Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhabalar,

Oncelikle kafamın çok karışık olduğunu ve acil fikir yardımına ihtiyacım olduğunu belirtmek istiyorum. Ben eşim ile birlikte Houston'a Mayıs ayında yerleştik. Yerleştikten iki ay sonra eşim bir firmaya girdi. Girdiği ilk günden itibaren müslümanlığının sorgulandığını hissettik. 7 kişilik şirkette yönetici ve eşi beraber çalışıyorlar ve kendilerinin kliselerin administrative board'larında aktif şekilde görev aldıklarını görünce daha da söylenen ve yapılanlar gözümüze batmaya başladı.
    Özellikle ilk aylarda alkol konusunu sürekli açmaları, şarap denettiriyorlar orda gördünüz mü gibi sorular. Is yerinde ögle yemegi için domuz etli yemek getirip eşimi de cağırıp test etmeye çalışmaları (sadece pazartesi için yemege cıkarıyorlar, o gün pazartesi değildi. Herkes kendi yemeğini yiyor diger gunler.) Baska bir madde ise, kızları Yunanistan ile ilgili bir kitap okuyormus, patronda eşimi gösterip bak kızım o okudugun kitabın opposite side'ı (karşı tarafındaki kişiler) demesi. Bir kaç olay daha var sadece en önemlilerini yazabiliyorum.

Kendimi paranoyak gibi hissediyorum. Her dedikleri ve yaptıkları batmaya başladı, altında bir şeyler arıyoruz. Hukuksal olarak haklarımızı bilmiyoruz. Bir avukata gitsek bu söylediklerim gülünüp geçilecek olaylar mı, bilemiyoruz, algılayamıyoruz durumu. Sizin görüşleriniz bizim için altın değerinde @crazycells.
    Ek bilgi olarak, 2019 Green Card talihlisiyiz.
    Şimdiden çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cherry, içinde söyledi: İş yerinden din ayrımcılığı ve mobbing ihtimali

Herkese merhabalar,

Oncelikle kafamın çok karışık olduğunu ve acil fikir yardımına ihtiyacım olduğunu belirtmek istiyorum. Ben eşim ile birlikte Houston'a Mayıs ayında yerleştik. Yerleştikten iki ay sonra eşim bir firmaya girdi. Girdiği ilk günden itibaren müslümanlığının sorgulandığını hissettik. 7 kişilik şirkette yönetici ve eşi beraber çalışıyorlar ve kendilerinin kliselerin administrative board'larında aktif şekilde görev aldıklarını görünce daha da söylenen ve yapılanlar gözümüze batmaya başladı.
    Özellikle ilk aylarda alkol konusunu sürekli açmaları, şarap denettiriyorlar orda gördünüz mü gibi sorular. Is yerinde ögle yemegi için domuz etli yemek getirip eşimi de cağırıp test etmeye çalışmaları (sadece pazartesi için yemege cıkarıyorlar, o gün pazartesi değildi. Herkes kendi yemeğini yiyor diger gunler.) Baska bir madde ise, kızları Yunanistan ile ilgili bir kitap okuyormus, patronda eşimi gösterip bak kızım o okudugun kitabın opposite side'ı (karşı tarafındaki kişiler) demesi. Bir kaç olay daha var sadece en önemlilerini yazabiliyorum.

Kendimi paranoyak gibi hissediyorum. Her dedikleri ve yaptıkları batmaya başladı, altında bir şeyler arıyoruz. Hukuksal olarak haklarımızı bilmiyoruz. Bir avukata gitsek bu söylediklerim gülünüp geçilecek olaylar mı, bilemiyoruz, algılayamıyoruz durumu. Sizin görüşleriniz bizim için altın değerinde @crazycells.

Bu bolumde soracaginiz soru genel bir soru olmali, oncelikle su basligi okuyun isterseniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2324/sorularınızı-sormadan-önce-okumalısınız

Eger forum ahalisinin de gorusunu merak ediyorsaniz bu konuyu foruma tasiyacagim, siz de Muslu Hukuk Burosu'na sorunuzu daha uygun bir bicimde yeni bir baslik acarak sorarsiniz. Uygun mudur?

• @crazycells, içinde söyledi: İş yerinden din ayrımcılığı ve mobbing ihtimali

Herkese merhabalar,

Bu bolumde soracaginiz soru genel bir soru olmali, oncelikle su basligi okuyun isterseniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2324/sorularınızı-sormadan-önce-okumalısınız

Eger forum ahalisinin de gorusunu merak ediyorsaniz bu konuyu foruma tasiyacagim, siz de Muslu Hukuk Burosu'na sorunuzu daha uygun bir bicimde yeni bir baslik acarak sorarsiniz. Uygun mudur?

Evet, taşıyın lütfen Ali Bey.

Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Herkese merhabalar,

Bu konuyla ilgili federal hükümetin resmi sayfası: https://www.eeoc.gov/laws/types/religion.cfm

Ayrımcılık yasalara göre suçtur. Ancak ortalama Amerikalının kendi ülkesi ve hayatı dışındaki konularda çok cahil olduğunu unutmayın. Bu bahsettiğiniz şeyler kötü niyetli olmayabilir. Ayrıca eşinizin inancı gereği yaptığı şeyleri açıklaması yararlı olabilir. Yani "Ben müslümanım, neden bana domuz ikram ediyorlar ki?" diye düşünmek yerine müslümanların domuz yemediğini açıklamak daha uygun olur. Gerçekten bilmiyor olabilirler.
    Yunanistan ile ilgili söylenen sözde bir sakınca göremedim. Sonuçta Ege'nin karşı tarafından geliyoruz.
    En önemlileri bunlarsa bence durumu biraz daha analiz etmekte fayda var. Sonuçta eşinizi işe almışlar, ayrımcılık yapıyor olsalardı işe almazlardı diye düşünüyorum. Bir süre daha gözlemledikten sonra ayrımcılık yaptıkları yönünde şüpheleriniz artarsa şuradan şikayette bulunabilirsiniz, bunun için bir avukata ihtiyacınız yok: https://www.eeoc.gov/employees/charge.cfm

Bana da hastalarım İncil cüzü ve benzeri kitapları getiriyorlar. Hatta bazıları "Sen çok iyi bir insansın, bu kitabı okuyup kurtuluşu bulman için dua ediyorum" bile dediler. Sonuçta onların gözünde bizler kafiriz, çok takılmamak lazım. Müslümanlar da diğer dinlere inananlar ile ilgili aynı şeyi düşünüyor.

• Amerikalilar, gocmenler dahil, cin gibidir! Bu davranislari kasitli yapiyorlarsa, sinirlarini yani bu davranislarinin kanitlanmasindan kacinmayi cok iyi biliyorlardir. ABD de discrimination, segregation, harassing ve mobbing sirketler icin yuzkizartici suctur ve cezasi vardir. Olay mahkemeye giderse biz bilmiyorduk diyecekler. Sizin iddia sahibi olarak kanit gostermeniz gerekecek ki bu durumda cok zor. Siz siz olun sadece ABD degil hicbir yabanci ulkede gocmen olarak isyerinizde calisma arkadaslariniza dininizi soylemeyin. Hatta bulundugumuz su donemde Turk oldugunuzu soyleyerek de antipati yaratabilirsiniz. .Soranlara kibarca biz gocmeniz ancak sahsi bilgilerimizi baskalariyla paylasmama prensibiniz var diye cevap verin. Bunu saygiyla karsilayacaklardir. Isyerinde samimi olmayin. Ozellikle amerikalilar ve ABD de uzun yillar yasayip buranin kulturunu almis gocmenler zora geldiklerinde aninda adam satarlar. Bunlari bizzat yasayan birisi olarak yaziyorum. Gercekten de kasitli olarak bu davranislara maruz kaliyorsaniz biran evvel baska yeni is arastirmaya baslamanizi oneririm. Isyerinden olayli bir sekilde ayrilirsaniz, bu sizin hanenize eksi olarak yazilacaktir. Cunku bir sonraki is icin interviewlarda neden isten ayrildiginiz yuzde bir milyon ihtimalle sorulacak. Her ne kadar davada hakli oldugunuzu ifade etseniz bile bu durum olasi isverenlerinizin kafasinda soru isareti yaratacak. Bu isten temiz bir sekilde siyrilmaya bakmanizi tavsiye ederim.

• Genel hatlariyla EEO sikayetlerinde asagidakilerden bir veya birden fazlasinin istismar edilmis olmasi gerekir:

Irk
    Renk
    Din
    Yas
    Sakatlik veya genetic bilgi

Benzer Başlıklar

• 15
  • 6
  • 10
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |