Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@newman, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar Cildirdi, ABD'nin dis borcu da cildirdi: 25 Trilyon dolari bugun itibariyla asti ve hizla yukselmekte.

abi yazacak birşey bulamıyon dimi şu durumlar karşısında 😃

• @Rhonster, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar Cildirdi, ABD'nin dis borcu da cildirdi: 25 Trilyon dolari bugun itibariyla asti ve hizla yukselmekte.

Hersey yalan, rakamlar dogruyu soyler Sevgili @Rhonster. Her ulke berbat su anda. Sabah bbc radyosunu dinledim; Almanya, AB ve Ingiltere ekonomilerinin bu yil icinde %14 kuculmesinin beklendigini soyledi. Dolarin cikmasina degil, daha buyuk bir soruna dikkat cekmek istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

evet suçlular bulundu

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Hersey yalan, rakamlar dogruyu soyler Sevgili @Rhonster. Her ulke berbat su anda. Sabah bbc radyosunu dinledim; Almanya, AB ve Ingiltere ekonomilerinin bu yil icinde %14 kuculmesinin beklendigini soyledi. Dolarin cikmasina degil, daha buyuk bir soruna dikkat cekmek istiyorum.

şu krizde küçülmesi gayet normal ama senin öve öve bitiremediğin hükümet %5 büyüme gösterdi bu duruma ne diyorsun birde şu maske olayı var ingiltereye giden yerel haber kanallarında yardım diye lanse edildi ama bildiğin alışverişmiş ve standartları karşılamadığı için geri gönderiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐

o kadar dış borcun var ama halkına ne güzel yardım yapıyorsun 1. yardım paketi bitti 2. yi tartışıyorlar titanik batmadan son anlarını mı yaşıyor yani abi . peki burada ne oldu ?

şu krizde küçülmesi gayet normal ama senin öve öve bitiremediğin hükümet %5 büyüme gösterdi bu duruma ne diyorsun birde şu maske olayı var ingiltereye giden yerel haber kanallarında yardım diye lanse edildi ama bildiğin alışverişmiş ve standartları karşılamadığı için geri gönderiliyor.

Degerli @Rhonster benim hukumeti ovdugum bir tane yazimi bul getir yeminle senin Amerika biletini ben alacagim, herkes sahit burada 🙂
    Ovmek bir yana onlara ragmen Turkiye'de iyi seyler de oluyor demisimdir Savunma Sanayiinde ki gelismeler icin. Ben Cumhuriyet'in kazanimlarini yok eden, Ataturk'u milletin benliginden silmeye calisan hicbir olusumu sevmem, deger de vermem.

o kadar dış borcun var ama halkına ne güzel yardım yapıyorsun 1. yardım paketi bitti 2. yi tartışıyorlar titanik batmadan son anlarını mı yaşıyor yani abi . peki burada ne oldu ?

Evet bu cok guzel bir ornek @Rhonster. Bak asagida ki birkac gun once ki haberde ABD hukumetinin Pandemi masraflari icin 3 Trilyon dolar daha borclanacagini yaziyor. Insanlar sadece kendilerine gonderilen birkac bin dolarlik yardima bakiyorlar ama yasadiklari ulkenin bu dis borclari mutlaka geri odemesi gerek. Eger bu jenerasyon olmasa bir sonraki jenerasyon bu adamlarin colugu cocugu bu borcu odeyecek. O verdigim link'e iyi bakarsan orada her bir Amerikalinin $75 bin dolar borcu oldugunu goreceksin bu dis borctan oturu.

https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/2020/05/04/850261945/u-s-treasury-to-borrow-3-trillion-in-3-months-to-pay-for-pandemic

• ⭐⭐⭐⭐

Evet bu cok guzel bir ornek @Rhonster. Bak asagida ki birkac gun once ki haberde ABD hukumetinin Pandemi masraflari icin 3 Trilyon dolar daha borclanacagini yaziyor. Insanlar sadece kendilerine gonderilen birkac bin dolarlik yardima bakiyorlar ama yasadiklari ulkenin bu dis borclari mutlaka geri odemesi gerek. Eger bu jenerasyon olmasa bir sonraki jenerasyon bu adamlarin colugu cocugu bu borcu odeyecek. O verdigim link'e iyi bakarsan orada her bir Amerikalinin $75 bin dolar borcu oldugunu goreceksin bu dis borctan oturu.

https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/2020/05/04/850261945/u-s-treasury-to-borrow-3-trillion-in-3-months-to-pay-for-pandemic

hocam atladığınız bir nokta var amerika üretim yapabilen bir ülke sadece california kendi başına dünyanın en büyük ekonomilerinden biri bu nedenle borçlarını da ödeyebiliyorlar. ödeme işini nasıl yaparlar veya neye göre böyle birşey yapıyorlar bilemem ama ortada bir devinim olduğu açık.

• ⭐⭐⭐⭐

@newman linki inceledim ama gözümden kaçtı galiba 75bin dolarlık borç yazısını göremedim. ya da siz direk dış borca göremi yazdınız.

• ⭐⭐⭐⭐

Dolar her çıldırdığında buradayız 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar her çıldırdığında buradayız 🙂

forever abi 😃

@newman linki inceledim ama gözümden kaçtı galiba 75bin dolarlık borç yazısını göremedim. ya da siz direk dış borca göremi yazdınız.

Hayir @Rhonster, "US NATIONAL DEBT" yazisinin yaninda "DEBT PER CITIZEN" rakamindan bahsediyorum.
    Hazir oraya bakmisken onun altinda "US FEDERAL DEBT to GDP RATIO" Yani, Amerika'nin Federal Dis Borcu'nun Gayri Safi Milli Hasila'ya orani diyor. Orada da 1960-1980-2000 ve 2020 yillari arasinda ki artisa bakabilirsin. Su an yillik butun gelirinin yani GDP'sinin %117 oraninda disariya borclu.

• ⭐⭐⭐⭐

Hayir @Rhonster, "US NATIONAL DEBT" yazisinin yaninda "DEBT PER CITIZEN" rakamindan bahsediyorum.
    Hazir oraya bakmisken onun altinda "US FEDERAL DEBT to GDP RATIO" Yani, Amerika'nin Federal Dis Borcu'nun Gayri Safi Milli Hasila'ya orani diyor. Orada da 1960-1980-2000 ve 2020 yillari arasinda ki artisa bakabilirsin. Su an yillik butun gelirinin yani GDP'sinin %117 oraninda disariya borclu.

abi ctrl f ile arattım yok gözükmüyor bende anlamadım.

• Dolarin yukselmesi foruma katilanlari ilgilendiriyor maalesef. Sonucta amac Amerikaya yerlesmek ve Turkiyede satilan mal mulk , dolara cevrildiginde elimizde bir para kalmiyor. Tabiki Amerikada calisip para kazanilacak ama ilk gidiste eger is bulunamamis ise en az alti ay kendinize yetecek para olmasi gerekiyor. Turkiyeden kira geliriniz oldugunu varsayalım, dolara cevirince tırt oluyor.
    TL kazanip dolar harciyoruz 🙂

• @cnpist, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

https://www.dunya.com/ekonomi/dolarin-yonu-arti-eksi-1-lira-haberi-469796

Bu tam olarak hazine bakanligi ve politikalarina yalakalik yapma seklinde bir haber olmus. Swap islemleri ile bu isin basarilacagina ve su andaki hamlelerin dogru olduguna inandirmaya calisiyorlar. Uretim ve disaridan yatirim getirebilme olayina deginmemis bile.

Ayrica, Almanya'nin ekonomi ve kur konusunda sadece kendisini dusundugunu ve diger AB ulkelerini dusunmedigi tezi bence kesinlikle yanlis. Diger AB ulkerlerine en cok maddi yardimi Almanya yapiyor. Ve ortak Euro kullaniyorlar. Almanya'nin kur politikasi dogrudan diger Euro kullanan tum AB ulkelerini etkiliyor.

• merhabalar,
    10-12 bin tl civarı nakitim var, vakit kaybetmeden usd mi almak lazım yoksa düşüş ufak ufak da olsa beklenilen bir şey midir kararsız kaldım.
    2-3 hafta önce 10 bin tl karışılığı doları 6,92 den almıştım şimdi 6,73 bu aralar epey bi dengesiz, biliyorum küsüratların meblağı ciddi bir para yapmıyor ama yine de kendimi kazıklanmış hissinden alamıyorum, bir de devletimiz çeviride ona da ortak olunca kuruş kuruş hesap etmekten başka çare kalmadı.

• @Breeze, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

merhabalar,
    10-12 bin tl civarı nakitim var, vakit kaybetmeden usd mi almak lazım yoksa düşüş ufak ufak da olsa beklenilen bir şey midir kararsız kaldım.
    2-3 hafta önce 10 bin tl karışılığı doları 6,92 den almıştım şimdi 6,73 bu aralar epey bi dengesiz, biliyorum küsüratların meblağı ciddi bir para yapmıyor ama yine de kendimi kazıklanmış hissinden alamıyorum, bir de devletimiz çeviride ona da ortak olunca kuruş kuruş hesap etmekten başka çare kalmadı.

İhtiyacınız yoksa düşüşe tepki vermeyin. Dövize çevirdiğiniz döviz olarak kalsın. Geçen yapılan işlemin sonucu bu düşüşler Amerika’da kendi işine konsantre şu sıra. Zaten amacınız dolar yapmak kalsın bence. Son karar sizin.

• @tanti ilk aldığım 10bin tl karşılığı dolar olarak kalıyor,

şimdi başka bir 10 bin tl var onu da dolar yapmalımıyım yoksa biraz daha düşüş için beklemeliyim diye sormak istemiştim pek net anlatamadım sanırım

• @Breeze, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@tanti ilk aldığım 10bin tl karşılığı dolar olarak kalıyor,

şimdi başka bir 10 bin tl var onu da dolar yapmalımıyım yoksa biraz daha düşüş için beklemeliyim diye sormak istemiştim pek net anlatamadım sanırım

Yok ben yanlış anlamışım. Elinizdekini bozmayı düşündüğünüzü algılamışım. Şu an için yükselmesini etkileyecek bir şeyler dolanmıyor ortalıkta. Biraz kulağı asmak lazım piyasaya. Ama tl de kalırsa yerim diyorsanız basın uncle sam e 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |