Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler...

• @knnrn oo bak bunu bilmiyordum . Acaba Türkiye'den kira geliri varmış gibi gösterebilme şansımız olur mu ki . Veya çalıştığım muhasebe bürosunda hala bana maaş geliyormuş gibi yapıp :))

• @semavi merhaba houstonda mi yasiyorsunuz, ev kiralama asamalarinizi merak ettim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@irfan-çetin-0 Bizim kiralama sürecini diğer foruma yazmıştım, buraya da kopyalıyorum:

"Ev gösterme ücreti genelde satın alma durumunda oluyor. Biz kiralama için gezerken kimse bizden para istemedi. Ama bizim başta yaptığımız yanlış, şirketlere ait evlere bakmamak oldu.
    Dün bir sitenin leasing ofisine girdik ve 2 saat sonra evimizi tutmuş olarak ayrıldık Kefil falan istemediler, işsizim dedim sorun etmediler. Öyle fazla bir depozito bile almadılar. Biz de şaşırdık. Şimdi yeni evimize gitmek üzere Airbnb evinden çıkıyoruz. Aslında geldiğimiz gün oraya gitmiş olsak ertesi gün kendi evimizde olacaktık.
    Evi 15 aylığına ayda 1266 dolara tuttuk. Epey geniş ve güzel. Horn Elementary School'a bağlı. Sitedeki imkanlar muazzam. Çevresi çok güzel.
    Evi tutunca bizden şunları istediler:
    -Elektrik aboneliği (web sitesi üzerinden seçiyorsunuz. 350 dolar depozito ödedim)
    -Kiracı sigortası (renters insurance, Progressive'den online satın aldım, aylık 28 dolara 100 bin dolar teminat)
    -Banka hesap dökümü (işsiz olduğum için 3 aylık kira bedeli hesabımda olmalı dediler)"

(Kiracı sigortasına şu anda aylık 10 dolar veriyoruz. Elektrik için alınan depozitoyu 12 ay sonunda iade ettiler.)

• @irfan-çetin-0 Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

@semavi merhaba houstonda mi yasiyorsunuz, ev kiralama asamalarinizi merak ettim

@irfan-çetin

Oncelikle @knnrn in yazdiklari ile yola cikmanizi tavsiye ederim...

Benim soyle bir avantajim oldu. Kardesim burada yasiyordu ve ilk etapta onun evinde kaldim...

Fakat yeni gelen arkadaslara bir faydasi dokunsun diye daha once kaldigim apartman sitesi ile konustum ve deposito ile kiralama isini kabul ettiler daha once yazdigim gibi... Genelllikle Turklerden memnunlar cunku...

Geldiginizde mustakil ev ile cok vakit kaybetmeyin derim... Ilk etapta apartmandan baslamak cocuklar icinde buyuk bir avantaj...

Kenanin yaptigi gibi bir kac lease ofis gezdiginizde bir apartman dairesi tutabilirsiniz. Iyi apartmanlar genellikle secici olur, bolge seviyesi dustukce secicilikleri de azaliyor...

Gelmeden bir sure once bana ulasirsaniz eski apartmanima sorar bilgi alirim. Yeni evimle eski apartmanimin arasi 500 metre zaten.

• @knnrn teşekkürler bu bilgi işimize yarıycak sanırım

• @semavi teşekkür ederim tarih netleşince tekrar danışırım size

• @damladav Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

Malesef cunku kiranın 3 kati gelir istiyorlar bankada görmek istedikleri de bu miktarın yıllık oranı. Yanı 1500$ kirası olan bir yer icin bankada en AZ 60bin dolar görmek istiyorlar. Zaten bu şartı yüzünden ev tutamıyoruz halbuki bankada bir yıllık kirayı pesin verecek paramız var ama laf anlatamıyoruz 😕

Damla, ev kiralayabildiniz mi, merak ettim. Bahsettigin kreste calisacagina dair is teklifi mektubunu gelir olarak kabul etmeleri lazim. Kefil de kabul eder bazi yerler.

• @Senay-Sirin malesef Hakan kiralayamadik. Hala arana sürecindeyiz 😕

• @semavi Selamlar,
    Sitenin ismini ve lokasyonunu öğrenebilir miyiz ?

• Advenir at Milan

West Belfort sugar Land

• ⭐⭐

Arkadaslar iş yerinden tam olarak nasıl bir yazı almak lazım oradaki ev kiralama sürecine yardımcı olması için? Maaşın devam edeceğiyle alakalı?

• vallaha ben stockton'dayım istersen bütün kiraları peşin ver snn gelmedi bizde daha apartmentslar kabul bile etmiyorlar. ya evini verecek müstakil yada kefil olacak birileri lazım. 7 gün ev aradık bulamayınca ailecek odaya gectik fahiş fiyattan. ssnleri bekliyoruz şimdi belki ondan sonra ev işi tahminimden zor çıktı.

• AYNEN öyle Gökhan bey. Bizim hesapta 1 yıllık kıra olmasina rağmen 3 kati birikim istiyorlar ve ssn olmadan vermediler. Biz de en sonunda 1 Türk’ten kiraladık. YOKSA daha ev arıyorduk.

• Benim eski apartman kompleksim ile konustugumu ve söz aldığımızı soylemistim.

İlk greencardli arkadaşı yerlestirdik... Yarım kira depozito aldılar. Bilginiz olsun....

• @semavi beklerlerse seneye bu zamanlar bizde geliyoruz o komplekse 🙂
    kaç yatak odalı yeri ne kadar fiyata tuttular bu arada o yeni yerleşen arkadaş.

• Bu zamana ve daire tipine göre değişiyor. 1+1 büyük olan daire 2. Kat 8 aylık 1070e tuttular...

Daha küçük ama 15-20 gün sonra kiralanabilir ek 925ede vardı.

Yani bir çok değişkene bağlı bir durum...

• Amerika'daki bircok sey de oldugu gibi ev kiralama konusunda da bir standart yok. Buyuk olcude sans isi galiba. Charlotte'ta 2 ev kiraladim. Ikisinde de henuz SSN bile yoktu. Rastgele numaralar yazmam soylendi. O sekilde kontrat imzaladik. Digerinde ehliyet ve plaka no lazim oldu. Onu da ev sahibi kafadan rakamlar sallayarak doldurup gecti. Bankada paraniz varsa mutlaka bir ciktisini alip ev sahibine gosterin. Henuz calismiyorsaniz "Isim hazir. Maasim su kadar olacak. SSN'yi bekliyorum." diyebilirsiniz. Kanit sorarlar mi bilemem ama guvenilir biri izlenimi uyandirip biraz cene calarsaniz ikna oluyorlar. En azindan bende oyle oldu.

• Philadelphia da 6 aylik pesin teklif etmeme ragmen, istedigim semtte ev kiralayamamistim, en az 5-6 yere basvurup reddedildikten sonra, kotu bir mahallede ilk ve son kira arti kira kadar deposit odeyip bir yer kiralayabilmistim. Charlotte'ta ilk ve tek basvurdugum apartmandan kiraladik, sadece ilk kira ve $200 deposit odedik. Maddi durum, kredi skoru vs. ikisinde de hemen hemen yakindi.
    Sehirden sehire kiralama kolayligi cok degisiyor sanirim.

• @semavi Bahsettiğiniz evleri inceledim. Gayet güzel bir siteye benziyor. Çok bilmiyorum Houston'ı da, lokasyon olarak nasıl bu sitenin yeri? Çok mu şehir dışında kalıyor? Mülakat sonrası kısmetse Houston da yerleşmeyi düşündüğüm yerler arasında. O yüzden şimdiden araştırmalara başladım diyeyim.

• Arkadaslar ev kiralamada sponsor yada kefil bulmanin bir avantaji varmi? daha kolay olur mu ev bulmamiz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |