Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• herkese merhaba; az sonra okuyacağınız sorumla ilgili tecrübesi ve bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.bebeğimiz amerikada doğdu.hemen türk vatandaşlığına geçmesini istemiyoruz.bunun için nufus müdürlüğüne bildirim yapmamamız gerektiği doğru mu.çünkü türk anne babadan doğan çocuk doğumla vatandaş oluyor.nüfus müdürlüğüne bildirmediğimiz çocuğumuz türkiyedeki bize ait ailemizi gösteren vukuatlı nufus kayıt belgesinde bu durumda görünecek mi? ayrıca çocuğumuzun türkiyede uzun süre kalmasını oturma izni mi,ikamet izniyle mi sağlamalıyım.cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sibel-ışık, içinde söyledi: amerikada doğan bebeğin türk vatandaşlığı(anne baba türk)

herkese merhaba; az sonra okuyacağınız sorumla ilgili tecrübesi ve bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.bebeğimiz amerikada doğdu.hemen türk vatandaşlığına geçmesini istemiyoruz.bunun için nufus müdürlüğüne bildirim yapmamamız gerektiği doğru mu.çünkü türk anne babadan doğan çocuk doğumla vatandaş oluyor.nüfus müdürlüğüne bildirmediğimiz çocuğumuz türkiyedeki bize ait ailemizi gösteren vukuatlı nufus kayıt belgesinde bu durumda görünecek mi? ayrıca çocuğumuzun türkiyede uzun süre kalmasını oturma izni mi,ikamet izniyle mi sağlamalıyım.cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim

Nufus Mudurlugune kayit yapmazsaniz, kayitlarda otomatik olarak gorunmez. Fakat 60 gun icinde kaydini yapmazsaniz yasalara karsi gelmis olursunuz:

https://www.nvi.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/dogum-islemleri

​Her doğum olayının, doğumun olduğu tarihten başlayarak yurt içinde otuzgün içinde nüfus memuruna, yurt dışında atmış gün içinde başkonsolosluklara bildirilmesi zorunludur.​

Anladigim kadariyla, cocugunuzu Turkiye'ye kutuk kaydi yapmadan goturmek istiyorsunuz, bunun mumkun olup olmadigini biliyor musunuz? Cunku Turkiye'ye , kaydi yapilmamis bir TC vatandasini goturuyorsunuz, bana sorun yasama ihtimaliniz yuksek gibi gorundu. Cocugunuza vize vermeleri de olasi mi emin degilim, cunku TC vatandaslari vize ile Turkiye'ye girmez.

Bu konudaki uygulamalari konsolosluktaki arkadaslara sorup cevap geldiginde bu konuda iletirim.

• Ben 5 sene önceki tecrübelerimi anlatayım. Aralık 2013 doğum yaptım.konsolosluga gidcek fırsat bulamadım tür vatandaşlığı için. Nisan 30 amerikan pasaport
    U çıkarttım. 2 haziran Turkiyeye gittim. Kapıdan 90 gunluk turist vizesi verdiler yoksa geçmemize izin veremeyiz dedi pasaport kontrol. Turist vizesiyle turkiyeye giriş yaptıktan 1 hafta sonra nüfus müdürlüğüne gittim. Evlilik cüzdanı ve birth certificate nin yeminli tercümandan çevirisiyle birlikte. Nüfus cüzdanı çıkarttım. Tabiki ceza ödedim vergi dairesine ama rakamı hatırlamıyorum şuan. Yani haziran 2014 teki tecrübelerim bunlaar

• cevaplarınız için teşekkür ederim.ben soruyu yanlış sordum sanırım.ben çocuğumun türk vatandaşlığına hemen geçmesini istemiyorum.nüfus müdürlüğüne bildirdiğimizde çocuk zaten türk vatandaşı oluyor.dolayısıyla türkiyede bu konuda prosedür nasıl işliyor diye sormak istedim.

• @sibel-ışık 2018 Ekim ayında ABD'de doğum yapan bir arkadaşım da dönüşte bu konuyu değerlendirmişti.

90 günlük turist vizesinin sonunda göçmenlık bürosuna giderek göçmen vizesi almanız ve her 3 yılda bir yeniletmeniz gerekiyormuş. Ancak onlarda başka bir arkadaşlarının tecrübesinden (devlet dairesindeki tüm işlemlerin yokuşa sürülmesi, hatta bazen yapılmaması vs. gibi) yola çıkarak bu yolda ilerlememeye karar verdiler ve çocuğun TR vatandaşlığını da hemen aldılar.

• @sibel-ışık merhabalar üzerinden yıllar geçmiş ama bu konuyla ilgili bir yorum yapmak soru sormak istiyorum. Yanıt veren olursa çok sevinirim. Oğlum US vatandaşı şuanda yakalşık 3 yaşında ve biz mevcutta türkiyede yaşıyoruz ama ona tc vatandaşlığı almayı tercih etmedim askerlik öss vs gibi konular sebebiyle. Ama sanıyorum göç idaresinin 1-14 maddesine göre oturum iznini yenilemek istediğimizde reddedilecek ve vatandaşlık alacağız. Amerika vatandaşı olarak türkiyede yaşamasının da bir avantajı kalmayacak gibi lütfen deneyimleyenler yorum yapabilir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |