Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IT (Information Technology) alanina en uygun eyalet

• Merhaba, size bir sorum olcakti. Eger Amerikaya gelirsem IT sektorunde egitim alip calismak istiyorum. Sizce IT alaninda egitim ve is imkaninin yogun oldugu yerler neresi, bir bilginiz var mi ?
    Tesekkurler..

• Güzel konu 🙂 Takip edeyim, ara ara da fikirlerimi yazarım. GC talihlisi ITcilerin sayısı hiç de az değil.

• Akla gelen ilk yer San Francisco, Silicon Valley oluyor. Tüm girişimlerin ve şirket yolunda olan girişimlerin bulunduğu bir yer. Yaşam biraz tuzlu olduğu için farklı şehirler tercih edilebilir. Sonuçta büyük çoğunluğu IT konusuna büyük önem veriyor.

• delaware de büyük şirketlerin merkezleri var deniyor . orası da düşünülebilir

• seattle, washington. kuzenimin eşi microsofta it alanında çalışıyor.

• Silicon vadisini ilk etapta düşünmüyorum. Öncelikli amacım IT alanında okumak ve tecrübe sahibi olmak. Texas, Austin gibi şehirlerde IT alanında iş imkanı nasıldır?

• Kişisel fikrim, Eyaletleri temsilen en büyük şehirlerini ele alırsak, her eyalette yeterince IT pozisyonu var. Ben web developer olarak (front-end & back-end) pozisyon bakıyorum. Ücretler eyalet(şehir) ve pozisyonun gerekliliklerine göre orantılı bir şekilde artıyor veya azalıyor. Ancak küçük yerlerde (pozisyon az ise) seçme şansınız olmuyor.
    Büyük firmaların ve orta ölçekli ama detay çalışan firmaların aradıkları tecrübelere baktığımda bu işi bildiklerini görüyorum. Diğer şehirlerdeki geri kalan firmalar ise kaba tabirle full full stack arayıp yıllık brüt $45k-$50k arası veriyorlar. Bunların da işi bilmedikleri buradan anlaşılıyor.
    Kendi teknik yeterliliklerime baktığımda iki grup arasında bir yere karşılık geldiğimi görüyorum.
    O yüzden kaba da olsa yol haritam şöyle, IT alanında "ne olursa yaparım abi" modunda iş seçmeden bir işe girip aylık 3-4k nete fit olup bir süre dilimi ilerletip be piyasayı anlamak.
    Sonrasında durum değerlendirmesi yaparak, kendimi geliştirdiğim spesifik bir konuda kurumsal firmalardan birisine girmeye çalışmak.
    Nihai hedef ise Google, Yahoo, Facebook vb. firmalarda nokta atış, dar konulu bir alanda çalışmak (maaşa bakmaksızın).
    Çoğu ITci gibi benim de hayalım Silicon Vadisi tozu yutmak. Ama neye niyet neye kısmet. Amerika düne kadar hayaldi, şimdi bir kurulu düzenimiz olsun da nasıl olursa olsun fitiz.

• @caglaror ben de sizinle aynı sizinle fikirdeyim. Ama benim IT alanında şu anda fazla bilgim yok. İlk hedefim eğitimini almak. Gerisi gelir diye düşünüyorum. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sayin @Onur16 , yararlanmak isteyecekler bu konuyu bu baslik altinda daha rahat bulabilecekleri icin konunuzu tasidim. 🙂 Bilginize.

• Teşekkürler 🙂

• ⭐⭐

Bir uzmanlık alanı seçip başlamanızı tavsiye ederim. Dice.com, indeed, monster gibi sayfalarda araştırma yapın. IT demek sadece yazılım demek değil. Veri analizi ve veri mühendisliği konularına öncelik verebilirsiniz. Başkalarının önüne açılacak yazılımlarla değil başkalarına karar destek sistemleri sağlayacak eğitimler alın ona ait yazılımlarla uğraşın. Bir web developer, java yada .net developer çok rahatlıkla her yerde bulunur. Ama veri mühendisi, phyton developer ve analiz elemanı daha revaçtadır. Kariyer planınızı buna göre yapmanız benim tavsiyem. Selamlar.

• Nacizane gorusum, herkesin kendi bilgi birikimi, nitelikleri farkli olmakla beraber, it alaninda dunyanin merkezi sayilabilecek Bay Area, San Francisco bolgesine is bulmadan yerlesmek baya buyuk bir kumar olabilir.
    Soz konusu bolgede belki binlerce acik pozisyon olabilir ama unutmamak lazim ki sadece ABD'deki it cilerin degil tum dunyanin hedefi orasi. Demek istedigim rekabet de cok buyuk, rakip sayisi cok fazla. Herseyin bir ruya gibi gorundugu kucuk bir startup, web developer ilani actiginda binlerce basvuru aliyordur eminim.
    Benim oyum temkinli olmaktan yana. Daha kucuk bir sehirde-her ne kadar arz da az olsa da- temeli atip, sonrasinda silikon vadisine transfer kovalamak daha mantikli olabilir.
    Yine benim arastirmalarima gore bahsettigim bu kucuk sehirler; Austin TX, Atlanta GA, Denver CO, (yeterince birikime hali hazirda sahip iseniz) San Diego CA veya Seattle WA...

• Konu biraz eski ama forumdaki IT ve gönüllüleri biraz yardımlaşsak iyi olabilir.
    Bay Area gerçekten pahalı bir bölge. California zaten pahalı o da ayrı mevzu. Amerika'da işsizlik %3.5-%4.5 arası iken herhangi bir eyalette IT alanında işsiz kalmak çok zor diye düşünüyorum.
    Yer seçimi konusunda @tissi 'nin uyarısına katılıyorum. Sırf bu nedenle hayalim olan SF'den uzak duracağım. Belki sonraki yıllarda...
    Ana başlık altındaki diğer konuda elimdeki bilgi v tacrübeleri paylaşacağım.
    Son bir dip not, Trump sayesinde GC'li olarak iş bulmak biraz daha kolay. Çalışma vizeleri eskisi kadar kolay alınamıyor artık.

• Selamlar benim mesleğim de UI/UX Designer olarak geçiyor. Maalesef ki dediğiniz gibi Californa'dan başlamak ciddi sıkıntı yeterli birikim yok ise. Bende biraz araştırdım ve Austin i gördüm hesaplı yerler arasında mesleğimizi yapabileceğimiz. Araştırırken şöyle bir yöntem izliyorum size de faydası olması açısından.

https://www.glassdoor.com/ dan iş ilanı aratabilirsin şehre göre, orada yaklaşık maaş aralıkları yazıyor firmalar ve pozisyonları için. Bunu eskiden veya şu an orada çalışan kişiler anonim olarak giriyor ve ortalaması alınıyor. Maaşları öğrendikten sonra https://smartasset.com/taxes/income-taxes adresinden maaşınızda o eyalete göre olan kesintileri ve sonrasında elinize kalacak net maaşı görebilirsiniz.

Sonrasında ise http://livingwage.mit.edu/ adresinden o eyalet ve şehir için kaç kişi olduğunuza ve kaç kişi çalıştığınıza göre kazanmanız gereken minumum ve maximum gelirleri görebilir karşılaştırma yapabilirsiniz.

En son olarak da http://www.areavibes.com/ dan şehrin puanına, yaşam şartlarına, demografik bilgileri, eğitim vs. gibi bakarak karar verebilirsiniz.

Sizde değerlendirme yaparken nasıl bir yol izlediğinizi paylaşırsanız faydalı olur hepimiz.

Herkese bol şans

• Merhaba, çok sevindim IT konusunda konuşacak kişilerin artmasına. Gidenlerden edindiğim bilgilere göre "glassdoor" gibi yerlerden alınan maaş verilerinin sadece min-max değerlerinin tutarlı olduğunu aralığın varsayılandan geniş kaldığını biliyorum.
    Tax için http://goodcalculators.com/us-salary-tax-calculator/ sitesindeki hesaplama aracını kullanıyorum. Texas pek çok sıralamada ilk 10 şehir içine en az 2 şehir sokabiliyor. IT işleri konusunda Austin, Houston ve Dallas fena sayılmaz.
    California gibi büyük eyaletlerde (hele vergi çok ise) ancak aylık 5-6k neti olan maaşlarla kurumsal firmalarda iş bulunursa gidilmeli diye düşünmeye başladım.
    Web üzerindeki verilerin eyalet yönetimlerince sponsor olunarak manuple edildiğini duymuştum. Ortalama (iş ayırmaksızın) gelirlere göre vergi ve temel gıda fiyatlarının düşük olduğu herhangi bir yer tercih edebilirim.
    Benim ilk kuralım gidince maaşa bakmaksızın işe girmek. Elde götürülen para ile zaman ters orantılı. O nedenle adaptasyon süresince gelirin akmasa da damlar modelinde işlemesi güzel olur. 1 yıl gibi bir sürede daha iyi pozisyonlara geçiş yapılabilir diye düşünüyorum.
    Monster, Dice taraflarına bakıyorum ama ana hedefim Linkedin üzerinden iş bulabilmek.
    Eyalet tercihimi yaşam kolaylığından iş bulma kolaylığına göre sıralayıp yapacağım.
    Teknik başlıklarda da konuşalım.

• ⭐⭐

Bu kadar IT ci varken orada bir şirket kurabiliriz. Tabi adı Green Yazılım gibi şeyler olmasın. Ben sektörün ilk 10 unda olan bir bankanın yazılım müdürüyüm 20 yıllık tecrübem var ama hala kod yazıyorum. Fakat kod yazma olayının dışında artık her türlü veri analizi özellikle de finansal veri analizi (XBRL), süreç yönetim araçları (IBM BPM), Plug-in yazılımı gibi alanlara el atmak gerekiyor. Orada tren kalktı ama daha hızını almadı çok rahatlıkla yetişilir.
    Çağlar hocam Linked iş bulmak için bence de en iyisi. Aylık 29$ vermeye başladım bile. Eyalet için Texas şehir Austin ve Houston cazip gib duruyor. Serde Antalyalılık olduğu için orası uygun gibi.
    Hepinize selamlar,

• @caglaror , @arnblt valla sizin gibi tecrubeli IT ciler gordugumde hem gurulaniyorum hemde uzuluyorum siz is bulma telasindayken ben 0 bilgi ile IT alaninda is bulurmuyum bilemiyorum 😞

• Bu bir yol. Sürekli üzerinde kalmak gerekiyor.
    Öyle düşünmeyin IT piyasasında herkese iş vardır. Yani her bilgi ve tecrübe sahibine iş vardır. Arama süreci biraz uzar belki. Ama düzenli olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Aksi taktirde bulduğunuz işin de garantisi kısa ömürlü olur. Hele oralarda işten atmak ve ayrılmak bir telefon kadar kolayken...
    Ben kendi hikayemi özellikle yazdım ki ben dahil herkese cesaret versin diye. İnanın ben de amatörüm. Yazılarımda yazdıkça göreceksiniz. Sürekli ilgili ve meraklı kalın. Zamanla farkına varmadan bilginizin arttığını göreceksiniz.
    Ben ilk gittiğimde pizza dağıtım işini yapmayı planlıyorum. İş bulsam da Uber-Lyft ve pizza işine devam ederim sanırım.

• @caglaror aslinda ben hemen baslamak istiyorum ama once nerden baslicam onu bilemiyorum yanlis bir yerden baslamak istemiyorum 🙂 Ben baslasam gerisi corap sokugu gibi gelir emin olun cunku dahada severek ve azimle yaparim kendimi iyice gelistiririm bundan hic suphem yok benim eksigim nerden baslamaliyim 🙂

Evet ilk gidildiginde en kolay ve guzel gelir elde edilecek isler onlarmis guzel ve saglam bir adim olur eger bana cikarsa bende dediginiz yolu izleyebilirim ilk baslarda...

• selamlar, benim 5 yıldan fazlası yabancı(önceleri abd sonrasında almanlara satıldı) firma olmak üzere 7 yıldan fazla gis(geographic information system) tecrübem var(eşim de ziraat muh. Fransız bir firmada bölge müdürü). İş ilanlarına allah ne verdiyse linkedin, glassdor, dice, monster, craigslist kovalıyorum. öyle ki bir başvurduğum ilana bir daha başvurmayım diye trello uygulamasından proje yonetimi metodlarıyla takip ediyorum notlar alıyorum vs.
    abdde yasamak isteyebilecegim şehirlerde belki 40 dan fazla ilana başvurdum son 2 ay kadar bir sürede. Hepsine de mevzuyu anlattım, mayıs sonralarında abdye geleceğimi belirttim. bunların 3 tanesinden olumsuz dönüş oldu. diğerlerinden herhangi bir dönüş alamadım.
    Daha önce de belirtmiştim, gitmeden iş bulamazsak, iş görüşmesi bile ayarlayamazsak Austin'e gidicez. belki bir iş görüşmesi ihtimali olur diye uçak bileti için acele etmiyoruz.
    Başlıkla bir alakası yok ama yine Austin'deki bir kac kiralama hizmeti veren emlakcı gibi olan yerlere mail attım. durumdan bahsettim "kredi geçmişi yok, kira geçmişi yok, maaş yok, kefil yok, sadece türkiyeden getireceğimiz birikim var. bu durumda bize ev verir misiniz?" ... eğer bir cevap gelirse bizim için bir fikir olur sizleri de bilgilendiririm.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |