GÜNCEL KONULAR

Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar şu iletideki kuralları okumalılar ve tüm kurallara dikkat etmeliler.

Amerika'daki ilginc deneyim ve gozlemleriniz

• @Ercan-Tekoglan waoowwww maşallah 🙂 sansınız bol olsun 🙂

• @Ercan-Tekoglan nasibiniz varmış

• @FreeWoRLD Aramizda kalsin ama Akdeniz ve Ege'de de gorulen bir turu var. Bizimkiler de kendi capinda zehirli. Vaka fotograflari hic icacici degil 🙂

• green card için amerika'ya gittiğim zaman, yani kasım 2018'de, Boston'ın biraz dışında nispeten düşük gelirli ailelerinin kaldığı bir bölgede airbnb tuttum birkaç günlüğüne. yeni gelmişim amerika'ya zaten, hani tam uzaylı modunda herşeye sanki benim ülkemde yok sanki ilk defa görüyormuşum gibi bir açlıkla bakıyorum. ve bu maceraperest ruh haliyle bir benzin istasyonundaki markete daldım. neler var, fiyatları neler fln gibi. şimdi normalde benzin istasyonuna ihtiyaç dışında gidilmez dimi? 🙂 ben de işte bu afacan ruh haliyle bi video çekeyim ve anneme göndereyim istedim. marketin içinde telefonumun kamerasını açtım, videoyu çekmeye başladım bir yandan konuşuyorum bir yandan abur cuburun fiyatlarını gösteriyorum fln fln. neyse sonra hiç beklemediğim bi anda bi tip omzuma dokundu ve yüzümü görünce benimle ispanyolca konuşmaya başladı. ben direkt gülümseyen bir suratla "ben ispanyolca bilmiyorum" dedim, sonra adam "siz biraz önce video mu çektiniz" dedi. ben de gayet pozitif "evet abur cuburları çektim" dedim. sonra adam ağaçkakan misali tekrar ederek "videoyu gösterin bana, videoyu silin, videoda ben varım, videoyu silin" şeklinde konuşmaya başladı ama ses tonu bağırma şeklinde değil. sadece düşünün ki devamlı böyle konuşan bi tip var. bu arada adam beyaz amerikalı değildi, latin olduğunu zannediyorum, ama üstü başı oldukça hırpani bir haldeydi. sonra ben de "tamam tamam siliyorum bakın" diye gayet gülümser bir şekilde adama göstere göstere videoyu sildim. adam bu sefer de "sizin bu konuşma tonunuz oldukça kaba ve ayrıştırıcı" demez mi?! baktım adam başıma bela olacak, daha ilk günden amerika hayallerine veda etmemek için gayet tarzanvari bir ingilizceyle "herşey süper herşey ok, hiç bir sıkıntı yok herşey yolunda!!" diyerek koşar adım marketten uzaklaştım.

bu beni epey korkuttu ama. adamın görüntülerimde yer aldığının farkında bile değildim ama adam görüntülerinin çekilmesinden rahatsızlık duyduğu için gelip videoyu sildirdi. ve işin gıcık edici kısmı, aslında buna hakkı var. bu görüntüye alınma meselesinin abd'de epey hassas bir konu olduğu bilmediğim bir şey değildi ama böyle daha dk 1 gol 1 şeklinde olunca hazırlıksız yakalandım=) devam eden günlerimde çekinerek görüntü aldım valla yalan yok =))) yani siz siz olun, kameranızı çalıştırırken insanların rahatsız olabileceğini aklınızdan çıkarmayın 🙂

• @mulus Yanlis hatirlamiyorsam halka acik alanda istediginiz gibi video-photo cekebilirsiniz. Buna kimse itiraz edemez. Youtube da FBI binasini elinde kamera acik acik ceken bir avukatin deneyi var. Sadece sorabiliyorlar ne cekiyorsunuz diye o kadar. Ama teyide muhtac bu bilgilerim.

• @caglaror zaten daha sonra konuyu evinde kaldığım airbnb ev sahiplerine anlattığım zaman adamın fazla paranoyak veya gizleyeceği birşey olduğu için bu kadar tepki göstermiş olabileceğini, normalde bir sıkıntı olmaması gerektiğini söylediler. ama yine de bu tarz bir durumla karşılaşabileceğimin de uyarısını yaptılar. ben de rahatladım tabi bu açıklamaların ardından ama o iki gün yaşadığım korku bana yetti 🙂😸

• bir diğer ilginç deneyim de uber şoförü ile yaşadığımdı..

Boston'da kaldığım dönemde bindiğim bir Uber şoförü aksanımdan ve tutuk İngilizcemden oralı olmadığımı anladı 🙂 kendisi de brezilyalıymış aslen, epey süredir Amerika'da yaşıyormuş ama "Burayı (Boston) hiç sevmiyorum" dedi. Ben de biraz sohbetin verdiği o kısa süreli samimiyete binaen "e peki dönmeyi düşünmüyor musunuz?" diye sordum. O da "Ama ne olursa olsun burada insan gibi yaşıyorum ve emeğimin karşılığını alıyorum" dedi.

Bu şoför abim artık vatandaş da olmuş zaten, tecrübeli göçmen yani. greencard ile geldiğimi söyledim, hemen "hoşgeldin, herşey süper olacak!" diye moral vermeye başladı 🙂 ama esas en büyük tavsiyesi şu oldu: Aklından çıkarma sakın. İllaki sana aksanın nedeniyle, tipin nedeniyle, veya herhangi bir başka nedenle ayrımcılık yapmaya, seni ezmeye kalkanlar olacaktır. O zaman mutlaka "ayrımcılık" kozunu kullan! "Sizin bu yaptığınız ayrımcılığa giriyor ve ben bu söylediklerinizden çok alındım" dediğin zaman yasalar senin tarafında merak etme. Bir de şunu sakın unutma! Onlar da buraya göçmen olarak geldiler, yani esasında senden çok da bir farkları yok, sadece senden "birazcık" önce geldiler 🙂 Bu toprakların esas sahiplerinin kim olduğunu biliyorsun heralde 🙂

Galiba Amerika seyahatimden öğrendiğim en güzel ders buydu. Indianlar hariç herkes bir vakitler göçmendi en nihayetinde. Biz de alışacağız, adapte olacağız bir zaman sonra 🙂 Bu abi sayesinde ayaklarım daha sağlam bastı kalan son iki günümde (ondan önceki 3 hafta boyunca neredeydin canım Uber abim 🙂 )

Log in to reply

Benzer Başlıklar

60

7.6k
Users

2.3k
Topics

125.9k
| | | |