı ve Amerika’da nereye gideceksin’’ diye ve sonra vizeniz onaylandı dedi.
    Ondan birkac gun sonra da pasoportuma kavustum.
    Darisi tum bekleyenlerin basina😊Herkese bol sanslar

• ⭐⭐⭐

@begench, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Gençler, sıcak sıcağına anlatıyorum! Az önce vize görüşmem oldu.

1. Randevum, 07:30 da idi. Ve bu günün ilk randevu saatidir. 7 gibi konsolosluğun önündeydim. Benden önce orada toplanan insanlar vardı. Ancak vakti gelince, randevu saatine göre alıyorlar. İlk işlemler 7:15 başladı. Güvenlik sırasıyla kontrole alıyor. Pasaportunu alıyorlar, DNA için bi küçük bez parçasıyla üzerinizde gezdiriyorlar. Ve resminizi görmek istiyorlar. (Fotoğrafınızı dosyanızda rahat ulaşılabilir yere koymanızı tavsiye ederim.) Bu ara, konsolosluk karşısında Büfe var, emanet alıyor. Erken saatte dükkanı açıyor. Ücret olarak 10 tl almaktadır.

2. İçeriye girmeden önce kontrol ediyorlar. Dokumanlarınız cihazdan geçiriyorsunuz. Mont ve ceketlerde aynı şekilde. Cüzdan, kemer ve saat ile geçişe izin var. Ancak kontrolden önce çıkartarak cihazdan geçirmeniz gerekir. Sonrasında bekleme salonunun ve işlemlerin yapıldığı alana geçiyorsunuz. Girişte hemen masa var, ordan size numara veriliyor. Ardından bekleme alanına geçiyorsunuz.

3. Bekleme odası, bankadaki sistem gibi. Bir tane büyük dijital pano bulunmakta ve sıra numaraları ve hangi bölüme gidecekleri gayet yüksek ses eşliğinde ekrana yansımakta. Biraz bekleme odasından bahsedeyim. Siyah sandalyeler bununmaktadır. Orta kısımdakiler plastik, yan köşedeki sıra ise deridendir. Alanda televizyon vardır. Sesiz şekilde çalışmakta ve çocuk programı göstermektedir. Çocuklar için küçük olsa da birkaç oyuncak bulunan oyuncak yeri de mevcuttur. Ayrıca su sebili bardır. Wc olduğunu da gördüm.

4. Girişte listeden isminize bakarak numara veriyor (2 tane, aynı numara ama iki tane) Benim numaram 0001’di. 20 dakika gibi beklemenin ardınan, numaram ekranda gözükü. Gişeye gittim. Türk kadın “günaydın” diye karşıladı. Belgeleri istedi. Sırasıyla istediği şekilde teslim ettim. Bu arada, benim addressimde değişikliği olduğunu bildirdim. Türkiye’deki ikamet addressimin değiştiğini söyledim. “Aynı İstanbul mu?” dedi. Evet deyince, onun önemli olmadığını ve değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi. ABD addressimde bir değişiklik olup olmadığını sordu. Evet dedim ve addressin yazılı olduğu kağıtı uzattım. Kadın, ona bakarak, sisteme yeni addressi işledi. Benden alınan belgeler şunlardı; pasaport, doğum belgesi ve tercümesi (tc vatandaşı değilim), yurt dışı adli sicil belgesi ve tercümesi, tc adli sicil belgesi-arşiv kayıtlı, öğrenci belgesi ve transkript, banka hesap harekatı (son 6 ay), iki tane de fotoğraf. Girişte varilen numaralardan birini istedi (0001). Sonrasında salonda beklememi söyledi. Burada söylemek istediğim bişey var, dosya nasıl olması gerektiğini soran arkadaşlar olmuştu! Dosyayı siz hazırlamıyorsunuz. Sadece topladığınız belgeleri, karşınızdaki çalışana teslim ediyorsunuz. O belgeleri dizerek, dosyanızı oluşturuyor.

5. Tekrar yerime geçip oturdum. Biraz insanlardaki gözlenimlerimi aktarıyım. İçerisi oldukça kalabalıktı. İçerdeki koltukların tamamı dolacak şekilde alıyorlar gibi (50’ye yakın kişi vardı). Sanırım en genç bendim (26), çocuklu aileleri saymazsak. Daha öncede söyledikleri gibi, İranlı, çok fazla İranlı. Salondakilerin yüzde 30 veya 50’si Farsdı. 0300’lü ve 0500’lü numaralar hızlı hızlı yanıp-sönerken 0001 ve sırasıyla yukarı numaralar biraz yavaş ilerliyordu. (Sanırım birkaç bölüm var, mesela mülteci gibi. Onlar ayrı değerlendirilmeye alındığı için onlara farkı sıra dizilimi verildiğini düşünüyorum.)

6. Tekrar numaram çıktı. 7 numaralı gişeyi gösterdi ekran. Para ödeme gişesidir 7. Gişede, gram Türkçe bilmeyen yabancı birisi vardı. Sanırım karşısındakilerin de zerre İngilizce bilmediğini düşünerekten, ekranındaki 330 sayısını parmağıyla gösteriyor. Anlaşılıyor zaten, parayı ödüyorsunuz (ben nakit ödedim). İki tane çek çıkartıyor. Sonrasından beklemeniz gerektiği anlamında el jesti yapıyor. Bu arada çek almam gerekip-gerekmediğini sordum kendisine. Hayır, son görüşmeden sonra verileceğini söyledi.

7. Son kısım. Hani oyunlarda, seviyeleri atlaya atlaya “boss” kadar ilerliyorsunuz ya?! Onun gibi bir hiss oldu, çünkü en çok bekleten son çağırı oldu. 8:20’de görüşmeye, 8 numaralı gişeye çağırıldım. Forumda karşılaşmışsınızdır, şu övgüler ile anılan sarışın Amerikan kadın. Onu ben görmedim! Yerinde bir erkek vardı, sarışın, Osmanlı bıyığı olan. U.S. American Embassy Ankara facebook, youtube sayfasındaki videolarda oynayan kişi. (Osmanlı bıyıklı fark edersiniz zaten). Neyse, “Türkçe?, English?” diye sordu. Fark etmez dedim. Sanırım “fark etmez” cümlesini Türkçe kurduğum için, Türkçe konuşmaya başladı. Çok kırık Türkçesi ile, yemin etmem için uzunca cümleler söyledi. Adama bakarken biraz da üzüntü ve hayranlık duygusu hissettim. Çok kötü ama aynı zamanda çok hevesli konuşuyordu. Yabancı olduğunu bilmesem, epilepsi atağı geçiriyor sanardım. Ama çok saygılı, çok efendi birisi. ... kabul ediyor musunuz ile bitti cümlesi. Ardından parmak izlerini, sağ tarafta bulunan küçük tarayıcı makinasından taradı. Önce sol el 4 parmak, sonra sağ el 4 parmak ve en sonunda baş parmaklar yan yana taranıyor. Benden tek bir soru sordu. “ Amerikaya gidince ne iş yapmak istiyorsun?”. Think-Tank (düşünce kuruluşunda) dedim. Şaşkınlık ve saygınlık sinyalleri yansıtan dudak bükme hareketi yapıp kafasını salladı. Forumda belirtilen rutin soruları bekledim. En azından, Nereye gideceksin? sorusunu. Ama sormadı! Bu ara “İTÜ mezunumusun” dedi (master öğrencisiyim, lisans eğitimimi kast ederek sordu galiba), hayır, İstanbul Üniversitesi dedim. Sonradan tekrar İTÜ diye seslendi, dedim hayır İ.Ü. dedim. Güldü, ben de güldüm. İki tane engellini ses çıkartarak anlaşmaya çalıştığı gibi oldu. (Yabancılar genelde İstanbul Üniversitesi ile İTÜ’yü karıştırır zaten, birçoğu da aynı üniversite sanıyorlar.) Neyse Pasaportumu doyanın içine koyarken, onaylandığını düşünmeye başladım ve çok geçmeden “Vizeniz onaylandı. Tebrik ederim!” Pasaportunuz ptt ile gönderilecek dedi. Şaşırdım, teşekkür ettim. Elimde birkaç doküman kalmıştı, onları sordum. a. eski pasaportum ve kopyası kaldı (bakmadılar bile), b. Vize basılacak Pasaport kopyası (istemediler), c. Ptt kayıt belgesi (sende kalsın dedi). O zaman çok teşekkür ederim diyerek elçilikten ayrıldım!

Forumda paylaşımlarda bulunan üyelere teşekkür ederim, bu uzun süreçte yol gösterici oldular. Ayrıca Ali Cihan Bey’e, özellikle yabancı olduğumdan dolayı, biraz karmaşık durumları açıkladığı için çok teşekkür ederim! Paylaşımımla, bu Forumdan yediğim ekmeğin bi nebze hakkını vermeye çalışacağım.

Tavsiyem ise, elçilikte artık herşeyi akışına bırakmanız, endişelenmenize gerek yok çünkü bir senedir uğraştığınız bişey için şunu yapsaydım-bunu yapsaydımı olmaz.

Herkese bol crazycel’ler! Allah yolunuzu açık etsin!

• ⭐⭐⭐

@alto, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaslar, Bizimde dun yani 1 Mart saat 7.30 da randevumuz vardi. @begench arkadas ortami ve kendi deneyimlerini cok guzel anlatmis. Bayagi kapsamli ve cok guzel bir yazi olmus. Bizimde numaramiz 0002 idi. Hatta kendisi hatirlar ilk numara yandiginda 0200 idi ve acaba 02 imi yandi deyip ayaklanmistim kendisi yok o deneme icin yakmislardir dedi. Bu arada bende cok heyecanliydim kendisinin mulakattan ciktigini gormedim kacirmisim burdan ogrenmis oldum. Bu arada @begench tebrik ederim darisi bekleyenlerin basina.

Ortami @begench gayet guzel gozlemlemis ve anlatmis. Ben de mulakat deneyimimi anlatayim. Oncelikle zaten arkadasin hemen ardindan bizim numaramiz yanmisti evrak tesliminde ve de mulakatta sanirim ondan sonra biz girdik. Evrak tesliminde bize gonderilen e-mail de yazan tum dokumanlari teker teker istediler. Oncelikle benim dokumanlarimi (Kazanan benim) sonrasinda Esimin dokumanlarini tek tek istediler.Bizim dokumanlarimiz soyleydi: Kendim icin , Pasaport ve 2 ad Resim, Evlenme Cuzdani ve 2 Fotokopi, Dogum Belgesi, Lise Diplomam, adli sicil belgesi-arşiv kayıtlı ayni zamanda Ingiltereden de almistim onu da verdim, Banka Hesap Ekstresi - Ben istenilen miktarin altinda para gosterdim ve paranin tamami 1 hafta once yatmisti ama Amerika dan bir sirketten noter tastikli is mektubum vardi onu da verdim hatta forumda sormustum yeterli olurmu diye sagolsun @crazycells sorun olmaz deyip icimi rahatlatmisti- Ayrica Saglik Rapor Zarfini da teslim ettim. Esim icinde sadece Pasaport ve 2 Resim, Dogum Belgesi - Kendisi yabanci oldugu icin Ingilizce tercumeli, Adli Sicil Kaydi ingilizce tercumeli ve Turkiye den arsiv kayitli olani ve de Saglik Raporu. Evraklari alan siyah sacli kut sacli genc hanfendi gayet sakin kibar ve uyumluydu.

Mulakat Deneyimiz ise @begench arkadasin bahsettigi Amerikali biyikli olan adam ile oldu. Gayet sicakkanli guleryuzle once turkce hangi dilde mulakat istedigimizi sordu. Esimin ana dili Ispanyolca oldugu icin hatta ona esprili bir sekilde Ispanyolca konusamiyorum kusura bakmayin dedi. Ben de Ingilizce konusalim dedim Esimin zaten Turkcesi cok iyi degil. Oncelikle Nerede tanistigimizi sordu daha sonra bize neden Illinois e gidiyorsunuz diye sordu. Esimin kardesi orda oldugunu soyledim. Tabi cok mantikli dedi gulerek. Bu arada evraklari kontrol ediyordu Banka hesap ekstresini iyice inceledi. Ben banka hesap ekstresini kalabalik olsun diye hesap cuzdaninin orjinalini ve de bankadan imza surkuleriyle birlikte goturdum. Onun altindaki is teklif yazisina da bakti. Daha sonra bilgisayara birseyler yazdi yazarken de bana cok ulke ye gitmis siniz ne is yapiyorsunuz diye sordu. Satis temsilcisi oldugumu soyledim ama Ingiltere ogrenci oldugum icindi dedim. Sonra en son hangi okulu bitirdiniz dedi. Lise dedim ama Universite yarim kaldi o da espri yapti Steve Jobs gibi yani dedi, Gulustuk. Sonra dosyama pasaportlarimizi koydu ve lastik gecirdi ve bize bakarak vizeleriniz onaylandi dedi sonrasinda sanirim ptt ye gelicegini falan soyledi ama ben dinlemedim hatirlamiyorum o kadar vizeleriniz onaylandi kelimesine sevinmis olacagim ki sonrasini hatirlamiyorum. Bize sonrasinda vizenin onaylandigini belirten beyaz kagidi uzatti.

Mulakat deneyimi bekledigimden cok daha iyi gecti. Bekleme sureci bu isin en sikintili ve uzun sureci oldugunu daha iyi anladim. Eger evraklariniz tam ve banka da yeterli veya ona yakin paraniz varsa sanirim cok endiselenmenize gerek yok.

Burada bu platformda bize deneyimlerini yazan tum arkadaslara ve tum sorulara hizli ve aciklayici yanitlar veren basta @crazycells arkadasa ve tum arkadaslara tesekkurlerimi sunarim. Herkesin bu yolculukta sansinin bol olmasini puruzsuz bir sekilde sureci tamamlamasini umuyorum.

Tabi surec burda bitmedi.Simdi heyecanla Pasaportlarin vizeli sekilde gelmesini bekliyoruz. Cunku bazi durumlarda surecin AP ye kalmasi gibi olaylarla karsilasiyoruz. Bu arada durumum hala Appointment olarak gozukuyor. Heyecanla beklemeye devam.

• ⭐⭐⭐

@H-Cem-Güngör, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Değerli forum üyeleri,
    Biz de bugün görüşmemizi tamamladık ve vizelerimizin onaylandığı bilgisi ile elçilikten ayrıldık. Bu forumda yer alan bilgiler sayesinde sağlık muayenesi ve görüşme kısımlarını herhangi bir problem yaşamadan kolaylıkla tamamlamış olduk. Darısı bekleyenlerin ve isteyenlerin başına...

Başta kurucuları olmak üzere forumun tüm katılımcılarına teşekkürlerimizi sunarız.

Bizim deneyimlerimiz de şöyle:
    Varsa, çocuklarınızın ve sizin aşı kartlarınız sağlık muayenesinde kilit öneme sahip. Çocuklara ait aşıların işlenmiş ve tam olması ödeyeceğiniz miktarı oldukça azaltıyor. Ancak siz kendinize ait aşılarınızı tamamladığınızı aşı kartlarınız ile belgeleseniz dahi aşılarınızın tutup tutmadığını anlamak için kan testleri yapılıyor. Bu da Düzen laboratuvarına ödeyeceğiniz ücreti artırıyor (Eşim ve ben bu kısım için 1600 TL ödedik). Sadece yeniden aşı olmaktan kurtuluyorsunuz. Doktor muayeneleri için ise 2 çocuk dahil, aile olarak 1500 TL ödeme yaptık.

Gelelim görüşme kısmına...
    Saat 7.30'daki görüşme için 7.20'de gidip hemen içeriye alındık. Aile olarak sıra numaramız 7 idi. !!!
    35-40 dakika sonra evrak teslimi için çağrıldık. İstenen belgeleri sıra ile verdik. Fotoğrafların kurallara uygun çekilmiş olması çok önemli, buna çok dikkat ediyorlar. E-devletten aldığımız tüm belgelerimiz sorunsuz geçti. Eşimin üniversite diploması kayıp, olduğundan ve yeniden çıkarılması için yaptığımız başvuruya rağmen sağlık bakanlığı onayı henüz olmadığından e-devletten aldığımız lisans diplomasının çıktısını kabul ettiler. Biz doktora diplamasının da çıktısını koymuştuk, onu da konsolos hanım görmek isteyebilir diyerek aldılar. Diğer e-devlet çıktıları ise arşiv kayıtlı adli sicil kayıtları (ben ve eşim için ayrı ayrı), vukuatlı nüfus kayıt örnekleri (tüm aile bireyleri için ayrı ayrı olmak üzere) idi. Evlilik cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi istiyorlar (eşler için ayrı ayrı). En son da mali kanıtlar. Biz, eşim ve bana ait vadesiz ve yatırım hesaplarının banka onaylı son 1 yıllık dökümleri ile gayrimenkullerimize ait fotokopileri verdik.
    10 dakika sonra ödeme için ve yaklaşık 20 dakika sonra da görüşme için çağrıldık.
    Gayet kibar ve son derece düzgün bir Türkçe konuşan konsolos hanım (güleryüzlü sarışın!) yemin ettirip parmak izlerimizi aldı. A.B.D.'nde daha önce bulunduğumuz yeri, nerede yaşamak istediğimizi, ve mesleklerimizi sordu.

Sonra gülümseyerek, "Tebrikler, vizeniz onaylandı! Adresinize 5-15 gün içerisinde postalanacaktır." dedi. Elçilikten saat 9.30'da ayrıldık. Yaklaşık 2 saat süren tüm bu sürece ait izlenimlerimizin oldukça olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Herkese kolaylıklar ve bol şans diliyoruz.

Sevgiler,

Not: Pasaportların gönderimini sanırım aşağıdaki siteden takip edebiliyoruz. Yanlış ise düzeltirseniz sevinirim.

adresini yazabilirseniz çok sevinirim.

@H-Cem-Güngör, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Değerli forum üyeleri,
    Biz de bugün görüşmemizi tamamladık ve vizelerimizin onaylandığı bilgisi ile elçilikten ayrıldık. Bu forumda yer alan bilgiler sayesinde sağlık muayenesi ve görüşme kısımlarını herhangi bir problem yaşamadan kolaylıkla tamamlamış olduk. Darısı bekleyenlerin ve isteyenlerin başına...

Başta kurucuları olmak üzere forumun tüm katılımcılarına teşekkürlerimizi sunarız.

Bizim deneyimlerimiz de şöyle:
    Varsa, çocuklarınızın ve sizin aşı kartlarınız sağlık muayenesinde kilit öneme sahip. Çocuklara ait aşıların işlenmiş ve tam olması ödeyeceğiniz miktarı oldukça azaltıyor. Ancak siz kendinize ait aşılarınızı tamamladığınızı aşı kartlarınız ile belgeleseniz dahi aşılarınızın tutup tutmadığını anlamak için kan testleri yapılıyor. Bu da Düzen laboratuvarına ödeyeceğiniz ücreti artırıyor (Eşim ve ben bu kısım için 1600 TL ödedik). Sadece yeniden aşı olmaktan kurtuluyorsunuz. Doktor muayeneleri için ise 2 çocuk dahil, aile olarak 1500 TL ödeme yaptık.

Gelelim görüşme kısmına...
    Saat 7.30'daki görüşme için 7.20'de gidip hemen içeriye alındık. Aile olarak sıra numaramız 7 idi. !!!
    35-40 dakika sonra evrak teslimi için çağrıldık. İstenen belgeleri sıra ile verdik. Fotoğrafların kurallara uygun çekilmiş olması çok önemli, buna çok dikkat ediyorlar. E-devletten aldığımız tüm belgelerimiz sorunsuz geçti. Eşimin üniversite diploması kayıp, olduğundan ve yeniden çıkarılması için yaptığımız başvuruya rağmen sağlık bakanlığı onayı henüz olmadığından e-devletten aldığımız lisans diplomasının çıktısını kabul ettiler. Biz doktora diplamasının da çıktısını koymuştuk, onu da konsolos hanım görmek isteyebilir diyerek aldılar. Diğer e-devlet çıktıları ise arşiv kayıtlı adli sicil kayıtları (ben ve eşim için ayrı ayrı), vukuatlı nüfus kayıt örnekleri (tüm aile bireyleri için ayrı ayrı olmak üzere) idi. Evlilik cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi istiyorlar (eşler için ayrı ayrı). En son da mali kanıtlar. Biz, eşim ve bana ait vadesiz ve yatırım hesaplarının banka onaylı son 1 yıllık dökümleri ile gayrimenkullerimize ait fotokopileri verdik.
    10 dakika sonra ödeme için ve yaklaşık 20 dakika sonra da görüşme için çağrıldık.
    Gayet kibar ve son derece düzgün bir Türkçe konuşan konsolos hanım (güleryüzlü sarışın!) yemin ettirip parmak izlerimizi aldı. A.B.D.'nde daha önce bulunduğumuz yeri, nerede yaşamak istediğimizi, ve mesleklerimizi sordu.

Sonra gülümseyerek, "Tebrikler, vizeniz onaylandı! Adresinize 5-15 gün içerisinde postalanacaktır." dedi. Elçilikten saat 9.30'da ayrıldık. Yaklaşık 2 saat süren tüm bu sürece ait izlenimlerimizin oldukça olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Herkese kolaylıklar ve bol şans diliyoruz.

Sevgiler,

Not: Pasaportların gönderimini sanırım aşağıdaki siteden takip edebiliyoruz. Yanlış ise düzeltirseniz sevinirim.

https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Status.aspx

adresini yazabilirseniz çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐

@chemist, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Selamlar tekrardan,
    Bugun saglik kontrolune girdim ve sicagi sicagina aktarayim dedim. Randevum saat 9 daydi. Ben 8:40 gibi unganlara vardim. Yerleri cok kolay tam Kugulu parkin yaninda. Saat 9:05 gibi randevulari siradan kabul etmeye baslayabiliriz dedi kayitlari alan hanim. Pasaportlari ve case numaralarini topladi herkesten. Sonra randevu sirasina gore cagirip fotograf cekti ve bir alt kata kan,idrar ve film icin gonderdi. Diger arkadaslarin anlattigi gibi yine ilk odeme buradan alindi. Daha sonra yukari ciktim tekrar ve yaklasik 15 dk bekledikten sonra muayeneye aldilar. Ic camasiriniz kalacak sekilde soyunup, ameliyat onlugu giyiyorsunuz. Yine bu sekilde 10-15 dk bekledim. Bir hanim gelip boy ve kilomu olctu sonra Mrs. Ungan gelip steteskopla ve elle kontrole basladi ve bu sirada sohbete basladi. Meslegimi, green card olayini diger arkadaslarin dedigi gibi ilgiyle sordu. Klasik sorularla devam etti.Hic ameliyat oldun mu?(bu soruyu 2-3 kez tekrar sordu) Kanser gecirdin mi? Cinsel yolla bulasan bir hastalik gecirdin mi? Su cicegi gecirdin mi? Oldurmek istedin mi hic? Olmek istedin mi? Dogum izin yada dovmen var mi? Vb. daha sonra tansiyonumu olcup ,4 adet asi vurdu.(Asi kartim yoktu) Ucreti oderken hangi asilarin vurulmus olabilecegi aklima geldi ve sordum. Yarin sonuclarla beraber asi kartinizda gorebilirsiniz dediler. Goz kontrolu yapmadilar. Ameliyat onlugunu de hic cikartmadim yani ozellikle vucudumu incelemedi(Sordugu dovme ve lekeler icin). Beyaniniza gore yaziyor.

Eger konsolosluk acilirsa persembe gunu de konsoloslukta yasadiklarimi aktaririm. Hepimiz icin hayirlisi olsun.
    @chemist, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri
    Tekrardan selam arkadaslar,
    Soyledigim gibi dun sabah mulakata girdim fakat simdi yazmaya vaktim oldu. Ungalardan bir gun once saat 3 gibi saglik raporumu teslim aldim. Hatta yolum oglen 12 gibi Kugulu parka dustugu icin erken teslim almak istrdim fakat idrar testi sonucunun saat 3 de cikacagini soyleyip, ozur dileyerek en erken 3 de verebileceklerini soylediler. Saglik raporumu aldiktan sonra raporu icine koyabilecegim baska bir poset istedim fakat kendilerinde olmadigini dilersem bir alt kattaki duzen laboratuvarindan alabilecegimi soylediler. Bir alt kata indigimde gorevli bayan elimdeki saglik raporunu gorunce ben hicbisey demeden guzel karton poset verdi. Konsolosluga giderken evraklari koymak icin cok ideal:) alabilirsiniz bence.Ertesi sabah belgelerimle birlikte saat 8:30 daki randevum icin saat 8 de konsoloslugun onundeydim. Yine arama yapip, iceri aldilar. Artik neleri alip almadiklarini biliyorsunuz. Benim kiz arkadasim yanimda oldugu icin ona verdim elektronik esyalari yani emanetci derdim yoktu ama insanlarin kosusturmasini gormeniz lazimdi. Nerdeyse siranin yarisindan fazlasinin bu kurallardan haberi yoktu. Neyse iceri girerken pasaportlarinizi aliyorlar sonra ilk once fotografinizi gormek istiyorlar. Fotografa guvenlik bakip geri veriyor. Icerde sira numarasi alip beklemeye basliyorsunuz. ilk numara yandi ve evraklari teslim ettim. Oyle asik surakli bir hanim degildi. Her sorumu gayet kibar sekilde cevapladi. Evraklarimi tek tek verdim. Benim tek farkli verdigim evrak Azerbaycan’dan aldigim polis kagidiydi. Ptt icin alinan ciktiya gerek yok dedi ve almadi. Onunuzde genis bir banko var. tum belgeri oraya koyup istedikce veriyorsunuz. Cok rahat... Belgeleri verdikten sonra tekrar beklemeye basladim bu sefer veznede numaram yandi ve nakit olarak 330 dolar yatirdim. Sonra tekrar numaram yandi ve sarisin hanimla gorusmem basladi. 🙂 parmak izimi aldi , yemin ettirdi ve basladi. Meslegin ne? Nereye gitmeyi dusunuyorsun? Neden orasi? Yurtdisina ciktin mi hic? Kac ayligina? Ingilizce biliyor musun? Ben cevaplarken neredeyse dinlemedi bile” hmm ok ok tamam “dedi daha cumlenin ortasindayken. Sonra tebrikler vizeniz onaylandi dedi. Hatta benim onumdeki bir cok kisiye nereye gitmek istiyorsunuz sorusunu sorduktan sonra onaylamis vizeyi. Tek soru yani.Gorusmelerin hepsi cok kisa suruyor ssdece salonda beklediginiz icin cok zaman geciyor. Tum bankolarin toplami 10 dk falan surmustur ama disari 10:10 gibi ciktim. @traveler salonda otururken sen chemist misin dedi? Onla biraz muhabbet ettik:) surecte cok yardimi olan @crazycells e ve diger arkadaslara cok tesekkur ederim. Hepimiz icin hayirlisi olsun.

• ⭐⭐⭐

greenovski, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba. Öncelikle, doktor muayenesi için gittiğimiz yer korkunçtu. O 70'lerden kalma dekor, hırpanilik. Doktor (?!) Handan Hanım'ın hoyratlığı yüzünden eşimin kolu şişti. Ki kendisi daha önce de tetanos aşısı olmuştu ama böyle bir şişme olmamıştı. Bir hemşirenin yapması gerekiyordu aslında ama kendisi yaptı, daha doğrusu yapamadı. Şırıngayı bir dart tahtasına nasıl fırlatırsanız öyle vuruyor iğneyi.

Her tarafı dökülen bir konsolun kulpunu çekmiş kızım oynarken, elinde kalmış. E hanım hem çocukla uğraşacak hem de aşısını vurdurmak için oturacak değil ya. Doktor (?!) Handan Hanım kızıma "Onu yerine takacağız değil mi?" demiş. Hanım da bir denemiş, zaten yerine oturmuyor. O derece eski. Öylece bırakmış.

Kardeşim, 600 küsur dolarımızı alıyorsun ama 70'lerden kalma bir mezbahada güya muayene yapıyorsun. Bir de terbiyesizlik yapıyorsun. İncilerin döküldü kulp çıkınca. E pes. Bütün aşamaların tek korkunç yanı muayeneydi. ordan bir hastalık kapmadan çıkmışızdır inşallah.

Bizim randevumuz 5 Mart'tı ama büyükelçilik kapalı olduğundan 7 Mart'a randevu verdiler. 6'sında randevusu olup 14'üne görüşme alanlar varmış. Bunda nasıl bir paternleri olduğunu bilmiyorum.

İçeri girmeden önce elektronik saatlerinizi, her türlü çantanızı bırakmanızı istiyorlar. karşıdaki büfe 5 lira mukabili emanet alıyor. Biz durumdan haberdar olduğumuz için belgeler dışında bir şey götürmedik.

2 yaşında bir kızımız var. Su matarasını yanımıza almak istedik. Güvenlikte bana bir yudum içirerek yanımıza almamıza izin verdiler. 🙂

Sonrası malum. Belgeleri teslim aldılar. 3 kişi için hesabımızda 16 bin dolar vardı. Bir de evimizin tapusunu ve alırken bankanın verdiği ekspertiz raporunu ekledik.

Kazanan aslında eşim. Hangi dilde mülakat yapmak istediğimizi sormadı çünkü diplomasında İngiliz Dili ve Edebiyatı yazıyordu. 🙂 Mülakatta ona ne iş yaptığını, daha önce yurt dışında yaşayıp yaşamadığını sordu. Hangi eyalete yerleşmeyi düşündüğümüzü sordu. Alabama deyince şaşırdı ve sevinmiş göründü. Herhalde herkes Texas, Florida California ya da NJ tarafına gidiyor. 🙂 Ya da belki de bir southern girl'dü hanımefendi, bilemedim. 🙂

Sonra bana daha önce yurt dışında yaşayıp yaşamadığımı sordu. 3 yıl ABD'de yaşadığımı söyledim.

O arada iki yaşındaki kızımız elinde orada bulduğu fil şeklinde bir oyuncağı sallayıp "elephant, elephant" diye bağırmaya başladı. 🙂 Görevli "Oh, she already knows" diye güldü. Ardından vizemizin onaylandığını söyledi. Yani vizeyi biz değil, Baby TV'den İngilizce öğrenen kızımız aldı. 🙂

Naçizane tavsiyem, belgeleri eksiksiz götürmeniz ve rahat olmanız. 10 sene önce öğrenci vizemde bundan daha çok uğraşmıştım. Vermemeye değil vermeye çalışıyorlar. Öyle ya da böyle, çekilişi kazanmış -bir tür- hak sahibisiniz. Mülakat en kolay ve eğlenceli aşama diyebilirim.

• ⭐⭐⭐

@tissi, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar, bu sabah biz de görüşmemizi gerçekleştirdik. Daha önce anlatılanlara benzer bir süreç gelişti. Bankolardaki insanların kişilikleri hakkında bile bir takım şeyler biliyorduk gitmeden. Forumda emeği geçen arkadaşların hepsine teşekkürler. Benim ufak notlarım;
    Unganlar için bir takım eleştiriler olmuş, kesinlikle katılıyorum. Dert edilecek bir durum yok ama ödediğinizin karşılığı bu olmamalı. İnsanlar her zaman gününde olmayabilir o nedenle böyle bir eleştiri yapmayı düşünmüyordum ama, bu son eleştiriyi de görünce ben de konuya değinmek istedim.
    Ayrıca yaşadığım bir diyalog(daha once değinildi mi bilmiyorum, ben denk gelmedim); alkollü arac kullanırken polise yakalandınız mı diye bir soru geldi. evet dedim, 15 yıl once(19-20 yaslarımda) boyle bir ceza almıstım. bunun üzerine bu olayda zarar gören 3. şahıslar oldu mu, birilerine zarar verdin mi vs gibi ek sorular geldi. fakat bugün itibariyle konsoloslugun kararında bu durumun bir etkisi yok gibi gorunuyor. ileride karşılaşacak olanlar olursa bilgi notu olarak kalsın burada. benim kafamı bir sure kurcalamıştı. doktor hanım da sordugum tek bir soruya pek içten bir cevap vermedi, akışına bıraktım ben de...
    bugüne gelirsek; görevli sadece, türkiye dısında bir ülkede 1 yıldan fazla yasayıp yasamadıgımızı, nereye gidecegimizi, gitmek istedigimiz yerde bir tanıdıgımızın olup olmadıgını ve mesleklerimizi sordu. cevapladık, birkaç dk evraklarımızı inceleyip onayladı, tebrik edip gonderdi. 5dk falan sürdü sanırım. toplam beklemelerle 1 saat 45dk kadar elçilikte kaldık.
    sevgiler, saygılar

• ⭐⭐⭐

@murattoirimazu, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar herkese, dün görüşmemiz vardı. Sabah 8:00 de olan randevüye 15 dakika kala elçilik önündeydik. Üst araması ile bizi içeri aldılar. Genel olarak dış kapı ve içeri kısımda herkes kibardı, bir tek dış kapıda sivil güvenlik elemanı vardı, sanırım şefleri, nasıl konuşacağı ve davranacağı konusunda sıkıntıları olan bir insan. Kendisi ile papaz olmamıza ramak kalmıştı ki dişimizi sıktık ve içeri girdik.

İçeride sıra numarası verildi beklemeye koyulduk, 15 dakika sonra çağrıldık Türk bir bayan memur evraklarımızı aldı tek tek. Ondan sonra tekrar beklememizi söyledi. İkinci kez numaramız yandığında ödeme yaptık. 3 kişilik aile için 990 dolar, dolar olarak ödememizi yaptık. Sonra en son görüşme için 20 dakika gibi bir süre daha bekledik. Amerikan asıllı Türkçe konuşan gayet kibar bir bayan ile görüşemiz oldu. Bize önce yemin ettirdi, sonra parmak izlerimizi aldı ve mesleklerimizi, nereye gideceğimizi sorduktan sonra, vizeniz onaylandı dedi. 5-10 dakika arasında tamamlandı işlemimiz.

Ne yazık ki bizim canavar oğlumuz yüzünden kimseyle konuşma ve tanışma fırsatı bulamadık. Günübirlik yolculuk, yorgunluk, uykusuzluk ve sıkıntı yüzünden oğlumuz durmadı 🙂

Herkese hayırlı olsun, isteyenlerede 2019 çekilişinde çıksın. Umarım aksilik olmaz ve Amerika'ya giriş yaparsak forumda nereye gittiğimizi paylaşacağım. Bundan sonra gelecek arkadaşlara elimden geldiğince destek vereceğim.

Herkese bol şans dilerim.

• ⭐⭐⭐

@Timu, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Bizde 1 Mart’ta eşimle muayeneye gittik. İlk olarak case no sordular ve fotoğraflarımızı çektiler. Daha sonra bizi laboratuvar a yönlendirdiler. İlk olarak eşim ve benim için 235 dolar ödedik. Daha sonra idrar kan tahlili verip röntgen çekildik ve üst kata çıktık. Uzun bir bekleyişten sonra ilk olarak içeriye eşimi aldılar daha sonra beni. Uzun bir süre de içeride bekledikten sonra muayene başladı. Bu sırada bir sürü soru sordu. Ameliyat oldun mu,intihara teşebbüs ettin mi gibi. Bazen çok detaya girebiliyor. Daha sonra sırayla aşıları vurdu. Bana 3 adet eşime ise 4 adet aşı yapıldı. Sonrasında sekretere benim için 210 dolar eşim için 280 dolar ödeme yaptıktan sonra ayrıldık. Ertesi gün ise saat 4-6 arası sonuçları aldık.
    Mülakat ise salı günü 7 buçuktaydı randevumuz. saat 7 ye beş kala elçiliğin önündeydik. Pasaport ve fotoğraf kontrolünden sonra içeriye bekleme odasına geçiyorsunuz numara alıp 15 20 dakika beklemenin ardından bizim ilk numaramız yandı ve tek tek evraklarımız istendi. Gelen mailde yazan evraklar haricinde biz çekiliş sonuçları açıklandıktan sonra evlendiğimiz için bizden ilişkimize dair kanıtlar istendi bizde tedbir amaçlı Facebook’tan 30 adet tarihleri gözüken fotoğraf çıkarmıştık onları verdik kabul ettiler fakat dediğim gibi bu istenen kanıt gelen mailde yoktu sonra ikinci numaramız yanışında ücret ödememiz istendi son aşamada iste elimizi kaldırıp yemin etmemiz istendi ve nereye gitmek istediğimiz ne iş yaptığımız ne zaman evlendiğimiz ilk ne zaman tanıştığımız soruldu. bu arada biz Green card ın gideceği adresi değiştirmek için kağıda yazılı adres verdik o sıra hemen değiştirdiler. Gayet güleryüzlüydüler bize sorular sorarken aynı zamanda bilgisayara birşeyler yazdı parmak izlerimiz alındı ve tebrikler vizeniz onaylandı diyerek bizi uğurladılar. Mülakatımız salı günüydü fakat dosya durumuna baktığımızda durumumuz hala ikimiz için de administrative process olarak gözükmekte. Sizce bu normal mi?

Edit: Vizesi onaylanmış.

• ⭐⭐⭐

@denizcan, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar, 03.03 Cumartesi günü eşimle birlikte doktor randevumuza gittik. Randevumuz saat 10 daydı. Sekreter hanım pasaportumuzu ve Case numaramızı istedi. Onları verdikten sonra önce benim sonra da eşimin fotografını çekti. Ardından yaklaşık 20 dk sonra ismim söylendi ve beni muayene odasına aldılar. Perdenin arkasında duvarda asılı olan resimde gösterildiği şekilde sacede iç çamaşırınız kalacak şekilde atlet dahil soyunup onların verdikleri önlüğü giyiyorsunuz. Kıyafetleri çıkartmadan önce hanım efendi boy ve kilo ölçümü yapıyor. Ben forumdan da okuduğum kadarıyla aşı olup aşı kartı götürmeyi tercih ettim. Hem eşim hem de ben Tetenoz ve Grip aşısı olup kartlarımızı Unganlar da sekretere teslim ettik. Diğer aşılarıdan emin olsaydım onları da dışarda yaptırırdım. Çünkü çok daha ekonomik olduğunu gözlemledim. 2Grip aşısı ve Tetenoz aşısı olduğum için bunların haricinde Su çiçeği aşısı ve KKK (kızamık,kızamıkçık,kabakulak) aşısı yaptı. Ödemede de eşim ve benim için toplam 400 dolar hesap çıkardılar. Orada hiç aşı olmadan gelenlerden kişi başı 1065-TL gibi bir hesap çıkarıyorlardı. Benden tavsiye imkanınız varsa bu aşıları dışarda olup aşı kartı çıkartın ki Unganlar a boşuna paranız gitmesin. Aşı olurken Ungan hanım herkesin bildiği soruları sordu, Geçmişte geçirdiğin ameliyat oldu mu, devam eden hastalığın var mı, birilerini öldürmeye çalıştın mı, kendini öldürmeye çalıştın mı, döğmen ve pirsing in var mı gibi sorular sordu. Gözlük kullanıyomusun dedi, evet dedim, önce gözlüksüz test yaptı ve yazıları okuyamadım, sonra gözlüğü taktım ve hepsini okudum tamam dedi ve orda muayenem bitti. Ben içerdeyken eşim de diğer muayene odasına alınmış, 10 dk sonra da o geldi yanıma aynı işlemler ona da yapılmış. sonrasında 3. kata inip kan-idrar testi ve röntgen çektirdik. Eşim ve kendim için 235 dolar da orda ödedik. Pazartesi gelip dosyalarımızı teslim aldık. Ama ne yazıkki salı günkü randevum iptal oldu. bugün mail geldi 14 Mart a gün vermişler tekrardan. Yapcak bişey yok mecbur beklicez. 🙂
    @denizcan, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri
    Herkese merhabalar, daha öncedoktor muayenesinde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşmıştım. 14 mart çarşamba sabahı saat 8 de mülakatımız için konsolosluğa gittik. (Bu arada kendi araçları ile gidenler otopark sıkıntısı çekerler ise konsolosluğun 100 metre ilerisinde Migros Markettin altında kapalı otopark var araçlarını oraya park edebilirler.) içeriye girerken çantayı geçtim poşet, torba vs hiç birşey almıyorlar, dosyalarımızı ve evliliğimizi kanıtlayan albümleri elimizde içeriye soktuk. İçeri girer girmez sıra numarası verdiler ve sıramızın gelmesini bekledik. Ardından sıramız yandı ve evrakları teslim ettik. İstenen belgeler şu şekildeydi: arşiv kayıtlı sicil kaydı (ben ingilterede 2 yıl kaldığım için oradan da sabıka kaydı getittirdim), nüfüs kayıt orneği, üniversite diploması, banka hesap dökümleri, evlilik cüzdanı, 2 adet 5x5 biometrik foto ve sağlık raporları. Ptt kaydını istemediler sistemde görüyorlardı, Abd adres kağıdı da istemediler onu da ds260 formundan gördüler sanırım. Fotograf albümlerimiz camın altında bulunan boşluktan sığmadığı için içerideki bayana veremedik, o da eğer mülakat sırasında sorarlarsa oradan gösterebilirsiniz resimlerinizi dedi. Evrakları teslim ettikten sonra mülakat sıramızı bekledik, yaklaşık 30 dk sonra sıra numaramız yandı ve meşhur sarışın bayanın karşısına geçtik. Merhaba dedi ve önce elimizi kaldırarak söylediklerimizin doğru olacağına yemin edermisiniz dedi biz de yemin ederiz dedik. Sonra parmak izlerimizi aldı, Sonra sorulara geçti Sorular şu şekildeydi 1. Amerikaya daha önce hiç gittiniz mi? 2. Yurt dışında herhangi bir ülkede yaşadınız mı? 3. Amerika da nereye yerleşmeyi düşünüyorsunuz? Amerikada yaşayan bir akrabanız veya tanıdığınız var mı? Hepsi bu kadardı, Ben eşimle Green kart çıktığını öğrendikten sonra evlenmiştim. Ama evliliğimize dair hiçbir şey sormadı. 🙂 Vizeniz onaylandı tebrikler dedi ve ayrıldık. Çok kolay ve hızlı oldu, İnşallah mülakata gerecek olan arkadaşlar için de sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Darısı herkesin başına. 🙂

• ⭐⭐⭐

@haleluja, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Arkadaşlar, vizeyi aldım forumda yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim. Sayenizde süreç daha rahat geçti.

Yalnız bi sorunum var, benim case no: 2018EU13xxx şeklinde. Ancak pasaportta case number yazan yerde 2018EU13xxx12 şeklinde yazıyor yani sonuna "12" eklenmiş. Bu hata mıdır ne anlama geliyor? Sizde nasıl yazıyor?

Mülakata gelince;

Yalnız gidiyorsanız yanınıza bi kitap dergi vs alabilirsiniz sıkılmamak için çünkü vaktin %90'ı beklemekle geçiyor.

Mülakat aynen anlatıldığı gibi aslında mülakat falan yok belgeleriniz tam ise yalandan birkaç soru soruyorlar mesleğin ne, orada ne yapacaksın gibi. Bu sorulardan sonra yüzünde sanki benim adıma mutlu olmuş gibi içten bir gülümsemeyle vizeniz onaylandı dedi görevli bayan. Toplamda 10 cümle konuşmamışımdır mülakatta.

Arşiv kayıtlı adli sicil kaydının ve vukuatlı nüfus kayıt örneğinin e-devletten çıktısını kabul ediyorlar, ancak e-devletten çıkarırken arşiv kayıtlı ve vukuatlı olmasına dikkat edin. Diploma çıktısını da e-devletten alabiliyorsunuz ama onu kabul ediyorlar mı bilemem orjinali vardı bende. Benim işlemlerim toplam 2 saat 15 kadar sürdü, 2 saat 5 dksı beklemeyle geçti.

• ⭐⭐⭐

@Sayal, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba,
    Nerden başlasam , nasıl anlatsam 🙂 biraz uzunca bir yazı olabilir, önceden belirteyim. CN 10700 lü bir rakamdı. Mart bülteni açıklandığında bizim evde bir bayram havası sormayın gitsin. Sonrasında beklediğimiz randevu maili geldi.
    Ve büyük gün 05 Mart 2018 🙂. Randevu günümüze kadar evrak hazırladık. Yapılması gerekenleri yaptık. Unganlardan 01.marta sağlık muayene randevularımızı aldık. Ankara’ya uçakla gitmek için 1 mart gece yarısı 04:30 gibi uyandık hazırlanıp araçla sabiha gökçene gidelim dedik. Pencereden bir baktım kar fırtına ☃⛄☃⛄❄☃⛄️ bütün kış beklenipte yağmayan kar yağıyor.
    Araç yerine en iyisi taksiyle gidelim dedik ve öyle de yaptık. 06:30 uçağıyla Ankaraya gittik. Kalkmak için alanda ekstra ekstra işlemler için uçak bekletildi. Kaptan pilottan Pist özel bir solisyonla yıkanıyor , bilgisi ile içimden “bir sağ salim gidebilseydik” dedim dedim durdum. Neyse sonunda ulaştık Ankara’ya...

Unganlarda randevumuz 11:00 de idi. Eşim ve iki çocuğumuzla gittik muayeneye. Herşey burada yazıldığı gibi oldu nerdeyse.
    Sekreter hanım yönlendiriyor zaten. Düzen lab inip röntgen ve tahlillerinizi yaptırıyorsunuz. Çocuklarım 9 ve 13 yaşında oldukları için onlara tahlil vs yapilmadı. Düzen lab. 2 kişi için 235 Usd ödedik. Ödemelerimiz şöyle
    Muayene ve aşı 2 yetişkin 160 usd x 2 320 usd
    Oğlum için muayene ve aşı 200 usd
    Kızım için muayene ve aşı 230
    Total 750 usd tüm ailenin muayene + aşı için tuttuğu rakam Düzen labaratuvarının ödemesinide ekleyince 985 usd gibi bşr rakam ödemiş olduk.

çocukların hemen hemen aşı eksiği yok gibiydi. Eşim ve benim de tetanoz aşılarımız tamdı.

Muayenede sorular klasik. Sürekli kullandığın ilaç var mı . Alkol var mı sigara kullanıyor musunuz hiç kimseye zarar verdiniz mi vermek istediniz mi kendinize zarar verdiniz mi vermek istediniz mi ameliyat geçirdiniz mi ...

Sonra eşim muayene oldu. Çok enteresan ona sorduğu sorular içinde bundan 8-9 yıl evvel kaptırdığı ehliyetini sormuş. Ve “evet kaptırdım “ cevabı ğzerine sizi psikoloğa yönlendirşyorum. Bir görüşme ayarlayacağız demiş.
    Sonrasında mı yine aklımda deli sorular, kendimi yedim bitirdim. Dırdırımla kocamı da mahvettiğim doğrudur ✌😃😇 cuma gününe psikolog randevusuna gittik ve sonuçların ctesine yetişemeyebileceği bilgisiyle bir darbe daha aldım,bildiğin duaları okudum (totalde 3tane zaten) evde olsam annemin tülbentini kafama sıkıca sarar bi de düğüm atar mutsuzluğun dibine vururdum 🙂
    Ctesi yine de bir ugrayalım hazır olanları alalım , olmayan için de eksik evrakla mülakata gireriz artık napalım dedik gittik unganlara. Sekreter hanım yine güleryüzüyle tüm dosyalarınız hazır. Eksiğiniz yok diyince gözlerim ışıldadı. Eline bi mendşl alayım da halay mı çekeyim yoksaAnkaranın bağları büklüm büklüm yollarını mı söyleyeyim dedim kendi kendime. 😃🙂😃💃🏼💃🏼💃🏼
    En iyisi Dosyaları alıp hızlıca uzaklaşalım dedim. Derin birnefes alıp döndük otelimize.
    Pazar gecesi de her şeyimizi hazırlayıp saatlerimizi (alarmlarımızı) ayarlayıp erkenden uyuyalım dedik. Saf saf hayaller kurarken gece yarısı konsolosluktan gelen Randevumuzun güvenlik tehditi almış olmaları nedeniyle iptal edildiği bilgisiyle yine bana haram geceler şarksına yöneldim...
    hepsi benimi bulur ; buluyor galiba... Sabah uyandım mail kontrolu vs baktım hiç haber vs yok. Tıpış tıpış döndük İstanbula..-
    İşte bu da bizim muayene serüvenimiz .
    Mülakat mı o da başka hikaye , onu da yazacağım .
    Çoook yakında ...

Sevgilerimle,

• ⭐⭐⭐

@nurullah, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar benimde bugün sabah 8'de green card mülakatım vardı.Mülakat iyi geçti vizem onaylandı.2 dakika falan sürdü.Tanıdığın varmı öğrencimisin gibi sorular.yemin edip parmak izimi aldılar.Sonra Los Angeles'a selam söyleyin deyip mülakatı bitirdi.
    Götürdüğüm belgeler:
    Üniversite öğrenci belgesi 3.sınıfım daha,adli sicil kaydı arşiv kayıtlı,nüfus kayıt örneği e-devletten çıkardım bunları,Sağlık raporu,banka hesap dökümü 22500 tl gösterdim hesabımda,22 yaşımda olduğum için bu arada askerlikle ilgili bir belge imzaladım.
    Belgeleriniz hazırsa eksik yoksa vizeyi veriyorlar zaten.Bu forumu kuran @crazycells e çok teşekkürler bu arada.Sağolsun her soruma cevap aldım.Bence green card ve abd açısından Türkiye'nin en faydalı forumu burası.Süreç boyunca sürekli burayı takip ettim.Danışman şirketlerine boşuna para vereceğine burayı takip etmek çok daha iyi olacaktır.

• ⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, dün sağlık muayenesine girdik. Biz 2 kişiyiz. Eşimin asi karti vardı ama en son 1 yıl öncesine yapılan kuduz ve tetanoz aşilari vardı. Benim ise yoktu. Randevumuz 10:30daydi biz 10:15de oradaydık. Hemen işlemlere başladık. Önce pasaportları teslim ettik sonra resmimizi çekip bizi duzen laboratuvarına yönlendirdiler. Kan ve idrar tahlili ile akciğer filmi çekildi. Burda 2 kişi 235 dolar ödedik. Sonra tekrar yukarı çıktık. Bizi Handan hanım muayne etti. Onluk giyip beklemeye başlıyorsunuz ve doktor hanım geliyor. Sırt dinleme, batin kontrolu, Boğaz kontrolu falan yapıyor. Bu sırada da sorular sıralıyor. İntiharı düşündün mu, kalp var mi şeker var mi kanser oldun mu tansiyon var mi karaciğer hastalığı var mi su çiçeği oldun mu. Bu son soruya can havliyle evet dedim belki fazla asi yapmaz diye 🙂 sanırım da işe yaradı cunku bize 3er asi yaptı Eşimle. Sorduğumda da difteri, tetanoz, kaba kulak kızamık kızamıkçık ve grip asisi dedi. Eşime de kuduz dozlarını tamamlasaydın sana yapmazdık falan demiş ama yapmamız lazım diye yapmış. Neyse ben kasım ayında ameliyat olmustum onun raporuna baktı ve muayne bitti. Sorular sordu sohbet ettik ve yanından ayrıldım. Ödeme olarak da ikimiz icin 420 dolar dendi. Böylelikle kişi bası 327,5 dolar ödemiş olduk. Bugün saat 11de sonuçlarımız çıkacak ve gidip alacağız. Umarım bir sorun olmazsa sonrasında mülakat deneyimimizi yazmak icin heyecanlanıyorum 🙂
    @damladav, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri
    merhaba arkadaşlar. 3 nisan salı saat 8de mülakatımız vardı. 7:15 de kapının önündeydik, tabi ki içeri almadılar. bir süre bekledikten sonra buçuk gibi içeri alındık. ben yanımda cüzdan götürmüştüm içeri aldılar. onun dışında telefon çanta vs. yoktu. sadece evrak dosyamız yanımızdaydı. üst aramasından sonra içeri girip numara aldık ve beklemeye başladık. sıramız yandığında evrak teslimi için bankoya gittik. eşim asıl talihli idi, istenen evraklar; pasaportlar ve 2 resim, sağlık raporları, evlilik cüzdanı ve 2 fotokopisi, banka hesap dökümleri, nüfüs kayıt örneği ve adli sicil kaydı, eşim için son mezun olduğu okulun diploması ve fotokopisi. adres değişikliği kağıdımızı da verdik. sonra tekrar bekleme faslı. tekrar numaramız yandığında 660$ ödeme yaptık. 3. çağırıldığımızda da mülakattı. sanırım amerikalı bir hanımla görüştük. öncelikle bizi kazandığımız için tebrik etti. sonrasında da eşimin mezun olduğu okulu ve bölümü, benim mezun olduğum okul, şu an ne iş yaptığımızı, oraya gidince ne iş yapmak istediğimizi, nereye gideceğimizi ve tanıdığımız olup olmadığını sordu. sonrasında da herşey harika görünüyor vizeniz onaylandı dendi ve binadan ayrıldık.

aslında bu deneyimi vizelerimiz gelince yazmak istemiştim. ancak salı günü mülakata girmemize rağmen henüz vizelerle ilgili bir haber alamadık. ceac da da durumumuz hala değişmedi "ready" olarak gözüküyor. umarım kısa sürede elimize geçer ve ap ye kalmamışızdır 😞

Edit: Vizesi Onaylanmış

• ⭐⭐⭐

@kturkay, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

bugün mülakat tamamlandı. ilginç şeyler gözlemledim.
    1-csc kağıdını hatırlattığım halde istemediler.? (csc pasaportların geleceği yer kaydı değilmi. -gerek yok o bizde var" dendi.
    2-randevular 15 er dakika arayla. ve erken gelmeniz anlamsız. diyelim 8:30 da randevunuz varsa sıraya sokmuyorlar dışarda 8:15 kadar bekletiyorlar sıraya sokmadan. özetle vaktinden 15 dakka önce gelin ama daha önce değil. sıraya koymadıklarından anlamı yok erken gelmenin. biz bebek kucakta hava soğuk boşu boşunaa bekledik 1 saat dışarda ve sıraya girmeden. biz problem değil de bebek varsa sıkıntı. özetle randevu saatinden 15-20 dakika önce kapıya gelmek en ideali bu tüyo da benden.
    3- nereye gideceğimi sormadı görevli bay.
    4-bi de kabin değil büfe gibi. hani çay sigara tost istersinizya. siz dışarda eleman içerde.
    5- ingilizcemi türkçe mi? diye sormadılar.
    6- benim suriyeli ailelere baktığım gibi bakıyordu bizlere 🙂 baya tedirgin di genç eleman.(amerikalı,son aşamadaki sağ elini kaldırtıp yemin ettirme merasimi görevlisi)
    7- 16 yaşından büyüklere vallabilla abd ye gitmeden evlenmeyeceğim yemin kağıdı imzalatıyorlar.
    8- ortalama 3-3.5 saat sürdü. "congratulations your visa application approved" kâğıdı verip gönderdiler. doğrumu yalanmı 3-5 güne belli olur. paylaşırım.

Edit: Vizesi Onaylanmış

• ⭐⭐⭐

@cyoart, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Arkadaşlar herkese tekrar selamlar,
    visa bulletin takibi evrak hazırlama sağlık muayenesi derken 5nisan perşembe mülakata girdim ve bugün 9nisan pazartesi pasaportum elime vizeli şekilde ulaştı,
    Başta @crazycells ve sorulara cevap bulan diğer arakdaşlar olmasa daha da sancılı olurdu, kendim ve sizden yararlanan diğer arkadaşlar adına teşekkür ediyorum, zor zamanları en azından onlar cevaplarıyla atlattık veya rahatladık,
    Genel prosedür evraklar zaten konunun başında yazıyor, ben elimde ne varsa dvlottary sayfasından tutundan ds260 ve bütün sürecin evraklarını yanımda bulundurdum, teslim ettiğim evraklar:
    *1-diploma ve fotokopisi *2-adli sicil kaydı (hem Edevlet hemde adli sicil kaydından kırmızı mühürlü şekilde çıkarttım) *3-vukaatlı nufus kayıt örneği kırmızı damgalı) 4-banka dökümü 6 aylık (yaptığım kazadan gelen tazminatın yazılı olduğu avukatın evrağıyla birlikte teslim ettim) 5-PTT kaydı 6- 2 adet 5050mm fotoğraf (daha önce nufus cüzdanımı yenilemiştim elimde üçtane fotoğraf vardı 5060 şeklinde 5050 şekilde usa visa şablonuna göre kesip hallettim) *7-Pasaport (eski ve şimdiki güncel, eskisinde ABD vizesi yoksa istemiyorlar ama yanınızda bulundurun bence) *8-sağlık raporu (sarı zarfı açmayın kesinlikle üstündeki cd ve aşı kağıdını dahi oynamadım zımbalı olduğu için, mülakatta evrak teslim esnasında aldım, ne olur ne olmaz:))

• Sabah 8'de randevum vardı, 7:30 da taksiden indim büfeye eşyalarımı teslim ettim ve 8" randevularını görevli arkadaş sıraya davet etti, direk sıraya geçtim, (çakmak sigara hatta evin anahtarını bile büfeye kalemliğin içinde verdim. sadece evraklar haricinde nufus cüzdanım ve 330dolar para vardı yanımda, sanıyordum ama malesef taksici konsolosluğu çıkaramayınca telefondan yol tarifi yaptım ve refleks olarak geri cebime koymuşum ilk aramada varmı dedi herhangi elektronik cihaz, kendimden emin şekilde yok dedim sonra içerde xrayde montun cebinde selamlamış tabi:) güvenlik şefi telefon var diyince keskin şekilde bana baktı, hiç üstüme alınmadım sonra benim montum olduğunu anlayınca şok geçirdim resmen nasıl olur, malesef olmuş hemen kusura bakmayın unutmuşum dedim ve tekrar büfeye teslim edip sıraya girdim ve yanlış izlenim bırakmamak için güleryüzlü şekilde durumu izah ettim hızlıca, hatta onlarda biraz tebessüm etti taksiciye veya bana bilmiyorum:)(daha erken orada olsam telefonu farkederdim siz dikkatli olun) bunu şunun için yazıyorum tüm personel gerçekten işinin erbabı aslında, mizaçları tavırlı değil, görevleri titiz ve dikkatli olmak, size kişisel bir tavır veya işleri zora sokmak değil yani. Hiçbirşeyi yanlış anlamayın ve sakin olun. Sırayı aldım, beklemeye koyuldum, buarada içerde gezen ayrıca personel, sırasını ıskalayan insanların elindeki numaraya kadar inceleyip yönlendiriyorlar sistem gerçekten kusursuz işliyor sıfır zaman kaybı, ilk çağrıda evrakları teslim ettim ptt kaydını almadı, ikincide 330 dolar ödeme yaptım, ve üçüncü mülakat o ana kadar sakindim hatta 2saat kadar zaman geçti uyuştum beklemekten:) derken numaram yandı, güleryüzlü hanımefendi yemin ettirdikten sonra ne iş yaptığımı nereye gitmek istediğimi ve tanıdığım olup olmadığını not alırken aynı anda parmak izlerimi de taradı, evraklarımda sıkıntı olmadığını söyledi bende PTT kaydını almadınız evrak tesliminde gereklimiydi mail de okumuştum dedim, gerekli değil ama sizde kopyası varsa ben dosyanıza ekliyim sistemden geçiyor, ihtiyaç olabilir dedi ve aldı daha sonrada Amerika da yeni hayatınızda başarılar diyerek uğurladı, yine şaşırdım çok hızlı gelişti bitti, çıkarken güvenlik şefi nasıl geçti olumlu mu dedi, sonradan sıkıntı çıkmazsa olumlu gibi dedim:) olur olur sorun çıkmaz dedi uğurladırlar:)
    • 6nisan cuma, bir gün sonra kontrol ettim durumu ve AP yazısını gördüm hayda dedim ve açtım Ap durumu nasıl bir süreç bakarken bidaha kontrol ettim buseferde "issued" yazısını gördüm şaşırıdım anlamadım, pasaportu vizeli şekilde bugün 9nisan saat 13:30 da teslim aldım,
      Arkadaşlar herşey gönlünüzce olsun bekleyenlere sabır diliyorum inşallah dönem bitmeden herkes vizesine kavuşur, yeni başvuran arkadaşlara da gerçekten gidecekler, gitmek isteyenler umarım bu sene talihli olurlar...
      Şimdi yeni bir süreç başladı, burada gitmeden halletmem gereken işler ve gidince yapmam gerekenler...
      Tekrar emeği geçenlere ve herkese selamlar, saygılar...
  • ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Yesilkart Forum facebook grubundan Rasim Bey deneyimlerini bizimle paylasti ve foruma da aktarmami rica etti:

LISE MEZUNU OLMADAN MULAKAT DENEYIMI

Merhaba arkadaslar bizim ABD konsoloslugundaki gorusmemiz bugün 9 Nisan, 2018 tarihindeydi. Daha önceki görüsme deneyimlerini bizlerlerle paylasan arkadaslarin yazilarini hep bu form sayesinde takip edip okuduk, bilgilendik. Simdi sira bizim deneyimlerimizi paylasmaya geldiki bizim durumumuz bir cok green card kazanan arkadastan farkliydi çünkü green card esime cikmisti ve kendisinin lise diplomasi yoktu. Bu yüzden çok tedirdin ve endiseliydik. Bu gün vizemiz onaylandi. Görüsme öncesinde bir cok kisinin bu lise diplomasi olmamasi konusunda yazdigi yorumlari okumustuk ve coguda malasef pek umit verici ve pozitif degildi. Bu yaziyi özellikle bizim durumumuzda olupta endiselenen arkadaslar icin yazmak istedim. Öncelikle sunu dip not olarak hatirlatmak istiyorum. Green card almak icin en az lise mezunu olmak veya son 5 yilda en az 2 yil deneyim ve tecrube gerektiren bir iste calismis olmak gerekiyor. Is tecrübesi dediysem her türlü yaptiginiz isi kabul etmiyorlar. O Net sitesinde yayinlanan 5 farkli is kategorisinden yani job zone diye anlandirdiklari is kategorilerindeki her is olmuyor. Isiniz ve deneyiminiz o net sitesinde yayinlanan 4-5 katogorisindeki islere uymali ve ayni zamanda is tanimina girdiginizde SVP nosunun en az 7 ve üzeri olmasi gerekiyor. Mesela Genel maneger r yani sirket yoneticisi yada sirket müdürü olmak bu bahsi gecen kriterlere uyuyordu bizim icin. Esimin sahis firmasi vardi ve toptan kumas satisi yapiyorlardi takribi 15 yildir. Ben kendim ABD de ögrenciyim takribi 7 yildir ve bu green card esime ciktiginda ABD de bu konuyu bizzat avukata giderek konusmustum oda dogru isi göstermeniz durumunda green card ti alamamaniz icin hic bir engel yok demisti, keza öylede oldu. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli konu dogru isi secmeniz. Hani bizde bir laf vardirya minareyi calan kilifini hazirlar diye. Söyleki sirket esimin adinaydi ve toptan kumas satiyorlardi fakat ayni zamanda perde iside yapiyorlardi. Esimi perdeci olarak gosterdigimizde bu is istedikleri sinifa girmediginden dolayi red alma olasiligimiz vardi. Ama esim ayni zamanda o sirketin müdürü oldugu icin onu sirketin genel müdürü gosterdik. Sirketin antetli kagidina ingilizce olarak esimin is tanimi ve o isi yürütürken üstlenmis oldugu tüm görevleri anlattim. Zira konsolosluga gittiginizde ilk lise diplomasini sormaya geliyorlar ve onda sirket antetli kagidina yazmis oldumuz bu yaziyi verdik onlarda unvan ve is tanimi detaylarini okuyup o net sitesindeki hangi ise uyup uymadigina bakiyorlar. Onlarda sonucta konsoloslukta calisan gorevliler ve lise diplomasi yoksa o net teki listede olan is tanimlarina uyup uymadigina bakiyorlar. Bu arada evraklarimizi cok kibar bir bey teslim aldi sirasiyla, once is tecrubesini anlatan yazi, ardindan diger banka yazisi, adli sicil kagidi, nufus kayit ornegi v.s gibi. Sonra bize beklememizi söyledi. O daha önce formda bahsi gecen ve sesten cok rahatsiz olan negatif bayanla karsilasmadik. Her neyse evraklari verdikten sonra beklemeye basladik ve takribi 2 saat bekledik ve her numaratör yandikca kalbimiz yerinden çikicak gibi oldu. Çok heyecanliydik. En sonunda numaramiz yandi ve ödeme yapmaya gittik. 2 kisi 660 dolar vize ücretini ödeyip beklemeye devam ettik. Sonunda görüsmemiz icin son bir kez numaratör yandi. Bizimle cok kibar 30 yaslarinda sarisin bir bey görüsme yapti. Çok kibardi ve görüsmemiz cok rahat ve kisa sürdü. Esimin isi icin yazdigimiz yaziyi okumus olucaklarki, esime tekstil isimi yapiyorsunuz diye sordu. Ardindan kac yildir bu isi yaptigini ve kac yildir bu sirketin genel müdürü olarak calisip calismadigini sordu. Esimde 7 yildir sirket genel müdürü oldugunu söyledikten sonra, ABD de hic akrabaniz varmi diye esime sordu. Oda hic akrabam yok dedi ve o ara ben esimin ayagina vurarak nasil yani ben varim ya dedim cünkü ABD de okula gidiyorum. Esim heyecandan beni hic hesaba katmadi, akraba derdinde o ara soruyu yanlis anladi. Her neyse biraz bir gülüsme oldu o ara, vize görüsmesi yaptigimiz beyde güldü biraz. Derken kac yildir tanistigimizi sordu bize. Esimde 18 yildir dedi. Sonrasinda sira bana geldi ve banada ABD en son okudugum universitenin adini sordu ve ardindan tebrikler vizeniz onaylandi dedi. Bize öyle ne is yapicaksiniz veya nereye gideceksiniz diye sormadi fakat cok kibar bir beyefendiydi. Görüsmemiz cok kolay gecti. Numarasinin current olmasini bekleyen ve ya randevusu belli olmus görüsme bekleyen tüm arkadaslara bol sanslar dilerim. Özellikle lise diplomasi olmayan arkadaslar moralinizi yüksek tutun ve isinizin bahsi gecen kriterlere uyup uymadigina dikkat ediniz. Her is olmuyor tek dikkat etmeniz gereken konu bu. Her kese tekrar sabir ve bol sanslar diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@road2america, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

9 Nisan saat 09:00 da görüşme için eşim ve bebeğimiz ile saat 08:00 de elçilik kapısında hazır bulunduk. Kapıdaki polisler gayet yardımcı oldu. Bebek olduğundan dolayı bizi 08:30 da içeriye aldılar. Bebek yoksa erken gelmenize gerek yok. 20 dakika önce kapıda hazır bulunmanızın yeteceği izleminin aldım ben. Kapıda çok sıkı güvenlik kontrolü var. İki kademeli bir güvenlik taramasından geçiyorsunuz. Pasaport ve fotoğraf uygunluk kontrolü görevli tarafından yapılıyor. Bebek olduğundan dolayı bebek eşyaları için bir çantamız vardı. Çantayı içeriye almadılar. Sadece bebeğin suyuna izin verdiler, annesinin önceden içerek test etmesi neticesinde. içeri girdik gayet kalabalıktı. Girer girmez sol taraftaki bankoda görevli PTT kaydını kontrol etti. Pasaportların arkalarına pick up location gösterir stickerlar yapıştırdı ve bize bankalarda olduğu gibi numara verdi. Salonda yerimizi aldık ve uzun bekleyiş başladı. 45 dakika sonrasında evrak teslimi için numaramız yandı. Evrakları teslim ettik, görüşmeden 1 hafta öncesinde gelen evrak listesinde yazan ne ise onları istediler. PTT kaydını girişte kontrol ettikleri için istemediler ama her ihtimale karşı yanınızda bulundurmanızda fayda var. Herhangi bir probleme karşı DS 260 formlarının çıktılarını da almıştım ben gerek olmadı ama. Evrak teslimi sonrasında tekrar bekleyiş 30 dakika sonra tekrar numara yanması ve fee ödemesi gerçekleşti. 11:30 gibi nihayi görüşme için tekrar numaramız yandı. Görüşme yapan bay çok nazik biriydi. Yemin sonrası okul ve yurt dışındaki yaşamlarıma dair 2 soru ve tebrikler vizenizi onaylıyorum cümlesi. Beyaz kağıdı uzattı. 1 yılı aşkın forum takipcisi olmam ve AP sürecinin de beyaz kağıt sonrası olası bir durum olması sebebiyle çok fazla sevinemedim açıkcası taki 10 Nisan günü öğleden sonra CEAC da issued yazısını görene kadar. Bugünde pasaportlar PTT ye gelmiş. Yarın gidip alacağım. Bu süreçte forumdan ve özellikle @crazycells e çok teşekkür ederim. Görüşmeyi benim için bir dejavu ya çevirin forum yazarlarına ve deneyimlerini paylaşan herkese. Umarım herkes için hayırlısı olsun. Herkes aklındaki ve gönlündekini yaşasın.Herkese çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@Sayal, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese yeniden merhabalar,
    Sizlerle en son sağlık muayene deneyimimi paylaşmıştım. Mülakat günümüze saatler kala (05 mart pazartesi idi randevumuz)konsolosluktan gelen randevu iptal mailinden(pazar akşam 23:00 civarı) sonra sabah hayal kırıklığı ile İstanbula geri dönmek zorunda kalmıştık... Çok kötü bir his. soru soramıyorsun, sorgulayamıyorsun çünkü konsolosluk çalışanlarıda bize atılan mailde belirtildiği gibi '' alınan güvenlik tehditi '' ihbarı nedeniyle çalışmadılar. Neyse yapacak bir şey yok deyip evimize okulumuza işimize döndük. Bu arada devamlı mail kontrolu yapıyorum belki bi açıklama gelir. Belki yeni randevu gelir. Haberleri izliyorum duyum doğruymuş vs vs vs... En iyisi kendimi çarşıya pazara atayım kafam dağılsın dedim. İstanbullular iyi bilir gittim Salı pazarına 🙂
    aynı gün randevumuz olan kader birliği yaptığımız Can kardeşimin '' abla mailine bak yeni randevu vermişler '' yazısını okuyunca bi ohh dedim. onun randevusunu 2 gün sonraya, bizimkini bir hafta sonraya vermişler... yine bavul hazırla okullardan izin al dükkanı kapa uçak bileti-otel bul vs masraflar tavan ... (4 kişilik bir aileyiz)
    Nihayetinde gittik randevumuza . Herşey bu forumda yazıldığı gibi. Randevu saatinize yakın bir saatte gidiyorsunuz .Dış kapıda sırada bekliyorsunuz. Saatiniz gelince güvenlik görevlisi sesleniyor zaten içeri kontrolden geçerek alınıyorsunuz. Telefonumuzu da bahsedilen büfeye emanet verdik. güvenlik kapısından geçmeden önce dışarıda randevu saatimizi ve isimlerimizin kontrolunu yaptılar...

ve Sürpriiiiizzzz.....Sn Sayal ailesi, sizin randevunuz sistemlerde yok. malesef kabul edemiyoruz...

içimden dedim ki '' yuuuhh yook artık bu da mı bizi bulacaktı '' . Sonra görevliye tüm kibarlığımla 🙂 ama nasıl olur. Rica etsem tekrar kontrolünü sağlarmısınız.Çünkü bu bize verilen 2. randevu tarihi. ve bu bizim talebimiz ile oluşturulan bir tarih değil. geçen hafta yaşadığınız güvenlik tehditi nedeniyle iptal edilen ve yenisi oluşturulan bir randevu...
    Dediler ki '' İspat edin''
    Yine tüm kibarlığımla , tabi hemen ispat ediyorum. bana 5 dk izin verirseniz gönderdiğiniz mailin printini getireceğim ... dedim .
    tmm getirin, merkeze konrol yaptıralım cevabıyla koştum büfeye. telefonumdan mailime ve büfecinin printer a aldım sayfayı götürdüm.(büfeci bey on numara bir insan biz çok sevdik )
    Yine kısa bir bekleme....

sonunda tmm geçebilirsiniz içeri dediler . Bahşettiler. İçerdeki son kişiydik.Dedim ki artık burası son durak. Dayan Sibel...
    evraklarımız verdik. paralarımızı yatırdık. Görüşmemizde burada hep bahsedilen sarışın hanımefendi ile (bence kumral ) oldu. eşime olan sorular ,
    Nereye gideceksiniz / new Orleans ...
    Ne iş yapıyorsunuz / Kendi iş yerim var. araba tamir bakım servisi sahibiyim . Aynı zamanda (motor )mekanik ustasıyım
    ooo çok güzel :))
    bana sorular
    Siz ne iş yapıyorsunuz / şu an çalışmıyorum . Daha önce sağlık sektöründe 20 yıl çalıştım (çalıştığım hastanenin adını söyledim çok hoşuna gitti )
    peki vizenizi onaylıyorum İyi yolculuklar
    dedi... o an beynimde havai fişekler ateşlendi... döndüm önce çocuklarımı öptüm sarıldım vs vs vs sonra eşimi... Çıkmadan da birer bardak su içip oldu bu iş galiba deyip koşar adımlarla çıktık... İşte bu da bizim hikayemiz. Keyifle bir öğlen yemeğinden sonra havaalanına geçtik. Evimize döndük.
    14 mart mülakat günümüzdü
    15 martta ''issued '' oldu
    16 martta da teslim aldım. içeri alındığımızda ki sıra numaramız da 16 idi 🙂 ve o kağıdı hala saklıyorum . Tarihi bir anlamı var artık bizim için ...
    Dileyen isteyen herkesin aynı mutluluğu yaşaması dileğiyle...
    Sevgiler.

Not: Yazım/imla vs. hatalarım var ise affola ... 🙂

• ⭐⭐⭐

@nevermore, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese Merhaba,

Yaklaşık 1,5 yıllık Green Card serüvenim..Bugün son buldu. Ablam , benim ve kendi çekirdek ailesi için başvurmuştu. Çekilişi beklemek gibi bir durumum olmadı , şansımın iyi olmadığını bilirim. Çekiliş yapıldıktan 4 gün sonra onların kazanamadığını benim kazandığımı öğrendim biraz buruk oldu bizim için. Ds 260 formunu 1 ay içerisinde yolladım. Bu süre zarfında burada ve başka forum sitelerinden çok şey öğrendim. Case numaram 12*** ti 4 günlük bir Ankara seyahatim oldum Hem sağlık muayanesi için erken gittim hemde Ankara da üniversite okudum , eski arkadaşlarımla vakit geçirdim. Benim için ilginç bir deneyim oldu Ankara yı bilenler bilir. Güvenlik caddesinde oturdum üniversite hayatım boyunca. Amerikan konsolosluğunun önünde geçip okula giderdim. Kapıdaki kalabalığa aşinayım 🙂 7 Mart günü sağlık muayanesi olup , 9 mart günü görüşmeye girdim. Görüşme günü erken saatlerde Amerikan konsolosluğu kapısının karşısında pastanenin aradaki sokağa park ettim ( Araç çekilmiyor o sokakta araçla giden arkadaşlar o sokağa aracını parkedebilir , mülakat saatiniz erken ise yer de bulabilirsiniz )

Sırasıyla herkesin aşina olduğu gibi 3 tane deskten numaramın yanmasını bekleyip belgeleri teslim ettim , parayı yatırdım ,görüşme deskine gittim. 2 soru sordu.
    Vizeniz onaylandı dedi bitti ama ben güleryüzüne kanıp 🙂 konsolosluk görevlisine 3-4 soru sordum ( Eşim Çin vatandaşı Uygur haziran sonu gibi evlenmemiz gerekiyordu ülkesinden doğum belgesi alamamıştık çeşitli nedenlerden dolayı.) biraz kafası karıştı hanımefendinin.( çok soru sormamak gerek ) Çıktıktan 3 saat sonra Ds5535 formunu yollamamı Ap ye kaldığımı öğrendim.

9 Martta girdiğim Ap sürecinin 3 nisanda bittiğini öğrendim. ( 25 gün sürdü ap süreci, ama birde bana sorun ayrıca 3 nisan günü a eşimin Çinden Doğum belgesi ve Bekarlık belgeleride geldi , çifte mutluluk oldu bizim için. 🙂 6 Nisanda Pasaportumu yolladım , 9 Nisan'da pasaportların ellerine ulaştığına dair mail geldi. 17 Nisan bugün teslim aldım. Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleriz eşim için ona bakmamız gerekiyor. Tekrardan konsolosluğa eşim için mail atıp Case imi yeniden açtırabilirim. ( Eşimin police record u hale gelmedi oda ayrı bir durumu ) Ap korkusu ve vizelerin yavaş işlemesi eşimin Amerika ya gelmesi başka yöntemleride check etmem gerekebilir Önerilere açığım.( turist ve ya öğrenci vizesi ) . Kazananlara vizelerini alanlara yeni hayatlarında başarılar . Ap süreci ve Case numarası problemi yaşayan arkadaşlara sabır diliyorum. Bu süreçte bizi aydınlatan @crazycells 'e Ap konusunu açıp yüreklerimize su serpen @orhanvegs ' e Forumda birleşip Whatsappta konuştuğumuz Ap sürecine kalan arkadaşlara çok Teşekkür ediyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

55

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.3k

| | | |