Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea
    Mükemmel bir fotoğraf sözün bittiği yer. Bir o kadar da acı verici .......
    🤐 😶 😓

• Banned

@Rüzgar, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@MySea
    🤐 😶 😓

Bro, stop fucking Istanbul.
    Ayakta duramiyoruz yeter. 😂

• @Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Rüzgar, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@MySea
    🤐 😶 😓

Bro, stop fucking Istanbul.
    Ayakta duramiyoruz yeter. 😂

Bi dur bi dur 😬 😊
    Argo şey etmeyelim arkadaşlar tamam doluyuz ama.. 🙂

• ulke karadenizde batan gemi gibi su an...

• @greenHasanHuseyin A Haber aç keyfine bak , sıkma canını 🙂

• @Hopasej en cok da ona yaniyom abi 😂 amerikanin bir artisida turk medyasindan soyutlanmak olacak sanirim

• Malesef durum gittikce daha da kotuye dogru gidiyor. $ yine 13 TL'nin uzerine ziplamis..

• Banned

Bak oturdum durum yiyorum soylemesi ayip. Adam benden TL istiyor. Dolar itemiyor. Demek ki neymis; Amaaannn banane ben ekme dolarlan yemeyom. 😂

• $1 = 13.37 TL

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Malesef durum gittikce daha da kotuye dogru gidiyor. $ yine 13 TL'nin uzerine ziplamis..

Abicim, söyledim geçen hafta. 12,00 - 11,97 bandı gel gel bandı. O kur ucuz brr değer. Ucuz fiyattan dolar topladılar. 13 den alan adam bir hafta ancak dayanır. Düştü, daha da düşer mi diye gidip telaşla 12 den bozdurur. piyasa böyle heyecanlı adamla dolu. Bu uygun fiyata doları alan adamlar yükselirken asla satmaz. 13 ü geçince çakar piyasaya malı. yatırım yaptığını düşünenler de bu fiyatlarla alırlar hemen.. Böyle sürer gider. Bir müddet ciddi sıçrama olmaz şimdi. Böyle 1,5 lira çıkar iner..

• ⭐⭐⭐⭐

@Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bak oturdum durum yiyorum soylemesi ayip. Adam benden TL istiyor. Dolar itemiyor. Demek ki neymis; Amaaannn banane ben ekme dolarlan yemeyom. 😂

Şimdi 20 liraya yiyosan yarın 25 lira istiycek dürümcü... Ondan naber?

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Malesef durum gittikce daha da kotuye dogru gidiyor. $ yine 13 TL'nin uzerine ziplamis..

Reis(!) akşam TRT yayınında konuşacakmış. Haberi bile doları çıkarmaya yetti siz bir de konuştuktan sonrasını düşünün. Herkes uçuşa hazır olsun.

• @JessePinkman @ibrahimasar
    Avrupa amariğa aç diyen gurbetçilerin alayı zenginliğine zenginlik kattı.

Almanyada karı koca fabrikada İŞÇİ olarak çalışan tanıdığım (aylık 2000 euro alıyormuş ) Her sene trden ya tarla ya da ev alıyor.

Altındaki araba mercedes 2018 CLA 180 d

Evide var.

Ya benim anlamadığım bu gurbetçilerin alayı mı zengin olur kardeşim ya.

Almanya sen ne yüce bir devletmişsin be.

Kalifiye olmayan adamın bile yaşantısı Trdekilere fark atıyor.

• Banned

@MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

$1 = 13.37 TL

13.48'i gördü.

• Banned

@ibrahimasar, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Şimdi 20 liraya yiyosan yarın 25 lira istiycek dürümcü... Ondan naber?

Ironi yapiyorum abi 🙃

20 lira? Oyle bir durum mu var? 😂

• ⭐⭐⭐⭐

@Megatron, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@JessePinkman @ibrahimasar
    Avrupa amariğa aç diyen gurbetçilerin alayı zenginliğine zenginlik kattı.

Almanyada karı koca fabrikada İŞÇİ olarak çalışan tanıdığım (aylık 2000 euro alıyormuş ) Her sene trden ya tarla ya da ev alıyor.

Altındaki araba mercedes 2018 CLA 180 d

Evide var.

Ya benim anlamadığım bu gurbetçilerin alayı mı zengin olur kardeşim ya.

Almanya sen ne yüce bir devletmişsin be.

Kalifiye olmayan adamın bile yaşantısı Trdekilere fark atıyor.

Kardeşim işin özü şu,
    Yakıtı, elektriği, suyu, telefonu, telefon cihazını, bilgisayarı, lap topu, beyaz eşyayı adamların euro cinsinden aldığı fiyatın TL ye çevirilmiş haliyle alıp tüketiyoruz.
    Eti sütü yumurtayı balığı, bilimum tarım ürününü ve çerezi, yine euro fiyatlarının TL karşılığı olarak raflarda görüyor, bir kısmını alamıyor, bir kısmını az ve yetersiz alıyoruz.
    Otomobili, yedek parçayı, servis hizmetini hem Dolar-Euro kuru karşılığı TL den alıyor ve hem de üstüne 2-3 katı vergi ödüyoruz.
    Gelelim maaşlara, Bir tek maaşlarda adamların Euro-Dolar cinsinden aldığı parayı alamıyoruz burada. O da olsa, biz de burada, Avrupadaki Amerikadaki gurbetçilerin hayat standardında yaşıyor olacağız.
    Az kaldı, verin bu çocuğa yetkiyi. bir maaşlar kaldı Amerikan-Avrupa standardında edinmediğimiz. Onu da yapsın, bi daha bu kardeşinize yetki verin. Yoksa bildiğin AB-D standartlarında yaşıyoruz. Bir eksiğimiz yok yani hamdolsun.

• Banned

13.77 tl :s
    Edit: Yazana kadar daha da yükselmiş. Üzücü bir durum.
    Edit: 14.02 ile yeni rekoru kırdı.

• @Megatron Almanya bitmiş yeğenim, ülkenizin kıymetini bilin diyor gibi olmayayım şimdi 🙂 Amerika'yı ayrı tutuyorum ama Almanya'da yaşayan insanlar aslında orada zengin değiller kur farkından dolayı Türkiye'de zenginler. Almanya'da bekar insanlardan yaklaşık %40 oranında vergi alınıyor 3000 euro alan bekar bir insanın net maaşı yaklaşık 2000 euro civarında oluyor. Evet bu paralarla buraya kıyasla çok çok daha iyi şartlarda yaşarsın ama zengin olamazsın. Orada cebine koyduğun 2000 euro ile ise Türkiye'de zengin olursun. Açıkçası Almanya'ya gitme şansım var ancak ben oraya çok sıcak bakmıyorum, farklı seçeneklerim var onların peşinden koşuyorum, bu sırada da çekilişe başvurup senin gibi talihli olmayı bekliyorum 🙂

• @greenHasanHuseyin Zaten krizin dibini yaşıyoruz şu an tabii her gün daha da kötüye gidiyor orası ayrı...

• @JessePinkman, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Megatron Almanya bitmiş yeğenim, ülkenizin kıymetini bilin diyor gibi olmayayım şimdi 🙂 Amerika'yı ayrı tutuyorum ama Almanya'da yaşayan insanlar aslında orada zengin değiller kur farkından dolayı Türkiye'de zenginler. Almanya'da bekar insanlardan yaklaşık %40 oranında vergi alınıyor 3000 euro alan bekar bir insanın net maaşı yaklaşık 2000 euro civarında oluyor. Evet bu paralarla buraya kıyasla çok çok daha iyi şartlarda yaşarsın ama zengin olamazsın. Orada cebine koyduğun 2000 euro ile ise Türkiye'de zengin olursun. Açıkçası Almanya'ya gitme şansım var ancak ben oraya çok sıcak bakmıyorum, farklı seçeneklerim var onların peşinden koşuyorum, bu sırada da çekilişe başvurup senin gibi talihli olmayı bekliyorum 🙂

Sevgili @Megatron Söylediklerinizin bir çoğuna katılmakla beraber eklemek istediklerim var.

Ülkemizdeki asıl sorun zenginlik kavramı değil. Türk insanı aşırı mütevazi ve cömerttir. Yıllarca yoklukla yaşasada sesi çıkmaz ortada bir sıkıntı varsa paylaşır suçu kendinde arar. Şuan ülkemizde yaşanan sorunsa artık birileri halkı gittikçe bilinçli bir şekilde yoksullaştırması ve yaşam hakkını elinden alması bir çok kazanımların son hızda kaybedilmesi..

Bugün Almanya da bir vatandaşın ortalama aylık asgari ücreti 1585birim Türkiye de bu birim 2825birim, birim bazında biz önde gözük sekte gıdaya ulaşım artık çok zorlaşmaya başladı dünyada hiçbir canlı yaşam hakkından mahrum edilemez. Avrupa da yaşayan insanlar asgari ücretleriyle etini, sütünü, yumurtasını, peynirini hiçbir sıkıntı yaşamadan rahatlıkla alabiliyor. Gerçek zenginlik burada başlıyor bizim ülkemizde bırakın araba, ev cep telefonu gibi ürünleri gıda alabilmek zenginlik kabul edilmekte. Gıda her canlının yaşam hakkıdır. Birilerinin zenginlik aracı olarak kullanması yanlıştır.

Gelelim Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlara gıdayı bırakın aldıkları 1 aylık asgari ücretle son model bir telefonu, 1 aylık maaşıyla eski modelde olsa bir aracı, 1 aylık maaşıyla evlenmek isteyen bir birey buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın gibi ihtiyaçlarını alabilmekte bence gerçek zenginlik budur insanca yaşam hakkı olan bir çok ürüne ulaşılabilmek. Bizim ülkemizde gençlerimizin aradığı tek zenginlikte budur.

Avrupa ülkelerine baktığımızda insanlarımızın ilk yurt dışına yerleştiklerinde genelde ilk bahsettiği şeylerin başında et, süt, peynir fiyatları yanı gıda gelmekte. Yıl 2022 olmak üzere Avrupa ülkelerine giden insanların gıdaya ulaşabilmenin mutluluğunu paylaşıyor bu çok acı bir gerçektir ve bir ülke için utançtır.

Yazmakla bitmez....

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |