Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dkazanci, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Sayın @Crazycells,
    Öncelikle ilginiz ve yoğun emekleriniz için tekrar teşekkür etme gereğini duyuyoruz.
    Yukardaki konuya ek olarak, 15 yıl sonunda priority date' i çok yaklaşan vakamın finansal sponsorluk kısmı hakkında şimdilik birkaç sorumuz olacak, yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. Sevgi ve saygıyla kalınız.

Başvurumda, iki adet finansal sponsorluk formu vermeyi planlıyoruz. Biri petitioner a diğeri joint sponsor a ait olarak. Konu hakkında;
    A. 1. Joint sponsor, sadece yıllık kazancıyla, [eşi ile birlikte toplam 2 + 1 (ben) = 3 kişi için yeterinden fazla] finansal yeterliliğe sahip ve ikinci bir I-864 Formunu dolduruyor olacak. Lakin, vergilerini eşi ile birlikte veriyorlar ve bildiğim kadarıyla joint income tax return veren kişilerin sponsorluklarında sadece sponsorun gelirinin baza alınması gerekiyor. Bu konuda, sadece sponsor gelirinin belirlenmesi direkt formlardan çıkartılabilen bir bilgi midir acaba?
    A.2. Form I864 Instructions lardan anladığım kadarıyla, sponsor eşiyle joint tax return verdiği üzere; sponsorun son üç yılın Federal tax return transcript lerine ek olarak, her bir W2 ve Form 1099' un da verilmesi gerekiyor mu acaba?
    A.3. Form I864 Instructions lardan anladığım kadarıyla, joint sponsor hem emekli hem self-employed dir- bu bağlamda; Federal poverty line ın 125% fazla gelir olduğunu kanıtlayabilmek için son üç yılın Federal tax return transcript lerine ek olarak, her bir 1040 Formu ve Schedule C, D or E belgelerini de eklemek mi gerekiyor, kanıt olarak bu belgeler yeterli midir, teyit edebilir misiniz lütfen?
    A.4. Joint sponsorun above the 125% Federal poverty line seviyesinde yeterli bir gelir kaynağı olması takdirinde;
    soru (B)' deki durum göz önüne alındığında, formu doldururken finansal sponsorluğu güçlendirmemiz adına gelirine ek olarak, joint sponsorun diğer mal varlığı, stok veya gayrimenkul gibi varlıklarını da sunmamız gerekir mi? Gerekmesi takdirinde, title deed, appraisal value, bank statement vb. sunmamız gerekir mi acaba?

Ellerinize bilginize sağlık. Selam olsun.

Soyle yapabilirsiniz, sizin sponsorunuz I-864 formu doldursun, joint sponsor olmak isteyen I-864 doldursun, joint sponsorun esi de I-864A formunu doldursun. Boylece herkes arasindaki iliskiyi resmi olarak gostermis olursunuz. Bu sekilde belgeleri de toplu bir sekilde hazirlayabilirsiniz.

1. Hayir, maalesef vergi formlarindan bunu direkt gormek biraz zor (eger beraber vergilerini oduyorlarsa), o nedenle kendi is yerinden kazancini gosteren W2 ve 1099 gibi formlarin kopyalarini da dosyaniza ekleyin.

2. Evet, en iyisi bu sekilde olur.

3. 1040'in kopyalari yeterlidir, ama bu sizin doldurdugunuz belge. Bunun yerine IRS'ten alinan transcript veya W2/1099 formlari da is gorur. Bu yeterliligi gostermenin birden fazla yolu oldugunu unutmayin. Zaten ayrintili bilgi ilk iletilerde mevcut.

4. Soru B'den emin olamadim, sanirim onceki yazdiginiz iletide kaldi, ama maddi kaynaklar yeterliyse vize icin ekstra bir belge gostermenize gerek yok, ama bu gayrimenkulleri gostermeniz tabii ki bir problem yaratmaz.

I-864A:

• Sayın Crazycells,

Öncelikle Hayırlı Bayramlar diliyorum.

Sorularımızın yanıtları için çok teşekkür ederiz, her zamanki gibi çok makbule geçti- doğru yolda olduğumuzu sizin yardımlarınız ile teyit edebiliyoruz.

I-864 Formunu ayrı ayrı hem "petitioner" hem de "joint sponsor" dolduracak. Lakin I-864 "instructions" lardan okuduğumuz kadarıyla, "joint sponsor" un formunda ek household geliri gösterilemiyor - dolayısıyla I-864A "Household Supplemental Income" ancak "petitioner"ın doldurduğu form ile birlikte sunulabiliyor. Umarım doğru anlamışızdır yanlış ise düzeltiniz lütfen.

Selam ve sevgiler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dkazanci, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Sayın Crazycells,

Öncelikle Hayırlı Bayramlar diliyorum.

Sorularımızın yanıtları için çok teşekkür ederiz, her zamanki gibi çok makbule geçti- doğru yolda olduğumuzu sizin yardımlarınız ile teyit edebiliyoruz.

I-864 Formunu ayrı ayrı hem "petitioner" hem de "joint sponsor" dolduracak. Lakin I-864 "instructions" lardan okuduğumuz kadarıyla, "joint sponsor" un formunda ek household geliri gösterilemiyor - dolayısıyla I-864A "Household Supplemental Income" ancak "petitioner"ın doldurduğu form ile birlikte sunulabiliyor. Umarım doğru anlamışızdır yanlış ise düzeltiniz lütfen.

Selam ve sevgiler,

Aynen oyle. Sizin form sponsorunuz (Green Card basvurusunu yapan aile uyesi) I-864'u dolduracak, mali sponsor olmak isteyen I-864'u dolduracak, mali sponsorun esi de I-864A'yi dolduracak.

• @crazycells merhaba, cr1 vize sürecinde NOA2yi beklemekteyim. Eşim abd vatandaşı türkiyede ikamet ediyor ve sponsor olabilmesi için abd vatandaşı tanıdığımız yok. Sponsorun ABD vatandaşı mı olması gerekiyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@labelle, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells merhaba, cr1 vize sürecinde NOA2yi beklemekteyim. Eşim abd vatandaşı türkiyede ikamet ediyor ve sponsor olabilmesi için abd vatandaşı tanıdığımız yok. Sponsorun ABD vatandaşı mı olması gerekiyor ?

ABD vatandasi ya da Green Card sahibi olmali.

• @crazycells selam bir sorum olacak sponsor'um bütün evraklar var ama transcript yok, böyle mülakata girsem sıkıntı olurmu avukat ise haftaya ancak yada 26'ında gönderecek o gün mulakatim var sizce bir sorun çıkarırlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cooper1524, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells selam bir sorum olacak sponsor'um bütün evraklar var ama transcript yok, böyle mülakata girsem sıkıntı olurmu avukat ise haftaya ancak yada 26'ında gönderecek o gün mulakatim var sizce bir sorun çıkarırlar mı?

sanirim problem cikmaz. Diger evraklar yeterliyse konsolos kabul edecektir diye dusunuyorum; ancak sayilarda veya belgelerde bir celiski varsa konsolosluk bunu da gondermenizi isteyebilir.

Ayrica vize surecinizi imzaniza tasimalisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2184/vize-surecinizi-imzaniza-tasiyin

• @crazycells evraklar avukat tarafından geliyor ama sadece transcript yok yada şöyle söyleyeyim sponsor'um kayinpederim ama herşeyi avukata yollamış o da bana yolladı fakat dün konsolosluktan email aldım neler isteğini belirtmisler birde sponsorun transcript olması diye bir not o yüzden,yani gelen bütün evraklar yeterli diyorsunuz

• abd de bir sirketin bize sponsor olabilmesi icin ne kadarlik bir masrafin altina girmesi gerekiyor. Genelde herkes sponsor olmaz deniyor neden diye sordugumuzda isverene maliyeti cok diyorlar ama ne kadar oldugunu hic bilmiyoruz acikcasi. Isveren varsa birini ise almissa isci icin ne kadarlik bir masrafin altina girmis olur bunu merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cooper1524, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells evraklar avukat tarafından geliyor ama sadece transcript yok yada şöyle söyleyeyim sponsor'um kayinpederim ama herşeyi avukata yollamış o da bana yolladı fakat dün konsolosluktan email aldım neler isteğini belirtmisler birde sponsorun transcript olması diye bir not o yüzden,yani gelen bütün evraklar yeterli diyorsunuz

Bu konunun ikinci iletisini tamamen okuyun, orada konsoloslugun ne istedigi yaziyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

abd de bir sirketin bize sponsor olabilmesi icin ne kadarlik bir masrafin altina girmesi gerekiyor. Genelde herkes sponsor olmaz deniyor neden diye sordugumuzda isverene maliyeti cok diyorlar ama ne kadar oldugunu hic bilmiyoruz acikcasi. Isveren varsa birini ise almissa isci icin ne kadarlik bir masrafin altina girmis olur bunu merak ediyorum.

"Sponsorluk" tek bir durumu ifade etmiyor, ne sponsorlugundan bahsediyorsunuz? Kategoriye gore degisecektir...

Fakat cok kabaca, birkac bin dolar vize formlari icin, en az 5-10 bin dolar da avukatlik hizmetleri icin ayiriyorlardir diye dusunuyorum.

• @crazycells, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@vermaynen, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

abd de bir sirketin bize sponsor olabilmesi icin ne kadarlik bir masrafin altina girmesi gerekiyor. Genelde herkes sponsor olmaz deniyor neden diye sordugumuzda isverene maliyeti cok diyorlar ama ne kadar oldugunu hic bilmiyoruz acikcasi. Isveren varsa birini ise almissa isci icin ne kadarlik bir masrafin altina girmis olur bunu merak ediyorum.

"Sponsorluk" tek bir durumu ifade etmiyor, ne sponsorlugundan bahsediyorsunuz? Kategoriye gore degisecektir...

Fakat cok kabaca, birkac bin dolar vize formlari icin, en az 5-10 bin dolar da avukatlik hizmetleri icin ayiriyorlardir diye dusunuyorum.

Is veren sponsorlugu. Bunlar icin ucret odemek sonucun olumsuz olmasi durumunda yaniyor olmasi gercekten kotu bir durum malesef.

• Merhaba @crazycells, eşim Amerikan vatandaşı. Türkiye'de son 1,5 yıl yaşadığı için geliri olmadı, şuan amerikada fakat yıllık gerliri sponsorluğa yetmiyecek. Bu yüzden babası joint sponsor olacak. Eşim ve babası ayrı ayrı I-864 dolduracaklar sanırım. Sizden teyit almak istemiştim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1702em, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Merhaba @crazycells, eşim Amerikan vatandaşı. Türkiye'de son 1,5 yıl yaşadığı için geliri olmadı, şuan amerikada fakat yıllık gerliri sponsorluğa yetmiyecek. Bu yüzden babası joint sponsor olacak. Eşim ve babası ayrı ayrı I-864 dolduracaklar sanırım. Sizden teyit almak istemiştim.

Evet, aynen oyle. Esiniz de babasi da ayri ayri I-864 formunu dolduracaklar.

• @crazycells
    Joint sponsorun hazırlaması gereken belgeler için,

• I-864
    • a copy of birth certificate or pasaport
    • W-2s and Form 1099 son üç yıl

bu belgeler yeterli mi, proof of domicile içinde belge hazırlaması gerekli mi.

• @crazycells iyi günler, Bir ABD Vatandaşı, ABD' de ikamet eden arkadaşım (doğma büyüme amerikalı) bana sponsor olmayı kabul etti yeşil kart için. Akrabalığım yok kendisiyle. Bu tarz bir sponsorluk için izlememiz gereken yol nedir? Okuduklarımdan I-864 Formu sanki benim durumum için uygun gibi geldi. Sizin fikriniz nedir? Süre ve ücret tahmini yapabilir misiniz?

Saygılarımla

• @skywalker, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells iyi günler, Bir ABD Vatandaşı, ABD' de ikamet eden arkadaşım (doğma büyüme amerikalı) bana sponsor olmayı kabul etti yeşil kart için. Akrabalığım yok kendisiyle. Bu tarz bir sponsorluk için izlememiz gereken yol nedir? Okuduklarımdan I-864 Formu sanki benim durumum için uygun gibi geldi. Sizin fikriniz nedir? Süre ve ücret tahmini yapabilir misiniz?

Saygılarımla

bende bundan bahsediyordum tam olarak cok iyi bir soru sordunuz acikcasi benim gibi takip edenler icin yararli olacaktir. 🙂 Birkac birsey sormak istiyorum abd de suan ikamet ediyormusunuz yoksa turkiyeden mi basvuru gerceklestireceksiniz eger abd iseniz hangi vize turu ile bulunmaktasiniz? Son olarak arkadasiniz hangi alanda faaliyet gosteriyor ve sizi o gostermis oldugu faaliyet icinde hangi vasifla calisiyor gosterecek? Kisaca bahsederseniz bizde bu konu hakkinda bilgi sahibi olabiliriz.

• @skywalker,
    @vermaynen,

Detayli bilgi verirseniz forumdaki diger arkadaslara da yol gosterici olacaktir.

• This post is deleted!

• @yetonyali

Ben tr'de yaşıyorum. Tahminim tr'den başvuru yaparım. Ama durumlar neyi gösterecek emin değilim tabi. Abd'li arkadşım ise üniversitede profesör. para pul sorunu olmayan birisi. müzisyen kendisi ben de müzisyenim. hangi vasıfla çalışıyor göstereceği aşamasına gelemedik , öncelikle hangi formdan depar atmam gerektiğini tespit etmem gerekiyor, crazycells'in cevabını bekliyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |