Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhaba 3 ay sonra 2 yillik green kartim dolacagi icin 10 yillik vizeye basvuru yapacagim. bunun icin 2 kisinin mektubu gerekliymis. bunlari taniyoruz evliler diye, bununla ilgili bir form mu var veya bir ornek var mi? nasil bir sey ve neler yazmali . tesekkurler

• @goler evliliğin gerçek olduğuna dair yeterli kanıtınız varsa öyle bir mektup şart değil ama yeterli kanıtınız yoksa ve ek kanıt olsun istiyorsanız tabi ki hazırlayabilirsiniz.

• benim yilan hikayesine donen durumumdan son gelisme ; I-751 icin hala bir ilerleme ve cevap olmamasi, vatandaslik muracaati icin gereken surenin de fazlasiyla dolmasi sebebiyle, I-751 icin beklerken ayni zamanda vatandaslik muracaatini da yapti avukatim sagolsun. Ancak muraacati yaptiktan 2-3 gun sonra soyle komik (aslinda traji komik) bir sey oldu. Gocmenlikten muracaatimin iptal edildigi ile ilgili bir mektup aldik, Sebebi de guya I-751 icin bana mayis 21 e interview icin randevu vermisler ve ben gitmemisim. Ancak olay burada kopuyor, cunku :
    1- Boyle bir randevuyla ilgili hicbir mail almadim. ( gocmenlikten gelen diger butun mailler geliyor)
    2- ben psikopata baglayip hergun case sorguluyorum ve eger boyle bir randevu olsa orada neden notice yok ?
    3- bu arada pasaportumdaki stamp bittigi icin mayis te federal'e gidip stamp bastirirken oradaki gorevliye de sorgulattim, acaba bir yanlis ya da eksik mi var, 5 seneyi gecti ben hala 10 yilik bekliyorum diye. kadin bakti, hic bir sorun ya da gelisme yok. sistem cok yogun oldugu icin beklemekten baska yapacak bir seyiniz yok dedi. Verilmis bir randevu olsa 'haftaya randevunuz var' neden demedi ?
    4- 3 kere islemimin neden bu kadar uzun surdugu ile ilgili request actirdim, 3'unde de processtesiniz, su an icin bir gelisme yok diye mail aldim.

Bu durumda avukatim , bize hic bir yolla boyle bir randevu verilmedigini, kanitlarimizla birlikte onlarin hatasi olan bu durumun duzeltilmesini, I-751 denied kaldirilip interview icin yeniden randevu verilmesini ve onceki vatandaslik muracaatinin tekrar ( yine para yatirmadan) isleme alinmasini dile getiren bir mail yolladi. Sanirim 1-2 hafta icerisinde cevap verilmesi gerekiyormus. Ancak bana soyledigi genelde kendi hatalari dahi olsa bunu kabul etmedikleri ve mahkeme acmamiz gerektigi yonunde.

Bu durum basina gelmis olan var mi diye danismak istedim. Dosyalarimizin basina gelenler pismis tavugun basina gelmemistir. Mahkeme acip yine bir suru para mi dokmem gerekiyor. En sonunda lanet olsun diyesim var. Adam kacaklara yesil kart veriyor, biz 10 senedir her isimiz legal, vergimizi veriyoruz ama olanlara bak 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aaylin, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

benim yilan hikayesine donen durumumdan son gelisme ; I-751 icin hala bir ilerleme ve cevap olmamasi, vatandaslik muracaati icin gereken surenin de fazlasiyla dolmasi sebebiyle, I-751 icin beklerken ayni zamanda vatandaslik muracaatini da yapti avukatim sagolsun. Ancak muraacati yaptiktan 2-3 gun sonra soyle komik (aslinda traji komik) bir sey oldu. Gocmenlikten muracaatimin iptal edildigi ile ilgili bir mektup aldik, Sebebi de guya I-751 icin bana mayis 21 e interview icin randevu vermisler ve ben gitmemisim. Ancak olay burada kopuyor, cunku :
    1- Boyle bir randevuyla ilgili hicbir mail almadim. ( gocmenlikten gelen diger butun mailler geliyor)
    2- ben psikopata baglayip hergun case sorguluyorum ve eger boyle bir randevu olsa orada neden notice yok ?
    3- bu arada pasaportumdaki stamp bittigi icin mayis te federal'e gidip stamp bastirirken oradaki gorevliye de sorgulattim, acaba bir yanlis ya da eksik mi var, 5 seneyi gecti ben hala 10 yilik bekliyorum diye. kadin bakti, hic bir sorun ya da gelisme yok. sistem cok yogun oldugu icin beklemekten baska yapacak bir seyiniz yok dedi. Verilmis bir randevu olsa 'haftaya randevunuz var' neden demedi ?
    4- 3 kere islemimin neden bu kadar uzun surdugu ile ilgili request actirdim, 3'unde de processtesiniz, su an icin bir gelisme yok diye mail aldim.

Bu durumda avukatim , bize hic bir yolla boyle bir randevu verilmedigini, kanitlarimizla birlikte onlarin hatasi olan bu durumun duzeltilmesini, I-751 denied kaldirilip interview icin yeniden randevu verilmesini ve onceki vatandaslik muracaatinin tekrar ( yine para yatirmadan) isleme alinmasini dile getiren bir mail yolladi. Sanirim 1-2 hafta icerisinde cevap verilmesi gerekiyormus. Ancak bana soyledigi genelde kendi hatalari dahi olsa bunu kabul etmedikleri ve mahkeme acmamiz gerektigi yonunde.

Bu durum basina gelmis olan var mi diye danismak istedim. Dosyalarimizin basina gelenler pismis tavugun basina gelmemistir. Mahkeme acip yine bir suru para mi dokmem gerekiyor. En sonunda lanet olsun diyesim var. Adam kacaklara yesil kart veriyor, biz 10 senedir her isimiz legal, vergimizi veriyoruz ama olanlara bak 😞

Cok gecmis olsun. Bariz bir sekilde USCIS'in hatasi var... Fakat ben de yasal olarak izleyebileceginiz yollara hakim degilim, size tavsiyem sorunuzu surada sormaniz yonunde:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

Ayrica bunun disinda da ve kendi avukatiniz disinda da birkac farkli avukat ile konusup farkli fikirler duymanizi tavsiye ederim, bir avukatin verecegi bilgi size zaman kazandirabilir.

• @crazycells Belirttiginiz yere de yazdim ancak halen bir cevap yok, sanirim yogunluktan. Baska bilgisi ya da onerisi olan var mi acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Belirttiginiz yere de yazdim ancak halen bir cevap yok, sanirim yogunluktan. Baska bilgisi ya da onerisi olan var mi acaba ?

merak etmeyin yakin zamanda cevap gelecektir 👍

• @aaylin durumunuzu takip ediyorum umarım herşey düzelir. gelişmeleri yazarsanız sevinirim.

• @aaylin sürecinizde ki terslikler için çok üzüldüm.geçmiş olsun

• @at34 tesekkur ederim. bir degisiklik yok. I-751 icin motion to re-open actik ama ondan da pek umudum kalmadi artik. Kendi hatalarini kabul ederlermi hic ? redditten arastirdik en az 8-10 ay suruyormus onun sonuclanmasi da. Olumsuz olursa bu sefer de mahkeme yoluna gidicez heralde 😞

• Merhabalar, yaklasik 2.5 sene önce Evlilik üzerinden yaptığım green card başvurusundan bu forumdan yararlanmıştım, ilginiz için öncelikle teşekkürler 🙂

Condition ile gelen green kartımın süresi kasım ayında dolacak, dolayısıyla I-751 ile koşul kaldırma başvurusu yapacağım ancak bona-fide evlilik belgeleri aklında aklıma takılan birkaç soru var.

Birçok forum ve kaynakta bona-fide evlilik proofu için geçerli olabilecek en iyi kanıt olarak çocuk doğum belgesi ve ortak banka hesabını işaret ediyorlar. Ancak eşim "21. yüzyılda yaşıyoruz, niye ortak banka hesabımız olmalı ki?" dediği için ortak bir banka hesabı açmadık. Şuana kadar çocuğumuzda olmadı, o yüzden bu iki kuvvetli proofumuz yok. Ancak, aşağıda belirttiğim belgeler ile başvurmayı düşünüyorum. Yukarıda bahsettiğim belgeler olmadığı için başvurum zayıf kalır mı? veya gözünüze çarpan eksik birşey var mı?

• I-751 başvuru belgesi-Imzalı + $680'lik check (Biometric Dahil)

• 2 sene önce gelmiş green kartın siyah/beyaz fotokopisi (Renkliye gerek var mı?)

• Sunulan belgeleri özetleyen bir Cover letter

• Evlilik Sertifikası fotokopisi (Siyah beyaz-2 sene önce gönderilen ile aynı)

• 2019 ve 2020 Yıllarına ait Joint federal tax returnleri (aynı adres. State tax return belgelerini eklemeye gerek var mı karar veremedim?)

• Son 2 yılın PayPal işlem geçmişi (Ortak banka hesabımız olmadığı için, evimizin kirasını eşim çek ile ödüyor. eşime aylık kiranın biraz üzerinde bir ücreti PayPal üzerinden yolluyorum, dolayısıyla ikimizin arasında onlarca para transferi işlemi mevcut)

• Benim Paystub'ım (Yalnızca adres proof'u için)

• Son 1 yılın Internet faturaları (Yalnızca benim adıma, yaşadığımız adresi içeriyor)

• Son 1 yılın araç insurance ID kartları (ikimizinde adı geçiyor)

• Health Insurance Kartı (İkimizinde adı geçiyor, tarih yok)

• USCIS'den gelen Notice (adres proof'u amaçlı)

• MA'eyaletinden ehliyet ile gelen mektup (Adres proof amaçlı)

• Eşimin ve benim MA drivers licence (iki kimliğin üzerinde'de aynı adres yazılı)

• Eşimin soyadı değişikliğinden önce ve sonrası için SSN kartları ve pasaportu(soyadı değişikliğini belirtmek için. Ayrıca Siyah/Beyaz. Renkli olmalı mı?)

• Eşimin babaannesinden gelen tebrik mektubu(bona fide evlilik proof'u)

• AirBnb'de yaptığımız getaway'in özeti (Pandemi dolayısıyla 2020-2021 ortalarına kadar fazla bir yere gidemedik)

• Yaklaşık 20 adet, farklı tarihlerde başka arkadaş/aile çevreleriyle çekilmiş fotoğraflar.(her biri 2-3'er ay aralıklarla)

İkimizde Amerikada ve aynı adreste yaşıyoruz, passport style fotoğraf göndememize gerek yok diye anlıyorum USCIS'in sayfasında. Tekrar size sorup emin olmak istiyorum 🙂 (Yalnızca 3.5 hafta Tek başıma Türkiye ziyareti yaptım.)
    Birde eşimin ve benim banka hesapları ayrı. O yüzden göndermemize gerek yok diye düşünüyorum. Sizce bunun herhangi bir etkisi olur mu?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Umarım Covid-19 sürecini sağlıklı atlatmışsınızdır. Şimdiden teşekkürler!! 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pozithron, içinde söyledi: i-751 icin acil yardim lutfen...

Merhabalar, yaklasik 2.5 sene önce Evlilik üzerinden yaptığım green card başvurusundan bu forumdan yararlanmıştım, ilginiz için öncelikle teşekkürler 🙂

Condition ile gelen green kartımın süresi kasım ayında dolacak, dolayısıyla I-751 ile koşul kaldırma başvurusu yapacağım ancak bona-fide evlilik belgeleri aklında aklıma takılan birkaç soru var.

Birçok forum ve kaynakta bona-fide evlilik proofu için geçerli olabilecek en iyi kanıt olarak çocuk doğum belgesi ve ortak banka hesabını işaret ediyorlar. Ancak eşim "21. yüzyılda yaşıyoruz, niye ortak banka hesabımız olmalı ki?" dediği için ortak bir banka hesabı açmadık. Şuana kadar çocuğumuzda olmadı, o yüzden bu iki kuvvetli proofumuz yok. Ancak, aşağıda belirttiğim belgeler ile başvurmayı düşünüyorum. Yukarıda bahsettiğim belgeler olmadığı için başvurum zayıf kalır mı? veya gözünüze çarpan eksik birşey var mı?

• I-751 başvuru belgesi-Imzalı + $680'lik check (Biometric Dahil)

• 2 sene önce gelmiş green kartın siyah/beyaz fotokopisi (Renkliye gerek var mı?)

• Sunulan belgeleri özetleyen bir Cover letter

• Evlilik Sertifikası fotokopisi (Siyah beyaz-2 sene önce gönderilen ile aynı)

• 2019 ve 2020 Yıllarına ait Joint federal tax returnleri (aynı adres. State tax return belgelerini eklemeye gerek var mı karar veremedim?)

• Son 2 yılın PayPal işlem geçmişi (Ortak banka hesabımız olmadığı için, evimizin kirasını eşim çek ile ödüyor. eşime aylık kiranın biraz üzerinde bir ücreti PayPal üzerinden yolluyorum, dolayısıyla ikimizin arasında onlarca para transferi işlemi mevcut)

• Benim Paystub'ım (Yalnızca adres proof'u için)

• Son 1 yılın Internet faturaları (Yalnızca benim adıma, yaşadığımız adresi içeriyor)

• Son 1 yılın araç insurance ID kartları (ikimizinde adı geçiyor)

• Health Insurance Kartı (İkimizinde adı geçiyor, tarih yok)

• USCIS'den gelen Notice (adres proof'u amaçlı)

• MA'eyaletinden ehliyet ile gelen mektup (Adres proof amaçlı)

• Eşimin ve benim MA drivers licence (iki kimliğin üzerinde'de aynı adres yazılı)

• Eşimin soyadı değişikliğinden önce ve sonrası için SSN kartları ve pasaportu(soyadı değişikliğini belirtmek için. Ayrıca Siyah/Beyaz. Renkli olmalı mı?)

• Eşimin babaannesinden gelen tebrik mektubu(bona fide evlilik proof'u)

• AirBnb'de yaptığımız getaway'in özeti (Pandemi dolayısıyla 2020-2021 ortalarına kadar fazla bir yere gidemedik)

• Yaklaşık 20 adet, farklı tarihlerde başka arkadaş/aile çevreleriyle çekilmiş fotoğraflar.(her biri 2-3'er ay aralıklarla)

İkimizde Amerikada ve aynı adreste yaşıyoruz, passport style fotoğraf göndememize gerek yok diye anlıyorum USCIS'in sayfasında. Tekrar size sorup emin olmak istiyorum 🙂 (Yalnızca 3.5 hafta Tek başıma Türkiye ziyareti yaptım.)
    Birde eşimin ve benim banka hesapları ayrı. O yüzden göndermemize gerek yok diye düşünüyorum. Sizce bunun herhangi bir etkisi olur mu?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Umarım Covid-19 sürecini sağlıklı atlatmışsınızdır. Şimdiden teşekkürler!! 🙂

Bol sanslar. ABD disinda yasamadiginiz icin fotograf gondermenize gerek yok. Bence butun bu dedikleriniz ikna etmek icin yeterli olacaktir... ortak banka hesabi olmasi illaki sart degil.

Ayrica suradaki sorulara da goz atmanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/post/21958

Bir de gelecege dair planlariniz (hem kariyer, hem cocuk, hem yasadiginiz ev/yer vs.) sorulabilir, onlara da hazirlikli olun.

Iyi haberlerinizi bekliyoruz 🙂

• @crazycells Ben sadece paypal odeme listesi konusunda tereddut ettim zira odeme karsiligi evlilik izlenimi dogurabilir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Ben sadece paypal odeme listesi konusunda tereddut ettim zira odeme karsiligi evlilik izlenimi dogurabilir ?

eger oyle bir dusunceniz varsa sayin @pozithron onu dahil etmeyebilirsiniz, eger her seyi paylasiyorsaniz boyle seylerin sorun olmamasi lazim diye dusunuyorum ama icinizin rahat olmasi da onemli. Bence gercek evlilik yapmis arkadaslar hicbir seyden korkmadan mulakata katilabilirler...

• @crazycells yok o benim yorumum crazycells 🙂 paylasimi yapan arkadasa cevap niteliginde yorum yapmistim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aaylin tamamdir, duzeltmeyi yaptim 🙂

• @aaylin gelişme var mı?

• @at34 vatandaslik interview girip, gectim ancak oath ceremony katilamadim cunku halen I-290B nin kararini beklemek zorundaymisiz. sacma sapan isler, ne olacagi konusunda bir fikrim yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aaylin, içinde söyledi: i-751 basvurusu (kosullu Green Card'in kosulunu kaldirmak)

@at34 vatandaslik interview girip, gectim ancak oath ceremony katilamadim cunku halen I-290B nin kararini beklemek zorundaymisiz. sacma sapan isler, ne olacagi konusunda bir fikrim yok.

bol sabirlar dilerim. iyi haberlerinizi bekliyoruz.

• @crazycells
    Sayın crazycells
    Hangi başlıkta soracağımı çok iyi kestiremedim bu yüzden lütfen mazur görün…
    Oğlumun 5 yılı dolmak üzere green kartını alalı… vatandaşlık için de 5 yılın dolmasına 90 gün kala mı müracaat ediliyordu acaba? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim
    Şimdiden teşekkürler…

• @crazycells, içinde söyledi: i-751 basvurusu (kosullu Green Card'in kosulunu kaldirmak)

@aaylin, içinde söyledi: i-751 basvurusu (kosullu Green Card'in kosulunu kaldirmak)

@at34 vatandaslik interview girip, gectim ancak oath ceremony katilamadim cunku halen I-290B nin kararini beklemek zorundaymisiz. sacma sapan isler, ne olacagi konusunda bir fikrim yok.

bol sabirlar dilerim. iyi haberlerinizi bekliyoruz.

Sayın crazycells
    Hangi başlıkta soracağımı çok iyi kestiremedim bu yüzden lütfen mazur görün…
    Oğlumun 5 yılı dolmak üzere green kartını alalı… vatandaşlık için de 5 yılın dolmasına 90 gün kala mı müracaat ediliyordu acaba? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim
    Şimdiden teşekkürler…

Benzer Başlıklar

• 3
  • 2
  • 3040
  • 116
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

52

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |