Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells peki biz geleli 7 ay oldu ve sigorta yaptırmadık. Ceza olacak mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@crazycells peki biz geleli 7 ay oldu ve sigorta yaptırmadık. Ceza olacak mı?

Şu mesajı ve iki altındakini okuyun: https://yesilkartforum.com/forum/post/37356

2019'dan itibaren zorunluluk kalkacak gibi görünüyor. 2018 için nasıl olacağını bilmiyorum. Vergi beyanı yaparken çıkar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells peki biz geleli 7 ay oldu ve sigorta yaptırmadık. Ceza olacak mı?

Evet, sanirim sinir 90 gun, 90 gunu gecince ceza oduyorsunuz. Fakat 2019 basladiktan sonra sorun olmayacak.

• @crazycells Geçtiğimiz aylarda Obamacare'den yararlananların ileride vatandaşlık başvuruları kabul edilmeyeceğini belirten haberler çıkmıştı. Bu türden bir yasa değişikliği onaylanıp yürürlüğe girmedi değil mi?

• Gelirimiz düşük olsa bile ceza yiyecek miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Gelirimiz düşük olsa bile ceza yiyecek miyiz?

Evet, ne kadar olduğu şurada yazıyor: https://www.healthcare.gov/fees/fee-for-not-being-covered/

Şurada yazdığına göre en ucuz poliçenin bedeli sizin gelirinizin %8,16'sından fazlaysa ceza ödemiyorsunuz.

"If the lowest cost Bronze-level Marketplace plan available to you in the tax year costs more than 8.16% of your annual household income, you may qualify for a health coverage exemption."
    This means you don’t have to pay the penalty for being uncovered for the months coverage was unaffordable.

Ayrıca bu sayfada resmi olarak 2019 yılından itibaren cezanın kaldırıldığı da yazıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@crazycells Geçtiğimiz aylarda Obamacare'den yararlananların ileride vatandaşlık başvuruları kabul edilmeyeceğini belirten haberler çıkmıştı. Bu türden bir yasa değişikliği onaylanıp yürürlüğe girmedi değil mi?

Hayir girmedi; vatandaslik surecine etki edecegi sadece konusuldu ama bu yonde bir yasa degisikligi olmadi henuz, ayrica daha once forumda ya da facebook grubunda paylasilan bir habere gore pek cok Green Cardli korkudan dolayi bu tur yardimlari kullanmayi kesmis, belki de amac buydu diye de yorumlayabiliriz 🙂

Ama Green Card alirken, yani gocmen olurken bu tur yardimlari kullanmis olanlarin gocmenlik surecinde sorun cikabilir, cunku bu konuda yasal degisiklik yapildi.

• @crazycells Sizce GC ile yeni gelenler, bu türden kolaylıklardan faydalanmamalı mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Sizce GC ile yeni gelenler, bu türden kolaylıklardan faydalanmamalı mı?

Saglik sigortasi icin degil butun programlar icin konusuyorum...

Bu yardim programlarini birer kolaylik olarak degil, devletin ihtiyac sahiplerine sagladigi hizmetler olarak dusunmelisiniz. DS260 formunda kamu yuku olmayacaginizi beyan ediyorsunuz, dolayisiyla ABD'ye yeni gelen bir gocmenin hemen bu programlara basvuru yapmasi bir celiski. Gerekmedikce vatandas olana kadar bu programlara basvuru yapmamanizi tavsiye ederim.

Bu programlarin sartlarini sagliyorsaniz ve gercekten de ihtiyaciniz varsa bir sure kullanmanizda sakinca olmaz diye tahmin ediyorum, ama ben USCIS gorevlisi olsam ve ABD'ye gelir gelmez bu programlari kullanmis ve uzun sure programda kalmis bir dosyayi cok da samimi bulmazdim sanirim ve mulakat sirasinda konsolosa yalan bilgi verdigini dusunurdum. Sizin konsoloslukta verdiginiz bilgi ve formlarin kopyalari USCIS'teki dosyanizda duruyor, dolayisiyla bu belgelere erismeleri zor degil.

• @crazycells Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@crazycells Sizce GC ile yeni gelenler, bu türden kolaylıklardan faydalanmamalı mı?

Saglik sigortasi icin degil butun programlar icin konusuyorum...

Bu yardim programlarini birer kolaylik olarak degil, devletin ihtiyac sahiplerine sagladigi hizmetler olarak dusunmelisiniz. DS260 formunda kamu yuku olmayacaginizi beyan ediyorsunuz, dolayisiyla ABD'ye yeni gelen bir gocmenin hemen bu programlara basvuru yapmasi bir celiski. Gerekmedikce vatandas olana kadar bu programlara basvuru yapmamanizi tavsiye ederim.

Bu programlarin sartlarini sagliyorsaniz ve gercekten de ihtiyaciniz varsa bir sure kullanmanizda sakinca olmaz diye tahmin ediyorum, ama ben USCIS gorevlisi olsam ve ABD'ye gelir gelmez bu programlari kullanmis ve uzun sure programda kalmis bir dosyayi cok da samimi bulmazdim sanirim ve mulakat sirasinda konsolosa yalan bilgi verdigini dusunurdum. Sizin konsoloslukta verdiginiz bilgi ve formlarin kopyalari USCIS'teki dosyanizda duruyor, dolayisiyla bu belgelere erismeleri zor degil.

Sevgili @crazycells crazycells ve tum tiger arkadaslar!
    Bu konuyu araştırmaya devam ediyorum ve bulgularım olumlu yonde. Söyle ki…

45 numarali baskan bizim gibi yasal göçmen olup Medicaid ve CHIP gibi sağlık programlarından yararlanan kisilerin “public charge”* statüsüne sokmaya yelteniyor. Ama bunu gerçekleştiremedi.

adresindeki devletin kendi sağlık sigortası sitesi, resmi.
    Burada yasal göçmenlerin durumuyla ilgili açıklamalar var. Çok soruluyor olmalı ki açıklama yapma ihtiyacı hissetmisler. Bu sayfa yasal göçmenlerin sağlık sigortası kapsamı hakkında bilgilerin verildiği sayfa. En alttaki paragraf.

Diyor ki: “Medicaid, CHIP, and “public charge” status
    Applying for Medicaid or CHIP, or getting savings for health insurance costs in the Marketplace, doesn’t make someone a "public charge." This means it won’t affect their chances of becoming a Lawful Permanent Resident or U.S. citizen.
    There’s one exception. People receiving long-term care in an institution at government expense may face barriers getting a green card.”

Ozet meali-elimden geldiğince birebire çevirmeye calisiyorum:
    “Bu programlara başvurmak veya Marketplace adi verilen sağlık sigortalarının satisinin yapildigi sistemden yararlanarak sağlık sigortası masraflarından tasarruf etmek bir kisiyi “public charge” YAPMAZ. Bu da demektir ki bu husus onların yasal resident ya da Amerikan vatandaşı olma sanslarini etkilemez.”
    Nokta.

—————————————————
    Bir baska kaynak…

National Immigration Law Center. Dusuk gelirli gocemenlerin haklarını korumak amaçlı faaliyet gosteren bir organizasyon.

https://www.nilc.org/issues/health-care/addressing-concerns-health-coverage-applications/

Yukarida linkini verdigim sayfada diyorki…

Baslik: Sağlık Programlarina Başvuran Göçmen Ailelerin Endiselerine Yonelik bir kaç Ipucu.

• Bu husus ile ilgili kanun ve politikalar değişmedi. ACA (Obamacare) hala yürürlükte ve her isteyen Medicaid CHIP vs programlara başvurabilir.
    • Gocmenler bu programlara başvurarak göçmenin statülerini tehlikeye atmış olmazlar.
    • Hatta bizi bağlamayan illegal göçmenlerin dahi bu programlara dahil olabileceklerini ima eden baska maddeler de mevcut. SSN beyan etme zorunluluğu olmaması, sağlık sigortasına başvuranların bilgilerinin gizliliği ve güvenliği federal ve eyalet yasalarıyla guclu bir sekilde korunmaktadır vs diyor.

————————————————————
    Benim kanaatimce sonuc…

Su an yararlanmış olanlar ya da bundan sonra yararlanacaklar kanunsuz ya da ileride vatandaşlık sanslarini zora sokacak bir islem yapmış OLMUYORLAR, bana ve yukarıdaki kaynaklara gore. (Birinci kaynağım devletin resmi sitesi)

ANCAK sunu eklemekte fayda var.

Diktatorluge meyilli devlet başkanları islerine gelmeyince kanunları hice sayarlar mi?
    Evet
    Kanunlari usulsüzce geriye yonelik işletirler mi?
    Evet.
    Biz Türklerin çok iyi bildigi bir konu.

Son secimlerde 45 numaranın güç kaybetmesinden sonra ben biraz daha rahatladım. 2020’de başkanlık secimini de kaybederse konu bitti gitti.
    Yaşasın demokratlar.
    Pelosi teyze, Elizabeth Warren abla falan gelirse ülke tekrar Obama iklimine doner bu konular kapanır.
    Hadi ins. cnm ya 🙂 lol

*Public charge: Bir nevi topluma yuk olan kisi anlaminda

• ⭐⭐

Sayın @sadriabi , bu değerli araştırmalar ve paylaştığınız yararlı bilgiler için teşekkürler... Sizin de son mesajınızda yazdığınız gibi, hangi kuralın ne kadar geriye yürütüleceği belli olmuyor. Örneğin bu son mevzu yeni, ama sınırsız bir şekilde geriye yürütülmesi konuşulmuştu. Bunun konuşulabilmesi bile temkinli olmak için yeter sebep diye düşünüyorum. GC statüsünü geçici bir statü olarak gören ve vatandaşlığı hedefleyen herkes bence bütün kamu yardımlarından imkanları elverdiğince tamamen kaçınmalıdır; şu anda hangi sitede ne yazarsa yazsın. Elbette zaman zaman maddi imkanlar elvermiyor olabilir, acil bir durum olabilir, bu hallerde bunlardan yararlanmayı herkes kendi açısından bir risk değerlendirmesi yaparak göz önünde tutabilir.

Kamu yardımlarından tamamen kaçınarak ABD'de yaşamanın, sağlık sigortası sahibi olmanın en ekonomik ve güvenli yolları nelerdir, bunlar üzerinde de durmamız sanırım çok yararlı olacaktır. Somutlaştırarak gitmek belki daha iyi olur... Örneğin;

1. ABD'de sadece yatarak tedaviyi kapsayan bir poliçenin ortalama aylık maliyeti nedir? Hangi "networkten" (doğru terim olmayabilir) alınması makul seviyede yeterli olabilir?
    2. Poliçemiz ayakta tedavi gerektiren hastalıkları kapsamıyor ise bu ABD'de alınabilecek bir risk midir, ne kadarlık bir aylık gelir sahibiysek böyle bir risk alarak ayakta tedavileri cepten ödemeyi göze alabiliriz?
    3. Kamu yardımlarından kaçınmak için poliçe yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır, örneğin X seçeneğini işaretlememek gerekiyor gibi...
    4. Türkiye'de devam eden özel sağlık sigortalarımız var ise, ABD'de ikamet etsek bile bunlar bizi himaye eder mi, örneğin Türkiye'ye tedavi için geldiğimizde sigortacımız siz burada ikamet etmiyorsunuz diye itiraz eder mi, ve bu sigortalarımıza da güvenerek ABD'de yaptıracağımız poliçelerde farklı bir strateji izlenebilir mi? (akıl yürütmek açısından) (bu soru her bir poliçenin özel şartlarını ilgilendirir, lakin deneyimi olanların paylaşımları yararlı olacaktır)

Bu gibi sorularla konuyu basitleştirirsek ve gerçek hayata dönük uygulama ve çözümleri konuşabilirsek sanırım çok kişiye yararlı olur.

• @saulgoodman Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Sayın @sadriabi , bu değerli araştırmalar ve paylaştığınız yararlı bilgiler için teşekkürler... Sizin de son mesajınızda yazdığınız gibi, hangi kuralın ne kadar geriye yürütüleceği belli olmuyor. Örneğin bu son mevzu yeni, ama sınırsız bir şekilde geriye yürütülmesi konuşulmuştu. Bunun konuşulabilmesi bile temkinli olmak için yeter sebep diye düşünüyorum. GC statüsünü geçici bir statü olarak gören ve vatandaşlığı hedefleyen herkes bence bütün kamu yardımlarından imkanları elverdiğince tamamen kaçınmalıdır; şu anda hangi sitede ne yazarsa yazsın. Elbette zaman zaman maddi imkanlar elvermiyor olabilir, acil bir durum olabilir, bu hallerde bunlardan yararlanmayı herkes kendi açısından bir risk değerlendirmesi yaparak göz önünde tutabilir.

Kamu yardımlarından tamamen kaçınarak ABD'de yaşamanın, sağlık sigortası sahibi olmanın en ekonomik ve güvenli yolları nelerdir, bunlar üzerinde de durmamız sanırım çok yararlı olacaktır. Somutlaştırarak gitmek belki daha iyi olur... Örneğin;

1. ABD'de sadece yatarak tedaviyi kapsayan bir poliçenin ortalama aylık maliyeti nedir? Hangi "networkten" (doğru terim olmayabilir) alınması makul seviyede yeterli olabilir?
    2. Poliçemiz ayakta tedavi gerektiren hastalıkları kapsamıyor ise bu ABD'de alınabilecek bir risk midir, ne kadarlık bir aylık gelir sahibiysek böyle bir risk alarak ayakta tedavileri cepten ödemeyi göze alabiliriz?
    3. Kamu yardımlarından kaçınmak için poliçe yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır, örneğin X seçeneğini işaretlememek gerekiyor gibi...
    4. Türkiye'de devam eden özel sağlık sigortalarımız var ise, ABD'de ikamet etsek bile bunlar bizi himaye eder mi, örneğin Türkiye'ye tedavi için geldiğimizde sigortacımız siz burada ikamet etmiyorsunuz diye itiraz eder mi, ve bu sigortalarımıza da güvenerek ABD'de yaptıracağımız poliçelerde farklı bir strateji izlenebilir mi? (akıl yürütmek açısından) (bu soru her bir poliçenin özel şartlarını ilgilendirir, lakin deneyimi olanların paylaşımları yararlı olacaktır)

Bu gibi sorularla konuyu basitleştirirsek ve gerçek hayata dönük uygulama ve çözümleri konuşabilirsek sanırım çok kişiye yararlı olur.

@saulgoodman daha fazla nasil sizin deyiminizle "gercek hayata yonelik cozumleri" konusabilirim bilmiyorum. Yaklasik 2 yildir burada yasiyorum. Yasadiklarimi yaziyorum. Oradan arastirmakla burada icinde yasamak cok farkli. Yerlesince siz de tecrube edersiniz.

Hayaller baska gercekler baska. Hic kimse subvansiyon vs almak istemez. $1800 kira oduyorum, market place'ten almasam aylik $1200 sigorta odeyecegim. Kafadan 3K masraf ve daha icine hicbir sey dahil degil. Esim calismiyor, 1 cocuk var. Self employed oldugum icin sigortami kendim yaptirmak zorundayim.

Bir de anlamadiginiz, bilmediginiz bir nokta var. Marketplace'ten alisveris yapmak illa subvansiyon almak anlamina da gelmiyor. Sistem karsiniza indirimli fiyatlar cikariyor ve advance tax credit ile finanse etmenizi sagliyor. Advance tax credit size pesin odenmis vergi iadesi demek. Devlet diyor ki yil sonunda gorunen o ki sana bir ton vergi iadesi yapacagim. Ben bu meblagi pesinen vereyim bu sekilde sen de sigortani finanse et.
    Bana marketplace'in cikardigi aylik tutar 600$. Yaklasik yarisini advance tax credit ile oduyorum yarisini pesin. Kullanmak istediginiz advance tax credit miktarini degistirebiliyorsunuz. Bir sure sonra hic tax credit kullanmak istemiyorum diyecegim ve tum tutari kendim odeyecegim. Ama tutar gene indirimli olacak. Muhtemelen yil sonunda IRS (vergi dairesi) ile mahsup ettigimizde alacakli cikacagim ve vergi iadesi alacagim.

Obama ozellikle kapsami genisleterek yeni gocmenlerin de kapsama alinmasini saglamis. Yani bizler bize sunulan hakki kullaniyoruz. Ote yandan sagci mevcut iktidar tipik sosyal devlet karsiti politikalar izliyor.

Hangi sitede yazarsa yazsin diye bir tabir kullanmissiniz. Vermis oldugum site ABD devletinin resmi saglik sigortasi sitesidir ve devletin resmi gorusudur, eksi sozluk degil. Iktidar geriye yonelik isletmeye kalkarsa da infial cikacak davalar acilacak. Zira ben ve benim gibiler kanun disi bir sey yapmiyoruz. Sivil toplum kurulusu ACLU'yu arastiriniz.

Siradiginiz maddelerin gercekci cozum onerileri olmadigini dusunuyorum.

Ozet: Paraniz varsa tamaminiz odeyin. Yoksa ve marketplace'e basvurursaniz kanunsuz birsey yapmiyorsunuz.

Tek amacim benim icin cok sikintili olan bu konuda net ve kesin bilgilere ulasmis olmanin sevinciyle benim durumumda olan forumdaslara yardimci olmaya calismakti ama hic istemedigim sekilde kendimi polemiklerin icinde buluyorum. En sevmedigim sey. Devam ederse geri cekilip uzaktan izlemeyi tercih edecegim.

Selametle.

• ⭐⭐

@sadriabi Ben siz gerçek hayata dönük çözümler paylaşmıyorsunuz demedim ki, öyle mi anlaşıldım istemeden? 🙂 Sizin paylaştıklarınız çok yararlı, şu son post da çok yararlı, ben bunu en başta da belirtmiştim aslında.

Benim sizin atıf yaptığınız siteleri önemsiz gördüğümü de düşünmeyin, çok önemli ve resmi sitelerdeki açıklamaların bile ileride değişebildiğini göz önünde bulundurmayı önermiştim sadece.

Sıraladığım maddeler çözüm önerisi değil de daha ziyade orayı tanımayan, orayı bilmeyen, buradan bakan birinin aklına gelen sorulardı sadece, öyle görün lütfen.

Polemiğe girmeyi ben de hiç istemem, öyle de bir niyetim yoktu zaten. Yanlış anlaşılma olmasın ne olur. Günümüz şartlarında maalesef böyle aşırı temkinli hale geldik. Siz yazın biz öğrenelim. Biz bilmiyoruz bu ayrıntıları. Sürç-i lisan etti isem affola. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman ABD'deki sağlık ve sigorta sistemi Türkiye'dekinden çok farklı. Henüz "sadece yatarak" gibi bir poliçe olduğunu hiç duymadım. Ayrıca Türkiye'deki gibi bir "üst limit" kavramı da yok. Zaten mümkün olduğunca ayaktan ve birinci basamak tedavilere özendirici şeyler yapıyorlar. Yıllık rutin kontrollerde "deductible ve" copay" alınmıyor. Aşılar, sigara bırakma gibi şeyler de ücretsiz oluyor. Bizim sigorta şirketi yılda birkaç kez "sigortanızı akılcı kullanın" mesajı gönderiyor. Ufak tefek şeyler için hastaneye, Acile falan gitmeyin, mahalledeki "Urgent care" merkezinde halledin diyor.

Biz Türkiye'deki özel sağlık sigortasını geldikten bir yıl kadar sonra iptal ettik. Sağlık sistemini artık anlayabiliyoruz. Bence herkes ABD'ye gelir gelmez Marketplace'den bir poliçe almalı, işveren destekli bir sağlık sigortası yaptırana kadar da böyle devam etmeli. Amerika'nın bir hukuk devleti olduğunu unutmayalım. Sağlık hizmeti temel insanlık hakkıdır.

@sadriabi çok haklı "advance tax credit" bir devlet yardımı değil.

• @knnrn Bunun ilk girişte yapılacaklar listesine eklenmesi gerekiyor bence.

• ABD texas eyaletinde federal bir yargıç, obamacare olarak tanınan düşük maliyetli sağlık sigortası'nın anayasal olarak geçersiz olduğuna hükmetmiş.
    Sevgili trump da kararı sevindirici bir haber olarak değerlendirmiş.Haber linkinde bahsedildiği gibi karar muhtemelen yüksek mahkemeye taşınacak gözüküyor.
    Bekleyip görelim ama bu trump gerçekten çok takıntılı bir adam, sürekli bişeyleri kurcalayıp duruyor.

Kaynak: https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/dunya/obamacarein-gecersiz-olduguna-karar-verildi-41052936

• Arkadaşlar merhaba, 12 Aralık'ta Green card talihlisi olarak Boston'dan giriş yaptım. İki oğlum var ikiside high school da okuyorlar ve ABD vatandasilar. Ben ve eşim green kart talihlisiyiz. Asıl talihli benim ve giriş yaptim, eşim henüz gelmedi. Ben sağlık sigortasına başvurabilir miyim. Çocuklarım içinde nasıl başvuru yapabilirim. Massachusetts eyaletindeyiz. Yeni geldigim için çalışmıyorum, belki bir süre daha calisamayacagim. Ne tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@funda-çırak-kinli Healthcare.gov üzerinden kendiniz ve çocuklarınız için hemen başvuru yapabilirsiniz.

• @knnrn @Funda-Çırak-Kinli Merhaba bir ekleme yapayim eger online yapamazssaniz basvuruyu masshealth enrollment merkezleri var size en yakin olanina gidip basvurun kitapcik seklinde bir basvuru formu verecekler onu dolduruyorsunuz..Sora evinize basvuruyla ilgili geri bildirim gelecektir..Ayrica masshealth telefonla aradiginizda ihtiyaciniz olursa turkce tercumanada baglanabilirsiniz...
    Ben hemen komsu eyalet connecticuttayim burada saglik sistemini siniflandirmislar Husky A B C D seklinde...Eger hamilelik gibi bir durum soz konusu ise bunu kanitalayan bir belgeyle giderseniz aninda saglik sigorasi ucretsiz oluyor cocuk dogduktan sonrada cocuk devam ediyor...Ancak cocuk dogduktan sonra anne ve baba icin 5 yil kalma gibi bir ibare kullandi ondan sonra sagliga basvurabilirsiniz dendi.(iyi bir is bulur ve onlar saglik sigortasi saglarsa buna gerek kalmaz) Bunun mantigini pek anlamadim sonucta biz sponsorla gelmedik ve burda inanin green kartin cekilisle de alinabildigini bilmeyen kurumlar var..su 5 yil olayi hakkinda yorum yapabilecek arkadaslar varsa aciklarsa sevinirim..cunku burda sordugum kisiler genelde sponsorla gelen kisilere oyle dendigini soylediler..

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

42

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |