Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @nevzatyildizz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal Tabiki para için yapıyorlar burada kimsenin aksini düşündüğünü sanmıyorum zaten bizi düşünseler bu kapanma için turizm sezonunu beklemez binlerce insan ölmeden önce kapanma yaparlardı. Ben bunların bu zamana kadar senin benim için bir şey yaptığını hiç görmedim ancak şu da bir gerçek ki aşılama bu kadar yavaşken kapanma olmadan virüsün bitmesini bırak azalması bile imkansız. Her gün bu kadar insan kaybediyorken kapanma gerekliydi ama onların umrunda olan ölen insanlar falan değil sadece PARA. Sağlık için yapılması gereken bir şeyi para için yapmaları vatandaşın bunların gözünde ne kadar değersiz olduğunu gösterir ancak kapanmayı yanlış bir karar yapmaz. Hiç sanmıyorum ama umarım şu 17 günde insanlar evlerinde otururken ne kadar kötü bir durumda olduğumuzu ve neden bu durumda olduğumuzu düşünürler de en azından bundan sonrası için bir umut olur. Sen gitmiş kurtarmışsın kendini umarım bu sene darısı bizim başımıza 🙂

Tedbir almak dogru karardir ama yanlis nufus ve yerlesim politikasi yuzunden insanlari eve hapsetmek sonuna kadar yanlis bir karardir. Insanlarin ustuste yasadigi milyonluk sehirler kurmak, tepis tepis toplu tasima araclarina bu insanlari mahkum etmek ve gecim derdi yuzunden bir gun bile tatil yapmaya korkan insalara calisma demek bana cok dogru gelmiyor.
    Kendimi kurtarmis olarak gormuyorum, sevdiklerimiz oradayken alinan kararlardan bizde etkileniyoruz. Bu tavrim yanlis anlasilmasin, elestiri mahiyetindedir. Yoksa viruse inamayanlardan degilim. Keske hersey bir an once normale donse.

• @sigmoidalmammal Mevcut şartlar altında kapanma olmadan bir ilerleme olmayacağı için kararı doğru görüyorum ancak dediklerinde haklısın bu zamana kadar gerek pandemi dönemindeki gerekse pandemi döneminden önce son 10 yıldaki yanlış politikalar sonucu bu haldeyiz. Maalesef bugün pandemi bitse her şey normale dönse dahi biz bu saatten sonra kolay kolay normale dönemeyeceğiz.

• @tugba_nyc_love profilinizi inceledim ne kadar gitmek istediğinizi gördüm okuduğunuz bölümü bana yazarsanız size yardımcı olabilirim bana [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metehndogn forumda bu sekilde gizli sakli islere izin vermiyoruz maalesef, yardim yonteminizi acik bir sekilde buraya aktarabilirsiniz.

• @sigmoidalmammal Yanlışlarına ve eksiklerine rağmen olmalı dediğim ve desteklediğim kapanma ile şu anki durumun hiç alakası yok maalesef. 83 milyonluk ülkede yaklaşık 30 milyon insanın yasaklardan muaf olduğu söyleniyor. Sokaklar, marketler, trafik normalden daha kalabalık. Biz kapanmadık sadece küçük esnafın iş yerlerini kapattık. Teknesi olana denize açılmak serbest, 5 yıldızlı otelde kalana denize girmek serbest, turiste zaten her şey serbest, garibana her şey yasak. Yine, yeniden bir işi daha elimize yüzümüze bulaştırdık.

• @nevzatyildizz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal Yanlışlarına ve eksiklerine rağmen olmalı dediğim ve desteklediğim kapanma ile şu anki durumun hiç alakası yok maalesef. 83 milyonluk ülkede yaklaşık 30 milyon insanın yasaklardan muaf olduğu söyleniyor. Sokaklar, marketler, trafik normalden daha kalabalık. Biz kapanmadık sadece küçük esnafın iş yerlerini kapattık. Teknesi olana denize açılmak serbest, 5 yıldızlı otelde kalana denize girmek serbest, turiste zaten her şey serbest, garibana her şey yasak. Yine, yeniden bir işi daha elimize yüzümüze bulaştırdık.

Bu kapanma degil insanlar icin ev hapsi. Baska bir aciklamasi yok. Akil ve mantik terk edileli cok uzun zaman oldu maalesef. Boyle bir kapaniyormus gibi ev hapsine sonuna karsiyim. Bulas riskini azaltmadigi gibi insanlarin psikolojisi ile de oynuyor.

• Turkiye'de yasayan birkac tane arkadasim var, su anda evde kapanmis olmalari lazimken dunden beri FB uzerinden sokak sokak, cadde cadde resimler paylasiyorlar. Gordugum kadariyla herkes disarida!

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Turkiye'de yasayan birkac tane arkadasim var, su anda evde kapanmis olmalari lazimken dunden beri FB uzerinden sokak sokak, cadde cadde resimler paylasiyorlar. Gordugum kadariyla herkes disarida!

Isin garipligi o zaten kapanma varsa neden herkes disarida yoksa neden 65 yas ustu ve cocuklari eve kitliyorsunuz. Garip kararlar, daha da garip uygulamalar...

• Turkish kapanma hic bir faydasi olmaz insanlar hergun ise gidip gelecek toplu tasima araclari dolu olacak maalesef ulkemiz bu konuda da sinifta kaldi

• ⭐⭐ Banned

Kapanma felan yok arkadaslar ankarada millet sokakta. Kalantor yandaşlar ferrari corvet vb arabalarla yarıs yapıyor hatta

• ⭐⭐

...kalabalik nufuslu sehir ve bolgelerde insanlari kapatmaki cok zordur.zaruri ihtiyaclar cok oldugu icin kapanmakda kolay olmaz.6 ay veya bir yil daha bu lanet virusle yatip kalkacagimizi zannediyorum,allah sukur australya cok iyi, hayat tedbirli devam ediyor.baska ulkelerden vatandaslardan baskasi gelmedigi mnicin virus getirme korkusu az oluyor,gelen vatandas mecburen 14 gun karantinada kaliyor.
    .kendim alis veris merkezlerine pek gitmiyorum, yakinimda bir kac futbol sahasi var cumartersi pazar gunleri gidip bir kenardan futbol izliyorum.bu lanet virusun manevi baskisida buyuk zelzeler gibi yillarca unutulmiyacak diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sir-altan avustralya olayı aştı zaten 5000 kişilik konser verildi. uçakta 1 kişi çıktı diye 14 gün ülkeyi kapattılar. Yapılacak hamle belli fakat bunu esnetirsen ki bu kişiler Türkse ...... çıkarırız belediyeler muaf insanlar için ek sefer koyar mı böyle bir mantık olur mu ondan mantık yürütüp Türkiye için hiçbir ön görü söylenemez. En büyük korkumuz başımızda ki insanlar kim oldukları önemli değil birilerine söz verdiler. Bu sözleri tutmaları karşılığında altın - para yada ne ise alıyorlar. Bu verdikleri sözler zamanla ortaya çıkacakta ne sözler olduğunu bilmiyoruz ve tehlikenin ne kadar büyük olduğunu da. İstanbulda yaşayanlar bilir ağaoğlu zırt pırt rezidanslar yapardı bu rezidansların tamamını sadece araplara satardı atıyorum 80 katlı ise 2 kule sadece araplara satılırdı. Sonra daha kanal istanbul bir şey yok arap tvlerde emlak sektöründe evlerin reklamı dönüyor. Ülke korona ile ölüyor yoğun bakımda tünelin ucunda ki ışık bir gözüküyor bir sönüyor fakat bunlar haftaya inşaat başlayacak diye beyan veriyorlar. Bu yapılacak kimse durduramaz diyorlar. 17 mayıstan sonra bilim insanları bas bas bağırıyor evdeki insanlar bir anda sokağa normalleşme adı altında çıkınca bu 17 günlük kapanma hiçbir şey yaramayacak. Ölümler inmiyor. Yasak diye kimse tahlil yaptırmıyor. Sonra da günlük vaka sayısı düşüyor ayyy ne güzel diye seviniyorlar. Turizm tehlike de Putin 15.000 adet rezervasyonu bir anda yasak dedi ve rusyadan gelecek yıl bazında turistleri engelledi. Bizler hemen rusya getir aşını üretip şirinlik yapıyoruz acil onay koduyla geçti. Oldu mu elimizde 4 aşı kim ne kadar bilgisi var hangi aşıya vücudun tepkime verecek kimse bilmiyor. Yoğun bakımda kaç kişi var tepkime yüzünden kalbinden yada başka bir sorunla yatanları söylemiyorlar. Ondan burada ayakta kalıyorsan yurtdışı bir sorun olunca bu mu sorun ya diye güleceğiz eminim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yukarıda ki yorumda yazmıştım Türk milleti buldu mu ...... çıkarırız diye şimdi okuduğum haberde geçen yazı
    "45 kez test yaptıran, aşıya rağmen koronavirüse yakalanan vekilleri biliyoruz"
    haberin tamamı

• FB_IMG_1619962762578.jpg

• Türk işi kapanma

• ⭐⭐

@nevzatyildizz, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Türk işi kapanma

.sayin cumhur baskaninimiz bir yere gidiyorsa yakinlarinda 3000 koruma oluyor.....iyi kapanmalar...

• Her şey gariban Türk halkına yasak bizim görevimiz köleler gibi hizmet etmek...
    Bu arada Dolar yine yükseldi... 😕
    Abd Merkez bankası faiz arttıracakmış bu yüzden daha da yükselebilir. 😕

• ABD merkez bankasi FED, covid etkisi ile ABD'deki enflasyonu kontrol altinda tutmak adina (2.5 ve 3.0 seviyelerini gormesini istemiyorlar), tahvil faizlerini arttirarak, tum dunyadaki ve ABD'deki buyuk sirketlerdeki dollarlari geri toplamayi planliyor. Hazine bakani Yellen dun bunun sinyalini veren bir aciklama yapti. ABD hazine bakanligi ve FED bu sekilde aciklamalarla piyasalara hem ayar verirler hemde nabiz olcerler. Tepkileri analiz ederler. Ama bir yandan da onumuzdeki surecte atmayi planladiklari adimlar hakkinda ipucu verirler.

Eger faiz arttirimina giderlerse ki, kesin gidecekler ama zamanlamasi henuz kesin degil (tahminim yaz sonunda baslayacak ve 2022 yili boyunca etkisi devam edecek), gelismekte olan ulkelerdeki dollar (yatirimlar) ABD'ye geri doner. Bu durumda, ekonomik altyapisi duzgun olmayan ulkelerin para birimleri dollar karsisinda deger kaybina ugrarlar. Iste Turkiye ve TL de ic ve dis ekonomik ve siyasal dinamiklerden dolayi bu kategoriye giriyor.

• ⭐⭐

...bu konu acildigi zaman turkiyede tatildeydim,6 liranin altinda 2000 dolar almistim.2014 yilinda yaz aylarinda tatildeydim,2 liradan 3000 dolar almistim,amarikaya gidip geldigim icin dolar alip kasamda tutuyordum,,iki yil sonra filan bir daha turkiyeye gidersem her halde 10 veya 12 liradan dolar alirim,turkiyede biraz kira gelirim var ordan biriken parayla amerikan dolari aliyorum

.turkiyede yasayipda parasi olanlar icin dolara yatirim yapmak karli isdir diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐

Dün ABD'de enflasyonun beklenenden yüksek çıkması üzerine FED'in "gerekenleri yaparız" diyerek sıkılaşmaya gideceğinin sinyallerini vermesi Doların TL karşısında değer kazanmasına sebep oldu ve uzun zamandır atlayamadığı 8,4 TL sınırını geçti. Zaten FED'in eninde sonunda sıkılaşmaya gideceği biliniyordu ama sanırım biraz erken oldu 🙂

Şu anda bayram dolayısıyla Türk piyasaları da kapalı olduğu için fiyatı belirleyici baskın taraf yurtdışı piyasaları oluyor. Bayram sonrasında gidişat nasıl olacak göreceğiz.

Not: Mesajı yazdığım an itibariyle Dolar / TL 8.48'den işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |