Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Hayırlısı olsun arkadaşlar. Darısı benim başıma 😀

• ........

• @gokcell, içinde söyledi: Yurt Dışı Borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak.

Ve sonunda, nihayet yaklasik 5 ay sonra SGK yurt disi borclanma icin tebligatimi gonderdi. 3238 gun. Gunluk Tutar 27,29 dan Toplam odeyecegim tutar 88092,12. 3 ay odeme suresi var, muhtemelen Martin ortasi gibi odemeyi gerceklestirecegim.

Tebrikler! Bu durumda, eger sakincasi yoksa, alacaginiz emekli maasi ne kadar olacak ve ne zaman almaya baslayacaksiniz?

• ........

• @gokcell Ok anladim, tesekkurler bilgi icin!

• @gokcell Öncelikle hayırlı olsun. Yanlız yanlış bilmiyorsam emekli maaşı bağlanana kadar sağlıktanda yararlanamıyorsunuz. Benim daha önce yurt dışı borçlanması ile emekli olan bir arkadaşım var ve kendisi yurt dışında hala çalıştığı için yaşı tuttuğu halde emekli maaşı bağlanmadı ve sağlıktanda yararlanamıyor. İsterseniz sizde bir araştırın.

• ........

• @gokcell Kesinlikle iyi yapmışsınız. Bizde aynı düşüncedeyiz. Umarım ihtiyaç olmaz ama aklımızda olsun o zaman gerekirse konsolosluğa danışırız.

• @gokcell
    tebrik ederim.
    ins Allah hepimize nasip eder emeklilik gunlerini.

• Yasaklı

Eger ikametgahiniz yurtdisi ise Turkiye'de sagliktan yararlanamiyorsunuz sadece emekli maasiniz hesabiniza yatiyor o kadar.

• @stoneage, içinde söyledi: Yurt Dışı Borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak.

Eger ikametgahiniz yurtdisi ise Turkiye'de sagliktan yararlanamiyorsunuz sadece emekli maasiniz hesabiniza yatiyor o kadar.

Bunu bende duymustum ama emin degildim.

• ........

• Merhaba, başka bir konu altına yazmıştım ama sanırım burası daha uygun. Yaşım 53 ve SGK dan emeklilige hak kazandim hem yaş hem gün sayısı olarak herşey tamam. Yalnız SGK Amerika’dan hizmet belgesi istemiş bir sürü de adımları var noterdi tercümeydi vs. Greencard ile 6 yıldır bir üniversitede sözleşmeli olarak çalışıyorum. ABD den emeklilik hakkım yok. İkametgahım ABD. Anladığım kadarıyla SSN ofisten, emeklilik yardımı almadığımı gösteren yazı almam gerekiyor. Konsolosluğun Hizmet belgesi dökümanında bu adım kısmen tanımlanmış. SGK dan Emekli olmak üzere olan biri için, Amerika dan prim almış olmakla, almamış olmak neyi değiştiriyor? Bir kesinti mi söz konusu olacak? Bir iki yıl kadar üniversite benim için emeklilik (State emeklilik ve belki bir dönem 401k) işlemleri yaptı ama son 3-4 yıldır emeklilik sözleşmemde yok. Yani özetle beni ne gibi adımlar bekliyor acaba. BU yoldan geçen biri varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Bir de ABD vatandaşlığına geçmek üzereyiz, o da eli kulağında. Greenkartlı ya da çifte vatandaş olmak yukarıdaki işlemleri ya da haklarımı değişir mi? Çok teşekkürler.

• @Tolga-T Merhaba, Amerika’da yaşamıyorum ama yurtdışı borçlanması ile ilgili işlemleri yaptığımız için bildiklerimi sizin ile paylaşmak istedim.
    İlk olarak prim gün sayınızı Türkiye’ de çalışarak tamamladıysanız sizin ki yurt dışı borçlanma olmayacak ve böyle ise şanslısınız. (Amerika da sizin durumunuzu yaşayan varsa daha iyi bilgilendirir sizi.) O zaman benim aşağıda anlatacaklarım sizi çok ilgilendirmiyor ama ben yinede belki başkasına faydası olur diye devam edeceğim. Eğer prim gün sayısını yurt dışında çalıştığınız günleri saydırarak emekli olacak iseniz o zaman işler değişiyor tabi. Şöyle söyleyebilirim biz Kıbrıs’da yaşıyoruz ve eşim geçen sene yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’den emekli oldu. Burada ki çalışma dairesinden çalıştığı günleri çıkartarak Türkiye’ de bağlı bulunduğumuz Sgk ya ulaştırdı. ( Eğer oturumunuz yurt dışı görünüyorsa bağlı bulunduğunuz sgk nüfusa kayıtlı olduğunuz il oluyor) Çalıştığı günler için toplu bir ödeme yaptık. (Yanlız geçen sene Ağustos ayında sistem değişti güncel rakamları öğrenmeniz gerek) Buraya kadar herşey güzel fakat eşim halen burada çalıştığı için emekli maaşı bağlanmadı ve sağlıktanda şu anda yararlanamıyoruz. Buradan emekli olduğunda yada işten ayrıldığında maaş bağlanacak ve sağlıktan yararlanabileceğiz. Umarım yardımcı olur.

• Umarım bizde Amerika ya gidip bu planları yapabiliriz.

• @Famel çok teşekkür ederim. Bir konuya takıldım. Yurt dışında çalışıyor olmanıza rağmen, yaşınızı doldurduysanız emekli maaşına almanıza bir mani olmaması lazım. Eşinizin durumu acaba farklı mı? Zira borçlandırma ile emekli olmuş. Ben prim gün sayımı TR de çalışırken tamamlamıştım zaten. Bu konuyu da aydınlatan okursa sevirim.

• @Tolga-T Evet malesef çok ilginç bir durum Türkiye de emekli olduktan sonra çalışmaya devam edip emekli maaşınızı alabiliyorsunuz ama yurtdışı borçlanması ile emekli olduysanız çalışıyorsanız maaş bağlanmıyor. 🤷🏻♀️ Eşim prim gün sayısını Türkiye ‘de tamamlamadığı için Yurt dışı borçlanma ile emekli oldu. Bu arada sizin durumuzda siz zaten prim gün sayınızı Türkiye’de tamamlamışsınız. Yani böyle bir problem yaşamazsınız.

• ⭐⭐

..turkiyede emekli olduktan sonra calismanin bazi kurallari oldugunu zannediyorum,bildirim yapmadan calisan bazi insanlarin cezalandirildiklarini duydum.

• Merhaba,20 yıllık devlet memuruyum. Maassiz emeklilik hakkim 2026 yılında.Ben 20 yılımı doldurup istifa edersem kalan süreyi nasıl tamamlayabilirim.Aranizda benim durumumda olanlar var mı?varsa ne yaptınız acaba.yardimci olursanız sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mia, içinde söyledi: Yurt Dışı Borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak.

Merhaba,20 yıllık devlet memuruyum. Maassiz emeklilik hakkim 2026 yılında.Ben 20 yılımı doldurup istifa edersem kalan süreyi nasıl tamamlayabilirim.Aranizda benim durumumda olanlar var mı?varsa ne yaptınız acaba.yardimci olursanız sevinirim.

Resmi sitedeki açıklamaları inceleyebilirsiniz:

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

47

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |