Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

[Arşiv] DV2018 Administrative Process ( AP durumu ) ( İdari İşlem )

• Herkese selamlar,

1 Kasım sabah 8.00 görüşmesinden sonra dün akşam pasaportum kargoya verilmişti. Bugün pasaportu aldığımda vizemin onaylandığını gördüm 🙂 Büyük bir rahatlık geldi...

Eşimin durumu ile ilgili de konsolosluktan bir email geldi. DS-5535 formunun doldurulup Word formatında email olarak onlara yollanmasını istiyorlar. DS-5535 formunu hemen araştırmaya başlıyorum ama gördüğüm kadarıyla son 15 senede yapılan birçok bilgiyi istiyor. Doldururken yapılması/yapılmaması gerekenlerle ilgili önerisi olan varsa bekliyorum 🙂

• Tebrik ederim @zanny yolun geri kalanında başarılar dilerim.

• @zanny Hayırlı olsun, inşallah tez zamanda eşinizin durumu da hallolur.

• ⭐⭐

Sn. @crazycells bu 5535 formu çıktıktan sonra aklıma takılan bir şey var. Bu formda son 15 yılda çalışılan yerleri yazmak gerekiyormuş. Ben 20 yıldır aynı yerde çalışıyorum. Ama ortaokul lise ve üniversitede yazları çalıştım. 5 yaz otelde, 3 yazda havaalanı free shop ta. Bunları DS 260 formuna tek tek yazdım çünkü ssk kaydım var. İş tanımınada "non permanent employer-for summers only" şeklinde yazdım. Acaba çok gezenlere olduğu gibi (ki bu da varsayım) bizede 5535 i doldur derlermi.
    Teşekkürler.

• @zanny DS535 formuyla ilgili : Bu formu doldurmus ve sonunda olumlu netice almis biri olarak; Lutfen word formatinda, sadece Ingilizce karakterlerle ama Turkce olarak ve her turlu detayi en dogru sekilde belirterek hazirlayin. Calistiginiz yerleri, tarihleri, Is tanimini bir cumle yazmak yerine detaylandirin, Pasaporttaki giris cikis damgalarindan ve ulkelerinden ve seyehat amaclarinizi net olarak belirtin. Sosyal medya hesaplarinizi (varsa linkedin dahil), telefon numaraları, ev adresleri herseyi tam yazin. Okuyan'in aklinda ekstra bir soru gelmeyecek sekilde olsun. Form eposta ile konsolosluga gonderiliyor. Word hali size gelmediyse telefon acip isteyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zanny sanirim bazi sorularda "eger daha once bu bilgiyi vermediyseniz, ..." gibi ibareler vardi, onlara dikkat edin. Onlari bir daha doldurmaniza gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt sayin arnblt diyebilirler maalesef. Bu form gecen yil populerlesmeye basladi. Henuz konsoloslugun neye gore kisilerden bu formu istedigine dair kesin bir yargi olusturamadik forumda.

• ⭐⭐

Sn @crazycells teşekkür ederim. Son 15 yılı sordukları için herhalde son 15 yılda çok iş değiştirenlere yada son 15 yılda çok gezenlere veriyor olabilirler diye düşünüyorum. Zaten o formda sorsalar bile son 20 yılda aynı işte olduğum için tek bir iş yeri olacak. Sanki bu formuda ramdomly selected yapıyorlar gibi.
    Saygılar

• @crazycells 4. ve 6. sorularda var bu ibare ama 6. soruda job description var. DS 260'ta bunu doldurmamıştık. Biz her ihtimale karşı her şeyi doldursak sizce sorun olur mu?

Bir de source of funds diye bir soru var yapılan seyahatlerde. Buna ne yazmak doğru olur? Family income ya da salary/wage falan mı yazalım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zanny tabii ki sorun olmaz 🙂 ayrintili sekilde doldurabilirsiniz.

Eger kendi paranizi kullandiysaniz dediginiz gibi "personal funds (salary)" gibi bir cevap yazabilirsiniz.

• Arkadaşlar ben de daha önce ap alıp, şimdi de ap alanlardanım

Daha önceki vizemde onaylandı deyip, daha sonra geri yolladılar vize apde kaldı ve 6 ay sonra olumlu sonuclandı. Vizeyi aldım ama giriş yapmaya fırsat olmadı. Gitmedim.

Şimdi de 3 ekimde mülakat vardı. Siyah saçlı kadın direk sistemde ap gözüküyor dedi direk geri uzattı, neden deyince de sistem dedi. Eve gelince gördüm ki eski vize de iptal olmuş. Bekliyoruz artık sağlam sabır ve psikoloji gerektiriyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emrenaz Bol sabirlar! Trump yonetiminin istegiyle AP icin danistiklari listeyi buyutmus olabilirler. Bu arada eger sistemde gorunuyorsa konsolosun yapabilecegi bir sey yok, dosyayi NVC'ye gondermek zorunda.

• @emrenaz yeni görüyorum. Umarım en kısa zamanda güzel haberlerinizi alırız.
    @zanny eşinizin pasaportu geri yollandı mı?

Tabloyu güncelledim. Bir yanlışım varsa düzeltme yaparım.

• @orhanvegs en baştan pasaportu almadılar. Pasaport hala bizde.

• @canyıldız sizde bir gelişme var mı?

• Merhabalar. Ap sürecine kalınca ben de forumdan haberdar oldum. Ben yurtdışında yaşıyorum. Bu sabah Makedonya'da mülakatımız vardı. Eşim ve 2 çocuğum ile gittik. İngilizce olarak tüm prosedürler uygulandı. En son görevli tüm belgeleriniz tamam, vize için uygunsunuz ancak ap ye bırakmam gerekiyor. Belgeleriniz Ankara Büyükelçiliğe gidecek dedi. Pasaportları geri verdi ancak tüm belgeler orijinalleri ile onlarda kaldı. 2 hafta sürebilir deyince biz şok olduk. Kadın farkedince oradan sarı bir belge aldı. Burada numara ve mail var. İletişim kurabilirsiniz dedi. Paşa paşa çıktık. Yani her şey yoluda vize almaya uygununu deyip nerden böyle olmuş olabilir ve ap ye kalan herkesin orjinal belgelerini de alıyorlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mk_usa Sayin Mk_usa, gecmis olsun. Bence durum su, verdiginiz belgelerin orjinalligini kontrol etmek uzere Turkiye'deki Konsolosluga gonderdiler belgelerinizi. Yani sizinki uzun AP'lerden degil... kisa bir sure icerisinde dosyaniz onaylanacaktir. Su an sadece sabirla beklemelisiniz 🙂

• @mk_usa geçmiş olsun. Güzel haberlerinizi bekliyoruz.

• Buraya da bilgi geçmek isterim.

Biraz önce AP'nin eşim için tamamlandığını haber veren email geldi. Pasaportu yollamamızı istiyorlar. Biz de hemen bugün yolluyoruz. İnşallah haftaya hayırlısıyla gelir de biz de tamamen rahatlarız 🙂

• ⭐⭐

Hocam süper. Hayırlı olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.0k

| | | |