Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile gelip ev kiralama hakkında öneriler...

• Nisan gibi aksilik olmazsa ilk girişi ailecek yapıp yaşamaya başlayacağız. Fakat ilk etapta apartman değil de extented stay bir otelde kalmayı düşünüyoruz. İş durumumuz netleşince haziran-temmuz gibi apartmana geçmeyi düşünüyoruz. Çocuğun okul kaydında böyle bir otelin adresini vermek sorun olur mu?

• Sorun olmaz, biz extended stay america'da kalirken sabah aksam otele ucretsiz okul otobusu gelip, ogrencileri okula getirip goturuyordu. Yine de extra bir belge istiyorlar mi diye sormak lazim, kiralik evde otururjen kira kontratina ilaven 1-2 o adrese gelmis fatura istiyorlar. Otel icin nasil yapiyorlar bilmiyorum.

Cocuklarla (yaslarina bagli olarak) 2-3 ay otelde kalmak zor oluyor yalniz. Bir kac hafta deneyip belki airbnb gibi bir sey dusunursunuz.

• BENDE BU KONUYU SADECE PARASAL OLARAK ARAŞTIRDIM. SONRA EHLİYET VE OKULA SIKINTI OLUR DİYE DÜŞÜNDÜM. EXTENDED OTELLER AİRBNB'DEN DAHA UCUZA GELİYOR. 15 GÜN 15 GÜN EV BULANA KADAR OTEL DENEMEK MANTIKLI GELDİ BANA. UZUNCA OTELİ AYARLAYIP YARISINDA EV BULUNCA PARADA YANABİLİR. YANİ MANTIKSIZLAŞIR SONRA 🙂

• Adi extended stay ama gunluk de kalabiliyorsunuz. Aylik kalinca %10 indirim vardi galiba. Ben priceline'dan gunlugu yaklasik $65'a almistim, sonra eve cikana kadar +3 gun seklinde uzattim. Toplam 10 gun kaldim.
    Amerikada maddi durumu ev kiralamaya yetmeyip otelde aylarca hatta yillarca kalan insanlar var, ben ordayken surekli kaldigini zannettigim bir aile gunlugu $40 odeme yapiyordu. Yani ehliyet icin de bir kolaylik sagliyor olabilirler ama bu sadece tahmin.

• @senay-sirin Senay hanım çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Apartmanlar 1 yıllık kontrat yaptıkları için ve henüz iş durumu net olmadığı için Extented stay mantıklı geldi bana. Ayrıca apartman kiralama işini okulların tatil olduğu Haziran-Temmuz aylarında yapmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmett Apartman için ne kadar süreyle kontrat (lease) yapmak isterseniz o kadar süreli yaparlar. Süre ne kadar uzarsa kira o kadar düşüyor. 6 aylık da yapabilirsiniz. Bir yıl olacak diye bir şart yok.

• Evet aydan aya kiralayan yerler de var. Kenan beyin dedigi gibi kiralar artiyor kisa donem olunca. mesela kiraladigim yerde 12 aylik olunca ayda $1350, 9 aylik $1500, 6 aylik $1600, aydan aya $1700.
    Farkli eyaletlerde de is bakacagim diyorsaniz, bir de tasinma masrafiyla ugrasmamak icin, en iyisi 3-5 ay zaten esyali olan bir yerde kalmak bence. Otel olur, esyali kiralik daire olur. Tasinmak icin Uhaul sehirlerarasi kiralayinca, mesefaye bagli olarak astari yuzunden pahaliya gelebiliyor. Mesela benim butun esyalarim $1000 ancak eder. PA'dan NC tasinip tasinmama konusunda dusunceler gelip gidiyor. Esyalari tasidiktan sonra geri gelip arabayi da goturmem gerekecek, 2. Bir soforum yok, uhaulun arkasina arabayi baglamaya da cesaret edemiyorum. Esyalari burda satip/ atip orada yenisini almak, ayni fiyat olacak. O da hem burda hem gidecegim yerde extra is, para kaybi.

• @knnrn Kenan bey, bunu bilmiyordum, iyi oldu, web sayfalarında genelde kontrat süresi bir yıl yazınca böyle düşünmüştüm.

• @mehmett Green Card ile gelip ev kiralama hakkında önerileriniz nedir? içinde söyledi:

@knnrn Kenan bey, bunu bilmiyordum, iyi oldu, web sayfalarında genelde kontrat süresi bir yıl yazınca böyle düşünmüştüm.

Her yer kisa donem kiralamiyor, arama yaparken short term yapiyorlar mi bakmaniz lazim

• sn @crazycells , SSN olmadan ev kiralama şansımız oluyor mu? ona göre airbnb den uzun dönem ev kiralayacağız.

• @sorusuvar bu sorunun cevabı aslında bu postun içindeki cevaplarda var. bence okumanızda fayda var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Green Card ile gelip ev kiralama hakkında önerileriniz nedir? içinde söyledi:

sn @crazycells , SSN olmadan ev kiralama şansımız oluyor mu? ona göre airbnb den uzun dönem ev kiralayacağız.

Sansiniza ve nerede ev istediginize bagli biraz...

Misal yazin New York'a gecici olarak gelen kisiler 3-4 aylik ev ya da oda kiralayabiliyorlar. Dolayisiyla mumkun diyebiliriz, ama tabii ki ev sahipleri daha guvenilir oldugunu dusunerek cogunlukla SSN istiyorlar.

• Türkiye'de iken Zillow'dan beğendiğimiz ev ile yazıştık. Green Card ile USA'ya taşınacağımızı belirttik. Gelen cevap çok pozitifdi, geldiğimizde evi görebileceğimizi belirtti. Biz gidiş tarihimiz belli olunca tekrar mail attık ve randevu aldık. Randevu günü gittiğimizde güleryüzlü bir bayan ile görüştük. Nasıl bir ev istedğimizi ve bütçemizi sordu. Bizde 2 bedroom bir ev istedğimizi ve aylık 1000$ bütçemiz olduğunu söyledik. Zaten zillowda 2 bedroom evlerim 980$'dan başladığını yazmışlardı. Neyse bayan izin isteyip ben uygun evlere bakayım dedi ve bir kaç dakika sonra döndü. Bize 1 yıl kontratlı bir ev için 980$ fiyat verdi, evin planını getirdi. Biz kontrat süresini 6 ay olursa ne olur dedik ve yine bir kaç dakika müsade istedikten sonra 985$ fiyat geldi, yani sadece 5$ fark etti. Bu bizim için çok iyi oldu. Bu fiyata ilave olarak aylık 40-50$ su ilave olacak. Elektrik ve gaz için biz abone olacağız. Ayrıca 10$ aylık sigorta var. Birde 100$ deposit var. Daha sonra birlikte evi gezdik. Bize önerdiği ev şu an dolu olduğu için bize plan olarak aynı olan bir evi gezdirdi. Evi beğendik ve tamam başvurumuzu yapalım dedik. Bizim gittiğimiz apartman başvuruda kişi başı 50 dolar ve 150 dolar da başvuru ücreti aldı. Yani toplamda 250 dolar başvuruda ücret ödedik. Başvuru formunda SSN soran kısma henüz belli olmadığı için NA yazdık. Legal olarak Amerika'da olup olmadığınızı soran bir kısım vardı. Ayrıca iş yerlerimizi soruyordu, o kısımlara Türkiye'de çalıştığım ve aldığım maaşı TL olarak yazıp belirttim. Bunun dışında bizi nerden buldunuz kısmına sitede oturan bir arkadaşımızın ismini yazdık ve referans olarak belirttik. İki gün sonra başvurumuzun kabul edildiğini öğrendik, sonraki günde Welcome Letter geldi. Kontratı elektronik ortamda imzalayıp göndereceğiz. En çok korktuğum kısım kolay bir şekilde halloldu. Umarım giden arkadaşlarda benzer şekilde evlerini tutarlar.

• ⭐⭐

@mehmett

Tebrikler gozunuz aydin. Merak ettim hangi sehirde tuttunuz evi ?

Edit: Indiana imis. Diger konuda yazmissiniz yeni gordum. Ev olayinin hallolmasina sevindim. Araba kiralama konusunda maalesef fazla almislar ama ev konusunda bunu telafi etmissiniz. Aklinizda bulunsun abd de herseye itiraz hakkiniz var. bende ilk geldigimde arac kirasi $115 odemem gerekirken 1 gun icin araba teslimi sirasinda $285 cikarmislardi. Ilk basta almis aldigim kagidi gosterdim kavga dovus $115 odemistim.

• @mehmett kolaylıkla halletmişsiniz ne güzel inşallah seneye bizde aynı heyecanları yaşıyor oluruz gözünüz aydın yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

• @mehmett Hayırlı olsun benimde en korktuğum olay ev durumu ama yazışma olayını hiç düşünmemiştim. Bende bu sistemi deneyeceğim 🙂 evi tutmak için Türkiye'de çalışmaya devam ediyorum dediniz mi acaba ya da Türkiye'den bir referans gösterme durumunuz oldu mu?

• Arkadaslar

VAr mi Mart ayinda gelecek olan... Evimi kiraya vereyim 🙂 Mart osrtasi gibi bir aksilik olmazsa yeni aldigim eve gececegim ve suan bulundugum apartmani uygun sartlarla kiraya verecegim...

Haziran 8e kadar suresi var. Isteyen uzatabilir.

Is okul vs gibi durumlar belli olmadan ev kiralamak sorun olabiliyor yeni gelenlerde... Kiralamalarda genellikle yillik olunca mantikli bir rakama geliyor. Yeni gelenler icin konforlu bir inis olur... Hareket kabiliyetiniz artar... Iyi bolgelerde ki apartman kompleksleri deposito vs bir cok sey isteyebiliyor... Biraz daha tenha bolgelerde ise isler daha kolay ilerliyor... Tabi o bolgelerde ki okul is ve guvenlik durumlarini incelemek gerekiyor..

Ben ilk ay kardesimde kaldigim icin once isi ve okul bolgesini halletmis sonra rahat rahat ev tutmustum. Geldigi gibi ev tutup farkli yerlerde is bulanlar cok sorun yasamislardi...

evim 2+2 yani iki yatak odasi iki full banyo
    Giris kat (Cocuklular icin birebir) burada giris katlar pahali olur... Cocuklu olup kapisina polis dayanan cok tanidigim var... Biz cok rahatiz o konuda...
    Yuksek tavan ve her odada pervae var (bazi apartmanlar alcak tavan ve pervane, hatta tavan lambasi bile olmayabiliyor...
    Deposito olarak ben 700 verdim ama deposito talebim yok... Benimkini kullandiracagim...
    Detaylar icin bana ulasabilirsiniz...

Mart 15-20 arasi vermem gerekecek gibi gorunuyor...

• @gkhanfeez Green Card ile gelip ev kiralama hakkında önerileriniz nedir? içinde söyledi:

@mehmett Hayırlı olsun benimde en korktuğum olay ev durumu ama yazışma olayını hiç düşünmemiştim. Bende bu sistemi deneyeceğim 🙂 evi tutmak için Türkiye'de çalışmaya devam ediyorum dediniz mi acaba ya da Türkiye'den bir referans gösterme durumunuz oldu mu?

Başvuru formunda çalıştığınız işyeri, geliriniz, yöneticiniz ve ne zamandır burada çalıştığınız ile ilgili sorular vardı. Şu an Türkiye'de çalıştığım işyerinin bilgilerini, maaşımı, yöneticimin adı ve telefon numarasını girdim. Emlak danışmanı zaten bu tarz sorular sormuyor, form yeterince detaylı, ben ne eksik ne fazla bilgilerimi girmeye çalıştım.

• @gözde Green Card ile gelip ev kiralama hakkında önerileriniz nedir? içinde söyledi:

@mehmett kolaylıkla halletmişsiniz ne güzel inşallah seneye bizde aynı heyecanları yaşıyor oluruz gözünüz aydın yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

Teşekkür ederim, iyi şanslar.

• @goodluck Green Card ile gelip ev kiralama hakkında önerileriniz nedir? içinde söyledi:

@mehmett

Tebrikler gozunuz aydin. Merak ettim hangi sehirde tuttunuz evi ?

Edit: Indiana imis. Diger konuda yazmissiniz yeni gordum. Ev olayinin hallolmasina sevindim. Araba kiralama konusunda maalesef fazla almislar ama ev konusunda bunu telafi etmissiniz. Aklinizda bulunsun abd de herseye itiraz hakkiniz var. bende ilk geldigimde arac kirasi $115 odemem gerekirken 1 gun icin araba teslimi sirasinda $285 cikarmislardi. Ilk basta almis aldigim kagidi gosterdim kavga dovus $115 odemistim.

Indiana eyaleti Carmel şehrinde tuttuk.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |