Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

• @yakup-talha-sevinç Herhangi bir Statünüz mevcut değilken başvurabileceğinizi zannetmiyorum. Eğer ki profesyonel destek almak isterseniz https://yesilkartforum.com/forum/topic/145/amerika-daki-türk-avukatlar-listesi
    Buradan kendinize bir Avukat tutmanız kesin bilgiye ulaşmanız açısından daha iyi olur

• @redur47 ben zaten çıkışımdan 2-2buçuk ay öncesinden başvurmuş olacağım. İ94 formunu nereden alabilirim. Pasaportumda sadece çıkış tarihim kaşeli okadar. Buarada sponsor ailedense ebeveynse yani anne yada babanın sadece maaş bordro dökümü olur mu, ve son 3 ay mı 6 ay mı isteniyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gzi Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@redur47 ben zaten çıkışımdan 2-2buçuk ay öncesinden başvurmuş olacağım. İ94 formunu nereden alabilirim. Pasaportumda sadece çıkış tarihim kaşeli okadar. Buarada sponsor ailedense ebeveynse yani anne yada babanın sadece maaş bordro dökümü olur mu, ve son 3 ay mı 6 ay mı isteniyor

su sitede en ustte "get most recent I-94" diyen yere tiklayarak ulasabilirsiniz.

diger arkadaslar daha net cevaplayabilirler ama sanirim 3 ya da 6 ay diye kesin bir sinir yok, fakat ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur kanimca.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yakup-talha-sevinç Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

Hayir gondermem gerekiyor cunku 2017 nisanda sistem degisti ve f1 a basvurdugunuzda pending olmuyorsunuz ve cevap gelmezse her 6 ayda turist uzatma gondermeniz gerekiyor.

onemli olan I-539 gondermeniz degil, bu basvurunuzun onaylanmasi. Eger F1 programinin baslangic gununden 30 veya daha fazla gun once statunuz bitiyorsa F1'e gecis yapamayacaginiz icin once B1 extension yapiyorsunuz (buna "bridge application" diyorlar) daha sonra da F1 statusune basvuru yapiyorsunuz, ama eger iki basvurudan da sonuc gelmezse ABD icinde yasal bir statunuz olmadigi icin yeni bir bridge application yapabileceginizi ben de sanmiyorum. Bu durumda garip bir yasal statunuz oluyor, hem var, hem de yok gibi; fakat dikkat etmek gereken bir nokta da su... B1 diger vizelerden farkli, cunku net bir I-94 zamaniniz var, eger I-94 tarihiniz J1/F1 gibi vizelerdeki gibi D/S olsaydi durum daha farkli olurdu. Benim bildigim kadariyla eger B1 extension onaylanmazsa, extension basvurunuz olup olmadigina bakmadan statunuz bittikten sonraki butun gunlerde ABD'de illegal kalmis kabul ediliyorsunuz, fakat I-94 tarihi D/S olan vizeler icin extension basvurunuz red edildikten sonraki zamanlar sadece illegal kalmis kabul ediliyor.

Tabii USCIS bazi noktalarda anlayisli, bazi durumlara goz yumuyor ya da sesini cok cikarmiyor ama yine de cikabilecek sorunlari onlemek icin tarihler konusunda resmi guideline'lari takip etmenizi tavsiye ederim.

• Merhaba,

Suan New Jersey de yasiyorum. B2 turist vizesinden ogrenci vizesine basvuru ile ilgili gerekli evraklari siteniz araciligi ile tamamladim. Paylasimlariniz icin cok tesekkurler.

Sormak istedigim sey, Neden statu degisimi yapildigini acilayan mektup ornekleri var mi? tabiki kendim yazabilirim ama biraz daha profesyonel olmasini istedigim icin, desteklerinizi rica ederim.

Saygilarimla.

• Banned

@aynur
    1- turist geldiniz neden okumaya yoneldiniz.
    2- alacağın bu eğitimin ulkende sana ne faydası olacak.

statü değişiminin onaylanması için yukardaki sorulara inandırıcı cevaplar vermen lazım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aynur Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

Merhaba,

Suan New Jersey de yasiyorum. B2 turist vizesinden ogrenci vizesine basvuru ile ilgili gerekli evraklari siteniz araciligi ile tamamladim. Paylasimlariniz icin cok tesekkurler.

Sormak istedigim sey, Neden statu degisimi yapildigini acilayan mektup ornekleri var mi? tabiki kendim yazabilirim ama biraz daha profesyonel olmasini istedigim icin, desteklerinizi rica ederim.

Saygilarimla.

ben ornek mektup bulup foruma eklemeye calisacagim.

• @crazycells sadece maaş hesabı yeterli yani dimi, peki sonuçta türkçe olucak hesap çıktısı. Hesap çıktısı nasıl ingilizceye çevrilir ki o nası olucak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gzi Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@crazycells sadece maaş hesabı yeterli yani dimi, peki sonuçta türkçe olucak hesap çıktısı. Hesap çıktısı nasıl ingilizceye çevrilir ki o nası olucak

hmm, sadece yeterli mi emin olamadim. Ben bir bakip size donus yapayim.

• @crazycells tamamdır sizden haber bekliyorum

• @aynur tesekkurler..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aynur Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@aynur tesekkurler..

Aynur Hanim, siz dil okuluna mi basvuru yapmayi dusunuyorsunuz, yoksa sertifika alacaginiz master, doktora vs. gibi bir akademik programa mi? Bazi mektuplar buldum, ihtiyaciniza gore duzenleyeyim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells sadece maaş hesabı yeterli yani dimi, peki sonuçta türkçe olucak hesap çıktısı. Hesap çıktısı nasıl ingilizceye çevrilir ki o nası olucak

Sayin @gzi , suradan size resmi siteden alinti yapayim:
    https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-539instr.pdf

To request a change to F-1 status or to apply for reinstatement as an F-1 student, you must submit your Form I-94, as well as the Form I-94 for each person included in the application.

Your application must also include a copy of your Form I-20, Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student, issued by the school where you will study and you must submit documentation that demonstrates your ability to pay for your studies and support yourself , and any accompanying dependent family members, while you are in the United States.

Bence buraya dayanarak diyebilirim ki, en garantisi anne veya babanizin Turkiye'deki banka hesabindaki parasini ABD'de kendi banka hesabiniza aktarip bu banka hesabinin belgelerini USCIS'e gondermek. Tabii ki paranin kaynagi ya da size destek olarak son 3 aylik maas bordrosunu da koyabilirsiniz ama size ait bir banka hesabi olmadikca sizden "Request For Further Evidence" isterler gibi geliyor.

• @redur47 Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@yakup-talha-sevinç Anladım . Uscis'e günde çok fazla mail gittiği için sizinki kaybolmuş olabilir. Ancak dediğim gibi zaten o gönderdiğiniz başvuru değerlendirmeye alınmaz . Mevcut 2 başvurunuz var zaten. Onların sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Paranın çekilmemesi sizin için daha iyi. Red alacağınız bir dosyaya boşuna para vermemiş olursunuz.

Money orderdan parayi cekip cekmediklerini nasil ogrenebilirim?

• @aynur ben change of statu yaptim b-1 den f-1 e internete change of statu sample letter yazinca ornek cikiyor. Ayrica turkce ve ingilizce mektup istiyorlar benim bildigim. Ben change of statu ve ayrica tourist extension icin de basvurdum. Gitmek istediginiz okuldan yetkililere danisirsaniz daha iyi yardimci olabilirler 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bjkamil3365 Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@redur47 Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@yakup-talha-sevinç Anladım . Uscis'e günde çok fazla mail gittiği için sizinki kaybolmuş olabilir. Ancak dediğim gibi zaten o gönderdiğiniz başvuru değerlendirmeye alınmaz . Mevcut 2 başvurunuz var zaten. Onların sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Paranın çekilmemesi sizin için daha iyi. Red alacağınız bir dosyaya boşuna para vermemiş olursunuz.

Money orderdan parayi cekip cekmediklerini nasil ogrenebilirim?

USPS'ten mi yaptiniz money order'i? Money order'lari takip etmenin kolay bir yolu yok maalesef. Cunku parayi zaten onceden odemissiniz.

Eger USPS'ten yaptiysaniz , bir posta ofisine gidip Form 6401 doldurmaniz ve money order yaparken size verilen orjinal fisi gostermeniz gerekiyor.

Sanirim $10 gibi bir maliyeti olacak size. Fakat formu doldurup bekleyeceksiniz, eger money order'deki parayi cekmislerse size posta ile buna dair bilgi gonderilecek, ama postanin gelmesi 1-1.5 ayi bulabilir, bilginize.

• @crazycells ah o biraz zor olabilir benim için, peki yanında kaldığım arkadaşımı sponsor gösterebilir miyim ki acaba:/ çok soru sorduğumun farkındayım haftaya formu doldurcan ve detaylı bilgi edinebileceğim kimse yok lütfen kusura bakmayın

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells ah o biraz zor olabilir benim için, peki yanında kaldığım arkadaşımı sponsor gösterebilir miyim ki acaba:/ çok soru sorduğumun farkındayım haftaya formu doldurcan ve detaylı bilgi edinebileceğim kimse yok lütfen kusura bakmayın

o zaman neden o paranin sizin hesabinizda olmadigini merak edebilirler. I-539 basvurularinda sponsorun ise yarayip yaramayacagini tam bilmiyorum maalesef, bu tur basvurularda kisinin kendi kaynaklarini gormeyi tercih ederler bence, isterseniz sansinizi deneyebilirsiniz ama 'kesinlikle ise yarar' diyemiyorum. Soyle dusunun, okula baslayacaksiniz ve okulda bulundugunuz surece kendinizi gecindirmeniz ve bunu gosterebilmeniz lazim ve ayrica calisma izniniz olmadigindan ya da cok kisitli oldugundan para kazanmaniz da pek mumkun degil. Siz basvurunuzda arkadasinizi gostererek ne gibi bir mesaj vermeye calisiyorsunuz? Arkadasim benim egitimimi ya da yasam masraflarimi karsilayacak mesaji mi? O durumda, cok ikna olmayip size harcayacagi parayi versin onu hesabinizda gorelim diyebilirler. Cunku is buna geliyor gibi... Eger boyle arkadaslarinizdan kullanabileceginiz bir para varsa, onlardan alip kendi hesabiniza koyup bunu kaynak olarak gostermeyi deneyebilirsiniz, daha olumlu mesaj verecektir. Ayrica sonrasinda RFE isterlerse ve planlariniz (hem basvuru, hem de finansal kaynak planlariniz) ilk basvuru zamanindan farkli olursa basvurunuz reddedilebilir.

• @crazycells Walmart tan yaptim money orderi. Benim vizem 11 agustos da expire olacak. O zamana kadar bana bir donus olur mu? Olmazsa sizce ne yapmam gerekir? Tesekkurler..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bjkamil3365 Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@crazycells Walmart tan yaptim money orderi. Benim vizem 11 agustos da expire olacak. O zamana kadar bana bir donus olur mu? Olmazsa sizce ne yapmam gerekir? Tesekkurler..

Walmart'tan da ogrenmenin bir yolu olabilir, ama maalesef ben bilmiyorum.

B1/B2 biraz dikkatli olmaniz gereken bir vize cunku kesin bir I-94 gununuz var. Eger karar olumsuz sonuclanirsa bildigim kadariyla teorik olarak I-94 gununuzden sonraki gunler illegal olarak ABD'de kalmis gibi degerlendirilirsiniz. Tabii daha sonra konsoloslukta bu I-539 basvurunuzdan bahsedince olumsuz onyargi kalacaktir ama yine de dikkatli olun. I-539 basvurulari ilginc bir surec, cunku I-94 suresi gecince ne yasalsiniz, ne de illegal, arada bir yerde kaliyorsunuz.

Basvuru yaptiktan sonra yapmaniz gereken tek sey beklemek maalesef. Ek bir belge, soru, form gonderseniz bile ayni anda dosyaniza eklenmesi zor. Umuyorum ki zamaninda donus yaparlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.1k

| | | |