Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Kuzenimin arkadaşı 2 yıl önce greencard ile Amerikaya yerleşmiş. Ona greencardlıların aldığı özel burslardan bahsetmiş.
    Biraz kulaktan dolma bilgi olduğu için ve forumda burslarla ilgili konuya rastlamadığım için merak ettim.

1- ms,mba veya diploma denkleştirmek için üniversite eğitiminde greencardlılara özel burs var mı?
    2-Greencard ile devletin veya özel şirketlerin herhangi bir bursuna başvurabiliyor muyuz?
    3- Burs varsa kazanma koşulları nedir(genel anlamda)?

Kuzenin arkadaşının sosyal medya hesapları yok bir şekilde ileşim kurup öğrenirsem buradan paylaşım yaparım.

• Benim bildiğim geri ödemeli olarak burası var. https://fafsa.ed.gov/
    Onun dışında bilen başka arkadaşlar varsa yardımcı olurlar.

• Benim aradığım daha çok geri ödemesiz fulbright tarzında. Üniversitede kredi almıştım. Geri ödemesi kolay olmadı aynı olaya tekrar girmem :D.

• Ben de gidince master düşünüyorum. Master fiyatları çok yüksek ve okullardan burs alma ihtimali malesef master programlarıında yok denecek kadar az. Bütünleşik program diye bir sistemleri var master doktora bir arada. Doktoraya kabul alınabilirse, üniversite hem okul ücretini karşılıyor hem de üstüne aylık 2000-2500 dolar arasında maaş veriyor. Tabi bu dediğim teaching assistant olabilirseniz. Resarch assistant da aylık ücretler bir daha az olabiliyor. 2 yıl sonunda da doktoraya devam etmeden master diplomanı alıp gidebilme ihtimalin var. Ama bu dediğim program her üniversitede yok araştırmak gerekli.

• Daha önce greencard olayı yokken araştırmıştım. Ücretler pahalıydı ama greencard bir nevi vatandaşlık olduğundan fiyatlar düşüyor diye biliyorum. Araştırma yapmadım daha amerikaya gidince bu yönde araştırma yapacağım. Buradan fiyat ve burs imkanlarını yazarım.
    Bende ms ve mba şimdilik düşünüyorum bakalım hayırlısı

• @orhanvegs , merhaba bu konuda araştırmalarınız ne yönde oldu?
    Green card olmasa dahi Amerika'da (DC ve çevresi) yüksek lisans şartları genel çerçevede nedir? Ben DC'deki 4-5 üniversitenin internet sitesinden baktığım kadarıyla fiyatlar YILLIK 35k-45k USD bandında değişiyor. Burs, asistanlık, ünide part time çalışma imkanları var mıdır? Tecrübelerinizi genel hatları ile paylaşırssanız memnun olurum.

• Bu yonde bir süre arastırma yaptım. Şimdilik bıraktım. Amerika çok değişik ülke burda herşeyin herşeyi var. Ne arıyorsan bulursun. Sırf üni okumak istersen 4000k bile üniversite buluyorsun. burs asistanlık lisans sartları Eyaletten eyalete üniversiten üniversiteye göre değişiyor. Bir standardı yok. Burada üniversite kalitesi önemli nkdr iyi bir üniversite olursa maasın ve pozisyonun ona göre sekilleniyor. İyi üniversitede yüksek için toefl gmat gma gibi sınavların skorları gerekiyor. Üniversitenin yıllık ücretinin daha azını vermek istersen instate durumu var. Bir eyalette 1 yıl oturursan o eyalette ki yıllık ücreti 35-40k olan üniversite 20-25k civarına kadar düşebiliyor. Üni içinde çeşitli burs olanakları var bunları kazanırsan bedava bile okuyabilme durumu var. Veya bizim öğrenci kredisi gibi ödeme erteleyip sonradan işe girdikten sonra ödeme şecenekleri var. Kısaca çok seçenek var buraya geldikten sonra kafana en cok yatan yolu tercih edersin.

• peki arkadaşlar GC olupta yeni üniversiteye başvuracak biri için maliyetler ne olur?devlet indirimi nasıl oluyor?tabiki bölgeye ve okullara göre maliyetler farklı olacaktır.
    mesela bazı okulların fiyatları bu şekilde yazılmış ama burslu fiyatlarmı bilmiyorum.
    in state out of state
    cornell ünv 35.400 usd 52.800 usd
    ohio state ünv 10.000 usd 28.200 usd
    san diego state 6.900 usd 18.136 usd

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hakisalapaki Greencardlılar için özel burs (yuksek ogretim) içinde söyledi:

peki arkadaşlar GC olupta yeni üniversiteye başvuracak biri için maliyetler ne olur?devlet indirimi nasıl oluyor?tabiki bölgeye ve okullara göre maliyetler farklı olacaktır.
    mesela bazı okulların fiyatları bu şekilde yazılmış ama burslu fiyatlarmı bilmiyorum.
    in state out of state
    cornell ünv 35.400 usd 52.800 usd
    ohio state ünv 10.000 usd 28.200 usd
    san diego state 6.900 usd 18.136 usd

Public universite ve college'lar, private'lara gore daha uygun fiyatli olacaktir, suradaki postu inceleyebilirsiniz fiyatlar icin:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/221/önlisans-ve-lisans-eğitimi-başvurular-sat-ve-act-sınavları/7

Burslu/burssuz fiyat ayrimi yok. Eger burs bulursaniz, burs bu fiyatin ne kadarini odedigini soyler zaten. Hepsini de karsilayabilir, bir kismini da. O buldugunuz bursa bagli.

Green Card sahibi olunca ayri bir indirim almiyorsunuz. In state/ Out of state kavramlari indirim almanizi saglayabilir, onun konusu da surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/449/in-state-out-of-state-kavramlari

• Teşekkür ederim.

• Merhabalar,oğlum 18 yaşında ve bu yaz üniversite sınavına girecek.Ve bize bu sene greencard çıktı Amerika’da tıp okutmayı düşünüyorum.Acaba fiyatlar nedir ve nasıl burs alabilir?
    Amerika da orduda reserve görevi varmış ordan burs alınabiliyor diye biliyorum??

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xpowerglide Greencardlılar için özel burs (yuksek ogretim) içinde söyledi:

Merhabalar,oğlum 18 yaşında ve bu yaz üniversite sınavına girecek.Ve bize bu sene greencard çıktı Amerika’da tıp okutmayı düşünüyorum.Acaba fiyatlar nedir ve nasıl burs alabilir?
    Amerika da orduda reserve görevi varmış ordan burs alınabiliyor diye biliyorum??

Basarilar kendisine.

Eger tip okumayi dusunuyorsa ABD'de bunu hizlica yapamaz. Bir universiteden mezun olup tip okuluna baslamali, ama Turkiye'den alacagi MD derecesi kabul gorecektir uzmanlik okumasi icin.

Dediginiz gibi ordu bazi yardimlar sagliyor ama ayrintisina ben hakim degilim.

• MD derecesi dediğiniz nedir peki?
    Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xpowerglide Greencardlılar için özel burs (yuksek ogretim) içinde söyledi:

MD derecesi dediğiniz nedir peki?
    Teşekkürler.

tip fakultesi sonrasi alinan derece.

• Acilin geldim...henuz 2 gun on e texas tech Lubbock kampusunde kendi alanim icin gorusmelerim oldu...soyle ki gpa 2.19.en buyuk endisem buydu ama 5 yillik deneyim ve yarim biraktigim yuksek lisans programi byaaa arti puan oldu benim icin.sadece gre den 300 gibi bir puan almam gerek.fiyat konusuna gelirsek in state olmadan baslarsam ve kendim odememi karsilarsam donemlik 8k ( 12 ders saati icin ) in state olunca bu fiyat yariya dusuyor.ancak odememin tution kismini proje kapsaminda karsilayip kabul eden bir hoca bulabilirsem 2 durum var. 1.si teaching assistant 1600 dolar maas ve tution 1k dolar civarina dusuyor. 2 sgrant assistant bu ise full burs ve 1600 dolar maas seklinde... tabi oye yandan college de cs ye baslamak daha mantikli 😀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ercan-tekoglan Greencardlılar için özel burs (yuksek ogretim) içinde söyledi:

Acilin geldim...henuz 2 gun on e texas tech Lubbock kampusunde kendi alanim icin gorusmelerim oldu...soyle ki gpa 2.19.en buyuk endisem buydu ama 5 yillik deneyim ve yarim biraktigim yuksek lisans programi byaaa arti puan oldu benim icin.sadece gre den 300 gibi bir puan almam gerek.fiyat konusuna gelirsek in state olmadan baslarsam ve kendim odememi karsilarsam donemlik 8k ( 12 ders saati icin ) in state olunca bu fiyat yariya dusuyor.ancak odememin tution kismini proje kapsaminda karsilayip kabul eden bir hoca bulabilirsem 2 durum var. 1.si teaching assistant 1600 dolar maas ve tution 1k dolar civarina dusuyor. 2 sgrant assistant bu ise full burs ve 1600 dolar maas seklinde... tabi oye yandan college de cs ye baslamak daha mantikli 😀

Simdiden sinavlarda basarilar 🙂 ve bol sanslar...

In-state olmak, universite egitimi icin oldukca onemli.

• @ercan-tekoglan Greencardlılar için özel burs (yuksek ogretim) içinde söyledi:

Acilin geldim...henuz 2 gun on e texas tech Lubbock kampusunde kendi alanim icin gorusmelerim oldu...soyle ki gpa 2.19.en buyuk endisem buydu ama 5 yillik deneyim ve yarim biraktigim yuksek lisans programi byaaa arti puan oldu benim icin.sadece gre den 300 gibi bir puan almam gerek.fiyat konusuna gelirsek in state olmadan baslarsam ve kendim odememi karsilarsam donemlik 8k ( 12 ders saati icin ) in state olunca bu fiyat yariya dusuyor.ancak odememin tution kismini proje kapsaminda karsilayip kabul eden bir hoca bulabilirsem 2 durum var. 1.si teaching assistant 1600 dolar maas ve tution 1k dolar civarina dusuyor. 2 sgrant assistant bu ise full burs ve 1600 dolar maas seklinde... tabi oye yandan college de cs ye baslamak daha mantikli 😀
    Selamlar @Ercan-Tekoglan. Bir kaç sorum olacak size.

1. Gc var mı sizde
    2. Hangi alanda master yapacaksınız (alan dışı mı)
    3. Alan dışı ise başlamadan önce ekstra ders almak mı gerekiyor ( bir çeşit hazırlık dersi)
    4. Toefl istenmiyor mu
    5. Dönemlik 8k demişsiniz. Master yapmak toplam ne kadar tutuyor.
      Şimdiden çok teşekkürler ☺

• @crazycells tesekkurler.master yolu sikintili ve sancili.bi alsilik olmaz ise cs den devam edicem.

Mehmet, gc var bende bransim ziraat muhendisligi.dersler senin durumuna gore degiaiklik gosterebilir.extra ders alabilme durumun oluyor.kriter ise hoca.yeterli gorurse almayabilirsin...fiyat ise oyle net bi fiyati yok.belirttigim durumlara gore.degisiklik gosteriyor

• Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacak yüksek lisans kabulu aldığımda eşimde benimle gelebiliyor mu amerikaya ayrıca gelirse çalışma izni veriyorlar mı eşim için?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@conk Greencardlılar için özel burs (yuksek ogretim) içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacak yüksek lisans kabulu aldığımda eşimde benimle gelebiliyor mu amerikaya ayrıca gelirse çalışma izni veriyorlar mı eşim için?

kisaca 1. evet ; 2. hayir

Fakat sizin sorunuz egitim hakkinda degil, vizeler hakkinda. Dolayisiyla sorunuzu bu bolumde sormalisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/category/89/öğrenim-vizeleri-f-m-ve-j

Ozellikle su konu sizi ilgilendiriyor:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/388/öğrenci-vizesi-alan-kişi-evli-ise-eşler-ne-yapabilir-m2-vs-f2

Benzer Başlıklar

• 20
  • 19
  • 2
  • 51
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.2k

| | | |