Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@crazycells Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@keepdreaming Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@redur47 dil okulu için sormuştum, gerekmiyor öyleyse. teşekkürler cevap için. bir de şunu merak ediyorum. öğrenci vizesine geçiş yaptıktan sonra pasaporttaki 10 yıllık turist vizesinin bir hükmü kalmıyor mu? Tr'ye dönüp ardından tekrar giriş yapamaz mıyım?

Eger okul bitmeden Turkiye'yi ziyaret edip geri donuyorsaniz, o durumda Turkiye'deyken F1 vizesi alip geri gelmelisiniz, turist vizesini kullanarak ogrenci girisi yapamazsiniz.

Fakat vizeniz otomatik olarak red olmuyor, eger okul bitip Turkiye'ye dondukten sonra, yine turistik amacla ABD'yi ziyaret etmeyi planliyorsaniz o durumda turist vizenizi kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Peki bu sefer ulkeye giriste problem yaratir mi yani biz sana turist vizesi verdik sen gittin statu degistirip ogrenci oldun simdi tekrar turist vizenle girmek istiyorsun yine statu degistirip ogrenci olarak mi kalicaksin diyerekten kapidan gonderilme ihtimali yuksek mi olur ?

Birde boyle birsey yapan birinin tekrar konsolosluga gidip ogrenci vize alma olasiligi ne olur ? Amaclarinda yaptiklariniz farkli kardesim deyip red verme olasiligi yukselir mi ?

Bu dediginiz durumdan duruma degisir. Boyle seylere net cevap veremezsiniz. Evet, CBP gorevlisi sizin Change of Status yaptiginizi gorecek, eger vize veya statuleri abuse ettiyseniz o durumda iceri almamayi tercih edecektir. Ve yine evet konsoloslukta vize alacaginiz garanti degil. USCIS statu degisikligini onaylarken farkli kriterlerle degerlendiriyor, konsolos vize verirken farkli kriterlerle degerlendiriyor. Dolayisiyla USCIS'in statu degisikligini onaylamasi, konsolosun %100 vize verecegi anlamina gelmiyor.

Misal, eger turist vizesinden ogrenci statusune ABD'ye girdigi hafta gecmek icin basvuru yapan, 3 yil boyunca bu statuyu uzatip, ABD'den cikan ve bir hafta sonra "turist" vizesini kullanarak geri donmeye calisan birinin kapidan geri donme ihtimali yuksektir. Siz sorunuzda hicbir detay vermemissiniz, yukarida dedigim ornek de sizin sorunuza uyuyor. Bu kisi turist vizesi alirken de demek ki konsoloslugu yaniltmis, amaclari konusunda yalan soylemis, ABD'den cikmamak icin bir yolunu bulup dil okulu suresini uzatmis ve 3 yil ABD'de kaldigi yetmiyormus gibi, 1 hafta sonra bir daha turistik amacla girecegini iddia ediyor. Sahsen ben gorevli olsaydim, bu arkadasa ben de inanmazdim 🙂

Ama ABD'de 2-3 ay kaldiktan sonra statu degisiklik yapip, 4-5 ay dil okuluna gitmis, sonra da Turkiye'ye donmus, 3-4 yil sonra da turistik amacla bir daha girmek isteyen biri, cok buyuk ihtimal turist vizesiyle hicbir sorun yasamadan girecektir.

• @crazycells Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@vermaynen Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@crazycells Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@keepdreaming Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme) içinde söyledi:

@redur47 dil okulu için sormuştum, gerekmiyor öyleyse. teşekkürler cevap için. bir de şunu merak ediyorum. öğrenci vizesine geçiş yaptıktan sonra pasaporttaki 10 yıllık turist vizesinin bir hükmü kalmıyor mu? Tr'ye dönüp ardından tekrar giriş yapamaz mıyım?

Eger okul bitmeden Turkiye'yi ziyaret edip geri donuyorsaniz, o durumda Turkiye'deyken F1 vizesi alip geri gelmelisiniz, turist vizesini kullanarak ogrenci girisi yapamazsiniz.

Fakat vizeniz otomatik olarak red olmuyor, eger okul bitip Turkiye'ye dondukten sonra, yine turistik amacla ABD'yi ziyaret etmeyi planliyorsaniz o durumda turist vizenizi kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Peki bu sefer ulkeye giriste problem yaratir mi yani biz sana turist vizesi verdik sen gittin statu degistirip ogrenci oldun simdi tekrar turist vizenle girmek istiyorsun yine statu degistirip ogrenci olarak mi kalicaksin diyerekten kapidan gonderilme ihtimali yuksek mi olur ?

Birde boyle birsey yapan birinin tekrar konsolosluga gidip ogrenci vize alma olasiligi ne olur ? Amaclarinda yaptiklariniz farkli kardesim deyip red verme olasiligi yukselir mi ?

Bu dediginiz durumdan duruma degisir. Boyle seylere net cevap veremezsiniz. Evet, CBP gorevlisi sizin Change of Status yaptiginizi gorecek, eger vize veya statuleri abuse ettiyseniz o durumda iceri almamayi tercih edecektir. Ve yine evet konsoloslukta vize alacaginiz garanti degil. USCIS statu degisikligini onaylarken farkli kriterlerle degerlendiriyor, konsolos vize verirken farkli kriterlerle degerlendiriyor. Dolayisiyla USCIS'in statu degisikligini onaylamasi, konsolosun %100 vize verecegi anlamina gelmiyor.

Misal, eger turist vizesinden ogrenci statusune ABD'ye girdigi hafta gecmek icin basvuru yapan, 3 yil boyunca bu statuyu uzatip, ABD'den cikan ve bir hafta sonra "turist" vizesini kullanarak geri donmeye calisan birinin kapidan geri donme ihtimali yuksektir. Siz sorunuzda hicbir detay vermemissiniz, yukarida dedigim ornek de sizin sorunuza uyuyor. Bu kisi turist vizesi alirken de demek ki konsoloslugu yaniltmis, amaclari konusunda yalan soylemis, ABD'den cikmamak icin bir yolunu bulup dil okulu suresini uzatmis ve 3 yil ABD'de kaldigi yetmiyormus gibi, 1 hafta sonra bir daha turistik amacla girecegini iddia ediyor. Sahsen ben gorevli olsaydim, bu arkadasa ben de inanmazdim 🙂

Ama ABD'de 2-3 ay kaldiktan sonra statu degisiklik yapip, 4-5 ay dil okuluna gitmis, sonra da Turkiye'ye donmus, 3-4 yil sonra da turistik amacla bir daha girmek isteyen biri, cok buyuk ihtimal turist vizesiyle hicbir sorun yasamadan girecektir.

Crazycell,

Ihtimaller ihtimaller....

Yasayarak ogrenmekten baska yol yok malesef haklisiniz. :🙂

• herkese selam. j1 den f1 e change of status için başvurumu göndereli yaklaşık 20 gün oldu ama herhangi bir başvurunuz alınmıştır diye bir mail gelmedi.tavsiyeniz nedir?

• Merhaba. Turist vizesini uzatmak için NY eyaletinden annm adına basvuru yapacagiz. Ben formu doldurdum. Lakin yukarıdaki adreslerden nereye gondermemiz grektigini anlayamadim. Bu konuda yardimci olur musunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@agustos, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhaba. Turist vizesini uzatmak için NY eyaletinden annm adına basvuru yapacagiz. Ben formu doldurdum. Lakin yukarıdaki adreslerden nereye gondermemiz grektigini anlayamadim. Bu konuda yardimci olur musunuz?

Sizin formu online doldurmaniz gerekiyor sanirim, resmi siteye baktiniz mi?

• @kirik, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar,

Ben turist vizesiyle Amerika'ya geldim. Burada bir universite icin basvuru yaptim. Turist vize surem bitmeden F1 icin USCIS e evrak gonderdim. Ilkinde red yedim. Uzerine itirazda bulundum. Hala su anda beklemedeyim. Neredeyse 16 aydir burada ikamet ediyorum. Bu durumda yasal olarak ihlalde bulunmus oluyor muyum? Hala evraklarim icin bir cevap gelmedi. Eger itiraz mektubuma olumlu olmayan bir cevap gelirse baska yollardan baska vizeler deneyebilir miyim?

Bu sure zarfinda saglik sebeplerinden dolayi SSN basvurusu yapabilir miyim?
    Araba kullanabilir miyim?
    Elim kolum bagli durmadan bir seyler yapmak istiyorum.
    Bunlar icin avantajlar var midir?
    Tesekkurler

@kirik merhaba, son durumunuz nedir acaba? F1 e gecis yapabildiniz mi yoksa hala sonuc mu bekliyorsunuz ? Umarim f1 e gecis yapabilmissinizdir. 🙂

• merhabalar j1 vizesinden gecis icin I-539 dosya basvurusu yaptim ve bir okul araciligiyla fakat sonradan farkli durumlar cikinca kendim halletmek istedim simdi adres degisikligi yapmak istiyorum nasil yapabilirim? sonucumun bana ulasmasi icin. tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarayaz, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

merhabalar j1 vizesinden gecis icin I-539 dosya basvurusu yaptim ve bir okul araciligiyla fakat sonradan farkli durumlar cikinca kendim halletmek istedim simdi adres degisikligi yapmak istiyorum nasil yapabilirim? sonucumun bana ulasmasi icin. tesekkurler

surayi kullanabilirsiniz:

• Merhabalar tek basima j1 vizem uzerinde ki iki yil kuralini kaldirdiktan sonra turist vizesine basvurdum temmuz ayinda ve hala bir sonuc yok. sonuc olumsuz veya olumlu nasil ogrenebilirim? ya da sonuclarin belli olmasi sureci nedir? bana bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim. tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarayaz, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar tek basima j1 vizem uzerinde ki iki yil kuralini kaldirdiktan sonra turist vizesine basvurdum temmuz ayinda ve hala bir sonuc yok. sonuc olumsuz veya olumlu nasil ogrenebilirim? ya da sonuclarin belli olmasi sureci nedir? bana bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim. tesekkurler

genelde sonuclanmasi oldukca uzun suruyor, bilginize. USCIS'in sitesinden tahmini bekleme suresine bakabilirsiniz:

• Merhabalar kolay gelsin. Kız arkadaşımla amerikadayız şu anda. Christmas ve yeni yılı da burda geçirelim dedik öyle dönelim dedik. Ancak 5 aralıkta süre doluyor 6 aylık. Biz de extend visa ya başvurduk parmak izi için herhangi bir şey gelmedi henüz ancak gelirse de gidip vereceğiz.

Sorum şu 17 ocakta dönmeyi düşünüyoruz. I 94 süresi 5 aralıkta bitiyor. Bu işlemlerin ortalama pending süresi ne kadar sürüyor. Bize ek 1.5 ay yetiyor maksimum. Reddedilme durumunda ise yine 17 ocakta çıkarsak nolur ne kadar süre ceza alırız. Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fehmibaba, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Merhabalar kolay gelsin. Kız arkadaşımla amerikadayız şu anda. Christmas ve yeni yılı da burda geçirelim dedik öyle dönelim dedik. Ancak 5 aralıkta süre doluyor 6 aylık. Biz de extend visa ya başvurduk parmak izi için herhangi bir şey gelmedi henüz ancak gelirse de gidip vereceğiz.

Sorum şu 17 ocakta dönmeyi düşünüyoruz. I 94 süresi 5 aralıkta bitiyor. Bu işlemlerin ortalama pending süresi ne kadar sürüyor. Bize ek 1.5 ay yetiyor maksimum. Reddedilme durumunda ise yine 17 ocakta çıkarsak nolur ne kadar süre ceza alırız. Teşekkürler

Sorun degil, siz kendi planlariniza gore cikmayi planladiginiz tarihte cikin.

Daha sonra basvuru kabul olursa zaten bir sorun olmayacak, eger basvuru red olsa bile belli bir sure kacak gunlerden dusurulecegi icin yine hic kacak kalmis sayilmayacaksiniz.

• Cevap için teşekkür ederim. Red gelirse kaçak günlerden kaldıgımız ne kadar süre siliniyor acaba.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fehmibaba, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Cevap için teşekkür ederim. Red gelirse kaçak günlerden kaldıgımız ne kadar süre siliniyor acaba.

bu konunun ilk iki iletisinde tum bilgiler mevcut, bilginize.

• Turist vizesi ilə çalişmak olurmu ?

• @sami-nur Turist vizesi ile çalışamıyorsunuz

• 6 aylık turist vizem 13 Mart'ta dolacak .turist vizemi uzatmak istiyorum fakat anladığım kadarıyla red yersem 10 yıllık turist vizesi iptal olacak doğru mu ?

Basvurduktan sonra süreç devam ederken ABD vatandaşı ile evlenip göçmen vizesine başvurabiliyor muyum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@egeus, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

6 aylık turist vizem 13 Mart'ta dolacak .turist vizemi uzatmak istiyorum fakat anladığım kadarıyla red yersem 10 yıllık turist vizesi iptal olacak doğru mu ?

Basvurduktan sonra süreç devam ederken ABD vatandaşı ile evlenip göçmen vizesine başvurabiliyor muyum?

Hayir, uzatma basvurusu red olsa da mevcut vizeniz iptal olmuyor. Ama bir daha ABD'ye girerken CBP bu basvuruyu gorebilir, o nedenle giriste -eger vizeyi amacina uygun kullanmiyorsaniz- sorun yasama ihtimaliniz var.

Ayni anda hem gocmen olma, hem de gocmen olmama amaci gudemezsiniz, sadece durumunuza uygun basvuru hangisiyse onu yapmanizi tavsiye ederim. Eger I-539 basvurusu yapar yapmaz evlenirseniz, o durumda USCIS gorevlisi basvuru amacinizi sorgulayabilir.

• @crazycells teşekkürler. Benim durumum oldukça karışık kız arkadaşımın boşanma davası devam ediyor ve 2-3 ay daha sürecek boşandıktan sonra da evlenecegimiz kesin zaten şu an bile aynı evde yaşıyoruz herseyimiz ortak . EOS yapmak istememin sebebi illegal duruma düşmemek zaten en az 4-5 ay sürüyormuş cevabın gelmesi bende bu süre içerisinde evlenip Aos başvurumu yapmış olurum(önceki postlarda bir arkadaş bu şekilde yapıp evlenmiş)yani EOS basvurusu yapar yapmaz evlenmeyecegiz.

Bazen 2-3 aylığına Türkiye'ye dönüp tekrar giriş yapmayı denemek geçiyor içimden ama oldukça riskli benim için çünkü girişte bir talihsizlik yaşadım.ne kadar süre kalacaksin sorusuna 3 hafta yerine heyecanlanıp 3ay dedim daha ben pardon 3 hafta diyecekytim demeden o kadar süre ne yapacaksın burada dedi bende 3 hafta demek istedim heyecanlandım falan dedim ama inandiramadim ve başka bir gorevli eşliğinde sorgu odasına girdik buradaki görevliye durumu izah ettim oda planladigim dönüş tarihini sordu bende 3 hafta sonrası olan bir tarih söyledim kafadan sonra bana eğer 1 aydan fazla kalırsan bidaha ki girişinde sorun yaşarsın vizen iptal edilir falan dedi ama yinede 6 ay olarak pasaportuma damgaladi .O sebepten korkuyorum açıkçası çıkarsam ve kısa sürede girmeye kalkarsam sorun yaşamam muhtemel yani en az 1 yıl beklemem lazım ama o kadar süre kız arkadaşımla ayrı kalamam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@egeus, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells teşekkürler. Benim durumum oldukça karışık kız arkadaşımın boşanma davası devam ediyor ve 2-3 ay daha sürecek boşandıktan sonra da evlenecegimiz kesin zaten şu an bile aynı evde yaşıyoruz herseyimiz ortak . EOS yapmak istememin sebebi illegal duruma düşmemek zaten en az 4-5 ay sürüyormuş cevabın gelmesi bende bu süre içerisinde evlenip Aos başvurumu yapmış olurum(önceki postlarda bir arkadaş bu şekilde yapıp evlenmiş)yani EOS basvurusu yapar yapmaz evlenmeyecegiz.

Bazen 2-3 aylığına Türkiye'ye dönüp tekrar giriş yapmayı denemek geçiyor içimden ama oldukça riskli benim için çünkü girişte bir talihsizlik yaşadım.ne kadar süre kalacaksin sorusuna 3 hafta yerine heyecanlanıp 3ay dedim daha ben pardon 3 hafta diyecekytim demeden o kadar süre ne yapacaksın burada dedi bende 3 hafta demek istedim heyecanlandım falan dedim ama inandiramadim ve başka bir gorevli eşliğinde sorgu odasına girdik buradaki görevliye durumu izah ettim oda planladigim dönüş tarihini sordu bende 3 hafta sonrası olan bir tarih söyledim kafadan sonra bana eğer 1 aydan fazla kalırsan bidaha ki girişinde sorun yaşarsın vizen iptal edilir falan dedi ama yinede 6 ay olarak pasaportuma damgaladi .O sebepten korkuyorum açıkçası çıkarsam ve kısa sürede girmeye kalkarsam sorun yaşamam muhtemel yani en az 1 yıl beklemem lazım ama o kadar süre kız arkadaşımla ayrı kalamam.

ABD vatandasi ile evliliklerde, es out-of-status kalmis olsa bile surece devam edebiliyor. Boyle bir ayricalik taninmis. Fakat tabii ki yine de bile bile out-of-status olmamalisiniz.

Dediginiz durumda evlilik disi bir amacla EOS yapin isterseniz, sonrasinda ise (belki 2-3 ay beklemek yerinde olur) evlenip hizli sekilde sureci baslatabilirsiniz. Bol sanslar.

Bence de bu durumda ABD disina cikmamak sizin icin daha iyi olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |