Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

• Merhabalar bir sorum olacak . F1 vizeleri genellikle 5 yıl veriliyor bildiğim kadarıyla. MBA programı için aralık ayında Amerikaya gideceğim. Hangi durumda I-539 doldurmam gerekiyor. Okulu 5 yıla bitirememem durumunda mı yoksa 2 yıllık okulu 3. yıla bırakmamda da doldurmam gerekecek mi ? 2. bir sorumda şu olacak internette okuduguma göre eğitim hayatınız devam ettiği sürece 20 yıl bile olsa vizenin bitmesinin önemi yok diyenler var. I-20 formunun gecerliliği önemliymiş. Bu durumda master ı uzatarak 3-4 yıla bitirmenin bir sakıncası var mıdır ? Yada 2 yıllık master programları için uluslararası öğrenciler için bitirme süresi var mıdır ? Atıyorum maksimum 3 yıl içerisinde... Şimdiden cok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar bir sorum olacak . F1 vizeleri genellikle 5 yıl veriliyor bildiğim kadarıyla. MBA programı için aralık ayında Amerikaya gideceğim. Hangi durumda I-539 doldurmam gerekiyor. Okulu 5 yıla bitirememem durumunda mı yoksa 2 yıllık okulu 3. yıla bırakmamda da doldurmam gerekecek mi ? 2. bir sorumda şu olacak internette okuduguma göre eğitim hayatınız devam ettiği sürece 20 yıl bile olsa vizenin bitmesinin önemi yok diyenler var. I-20 formunun gecerliliği önemliymiş. Bu durumda master ı uzatarak 3-4 yıla bitirmenin bir sakıncası var mıdır ? Yada 2 yıllık master programları için uluslararası öğrenciler için bitirme süresi var mıdır ? Atıyorum maksimum 3 yıl içerisinde... Şimdiden cok teşekkürler.

Evet F1 surecinde onemli olan I-20 formunun gecerliligi, yani vizenizin gecerlilik suresi bitse bile, sizin elinizde suresi gecmemis bir I-20 formu oldugu surece ABD'de yasal olarak kalmaya devam edebilirsiniz. Eger okulu bitirirseniz ve yeniden okumak degil de calismak isterseniz o durumda I-20 belgesi almak yerine OPT basvurusu yapmalisiniz, OPT ile calisma izniniz de olacak. Eger okula devam ederseniz okul zaten guncellenmis bilgileri
    SEVIS sistemine girecegi icin bir sorun yasamazsiniz.

Vizenin bitis tarihi ile sorun siz ABD disina ciktiginizda basliyor. Okula devam ettiginiz surece gecerli bir I-20 belgeniz olacagi icin ABD'deki yasal statunuz devam edecek. Eger vize bitisinden sonra ABD disina cikarsaniz o durumda yeni I-20'yi kullanarak yeni bir vize alarak ABD'ye geri gelmeniz gerekecek.

• Merhaba,
    Bir sorum olacaktı. B1/B2 vizesi ile gelip sonrasında statü değişikliği yapmaya karar verdim. Vize uzatma ve statü değişikliği başvurularımı geldikten 4 ay sonra tamamladım ve gönderdim. Buna istinaden ise parmak izimi de verdim. Fakat henüz cevap gelmiş değil, F1 statü değişikliği 1 ya da 1.5 yıl sürebiliyormuş. B1 vize uzatma işlemimi tekrar uzatmam gerekecek. Mart ayında ilk girişimde basılan vizem expire oldu. Şu an cevap gelmese bile temmuz sonu uzatma için tekrar başvuru yapmam gerekiyor. Başvuru formu yine detaylı dökümanlar içermeli midir.( banka dekontu, uzatma talebi mektubu vs.) Ayrıca notlarınızı okuduğumda siz mektup detay içermeli demişsiniz. Benim çalıştığım avukat sadece dil ve kültür öğrencimi için uzatmak istiyorum gibi kısa bir not yazmıştı. Bir sorun olur mu. F1 değişikliğinde ise direk talebi kendi office olarak yine dil öğrenimi olarak kısa yaptı. 2. Uzatma başvurumda, f1 statüsü sonucu için uzatma talep ettiğimi belirtmek gerekir mi yoksa bunun bir önemi yok mu? Yardımcı olabilir misiniz, Avukat kafa karıştırmamak adına kısa olması daha iyi demişti.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@z-a, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhaba,
    Bir sorum olacaktı. B1/B2 vizesi ile gelip sonrasında statü değişikliği yapmaya karar verdim. Vize uzatma ve statü değişikliği başvurularımı geldikten 4 ay sonra tamamladım ve gönderdim. Buna istinaden ise parmak izimi de verdim. Fakat henüz cevap gelmiş değil, F1 statü değişikliği 1 ya da 1.5 yıl sürebiliyormuş. B1 vize uzatma işlemimi tekrar uzatmam gerekecek. Mart ayında ilk girişimde basılan vizem expire oldu. Şu an cevap gelmese bile temmuz sonu uzatma için tekrar başvuru yapmam gerekiyor. Başvuru formu yine detaylı dökümanlar içermeli midir.( banka dekontu, uzatma talebi mektubu vs.) Ayrıca notlarınızı okuduğumda siz mektup detay içermeli demişsiniz. Benim çalıştığım avukat sadece dil ve kültür öğrencimi için uzatmak istiyorum gibi kısa bir not yazmıştı. Bir sorun olur mu. F1 değişikliğinde ise direk talebi kendi office olarak yine dil öğrenimi olarak kısa yaptı. 2. Uzatma başvurumda, f1 statüsü sonucu için uzatma talep ettiğimi belirtmek gerekir mi yoksa bunun bir önemi yok mu? Yardımcı olabilir misiniz, Avukat kafa karıştırmamak adına kısa olması daha iyi demişti.

Eger avukat daha once bu sekilde basarili basvurular yaptiysa, o durumda sorun olmaz. Onemli olan niyetinizi anlayabilmeleri...

Formu detayli olarak doldurmanizi tavsiye ederim, bu tur kucuk ayrintilardan dolayi sorun cikmamasi daha iyi olur.

• @crazycells bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Açıkçası bu durumdan emin olamadığım için danışmak istedim. Avukat daha çok göçmenlik işlemleri ile ilgilenen biri, öğrencilik geçiş süreçlerine tam hakim mi bilemiyorum, çokta ilgili değil ne yazık ki. Daha önce ki dosyalarından da bahsetmiyor. Bu nedenle mektubu kendim yazıp avukata vermek istiyorum. 2.uzatma başvurumda f1 geçişi yaptığımı ve sonucu beklediğimi belirtip dosya numaramı yazmam gerekir mi? I20 belge kopyasını koymalı mıyım? Ayrıca ilk mektup bu şekilde kısa gittikten sonra 2.uzatma başvurusu mektubunun bir önemi olur mu.
    F1 geçiş talebi dosyamda ise bana ait bir mektup yok sadece avukatlık bürosunun açıklaması var.(B1 den F1 a geçmek talebimi belirten ve buna göre dosyada bulunan döküman bilgileri var).

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@z-a, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Açıkçası bu durumdan emin olamadığım için danışmak istedim. Avukat daha çok göçmenlik işlemleri ile ilgilenen biri, öğrencilik geçiş süreçlerine tam hakim mi bilemiyorum, çokta ilgili değil ne yazık ki. Daha önce ki dosyalarından da bahsetmiyor. Bu nedenle mektubu kendim yazıp avukata vermek istiyorum. 2.uzatma başvurumda f1 geçişi yaptığımı ve sonucu beklediğimi belirtip dosya numaramı yazmam gerekir mi? I20 belge kopyasını koymalı mıyım? Ayrıca ilk mektup bu şekilde kısa gittikten sonra 2.uzatma başvurusu mektubunun bir önemi olur mu.
    F1 geçiş talebi dosyamda ise bana ait bir mektup yok sadece avukatlık bürosunun açıklaması var.(B1 den F1 a geçmek talebimi belirten ve buna göre dosyada bulunan döküman bilgileri var).

Mektubu siz yazip verirseniz bence daha iyi olur, avukat son duzeltmeleri yapar...

2'nci F1 ve B2 (bridging the gap basvurusu) basvurunuzda ilk basvurudan bahsedin, hatta bence de belgeleri ekleyin, ayni basvurunun devami cunku... Zamani gelince tum basvuruyu hep beraber degerlendirirler diye tahmin ediyorum, zaten ikinci mektupta da ilkinden farkli bir sey yazmayacaksiniz. Sadece anlasilmayacak kadar belirsiz yazilmissa o kisimlari ayrintilandirmaniz yeterli bence.

• ⭐⭐

Bu hafta annemin B2 vize suresini uzatmak icin basvuru yaptik. Aklima takilan bir kac soru var.
    1.Vize cevabini beklemeden Turkiye'ye donus ucak biletini ertelemelimiyim ?
    2.pasaport suresi Aralikta bittiginden 4 aylik vize uzatma talebinde bulunduk sorun olur mu ?
    3.minimum 6 ay vize verdiklerini biliyoruz ama 4 . Ayinda donerse , erken gittiginden dolayi herhangi bir evrak doldurup cikis sirasinda sinir polisine bildirim yapmalimi ?

Bu arada annem icin uscis'den hesap acarak basvurduk. Toplamda 440$ odedik.

• Merhabalar,
    Konuda bir çok sayfayı okudum ve bir çok bilgi edindim.
    Benim durumum da olup da soran olmadığı için durumumu özetleyip bir kaç soru sormak istiyorum.
    Öncelikle 30 yaşındayım arabistan da ikamete sahibiyim ve 2 yıldır burada(arabistan da) inşaat sektörü elektrik bölümün de yönetici olarak çalışıyorum.
    Öğrenim durumu olarak lise mezunuyum ve 2 yıllık üni. öğrencisiyim( meslek yüksek okulu-devam etmiyorum).
    Yaş ve eğitim seviyemden dolayı öğrenci olmak istememe rağmen (texas da elektrik-elektronik bölümüm ile ilgili 2 yıllık community college)F1 ile başvurmak yerine B2 ile başvurdum ve Ağustos ayında randevum var. (Arabistan us embassy)
    Şimdi aklımdan geçenleri belirteyim.
    Önceliğim öğrenim görmek araştırmalarım neticesinde Houston community college ı buldum ve eğitim den önce esl denilen dil eğitim kısmı var.
    HCC nin kendi bünyesin de olması extra herhangi bir denklik vs prosedüre gerek kalmadan gerekli dil sınavını geçtikten sonra direkt bölüm eğitimlerine başlayabilmek.
    Ve geçerli bir belge, sertifika, diplomaya sahip olduktan sonra(bu süre içerisinde 7 yıllık iş tecrübem ve cv ye ekleyebileceğim usa de bilinen firmalar olduğu için, eş zamanlı olarak iş başvurularına başvuracağım ve görüşmelere gideceğim)
    Şimdi sorudan ziyade fikrinizi almak istemek daha doğru olacaktır. Yapmak istediğim bu planlar için sizce izlemek istediğim yol doğru mu ? Ve ya eklemek istediğiniz bir şey var mıdır ?
    Bu başlık altında açma sebebim ise konu COS ve Visa Extension içermesinden dolayıdır.
    Biraz uzun olmuş olabilir fakat kafam da bir çok soru işareti ve bu sorulara uygun cevap bulamayınca buradan paylaşmak, bilgi almak istedim.
    Teşekkürler..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Bu hafta annemin B2 vize suresini uzatmak icin basvuru yaptik. Aklima takilan bir kac soru var.
    1.Vize cevabini beklemeden Turkiye'ye donus ucak biletini ertelemelimiyim ?
    2.pasaport suresi Aralikta bittiginden 4 aylik vize uzatma talebinde bulunduk sorun olur mu ?
    3.minimum 6 ay vize verdiklerini biliyoruz ama 4 . Ayinda donerse , erken gittiginden dolayi herhangi bir evrak doldurup cikis sirasinda sinir polisine bildirim yapmalimi ?

Bu arada annem icin uscis'den hesap acarak basvurduk. Toplamda 440$ odedik.

1. Evet, cevabin gelmesi zaten uzun surecektir, o nedenle kendi planlariniza gore erteleme yapabilirsiniz.

2. Sorun olmaz, son gun bile girse Turkiye'ye girecegi icin alirlar.

3. Hayir, zaten CBP bu bilgileri USCIS ile paylasiyor. Dolayisiyla ucaga binip donmesi yeterli olacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@akctime, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar,
    Konuda bir çok sayfayı okudum ve bir çok bilgi edindim.
    Benim durumum da olup da soran olmadığı için durumumu özetleyip bir kaç soru sormak istiyorum.
    Öncelikle 30 yaşındayım arabistan da ikamete sahibiyim ve 2 yıldır burada(arabistan da) inşaat sektörü elektrik bölümün de yönetici olarak çalışıyorum.
    Öğrenim durumu olarak lise mezunuyum ve 2 yıllık üni. öğrencisiyim( meslek yüksek okulu-devam etmiyorum).
    Yaş ve eğitim seviyemden dolayı öğrenci olmak istememe rağmen (texas da elektrik-elektronik bölümüm ile ilgili 2 yıllık community college)F1 ile başvurmak yerine B2 ile başvurdum ve Ağustos ayında randevum var. (Arabistan us embassy)
    Şimdi aklımdan geçenleri belirteyim.
    Önceliğim öğrenim görmek araştırmalarım neticesinde Houston community college ı buldum ve eğitim den önce esl denilen dil eğitim kısmı var.
    HCC nin kendi bünyesin de olması extra herhangi bir denklik vs prosedüre gerek kalmadan gerekli dil sınavını geçtikten sonra direkt bölüm eğitimlerine başlayabilmek.
    Ve geçerli bir belge, sertifika, diplomaya sahip olduktan sonra(bu süre içerisinde 7 yıllık iş tecrübem ve cv ye ekleyebileceğim usa de bilinen firmalar olduğu için, eş zamanlı olarak iş başvurularına başvuracağım ve görüşmelere gideceğim)
    Şimdi sorudan ziyade fikrinizi almak istemek daha doğru olacaktır. Yapmak istediğim bu planlar için sizce izlemek istediğim yol doğru mu ? Ve ya eklemek istediğiniz bir şey var mıdır ?
    Bu başlık altında açma sebebim ise konu COS ve Visa Extension içermesinden dolayıdır.
    Biraz uzun olmuş olabilir fakat kafam da bir çok soru işareti ve bu sorulara uygun cevap bulamayınca buradan paylaşmak, bilgi almak istedim.
    Teşekkürler..

B1/B2 vize basvurunuzda ogrenim planlarindan bahsetmemeniz daha iyi olabilir, bu amacla gelmenize izin vermeyebilirler.

Ama verirlerse o durumda B2 vizenizin ustune "prospective student" notunu ekleyebilirler... Eger bu not vizede varsa ABD'ye girdikten ve hangi okula gideceginize karar verdikten sonra statu degisikligi ve B2 extension icin basvuru yapabilirsiniz... Eger not yoksa o durumda bu basvuruyu ilk 90 gun icinde yapmamanizi tavsiye ederim, eger hizli bir sekilde basvuru yaparsaniz ABD'ye girerken B1/B2 vizenizi amaci disinda kullandiginiz daha sert bir sekilde sorgulanabilir.

Okulun basvuru sartlarini yerine getirip, kabul aldiktan sonra okulun size I-20 formu duzenlemesi gerekiyor, bu I-20 ile birlikte F1 statusu icin basvuru yapabileceksiniz. Eger basvuru surecinde gecikme olursa da okulun bu I-20 belgesini guncellemesi gerekiyor.

• ⭐⭐

@crazycells ıyıkı varsın. Cok tesekkür ederim cevaplar için 💐

• @crazycells
    bu bahsettiğiniz. "prospective student" notu vize görüşme esnasında ne demem gerekli ? yada nasıl bir yol izlemem gerekiyor. eğer ki dil eğitimi için de gideceğimi belirtirsem b2 vize başvurusu esnasında görevli kişi şüphe duymaz mı bu durumdan ? çünkü bir tuhaflık olacak. fazla vakit kaybetmeden cos başvurma sebebim bir an önce onaylanmasını beklemek ve onaydan sonra eğitime başlamak. çünkü ortalam 1 sene sürebilecek bir sürec ve geldikten 90 gün sonra başvuracağımız için 3 ay daha ekleyeceğiz. eğitim için ayırdığım miktarı bu süre de eriyecek bir kısmı doğal olarak. çalışma izni olmadan da hayatı idame ettirmek zor olabileceğini düşünüyorum bu ortalama 1 sene için. az çok sanırım düşüncemi fikrimi tahmin edebiliyorsunuz galiba. ne yapmam sizce daha uygun olabilir ? fikriniz nedir ? buna göre yol haritamı güncelleyip değiştireceğim.
    Teşekkürler

• @crazycells çok çok teşekkür ederim bilgilendirme için minnettar kaldım🙏 Kısaca F1 statü değişikliğime ait dosyanın yanıtını beklerken yapmam gereken B1(turist) uzatma başvurusu için banka dökümanı(son 3 ay ve ilk gösterilen tutar ile aynı) I20 formu kopyası, sevis kaydı kopyası ve F1 geçiş talebimi beklemem nedeniyle b1 uzatma talebimi gösteren mektup, pasaport ve vize kopyası, başvuru ücreti 455 $ yeterli belgelerdir değil mi? Sizce eksik kaldığım bir kısım var mı?
    Bir de başvurumda henüz Türkiye'de ki işimden ayrılmamıştım. Avukat sadece b1 uzatma dosyama şirketimden kalış süremi uzatma isteğimi kabul eden mektup ve son 3 ay maaş bordrolarımı da ekletmişti.( Türkiye ile iletişimde olduğumu ve düzenli gelirim olduğunu göstermek adına demişti.) Fakat şu an ayrıldım ve bunları eklemeyeceğim. Sıkıntı olmaz sanırım değil mi?
    Sorularımla yordum sizi kusura bakmayın. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells çok çok teşekkür ederim bilgilendirme için minnettar kaldım🙏 Kısaca F1 statü değişikliğime ait dosyanın yanıtını beklerken yapmam gereken B1(turist) uzatma başvurusu için banka dökümanı(son 3 ay ve ilk gösterilen tutar ile aynı) I20 formu kopyası, sevis kaydı kopyası ve F1 geçiş talebimi beklemem nedeniyle b1 uzatma talebimi gösteren mektup, pasaport ve vize kopyası, başvuru ücreti 455 $ yeterli belgelerdir değil mi? Sizce eksik kaldığım bir kısım var mı?
    Bir de başvurumda henüz Türkiye'de ki işimden ayrılmamıştım. Avukat sadece b1 uzatma dosyama şirketimden kalış süremi uzatma isteğimi kabul eden mektup ve son 3 ay maaş bordrolarımı da ekletmişti.( Türkiye ile iletişimde olduğumu ve düzenli gelirim olduğunu göstermek adına demişti.) Fakat şu an ayrıldım ve bunları eklemeyeceğim. Sıkıntı olmaz sanırım değil mi?
    Sorularımla yordum sizi kusura bakmayın. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Evet, F1 ile 30 gun oncesinden daha once ABD'de bulunamiyorsunuz, o nedenle aradaki sure boyunca turist statunuzu uzatmak icin basvuru yapmaniz lazim (her 6 ayda 1).

bu arada dogru kategori B1 degil B2 olacak. Dediginiz belgeler yeterli gorunuyor ama emin olmak icin ilk iletilerden bir daha kontrol edin isterseniz. Ilk basvurudan sonra ikinci veya ucuncu basvurunun onemi daha az bence de, o nedenle bu dediginiz belgeleri eklemeseniz de sorun olacagini sanmiyorum.

Bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@akctime, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells
    bu bahsettiğiniz. "prospective student" notu vize görüşme esnasında ne demem gerekli ? yada nasıl bir yol izlemem gerekiyor. eğer ki dil eğitimi için de gideceğimi belirtirsem b2 vize başvurusu esnasında görevli kişi şüphe duymaz mı bu durumdan ? çünkü bir tuhaflık olacak. fazla vakit kaybetmeden cos başvurma sebebim bir an önce onaylanmasını beklemek ve onaydan sonra eğitime başlamak. çünkü ortalam 1 sene sürebilecek bir sürec ve geldikten 90 gün sonra başvuracağımız için 3 ay daha ekleyeceğiz. eğitim için ayırdığım miktarı bu süre de eriyecek bir kısmı doğal olarak. çalışma izni olmadan da hayatı idame ettirmek zor olabileceğini düşünüyorum bu ortalama 1 sene için. az çok sanırım düşüncemi fikrimi tahmin edebiliyorsunuz galiba. ne yapmam sizce daha uygun olabilir ? fikriniz nedir ? buna göre yol haritamı güncelleyip değiştireceğim.
    Teşekkürler

Bu notu sizin istemeniz mumkun degil, eger 18-19 yaslarinda bir universite ogrencisi olsaydiniz boyle bir notu almaniz cok daha olasi olurdu.

Sizi anlayabiliyorum ama her vizenin ayri bir kullanim yontemi ve kurallari var, ve bunlar yasalarla belirlenmis. Dolayisiyla bu vizeleri sadece belirlenen amaclar icin kullanmaniz onemli.

Normalde dediginiz gibi B1/B2 ile ABD'ye gelip universitelerle veya okullarla gorusme yapmak mumkun, ama sizin yasinizda biri icin bunu konsolosluk nasil degerlendirecek ben de emin degilim. Herkesin hayati, gecmisi ve amaclari farkli. Isterseniz bu konuda birkac gocmenlik avukatiyla gorusup fikir alin... Eger hepsi de B1/B2 gorusmesinde ogrencilikten bahsetmemenizi tavsiye ederse bence bu konuyu kesinlikle karistirmayin... Boyle bir durumda da statu degisikligi icin ABD'ye girdikten sonra 90 gun beklemenizi tavsiye ederim.

• Merhaba arkadaşlar, sevgili abilerim. Benim birkaç ufak sorum olacak, cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum.

25 Temmuz'da büyük ihtimalle J1 öğrencisi olarak Amerika'ya giriş yapmış olacağım. Daha sonrasında ise, statümü değiştirip bir dil okuluna kayıt olmak istiyorum. Fakat 90 gün kuralı nedeniyle 25 Ekim'den önce bu konuda yapacağım başvuruların, göçmenlik bürosu tarafından reddedilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu öğrendim. 25 Ekim'den sonra başvuru yapmak istersem eğer, J1 öğrencisi olarak ülkeden en geç ayrılacağım tarih 31 Ekim. Şimdi benim sorularım ise şöyle;

1. 90 gün içerisinde yapacağım başvurunun red yeme olasılığı nedir? 90 gün kesinlikle beklemem mi gerekir?
    2. 25 Ekimde başvurduğumu sayarsak, 31 Ekim'e kadar statü değişim sürecine girmem mümkün müdür? Bu prosedürler için ne kadar beklemek gerekir?

Hepinizin cevaplarını ve deneyimlerini bekliyorum, maalesef bu durum konusunda bana yardımcı olabilecek kimseyi bulamadım ve aylardır takip ettiğim bu forumda bir üyelik açmaya karar verdim. Şimdiden hepinize çok teşekkürler!

@crazycells Özellikle senin yorumunu ve bilgilerini merak ediyorum abi, cevaplayabilirsen çok memnun olacağım, sevgiler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hatetheroutine, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhaba arkadaşlar, sevgili abilerim. Benim birkaç ufak sorum olacak, cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum.

25 Temmuz'da büyük ihtimalle J1 öğrencisi olarak Amerika'ya giriş yapmış olacağım. Daha sonrasında ise, statümü değiştirip bir dil okuluna kayıt olmak istiyorum. Fakat 90 gün kuralı nedeniyle 25 Ekim'den önce bu konuda yapacağım başvuruların, göçmenlik bürosu tarafından reddedilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu öğrendim. 25 Ekim'den sonra başvuru yapmak istersem eğer, J1 öğrencisi olarak ülkeden en geç ayrılacağım tarih 31 Ekim. Şimdi benim sorularım ise şöyle;

1. 90 gün içerisinde yapacağım başvurunun red yeme olasılığı nedir? 90 gün kesinlikle beklemem mi gerekir?
    2. 25 Ekimde başvurduğumu sayarsak, 31 Ekim'e kadar statü değişim sürecine girmem mümkün müdür? Bu prosedürler için ne kadar beklemek gerekir?

Hepinizin cevaplarını ve deneyimlerini bekliyorum, maalesef bu durum konusunda bana yardımcı olabilecek kimseyi bulamadım ve aylardır takip ettiğim bu forumda bir üyelik açmaya karar verdim. Şimdiden hepinize çok teşekkürler!

@crazycells Özellikle senin yorumunu ve bilgilerini merak ediyorum abi, cevaplayabilirsen çok memnun olacağım, sevgiler.

Simdiden iyi yolculuklar...

1. 90 gun beklemeniz iyi olur. Bu beklemenizin nedeni ulkeye J1 ile giris yaparken aslinda baska bir amac gutmediginizi ve giris yaparken yalan bilgi vermediginizi gorevlilere gostermek.

2. J1 vizesi, 30 gun grace period ile geliyor... O 30 gun hala statu sahibi sayiliyorsunuz (daha dogrusu statu disi sayilmiyorsunuz ve COS icin onemli olan da bu), o nedenle 31 Ekim'den sonraki 30 gun icinde basvurunuzun alinmis olmasi yeterli olacaktir. Ama unutmayin ki, basvurunuzun tam ve kabul edilebilir olmasi gerekiyor. Eger eksik veya yanlislik varsa o durumda USCIS sizinle iletisime gecene kadar statunuz bitmis olacagi icin yeniden basvuru yapma sansiniz olmayacak.

• Merhaba, şu an J1 vizesi ile Amerikadayım ve master kabulü aldıktan sonra Eylül’de J1 to F1 süreci başlatmak istiyorum. Bu süreçte pasaportumun 2022 Eylül’de bitiyor oluşu bir problem çıkarır mı okulun iki yıllık bir mastera kabul verdiği düşünülünce? Passportun üstüne herhangi bir vize basılmadığını biliyorum ancak başvurumda göndereceğim pasaportun 2022 Eylülde bitişi olumsuz bir durum mudur onu merak ediyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrblack, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhaba, şu an J1 vizesi ile Amerikadayım ve master kabulü aldıktan sonra Eylül’de J1 to F1 süreci başlatmak istiyorum. Bu süreçte pasaportumun 2022 Eylül’de bitiyor oluşu bir problem çıkarır mı okulun iki yıllık bir mastera kabul verdiği düşünülünce? Passportun üstüne herhangi bir vize basılmadığını biliyorum ancak başvurumda göndereceğim pasaportun 2022 Eylülde bitişi olumsuz bir durum mudur onu merak ediyorum

Sorun olacagini sanmiyorum, dediginiz basvuru asamalarinda sorun olmasi icin bir neden yok. Ama daha sonraki asamalarda vize alirken veya yurtdisindan gelirken problem olmamasi icin son aylara birakmadan guncellemenizi tavsiye ederim.

• turist statüsünden öğrenciye geçişlerde hem öğrenci hem de turiste aynı anda başvuru yapılması gerekiyordu bugün kaldırılmış bu durum. eskisi gibi sadece f1 a geçiş için başvuru yapılacak ve statü koruma zorunluluğu gibi f1 dan cevap gelene kadar her defasında turist süre uzatımı başvurusu kaldırılmış. hem maddi külfetten hemde turist vizesini uzatma takibi stresinden kurtuldu insanlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |