Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar, kullanıcı adı seçerken şu iletideki kurallara dikkat etmeliler.

Kiralik olarak oturdugunuz evden guvenli sekilde ayrilmak

• Amerika'da ev tutmak kadar evden ayrilmanin da ayri bir zorlugu varmis. Ev tutarken onumuze konan uzun sozlesmeleri mecbur oldugumuzdan ya da usendigimizden okumadan imzaliyoruz.

Genel bir leasing office i bulunan kiralik evimden ciktim. Sozlesmemde cikis icin sozlesme bitis tarihinden 1 ay once notice vermem gerektigi yaziyordu. Ben de 1 ay oncesi office giderek cikis yapacagimi bildirdim office menager da ok thank you dedi ve ayrildik. Cikis zamani gelip anahtarlari teslim etmeye gittigimde kadin "yazili" olarak notice vermedigimi bunun icinde 1 aylik fazla kira odemem gerektigini soyledi. Tabii kavga dovus kar etmedi. Kendisine cikacagimi belirttigimi soyledim inkar etmedi. O gune kadar cok iyi iliskilerim oldugu icin guvenmistim. Kisacasi durumdan avantaj elde etti. Benden daha tecrubeli arkadaslara basima geleni actigimda onlarinda yasadigini ogrenince cok genel bir durum oldugunu anladim.

Aklima geldigi kadariyla evden cikarken

1- sozlesmese ne kadar oncesinde yazili notice vermek gerektigine dikkat edin ve atlamayin.

2- cleaning fee kesmemeleri icin evin temiz oldugundan emin olun. Bilhassa buzdolabini temizleyin ve ocagin ustundeki isitici demirleri yenisiyle degistirin.

• Güzel bilgi olmuş, teşekkürler...

• Eline sağlık yazdık kenara 🙂

• Verdiginiz yararlı bilgiler için teşekkürler.

• Yazılıdan kasıt nedir? Noter onaylı birşey mi yoksa 2 nüsha A4 kağıdına yazılmış karşılıklı imzalanan basit bir yazı mı?

• ⭐⭐⭐

@the-black-eagle Kiralik olarak oturdugunuz evden guvenli sekilde ayrilmak içinde söyledi:

Yazılıdan kasıt nedir? Noter onaylı birşey mi yoksa 2 nüsha A4 kağıdına yazılmış karşılıklı imzalanan basit bir yazı mı?

TAA veya benzeri kurumların web sitelerinde genelde gerekli formlar oluyor. Özetle iki tarafın da imzası olan bir form doldurularak yapılıyor. Noter onayı gerekmiyor.

https://www.taa.org/renters/helpful-info/

• ⭐⭐⭐

@goodluck Bizim kontrata göre 60 gün önceden bildirmek zorundayız. 1000 dolar depozitomuz var ama büyük ihtimalle yanacak. Halılarda epey bir çay vb lekesi oldu, taşınma öncesi çıkarmaya çalışıcam ama olmazsa da yapacak bir şey yok.

Taşınırken site görevlisi bana bir form verdi ve dairedeki tüm kırık, çatlak, yamuk ve bozuk şeyleri yazmamı istedi. Ben tabii o zamanki acemilik ile bu formun bir kopyasını almadan geri verdim. Çıkarken ne olacak göreceğiz. Bizim sitenin Google yorumlarına bakınca çıkışta kazık yiyen çok olmuş.

• @knnrn yazili olarak verip kopyasini almayi sakin unutma. Halidaki cay lekesinin onemi yok. Olsa da olmasa da hali yikama parasini kesecekler. Cleaning fee yi de ne yaparsan yap kesiyolar. Depozitondan cleaning fee ler gittikten sonra $600-$700 civari eline kalir bence. Ben $1200 dan $850 falani geri almistim 2. Evimde.

Jaluzi dedigimiz perdeler aca kapaya kirilmisti. Ya da kirikti bilmiyorum. Bide ondan para kesmislerdi. Komple sahtekarlarsa da ona yapacak bisey olmuyor malesef

• Valla ben çıkarken temizlik yapmayı düşünmüyorum. Her turlu kesecekler kessinler. 200$ icin kendimi yoramam 😂

• İlk apartmandan çıkışta iyice temizledik. Teslim aldığımızdaki durum ile aynı bıraktık. Yönetim değişikliğinden dolayı ufak tefek sıkıntılar olsada hiç kesinti olmadan tüm depositoyu aldık. Sadece $35 son ay su parasını kestiler, zaten onu ödemem gerekiyordu.

İkinci apartmandayız, bakalım burası nasıl sonuçlanacak.

Tek önerim;
    Çıkış bildirgesini email ile yollarsanız veya elden teslim ederseniz mutlaka apartman yönetimi tarafından paraf atılmış kopyasını isteyin. Ben bu kopyayı almak için 4 defa uğradım.

Prosedürler eyaletler arası farklı olsada, çıkış yazısında ev için yönetimle birlikte son kontrol yapmak istediğinizi yazın.
    Gelmezlerse, siz talep etmiş oluyorsunuz. Bu durumda çıkış kontrolünü (checklist’i) kendiniz yapabiliyorsunuz.

alt text

• kardeşim dünya yaşanmaz hale geldi. biz amerikaya değil de marsa falan mı gitsek ya. böyle her adımda acaba şunda dolandırılır mıyım bunda dolandırılır mıyım diye iinsanlara muhtemel dolandırıcı muamelesi göstererek de yaşanılmıyor. onlarda tepki koyuyor.

• size tavsiye bir evde uzun süre kalmayın. ben uzun süre kaldım bir evde . ev git gide eskidi. çıkacağım gün kadın 2aylık depozitoya konmak için yaygara çıkarttı ben sana 7 sene önce evi böyle bırakmadım diyor. kendisini 7sene önce ve sonra 1er defa gördüm zaten. bende seni gördüğümde 7 sene önce böyle değildin dedim. kadın ağlamalar ortalığı ayağa kaldırdı. bi de bana fransızca konuşuyo. bi sayfa ingilizce yazıp fransızcaya çevirdim whatsapp dan gönderdim ve bloğu yapıştırdım. kadın naapıp edip depozitoları işyerine ödememiş

• Yani depozitonun bir kısmı da hava parası niyetine gidiyor anladığım kadarıyla.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

48

6.7k
Users

2.1k
Topics

105.1k
| | | |