Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2021 Talihlileri DV2021 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!

Türkiye'den gelen gelir için vergi

• @crazycells Merhaba Ali Bey, ABD de resmi hiçbi işte çalışmış değilim henüz fakat Türkiyede çalışmaktayım. Bu sebebten herhangi bir gelirim yok diye belirtsem ABD de henüz çalışmadığım için bu problem yaratır mı ? Birde vergi bildirimi yapmasanızda olur fakat yapmamı tavsiye etmişsiniz nereden yapmamı önerirsiniz ? Hangi siteden ? Teşekkürler . . .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

@crazycells Merhaba Ali Bey, ABD de resmi hiçbi işte çalışmış değilim henüz fakat Türkiyede çalışmaktayım. Bu sebebten herhangi bir gelirim yok diye belirtsem ABD de henüz çalışmadığım için bu problem yaratır mı ? Birde vergi bildirimi yapmasanızda olur fakat yapmamı tavsiye etmişsiniz nereden yapmamı önerirsiniz ? Hangi siteden ? Teşekkürler . . .

Hayir, problem yaratmaz. Turkiye'de kazandiginizi da cevirip yazabilirsiniz, zaten boyle durumlarda yillik 100.000 dolara kadar vergi alinmiyor (tam sayi biraz daha yuksek, bu yil icin belirlenen sayiyi net olarak bilmiyorum).

Zaten eyalet vergisi odemeyeceksiniz, sadece federal hukumete bildirim yapacaksiniz. O nedenle direkt IRS'in sitesinden yapmanizi tavsiye ederim:

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/taxpayers-living-abroad

• @crazycells Merhabalar, Green Card'lı bir karı-koca Türk vatandaşının, toplamda 30-40 bin USD arası nakit parayı ABD'ye sokmasında sakınca var mıdır? Bu para için Abd'de vergi ödemesi gerekir mi acaba? Ne tavsiye edersiniz?

• ⭐⭐⭐

@skywalker @mhepekiz @kivo bahsettiğin tutarla giriş yaptılar. Onlardan haber bekle bence

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@skywalker, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

@crazycells Merhabalar, Green Card'lı bir karı-koca Türk vatandaşının, toplamda 30-40 bin USD arası nakit parayı ABD'ye sokmasında sakınca var mıdır? Bu para için Abd'de vergi ödemesi gerekir mi acaba? Ne tavsiye edersiniz?

Nakit parayla gezmenin kendine gore riskleri var tabii, bunun disinda yasal olarak bir problem yasamazsiniz. 10 bin ustu oldugu icin paranin kaynagina dair bilgilendirme isteyebilirler, bilginize.

• Çok Teşekkürler, peki, vergi konusunda ne düşünüyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐

@skywalker, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

Çok Teşekkürler, peki, vergi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Herhangi bir vergi yok. Elde ettiginiz gelirden vergi aliniyor sadece. Birikimlerden vergi alinmiyor.

• @knnrn Çok teşekkürler cevabınız için.

• @crazycells Çok teşekkürler.

• Merhaba, bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum. 5 Kasım 2019'da GC kapsamında ABD'ye ilk girişi yaptım. Ancak girişi yaptığımda TR'de çalıştığım yerden maaş almaya devam ettim ve bundan sonrası için TR'de çalıştığım firmadan maaş alarak ABD'de yaşayacağım. ABD içinde ise herhangi bir gelir elde etmedim. Konuyla ilgili olarak:

-2019 için herhangi bir beyan yapmalı mıyım ?
    -Green card henüz elime ulaşmadan ABD'den ayrıldım. SSN'i ise aldım. Bu durumda ben yasal olarak, IRS tax kapsamına giriyor muyum ? Yoksa kart elime ulaşmış mı olmalı?
    -Turbotax forumlarda, ABD'de hiçbir kazancınız olmadıysa ilgili yıl içinde vergi vermeniz zorunlu değil diyor. Ancak yurtdışı kazançlar için de IRS'ye bildirim yapıp vergi beyan etmelisiniz diyor. 2019 için konuşursak, benim vergilerim zaten Türkiye'de ödeniyor. ABD - TR arası çifte vergileme anlaşması gereğince ABD'de tekrar vergi ödememeliyim diye yorumluyorum. Doğru mudur ?
    (2020 için ise TR'deki şirketimden komple çıkış yapıp, ABD'de maaş alacağım ve tüm sorumluluğu alarak kendim vergilerle muhatap olacağım)
    -Vergileri ödemek için tax number gerekli mi, yoksa işlemler ssn ile mi yapılıyor ? Tax numaramı nasıl öğrenirim?

• ⭐⭐⭐⭐

@caglarcan, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

Merhaba, bilen arkadaşlardan yardım rica ediyorum. 5 Kasım 2019'da GC kapsamında ABD'ye ilk girişi yaptım. Ancak girişi yaptığımda TR'de çalıştığım yerden maaş almaya devam ettim ve bundan sonrası için TR'de çalıştığım firmadan maaş alarak ABD'de yaşayacağım. ABD içinde ise herhangi bir gelir elde etmedim. Konuyla ilgili olarak:

-2019 için herhangi bir beyan yapmalı mıyım ?
    -Green card henüz elime ulaşmadan ABD'den ayrıldım. SSN'i ise aldım. Bu durumda ben yasal olarak, IRS tax kapsamına giriyor muyum ? Yoksa kart elime ulaşmış mı olmalı?
    -Turbotax forumlarda, ABD'de hiçbir kazancınız olmadıysa ilgili yıl içinde vergi vermeniz zorunlu değil diyor. Ancak yurtdışı kazançlar için de IRS'ye bildirim yapıp vergi beyan etmelisiniz diyor. 2019 için konuşursak, benim vergilerim zaten Türkiye'de ödeniyor. ABD - TR arası çifte vergileme anlaşması gereğince ABD'de tekrar vergi ödememeliyim diye yorumluyorum. Doğru mudur ?
    (2020 için ise TR'deki şirketimden komple çıkış yapıp, ABD'de maaş alacağım ve tüm sorumluluğu alarak kendim vergilerle muhatap olacağım)
    -Vergileri ödemek için tax number gerekli mi, yoksa işlemler ssn ile mi yapılıyor ? Tax numaramı nasıl öğrenirim?

Göçmen statüsü kazandığınız andan itibaren vergi mükellefi oluyorsunuz. Göçmen statüsü ABD'ye giriş ile başlıyor, kartların gelip gelmemesi ile ilgisi yok.

Evet, 2019 için vergi beyanı yapmanızı tavsiye ederim. Beyan yapmak vergi ödemek anlamına gelmez. Tam tersi, Türkiye'ye ödediğiniz vergileri ABD size iade bile edebilir.
    ABD dışı geliri ücretsiz beyan etmenin yolunu bilmiyorum, muhtemelen yok. TurboTax ek paket alarak yapabilirsiniz.
    Tüm işlemleri SSN ile yapacaksınız.

• @knnrn Teşekkür ederim tüm bilgiler için Turbotax'e kayıt olacağım.

• Bir de ilave sorum, 2019 Ocak ayında henüz green card statüm yokken, business visa ile gelip 2 ay kalmıştım. Bu durumda ben dual-status alien mı oluyorum ? Bunun vergisel anlamda bir etkisi olur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐

@caglarcan, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

Bir de ilave sorum, 2019 Ocak ayında henüz green card statüm yokken, business visa ile gelip 2 ay kalmıştım. Bu durumda ben dual-status alien mı oluyorum ? Bunun vergisel anlamda bir etkisi olur mu ?

Para kazandınız mı? Adınıza maaş ödemesi yapıldı mı? ITIN numaranız var mı? Eğer bunlara yanıt hayır ise dual status olmuyorsunuz.

• @knnrn tamamına cevabım hayir. Yanıt için teşekkürler

Log in to reply

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

221

8.3k
Users

2.4k
Topics

139.2k
| | | |