Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç

• Çok geçmiş olsun @meto_jeo okurken bile içşm daraldı. kader dizi biraz fazla zorlamışsa da temelde yalnız değilsiniz. Biz de terslikler yaşadık ve bu kadar tersliğin hep bir anda veya art arda yaşanması aslında ne özel bir durum ne de anormal. Düşünsenize kelimenin tam anlamıyla sıfırdan bir hayat kurmak durumunda kalırken ne çok ihtimalden kaçını sağ salim atlatıyoruz aslında.. böyle bakmak lazım. bir yandan da kültürel farklar ve ana dilini konuşmıyor olmak tersliklere davetiye çıkarıyor tabii. Ne derseniz deyin çok zor işler.. Burada herşeyi paylaşmak bu yüzden çok önemli. Çabalayan herkese selam ve kolaylıklar...

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@dustyblue yazi facebook grubundaydi, buraya aktardik.

• @smesut ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Gelmiş geçmiş olsun inşallah.
    Macera filmi gibi olmuş ama umarım bundan sonra işleriniz daha rast gider.
    Bu arada araba aldınız sanırım maceranın o kısımını atlamışsınız. 🙂

Aa evet aldık. 2006 Model bir Kia Sportage aldık, USD 4,000. Yine daha önce forumda "ikinci el araba alırken dikkat edilecekler" diye birşey paylaşmıştı bu işlerden anlayan bir arkadaşımız, yanılmıyorsam @samko07 idi, bu vesileyle kendisine de teşekkürlerimi iletiyorum 🙂

• @ikizbabasi ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

@meto_jeo teşekkürler.Yaşadıklarınızı anlattıklarınız için.Burada paylaşılan her cümle o kadar değerliki.Bir arkadaşımıza mutlaka yardımcı olacaktır.Umarım bundan sonra her şey daha kolay olur.
    Reno yu seçmenizin sebebi ne idi acaba?özel değilse paylaşırmısınız ve tavsiye edermisiniz.
    Bir de prefabrik school ile ilgili forumda pek fazla bilgi yok.O konu hakkında da bilgi verirseniz.Eğitim ücretsiz mi,herhangi bir kayıt şartı var mı özellikle çocuğun ingilizcesi v.b

Reno'yu madencilik ve jeotermal enerji sektörlerindeki kariyerim nedeniyle Amerikalı bir arkadaşın tavsiyesiyle seçtik.
    Pre-K adı üstünde Kindergarten'in bir öncesi anlamında kullanılıyor. Devlet okullarında ya da özel okullarda Pre-K sınıfı olabiliyor, ama her okulda yok. Reno'da yaklaşık 20 devlet okulunda var, bunların 15 tanesi sadece günde 2 saat diğer 5 tanesi tam gün (9am-2:30pm). Tam gün gitsin diye bu okullara yakın bir seçmek durumunda kaldık. Bu sınıflar genellikle düşük gelirli, eğitimsiz, yoksul, evde İngilizce dışında bir dil konuşan ailelerin çocuklarına ya da yetim öksüz kimsesiz çocuklara Kindergarten'a hazırlık olsun diye açılmış. Bu nedenle bu sınıfın olduğu okullar hem izbe semtlerde hem de düşük puanlı oluyor. Çocuğun 30 Eylül itibariyle 4 yaşını doldurmuş olması ayrıca ailenin de düşük gelirli olması gerekiyor (sanırım aylık USD 2,500-3,500 gibi bir sınır var, emin değilim. Eğitim ve tüm materyaller ücretsiz, ayrıca sabah kahvaltı ve öğle yemeği ücretsiz, yalnız Pre-K için School bus yok, çocuğu getirip götürmek sizin sorumluluğunuzda. İyi yanı çocuk hem İngilizce hem İspanyolca öğreniyor (arkadaşlarının çoğunun ana dili İspanyolca). Kötü yanı, eğitimsiz aileler genelde çocuklarıyla ilgilenmediği için bizim çocuk da onlardan her türlü huyu kapıyor... 3 ay oldu okula başlayalı, İngilizce'yi baya anlıyor ama çok süper konuştuğu söylenemez şimdilik... Kelime hazinesi var ama 3-5 kelimelik cümleler kurmaya yeni başladı... Aynı 2 yaşında ilk konuşmaya başlama sürecine benziyor dildeki ilerleyişi... Pre-K böyle işte...

• @takip ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Çok geçmiş olsun @meto_jeo eşim okul öncesi öğretmeni gidince denkliğini almaya çalışacak ve bu işi yapmaya çalışacak şimdi bilgi birikimimiz yok ama gidince mutlaka olacaktır. biraz araştırdım ama tam olarak öğrenince bu işe noktayı detaylıca koyacam. Okul işleri öğretmen olma vs.
    Bende bundan sonra veya gittikten sonra kesinlikle dönüş sağlayacağım. Şu sıralar kendimi fena kaptırdım ek iş yapıyorum gidince (gidebilirsek) buradaki borçları kapatmam için, günde yalnızca 6 saat uykum var ve bunun 1 saati kesinlikle foruma ayırmaya çalışıyorum okuyorum vs.
    Yardımlaşma çok önemli bunun bizim açısından ne kadar önemli olduğunun farkındayım. İşimiz bitincede yardım etmenin geride bıraktıklarını unutmamanın önemi çok. onun için @crazycells e birkezdaha teşekkür etmek istiyorum. İyilik bulaşıcıdır. Hepimize bulaşması dileği ile.

Benim de eşim okulöncesi öğretmeni. Türkiye'de 11 yıl devlette 657 olarak çalıştı. Buraya gelirken ben istifa ettim, eşim 1 yıl ücretsiz izin alıp geldi.
    Şimdilik bir yandan İngilizce kursuna gidiyor diğer yandan da yine İngilizcesini ilerletmek için gönüllü öğretmenlik yapmanın yollarını arıyor. Biz ailece talihsiz olduğumuzdan gönüllü öğretmenlik başvuruları bile reddedildi eşimin (iki tanesi hiç cevap vermedi, bir tanesi "yeni gelmişsiniz ve vatandaş değilsiniz background check yapamıyoruz, alamayız" dedi, bu hafta bir yere daha başvurdu o da "şeriften work permit al" falan demiş, yarın gidip bakcaz.
    Bu arada öğretmen olmak için ne gerekiyor diye de araştırıyoruz:
    Teachers License diye birşey istiyorlar, onu almak için transkriptini denklik veren kuruma gönderip bi tarttırıyorsunuz, denk gelmezse ek eğitim almanız gerekiyor. Denk gelirse bir dizi sınava giriyorsunuz KPSS stayla... Burada praxis diye birşey var karşılığı... Reading, writing, math, ve alanınızla ilgili eğitim bilimleri vs konularda sınavlara girip her birinden belli bir puan almanız gerekiyor. Sonra state teachers license alıp bulunduğunuz county'nin milli eğitimine gidip HR departmanına iş başvurusu yapıyorsunuz.... Yer varsa alıyorlar işe.... Durum şimdilik bizim araştırmalarımıza göre böyle ama bizimkisi çok profesyonelce bir araştırma sayılmaz... Daha iyi bilen varsa süreci bizi de aydınlatabilirse çok memnun oluruz... gerçi her eyaletin kendi kuralları var bu konuda, o yüzden genel bir yazı yazmak da zor olabilir... Bizimki Nevada usulü 🙂

• @jesus-christ ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Geçmiş olsun @meto_jeo . Sakin kalmanız önemli gerçekten özellikle biz Türkler çabuk alevlenen bir milletiz hele ki sizin yerinize ben olsaydım ya servis elemanını ya ikea müdürünü ya da o beyinsiz kızı güzel bir haşlardım 🙂 Daha geçen hafta evime gelecek tencere setlerinin teslimatı için arayan şöfore konum attığım halde beni 10 kere ard arda arayıp ve sonunda ben adresi bulamıyorum başka zaman getiricem uğraşamam sizinle demesi ile sabrımın son seviyesine çıkıp aynen şunları söyledim '' ya o setler 10 dakika içinde buraya gelecek ya da ben sizin mağazanıza gelip senin ağzını burnunu kırıcam gerçek anlamda ağzını burnunu kırıcam bak getirme gör bak neler oluyor '' diyip telefonu kapattım.Sonuç olarak 5 dakika sonra eşek gibi getirdi kapıya geldiğinde süt dökmüş kedi gibi duruyordu sesini çıkaramadı 🙂 İşini doğru yapmayan insanlara karşı her zaman çok sinirliyimdir sizin şansınıza da hep böyle insanlar denk gelmiş.Bazen hakkınızı sert bir dille aramak işe yarıyor tabii ki Türkiye'de böyle orası için diyemem bunu :)) Bundan sonra şansınızın yaver gitmesi dileğiyle bol şans.

Ben çok sinirli ama soğuk kanlıyımdır, sinirlensem de belli etmem... İçimde kopar o fırtınalar hep... Öfkeyle kalkan zararla oturur... Nickiniz de sakinliğiyle tanınan bir kişiyi çağrıştırıyor 🙂 Burada sakin olmanızı öneririm, zira polisle karşılaşmak istemezsiniz, abiler baya sert.

• @meto_jeo ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

@smesut ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Aa evet aldık. 2006 Model bir Kia Sportage aldık, USD 4,000. Yine daha önce forumda "ikinci el araba alırken dikkat edilecekler" diye birşey paylaşmıştı bu işlerden anlayan bir arkadaşımız, yanılmıyorsam @samko07 idi, bu vesileyle kendisine de teşekkürlerimi iletiyorum 🙂

Kendisi @semavi Arkadaşımız. konusuda aşağıda.
    Amerika'da ikinci el araba almak

• @smesut ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

@meto_jeo ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

@smesut ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Kendisi @semavi Arkadaşımız. konusuda aşağıda.
    Amerika'da ikinci el araba almak

Hah... ta kendisi 🙂 Çok teşekkürler @semavi 🙂

• Teşekküler @meto_jeo verdiğiniz bilgiler için.
    .Yalnız bu arada public yerine prefabrik yazmışım.Cep telefonunun azizliğine uğramışım yeni fark ettim.

• @meto_jeo ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

@takip ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Benim de eşim okulöncesi öğretmeni. Türkiye'de 11 yıl devlette 657 olarak çalıştı. Buraya gelirken ben istifa ettim, eşim 1 yıl ücretsiz izin alıp geldi.
    Şimdilik bir yandan İngilizce kursuna gidiyor diğer yandan da yine İngilizcesini ilerletmek için gönüllü öğretmenlik yapmanın yollarını arıyor. Biz ailece talihsiz olduğumuzdan gönüllü öğretmenlik başvuruları bile reddedildi eşimin (iki tanesi hiç cevap vermedi, bir tanesi "yeni gelmişsiniz ve vatandaş değilsiniz background check yapamıyoruz, alamayız" dedi, bu hafta bir yere daha başvurdu o da "şeriften work permit al" falan demiş, yarın gidip bakcaz.
    Bu arada öğretmen olmak için ne gerekiyor diye de araştırıyoruz:
    Teachers License diye birşey istiyorlar, onu almak için transkriptini denklik veren kuruma gönderip bi tarttırıyorsunuz, denk gelmezse ek eğitim almanız gerekiyor. Denk gelirse bir dizi sınava giriyorsunuz KPSS stayla... Burada praxis diye birşey var karşılığı... Reading, writing, math, ve alanınızla ilgili eğitim bilimleri vs konularda sınavlara girip her birinden belli bir puan almanız gerekiyor. Sonra state teachers license alıp bulunduğunuz county'nin milli eğitimine gidip HR departmanına iş başvurusu yapıyorsunuz.... Yer varsa alıyorlar işe.... Durum şimdilik bizim araştırmalarımıza göre böyle ama bizimkisi çok profesyonelce bir araştırma sayılmaz... Daha iyi bilen varsa süreci bizi de aydınlatabilirse çok memnun oluruz... gerçi her eyaletin kendi kuralları var bu konuda, o yüzden genel bir yazı yazmak da zor olabilir... Bizimki Nevada usulü 🙂

Ogretmenlik sertifikasi alana kadar (sonrasinda da) ozel kreslere basvurursa, ise girer bence. In tecrube olmus olur, baska ise gecmesi kolaylasir. Ingilizcesi az olsa bile infant sinifinda calisabilir. Amerikada ilk isi bulmak zor cunku. Kreslerde herzaman eleman sikintisi oluyor.
    Fingerprinting yaptirip, infant cpr ve first aid sertifikalari da alirsa kreslerde cok kolay is bulur.

• @crazycells vallaha hocam zihniyet meselesi doğru söylemişsin. Bende bana yardım teklif eden arkadaş olunca bu sebeplerden dolayı insanlara yük olacağız diye bazen çekiniyorum. Buda ters bakış açısı oldu biraz. Gidince artık her şey daha çok netleşecek.

• This post is deleted!

• @meto_jeo özel kreşlerde iş bulamadımı acaba eşiniz. Birde eşiniz 1 yıl ücretsiz izin almış. Bizde bu yolu deneyeceğiz.Sınırdan geçerken herhangi bir problem yaşadımı eşiniz ( siz ücretsiz izin almışssınız ama göç ediyorsunuz vs.. gibi ) biraz bu konudanda bahsedebilirmisiniz rica etsem. Malum ohal dönemindeyiz.Siz ne zaman gittiniz amerikaya ? Aslında bunun için ayrı bir başlıkta buluşsak meslekler bölümünde hiç fena olmayacak @Senay-Sirin sizdemi öğretmensiniz acaba ?

• Tam degil ama 20 seneye yakindir burada olup, 3 cocuk buyutunce bu konularda bilgim var diyelim.

• @aliarmgn ABD'de Yaşadığımız Talihsizlikler ve Zorlu Bir Başlangıç içinde söyledi:

Ne yazıkki ABD de uzun yıllar bulunmuş türklerin büyük bir çoğunluğunda yardım etme gibi bir durum söz konusu olmuyor.Forum bu gibi durumlar için çok güzel bir toplanma yeri derdine çare bulabilen yardımcı olmay çalışan çok güzel insanlar var burda.

Bu konuda hakli olsanizda bazen insanlarin kustugune de sahitim...

ABD deki Turklere yaklasmayacaksin, kaziklarlar vs gibi anlayislardan dolayi bazi yeni gelenler insanlari kirabiliyor guvensiz yaklasimlarindan dolayi (bende yeni gelenim 🙂 )

Araba konusunda yazdiklarimin fayda saglamasi mutluluk verici...

Keske vaktim olsa da video falan cekebilsem ama olmuyor...

Turkiyede iken 2008 Hyundai Tucson almistim esime...

Gayet stabil bir araba (ikizdir sportage ile)... 4cekerini de test etmistim ve basariliydi... Karli yerler icin dusunulebilir. 4 kar lastigi ile girip cikmadigim yer kalmamisti... Kar yagip Istanbulu felc ettiginde keyfi olarak gece gunduz 120km gezmistim nerede kalacak diye...

Bakimli ise sanzimani klasik sanzimandir ve saglamdir... Gule gule kullanin...

• @meto_jeo Geçmiş olsun. Sanırım forumda şuana kadar okuduğum olumsuzluklar yazısında en peşpeşe serili olan sizinkiydi.

Bir daha yaşanmaması dileğiyle tekrar geçmiş olsun

• Merhabalar konuyu okurken darlandım boğulacak gibi hissettim 🙂 geçmiş olsun bundan sonra işleriniz daha iyi gider umarım..

• @meto_jeo pre k 4 yaştan sonrası için anladığım kadarıyla. Bu yaştan küçük çocuğu olan ve bakıcı veya okul durumlarını araştıran var mı arkadaşlar? Bizimki iki yaşından biraz küçük oyun grubu vb gibi devamlı gidip takılıp sosyalleşebileceği bir şey arıyoruz fakat bu yaş çok küçük sanırım?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |