Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

• Arkadaslar 2022 saglik sigortasi icin son tarih ne zaman? Bilen var mi?

• ⭐⭐⭐

@hasbelkader bugun olmasi lazim

• @keysnambır, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

@hasbelkader bugun olmasi lazim

selam kysnambir,

burada December 31 diye yaziyor. Kafam karisti benim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır @hasbelkader

Kayit tarihleri eyalete göre değişkenlik gösterse de çoğu eyalet icin 1 Kasım - 15 Aralık, 2021 tarihleri arasinda yapılacak kayıtlarda 1 Ocak 2022 itibariyle sigorta poliçeleri aktif olacak.

California, New Jersey gibi eyaletlerde 31 Ocak 2022 e kadar ilave bir kayit donemi daha uygulanıyor. 1-31 Ocak 2022 arası yapılan kayıtlarda 1 Şubat itibariyle sigortalı olunabilecek.

FPL-chart.page1.jpg

FPL-chart.page2.jpg

• ⭐⭐⭐

@hasbelkader https://www.healthcare.gov daki tarihi soylemistim. Sanirim pandemi sebebiyle uzatma yapiyorlar. Sayfaya girince su sekilde bir ibare var: "Open Enrollment ends Jan 15
    this year – you can still get
    health insurance"

• @keysnambır benim de kafamin karismasinin nedeni bana gelen otomatik emailler. Onlar sanirim healthcare.gov dan gonderilmis bana. Ben de panik yaptim gec kaldim diye. Sonra new jersey sayfasini acinca farkli bir tarih gordum. sanirim bazi eyaletler federal tarihlere uymuyorlar bu konuda.

• @ayvalik10 cok tesekkur ederim bilgi icin. anladigim kadariyla daha zamanim var. zaten ocak ayi boyunca Turkiye de olacagimdan saglik sigortasina ocakta basvurup subatta baslatmak en mantikli secenek benim icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

new jersey için de türk sigortacı var zaten aşağıda irtibat bilgileri

Adsız.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ll.jpg

• @ayvalik10 tarik i aradim ulasamadim. mesaj attim. cevap yazmadi. bir daha da aramadim.

• @ayvalik10 Jew Jersey'de muhasebeci bıldıgınız de var mı acaba ?

• 4 kişilik bir aile için 2022yılında Obamacare minimum 26500$ kazanç istiyor. Bu kazanç miktarı üzerinden ben de Obamacare başvurusu yaptım sorum şu eğer 2022 yılı sonunda yıllık kazancımız 26500$ altında kalırsa ne olacak? bilen birileri cevaplarsa çok sevinirim.

• @BelmaSarvan Kendileri ile tanismisligim yok ama bir arkadasim isyeri nedeniyle calismis ve memnun kalmis. Turk muhasebe burosu:

ATILA TAX SERVICE LLC
    4000 Route 130 Ste 12
    Riverside, NJ 08075
    Phone 856-906-6162

• @MySea Cok tesekkur ederım. Kayıt ettım hemen,bu arada hıc sorun degıl tedbırımı alacagım mutlaka. Tekrar tesekkur ederım

• Merhaba,

Başlık altında verdikleri-paylaştıkları bilgilerden dolayı herkese çok teşekkür ederiz, çok katkısı oldu. baştan itibaren bütün postları okudum notlar aldım. bir kaç yerde takıldım bu yüzden tecrübe-bilgi sahibi kişilerin desteklerini beklerim.

Önce durumu özetleyim (uzun olabilir kusura bakmayın):

anne ve babam nj'de gclı olarak yaşıyorlar; 53 ve 55 yaşındalar. mart 2021 de amerika'da yaşamaya başladılar. herhangi bir kronik veya takipli hastalıkları olmadıkları için ve etraftaki insanların yanlış yönlendirmeleri sonucunda her ne kadar oğulları olarak ben çok ısrar etsem de 2021 yılını sağlık sigortasız geçirdiler. 2021 yılında çalıştıkları işyeri sağlık sigortası yapacağını söyledi ancak devamlı oyaladı, erteledi ve güvencesiz halde kaldılar.

2 hafta önce maalesef babam York, PA'da ağır bir kalp krizi geçirdi ve kalbi uzu süre durdu. CDL' in son sınavı için oturuldukları yerden 130 mil uzaktaki sınav yerine şans eseri birlikte gitmişlerdi. Uzun uğraşlar sonucunda 31 dk sonra onu hayata geri getirmeyi başardılar şükürler olsun. York, PA da yaşandı bu olay ve babam Wellspan York Hospital'da yattı. yoğun bakım sonrasında, uzun ve tetkik tahliller sonucunda önce bypass ameliyatı sonra kalp piline karar verdiler. sonra bypasstan vazgeçip stent ve kalp pili taktılar. Xmas tatili sebebiyle de süreç biraz daha uzadı, 13-14 gün sonra taburcu olduk çok şükür her şey yolunda şuan.

haberi alır almaz ben hemen Ankara'dan acil vize başvurusu yaptım ve vizemi 1 günde alıp buraya geldim. geldiğim andan itibaren bir taraftan da sigortasız olan babamın bu durumunu nasıl çözerim onun arayışına girdim. önce hastanenin finans birimi ve sosyal güvenlik birimiyle görüştüm. hastanenin anlaşmalı olduğu özel bir ajans varmış onu bana yönlendirdiler; ajans bizim adımıza State'e medicaid için başvuruda bulunuyormuş ve süreci takip ediyormuş. durumu kendilerine güzelce anlattım. sigortaları olmadığını ancak kronik veya takip edilen bir hastalıklarının da bulunmadığını, bu durumun beklenmedik irademiz dışında gelişen bir durum olduğunu aktardım. işyeri sigorta durumunu da anlattım. yardımcı olacaklarını endişelenmemizi bu tip durumlarla karşılaştıklarını söylediler. bazı bilgiler istediler ve çeşitli dokümanlar imzalattılar. dokümanları inceledim 1-2 gün. genellikle yetkilendirme evrakları adımıza başvurabilir vs diye. çıkmadan resmi sosyal güvenlik uzmanı da benzer şeyler söyledi. bu acil ve insani bir durum çok endişe etmeyin çok karşılaşıyoruz falan dedi. fatura adresinize gelecek ve muhtemelen baya yüksek olacak (benim tahminim en az 100k usd olur) ama yine endişe etmeyin, herhangi bir ödeme yapmayın sadece bu bahsettiğim ajanstaki yetkiliye iletin dedi. benin burada kafama takılan bir konu var, kendilerine de sordum ancak tam cevap alamadım, oda şu: babamlar NJ sakini ancak olay PA da oldu. bu yardım için NJ' ye mi başvuracaklar PA'ya mı? bence NJ Residency olduğu için nj ye başvuracaklardır. Bu bölümü hem bilgi vermek hem de benzer tecrübesi varsa kendi durumunu paylaşması için verdim.

ikinci konu ise tabiki gelecek senenin sigorta konusu. babam mecburen sık sık kontrole gidecek artık bu durumu acil olarak sınıflandıramayız ve başımız ağrıyabilir dolayısıyla biran önce kapsamlı, efektif ve hesaplı bir sigorta yaptırmam gerekiyor keza bir süre çalışamayacak maalesef. ben önce sistemi anlamaya ve çözmeye çalıştım. bu bölüm bana yardımcı oldu genel mantığı anlamamda, teşekkür ederim.

babamların bu yıl içinde geliri olduğu için medicare'e uygun olamayacağına karar verdim; kazandıkları rakamlar medicare için household income olarak belirtilenlerden fazla çünkü. sonra hemen nj madicaid e başvurdum (nj family care) tüm bilgileri özenlice girdim. başvuruyu tamamladım. ancak henüz bir dönüş olmadı. açıkta kalma ihtimallerine karşı hemen healthcare.gov dan da başvuru yapmaya karar verdim. orası beni NJ 'nin sitesine getcoverednj.gov adresine yöneltti. oradan yine sistemi inceleyip tüm bilgileri özenlice doldurup başvuru aşamasına getirdim ve başvuruyu tamamladım. ama anlamadığım bir şekilde annem için advanced tax credit ve nj credit çıktı ve marketplace den poliçe satın almam gerektiği yazıyor fakat babam da Potentially Medicaid Eligible, Not eligible to enroll in a plan on the Marketplace yazıyor.. ayrıca detaylarda No Action Needed. NJ FamilyCare will contact you yazıyor ancak şuana kadar kimse ne aradı ne sordu. Verdikleri numaradan da kimseye ulaşamıyorum maalesef. burada bir kaç sorum olacak;

1. babama uygunluk vermeleri ne kadar sürer, yani sonuç tahminen ne zaman belli olur? Eğer uygunluk vermezlerse açıkta kalma ihtimali var mı, yani bu tax creditle sağlanan sübvansiyonları kaçırır mıyız? 1 ocaktan itibaren geçerli olması için 31 ocak son gün. ocakta başvurursam 1 şubatta başlayacak poliçe...

2. babama medicaid yani njfamilycare çıkarsa anneme de çıkabilir mi? yoksa her ihtimale karşı ben yine de anneme bir poliçe alsam mı? çıkarsa ve ben poliçe almış olursam bu poliçeyi iptal edebilir miyiz?

3. anneme çalıştığı iş yeri sağlık sigortası yapabilir. marketplace den sağlık sigortası aldıktan sonra iş yeri sigorta teklif ederse marketplaceden aldığı poliçeyi iptal edip işyerinin sağladığı sigortaya geçebilir mi? veya tersi bir durumda işyerinden ayrıldığı takdirde yıl içinde special enrollement durumunu kullanabilir mi?

4. kalp krizi durumundan dolayı gelecek yüklü faturayı bahsettiğim şekilde medicare veya medicaid ile çözme ihtimalimizi nasıl görüyorsunuz? elimden geleni yaptım, yapıyorum ama tavsiye ve yönlendirmelerinizi bekleriz.

özetleyim dedim ama baya uzun oldu kusura bakmayın. bu durumu hem görüş ve yardımlarınızı almak için hem de benzer durumda karşı karşıya kalacak insanlara bir not/tecrübe olsun diye detaylı anlattım.

Bütün üyelere, okurlara selamlar. mutlu sağlıklı bir yıl diliyorum.

• @salt Oncelikle cok gecmis olsun. Bana kalirsa, hastanenin sizi yonlendirdigi ajans ile calismaya devam edin. Onlar gerekli islemleri gerekli yerlerle yapacaklardir. Islemlerin ne kadar surebilecegini de onlarin daha iyi bilmesi gerekir.

Anne ve babaniz NJ de yasadiklari, oranin residentleri olduklari icin NJ medicaid olur buyuk ihtimalle. PA resident olmadiklari icin oradan almalari mumkun olmaz diye dusunuyorum.

Her eyaletin kurallari farkli oldugu icin, detaylar icin ya NJ state ofislerden bilgi alin veya hastanenin yonlendirdigi ajansdan. Medicaid icin gelir durumu soz konusu olunca, kisilerin bireysel kazanclari degil ama household income degerlendirilir. Yani anbe/babanizin toplam kazanclari. Birisi onay alirsa, oburunun de normal sartlarda almasi farzedilir ama yine de NJ medicaid kurallarini incelemek gerekebilir.

• selam salt, cok buyuk gecmis olsun. yazini okurken tuylerim diken diken oldu. ben nj ye tasinali fazla olmadi ama covidden hastanede 1 hafta yattim. her ne kadar sistemin detaylarina hakim olmasam da bazi tecrubelerim oldu. ilgilenirsen bana ozelden yazabilirsin, yasadiklarimi sana anlatabilirim. Tekrar gecmis olsun, acil sifalar.

• @salt Acil şifalar dilerim. Tez vakitte de sonuca ulaşmanızı temenni ederim.

• @salt Oncelikle cok gecmis olsun. Faturalar konusunda cok endise etmeyin. Eger sartlar sagliyorsa medicaid olur. Ayrica hastanenin financial aid programi da vardir buyuk ihtimalle. Olaki medicaid olmadi o zaman ona basvurursunuz. Babanizdan son 2-3 aylik bank statementlarini isterler, maas bilgileri vs... Buna gore borcun tamamini silebilirler, indirime gidebilirler ya da hem indirime gidip hem de taksitlendirebilirler.

• @salt Çok geçmiş olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

154

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.3k

| | | |