Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @jamel86

Kisaca, Bilal'e anlatiyormus gibi:

Her dert icin deva olan nedir?
    Cevap: Matematik

Turkiye'de 1 big mac meal = 25TL = 2.55 Euro = $3
    Almanya'da 1 big mac meal = 8 Euro = $9.35
    ABD'de 1 big mac meal = $6

Turkiye'de haftada 1000 TL kazanirsan, 40 big mac meal yersin.
    Almanya'da haftada 1000 Euro kazanirsan, 125 big mac meal yersin.
    ABD'de haftada $1000 kazanirsan, 166 big mac meal yersin.

Yani demem o ki; parayi ABD veya Almanya'da kazan veya $/Euro cinsinden kazan, Turkiye'de harca. Iste Almanya'dakilerin felsefesi bu. O yuzden geriye donmuyorlar.

• @jamel86 Alman Devleti'ne kagit ustunde bosanmislar gibi gosterip, beraber yasadiklari halde kadin magdur olmus numarasi yaparak kiralarini devlete odetip, sosyal yardim alan ciftlerden bahsediyorsunuz. Bu karaktersiz insanlarin Almanya'ya nankorluk etmesi cok normal. Keske Almanya bunlari tespit edip oturumlarini ya da vatandasliklarini iptal etse ama olmuyor iste. Bu dunyada kotuler her zaman kazaniyor. Alman Devleti onlari iyi yasatmaya, onlarda Almanya'yi kotulemeye devam edecek. Cok takmamak lazim.

• @jamel86 @jamel86 çok basit. Yeni gelen her zaman ucuza çalışır. "Şimdi onlar gelirse bizim kazancımız düşer, bir de gelirlerse onlarla mı uğraşacam" kafası aslında. Almanya'daki çoğu türk 1960-1980 arası gidenler ve çoğu yokluk gördükleri için aşırı cimri insanlar(En azından kendi çevremden gördüğüm kadarıyla) Mesela Kanada'da, İngiltere'de yaşayan tanıdıklarım var hiçbirinden "Yauw kanada bitti domatesi daneynen alıyok yeenim" dediklerini duymadım.

Ayrıca, neden dönsünler ki? Adam 1 bozduruyor 9 alıyor.

En azından şu görsel açıklayıcı olur sanırım 😃 alt metni

• @ahmetty "Yauw kanada bitti domatesi daneynen alıyok yeenim" sesli güldüm. Sen bu işi çözmüşsün. Gercektende boyleler. 50 yil olmuş gideli halende almanya kötü diyip birtürlü turkiyeye gelmiyorlar. Her nedense bizim alamancilar hep antalyada yaz tatilinde görüyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐

@kaanvercetti bunu sürekli soruyorsun 😃 alacaksan alsana artık

• @jamel86, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

u forumda binlerce insan eşini ailesini arkadaşını bırakarak geliyor da bunlar çifte vatandaş oldugu halde neden dönmüyorlar. Ortada bir dümen var anlamadım

ikiyüzlülük sebebiyle olabilir. yani bilgisizler, yaşamamışlar. euro bozdurunca burada lüks yaşıyorlar. sanki biz de öyle yaşıyormuşuz gibi sanıyorlar. Bir de bazı almanya'daki türkler türkiye'de ev kirası yok, herkesin yeri var falan sanıyorlar. sokaklar cıvıl cıvıl diyorlar. halbuki işsizlikten dolayı cıvıl cıvıl. yani onları anlamak imkansız. ama ikiyüzlülük, bilgisizlik ve cehalet sebebiyle denilebilir.

• @rasul1995 Bence tam tersi herseyin farkinda ve bilincindeler. Euro, TL karsisinda degerlendikce, Almanya'da veya Avrupa'da kazandiklari para ile Turkiye'deki alim guclerinin arttigini elbette biliyorlar.

Turkiye'deki bankalardan kredi cekiyorlar, o para ile Turkiye'de ev aliyorlar ve Euro/TL paritesinin verdigi buyuk avantaj ile krediyi rahat rahat geri oduyorlar.

Ayni sekilde Turkiye'ye tatile gidiyorlar ve hic sikinti cekmeden bol bol harcayarak rahat rahat yiyor, iciyorlar ve geziyorlar. Yine TL nin deger kaybetmesi sayesinde.

Bu durumda tabii ki simdiki iktidari desteklerler ve bu Turkiye'deki ekonomik durumun cok iyi oldugunu dusunurler.

Malesef, ayni dusuncede olan ABD veya baska ulkelerde yasayan cok Turk var. Size soyle yazayim, cevremde tanidigim Turklerdeki son yillardaki trend soyle: 10 ay hardwork calis, para biriktir ve 2 ay Turkiye'ye git, hayatin tadini cikar.

Giresunlulardan, Turkiye'de firsattan yararlanarak (millet borcundan dolayi satmak zorunda kaliyor veya normalde satamadigi icin fiyatta zaten indirim yapmak zorunda kaliyor) 4-5 katli komple apartman alanlar var. Birde bunu cok buyuk bir is yapmis gibi ovunerek anlatiyorlar.

Yani bunun bilgisizlik veya cahillikle bir alakasi yok. Bu tamamen acgozluluk, bencillik ve firsatcilik!

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

lgisizlik veya cahillikle bir alakasi yok. Bu tamamen acgozluluk, bencillik ve f

'Dolar kurunun yukselmesine EN AZ Almanya'da ki gurbetci kardesim kadar uzuluyorum' cumlesinden sizce uzuntu mu cikar 🙂

2005-2010 arasi sicak para, Avrupa birligi uyum yasalari vb derken yasadigimiz o gorece rahatlama doneminde hic bir gurbetci akrabamin yada ABD'de yasayanlarin sesi cok cikmiyordu...

Bende 2009da gelip doktora kabulu aldim... 1300 dolar civari vereceklerdi ama lojman 350 dolardi... TRde aldigim is teklifi ise 2500 dolar civarina geliyordu...

Turkiye parasi olana harika bir yer...

Amerika 'Turkiye'de calissam da bir yere gelemiyorum, alt gelirden kurtulamiyorum.. Kafamda calisiyor, caliskanimda... diyenler icin harika bir yer...

Benimde planlarda var Alllah uzun omur verirse...

2 emekli maasi bir ev kirasi bagla... en dusugunden... 3bin dolar...

Git TR'de bahcende ot kaz, o zaman kalirsa bulmaca coz... Ben amarigadayken diye anlat dur...

• @MySea katılıyorum. Herkes her şeyin farkında refah ülkelerinde fink atıp burayı övenler saf kötü.

• @semavi, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

lgisizlik veya cahillikle bir alakasi yok. Bu tamamen acgozluluk, bencillik ve f

'Dolar kurunun yukselmesine EN AZ Almanya'da ki gurbetci kardesim kadar uzuluyorum' cumlesinden sizce uzuntu mu cikar 🙂

2005-2010 arasi sicak para, Avrupa birligi uyum yasalari vb derken yasadigimiz o gorece rahatlama doneminde hic bir gurbetci akrabamin yada ABD'de yasayanlarin sesi cok cikmiyordu...

Bende 2009da gelip doktora kabulu aldim... 1300 dolar civari vereceklerdi ama lojman 350 dolardi... TRde aldigim is teklifi ise 2500 dolar civarina geliyordu...

Turkiye parasi olana harika bir yer...

Amerika 'Turkiye'de calissam da bir yere gelemiyorum, alt gelirden kurtulamiyorum.. Kafamda calisiyor, caliskanimda... diyenler icin harika bir yer...

Benimde planlarda var Alllah uzun omur verirse...

2 emekli maasi bir ev kirasi bagla... en dusugunden... 3bin dolar...

Git TR'de bahcende ot kaz, o zaman kalirsa bulmaca coz... Ben amarigadayken diye anlat dur...

sayın @semavi resmen beni anlatmışsınız 🙂 ne kadar okusakta ve çalışsakta hep aynıyız bir türlü yükseliş yok, gözümüz fazlasında değil optimal düzeyde.

• ⭐⭐⭐⭐

@rasul1995, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@jamel86, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

u forumda binlerce insan eşini ailesini arkadaşını bırakarak geliyor da bunlar çifte vatandaş oldugu halde neden dönmüyorlar. Ortada bir dümen var anlamadım

ikiyüzlülük sebebiyle olabilir. yani bilgisizler, yaşamamışlar. euro bozdurunca burada lüks yaşıyorlar. sanki biz de öyle yaşıyormuşuz gibi sanıyorlar. Bir de bazı almanya'daki türkler türkiye'de ev kirası yok, herkesin yeri var falan sanıyorlar. sokaklar cıvıl cıvıl diyorlar. halbuki işsizlikten dolayı cıvıl cıvıl. yani onları anlamak imkansız. ama ikiyüzlülük, bilgisizlik ve cehalet sebebiyle denilebilir.

Bugün dükkana geldi bi tane kadın. Ağzından çıkan ilk kelimede ''Avrupacı'' olduğunu anladım. Almancı değil de Belçikacıymış kendisi. Karı koca çalışıp 2 şer binden 4000 euro ya zor geçindiklerini, ellerinde fazla para olduğunda devletin hesap sorduğundan, 800 yuro cuk işsizlik parasıyla 6 aydır burada idare etmeye çalıştığından şikayet etti durdu. Dönün geri, niye avrupanın pisliğini çekiyorsunuz madem dediğimde klasik, Alıştık, çocuklar orda büyüdü, işimiz evimiz borcumuz var orada gibi klişelerle geçiştirdi. Bizler burada harika bir hayat yaşıyormuşuz, kıymetini bilmeliymişiz. Herşey çok ucuz ve hayat çok rahatmış. Duyan avrupada yaşayan sadece Türkler değil, tüm milletler buraya gelmek için can atıyor da biz almıyormuşuz sanır. Çok üzüldüm haline kadıncağızın 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar ay kıyamam teyzeme çok hüzünlendim abi gözümden 2 damla yaş düştü.

• @jamel86, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Almanya'da yasayan turkler neden türkiyeye geldigi zaman, almanya bitik Almanya'da geçim zor almanya kötü turkiye süper herkes turkiyeyi kıskanıyor derler. Bilgisi olan varmı? Hayır yani bu insanlara neden turkiyeye dönmüyorsun sorusu soruldugu zaman eeeee ammaaaa yaaaaniiiii orada arkadaşlarim var cocuk okula başladı gibi cevaplar veriyorlar. Bu forumda binlerce insan eşini ailesini arkadaşını bırakarak geliyor da bunlar çifte vatandaş oldugu halde neden dönmüyorlar. Ortada bir dümen var anlamadım

Bilal'e anlatır gibi kendi mukayasem birebir araştırmam 7 ay öncesine ait

IMG_20201031_214047.jpg

• Almanya'da 1 askeri ucret maaşıyla Mercedes almak çok kolay. Turkiyede Mercedes degil tofaş için 15 maaş beklemen lazim

• Almayada 1 kilo et icin 1 saat bile çalismazsin ama turkiyede 1 gun 1 kg et icin çalışırsın.
    Ben yarim saatte abd de 1 kg et alabilirim turkiyede en az 8 saat.

• @jamel86 amaç ne acaba? Neyi söylemeye çalışıyor bunca insan? Kılışdaroğluna oy vermeyimi vs Türkiye düşmanlığımı? Ne bu şimdi başa sarıp duruluyo?devlet kötü tamamda olay nefret söyleminden öteye gitmiyor??hani siz sanıyormuşsunuz üretim sahibi dolar euroyla 8 kat farkımız yok?lafta tarım yok üretim yok sonra neden ekonomi bu halde.ama zaten böyleydi ve dolar 2 liraydı.ama faizden ordan burdan yediriyordular dolar artmıyordu.sonra bişeyde denmiyo unlike yiyoruz bide foruma yazarken sıraya koyuyorlar! İnsanları yanıltmayın amerikada yaşamasak gaza gelecez ya siz trumpla aynı maaşı alıyosunuz yada etim kilosu 7dolar..nerde O yarım saatlik et? Bn 2009 krizinde iyi bi saatlik kazancım vardı et 20 dolardı benzin 2.20 .. bnm wat arkadaşım para biriktircem diye 50centlik noodle yiyodu adı tunç tu noddle a tunç diyorduk.oda gezmeye param kalsın diyodu haftalık 300 dolar kazanıp 77dolar kalmaya para veriyordu..

• @mahmutenis evet arkadaşlar bir alamancı zihniyeti bulduk. Yazisini okursanız cevabi sizde bulabilirsiniz. Amerikada çikolata ile karin doyuruluyormuş ve arkadas Green card a başvurmuş bunun gibiler kazanir isteyen kazanamaz

• @ugurfbtr Türkiyede satılan neredeyse diğerinden 5 kat fazla km. yapmış.

• @mahmutenis, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@jamel86 amaç ne acaba? Neyi söylemeye çalışıyor bunca insan? Kılışdaroğluna oy vermeyimi vs Türkiye düşmanlığımı? Ne bu şimdi başa sarıp duruluyo?devlet kötü tamamda olay nefret söyleminden öteye gitmiyor??hani siz sanıyormuşsunuz üretim sahibi dolar euroyla 8 kat farkımız yok?lafta tarım yok üretim yok sonra neden ekonomi bu halde.ama zaten böyleydi ve dolar 2 liraydı.ama faizden ordan burdan yediriyordular dolar artmıyordu.sonra bişeyde denmiyo unlike yiyoruz bide foruma yazarken sıraya koyuyorlar! İnsanları yanıltmayın amerikada yaşamasak gaza gelecez ya siz trumpla aynı maaşı alıyosunuz yada etim kilosu 7dolar..nerde O yarım saatlik et? Bn 2009 krizinde iyi bi saatlik kazancım vardı et 20 dolardı benzin 2.20 .. bnm wat arkadaşım para biriktircem diye 50centlik noodle yiyodu adı tunç tu noddle a tunç diyorduk.oda gezmeye param kalsın diyodu haftalık 300 dolar kazanıp 77dolar kalmaya para veriyordu..

Yemeklik et kilosu 3-4 civarindan basliyor poundu. En iyileri pound 10-13 arasi...
    Ben kuzu but kemiksiz tercih ediyorum Costcodan... Kilosu 13-14 dolara geliyor.
    "kopegimi hamilelik ve emzirme doneminde 10 pundu 4.88 dolar olan tavuk Leg quarter ile besledim. Yari fiyatina dusmustu bir ara, 2.5 dolardan aldim yaklasik 5 kiloluk tavugu... 4-5 paket almıştım 🙂
    Burada delivery yapan arkadaslar 3-4k arasi yapiyor... hadi 2k diyelim net... oda paylasinca 500-600 oduyorlar kotu olmayan mahallelerde.

Arkadasiniz cok az kazaniyormus. O paralar kazanilacaksa zaten buraya gelinmemeli..

Kendimden kopegime kadar son donemde aldigim seyleri yazdim...

• @semavi Ben arkadaşın ne anlatmaya çalıştığını anlayamadım. Siz iyi anlayıp cevap vermişsiniz 😊

Benzer Başlıklar

• 14
  • 13
  • 14
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |