Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

• ⭐⭐⭐

@sadriabi @damladav
    Paylaşımlarınız bizler için çok değerli. Teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• paylaşımda bulunan herkese çok teşekkürler. Gördüğümüz kadarıyla farklı meslek dışı işler yapılsa da herkes halinden memnun, mutlu bence bu en önemli parametre. Herkese başarılar, kolaylıklar dilerim.

• Turkiye'de imza atabilen muhendis, amerika'da imza atamayan muhendis 🙂 Imza atabilen halime gore cok daha iyiyim ama 🙂

• Hepinize mutluluklar. İşiniz gücünüz rast gitsin.
    👍🏻 🙏 🙌

• Makina mühendisiyim takım tezgahları satış servis sektöründe çalışıyordum, diplomam hiç lazım olmadı ömrümde . Burda da bir avrupa firmasında aynı işi home ofise çalışanı olarak yapıyorum , iş icabı abd nin çeşitli eyaletlerinde müşterileri dolaşıyorum , 8 ayda 40bin mile uçuş yapmışım . Burda da iş tecrubeme istinaden diploma sormadılar. Ama abd deki antisosyal izole yalnız hayattan yaşam tarzından hoşnut değilim, iyi kazanıyorum ama Turkiyedeki hayatımı özlüyorum, daha hareketli ve keyifli bir yaşantım vardı (herkesi ülkeden soğutan kirli yoz siyaset politika konusu hariç 🙂 )

• İleti silindi

• @victory, içinde söyledi: Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

Şunu da soruya ilave edebiliriz.
    Şuan elinde bir zanaatı, sanatı olmayan biri sizce Türkiye'de hangi alanda kendini yetiştirirse ABD de faydasını görebilir. Şahsen aşçılığı isterdim. Sizlerin özellikle Amerika'da olanların bu konuda görüşleri nelerdir? Teşekkürler.

Mutfak şefi veya pasta şefi olarak Amerika'da çalışabilmeniz için, elinizde uluslar arası geçerliliği olan bir sertifika (city&guilds sertifikası, WACS onaylı eğitim veren profesyonel aşçılık okulları, Pearson BTEC) olacak ve uluslar arası tanınırlığı, bilinirliği olan bir restoranda veya otelde (mesela Hilton oteller zincirinin birinde mutfakta chef olarak) çalışma tecrübeniz olacak. Eğer elinizde bu tür eğitim sertifikası yoksa restoranı olan bir Türk'ün mutfağında iş bulabilirsiniz veya size referans olabilecek bir aşçının yardımı ile bir yerde iş bulabilirsiniz. Eğer hiçbiri yoksa sizde, mektepli değil de alaylı olan birçok aşçı gibi işe garsonluk veya bulaşıkçılıktan başlayarak mutfakta gelişebilir ve terfi edebilirsiniz. Neyin ne zaman lazım olacağı belli olmaz düşüncesiyle aldığım diploma ve sertifikaları arttırmak için, birkaç yıl önce profesyonel mutfak şefliği/pasta şefliği eğitimi veren bir okula gitmiştim, bunları oradan biliyorum ve o okuldan mezun olanlardan iş bulup ABD, Fransa, İngiltere, Abu Dhabi'ye gidenler olmuştu.

• Turkiye'de ogretmendim, Amerika'da finans uzmaniyim.

• @MySea selam. Finans uzmani olmak icin ne tur asamalardan gectiniz? Dil, finans egitimi, sertifika yada college gibi okuldan egitim mi aldiniz? Kisaca bilgi aktarabilirmisiniz? Bende Tr deki meslegimi burada yapmak istedigimden arastirma icerisindeyim halen.

• @sash Tr deki benzer isi yapiyor olmaniz eger seviyorsaniz buyuk bir sans. Izole ve bireysel yasam tarzi buraya geleli daha 7 ay olmasina ragmen beni de sıkmıs durumda. Ki ben yalnızlıgı seven biriydim ancak buradaki yalnizlik, kalabalik icinde yalnizlik gibi. Avm leri marketleri bile ıssız. Hayat akiyor ama aktıgını hissettirmiyor🙂

• @roccorocco, içinde söyledi: Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

@MySea selam. Finans uzmani olmak icin ne tur asamalardan gectiniz? Dil, finans egitimi, sertifika yada college gibi okuldan egitim mi aldiniz? Kisaca bilgi aktarabilirmisiniz? Bende Tr deki meslegimi burada yapmak istedigimden arastirma icerisindeyim halen.

Oncelikle bilgisayar ve network guvenlik diplomalarim vardi. Bu alanda calismak istemedigim icin once muhasebe kursu bitirdim ve calismaya basladim. Calisirken finans uzerine MBA yaptim. Daha sonrasinda is nedeniyle bir suru finans ve muhasebe alaninda egitimler tamamladim, hala da yilda 4 veya 5 adet degisik eyaletlerde egitimlere katiliyorum, tabii online tamamladigim kurslarda oluyor. Benim is pozisyonum CPA gerektirmedigi icin su ana kadar onu dusunmedim.

• @MySea cevap icin tesekkurler. Muhasebe kursunun süresi ne kadardı? Intermediate seviye ingilizce ile burada kursu tamamlamak mumkunmu sizce? Yoksa kursta zaten mesleki terim ve tanimlari bir sekilde ogrenebiliyormusunuz?

• @roccorocco, içinde söyledi: Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

@MySea cevap icin tesekkurler. Muhasebe kursunun süresi ne kadardı? Intermediate seviye ingilizce ile burada kursu tamamlamak mumkunmu sizce? Yoksa kursta zaten mesleki terim ve tanimlari bir sekilde ogrenebiliyormusunuz?

Benim gittigim kursun suresi 10 haftaydi, ama neredeyse 16 yil onceydi. Simdi hersey cok daha teknolojik ve online.

• Çok güzel ve yararlı bir başlık olmuş , umarım ileride bizde katkıda bulunabiliriz 🙂

• @MySea evet baya olmus sizin. Ben yeni zannettim. Siz bile unutmussunuzdur asamalari. Tesekkurler

• @Good-Luck-Charm, içinde söyledi: Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

@victory, içinde söyledi: Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

Şunu da soruya ilave edebiliriz.
    Şuan elinde bir zanaatı, sanatı olmayan biri sizce Türkiye'de hangi alanda kendini yetiştirirse ABD de faydasını görebilir. Şahsen aşçılığı isterdim. Sizlerin özellikle Amerika'da olanların bu konuda görüşleri nelerdir? Teşekkürler.

Mutfak şefi veya pasta şefi olarak Amerika'da çalışabilmeniz için, elinizde uluslar arası geçerliliği olan bir sertifika (city&guilds sertifikası, WACS onaylı eğitim veren profesyonel aşçılık okulları, Pearson BTEC) olacak ve uluslar arası tanınırlığı, bilinirliği olan bir restoranda veya otelde (mesela Hilton oteller zincirinin birinde mutfakta chef olarak) çalışma tecrübeniz olacak. Eğer elinizde bu tür eğitim sertifikası yoksa restoranı olan bir Türk'ün mutfağında iş bulabilirsiniz veya size referans olabilecek bir aşçının yardımı ile bir yerde iş bulabilirsiniz. Eğer hiçbiri yoksa sizde, mektepli değil de alaylı olan birçok aşçı gibi işe garsonluk veya bulaşıkçılıktan başlayarak mutfakta gelişebilir ve terfi edebilirsiniz. Neyin ne zaman lazım olacağı belli olmaz düşüncesiyle aldığım diploma ve sertifikaları arttırmak için, birkaç yıl önce profesyonel mutfak şefliği/pasta şefliği eğitimi veren bir okula gitmiştim, bunları oradan biliyorum ve o okuldan mezun olanlardan iş bulup ABD, Fransa, İngiltere, Abu Dhabi'ye gidenler olmuştu.

kesinlikle katılıyorum. Ma için kendi 1 yıllık deneyimim turizmci arkadaslara sunu önerebilirim Türkiyede sertifika ve katildiginiz kurslar ne kadar işe yaramiyorsa abd'de ise tam tersi.Aşçılık zor bir meslek degil abd için eğer luxury sekment bir hotelde veya restaurantta calismiyorsanız,ama mesleki yeterlilik ve diliniz varsa ilk basamak için garsonluk cok etkili oluyor temel masraflarinizi karsilamak ve yeteri kadar saving yapmak icin,ama diger işlere göre cok tatli ve kolay para kazanılıyor buda insani rehavete kaptirabiliyor bazen,örn vermek gerekirse calistigim uluslararası hotelde bundan 20yil önce egyptair'de pilot olarak calismis arkadas hotelde line cook olarak calisiyordu herşey insanin kendi elinde.

• @damladav
    Merhaba,
    Bir Psikologa nasihat vermek benim haddim değil, Naçizane fikrim.
    Bence başarı Çok para kazanmak veya Toplum nezdinde itibarlı bir meslek icra etmek değil! İnsanlara faydalı olmak ve sevdiğin mesleği icra etmek. (buna mutluluk diyorum)
    Bebiş için ise, Allah size hayırlı evlat (nesil) nasip etsin, inşallah.

• Turkiye'de eczaciydim (Saglik Bakanligi), burada Lyft yapiyorum 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |