Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggg123, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar ben b1/b2 vizesiyle kasım ayında geldim i94 umum süresi mayıs 7 de bitiyordu korona nedeniyle ve bazı nedenlerden uzatmaya başvurdum mart sonunda ve henüz processde tabi Yavaş işlediği için. Bu process in bir süresi var mı yani İ94 suresinin bitişinden sonra 240 günden fazla kalırsak process devam ediyor olsa bile kaçak mı sayılırız? Ayrıca erkek arkadaşımla evlenme durumumuz var o vatandaş ve amerikaya ocak ayında gelecek k1 e mi başvurmalıyım dönüp yoksa extension processdeyken evlenmeli miyiz kafamız karıştı. Yardımcı olursanız sevinirim.

6 ay mi uzatma istediniz? Kasim'a kadar uzatma ihtimalleri yuksek, mustakbel esinizin Kasim'da ABD'ye gelme ihtimali var midir? I-539 sonuclanana kadar ABD'de out-of-status sayilmayacaksiniz.

Turist vizesiyle ABD'ye girdiniz ve amaciniz evlilik degildi, su an ABD disina cikamadiniz o nedenle statuyu uzatiyorsunuz, evlilik yapmaniz halinde bile yalan bilgi olarak sayilayacagini pek sanmam.

IR1 vizesi diger vizelerin aksine bazi imtiyazlara sahip, eger ABD'ye kacak yolla girmediyseniz (siz vizeyle yani yasal bir yolla girdiniz), kacak duruma dusseniz bile ABD vatandasi ile evlilik sonrasi AOS islemlerinizi ABD'de baslatabiliyorsunuz. Boyle bir ayricalik taniniyor ABD vatandasi eslerine...

Su basligi incelemenizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

• Çok özür dilerim forum da varsa göremedim. B1/b2 vizesini extention için hangi adrese yolluyoruz formları. Hangi kategoriye girdiğini anlayamadım listede

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crn93, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Çok özür dilerim forum da varsa göremedim. B1/b2 vizesini extention için hangi adrese yolluyoruz formları. Hangi kategoriye girdiğini anlayamadım listede

Once online form icin bilgileri kontrol edin isterseniz, eger online gonderebiliyorsaniz o sekilde yapabilirsiniz.

Eger sartlari sartlari saglamiyorsaniz o durumda su adresi kullanarak formu posta ile gonderebilirsiniz:

Screen Shot 2020-07-27 at 10.02.41 PM.png

• @crazycells
    Merhaba B1-2 vizesiyle 6 ay kalış süresinin aşımı durumu için i94 .cbp.gov resmi sitesinde şöyle bir ayrıntıya ulaştım. Bu yazı vizenin otomatik olarak iptal edildiğini mi belirtmiş oluyor, yoksa vizenin iptal olmayıp Abd'de artık geçersiz bir vizeyle kalındığını mı belirtmiş oluyor?
    soru başlığı şu:
    Are there any adverse implications of staying longer than my period of admission?
    Cevaplar da aşağıdaki şekilde,
    If you entered the United States on the Visa Waiver Program, you are no longer eligible for the Visa Waiver Program. You are no longer eligible to obtain an Electronic System for Travel Authorization (ESTA) and if your ESTA is valid, it will be denied. You may qualify for a non-immigrant visa. (Bu kısım Türkleri ilgilendirmiyor.)
    If you entered the United States on a non-immigrant visa classification, your visa is no longer valid. The visa associated with the extended stay is the only visa that is no longer valid. İşte burasını tam çözemedim. Geçersiz mi yoksa geçersiz ve dolayısıyla iptal mi? Yazının devamı da şu şekilde,
    Dependent upon how long your stay exceeds your period of admission, you may be subject to grounds of inadmissibility outlined in section 212 of the Immigration and Nationality Act (INA).

Nonimmigrants who overstayed their admission period 181 to 364 days may be inadmissible pursuant to section 212(a)(9)(B)(i)(I) of the INA and barred from seeking admission for a period of 3 years.

Nonimmigrants who overstayed their admission period 365 days or more may be inadmissible pursuant to section 212(a)(9)(B)(i)(II) of the INA and barred from seeking admission for a period of 10 years.

Teşekkürler şimdiden.

• @crazycells Ayrıca benzer şekilde aynı resmi sitede şu ayrıntılar da mevcut.

If you entered the United States on a non-immigrant visa, such as a tourist visa (B1/B2), and stayed longer than the admission period granted by CBP at your time of arrival, your visa is no longer valid pursuant to Section 222(g) of the Immigration and Nationality Act (INA).
    Section 222 of the Immigration and Nationality Act (INA) governs visa issuance. Section 222(g) provides for automatic nullification of a visa when a person stays beyond the period of admission.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metin1985, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells
    Merhaba B1-2 vizesiyle 6 ay kalış süresinin aşımı durumu için i94 .cbp.gov resmi sitesinde şöyle bir ayrıntıya ulaştım. Bu yazı vizenin otomatik olarak iptal edildiğini mi belirtmiş oluyor, yoksa vizenin iptal olmayıp Abd'de artık geçersiz bir vizeyle kalındığını mı belirtmiş oluyor?

Eger statunuz sona erdiyse out-of-status olmus oluyorsunuz, eger bu statuyu gecirirseniz vizenizi iptal edecegiz diyorlar; ama bu durum bir sonraki girisiniz icin gecerli... Yani elinizdeki vize cok buyuk ihtimal iptal edilen vize listesine eklendi, o nedenle bir daha turist olarak ucaga binerken bu ortaya cikacak ve ucusa katilamayacaksiniz diye dusunuyorum...

Yanlis hatirlamiyorsam I-539 gondermemistiniz. Bu durumda eger turist olmak istiyorsaniz, konsolosluga once "vizenizin gecerli olup olmadigini" sorabilirsiniz, sonrasinda ise yeni bir turist vizesi basvurusu yapabilirsiniz.

• @crazycells

Dediğiniz gibi yaptım ve vizem hala geçerli mi diye Abd istanbul konsolosluğuna e-mail attım. Dedim ki 3 ay fazla kaldım durumum nedir? Biz buradan onu göremeyiz cbp.gov'a soruyu iletin dediler. Aynı soruyu onlara yazdım, fakat onlar da vize iptal mi değil mi biz değil, bulunduğunuz ülkedeki konsolosluk görür dediler. Tam arada kaldım açıkçası.
    Teşekkürler tekrar..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metin1985, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells

Dediğiniz gibi yaptım ve vizem hala geçerli mi diye Abd istanbul konsolosluğuna e-mail attım. Dedim ki 3 ay fazla kaldım durumum nedir? Biz buradan onu göremeyiz cbp.gov'a soruyu iletin dediler. Aynı soruyu onlara yazdım, fakat onlar da vize iptal mi değil mi biz değil, bulunduğunuz ülkedeki konsolosluk görür dediler. Tam arada kaldım açıkçası.
    Teşekkürler tekrar..

Vizeyi Istanbul'dan mi aldiniz? Daha sonra (acilinca) tekrar Istanbul ile iletisime gecin isterseniz , konsoloslugun bunu gorebilmesi lazim... Neden oyle soylediler bilemiyorum, belki acilinca daha bilgili biri cevap verir, siz de ogrenirsiniz...

• @crazycells
    Evet İstanbul'dan almıştım. Muhtemelen yanlış anlamış olabilirler, dediğiniz gibi açıldıklarında bir kez daha sormakta fayda var. Teşekkür ederim.

• Merhaba . Annem ve kardesime 1.5 hafta one uzatmak icin basvuru yaptik. Bir mektup bir sey gelmedi hala . Ne kdr suruyor acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crn93, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhaba . Annem ve kardesime 1.5 hafta one uzatmak icin basvuru yaptik. Bir mektup bir sey gelmedi hala . Ne kdr suruyor acaba ?

1,5 haftalik turist vizesi uzatmasi mi? Yoksa baska bir uzatma mi?

Siz yine de belirttiginiz tarihte ABD disina cikabilirsiniz, bu surede I-539 gondermis oldugunuz icin sonrasinda problem olmayacak. I-539 cevabinin gelmesi genelde aylar suruyor...

• Belgeleri yollayali 1,5 hafta oldu. Hani case iniz alindi gibi bir bildirim mektubu gelmiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Belgeleri yollayali 1,5 hafta oldu. Hani case iniz alindi gibi bir bildirim mektubu gelmiyor mu?

Evet, geliyor... 2-3 hafta daha bekleyin bildirim icin...

• @crazycells
    merhabalar
    birsey sormak istiyorum. yarin ogrenci statu degisikligi icin basvuru yaapcagim evraklarim hazir. f1 basvuru yaparken b2 uzatma basvuru yapmam gerekiyor ama benim daha onceden basvurum var henuz cevap gelmedi 28 ekim`e kadar uzatma basvurusu yapmistim. yarin sadece f1 basvuru yapsam ekim gibi b2 uzatma basvuru yapsam olur mu ? yoksa ikisini biliktemi basvuru yapmam gerekli ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mistikky, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells
    merhabalar
    birsey sormak istiyorum. yarin ogrenci statu degisikligi icin basvuru yaapcagim evraklarim hazir. f1 basvuru yaparken b2 uzatma basvuru yapmam gerekiyor ama benim daha onceden basvurum var henuz cevap gelmedi 28 ekim`e kadar uzatma basvurusu yapmistim. yarin sadece f1 basvuru yapsam ekim gibi b2 uzatma basvuru yapsam olur mu ? yoksa ikisini biliktemi basvuru yapmam gerekli ?

Normalde ogrenci statusu degisikligi yapip ayni anda B2'yi uzatmaniz gerekiyor; F1'i degisiklik, B2'yi de statunuzu kaybetmemek icin yapiyorsunuz.

Bir avukata ya da danismana danisin isterseniz, cunku once turist olmak istemissiniz, sonra ogrenci olmaya karar vermissiniz gibi anlasilabilir. Genelde boyle celiskili basvurular kotu algilaniyor, ama USCIS bu sekildeki COS basvurularini nasil degerlendiriyor ben de bilmiyorum.

Bildigim kadariyla forumdaki tum avukat ve danismanlar "Change of Status" basvurusu yapiyor, herhangi birine danisabilirsiniz:

@Claudia-J-Muslu @Turquoise-Horizon @Yasin-B-Akalan

• @crazycells

• şu anki statumuz J1 , Geçmek istediğimiz statü F1 fakat B1b2 içinde başvurmak gerekiyormus
    • Daha vize bitimine 45-50 günümüz var.
      Biz kendimiz statü değişikliği yapacağız fakat I-539 formlarını doldurmakta sıkıntı yaşıyoruz.
      yani iki tane doldurulacakmış B1b2 ve F1 için fakat 1. formda şu anki statunuz J1 olarak yazdık ve istediğimiz statu ise B1b mi yazacagız yoksa F1 mı yazacagız tam anlayamdadık. 2. formda ise şu anki statu J1 mı yazacagız B1b2 mi çok karışık bir şeymiş bu ya.
      Bir de buna evet dediğimzde

Are you, or any other person included in this application,
    currently or have you ever been a J-1 exchange visitor or
    a J-2 dependent of a J-1 exchange visitor?

If you answered "Yes" to Item Number 15., you must provide
    the dates you maintained status as a J-1 exchange visitor or J-2
    dependent in Part 8. Additional Information.

bunu her iki formu da mı evet deyip nasıl dolduracagız Part 8 deki yeri ?

Bunlardan başka önemli dikkat edilmesi gereken bir yer varmı I-539 formlarında ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EmineETW, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells

• şu anki statumuz J1 , Geçmek istediğimiz statü F1 fakat B1b2 içinde başvurmak gerekiyormus
    • Daha vize bitimine 45-50 günümüz var.
      Biz kendimiz statü değişikliği yapacağız fakat I-539 formlarını doldurmakta sıkıntı yaşıyoruz.
      yani iki tane doldurulacakmış B1b2 ve F1 için fakat 1. formda şu anki statunuz J1 olarak yazdık ve istediğimiz statu ise B1b mi yazacagız yoksa F1 mı yazacagız tam anlayamdadık. 2. formda ise şu anki statu J1 mı yazacagız B1b2 mi çok karışık bir şeymiş bu ya.
      Bir de buna evet dediğimzde

Are you, or any other person included in this application,
    currently or have you ever been a J-1 exchange visitor or
    a J-2 dependent of a J-1 exchange visitor?

If you answered "Yes" to Item Number 15., you must provide
    the dates you maintained status as a J-1 exchange visitor or J-2
    dependent in Part 8. Additional Information.

bunu her iki formu da mı evet deyip nasıl dolduracagız Part 8 deki yeri ?

Bunlardan başka önemli dikkat edilmesi gereken bir yer varmı I-539 formlarında ?

Evet; F-1 icin, statunuze J-1 ve degismek istediginiz statuye F-1; B-2 icin ise yine statunuze J-1, degismek istediginiz statuye ise B-2 yazabilirsiniz...

B-2 icin formdaki aciklamaya "bridge application for F1 status" olarak yazabilirsiniz.

Ikisine de evet deyip tarihleri yazmaniz gerekiyor. Neden kafaniz karisti bu soruda? esiniz J-2 statusunde mi? Yoksa o da mi J-1 statusunde?

• @crazycells
    Teşşekkür ederim , Eş değil 2 arkadaşız. acaba 2. forma B1 to F1 mı yazacağız diye kuşkuya düştük bu yüzden kafamız karıştı.

Son olarak bir şey daha kaldı ;

Have you, or any other person included in this
    application, been employed in the United States since last
    admitted or granted an extension or change of status?
    Yes
    No

If you answered "No" to Item Number 14., fully describe how
    you are supporting yourself in Part 8. Additional Information.
    Include documentary evidence of the source, amount, and basis
    for any income.
    If you answered "Yes" to Item Number 14., fully describe the
    employment in Part 8. Additional Information. Include the
    name of the person employed, name and address of the
    employer, weekly income, and whether the employment was
    specifically authorized by USCIS

Burada 2.5 ay J-1 olarak çalıştığımız için Evet mi demeliyiz yoksa Hayır mı kazandığımız ücret çok düşük 2.5 ayda 1300 kazandık ancak daha önceden planladığımız için totalde kişi başı 7600 dolarımız bunu bank statement ile belgeledik hatta ilk gediğimzde bankaya attık ki üzerinden biraz zaman geçsin Bank statementi dosyaya koyacağız yani 3 aylık dil okulu masraflarımızı kendimiz karşılayağımızı belgeledik. okul her ay için 1100 olsa yeter dedi. ancak biz 3 ay için 7600 getirdik.
    Evet ya da Hayır ne yazarsak yazalım açıklamasını yapacağız size ne yazmalıyız ?

Teşekkürlerimi sunarız...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EmineETW, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells
    Teşşekkür ederim , Eş değil 2 arkadaşız. acaba 2. forma B1 to F1 mı yazacağız diye kuşkuya düştük bu yüzden kafamız karıştı.

Son olarak bir şey daha kaldı ;

Have you, or any other person included in this
    application, been employed in the United States since last
    admitted or granted an extension or change of status?
    Yes
    No

If you answered "No" to Item Number 14., fully describe how
    you are supporting yourself in Part 8. Additional Information.
    Include documentary evidence of the source, amount, and basis
    for any income.
    If you answered "Yes" to Item Number 14., fully describe the
    employment in Part 8. Additional Information. Include the
    name of the person employed, name and address of the
    employer, weekly income, and whether the employment was
    specifically authorized by USCIS

Burada 2.5 ay J-1 olarak çalıştığımız için Evet mi demeliyiz yoksa Hayır mı kazandığımız ücret çok düşük 2.5 ayda 1300 kazandık ancak daha önceden planladığımız için totalde kişi başı 7600 dolarımız bunu bank statement ile belgeledik hatta ilk gediğimzde bankaya attık ki üzerinden biraz zaman geçsin Bank statementi dosyaya koyacağız yani 3 aylık dil okulu masraflarımızı kendimiz karşılayağımızı belgeledik. okul her ay için 1100 olsa yeter dedi. ancak biz 3 ay için 7600 getirdik.
    Evet ya da Hayır ne yazarsak yazalım açıklamasını yapacağız size ne yazmalıyız ?

Teşekkürlerimi sunarız...

Evet olarak cevaplamalisiniz. Hem isten kazandiginizi hem de banka belgelerini destekleyici belge olarak ekleyin. Okul zaten o bolgeler icin gerekli miktari daha iyi biliyordur, o nedenle bence de yeterlidir...

• @crazycells J1.png

Başvuruda sona doğru yaklaşıyoruz çok az kaldı yanlış bir şey yapmamak için size danışıyoruz ve forum giren bunu yapacak olan başkalarıda yararlansın umuduyla.

Part1 16. yeri işaretledik elimizde DS formu ve I-94 var bunu doğru yapmışız değil mi ?

4 adet soru işareti koyduğum yerler biraz karışık J1 bitiş tarihimiz Ekim 7 buna istinaden B1 için başvuracağımız I-539 formuna Part2 3.b deki yere 6 ay sonrası günün tarihi vereceğiz diye duydum ama emin değilim size soruyorum bunu.
    Yine Part3'teki yerde istediğimiz tarihi ne olarak yazmalıyız aynı şekilde 6 ay sonrası mı yazalım?

1. Forma brdige application diye nereye yazalım ?

Gelelim f1 olarak olarak başvuracağımız 2. I-539 formuna Part2 3.b ve Part3 boş olan tarihlere ne yazacağız ?

bu yardımlarınız ile bize çok ama çok destek oluyorsunuz.
    Teşekkürlerimizi sunarız...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |