Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler...

• ⭐⭐

@freeworld Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

@saulgoodman Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

İki sorum var:

1. Ev kiralarken SSN numarası vermemiz gerekiyor mu? Hangi kişisel bilgilerimizi ve belgelerimizi vermemiz olağandır?

2. Kira, depozito vs. için ödemeyi nakit yaparken hangi yolla (çek, elden nakit, banka havalesi vb.) yapmak uygun olur? Tam olarak hangi anda ödemeyi yapmak gerekir? Makbuz verme uygulaması nasıldır?

Teşekkürler...

2 defa ev kiralama deneyimime göre;

• İlk apartmanı kirala esnasında SSN’e henüz dahip değildim ve apartman yönetimi sorun olmadığını belirtti. Background check işlemini SSN olmadanda yapıyorlar. Pasaportlar ve iş teklifi yeterliydi.

• Nakit 2 apartman deneyimime göre kabul olunmuyor. Kişisel çek ile veya bir çok markette ufak bir meblağ karşılığı alabileceğiniz çekler ile ödeme yapabiliyorsunuz. İlk ödemelerden sonra şimdiye kadar gördüğüm, tüm ödemeler online olarak yapılıyor. Anahtarı vermeden ilk tur ödemeleri alıyorlar.

Çok teşekkür ederim.

Apartman bulmada önerebileceğiniz bir yöntem var mı? "apartment complex locator"lar varmış diye duydum, çeşitli apartman komplekslerini gezdiriyorlarmış ihtiyaca göre, ücret almıyorlarmış. Böyle bir hizmet hullanmamı önerir misiniz yoksa doğrudan internetten komplekslerle bağlantı mı kurayım?

• @saulgoodman Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

@freeworld Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

@saulgoodman Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

İki sorum var:

1. Ev kiralarken SSN numarası vermemiz gerekiyor mu? Hangi kişisel bilgilerimizi ve belgelerimizi vermemiz olağandır?

2. Kira, depozito vs. için ödemeyi nakit yaparken hangi yolla (çek, elden nakit, banka havalesi vb.) yapmak uygun olur? Tam olarak hangi anda ödemeyi yapmak gerekir? Makbuz verme uygulaması nasıldır?

Teşekkürler...

2 defa ev kiralama deneyimime göre;

• İlk apartmanı kirala esnasında SSN’e henüz dahip değildim ve apartman yönetimi sorun olmadığını belirtti. Background check işlemini SSN olmadanda yapıyorlar. Pasaportlar ve iş teklifi yeterliydi.

• Nakit 2 apartman deneyimime göre kabul olunmuyor. Kişisel çek ile veya bir çok markette ufak bir meblağ karşılığı alabileceğiniz çekler ile ödeme yapabiliyorsunuz. İlk ödemelerden sonra şimdiye kadar gördüğüm, tüm ödemeler online olarak yapılıyor. Anahtarı vermeden ilk tur ödemeleri alıyorlar.

Çok teşekkür ederim.

Apartman bulmada önerebileceğiniz bir yöntem var mı? "apartment complex locator"lar varmış diye duydum, çeşitli apartman komplekslerini gezdiriyorlarmış ihtiyaca göre, ücret almıyorlarmış. Böyle bir hizmet hullanmamı önerir misiniz yoksa doğrudan internetten komplekslerle bağlantı mı kurayım?

Eminim ücretsiz değildir o hizmet 🙂 Mutlaka bir getirisi vardır veya anlaşmalı olduğu apartmanlara yönlendiriyorlardır. Açıkçası tavsiye etmem o yolu.

Ben şahsen en öncelikli bölgeyi seçerek devamında tek tek tüm apartmanların aldığı yorumları okumuştum internet üzerinden. Seçeneği 3’e indirerek en son giderek seçimimi yaptım. Oldukçada memnunum.

• Biz internetten bulduğumuz verilerle hareket ettik, ama çoğu yerde de gördüğümüz leasing office'e girip "merhaba, randevumuz yok ama kiralık bakıyoruz" diyerek lafa başlıyoruz. Gerisi geliyor zaten. Şimdiye kadar hepsi bize ev gösterdiler. Evi görüp beğenirseniz size başvuru ücreti ödenen bir başvuru yapmanızı söylüyorlar. Genelde online olsa da manuel de oluyormuş. Burada bazı temel bilgiler ve mali kanıtlar sunmak gerekiyor. Mali kanıt kısmı evin kirası ile kriterize. Bizim mali kanıtlar yetmiyor. Bu durumda garantör ya da co-signer istiyorlar. Bazen -bizde olduğu gibi- bu da yetmiyor.
    Ama kiralar düşük ise ve örneğin TR deki banka hesaplarınızın son 3 ay dökümü kiranın ve kiralanmak istenilen sürenin katı kadar ise sorun kalmıyor. 1kira depozit yerine iki tane isteyebiliyorlar. Bazen de ilk ve son kira ya da ilk iki son kira gibi fazladan kiraları önden alabiliyorlar.
    Biz daha bu aşamayı geçemedik.
    Santa Clara için 3k temel ev giderleri toplamı. (kira,su, atıksu, elektrik, gaz, internet vb). 2+1 için.

• @saulgoodman Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler... içinde söyledi:

mı? "apartment complex locator"lar varmış diye duydum, çeşitli apartman komplekslerini gezdiriyorlarmış ihtiyaca göre, ücret almıyorlarmış. Böyle bir hizmet hullanmamı ön

Emlakcilar kiracidan yada ev satinalandan para almaz. Kiralayan ve saticidan para alir. Bu nedenle sizleri ucretsiz dolastirirlar, garip gelmesin...

• Simdi bir konu daha aklima geldi.

Ev kiralarken mutlaka indirim isteyin. Herhangi bir kampanya vs olmasada, ufak bir indirim yapiyorlar. Kiradan ziyade diger ucretlerde.
    Ben ilk apartman basvurusunda basvuru ucretini muaf ettirmistim. 2.nci apartmanda ise esim icin basvuru ucretini iptal ettirmistik. Tek yaptigim sormakti.
    Mutlaka deneyin. Sormasaydim, $300 bosuna odeme yapmis olacaktim.

• Kiralik ev arama, app fee, kiralama, odemeler ve belgeler gibi deneyimleri paylasaagim. Sadece kendime hatirlatma olarak sunu birakip kaiyorum. Yuklu donus yapacagim bu konuya.
    Kiralama sirketinden kiralayincca otomatik odeme girisi yaptim sayfalarindan. Odeme gereklesti gorunuyor ama bankamda bilgi yok.
    ACH payment nedir diye aradim: https://www.google.com/search?q=ACH+Payment&oq=ACH+Payment
    Bankaya yansimasi 3-4 gun suruyor. Otomatik odemede kredi karti ya da banka hesap bilgilerini veriyorsunuz. ACH payment banka hesap bilgileri ile gerceklesiyor.
    Daha sonra guncelleyecegim bu gonderiyi.

• ⭐⭐

@caglaror evet buna dikkat etmek lazim. Mesela bofa da bofanin checkinginden bofanin credit card ina odeme yaptiniz checkingden bakiye aninda dusuyor bunu goruyorsunuz. Iki farkli banka arasi olursa dediginiz gibi checking den bakiye dusmesi 3-4 gunde surebiliyor. Hesapta para var sanip harcamamak lazim bu surecte

• Vizeler, biletleri alinca arastirmalara basladim. Sugarland,Houston taraflarindan ilk once 12 aylik apartment kiralamak istiyorum. biraz stressli surecmis ev kiralamak. Bizde banka para gostererk gitmeyi dusunyoruz. Umarim gelince sorunsuz ev tutariz.

• @caglaror ACH aka eCheck, Tr'de EFT olarak bilinen banka hesaplari arasindaki elektronik fon transferi. Belirttiginiz gibi transferin gerceklesmesi birkac gun alabiliyor.

• Banned

@baymyrat hayrlı olsun darısı başımıza inşaAllah. 🙂

• @semavi Kadir bey merhaba, vize görüşme tarihi yaklaşırken okul ve kalacak yer konusunda araştırmalarımız daha da ciddiyet kazandı, forumda daha önce ikamet ettiğiniz Advenir at Milan sitesi ile ilgili yazışmalarınız üzerine siteyi ve çevresinde ki okulları araştırmaya başladık, 11 yaşında bir kızımız var, önceliğimiz onun eğitimi olacağından site çevresindeki önerilen okullar hakkında araştırma yapıyoruz, realtor emlak sitesinde middle school ve high school olarak Dulles school önerilmekte, hem site hem de bilginiz varsa okul hakkında yorumlarınızı almak isterim, önerileriniz bizler için çok önemli, şimdiden teşekkürler, saygılar

• Selamlar

Sitede sorun yaşamadık lakin middle school be high schoola giden öğrencimiz olmadığı için kesin yorum yapamıyorum... Elementary olsa Meadows place elementary oluyor orada oturanlar ve oda iyi bir okul. Ben yine de o okullara giden var mı bir sormaya çalışayım..

• @semavi geri dönüşünüz için teşekkürler Kadir bey , deneyimleriniz bizler için çok önemli, internetten araştırma yapıyoruz fakat bir bilenden duymak insanın içini rahatlatıyor, okul için çevrenizden aldığınız bilgiler olursa önerilerinizi almak isteriz...

• Ev kiralama esnasına çocuklara da oda olması zorunlumu acaba?
    Nerede duyduğumu hatırlayamıyorum ama "aman canım ne olacak çcouk da salonda çekyatta yatar" diyerek 1 yatak odalı daire kiralanamıyormuş. Çocukdan dolayı mecburen 2 odalı bir daire kiralanması gerekiyormuş.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@omertug, içinde söyledi: Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler...

Ev kiralama esnasına çocuklara da oda olması zorunlumu acaba?
    Nerede duyduğumu hatırlayamıyorum ama "aman canım ne olacak çcouk da salonda çekyatta yatar" diyerek 1 yatak odalı daire kiralanamıyormuş. Çocukdan dolayı mecburen 2 odalı bir daire kiralanması gerekiyormuş.

Ilk geldigimizde biz de duyduk ama pratikte boyle bir kuralin uygulandigini gormedim. Bizim dairemiz tek yatak odali, oglumuz "study" tabir edilen odada kaliyor. Tandigimiz pek cok aile icin de durum benzer. Ayrica maddi durumunuz neye el veriyorsa ona gore bir ev tutarsiniz, devlet bu konuda maddi destek vermedigine gore aileye karisacagini da sanmam.

• @knnrn kanuni bir zorunluluk olmamasına sevindim. Kızım 6 yaşında ve nasipse orada okula devam edecek ama ilk gidiş için bütçeyi de ona göre düşünmek gerekiyor.

• Kiralama sirketleri ve sitelerin yonetimleri kisi sayisi ve oda sayisini hesapliyorlar. Ama sahislardan kiralamada sorun olacagini sanmam. Cocuga ozel oda zorunlulugu yok, evlerin oda/kisi kapasitesi olayi var. Pratikte uygulandigini ben de duymadim.

• @omertug BIZ BIR ODALI EVDE DORT KISI KALDIK SORUN OLMUYOR. HATTA BILE BILE KIRALIYORLAR. CALIFORNIA ICIN SORUN YOK DIYEBILIRIM.

• ⭐⭐

Ben de Florida’dayim boyle bisey gormedim. Yaparlarsa evi vermek istemediklerinden bahane uretmek icin yaparlar diye dusunuyorum

• ⭐⭐⭐

2017 yılından bu yana 3.cü apartman kiralama deneyimimizde ilk defa bir konu ile karşılaştım.

İlk 2 apartmanda sadece background check ve maaş bordroları sorgulanırken dün başvuru yaptığımız apartmanda kredi sorgulaması (hard inquiry) yapıldı. Yani kredi kartı başvurusu yapıldığında uygulanan ve kredi skorunu etkileyen bir sorgulama türü.

Charlotte, NC şehrinin gelir düzeyi yüksek bir mahallesi ve dolayısı ile talebin fazla olduğu bir apartman olmasının muhtemelen etkisi var fakat böyle bir konu ile de karşılaşmanız muhtemel.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |