Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

Merhaba daha öncesinde sadece nescafe sütlü köpüklüyü şekerli içen ben hayatımdaki şekeri azaltmak adına bir atılım yaptım kahve tiryakilerinin tavsiyelerini bekliyorum french press im var arkadaş kurbanı oldum ilk kahve olarak Kolombia yı önerdi 😃 bildiğin telvesiz türk kahvesi bu 😃 çok ağır geldi içimi kolay hafif tatlı birşeyler arıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster youtube yada ingstramdan takip edip mesaj atarsanız size kesin döner. Kahve tiryakisi kendisi https://www.youtube.com/channel/UCHYdOH9-teoU-9E5nvvLK4w

• ⭐⭐⭐

@Rhonster
    Çok sert kahveyi bende içemiyorum.

Starbucks Veranda ‘yı tavsiye ederim;

• filtre kahve için guatemala'yı deneyebilirsiniz.. bir de kahve oranını kendinize göre ayarlarsanız Kolombiya'nın sertliğini de kırmış olursunuz.. biraz süt de ekleyebilirsiniz tabi ağız tadınıza göre..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Kahve içmeye yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

Merhaba daha öncesinde sadece nescafe sütlü köpüklüyü şekerli içen ben hayatımdaki şekeri azaltmak adına bir atılım yaptım kahve tiryakilerinin tavsiyelerini bekliyorum french press im var arkadaş kurbanı oldum ilk kahve olarak Kolombia yı önerdi 😃 bildiğin telvesiz türk kahvesi bu 😃 çok ağır geldi içimi kolay hafif tatlı birşeyler arıyorum.

Sayin @Rhonster , bence sizi kahve cekirdeginin pisirilme sekli yaniltmis... 3 cesit pisiriliyor genelde, light roast, medium roast ve dark roast...

Kahvecilerde cogunlukla dark roast kullaniliyor, boyle olunca kahvenin kendi aromasi yerine yanik tadi aliyorsunuz ama tabii onun da kendine gore sevilen bir tadi var 🙂

Eger aromayi daha cok tatmak istiyorsaniz, light veya medium roast tercih edin. Ben de sabah kahvesi olarak dark roast'u tercih ediyorum, ama keyif kahvesi genelde light ya da medium roast oluyor.

Kahve cekirdegine gelirsek de, ben de Kolombiya, Kosta Rika ve Guatemala kahvesini begeniyorum; herhalde tek begenmedigim su ana kadar Kenya kahvesi oldu... Onu ancak sut ve sekerle icebilmistim 🙂 zaten sevdiginiz kahveyi ve pisirme ayarini bulunca, zamanla tadina alisip sut ve sekeri kullanmamaya basliyorsunuz...
    (ekleme: baska bir marka Kenya kahvesini ise begendim, demek ki ilk denedigim markanin kendisinde bir problem vardi 🙂 )

• Kahve olayı çok derin bir mevzu. Kişisel damak tadına göre çok değişiyor. Öncelik olarak kahve çekirdeklerinin tadı birbirinden farklıdır. Temel olarak 4 farklı cins çekirdek tanımlanıyor: Arabica, Robusta, Liberica, Excelsa. Çoğunlukşa Arabica ve Robusta çekirdekleri kullanılır. Robusta çekirdklerinin verimi daha fazladır ve Arabaica'ya göre daha az yağlı olduğu için daha asidik özellik gösterir ve sonuç olarak daha acı bir tadı vardır. Hazır kahveleri büyük kısmı bu çekirdeklerden yapılır.
    Kahve yetiştirilen bölgelerde farklı çekirdek tipleri kullanılır, ve yetiştirilen bölgeye göre farklı çekirdekler farklı aromalar kazanır.
    Bu çekirdekler daha sonra kavrulur. @crazycells 'in dediği gibi kavrulma derecesine göre kahvenin tadı sertleşir.
    Kavrulmuş çekirdekler kahvenin demlenme yöndetime göre öğütülür(çekilir). Mesala Türk kahvesi için çok ince çekilen kahve, filte kahe için daha kalın çekilir. Genel görüş, aynı çekirdek ne kadar ince çekilirse, aromasının o kadar sert olacağıdır çünkü suyla daha fazla alanda temas edeceketir.
    Son olarak da demleme şekli kahvenin tadını belirler. Yaygın olarak bilenen, Esprersso, filtre, pour-over gibi metodlar yanında cold-brew vs gibi değişik metodlarla da kahve demlenmektedir. Hepsinin kendine has tadı ve aroması vardır.
    Ek olarak kahve yaparken kullanılan su da kahvenin tadını bayağı etkilemektedir. Doğru ve güzel kahveyi bulmak değişik çekirdekleri ve demleme şekşllerini denemeketen geçiyor. Ben şahsen starbuck kahvesini beynemesem de, Coldbrew'ü çok başarlı buluyorum. Türkiye'de iken Costarica Taarazu alıyordum, bal ve kakao notaları vardı içinde. İçimi gayet güzeldi filtre ve espresso olarak.
    Tavsiyem değişik türler deneyin, beğendiklerini not edin ☺

• ⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10 @FreeWoRLD @hayallerabd @crazycells @sigmoidalmammal teşekkürler tek tek deneyeceğim ya kendi tadımı bulana kadar 🙂 anca internetten sipariş verebiliyorum şuan bulunduğum ilçenin köyden farkı yok bu konuda daha kahvecisi yok çünkü geçen gezdim acaba çekirdek alsam french press için öğütürler mi diye kahveci bulamadım hepsi türk kahvesi çekiyor 😃

• ⭐⭐⭐

@Rhonster Manuel de olsa bir tane öğütücü edinmenizi tavsiye ederim. İçeceğiniz kadarını taze taze çekersiniz.

• Yasaklı

Onu bilmem de kahve güneş kadar sıcak, gece kadar karanlık, kadın kadar tatlı içilir 🐕

• Merhaba;
    Genel olarak tavsiye edilen ve kullanılan türleri önermemiz gerekirse ethiopia yirgacheffe bölgesi çekirdekleri lezzetli ve meşhur olanıdır.
    Kenya çekirdekleri de çokça tercih edilir.
    Kişisel önerim ise Ruanda, Rubavu bölgesindeki Nyamwenda çiftliğine ait çekirdekleri kullanmanız. Çikolata ve kırmızı meyve tadını hissedeceksiniz 🙂
    Kendilerini ağzıma atıp katır kutur yemişliğim vardır, öyle de lezzetlidir 😃

Önemli not: Kahveyi çekirdek olarak temin edip ihtiyacınız sırasında öğütürseniz ozaman kahveyi hissedeksiniz 🙂

• Wellsley Farms hazelnut tat olarak guzel bir kahve, tavsiye ederim.

• ⭐⭐

Ben tam bir türk kahvesi tiryakisiyim... Amerika'da Türk kahvesi makinası varmı? (arzum elektrikli olan v. b)

• ⭐⭐

@HockeyUmpire2 Amazon'da bulabilirsiniz.

• @HockeyUmpire2 Kurukahveci Mehmet Efendi marka Turk kahvesi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @HockeyUmpire2 kahveyi sen temin edersen HEB de Turkish coffee ayarinda cekim yapan makine var.

• Turkiye’den gelen Kahve makineleri voltaj farkından dolayı maalesef hemen bozuluyor. Tr dekiler 220V ye gore yapılıyor. Abd de elektrik110V. Kuzey amerika icin yapilan makinelerde var ama fiyatları tek cezveliler 130- usd den basliyor cift cezveliler 280 dolardan basliyor. Elektrikli manuel cezve daha uzun omurlu oluyor. Tabi cezvede yapilan kahvenin lezzetini de tutturmak size kaliyor. 🙂 Amazonda beko, arcelik ve arzum okka markali makineler satiliyor.

• ⭐⭐⭐

güzel gadirli kardeşim Türk Kahvesi önerecem diğer kahve türlerine ben biraz fransızım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@Oktay-İbiş, içinde söyledi: Kahve içmeye yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

güzel gadirli kardeşim Türk Kahvesi önerecem diğer kahve türlerine ben biraz fransızım 🙂

Gadirli'li lütfen 1 li daha var 😃 Türk Kahvesini hiç içemiyorum abi 😃 tatlı adamım ben.

• ⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Kahve içmeye yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

@Oktay-İbiş, içinde söyledi: Kahve içmeye yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

Gadirli'li lütfen 1 li daha var 😃 Türk Kahvesini hiç içemiyorum abi 😃 tatlı adamım ben.

Gadirlili oldumi 🙂 l ilkokul öğrencisi gibi heceliyemmi birde 🙂 ben Türk kahvesinden şaşmam siniri stresi alır 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |