Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Yurt Dışı Borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak.

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Yurt Dışı Borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak.

Bu yasa hakkında teoriler uyduruyorum ister istemez, umarım yanılıyorumdur.

Yasa çok kısa sürede duyurularak yürürlüğe alındı. Bu yapılan hareket Türkiye dışında yaşayan vatandaşları endişelendirdi, çoğu yetişemedi. (Yurtdışında yaşayan vatandaş sayısını hafife almayalım. Ayrıca ana döviz getirisi bu vatandaşlardan)

Yakında düzenlenecek bir tarih ertelemesi olursa, muhtemelen bir toplu ödeme akını olacak. Devletin kasasına yüklü miktarda para girecek.

Örnek olarak 150bin TL’nin aylık faiz getirisi zaten şuan 2100 TL civarında. Eger devlet bir banka olsaydı bu faiz ile kişi aylığını öder, kendi payını alır ve ana parayıda kasada bırakırdı.

Sanki planlı gibi. Veya ben yanlış düşünüyorum 🤔

Yurtdışı borçlanma günlük tutarı 97 TL olmuş. Babama borçlanma yapacaz böyle birşey olamaz. 650 bin lira borç çıkartıyorlar. Düzenleme gelir mi acaba yeni bir şey.

• @Hakanx 650 bin TL bugunku kur ile yaklasik $36 bin yapiyor.

Emekli maasi ayda 5 bin TL olsa, $278 yapiyor.

Ayda $278 maas ile $36 binlik masrafi telafi etmesi yaklasik 130 ay surecek. Yani 10.8 yil. Tabii ki bu hesaplamaya enflasyon ve kur artislari dahil degil.

Bence kesinlikle olu yatirim! (Yatirim tavsiyesi degildir!)

• Referenced by  MySea MySea 

• @MySea, içinde söyledi: Yurt Dışı Borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak.

@Hakanx 650 bin TL bugunku kur ile yaklasik $36 bin yapiyor.

Emekli maasi ayda 5 bin TL olsa, $278 yapiyor.

Ayda $278 maas ile $36 binlik masrafi telafi etmesi yaklasik 130 ay surecek. Yani 10.8 yil. Tabii ki bu hesaplamaya enflasyon ve kur artislari dahil degil.

Bence kesinlikle olu yatirim! (Yatirim tavsiyesi degildir!)

Her ne kadar Turkiye deki saglik sistemi de buraya benzemeye basladiysa da, kur farki ve dusuk labor fiyatlari nedeniyle ciddi saglik sorunlarinda Turkiye daha karli olacaktir. Kanimca burada hayatini kurmus bir kisinin Turkiye den emeklilik icin ugrasmasinin ana nedeninin ucuz saglik imkanlarindan faydalanmak olmasi gerektigini dusunuyorum. Sonuc olarak, allah gecinden versin, "emekli olan kisi bir ayagi cukurda olan kisidir" algimdan hareketle Turkiye den emekli olmanin hala avantajli oldugunu dusunuyorum.

• ⭐⭐

......gelecekte turkiyeye temelli olarak donecegim ve orda yasiyacagim diye dusunenler icin turkiyede yapilacak emeklilik ve saglik sigortasi iyidir,ama yabanci bir devlette duzen kurulup orda omur gecirilecekse,turkiyedeki emeklilik sigortasina para yatirmak luzumsuzdur diye dusunuyorum....yurt disinca aile buyuyup kok salmaya baslayinca ana vatana donme fikirleri ve duygulari daha da azaliyor,yasanilan ulkenin sosyal imkanlari iyiyse,kolay kolay kimse temelli olarak donus yapacagini dusunmuyorum,amerika buyuk nufuslu bir ulke,300 milyondan fazla nufus var diye biliyorum,millet ruyalar ulkesi diye geliyor,geri donen azdir

• Bir konuda bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi rica edicem, hali hazırda özel sektörde SSK'lı olarak çalışmaktayım 2023 ortasında Amerika'ya taşınma durumumuz söz konusu. Taşındığımız süreye kadar tahmini 4135 prim gününü tamamlamış olacağım yani 4500 prim gününe 1 yılım eksik kalmış olacak. Benzer durumda eksik günü kalmış arkadaşlar bir şekilde taşındıktan sonra bir yerde kağıt üstünde çalışıyor gözüküp prim mi yatırdı aylık olarak yoksa toplu ödeme mi yaptılar eksik kalan prim günlerine istinaden.

4135 küsür günüm olacak ve ne olursa olsun bu günlerimin yanmasını istemiyorum , ne şekilde ilerlemek doğru yaklaşım olur?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |