Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @FreeWoRLD Açıkçası siyasi bir konuşmaya çevirmemek için yazmamıştım ama bende baştan beri sizinle aynı fikirdeyim. Şu ara “Para toplamanın elli tonu” filmini izliyor gibiyiz.

• ⭐⭐⭐

@Famel
    Katiliyorum. Sonrasinda ek olarak, "Devletimiz bizi dusundu, tarihler ileri alindi. Cok yasasin" getiriside cabasi.

• @FreeWoRLD Devam filmi Krizden Nemalanmak olabilir 🙂

• @Famel @FreeWoRLD aynen size katılıyorum..ve okadar zora sokuyorki konsolosluk işlemleri anlatamam istedikleri evrakların apostille hepsini götğrmemize ragmen tax transkriptleri için size ait olup olmadığını bilemem soyisminizde 3 harf eksik diye ssn ofisine gitmek zorunda kaldık. Online alabiliyorduk ama sistemde arıza olduğu için ofise gittik. Sabah saat 11 de bitecek olan işlemimiz 3.30da bitti. Çok şükür. Türkiyeyede yolladık evrakları bakalım artık. Daha hangi kanunla para toplayacaklar🤪😂

• @sedef Ne diyeyim bilemedim. Geçmiş olsun 🙂

• @Famel teşekkür ederim bitti şükür🙏

• @Famel teşekkür ederim. yerleşmek için daha vaktim olduğundan bu konuyla henüz detaylı ilgilenmedim.

• @ebrupilten Şimdiden kolaylıklar ve mutluluklar dilerim o zaman 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bana bu daha cazip geliyor: " ..emeklilik için gerekli olan yaş şartını yerine getiren ancak primleri yetmediği için emekli olamayan kişiler, ödediği primleri güncel tutar üzerinden geri alarak Sosyal Güvenlik Sistemi’nden çıkabilir."

https://sgk360.com/2019/01/21/calisan-adina-odenen-primi-sgkdan-nasil-geri-alabilir/

• @knnrn gerçekten cezbedici bir alternatif.

• @knnrn Genelde yurt dışında yaşayanların emeklilik amacı sağlıktan yararlanmak. O yüzden şartları zorluyoruz 🙂 Ama olamıyorsak tabi ki buda güzel.

• @FreeWoRLD Amerika da emeklilere yonelik Medicare var. https://www.medicare.gov/ Amerikali arkadasimla sohbetimizde bana 65 yasindan sonra herkesin Medicare den yararlandigini soylemisti. Ancak hatirladigim kadariyla faturalarin 80% gibi bir orani odeniyor bu sistemde. Kalani kisi kendi oduyor. Yani bunlari da o arkadasim anlatmisti. Bu yuzden kalan 20% icin amerikalilarin cogunun supplemental insurance yaptirdigindan bahsetmisti. Hatta kendi babasi hastayken hic para odemediklerinden medicare ve ozel sigortanin tum masraflari karsiladigindan bahsetmisti. Bana da kalan 20% icin sigorta yaptirmami tavsiye etmisti.

• @sedef selamlar MA den. SGK, ABD de Social security office den alacagimiz calistigimiz gunleri gosteren herhangi bir belgeyi kabul ediyor mu? Anladigim kadariyla SGK nin buradaki karsiligi Social Security.

• Social security services ten alacaginiz Dvorak bugune kadar hicbir benefit kullanmadiginizi ,gosteren bir belge sayin @hasbelkader

• @sedef peki social security office neye göre emeklilik puanını hesaplıyor? Bu puanı hesaplarken çalışılan gün sayısı datasını nasıl biliyor sayın @sedef?

• @hasbelkader social sectury office sadece burdan hiçbir yardim (benefit) almadığınızı onayladı ve nekadar süredir yasal olduğumuzu yazan bir kağıt verdı

• Turkiye'de bu disaridan emekli olabilme durumunu yeni bir kanun ile zorlastirdilar diye duymustum, dogru mu?

• @sedef Social Security Administration, TR deki SGK ya karsilik gelir. Social Security Number, SSN diye bilinen numara ile sadece devlete odemis oldugun tax degil, ayni zamanda sigorta primlerin de kayit altina alinir. Isveren senin SSN i kullanarak primini burada cogunlukla haftalik olarak yatirir ve sana verdigi payroll da odedigin tax in ve health insurance yaninda social security primin yani emekliligin icin gerekli olan primin devlete yatirildigina dair sana bildirim yapar. Ayni TR deki gibi. SSA in asagidaki linkinde online hesap acip oradan emeklilik icin puanini takip edebiliyorsun. Emeklilik burada bir puanlamaya gore yapiliyor ve yas siniri da var. Emeklilik detaylari su an hatirimda degil ancak SSA in web sitesinde bulabilirsin yada online hesap acip rapor alirsan detayli aciklamayi gorursun. Ben online hesabima girdigimde puanimi gorebiliyorum. Bu puani calistigin gun sayisina gore hesapliyorlar. Benim kac gun calistigimi biliyorlar. Benim bu forumda sordugum soru da bununla ilintili idi. Benim puanimi hesaplayabildiklerine gore hangi tarihler arasinda hangi sirketlerde calistigimi da bilmeliler. Benim sordugum soru bu idi. Acaba SSN den alacagimiz calistigimiz toplam sureyi iceren resmi bir kagit TR de burada calistigimiz sureleri saydirmada kullanilabilir mi idi.

• @MySea evet dogru arkadasim. Ben de duymustum ve aci gercekle son bir haftadir yuzlesiyorum. Ama benim durumum ABD ye genc yasta gelenlere gore daha avantajli. TR de 4/A emeklisi olabilmem icin 4 yil prim yatirmam gerekiyor. Burada calistigim sureden bu 4 yili kapatmak istersem odemem gereken prim gun sayisi cok abuk bir rakama yukseliyor ve Bagkur dan emekli olarak daha az emekli maasi alabiliyorum. Ama halihazirda erken emeklilikten yararlanabiliyorum. Halihazirda odenmis prim gun sayim 3600 den fazla odugu icin yararlanabilecegim bu erken emeklilikte bile bagkur opsiyonuna gore daha cok emekli maasi alabiliyorum. Kisacasi bana "sen yurtdisindaki sureni saydirma" diyor bu yeni sistem. Ayrica cok ilginc bir detay daha var. Yurt disindaki sureyi saydirarak Bagkur dan emekli olunursa bu odeme sadece Turkiye de yasarsan yapiliyormus. Yani residency yurtdisi olursa SGK nin emekli maasini kesme yetkisi varmis. Kendi adima her iki taraftan da gunleri birbirlerine saydirmadan ayri ayri emekli olmak hedefim. Bir sekilde 4 yilligina TR ye gidip o primleri odemenin bir yolunu bulmam gerek.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |