Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'daki bir liseye geçiş yapmak

• Oğlum fen lisesinde ve sınıfında orta seviyede bir öğrenci. Son senesini Amerika da tamamlaması ile Re-entry permit seçeneğiyle liseyi Türkiye de tamamlayıp, üniversite sınavında da durumunu görmesi arasında artıları ve eksileri değerlendirmeye çalışıyoruz (sonrasında bize serzenişte bulunmaması için. Bu arada green card ve Amerika da yaşama konusunda istekli). Benzer durum tecrübe etmiş kişilerin görüşlerini de almak isterim.

• benzer durumu biz de düşünüyoruz, arastirdiginiza eminim ama bildiklerimi , dusunduklerimi aktarmak istedim. Biz daha cok Universitede in state olarak daha dusuk bir ucret ödemek için arastirdik. Genelde universiteler en az bir sene o eyaleet yasamanizi, ebeveyne bagli bir çocuk olduğu için aile fertlerinden birinin oarada yasadigina dair vergi, fatura ödemeleri vs gibi kanitlar istiyorlar. Eger sizde yasamayi, yerleşmeyi dusunuyorsaniz , çocuğunuzun gideceği üniversitenin olduğu eyalete yerleşip ( eger aklinizda universiteler var ise) universite konusunda avantaj sağlayabilirsiniz. https://www.greatschools.org/ sitesinden biz eyalet olarak kaliforya dusundugumuz için oradan mesela okul baktik. Egerki universite için odeyeceginiz ucrette indirim dunuyor iseniz, son senesini orada okumak daha iyi gibi. Simdiden basarilar 🙂

• Merhaba, ben şuan lisede hazırlık okuduğumdan 9. sınıftayım. İnşallah 2021 eylülde amerikada 11. sınıfa başlayacağım. Ancak bazı kişilerden duyduğum kadarı ile oraya gittiğimde sene kaybı oluyormuş. Ama bunun aksi yani olması gerektiği gibi 11 den başlayacağımı söyleyenlerde var. Bu konuda bir bilgisi olan var mı? Eğer sene kaybı olacağı doğruysa bunu engellemek için bir şey yapabilir miyim? Teşekkürler.

• Lise kayit ile ilgili yasadklarimi paylasayim . @crazycells belki baska yere tasimak da isteyebilir, bu konuda ayri bir baslik gormedim. Biz ara donem yani somestr sonrasi ikinci yari yili 11. sinif olarak okutmak icin geldik. Kaliforniya eyalet yasalari daha once okunmus ya da su an okudugu sinifi tekrar ettirmiyor, bizim aklimzda oglumuzu 11. sinifi TRde okutmak sonra Amerikada 11. sinifi tekrar ettirmek idi ama yasalar buna izin vermiyor burada, baska eyaletler farkli yasalar uygulayabilir. Sectigimiz okulun bolgesinde bir ev bulmak ile basladi is. Bu arada her okulun baslangic ve ara tatilleri farkli. Daha once baska bir okul terch ediyorduk lakin TRdeki okulun ara tatiline en yakin olan baska bir okulu sectik sonunda. Okul baslayinca aradan cocugu baslatmak isterseniz, ilk donemi zaten dersleri kacirdigi icin, ilk donemin arasi bir tarihten degilde 2.yari yilda baslamasini onerdler. Dedigim gibi okullarin web sayfalarindan ya da imkaninşz olursa okullari gidip gorerek, kayit ofisleri ile konsup detayli bilgi almanizi oneririm. Kayit icin kira kontrati ve iki adet fatura istemiyor, su, elektrik,gaz veya internetten ikisini kabul ediyorlar. Once online kayit yapiliyor sonra okul ile kontaga geciliyor. Okul sizden, yukardaki bolgede oturdugunuza dair evraklari, dogum belgesini (GC olur, pasaport olur), asi kartini, saglik durumunu gosteren formu (okulun web sayfasinda var ve ayrica mail attilar), gecmis okul bilgilerini ve online kayit formunun kopyasini istiyorlar. Turkiyedeki okuldan transkript ozellikle KAPALI ZARFTA isteniyor, IMZALI VE MUHURLU sekilde.Bu formlarin hepsinde imza da isteniyor. TRde ozel bir destek goruyor ise onunla ilgili raporlarini da istiyorlar (yazma zorlugu, dikkat daginikligi, konusma bozuklugu vs gibi ; TR de RAM tarafindan verilen raporunuz varsa bunu İngilizceye cevirtin ya da bunu size İngilizce verebilecek ozel kurumlarda temin edebilirsiniz). Evraklar mail yolu ile ulastiktan sonra size eksikleriniz varsa soyluyorlar. Mesela bizim asilar tam olmasina ragmen MMR asisi 1 yasindan once yapildigi icin tekrar yaptirmamizi ve isletmemizi istediler. Burada yeni oldugumuz icin henuz sigortada yok, bir urgent care buldum, dr muayenesi ve igne icin 250 dolar istediler, ciktim gittim oradan 🙂 Sav-on eczanesine sordum, 125dolar dediler. Okuldaki sekreter hanima sordum, bildigi bir yer var mi diye, County Health Care agency 'nin adresini ve telefonunu verdi, onlarla konusmami onerdi. Orasi ile konustum ve 18 yas alti oldugu icin ucretsiz yapilacagini soylediler ve randevu verdiler. Ertesi sabah klinige gittik, kayit formu doldurduk ve hemsireyi beklemeye basladik. İlginc bir nokta, biz yeni adresi verdik sonra resepsiyonist bizi cagirdi ve GC,SSN icin vermis oldugumuz adresi soyledi, dedim ki biz artik buradayiz. Bir sekilde gocmen burosundan adres kaydi goruyorlar sanirim cunku USCIS ve banka haricinde ilk giris adresimiz yok. Neyse, MMR haricinde, 2 tane menenjit , 1 HPV asisi yapidi. 1 y sonra ikinci dozlar icin tekrar randevu alip gelmemizi istediler. Bazi asilarin uygulama zamanlarinda TR ve ABD arasinda fark var anlasilan. Bir iki asi icinde yasi gelmis zaten. Yeni bir asi karti verdiler, tum eskiler de islendi bu karta. Arzu ederseniz buradan 30 gunluk gecici oglana sigorta yaptirin ya da 1800 numrayi arayin yapsinlar dediler ama biz saglik sigortacisi le gorusecegimşz ve zaten CHIP e girecegi icin orada baska islem yapmadik. Okula asi karnesinin kopyasini verdik ve bize online portal uzerinden bilgileri tekrar onaylatip isi bitirdiler. Ogluma bir matematik bir de İngilizce testi seviye tespit testi uygulandi. Yarin danisman ogretmeni ile konusup alacagi dersler konusulacak. Cuma gunu de kitaplarini almaya gidecegiz. Bu hafta baslatabilirdik ama henuz yol yorgunlugunu tam atmadiklari icin Pazartesi olsun dedik. Bu arada eksik kredisi oldugunu tahmin ediyoruz, TRde gormedigi Amerikan tarihi ve ekonomi dersleri var, o nedenle yaz okuluna alacaklardir diye dusunuyoruz. Irvine da (Kaliforniya) okula servisi yok, ya aile birakiyor cocugu ya da bisiklet, yurume vs seklinde cocuklar okula gidiyor. Devlet okulu bu arada gidecegi lise. Egerki cocugunuz lise donemi getirecekseniz en kotu ihtimalle 11. sinifta getirmenizi oneririm cunku 12. sinif basinda universite secimlerini yapip commonapp uzerinden basvurularini yapiyorlar. Danismanlardan referans mektuplarini aliyorlar, Amerikadaki danismanlarin ogrenciyi tanimasi gerekiyor k referans mektubu yazabilsin. TRdeki okuldan da referans mektuplari ve transkriptin kendinizde kalmasi icin bir kopyasini mutlaka alin. Herkese kolay gelsin. #kaliforniya #lise #egitim #lise kayit

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist elinize saglik. Haklisiniz 🙂 birkac farkli lise basligi vardi; bence tum "liseye gecis" deneyim ve bilgileri tek bir baslikta birlestirebiliriz.

• @cnpist Merhaba, çok teşekkürler detaylı yazınız için. Çok yardımcı oldu yazdıklarınız, henüz erken ama yakında size farklı sorular ile geleceğim 🙂 benim de eşim orange county de, biz de vize işleri çözülür çözülmez yanına gideceğiz ve kızım orda 10. sınıfta liseye başlayacak umarım 2021-2022 döneminde. Irvine liselerine bakıyoruz, 3-4 tane 9 range lik okul var girmesini arzu ettiğimi. Sizinki hangi okulda ve son karar vermeden önce fikirlerinizi bir kez daha dinlemek isteriz 🙂 Çok sevgiler - kolaylıklar.

• @hulyaek merhaba. Bizi University High 'a baslattik. Aslinda yazdigim gibi 11. sinifi bitince tekrar burada 11 okusun istiyorduk ama yanlis bilgi aldigimiz icin ikinci doneme baslatmamiz gerekti. Irvine daki okullarin hepsini internetten arastirdim, okulun bulundugu bolgedeki mahallelere baktim. Karisik demogrfi olan bir okul ariyorduk, biraz da competetavi olsun istedik. Oglumuzun biraz daha mucadele icinde olmasini amacladik. University olmasi sebebi ikinci yariyilin baslangicinin bize en uygun olani olmasi idi. İlk secim Arnold Beckman idi ama tarihler uyusmadigi icin University High oldu. Buradaki okullar cok iyi, genelde uzakdogulu ogrenci agirlikta ve onlar cok caliskan 🙂 asiri hatta 🙂 . Okulla ilgili konularda kimin daha competative kimin daha orta karar oldugunu yorumlardan anlayabilirsiniz. Eger sizin icin isler yolunda giderse, burada okullar Agustos ayinda basliyor, okullari gezip, mumkun olursa counsellar ile konusmanizi oneririm. Biz mesela 2020 Kasimda geldigimizde ogrendik sinifi tekrar edemeyecegini, bir counsellar bize akil verdi, ikinci donem baslatin, simdi baslatsaniz ilk donem cogu dersi kacirdi, notu duser diye. Egitim konusunda tum yorumlar buradaki okullarin cok iyi oldugu yonunda. Devlet okulu olmalarina ragmen herkesin cok ragbet ettigi okullar. Daha once burada ysamis bir arkadasimin yotumu su idi "Jamboree cevresindeki her okul olur" . Arastirma yaparken niche ve greatschools org dan yararlandim. Okullarin tek tek sitelerine baktim, hangisi hangi bolgede yasayanlari kayit aliyor diye. Okul kayit bolgeleri yuvarlak kare degil, bazilari sokagin bir tarafini aliyor birisi obur tarafini, okullarin sayfasinda zone locater var, adresinizi girip hangi okulun bolgesinde oldugunuzu gorebilirsiniz..Biz daha ikinci haftadayiz, daha tam hakim olamadik bazi seylere, mesela oglan kosu takimina girmek istedi, simdi ona rapor verecek doktor pesindeyiz 🙂 . Akliniza birsey gelirse yazin ltf, yeni seyler ogrendikce yazarim. Transkript onemli, mutlaka kapali zarfta, İngilizce olsun ; kendinize de 1-2 kopya alin ayrca okul gene kapali zarfta size ekstradan versin. Universite basvurusunda TRdeki transkript ve USde okudugu okuldan alacaginiz transkript kullanilacak. Ayrica TRdeki okuldan hocalarindan referans mektubu isteyin, Universite basvuru donemi kullanacaksiniz. Size de kolayliklar dilerim, insallah vize isiniz en kisa surede cozulur.

• @cnpist Benden önce yaşadığınız deneyimler ve paylaşmanız o kadar değerli ki benim için şu anda, çok teşekkür ederim. Ben de araştırabildiğim kadar Univercity High ve woodbridge High ı short listimiz yaptık, evde onların kapsayan evlere bakıyoruz zillow da okula göre filtreleyerek. Ama işte vize banı kalkmadan bir girişimde bulunamıyoruz maalesef. Biz son interview aşamasındayız, 31 Martta kalkarsa vize ban ve interview çok ileri tarihe atmazsa, Ağustos okul açılışına yetişeceğiz gibi düşünüyorum umarım. Çok sevindim forumda sizinle denk gelmiş olmaya 🙂 Let's keep in touch! Çok sevgiler!

• @cnpist Bizim bir de oğlumuz var, 19 yaşında, O da Aliso Viejo da bitirdi liseyi son 2 sene, şimdi Irvine Valley e kaydını gerçekleştirdik, o biraz ite kaka okuyan erkek çocuğu olduğu için zorluklar oldu koleje girene kadar, çok şükür bu hafta kolej eğitimine başladı online da olsa şimdilik, ben de size yakında bu tecrübeleri aktarıyor olurum 🙂

• @hulyaek super. bzim oglan da ayni cins 🙂 . Irvive Valley community college mi , oyle anladim. Biz de oglum sisteme tam giremedigi icin universiteye zor gececegini dusunuyoruz, lise sonrasi community college olacak diye dusunuyoruz.
    Devamli paslasiriz artik , cok memnun oldum.

• @cnpist Evet, Irvine Valley community college e girdi. Math ve ESL yeterlilikte zorladılar ama uğraşınca biraz oldu. bu sene de adapte olamayacak ama maalesef sanırım online çünkü tüm dersler, scheduled da değil dersler - istediğin saatte aç dinle şeklinde, istanbula geldi o da. summer 2021 termde düzelir kampüs açılırsa belki daha keyifle gidecek alışacak ama bakalım.

• @hulyaek Bostonda yasayan bir arkadasimin kizi da notlari cok iyi degildi, lise sonrasi community college'a girdi. GPAini yukseltmis ve 2 sene sonunda universiteye rahatca gecmis. Kaliforniyada da GPAini community college da yukseltirse rahatlikla UC'lere transfer olabilir. Online olmasi biraz sikinti, benim oglumda Turkiyede online egitimden hic hazetmedi ve notlari cok dustu , burada hibrit, biraz daha iyi olacagi inancindayim.

• @hulyaek Woodbridge de kizlarini okutmus birisi ile tanisitm. University high'a gore daha az competative oldugunu soylediler. University high da cok fazla uzakdogulu ogrenci var ve hepsi cok caliskan, biraz kulturun getirdigi bir sey bu onlarda. Devamli ders calisip, notlarini yuksek tutmak onlarin kaninda var. Kendi iclerinde cok ceksirler uzakdogulular 🙂 . Onun haricinde iki okul icin de kendisi de cok iyi okullar oldugundan bahsetti.

• @cnpist super! Bir sekilde dogru yoldayiz yani 🙂 umarim gelecek doneme yetisiriz de ikisinden birinde baslayabilir 🙏

• Guncelleme ; Amerikadaki bir liseye ara sinifta transfer oldugunuzda sizin Turkiyedeki notlariniz "gecti" manasinda "pass" olarak yaziliyor Amerikadaki lise not kısmina. Universite basvurusu esnasinda Turkiyedeki ve Amerikadaki transkriptler ayri ayri giriliyor. Kimi universitelere transkript giderken kimisine beyan ediyorsunuz, bu kisim universiteden universiteye degisiyor. Cocuk Amerikada liseye baslasa not sistemi Amerika duzenine gore olmus olacakti ya da baska ulkede basladigi liseyi bitirip Amerikada universiteye basvursa idi uluslararasi ogrenci olarak bir notlama hesaplanacakti ama bizim durumumuzda arada liseye transfer oldugu icin "karisik notlama" durumunda oluyor. Bunlari Kaliforniya icin soyluyorum, baska eyaletler icin de bu sekilde mi, bilmiyorum acikcasi. Lisenin bir kismi yabanci ulkede, bir kismi Amerikada okundugu icin karisk notlama oluyor ve her iki transkript uzerinden cocuklar degerlendiriliyor. Su an AP dersleri alamiyor ama almasida onerilmiyor cunku Turkiyede gorulen dersler de burada sayilacak ve kimisi buraya gore agir, nasil notlama olacak universite girisinde, o kisma gelmedik daha, bilmiyorum; benim anladigim bir matrix uzernden degerlendirme olacak. Su anda lisede aldigi dersler sheltered olarak geciyor, ilk dili İngilizce olmayan cocuklara daha az kalabalik siniflarda daha anlasilir sekilde dersler anlatiliyor, seneye de bu sekilde alacak.

• Mrh, Nj oturuyoruz greencard liyiz,
    Oglumuz ,West New York Middle school bu sene bitiyor.
    . Normal High school mu iyidir,universite gelecegi icin?
    .veya Technology High school mu avantajli Gelecekde kolej veya universite okumak icin

• Merhabalar...Türkiye'de güzel sanatlar lisesi resim bölümünde okuyan kızımızın nasip olurda green card çıkarsa Amerika'da sanat okuluna geçiş yapma şansı var mı?bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

• @Atalay-Kayaalp Sanat okullari genelde lise sonrasi 2 senelik okullar..tabi 4 senelik universitelerde de bolumler var. Sanat agirlikli programlari olan liseler var her yerde..ama arastirmak lazim. Sadece normal lise fakat muzik yada resim programi guclu. Boyle yani. Bizim turkiyede ki gibi degil.

• @Atalay-Kayaalp https://www.helptostudy.com/top-performing-arts-high-schools-in-the-us/
    internette su bilgiyi buldum. Paralı ozel yatılı okullar da var, okullar ile kontak kurup transfer detayi ogrenebilirsiniz. GC olmasa bile yatılı bir paralı liseye giden bir kız ogrenci duydum. Biraz arastırma gerekiyor sanırım. Kolay gelsin.

• Teşekkürler yardımlarınız için.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |