Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Dolar 7.9 , yabancılar yüksekten satıp düşükten aldılar, karlarını yaptılar her zamanki gibi.
    Yazdım daha önceden de geçici fiye.

• gene $ amca 8 lira üzerine çıktı. çıkmazolasıca. artık kimse durduramaz gibi gidiyor.

• Yine birileri iki hafta da parasına değer kattı.

• Günlük piyasa hareketlerini ve aylık para politikalarını bir kenara bırakıyorum. Amacımız belli olduğu için (Fırsatını bulduğumuzda, biriktirdiğimiz Dolar'la ABD'ye göçmek), kura kısa ve orta vadede ne olduğuyla ilgilenmiyorum. Henüz resmen başımıza gelmediği için, AB'nin bizi "Aralık'taki AB Liderler Zirvesi'nde artık geliyor" diye tehdit ettiği yaptırımları da, Biden'ın seçilmesiyle, artık geleceğine kesin gözüyle baktığım CAATSA yaptırımlarını da, şimdilik görmezden geliyorum. Lakin, jeopolitik riskler (Ermenistan, Irak, Suriye, Doğu Akdeniz, Libya) ortadan kalkmadığı sürece, döviz kurlarındaki yükselişin kalıcı olarak durması ya da gerilemesi zaten mümkün değil.

Eniştemizin istifasıyla, uzun zamandır olumlu bir habere aç ve muhtaç olan piyasa, sonunda bir nefes aldı. Muhteremin ekonomide ve hukukta reform söylemleriyle, olumlu gidişat ihtimalini fiyatladı.

Muhterem "acı reçete" ve "ekonomide yapısal reform" dediğinde "umudu" fiyatlayan piyasa, muhterem hemen ertesi gün "Faiz enflasyondan çıkmaz; enflasyon faizden çıkar" söylemine geri dönünce, Merkez Bankası rezervlerinde satacak döviz kalmadığı (Döviz rezervi, Merkez Bankası'nın kura karşı sahip olduğu yegane iki silahtan biriydi. Artık yok) ve muhterem de 24 saat içinde tekrar "Vatandaşımızı faize ezdirmeyeceğiz" söylemine döndüğü (Faiz, Merkez Bankası'nın kura karşı sahip olduğu yegane iki silahtan diğeri. Ama idarede de, onu kullanacak irade yok) için, hiçbir şeyin değişmeyeceğini ve her şeyin eski tas, eski hamam olacağını gördü ve mevcut jeopolitik koşullar altındaki "normal" seyrine geri döndü.

Muhterem "hukuk reformu" dediğinde "umudu" fiyatlayan piyasa, muhteremin 18 yıllık yol arkadaşı "Hakkında hüküm verilmediği halde aylardır tutuklu olan siyasi figürler serbest bırakılmalı" deyip, muhterem hemen ertesi gün kendisini kamuoyu önünde gömdüğünde (istifaya zorladığında) ve bir sonraki gün de 18 yıllık hukuklarını hiçe sayıp kellesini aldığında (istifasını kabul ettiğinde), hiçbir şeyin değişmeyeceğini ve her şeyin eski tas, eski hamam olacağını gördü ve mevcut jeopolitik koşullar altındaki "normal" seyrine geri döndü.

Şimdi, sırf fantezi olsun diye, jeopolitik riskleri de bir kenara bırakıyorum. Ama jeopolitik risksiz bir dünyada bile, seni bugüne getiren hataları aynen yapmakta ısrar edeceğini söylemeye devam edersen, o kur hiçbir zaman düşmez. Einstein'ın durumumuzu anlatan çok güzel bir sözü vardır; "Sürekli aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçlar elde etmeyi beklemek deliliktir" der.

Naçizane fikrim, siz gelin, yine farklı sonuçlar beklemeyin. * Yatırım tavsiyesi değildir. *

• @kingocali Guzel bir paylasim, tesekkurler!

• ⭐⭐

@kingocali Enişte demişken, istifadan beri Damat Bey ortalıkta yok. Öldü mü acaba ? 🙄

• @EzgiLera Katar'da olabilir mi?

• @EzgiLera Çok şükür, daha Rusya, Suudi Arabistan seviyesine düşmedik. Bizdeki siyasi figürler henüz ortadan kaybolmuyor. Zaten, inşallah o günleri hiç görmeyiz.

Dış politikada köşeye sıkışmanın faturası "Küçük Enişte"ye çıkarılmış, adam istifa edip, birkaç sene insan içine çıkamadıktan sonra, muhteremin, özellikle ekonomide zayıfladığını görünce, kendisine karşı parti kurmuştu.

Ekonomide köşeye sıkışmanın faturası da, kendi gevşek, umursamaz tavrı yüzünden, yandaş / muhalif tüm vicdanlarda enişteye çıkarılıyordu. Parti içinde rahatsız olanlar partiden ayrılsa, enişte hem ekonominin, hem de iktidardaki ittifaka salt çoğunluğu, belki de iktidarı kaybettirmenin faturasıyla karşılaşacaktı. O dediğiniz ( hatta dedikleriniz @MySea ), bence, ancak iktidar giderse olabilecek bir şey. Yoksa, Dolar'ı 7'nin altında tutacağız diye 130 milyar Dolar harcanmış, hazinede para kalmamış, iktidar oldukları sürece, iktidarda kimin umurunda? 🙂

Kendisi, büyük ihtimalle, uzun zamandır bakamadığı Amazon'da alışveriş yapıyor, uzak kaldığı "ürün"lerin yeni modellerini deniyordur.

En az birkaç ay daha insan içine çıkamaz. Aralık'ta AB, Ocak'ta CAATSA yaptırımları başlayıp, müteakip birkaç ay içinde muhterem biraz daha zayıflayınca, muhtemeldir ki, önce bir boşanma görürüz. Akabinde, okullarında okuduğu, Amerika'daki zata yakın bir parti kurar.

Yine muhtemeldir ki, birbirlerini çekemez göründükleri, muhteremin kellesini yeni aldığı 18 yıllık yol arkadaşı, "Küçük Enişte"den sonra muhtereme karşı bir parti daha kuran yanaklı, gerdanlı arkadaş ve onların, muhalefetin ortak adayı olacağı söylentileri hala ortalarda dolaşan ağa babası ile bir araya gelip, Voltron'ı da oluşturabilirler. Zira, liderlik kavgasına tutuşmazlarsa, temelde, hepsinin ortak paydası aynı.

Tabii, inşallah yanılıyorumdur ve memlekette ikinci round'un yaşandığını asla görmeyiz.

Ama bence, enişte, Türk siyasetindeki misyonunu henüz tamamlamadı ve bu, maalesef, enişteyi son görüşümüz değil...

• @kingocali Ben MB baskaninin acilen degistirilmesinin, damadin gorevden af edilmesinin ve ertesindeki ekonomi ve adalet reform guzellemelerinin hepsinin bir paket halinde Biden ve ekibine karsi bir ayarlama, bir strateji degisikligi oldugunu dusunuyorum. Zira gorevden alinan MB baskani ve damadin Halk bank davasi ve Trump'in enistesi ile karanlik ve dogrudan iliskileri vardi. Onlari gorevden alarak, bir cesit goz onunden yani vitrinden simdilik kaldirdilar. Cunku her durumda isin ucu saraya dayaniyor. Tum bu degisiklikler ve reform sozleri bir cesit kendini savunma mekanizmasi olusturma cabalari.

• @MySea Son 7 senede, değme fantastik bilim kurgulara (Siyaset Bilimi diyelim) taş çıkaracak öyle gerçeklerle yüzleştik ki, şahsen, bahsi geçen siyasi figürlerin ne zaman takiye yaptığını, ne zaman gerçek yüzlerini gösterdiğini anlamakta güçlük çekiyorum. O sebepten, çevre analizlerimi, şu an söylemekte ve yapmakta olduklarından (ki, onlar da her zaman birbirlerini tutmuyor) ziyade, nereden geldiklerinin tespiti ve nereye gittiklerinin projeksiyonuna dayanarak yapmaya gayret gösteriyorum.

Yine bütün samimiyetimle söylüyorum; inşallah sizin dediğiniz doğrudur ve inşallah işe de yarar. Zira, Biden'ın seçilmiş olmasının göçmenlik işlerini, dolayısıyla benim işlerimi rahatlatıp kolaylaştıracağı varsayımıma ne kadar seviniyorsam, Biden'ın Türkiye ile ilişkiler konusunda Obama'nın politikasını devam ettireceği ve memleketin zorda kalacağı öngörüme de o kadar üzülüyorum. İnşallah dediğiniz gibi olur ve hem bizim işler, hem memleketin işleri yoluna girer. Fikrinizi paylaştığınız için teşekkürler.

• @kingocali, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@MySea Son 7 senede, değme fantastik bilim kurgulara (Siyaset Bilimi diyelim) taş çıkaracak öyle gerçeklerle yüzleştik ki, şahsen, bahsi geçen siyasi figürlerin ne zaman takiye yaptığını, ne zaman gerçek yüzlerini gösterdiğini anlamakta güçlük çekiyorum. O sebepten, çevre analizlerimi, şu an söylemekte ve yapmakta olduklarından (ki, onlar da her zaman birbirlerini tutmuyor) ziyade, nereden geldiklerinin tespiti ve nereye gittiklerinin projeksiyonuna dayanarak yapmaya gayret gösteriyorum.

Yine bütün samimiyetimle söylüyorum; inşallah sizin dediğiniz doğrudur ve inşallah işe de yarar. Zira, Biden'ın seçilmiş olmasının göçmenlik işlerini, dolayısıyla benim işlerimi rahatlatıp kolaylaştıracağı varsayımıma ne kadar seviniyorsam, Biden'ın Türkiye ile ilişkiler konusunda Obama'nın politikasını devam ettireceği ve memleketin zorda kalacağı öngörüme de o kadar üzülüyorum. İnşallah dediğiniz gibi olur ve hem bizim işler, hem memleketin işleri yoluna girer. Fikrinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Nasil ki Rusya BM'ye isid petrolleri uluslararasi teror vs dosyalarini haftaya verecegim dediginde bir anda Rusyaci olup, demokrasi vs olaylarini rafa kaldirdilar ise , bakarsiniz belki hayra vesile olur Biden 🙂 Sizde nasil derler... Dinsizin hakkindan imansiz gelir 🙂

Vay bee... eskiden okur yazardik bir seyler siyaset ve uluslararasi iliskiler ile alakali 🙂 Simdi derdim jaguara transmission takayim 500hp uzerine cikarayim vs vs 🙂

yani siyaset islerine artik cokta seeetmiyorum 🙂

• @semavi E, biz niye oraya gelmeye çalışıyoruz abicim? 🙂

İmansız, dinsizin hakkından geliyor da, "dinsiz" yenilgiyi kabul edene kadar, olan bize oluyor. "Rus kardeşlerimiz"in yörüngesine girene kadar, kaç ton domates çöpe gitti; kaç otel kapandı? Bizimki "Papazı vermem" diye tutturdu; biz aylarca vize alamadık.

Burada, ABD temsilcilikleri açılacak mı diye siyasete bakmak zorundayız. Kur ne olacak diye siyasete bakmak zorundayız. Yarın sabah uyandığımızda köprü başında tanklar, havada Cobra'lar, F-16'lar olacak mı diye siyasete bakmak zorundayız. Siyaseti takip etmeden, seyahat özgürlüğümüzden yararlanamıyoruz, paramızın değerini koruyamıyoruz, hatta hayatta bile kalamıyoruz.

Orada, Cumhuriyetçi başkan geliyor. Sen işini yapıp, paranı kazanıp, vergini veriyorsun. Demokrat başkan geliyor. Sen işini yapıp, paranı kazanıp, vergini veriyorsun. Ha, başkan Demokrat olunca, biraz daha fazla vergi veriyorsun. Ama o zaman da, daha fazla hizmet alıyorsun.

Son 4 senedir, geride bıraktığımız Amerikalı dostlar bile önce politize, sonra polarize olmuş olsalar da, oralarda hala, kimse bizim kadar siyaset takip etmek zorunda kalmıyor. Biz de, bir mucize olup, 38.000'e sıra gelsin de, bizim de tek derdimiz V-Rod Muscle'ımız, Challenger Demon'ımız, Escalade Platinum'ımız olsun diye kasıp duruyoruz işte.

Jaguar'ın, Hint malı olduktan sonra, kendine has karakterini kaybetmiş, maalesef, Lexus'tan, Acura'dan farksız hale gelmiş olması tespiti ve bir gün, bizim kafamızın da, sizlerinki kadar (bütün CPU'muzu, sevdiğimiz, istediğimiz şeylere harcayabilecek kadar) rahat olabilmesi dileğiyle, bizim buralardan, sizin oralara selamlar, saygılar...

• @kingocali her sey gonlunuzce olsun...

Jaguar fani degilim, simdilik en ucuza en guclu buldugum luks arac 🙂 Biraz hobi amacli...

Siyaset iyidir... Fazla saclardan kurtarir insani 🙂

• jaguar deyince benim aklıma hep aşağıdaki haber geliyor. Gene korkaklık ve garanticilik, bu koç grubu aynı şeyi turkcell ilk kendilerine teklif edildiğinde de korkup yapmamışlardı.
    TATA sefasını sürüyor, volvo'yu da almaya çalışmadılar onu da çinliler aldı götürdü...

• ⭐⭐

@DustyBlue korkaklık olarak görmüyorum Koç'un o hareketi mantıklı hareket. Land rover ve jaguar tek pakette satıyorlardı 2.3 milyar dolara ama alınacak şirketlerin kendi içinde borçları vardı iki markanın 4.2 milyarlar dolar borcu vardı yani aslında koç bu markaları alırken 6.5 milyar dolarlık harcama yapacaktı.

Koç holding 2020 piyasa değeri 7 milyarlar dolar. Jaguar satış olayı 2008 yıllarında yaşandı Koç'un o dönemde çoğu markasını satmak zorunda kalacaktı almak için.

Rahmi Koç'un da dediği gibi "Tata şanslıydı, çünkü alır almaz dünyada lüks araçlara olan ilgi ve talep artmaya başladı." ilgi ve talep olmasaydı Tata da Ford gibi zarar edip satışa çıkarırdı.

• Dolar bu hızla gıderse hıcbır seye sahıp olamıcaz. Şuraya bakarmısınız nasılda yükselişte https://dovizmix.com/doviz/tumu/usd/1

• @Ramazan, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@DustyBlue korkaklık olarak görmüyorum Koç'un o hareketi mantıklı hareket. Land rover ve jaguar tek pakette satıyorlardı 2.3 milyar dolara ama alınacak şirketlerin kendi içinde borçları vardı iki markanın 4.2 milyarlar dolar borcu vardı yani aslında koç bu markaları alırken 6.5 milyar dolarlık harcama yapacaktı.

Koç holding 2020 piyasa değeri 7 milyarlar dolar. Jaguar satış olayı 2008 yıllarında yaşandı Koç'un o dönemde çoğu markasını satmak zorunda kalacaktı almak için.

Rahmi Koç'un da dediği gibi "Tata şanslıydı, çünkü alır almaz dünyada lüks araçlara olan ilgi ve talep artmaya başladı." ilgi ve talep olmasaydı Tata da Ford gibi zarar edip satışa çıkarırdı.

Yanılmıyorsam daha öncede 1 Euro'ya satilmisti jaguar 🙂

Saab içinde yaygara kopardılar... Olmayacağını bile bile batı bizi kıskanıyor muhabbeti çıkarmak için...

Saab şirket olarak 5 para etmez, batak ve artik ürün üretemeyen bir firma idi...

Zaten kimse de doğru durust ilgilenmedi...

Çok çok az firma kalacak otomotiv sektöründe

Yakında Mazda toyotada birleşir bu gidişle..

Sanırım psa ile Fiat birlesecek...

Bakalım neler göreceğiz...

• ⭐⭐ Banned

Saabı dünya anlamadı kapasitesi yetmedi bizim neyimize ki Barzo tofaş reno kültürünun ülkesine mi satacaklar? Ezber bozan linea varken

• @Calibraturbo, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Saabı dünya anlamadı kapasitesi yetmedi bizim neyimize ki Barzo tofaş reno kültürünun ülkesine mi satacaklar? Ezber bozan linea varken

Saab otomotiv dunyasina hos bir seda katti.

Hala garajimdaki 9-5 wagonu ayaga kaldirmaya calisiyorum...

Lakin satis rakamlari cok cok yetersizdi ve ne teknolojisini ilerletmesine nede caga ayak uydurmasina yeterli olamadi.

Son donem zaten copy paste GM arabalari ile gecti...

Saygi duyuyorum kesinlikle ama garajimdaki 2007 9-5 wagon ile 2001 V70i kiyasladigimda, Volvo kesinlikle bir gomlek ustun... O bile dayanamadi zaten satildi...

Velhasil, bana gore, saab guzel bir girisimdi ve tarihteki yerini aldi ve miadini coktan doldurmustu...

Benzer Başlıklar

• 8
  • 7
  • 403
  • 13
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |