Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

• ⭐⭐

Yeni donem zorunlu saglik sigortasi donemi basladi. Trump in Obama nin getirdigi sistemi degistirecegi soyleniyordu ancak eski sistem yururlukte ve devam ediyor. Sisteme kayit olmak icin yapmaniz gereken bulundugunuz eyaletteki saglik sigortasi saglayan sirkete gidip kayit olmak istediginizi soylemek. Onlar size ucretsiz olarak yardimci olacaklardir. Sistem gelecek yildaki tahmini geliriniz uzerinden yuruyor. Sizin belirttiginiz yillik gelire gore saglik sigortaniz icin devlet geliriniz dusuk olacagi icin buyuk bir kismini karsilayacak. Ornegin $17000 yillik gelirim olacak dediniz. Bu gelir icin aylik $0-$50 odeyeceginiz iyi kosullarda bir sigorta alabilirsiniz. Yillik geliriniz yil sonunda $17000 degilde $25000 oldu diyelim. Bunun icinde vergi iadesi sirasinda saglik sigortasi icin $600-$700 arasi bir fark odersiniz. Eger yil icerisinde saglik sigortasini hic yaptirmazsaniz hem saglik sgortaniz olmaz hem de $25000 yillik gelir icin $1300 civari saglik sigortasina penalty odemek zorunda kalirsiniz

Saglik sistemi icin devletin resmi linki

Www.Healthcare.gov

Not: Rakamlar ornektir. Kisinin medeni durumu, cocuk sayisi, hangi eyalette yasadigi vb durumlara gore degisiklik gosterir

• Tam da merak ettiğim bir konu. Açıklama için çok Teşekkürler. Eğer 36XXX case no ile mülakata kalıp sonrasında vizemizi alabilir isek, Florida'da Naples'a yerleşmeyi düşünüyoruz. Sanırım siz Fort Meyers'deydiniz. Naples ile arası 50 mil civarı, artık ara sıra buluşur BBQ partisi yaparız... 🙂

• ⭐⭐

@asilcenk

Sabretmek zor ama bu kadar takilmayin kafayi yiyeceksiniz yoksa. Mulakat tarihiniz gorunuse gore temmuz-agustos olur. 6 ayda saglik raporundan sonra giris hakkiniz olsa 1 yildan fazla gelmenize vakit var. bbq mangal onlar kolay hallederiz 😁

• Kesin olsa sabretmekte sıkıntı yok ama 36XXX dosya numarası bu yılkı işleyişte riskli bir dosya numarası gibi gözüküyor, diğer taraftan birde Trump'ın müthiş açıklamaları var. Neyse kaderci kimliği takınıp nasip diyip bekliyoruz zaten. Beklemekten başka elimizden gelen bir şey yok zaten... Yinede teselli için teşekkürler.

• Selam,
    Ben geleli neredeyse 2 ay oluyor, saglıkla ilgili hiçbir şey yapmadım henüz.
    Obamacare, medicaid veya her neyse bunun için online başvuru yapılabilen bir yer var mı ?
    Yoksa nereye gidiliyor, henüz gelirim olmadığı için ucuz yollu halletmek istiyorum bu konuyu.

• @egeayd Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Selam,
    Obamacare, medicaid veya her neyse bunun için online başvuru yapılabilen bir yer var mı ?
    Yoksa nereye gidiliyor, henüz gelirim olmadığı için ucuz yollu halletmek istiyorum bu konuyu.

Ilk mesajda verilen linkten yaptiracaksiniz. Basvuruda zorlanirsaniz buyuk hastanelerde sertifikali assisterlar oluyor. Healthcare.gov

• oradan bir eligibility test kısmında ilerledim "Until November 18, 2017, you're eligible to buy a 2018 Marketplace plan through a Special Enrollment Period." sonucu çıktı.

• Tamam iste devam edin. Gelir beyani dahil bir suru bilgi isteyecek. Tum beyanlarinizi gercege uygun sekilde yapin. Gelirinize gore sizi subvanse edecek. Basvuru tamamlaninca evrak yollamanizi da isteyecek.

• ⭐⭐

@egeayd Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Selam,

Bulundugunuz eyalette saglik hizmeti saglayan healtcare sistemine entegre sigorta sirketinin ofisine gidin onlar healthcare.gov dan uygun sekilde doldurmaniza yardimci olurlar. Su aralar yeni donem saglik sigortalari yapiliyor. Gitmenin tam vakti

• Arkadaslar merhaba, Amerika’ya 15 eylul’de girdim ve saglik sigortasi adina bisey yapmadim. Calistigim yerde yapmiyor haliyle obamacare’ye basvurmam gerekiyor. Ama 2018 yili icin tahmini income girdigim de(31.000$ yaklasik) bronze pakette bile tek kisi icin 192$ aylik coverage cikiyor bu cok fazla bana gore, bunun baska bi yolu yorda mi yok mudur:) tecrubeli arkadaslar yardimci olsaniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pyrrha Kendim, eşim ve oğlum için aylık sigorta primim 1550 dolar. Bunun 1000 dolarını işverenim ödüyor, 550 dolarını ben. Tek kişi için 192 dolar çok iyi bir rakam.

Tahmini geliri biraz daha düşük girebilirsiniz. Bu durumda prim düşük olur ama yıl sonunda vergi borcu olarak geri dönebilir.

Bir diğer önerim bir sigorta brokerine gitmek olur. Obamacare için ücretsiz danışmanlık veriyorlar. Gözden kaçırdığınız bir şey varsa yardımcı olurlar. Şuradan bakabilirsiniz: https://localhelp.healthcare.gov/

• Primler değişken olabiliyor. Peki kabaca ne kadarlık primler neleri kapsıyor. Örnek şöyle olabilir mi:
    Anne-Baba-Çocuk (sadece baba çalışıyor), iş yeri katkı koymuyor ve $1500 aylık prim.
    Tüm aile koruyucu hekimlik hizmetleri dahil, acil durumlar dahil, göz, diş vb hariç gibi bir kapsam.
    Bir de merak ettiğim durum ağır ve uzun süreli tedavilerde (CA gibi örneğin) kapsam içerisinde ise sonraki sene primler otomatik yükseliyor mu?

• @caglaror evet dimi bizde öyle çünkü, bu sene kullanım yapar isen önümüzdeki sene primler yaptığın kullanım oranında artıyor maalesef.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Trump niye Obamacare ile bu kadar ugrasiyor saniyorsunuz? ACA sayesinde primler sadece yas ile artiyor. Kullanip-kullanmamak, onceki hastaliklar vb gibi nedenlerle primleri artiramazlar.

Eger bekar olsaydim is yerim tum primi odeyecekti. Yani benim aylik odemem sifir olacakti. Hicbir saglik sigortasi dis ve gozu kapsamiyor, ayrica police almak gerekiyor. Onun disinda her seyi kapsiyor.

• This post is deleted!

• benim kafama takilan bir konu var. yerleseli yaklasik 7 ay oldu. ancak bu zaman diliminde saglik sigortasi yaptirmadik. yeni donem kayitlar icinde yaptirmadik cunku esimin calistigi yerin kayitlarinin acilmasini bekliyoruz. Ancak kafama takilan soru su bahsedilen 3 ay sigortasiz yasamaya bagli gelen cezayi nasil ne zaman hangi sartlarda ve miktar olarak ne odeyecegiz. tecrubelerini aktaracak birileri olursa sevinirim. Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe Eger cikarsa vergi beyani sirasinda cikacaktir. Ancak bunun da bir suru istisnalari var. Eger bu sure boyunca calismadiysa veya geliri dusukse zaten ceza yok. Ayrica ABD'ye yeni tasinma durumunda da benzer istisnalar var.

• @knnrn anladim. Cok tesekkur ederim bilgiler icin. O zaman vergi odeme sirasinda anlayacagiz herseyi. Bu sene kendimiz mi odesek yoksa biryerle anlasip mi yaptirsak bilemedik. Acikcasi yanlis birsey yapmaktan korkuyoruz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe Is yeri saglik sigortasi yapmiyorsa Marketplace uzerinden yapmak en kolay ve garantili yol. Ama onun suresi gecti maalesef.

• @knnrn bu sene esimin is yeri uzerinden yapmayi dusunuyoruz. Peki hazir bilen birilerini yakalamisken sorayim:) is yeri uzerinden yaptik ve bir kac ay sonra ayrildi is yerinden. Surec nasi ilerliyor bilginiz varmi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |