Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nalantutar sen benim paylaştığım dosyayı indirmemişsin anlaşılan amerika da ev arama sitelerin toplanmış hali

evv.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nalantutar bu arada ev tutulunca ilk alınacak eşyayı almayı unutma 🙂

suu.jpg

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10 Bunun olmaması gerçekten büyük sorun. 🙂 Bu hatırlatma iyi oldu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nalantutar tuttuğun evin çevresi nasıl kimler var kimler yaşıyor bu sitelerden kontrol edebilirsin

ss.jpg

sss.jpg

• @ayvalik10 eline sağlık.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emocan aşağıdaki sayfanın ilk iletisinde ki dosyayı indirirsen bu resimler ve çok daha fazla bilgiler içermektedir. Ayrıca alınacak eşya listesi de var.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3022/kazandıktan-sonra-amerikada-ki-hayatınıza-kadar-herşeyin-toplanmış-hali?page=1

• @emocan Tesekkurler.
    biz zillow dan baktik evlere. Bir de buradaki arkadaslarimiz apartmand oturmayi tavsiye etti.
    apartman hem fiyat olarak uygun hem de cim bicme, kar kureme derdi yok. baslangic icin kolaylik sagliyor adaptasyon surecinde.
    Lakin oyle uzun listeler var ki apartmanlarin leasing ofisinde ve 2 ay oncesinden kimin tasinacagi belli oluyor.
    vardi bosalacak evler lakin 2 ay sonra biz de hemen tasinabilecegimiz ev arayisina girdik. buraya 30 yil oncesinde gelmis bolca ev almis bir turk emlakciya vermis evini, kiraci baska eyalete tasinacagi icin bosalan evini tuttuk 18 gun kadar bekledik bosalmasini. bizim SSN gelmisti sorun yasamadik, cosigner ile hallettik.

• @ayvalik10 indirdim , bakiyorum sitelere ama Amerika ya gitmeden olmayacaj gibi gozukuyor, hayirlisi bakalim

• @starpt, içinde söyledi: Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler...

@mexido tabi ki. oda sayisi ve eyalet burada kritik nokta. biz okul puani iyi yerlere baktik. o nedenle 2 odali yerler min 2250 ve ustu, tek odali yerler ise 1800 civarindaydi. ayrica co-signer ile kiralamak istedigimiz icin red edenler de oldu. bazen sorun sadece para da olmuyor

Çok pahalı malesef. Studio daha uygun olabilir.1+0 teşekkürler

• Teşekkür ederim arkadaşlar. @ayvalik10 WD40 ı alıp ufak bi alet çantası almamak olmaz ama 🙂

Hala araştırmaya devam ediyorum tabi kesin olmamak ile birlikte şöyle bir bilgi duydum. Oturduğunuz eyalet/semt artık orasını bilmiyorum local bir websitesi oluyor. O websitesinde ikinci el eşyaları ayın belki haftanın belli bir gününde boş bir noktaya bırakılıyor isteyen alsın şeklinde.
    Daha iyi bilen var ise daha açıklayıcı şekilde anlatır umarım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emocan garagesale deniliyor bahsettiğin olaya ancak ücretsiz değil sadece kişiler ücretsiz olarak istedikleri zaman kapı önüne koyuyorlar onlar için bir ilan çıkmıyor.

• @emocan bulundugunuz bolgede nextdoor uygulaması vardır. Bu uygulama sayesinde yasadiginiz mahalledeki her konuda bilgi alabilirsiniz. Siteye gidip uye oldugunuzda , evde oturdugunuzu teyit etmek icin adresinize posta ile bir kod gonderilir ve o kod ile siteye ilk girisinizi yaparsiniz. Bu sayede mahalledeki her konu hakkinda bilginiz olur ( ucretsiz verilen esyalar, gurultu konulari vs vs ) . Gruba soru da sorup guzel yanitlar , tavsiyeler alabilirsiniz. Ayrica buynothing isimli gene bolgelere has gruplar mevcut. Burada insanlar fazla esyalarini veriyorlar. Sizin gidip almaniz gerek ama . Bunlara bakarsaniz yardimci olur esya konusunda.

• teşekkürler arkadaşlar

• Ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama Facebook marketplace kısmından şahısların ve öğrencilerin uygun miktarlara ev kiraladığını görüyorum. 1 depozito ve 1 kira peşin olmak üzere bunlar da denenir. Hatta bazen karşıma ileriki tarihler için boşaltılacak odaların ve evlerin ileriki tarihler için kiralandığını da görüyorum bu durumda belki GC alırken verilecek olan posta kutusu adresi olayıda çözülebilir. Kiralayan insanların şahıs olması olumlu sonuç alma ihtimalini arttırır diye düşünüyorum.
    Olurda birgün GC çıkar ve gitmek nasip olursa bu konularda yardımcı olmayı çok isterim. 🙂
    Saygılar.

Edit: Bu plan olurmu derken bir aklıma denesem en fazla ne zararım olur dedim ve marketplace'den 2 oda için 2 kişiye mesaj attım ve birisi dönüş yaptı ve odanın kiralandığını ama kendisi ile oda paylaşmak isteyip istemediğimi sordu eğer oda tutulmamış olsaydı 550 dolara tutacaktım ama odayı paylaşırsak 350 dolar istedi evin konumu Austin Tx 18 mil uzakta yani gayet güzel bir teklif yakaladım.
    assxc.png

• Selamlar bugun sizlere ev kiralama deneyimimden bahsetmek istiyorum. Amerikaya ( new jersey eyaleti) 22 eylul tarihinde giris yaptim fakat oncesinde 4-5 senelik bir seyehat gecmisim oldugundan greencard, ssn gibi onemli evraklari bir dostumuzun evine yollatarak teslim almistim. Buraya geldigimin ertesi gunu hemen bankaya gidip hesap acmak istedim cunku yanimda giris yaparken beyan ettigim nakit param vardi, cebimde tasimak pek istemedim. Sunu soyleyebilirim ki Amerikanin bu adres sistemi bizim gibi yeni gocmenlerin resmen onunu kapatiyor. Her banka benden proof of address istedi lakin otelde kaldigimdan dolayi hicbiri bana banka hesabi acamadi. Uzun ugraslar sonucu bir bank of america subesinde bir gorevlinin ve banka mudurunun yardimiyla (turk dostu insanlardi baya sicak karsiladilar) otel adresiyle banka hesabi acabildik. Buraya gelirken turkiyedeki teb bankasi hesabimin hesap dokumunu istedim (bank statement) ve eski isverenimden bana proof of income / employment yazmasini istedim. Ev kiralama olayina gelicek olursak eger, burda gercekten kredi skoru hersey. Eger krediniz yoksa bankada isterseniz milyonlariniz olsun cok zor ev tutarsiniz. Cogu apartman kompleksi ellerindeki bos evler icin kayit aliyor 1-2 gun boyunca background ve credit check yapip size olumlu yada olumsuz geri donus yapiyor ve bunun maliyetide ortalama 50-70 dolar. Yani 10 yere basvursaniz 700 dolar para vericeksiniz. Lakin bu apartmanlar yuzunuze gulse dahi 1-2 gun sonra uzgunuz ev veremeyiz diyip bir daha telefonlariniza geri donmuyor. Bir cok yer gezdim bir cok emlakciyla konustum ki ozellikle keller williamsta calisan turk emlakcilarla asla ama asla konusmayin derim bize yardimci olmayi gec kaale bile almadilar resmen dalga gecercesine konusup kestirip attilar. Velhasil, zillow uzerinde basvurmadik, aramadik yer birakmadim. Ingilizcem iyidir o yuzden iletisimde hic sikinti yasamadim. Gerek maillesme gerek telefon gorusmeleri herseyi yapmamiza ragmen kimse bize ev vermiyordu. Bu arada o (kira x 3 x 12) olayi pek bir ise yaramiyor. Ciddi miktarlarda para ve guzel bir proof of income belgeleri gostermeme ragmen 1,500 dolarlik yer bile vermedi apartman kompleksleri. Hersey cok guzel giderken en sonunda bizden kefil istediler ki kimseyi tanimiyoruz, tanisak bile burda kimse kimseye kolay kolay kefil olmaz. Yaklasik 2-3 haftalik yogun bir temponun ardindan emlakci araciligiyla house tipi evinde bir katini kiralayan bir ev sahibine ulastik. Kendileri cok duzgun, kredi skoruna takilmayan kisilerdi. Kucuk bir sohbet sonrasi zaten kanimiz isindi ve dilersek evi ayni gun icerisinde tutabilcegimizi soyledi. Boylelikle 3 haftanin sonunda evimize yerlesmis bulunduk. Ozetlemek gerekirse, apartman tipi evlerden uzak durun arkadaslar. Yuzunuze gulerler, olucak gibi davranirlar resmen hayal satarlar ama isin sonunda ya kefile baglanir ya krediyi bahane ederek evi vermezler. Hem hayalleriniz yikilir hem 50-70 dolar paraniz gider. Bizden daha evi tutmadan 2,500$ security deposit isteyen leasing officeler oldu ki dupe duz dolandiricilik sakin imza atmadan kimseye paranizi vermeyin. House tipi yani villalarda bir katini kiralayan kisilerle yani ev sahipleriyle iletisime gecin, bu direk iletisim olur emlakci olur farketmez kredi skorunu dert etmeyen kisilerden ev kiralamaniz gerekiyor. Ilk geldiginiz zaman umdugunuz evden cok buldugunuz eve yerlesiyorsunuz. Otelde kalmanin, surekli araba ve oda kiralamanin stresi cok ayri. Biz paramizla gelmemize ragmen cok zorlandik insanlarin bu kadar ev vermemeye direnmesi acikcasi cok sasirtti. 6 ay 6 ay yani senede 2 kira verip pesin vermeyi teklif etsek dahi kabul etmediler. Eger ogrenciyseniz, ya da turkiyeden gelir gosterebilceginiz bir sey yoksa tek care oda kiralamak olacaktir bir sure. Onun disinda bu belgelere sahipseniz dedigim gibi apartmanlarla vakit kaybetmek yerine house tipi evlere yonelmenizi oneririm. herkese iyi sanslar dilerim umarim herkes gonul rahatligiyla diledigi evi bulabilir

• @berkay1312 Hayırlı olsun, özel değilse evin NJ deki konumunu ve kira bedelini söylermisiniz, Bizim gibi ilerde NJ ye taşınmayı düşünenler için güzel bilgiler paylaşmışsınız.

• @berkay1312 Hayirli olsun! Direk sahibinden ev kiralamak, apartment sitelerinden ev kiralamaktan cogu zaman daha kolay ve hizli olabilir. Onemli olan sizin ihtiyaclariniza uygun ozelliklerde ve lokasyonda evi bulabilmek.

• biz gecen hafta Nj de ev kiraladik ev kiralamak isteyenler icin deneyimimizi paylasayim. evlere genel olarak zillowdan yada apartment.com baktik ilanlardaki numaralari aradik genellikle emlakcilar cikiyor ayni evi kiralayan birden fazla emlakci oluyor. bazilari 1 ay broker fee (emlakci ucreti)isterken ayni evi kiralayan baska emlakci broker fee talep etmeye biliyor. biz genellikle broker fee talep etmeyen evlerle gorustuk durumumuzu anllattik yeni geldigimizi soyledik . bu yuzden kredi skorumuz olmadigini ve ise baslamadigimiz icin gosterebilecek bir income olmadigi soyledik . ama bizim icin kira sozlesmesini imzalayacak bir cosigner yani kefilimiz oldugunu gorustugumuz butun emlakcilar bu durumu kabul etti. Ev kiralamak icin genel prosedur 1.5 kira depozito ve 1 kira pesin girmeden . bazi emlakcilar depositoyu bir kerede odemektense 3 4 aya bolerek odemeyi kabul ediyor hatta kendileri teklif etti bize .genellikler kiraya isinma ve sicak dahil sadece elektririk ve ocak icin kullanilacak gas parasini sizin odemenizi talep ediyor ev sahipleri.

• ⭐⭐⭐

@berkay1312 Ne diyelim, en azından iyi bir insana denk gelmişsiniz de kredi skoru aramamış. Güle güle oturun.

• selamlar,oda kiralama konusunda bir soru sormak istiyorum.ben bir ay içinde new jersey yada new york'a yerleşmeyi planlıyorum,greencard ve snn cardım var.ilk geldiğimde bir ay airbnb'de bir oda tutacağım.hemen bir iş bulup çalışmayı düşünüyorum.bu aşamada sorunlar başlıyor,iş yeri benden maaşımı yatırmak için banka hesabı isteyecek ve forumda ilgili başlığı inceledim,banka hesabı için adres kanıtı gerekiyor.airbnb'de kalıyorken uzun vadeli kalabileceğim bir oda bulduğumda bu oda kiralaması için bir kira sözleşmesi yapılabiliyor mu?yapılabiliyorsa nasıl oluyor bu sözleşme?ve eğer yapabilirsem oda kira sözleşmesi adres kanıtı olarak bankaya sunulabilir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

41

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |