Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @nicely genel kultur testi neye gore kime gore? Size gore bilinmesi gerekli seyler ban gore gayet gereksiz ve kullanissiz olabilir. Balzac'in eserlerini bilmek maalesef ki mecliste bir oylamada dogru oy vermeye yetmez. Parti devleti olmaktan cikmadan bu sistem degisemez. Cogu zaman oy verdigimiz adayin kim oldugunu bile bilmeyiz.
    Unutmayin ki, Burhan Kuzu anayasa profesoru, Devlet Bahceli doktorali bir ekonomist, Binali Yildirim ise Masterli bir Muhendis. ornekleri siz de cogaltabilirsiniz.

• @nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal Bu yaklaşıma katılıyorum ancak genel kültür testi yapılması şart, halkı temsil etmesi için en azından iletişim becerisinin olması gerekiyor. Neyse test olsada zaten parayı basan oluyor o da ayrı bir şey.

Bence halkı temsil etmesi gereken meclisteki en temel sıkıntı halktan tamamen kopuk olması. Aylık 25 bin lira maaş alan ve 2 yıl sonra emekli maaşı almaya başlayacak bir milletvekili asgari ücretle çalışan halkın maaşında,yaşamında, kaç yaşında emekli olabileceği hakkında söz sahibi olabiliyor. İletişim konusunda size katılıyorum meclis iki kelimeyi bir araya getiremeyen bütün vasfı parti ortak kararına göre el kaldırmak olan vekiller ile dolu. Bence milletvekili olabilmek için minimum lise diploması sahibi olmak gerekli ve milletvekilleri halktan bu kadar üstün şartlarda yaşamamalı ancak o zaman bir ihtimal milleti temsil edebilirler.

• @sigmoidalmammal Güzel düşünce , teşekkür ederim.

Ancak eğitim seviyesinin belirli bir düzeyde olması halktan kopmak anlamına gelmiyor bence. Çünkü halkın ezici çoğunluğu eğitimsiz değil ki. Bir de bana göre devleti yönetecek ve geleceğimizi çizecek olan kişilerin eğitim seviyesinin halkın kalanından yüksek olmasını beklemek bence son derece doğal olurdu. Çünkü zaten öyle olmalı.

Bu arada eğitimden kasıt bir şekilde bir okul bitirilmiş olması değil. Yani olaya sanki bir sınıf çatışması olarak bakmıyorum ben. Belirli seviyede bir dünya görüşü olması, eğitim almış olması, zekasının, genel kültürünün, sosyal durumunun bir noktaya kadar gelmiş olmasını kast ettim. Yoksa dediğine de kesinlikle katılıyorum, diploma demek her şey değil. Artık nasıl ölçülecekse ölçülüp, bir seviye olması gerektiğini düşünüyorum. Güncel olmalı ama. Araç ehliyetini 20 yaşında alıp ölene kadar kullanmak gibi olmamalı. Mesela Bahçeli bir ekonomist olabilir, ama bugün üniversite sınavına girse başarılı olabilir mi? Meçhul. Hiç o ışığı vermiyor.

Ayrıca ülkemizdeki sistem tamamiyle akraba ilişkisine dönmüş. Bu nedenle iki yakamız bir araya gelmiyor zaten. Atama işlerinin en üst noktada dahi bitmesi gerekiyor bana göre. Belli kriterleri karşılayamayan kişiler küt diye tepeden atama alamamalı. Mesela ben devlet yönetemem. Ama cumhurbaşkanı beni şuan isterse TCMB'ye başkan atayabilir. Böyle bir sistem olabilir mi yahu. Saçmalığın dik alası.

Devlet yönetmek son derece ciddi bir iş, bu işi yapacak olanların benim dünya görüşüme göre mutlaka bir test, sınav, yada adı herneyse bir şeyden geçmesi gerekmekte. Daha doğrusu olmayacağını bile bile keşke öyle olsaydı diyelim. Bak mesela cumhurbaşkanın daha diploması yok. Sen diplomasız vergi dairesinde veri işleme memuru dahi olamazsın, adam cumhurbaşkanı olmuş 20 senedir kaderimizi çiziyor. nasıl çizdiği de malum

• @Hopasej Halktan kopuk bir meclis yaratiliyor cogu zaman. Bunun bir nedeni parti duzeni. Parti genel merkezi istedigi kisiyi aday gosteriyor. Cogu zaman bu kisilerin secim bolgelerinde hicbir etkisi bulunmuyor. Ek olarak ben secim bolgesinde istedigim adaya oy veremiyorum. Partiye oy vermek zorundayim. Bu da benim adayima sira gelene kadar istemedigim kisilere oy vermem demek. Ayrica siyasette gruplasmalar cok yogun. AKP ye bakcak olursak ezici bir karadenizli hegemonyasi soz konusu. Bu ulkede bir yere gelmenin tek sarti karadenizli olmak midir??

Test sinav kismina katilmiyorum maalesef. Turkiye icindeki mevcut hicbir sinav bir seyi olcmez. Sinavlardan yuksek not almis ama pratikte hicbir basari gosterememis ornekler coktur. Siyaset ve yonetim insanlarin ar sahibi olmasi lazim ki, yanlis yaptiklarini kabul etsinler ve geregini yapmaya gonullu olsunlar. Yoksa is dis minnaklardan oteye gitmiyor maalesef.

Temel olarak herkes ayni seylerden sikayetci ama onerdigimiz cozumler genelde gercekci degil. Devlette 10 yil calistim. Kadrolarda cok ehil insanlar olmasina ve kanunun uygun yazilmasina ragmen devlet eliyle bunlarin bukuldugu ve kotu cikan sonuclarin insanlarin omuzlarina yuklendigini cok gordum ve yasadim. Sorun biraz bizim herseyim egip bukmemiz ve kisa yollar yaratmamiz gibi geliyor.

• @kartalveat dediğiniz organik atıklardan metan elde edilmesi ve yan üründen gübre üretimi hakikaten önemli bir konu. ANCAK, biyogaz tesislerinin bütün makine ve ekipmanları dış kaynaklı. Öyle ki kur yükselişi sebebiyle üretilen elektriğin satışı biyogaz tesisinin amorti süresini 10 seneye falan getirdi. Buna gübre satışı eklenince ancak 8 yıl civarına inebiliyor. Haliyle kur ne zaman oynasa gübre satışı amorti süresini sadece birkaç sene geri çekebiliyor. Bu yüzden, yatırımcı gübre fiyatlarının yüksekliğine güvenerek bu yatırımı yapamıyor; çünkü gübre geliri tek başına yeterli değil.

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@nicely genel kultur testi neye gore kime gore? Size gore bilinmesi gerekli seyler ban gore gayet gereksiz ve kullanissiz olabilir. Balzac'in eserlerini bilmek maalesef ki mecliste bir oylamada dogru oy vermeye yetmez. Parti devleti olmaktan cikmadan bu sistem degisemez. Cogu zaman oy verdigimiz adayin kim oldugunu bile bilmeyiz.
    Unutmayin ki, Burhan Kuzu anayasa profesoru, Devlet Bahceli doktorali bir ekonomist, Binali Yildirim ise Masterli bir Muhendis. ornekleri siz de cogaltabilirsiniz.

Onemli olan egitim durumu degil ama niyet ve amac. Gercekten tum halka hizmet icin mi oradalar yoksa kendilerine ve cevrelerindeki bir zumreye hizmet icin mi oradalar?

• Biraz da ABD den gelsin:

FB_IMG_1637945954066.jpg

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Biraz da ABD den gelsin:

FB_IMG_1637945954066.jpg

Galiba kısa sürede Biden oldu BİDON

• ⭐⭐⭐⭐

@nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Milletvekili olmak için sağlanması gereken şartlar nedir?

T. C. Vatandaşı olunmalı,
    18 yaşından büyük olunmalı,
    En az ilköğretim mezunu olunmalı,
    Askerlik engelinin olmaması,
    Taksirli suçların dışında 1 yıl ve üstü hapis cezası alınmaması,
    Kaçakçılık, devlet sırrını izahat, hükümet düşürme ve ihaleye fesat karıştırma gibi suçların olmaması

Milletvekili Maaşı

Milletvekili maaşı: 25 bin TL
    Emekli milletvekili maaşı: 15 bin TL
    Bakan Maaşı: 17.500 TL

Başvuru linkedinden mi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Konsept olarak yanlis dusunuyorsunuz maalesef. Meclis olarak dusunurseniz, meclis halki yansitmalidir. Sirf aristokrat kesimi meclise sokup, halk ile yonetim arasi acilmamalidir. 1961-1980 yılları arasında çift meclisli sistem (Cumhuriyet Senatosu) kullanilmistir. Senato secimleri icin daha yuksek egitim ve sartlar getirilebilir. Tabii demokrasi olarak olgunlamamis bir devlette iki meclisin yetkileri konusunda tartismalar cikabilir. Ayrica tahsil cehaleti alir, eseklik baki kalir, ama turkiyeye tahsil cehaleti alamiyor cogu durumda.

Ben meclisin halkı yansıtmasına tam olarak katılmıyorum ve bir kaç alttaki yorumda da ifade edildiği gibi, halkımız da artık çok eğitimsiz değil. Eğitimli insan halktan kopuk değil. Hiç ummadığın 60-70 yaşındaki dayıların bile çok entlektüel fikirleri var.
    Bunların çok ötesinde, Meclis ana hatlarıyla görev olarak yasalar çerçevesinde kendine yüklenen görevler ile ülkeyi idare eder. Yasa çıkartır, yasalara uygun yorumlar yaparak halkın olanaklara eşit ulaşmasını ve refahının yükseltilmesini sağlar. İlkokul mezunu adam ne kadar yasa yorumlayabilir. Hadi yorumlanmaya uygun bir yasayı anladı diyelim, yeni bi yasa oluşturulurken hangi birikimi ile yasanın şekillenmesine katkı sunabilir. İndir elini, kaldır elini diye genel başkan talimatıyla yasa yaparlar işte böyle.
    Millet vekili olmak için asgari eğitim şartı üniversite mezunu olmak yetmez. Hukuk fakültesi mezunu olmak şart olmalı, ki yasayı bilen adam yasa yapsın. Bakan olmak için Hukuk fakültesi bitirmiş, üstüne çift anadal yapmış olmalı. Ekonomi bakanı olacaksa hukuk+ekonomi, Sağlık bakanı olacaksa hukuk+tıp tarım bakanı olacaksa hukuk+ziraat okumuş olması lazım. 80 milyonluk ülkede 600 hukuk mezunu, 20 çift anadal bitirmiş adam yoksa zaten batsın bu dünya...
    Bir de tabi mevkinin gerekliliğince tevcrübe ve liyakati olmalı. Bir de genel başkanlar ve ya burhan kuzu gibi görev verilmiş konu uzmanları, tarafsız, adil ve dürüst olmalı. Ben çocuk aklımla, tansu çillerin, necmettin erbakanın profesör olmalarına şaşardım, nasıl bu kadar okumuş insan böyle cahilce bir güruhun içinde diye. Şimdi devlet bahçeli de aynı pozisyona düşmüş. Evet eğitim bir etikettir, boka da yapıştırsan isim verir. İçindeki adam olacak. Ama olmuyor, olamıyor. Siyasi görüş ve menfaat işin içine girince herkes bir yerde sonra yavşıyor.

• @ibrahimasar, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Konsept olarak yanlis dusunuyorsunuz maalesef. Meclis olarak dusunurseniz, meclis halki yansitmalidir. Sirf aristokrat kesimi meclise sokup, halk ile yonetim arasi acilmamalidir. 1961-1980 yılları arasında çift meclisli sistem (Cumhuriyet Senatosu) kullanilmistir. Senato secimleri icin daha yuksek egitim ve sartlar getirilebilir. Tabii demokrasi olarak olgunlamamis bir devlette iki meclisin yetkileri konusunda tartismalar cikabilir. Ayrica tahsil cehaleti alir, eseklik baki kalir, ama turkiyeye tahsil cehaleti alamiyor cogu durumda.

Ben meclisin halkı yansıtmasına tam olarak katılmıyorum ve bir kaç alttaki yorumda da ifade edildiği gibi, halkımız da artık çok eğitimsiz değil. Eğitimli insan halktan kopuk değil. Hiç ummadığın 60-70 yaşındaki dayıların bile çok entlektüel fikirleri var.
    Bunların çok ötesinde, Meclis ana hatlarıyla görev olarak yasalar çerçevesinde kendine yüklenen görevler ile ülkeyi idare eder. Yasa çıkartır, yasalara uygun yorumlar yaparak halkın olanaklara eşit ulaşmasını ve refahının yükseltilmesini sağlar. İlkokul mezunu adam ne kadar yasa yorumlayabilir. Hadi yorumlanmaya uygun bir yasayı anladı diyelim, yeni bi yasa oluşturulurken hangi birikimi ile yasanın şekillenmesine katkı sunabilir. İndir elini, kaldır elini diye genel başkan talimatıyla yasa yaparlar işte böyle.
    Millet vekili olmak için asgari eğitim şartı üniversite mezunu olmak yetmez. Hukuk fakültesi mezunu olmak şart olmalı, ki yasayı bilen adam yasa yapsın. Bakan olmak için Hukuk fakültesi bitirmiş, üstüne çift anadal yapmış olmalı. Ekonomi bakanı olacaksa hukuk+ekonomi, Sağlık bakanı olacaksa hukuk+tıp tarım bakanı olacaksa hukuk+ziraat okumuş olması lazım. 80 milyonluk ülkede 600 hukuk mezunu, 20 çift anadal bitirmiş adam yoksa zaten batsın bu dünya...
    Bir de tabi mevkinin gerekliliğince tevcrübe ve liyakati olmalı. Bir de genel başkanlar ve ya burhan kuzu gibi görev verilmiş konu uzmanları, tarafsız, adil ve dürüst olmalı. Ben çocuk aklımla, tansu çillerin, necmettin erbakanın profesör olmalarına şaşardım, nasıl bu kadar okumuş insan böyle cahilce bir güruhun içinde diye. Şimdi devlet bahçeli de aynı pozisyona düşmüş. Evet eğitim bir etikettir, boka da yapıştırsan isim verir. İçindeki adam olacak. Ama olmuyor, olamıyor. Siyasi görüş ve menfaat işin içine girince herkes bir yerde sonra yavşıyor.

Diploma ile iyi egitim ayni seyler degil maalesef. Halkimiz egitimsiz degil ama demokrasi anlayisi cok cahil. Mesela ekonomi alaninda bir fikri yok. Destekledigi parti ne diyorsa sadece onu onayliyor. Bu nedenle hersey kotuye giderken olumune destege devam ediyor. Bu cesitli konularda boyle. Halktan kopuk olmak secimden secime insanlari dinlemek ve sadece vaatler verip normal zamanda onlarin derdine cozum olmamaktir. Son yillarda kan aglayan ciftciye ne derdin var diye kimse sormuyor mesela.
    Sadece hukukcularin meclise girmesi fikri cok ucuk. Hayatinda tarla gormemis veya fabrika gormemis insanlara bu konularda kanun yaptirmak abes. Kanun yapilmasi ve yazilmasini da bu kadar gozunuzde buyutmeyin ne olur. Bunlari yapanlarda sizden benden ustun insanlar degil.
    Hersey demokrasi anlayisimizda baglanip kaliyor. Maalesef ki Turk geleniginden gelen kut anlayisi, yoneticilere kutsal bir rol addediyor hala. Arsiz ve vicdansiz kisiler bu mevkilere gelince ellerinden geleni ardlarina koymuyor ve halk olarakda biz destekliyoruz. Demokrasinin ne oldugu, cumhuriyetin nasil isledigi konusunda insanlari egitilmesi lazim. En basit ornek gucler ayriligi nedir, ne ise yarar, ortadan kalkmasinin sinuclari nelerdir. Gozumuzun onunde olan bir sey, sonuclarina hepimiz katlaniyoruz.

• FB_IMG_1638053250162.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu kadar kendini bilmezliğin acemice hareketlerin uzmanından gelen yorum.

Screenshot_20211128-033444_LinkedIn.jpg

Screenshot_20211128-033457_LinkedIn.jpg

• Banned

Almanya’ yı ayrı yazan bir yazar. 🙃
    Acayip kültürlü bir arkadaşmış.

• @Ping-PONG Almanya yazinca aklima geldi. Buyurun izleyin Almanya'da gecim sikintisi:

• Banned

@MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG Almanya yazinca aklima geldi. Buyurun izleyin Almanya'da gecim sikintisi:

Abi, ben buna yorum yaparsam beni burada taşa tutarlar. 😂

• al iste. ulke ekonomik kriz gibi bir seyle karsilasmadan GC almak istiyorum biktim artik.

• FB_IMG_1638200609289.jpg

• @MySea cok aci bir foto

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |