Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gostrider, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Merhaba, oğlumuz abd vatandaşı, ben ve eşim IR5 anne baba katagorisinden başvurduk. Biz türkiyede yaşıyoruz. Başvurumuz kabul edildi ve evraklarımız NVC'ye aktarıldı. Oğlum, I-864 sponsor olarak formu doldurdu. Ancak geliri 24 bin dolar ve 4 household için yeterli değil. Ben, Türkiyede emekliyim. I-864A formu doldurup türkiyedeki emekli maaş gelirimi gösterebilirmiyim. Bu mümkün ise, I-864 belgesi part 4 1.ci maddede bahsedilen "Federal income tax return" olarak bir transkript koyma şartı benim için geçerli olacak mı. Malum Türkiye'de böyle bir beyanda bulunmuyoruz. Vergi, emekli maaşımızdan direkt kesiliyor. maaş bodrolarımı yükleyebilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Maalesef ayni evde yasamadiginiz icin "household member" kabul edilmiyorsunuz, o nedenle sizin birikiminizi ve gelirinizi kabul etmeyeceklerdir diye dusunuyorum.

Geliri yeterli ve ABD'de yasayan baska bir co-sponsor bulmalisiniz.

• merhaba nvc aşamasına gelen CR1 vize işlemlerimiz için I-864 formunu dolduruyoruz ,aklımıza takılan birkaç soruyu sormak istiyorum.Öncelikle eşim amerikan ve türk vatandaşı , daha önce amerikada yaşamadığı için SSN bulunmuyor ve tax return yapmamış,biz bir akrabamızı sponsor göstererek bana sponsor olmasını sağlayacağız.

1)Eşimin ve sponsorun ayrı ayrı I-864 formu doldurması gerekli olduğunu okudum,eşimin dolduracağı formda kendisini petitioner sponsor olarak işaretledik sanırım eşimin sponsor olmak için yeterli olmadığını formu eksik doldurmamızdan anlayacaklar çünkü SSN yok ve tax return yok bundan dolayı da annual income kısmını boş bırakacağız degil mi?? biz bunu işaretledik ''i was not required to file a Federal tax return as my income below the IRS required level and i have attached evidence for support''
    1a)Eğer doğru yoldaysak gelirin yetersiz kaldığını nasıl kanıtlayacağız?

• @basaknaz Selamlar, Tax return neden doldurmadığına dair ayrıca bir yazı yazıp, imzalı oalrak ta sisteme yüklemenizi tavsiye ederim, daha önce yaşanmıştı sitede sonradan istemişlerdi bu yazıyı NVC aşamasında, en baştan yapın ki boşuna vakit kaybı olmasın...
    Söyle bir not var, Travel state sayfasında financial documents altında:

f you did not file taxes: If you did not file Federal Income Tax Returns for the most recent tax year, write and sign a statement indicating why you were not required to file taxes.

• çok teşekkürler dediğiniz şekilde yazacağız, I-864 ü eşim benim adıma doldudurken bu kısımları boş bırakıyoruz zaten elimizde bir veri yok dimi?
    Ayrıca Asıl sponsorumuzun ikimiz adına da bu formu doldurması mı gerekiyor ?

• @192535 merhaba biz evlendikten 1 ay sonra basvurduk.3,5 ayda noa2 geldi nvc asamsında gectık.

• Merhabalar @crazycells, daha önce F2A sayfasına yazmıştım, CEAC'a I-864 formunu yükleyeceğiz dolduruyoruz, ancak aklıma takılan bir iki soru var yardımcı olursanız çok sevinirim:

1. Formu incelediğim zaman zorunlu belge olarak son yılın Federal income tax return belgesini talep ediyorlar ancak formun içerisinde 24.a, 24.b ve 24.c şıklarında son üç yılın toplam gelirini sormakta. Eşim Amerika'ya taşınalı 1,5 sene oldu. Eğer 2. ve 3. seneler için tax return yoksa sponsor olmasında bir sıkıntı yaşama ihtimalimiz var mı? Yıllık geliri son tax return'de istenilen koşulları sağlıyor.
    2. Eşim şu anda şirketin kendisine konaklama için ayarladığı bir yerde kalmakta ve bu sebeple bir kira sözleşmesi veya üstüne bir fatura bulunmuyor, ek belge olarak yükleyebilirsiniz demişler ancak olmaması bir problem çıkarır mı?
    3. I-864 için CEAC'ta vize görüşmesi sırasında orijinallerin yanımda olması gerektiği yazıyor. Eşim Amerika'da ikamet ettiği için bu belgeleri bana posta ile iletmesi mi gerekli?

Teşekkür eder, cevaplarınızı beklerim:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gudevu, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Merhabalar @crazycells, daha önce F2A sayfasına yazmıştım, CEAC'a I-864 formunu yükleyeceğiz dolduruyoruz, ancak aklıma takılan bir iki soru var yardımcı olursanız çok sevinirim:

1. Formu incelediğim zaman zorunlu belge olarak son yılın Federal income tax return belgesini talep ediyorlar ancak formun içerisinde 24.a, 24.b ve 24.c şıklarında son üç yılın toplam gelirini sormakta. Eşim Amerika'ya taşınalı 1,5 sene oldu. Eğer 2. ve 3. seneler için tax return yoksa sponsor olmasında bir sıkıntı yaşama ihtimalimiz var mı? Yıllık geliri son tax return'de istenilen koşulları sağlıyor.
    2. Eşim şu anda şirketin kendisine konaklama için ayarladığı bir yerde kalmakta ve bu sebeple bir kira sözleşmesi veya üstüne bir fatura bulunmuyor, ek belge olarak yükleyebilirsiniz demişler ancak olmaması bir problem çıkarır mı?
    3. I-864 için CEAC'ta vize görüşmesi sırasında orijinallerin yanımda olması gerektiği yazıyor. Eşim Amerika'da ikamet ettiği için bu belgeleri bana posta ile iletmesi mi gerekli?

Teşekkür eder, cevaplarınızı beklerim:)

1. Onemli olan sponsorun gelirinin yeterli olmasi, daha dogrusu konsolosun geliri yeterli bulmasi. Gelir durumunuzun surekliligi icin son 3 yil isteniyor ama son yil olsa da konsolos yeterli bulacaktir.

2. Siz elinizdeki belgeleri ayrintili sekilde gonderin ve maddi gelirinize dair tum belgeleri hazirlayin. Ne kadar kapsamli hazirlarsaniz, konsolosu ikna etmeniz o kadar kolaylasir.

3. Hayir, email ciktisini da kabul ediyorlar. Oyle yaziyorlar ama orijinali olmasa da sorun cikarmiyorlar.

• @crazycells tesekkur ederim bilgiler icin 😊

• Merhaba i864 formunu eşim petitoner olarak doldurdu ama herhangi bir tax return yapamadığı için income belirtmeli miyiz yoksa bu durumu açıklayan bir yazı yazıp part 6 .7. yi boş mu birakmaliyiz ortalama bir değer ekledik nasılsa belirtilen federal amountun altında kaldığı için onu silelim mi,?
    Türkiye'deki kazancını banka dökümünü de sunmayi dusunduk , tax return açıklama mektubu yanında hiçbir income belirtmeyelin mi formda , yarudimci olursanız sevinirim.
    Bu arada jiont sponsor ekleyeceğiz zaten yetersiz olduğu için

• @basaknaz, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Merhaba i864 formunu eşim petitoner olarak doldurdu ama herhangi bir tax return yapamadığı için income belirtmeli miyiz yoksa bu durumu açıklayan bir yazı yazıp part 6 .7. yi boş mu birakmaliyiz ortalama bir değer ekledik nasılsa belirtilen federal amountun altında kaldığı için onu silelim mi,?
    Türkiye'deki kazancını banka dökümünü de sunmayi dusunduk , tax return açıklama mektubu yanında hiçbir income belirtmeyelin mi formda , yarudimci olursanız sevinirim.
    Bu arada jiont sponsor ekleyeceğiz zaten yetersiz olduğu için

IMG_20210201_155632.jpg

• @basaknaz eger yazdığınız current income tutarını belgeleyebiliyorsanız ve ilk tax döneminde bildireceğiniz rakam aşağı yukarı bu rakam olacaksa sorun olmaz. Ama öylesine yazıyorsanız bence yazmayın....Yani işin aslı, ispatlanabilir belgelenebilir hali herneyse onu yazın, sıfırsa sıfır. En doğrusu bu. Current gelirim bu derseniz, ilk tax döneminden sonraya denk gelirse randevunuz ve son tax belgelerinizi isterlerse orada bu rakamı görmeyeceklerse yazmayın ( bence 🙂 )

• @hulyaek maaş bordrosi nu sisteme yükleyeceğiz TL kazandığı için aşağı yukarı böyle bir sayı çıkıyor kafamız karıştı tam bir şey belirtemedik , sizce kalsin mi bu şekilde çünkü çalıştığı zaten belli sistemine yüklemiştik uscis için de , sıfır yazarsak problem olmaz mı

• @hulyaek ssn olmadığını ve ABD'ye giriş yaptığımızda tax returnlerimizi yapacağımıza dair ( geçmişe yönelik bile olabilir) bir yazı da yazacağız

• @basaknaz Gerçeği neyse eşinizin şu andaki kazancının onu yazın, ekine de maaş bordrosu, şirket yazısı, sgk giriş belgesi, açıklama yazınız gibi ve aklınıza gelen diğer destek belgelerinin hepsini ekleyin. Daha sonra onların sizden isteyip vakit kaybetmenizdense en baştan ekleyin derim.

• @basaknaz SSN ve neden green kartlı olup ta USA da yaşamıyorsunuz ve TAX return vermediniz konularını ve bunların nasıl desteklenmesi gerektiğine ben hakim değilim, bunu sevgili @crazycells e bırakayım 🙂

• @hulyaek çok teşekkür ederim her zaman çok yardımcı oluyorsunuz iyi ki varsınız , evraklarimiz bu şekilde tamamlamaya çalışacağım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basaknaz, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@hulyaek ssn olmadığını ve ABD'ye giriş yaptığımızda tax returnlerimizi yapacağımıza dair ( geçmişe yönelik bile olabilir) bir yazı da yazacağız

Esinizin neden SSN'si yok? Pandemiden sonra mi ABD'ye ilk girisi yapti?

• @crazycells vatandaşlığını 5 sene önce aldı biraz geç başvurmuslar pasaporta (babası vatandaş oldugu için aldı), ülkeye giriş çıkış yapma şansı olmamış hiçbir şekilde çalıştığı için burada

• @basaknaz Siz imzanızı IR1/CR1 süreci olarak güncellerseniz daha iyi olur, F2A gibi algılamayalım zaman zaman yanlış yönlendirmiş olmayalım, GC lı degil eşiniz amerikan vatandaşı.

• @hulyaek evet haklısınız onu belirtmeyi unutmuşum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |