Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2023 Talihlileri DV2023 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!

• Merhaba herkese,

Amerikan vatandaşı eşimle Türkiye’de evlendik. Evlendikten 9 ay sonra koşullu green cardım geldi ve Amerika’ya giriş yaptım. Tam 2 sene dolmadan ise yani bitiş suresinden 2 ay önce koşulun kaldırılması icin başvuruda bulunduk. Süreç esnasında yurt dışına çıkmam icin 2 senelik evrağım geldi (bu evrağı pasaporta işletiyor muyum?)
    2 ay sonra parmak izi verdim. Başvuru süresinin üzerinden toplam 5 ay geçmesine rağmen sitede hala “başvurunuz alınmıştır” yazıyor. Hiç bir değişiklik olmadı statüde.
    Eşimle onun psikolojik problemleri yüzünden ciddi problemler yaşıyoruz ve acil boşanmak istiyorum (Adresimi dolayısıyla posta kutusunu ayırmak). Burada bir is kurdum ve düzenim var, dönmek de istemiyorum.
    Kartım gelmeden boşanırsam süreç nasıl isler?
    Bundan sonraki süreçte eğer problem çıkıyorsa ki çıkacağını düşünüyorum, avukat tutmadan bu sürecin üstesinden gelebilir miyim?
    Şimdiden teşekkür ederim 🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mümine, içinde söyledi: i-751 basvurusu (kosullu Green Card'in kosulunu kaldirmak)

@crazycells
    Sayın crazycells
    Hangi başlıkta soracağımı çok iyi kestiremedim bu yüzden lütfen mazur görün…
    Oğlumun 5 yılı dolmak üzere green kartını alalı… vatandaşlık için de 5 yılın dolmasına 90 gün kala mı müracaat ediliyordu acaba? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim
    Şimdiden teşekkürler…

Evet, siz vatandas olurken kendisi GC'li ABD'de yasiyorsa ve 18 yas altiysa otomatik olarak o da vatandas olabilir. Ama 5 yila vardiysa o durumda kendisi icin basvuru yapabilir.

Eger oturdugu eyalette en az 3 aydir bulunuyorsa, dediginiz gibi 90 gun oncesinden vatandaslik surecini baslatabilir. Vatandaslik sureci ile igili sorulari su baslikta sorabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/133/abd-vatandaşlığı-başvuru-süreci-naturalization/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@OzYcKc, içinde söyledi: i-751 basvurusu (kosullu Green Card'in kosulunu kaldirmak)

Merhaba herkese,

Amerikan vatandaşı eşimle Türkiye’de evlendik. Evlendikten 9 ay sonra koşullu green cardım geldi ve Amerika’ya giriş yaptım. Tam 2 sene dolmadan ise yani bitiş suresinden 2 ay önce koşulun kaldırılması icin başvuruda bulunduk. Süreç esnasında yurt dışına çıkmam icin 2 senelik evrağım geldi (bu evrağı pasaporta işletiyor muyum?)
    2 ay sonra parmak izi verdim. Başvuru süresinin üzerinden toplam 5 ay geçmesine rağmen sitede hala “başvurunuz alınmıştır” yazıyor. Hiç bir değişiklik olmadı statüde.
    Eşimle onun psikolojik problemleri yüzünden ciddi problemler yaşıyoruz ve acil boşanmak istiyorum (Adresimi dolayısıyla posta kutusunu ayırmak). Burada bir is kurdum ve düzenim var, dönmek de istemiyorum.
    Kartım gelmeden boşanırsam süreç nasıl isler?
    Bundan sonraki süreçte eğer problem çıkıyorsa ki çıkacağını düşünüyorum, avukat tutmadan bu sürecin üstesinden gelebilir miyim?
    Şimdiden teşekkür ederim 🙏

Gecmis olsun.

Suradan basvuru formunun gonderildigi yerdeki islem suresini ogrenebilirsiniz:

Bosanma surecini I-751 basvurunuz onaylandiktan sonra baslatmanizi tavsiye ederim. Zaten kosulsuz Green Card alacaginiz icin vatandaslik surecinde bosanmis olmaniz da bir problem yaratmayacak.

Ayrica bosanma islemleri genelde cok kisa surmuyor, ve resmi medeni durumunuz ancak mahkemenin son kararindan sonra "bosanmis" oluyor. Yani bu surece tek bir basvuru gozuyle bakmayin.

I-751 kosulunu kaldirmaniz icin evliligin devam etmesi gerekiyor (tabii bu durumun da istisnalari mevcut); ama kosulsuz 10 yillik Green Card geldikten sonra vatandaslik sureci icin evli olmaniza gerek yok, bilginize.

Ayrica sorularinizi Muslu Hukuk Burosu suradan ulastirabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• Basvuru yapan arkadaslara bir sorum olacak. Basvuru yapmak Icin avukatla mi calistiniz acaba? Gerek var mi sizce, sadece formu doldurup kanitlar ile birlikte postalamam mi gerekiyor? @crazycells sizde fikrinizi belirtebilirseniz mutlu olurum. Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EmBus, içinde söyledi: i-751 basvurusu (kosullu Green Card'in kosulunu kaldirmak)

Basvuru yapan arkadaslara bir sorum olacak. Basvuru yapmak Icin avukatla mi calistiniz acaba? Gerek var mi sizce, sadece formu doldurup kanitlar ile birlikte postalamam mi gerekiyor? @crazycells sizde fikrinizi belirtebilirseniz mutlu olurum. Tesekkurler.

eger durumunuzda ciddi bir problem oldugunu dusunmuyorsaniz bu tur gocmenlik islemleri icin bir avukatla calismaniza gerek yok 👍

tum sureci kendiniz halledebilirsiniz.

• @EmBus koşullu green card var ise boşandığınızda green cardınızı kaybetmiş olursunuz.
    lakin bunun istisnaları var. Eşinizin sorunları var ise, evlilik bir şekilde yürümediyse(yani green card evliliği yapmadığınıza ikna olacakları şekilde) bu tür durumlar istisnadır ama bir avukatla çalışmanız gerekir.

bence kalıcı kart gelene kadar bekleyin.

• Benim evliligimde her hangi bir sorun yok her seyimiz kayitli ve birlikte yapildi, bu durumda herhangi bir problemim oldugunu dusunmuyorum. Sanirim bu yuzden kendim halledebilirim. Esim suana kadar avukatsiz bir islem yaptirmadigi icin tedirgin oluyor bu yuzden sormak istedim. Tesekkur ederim cevaplariniz icin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

133

22.0k
Users

4.1k
Topics

287.9k

| | | |