Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'den gelen gelir için vergi

• Amerikaya giderken ucakda verilen mavi formun aslini ve turkce tercumesini bulabilecegim bir internet adresi varmi acaba?

• Siz göçmen olarak gidiyorsunuz daha önce giriş yapan arkadaşlar yanlarındaki para ile ilgili herhangi bir sorun olduğundan bahsettiğini hatırlamıyorum.

• Göçmenlik ile turistlik arasında fark olması lazım. Girişteki nakit parayı kayıt altına almanın amacı kara para aklamanın önüne geçmektir. Göçmen olunca yanınızda götüreceğiniz 20.000 doları açıklamak turist olarak gidince yanınızda taşıdığınız 20.000 doları açıklamaktan farklı sonuçlar doğurur diye düşünüyorum. Kayıt gerektiren nakit limiti 10.000 USd olması lazım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizirem bir kisi de olsa aile de olsa kayit altina almadan goturulebilecek nakit para 10.000 dolar. Tabii banka araciligiyla cok daha fazlasini goturebilirsiniz, bu bahsettigimiz nakit olarak yaninizda tasiyabileceginiz(kayit gerektirmeyen) para miktari.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizirem Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

Amerikaya giderken ucakda verilen mavi formun aslini ve turkce tercumesini bulabilecegim bir internet adresi varmi acaba?

Bu konuda su link paylasilmisti: http://butunbildiklerinianlat.blogspot.com/2013/08/amerikaya-giriste-ucakta-doldurulan-us.html

Iyi yazmislar arkadaslar, belki bunu kaynagiyla pdf ya da word haline getirip yayimlayabiliriz.

• Merhabalar, 2017 Eylül'de ilk girişi yaptım, 10 gün kaldım ve Türkiye'ye geri döndüm. Türkiye'de maaşlı çalıştığım işimi henüz bırakmadım. Bu yıl Şubat ayında tekrar gideceğim. SSN ve kartım mevcut. Acaba 2017 yılı için beyanname vermem gerekiyor mu?

• @alp bu konuda daha fazla bilgisi olan birileri yazar mutlaka ana ben sunu soyleyeyim, vergi beyaninda bulunursaniz ve senelik geliriniz $100bin dolarin altindaysa, abd'den vergi iadesi alma ihtimaliniz var, hem de amerikaya vergi odememis oldugunuz halde. Irs web sayfasindan bakarsaniz, ucretsiz web uygulamalarina link vermisler, onlardan birini secip yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@senay-sirin Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

@alp bu konuda daha fazla bilgisi olan birileri yazar mutlaka ana ben sunu soyleyeyim, vergi beyaninda bulunursaniz ve senelik geliriniz $100bin dolarin altindaysa, abd'den vergi iadesi alma ihtimaliniz var, hem de amerikaya vergi odememis oldugunuz halde. Irs web sayfasindan bakarsaniz, ucretsiz web uygulamalarina link vermisler, onlardan birini secip yapabilirsiniz.

Senay Hanim, vergi iadesinin mantigi odediginiz fazla vergileri geri almak degil midir? Eger oyleyse vergi odemeden nasil vergi iadesi alinabiliyor? Ben mi yanlis anladim acaba yazdiklarinizi?

• @crazycells bana da cok sacma geliyor, ama aynen oyle, odemediginiz vergiden iade aliyorsunuz. Basimiza geldigi icin biliyorum. Biz vatandasiz ve cocuklarimiz var, onun icin mi oldu bilmiyorum ama turkiyede yasayip da tax return yapinca, amerika uste para gonderiyor. O zaman cok tuhaf geldigi icininternetten arastirmistim ve gercekten de tek biz degilmisiz alan. hala cok sacma geliyor ama, oh well 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alp Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

Merhabalar, 2017 Eylül'de ilk girişi yaptım, 10 gün kaldım ve Türkiye'ye geri döndüm. Türkiye'de maaşlı çalıştığım işimi henüz bırakmadım. Bu yıl Şubat ayında tekrar gideceğim. SSN ve kartım mevcut. Acaba 2017 yılı için beyanname vermem gerekiyor mu?

Resmi sayilari IRS'in sitesinden bir kontrol edin isterseniz, bir yilda belli bir ucretin altinda kazaninca vergi bildirimi yapmaniza gerek yok.

Ama ilerde hicbir soruya neden olmamak icin isterseniz vergi bildirimi yapabilirsiniz. ABD icindeki kazanciniz 0 oldugundan Turkiye'deki kazanciniz ~$100.000 altinda ise bir vergi odemeyeceksiniz.

• @senay-sirin öncelikle cevap için teşekkürler. IRS'in sayfasını baya inceledim. Ancak beyanname verip vermemem gerektiği konusunda emin olamadım. Sitedeki bilgilere ve limitlere göre beyanname versem de ödemem gereken vergi çıkmayacağı sonucuna ulaştım. Vergi iadesi alma konusuyla ilgili TR ve ABD arasında vergi anlaşması hükümlerine göre belirttiğiniz durum olmuş olabilir. Ama ben şansımı pek fazla zorlamak istemiyorum. Giden gitmiş artık geri dönmese de olur şimdilik 🙂

• @crazycells Bu arada faydalı olabilir diye bulduğum şu linkleri de paylaşayım:

Foreign Earned Income Exclusion

Can I Exclude Income Earned in a Foreign Country? (Bu link altında vergi testi gibi bir test var faydalı olabilir)

• @alp amerikada FAFSA ya basvurup ogrenim kredisiyle universiteye gitmeyi dusunuyorsaniz, bence tax return yapin. Para almasaniz da borclu da cikmazsiniz. Yarim gununuzu alir en fazla. Tax formlarinda kullanilan dil bazan karmasik olabiliyor. HR block gibi sirketler bir kac yuz dolara tax return yapmaniza yardimci oluyorlar. Fafsa almayacaksaniz bence de ugradtiginiza degmez.
    Bize gonderdikleri tax refund cocuklar icindi sanirim.

• Merhabalar,
    Türkiye’de kazanılan faiz gelirleri için Amerika’da vergi verecek miyiz?
    Beyanname vermek için Mali müşavir ile görüştüm. Vergi çıkacak dedi. Ama yaptığım araştırmalarda ; kazanılan faiz geliri için Ameri̇ka oranlarına göre çıkan vergiden, Türkiye’de ödenen vergi düştükten sonra bir tutar kalıyorsa o ödenecek deniyor.
    Örnekle açıklarsak: Türkiye de 40.000 dolar faiz geliri var ve bunun için Türkiye’de 7.000 dolar vergi ödendi.
    Amerika’da 40.000 dolar için çıkan vergi 6.000 dolar.
    Türkiye’de 7.000 dolar ödendiği için Amerika’da vergi ödenmeyecek.
    İnternetten araştırmalarımda durum böyle gözüküyor.
    Bu konuda bilgi veren olursa sevinirim.

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@divionyedi ABD'de vergi beyanı yaparken kişinin yıllık toplam geliri üzerinden değerlendirme yapılıyor. Yani işlem bazında değerlendirmiyorlar. Türkiye'deki geliri beyan ettiğinizde elde ettiğiniz toplam gelir ile hangi vergi dilimine giriyorsanız ona göre vergi ödersiniz. Buna göre yıl boyunca ödediğiniz vergiye göre borç veya alacak çıkabiliyor.

Vergi dilimleri: https://taxfoundation.org/2018-tax-brackets/

• Teşekkür ederim. Ama benim sorum Türkiye’de ödenen vergi ile ilgili. Benim maaş veriyor faiz gelirim var sadece. Maaş geliri belli bir tutara kadar vergiden muaf.
    Faiz için ise Türkiye’de vergisini ödedim.
    Çifte vergilendirme olmaz diye biliyorum. Yada ödenen vergi düştükten sonra bakiye kalırsa ödenir diye biliyorum.

• @crazycells Son günlerde Türkiyeden yurtdışına para transfer edenler yandı gibi başlıklar var basında.

Green Card sahibi bir kişi Türkiyeden Amerikadaki kendi hesabina para gönderemez mi?

Para göndermenin bir kuralı yada bir sınırı var mi?

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@divionyedi Türkiye'den gelen gelir için vergi içinde söyledi:

@crazycells Son günlerde Türkiyeden yurtdışına para transfer edenler yandı gibi başlıklar var basında.

Green Card sahibi bir kişi Türkiyeden Amerikadaki kendi hesabina para gönderemez mi?

Para göndermenin bir kuralı yada bir sınırı var mi?

Teşekkürler

Evet, o haberleri ben de gordum ama ben onu sirketler icin yasalar olarak algiladim...Bireysel transferlerde de gecerli mi acaba onlar?

• Konu hakkında bilgisi olanlar yazabilirse bizde öğrenmiş olacağız.

Benzer Başlıklar

• 38
  • 57
  • 3
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |