Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Greencard çekiliş başvurusunda pasaport zorunluluğu geliyor

• Greencard çekiliş başvurusunda pasaport zorunluluğu geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı şimdi Yeşil Kart Çekilişi olarak da bilinen Çeşitlilik Vize programına giren yabancı vatandaşların geçerli ve süresi dolmamış pasaportlara sahip olmasını talep edecek.

5 Haziran Çarşamba günü Federal Register 'da yayınlanan bir belgede Dışişleri Bakanlığı, ana başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin pasaport bilgilerini vermesi gerektiğini söyledi. Bu bilgiler: pasaport numarası, veren ülke ve pasaport son kullanma tarihini içerecektir. Giriş formunda listelenen aile üyelerinin ise başvuru sırasında pasaporta sahip olmaları gerekmeyecek (ancak daha önce olduğu gibi vize görüşmesi sırasında pasaportlara ihtiyaç duyacaklar).

Dışişleri Bakanlığı, yeni şartın her yıl Çeşitlilik Vize programı için yapılan önemli sayıda sahte girişimi engellemede zorunlu olduğunu, bazen suçlu işletmelerin bilgisi olmadan bireyler için girişler sunduğunu belirtti. “Yetkisiz şekilde başvuru yapan kişiler veya kuruluşlar, bu kişiler DV Programında seçilirse bu bireylerle iletişim kurup bilgileri saklayarak ödeme talep ediyorlardı.

Bakanlık, pasaport bilgisi talep etmenin üçüncü şahıslar tarafından yapılan sahte başvuruları azaltacağını söyledi.

Ayrıca yönetmeliğe yeni olan bir bölüm eklenerek başvuranlara “gerekli tüm bilgileri içermeyen ve talimatlara uymayan başvuruların diskalifiye edileceği” bildirilecek. Mevcut talimatlar, gerekli tüm bilgileri sağlamakta başarısız olan kişilerin diskalifiy olacağını açıkça belirtmiyor.

google translate ile çevirdim.bir ksımını kopyaladım.haber tarihi bugun.

edit:1 dolandırıcıkları onlemek için faydalı yol.

moderasyon editi: çevirinin anlaşılmasını kolaylaştıran bazı değişiklikler yapılmıştır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Evet, Federal Register'dan kontrol ettim... gercekten de 2 gun onceye ait Disisleri Bakanligi'nin boyle bir karari var... 30 gun boyunca yorum icin halka acik, ama zaten kimsenin guclu bir itirazla karsi cikacagini sanmiyorum. 30 gun sonra karara baglanir...

Bu kurala gore bundan sonraki Green Card cekilislerine basvuru sirasinda suresi gecmemis, gecerli bir pasaport bilgisi de girmeniz gerekecek. Sadece su kisilere istisna saglanmis;

• Komunist bir ulkede yasayip pasaport alamiyorsaniz
    • Pasaport alabileceginiz bir devletiniz yoksa veya
    • Disisleri Bakanliginin veya Icisleri Bakanligi'nin pasaport waiver'i uyguladigi biriyseniz

Bu sartlara uymadigi halde pasaport bilgisi vermeyen kisilerin cekilis basvurulari red edilecek. Yani Turkiye'de yasiyorsaniz ya da TC vatandasiysaniz nerdeyse herkesin pasaport bilgisi vermesi gerekecek demektir...

Fakat bu sart sadece basvuru sahibi icin gecerli, yani ornegin esiniz ve cocuklariniz varsa ve kendi basvurunuza ekleyecekseniz, kendileri icin pasaport bilgisi istenmeyecek. Eger esiniz ayri bir basvuru yapacaksa, tabii ki o durumda kendi basvurusunda sadece kendisinden pasaport bilgisi istenecek...

Cikacak uygulamada 22 CFR 42.2(d), (e), and (g)(2) diyor... Ilgili bolumler ise soyle;

An immigrant within any of the following categories is not required to present a passport in applying for an immigrant visa:
    ....
    (d) Stateless persons. An alien who is a stateless person, and accompanying spouse and unmarried son or daughter.
    (e) Nationals of Communist-controlled countries. An alien who is a national of a Communist-controlled country and who is unable to obtain a passport from the government of that country, and accompanying spouse and unmarried son or daughter.
    ....
    (g) Beneficiaries of individual waivers. (1).....
    (2) An alien unable to obtain a passport and not within any of the foregoing categories, in whose case the passport requirement imposed by § 42.64(b) or by DHS regulations has been waived by the Secretary of Homeland Security and the Secretary of State as evidenced by a specific instruction from the Department.

• ⭐⭐

@jinglebells sadece dolandırıcılıkları değil boş başvuracak olan kimse bunun için uğraşmaz.

• basvuru zamaninda 3 aylik pasaport alip basvuru da o bılgılerı eklesem olur mu? yoksa greencard süreci boyunca geçerli bir pasaporta mı ihtiyacım olacak? yani başvuru yaparken 3 aylık bir pasaportum olacak ama eğer çıkar da gitme imkanım olursa onun süresi çoktan bitmiş olacak ve gitmeden önce yeni pasaport alacağım.

acaba adamlar başvuru formumda pasaportumun bitiş süresinin yakın olduğunu görüp beni sallarlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dogunungulu Greencard çekiliş başvurusunda pasaport zorunluluğu geliyor içinde söyledi:

basvuru zamaninda 3 aylik pasaport alip basvuru da o bılgılerı eklesem olur mu? yoksa greencard süreci boyunca geçerli bir pasaporta mı ihtiyacım olacak? yani başvuru yaparken 3 aylık bir pasaportum olacak ama eğer çıkar da gitme imkanım olursa onun süresi çoktan bitmiş olacak ve gitmeden önce yeni pasaport alacağım.

acaba adamlar başvuru formumda pasaportumun bitiş süresinin yakın olduğunu görüp beni sallarlar mı?

Olur, problem yasamazsiniz. Aciklamada soyle yaziyor:

With this rule, the Department is amending 22 CFR 42.33(b)(1) to require the petitioner to include on the electronic diversity visa entry form the unique serial or issuance number associated with the petitioner's valid, unexpired passport; country or authority of passport issuance; and passport expiration date. These requirements will apply only to the principal petitioner and not derivatives listed on the entry form.

Yani basvuru zamani gecerli ve tarihi gecmemis bir pasaport olmasi yeterli olacak. Fakat bu tur konularda her zaman verdigim tavsiyem hala gecerli 🙂 , surekli kisa sureli pasaport alacaginiza tek bir sefer 10 yillik pasaportu alin ve 10 yil boyunca bu konulari artik dusunmeyin...

Pasaport konusu: https://yesilkartforum.com/forum/topic/1414/t-c-pasaport-turleri

• bu çok iyi oldu bir sürü boş beleş başvuruyu eleyecektir

• Pasaport uygulaması iyi mi olur kötü mü olur bilemedim
    Kötü olur pasaport çıkartacak kadar parası olmayan kişilerin, dv lottery çekilişine katılma imkanları ortadan kalkar.
    İyi olur, çekilişe öylesine başvuran insanların önemli bir bölümü artık katılmaz

• Bu haber çok iyi oldu. En azından %2 olan şansımızı minimum %10'lara çıkaracağını düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Uygulanacak kural'da bahsi gecen diger onemli noktalar:

• Acik bir ifadeyle "basvuru sirasinda bilgileri eksik veren kisilerin diskalifiye olacagi" yazilacak. Boylece sadece cekilis sartlarina uygun kisilerin basvuru yapmasi hedefleniyor.

• Bu uygulamayla, suc orgutleri (criminal enterprises) tarafindan kisilerin bilgisi disinda yapilacak basvurular, sahte basvuru yapan kisi ve gruplar engellenmis olacak.

• Kisi bilgisi disinda cekilise basvuru yapilip daha sonra o kisi secildiginde "para karsiligi" is yapan sarlatan kurumlar onlenebilecek.

• Ayni pasaport numarasiyla bilgi giren kurumlar belirlenip, basvurulari iptal edilecek.

• Amerika GC Hakkında Daha Yeni Uyanmış GERÇEKTEN ve GERÇEKTEN Aşırı İyi Bir sistem ki şu Ya Amcağ Oğlu Heleğ Şansığımızı Deneyeeğğ Nasılığ Olsağ Çıkmaz Diyen Dayılardan Aşırı Derecede Kurtulmuş Oluruz ki Türkiyedeki Çoğu Kişide Ciddi Düşünmediği İçin Bu Konuları Cidden Ciddi Düşünenlerden Birilerinin Gitceğini Düşünüyorum. Bu Arada Bu Yazıyı Okuyan DV2021 e Başvuru Yapıcak Şahıs Lütfen Paran Yoksa Para Biriktir Yoksa Hiç Hayal Kurma Ve Başvurma.

• Hatta gerçekten gitmek isteyenleri ön planda tutabilmek adına ilk hafta başvuruları ücretli yapıp kalan zamanın başvurularını ücretsiz yapabilirler.

• ⭐⭐

@m-turk bence bunun sebebi Trump o bu kadar gündeme getirince ilgiler iyi bir araştırma yapıp bari bunu yapalım düzeltelim demişlerdir kanımca. Hadi bakalım yıllardır ücretli olsun istiyorduk daha iyisi geldi 🙂 @crazycells peki uyduruk sahte pasaport numaraları başvuru esnasında nasıl anlaşılabilir bunu anlayamadım tam 🤔

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muhtaradana Greencard çekiliş başvurusunda pasaport zorunluluğu geliyor içinde söyledi:

Pasaport uygulaması iyi mi olur kötü mü olur bilemedim
    Kötü olur pasaport çıkartacak kadar parası olmayan kişilerin, dv lottery çekilişine katılma imkanları ortadan kalkar.
    İyi olur, çekilişe öylesine başvuran insanların önemli bir bölümü artık katılmaz

Aslinda pasaport fiyatlari cok da yuksek degil sayin @Muhtaradana
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1414/t-c-pasaport-turleri

Ozellikle bu forumdaki herkes secildikten sonra ABD'ye gidene kadar kisi basi en az 2000-3000 dolar harcama yapildiginin farkindadir 🙂 O nedenle 100 dolarlik bir harcamanin bu isler icin istekli kisilere sorun olmamasi lazim, bu konuda tek sorunu hala ogrenci olanlar yasayabilir sanirim, lise son veya universite ogrencileri, ogrencilere verilen 1 yillik indirimli pasaportla bu isi yapabilirler diye dusunuyorum (her ne kadar yukarida verdigim 10 yillik pasaport tavsiyesiyle celisecek olsam da, hepimiz ogrenci olduk 🙂 ). Tabii ki durumu olan ogrenci arkadaslara tavsiyem hala 10 yillik pasaport ile bu isleri halletmeleri.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schiezophren Greencard çekiliş başvurusunda pasaport zorunluluğu geliyor içinde söyledi:

Bu haber çok iyi oldu. En azından %2 olan şansımızı minimum %10'lara çıkaracağını düşünüyorum.

Belki o kadar fazla bir sicrama olmaz, ama dunya genelinde toplam basvuru sayisi kesinlikle azalacaktir. Ozellikle Afrika'da ve Guneydogu Asya'da cok fazla sahte basvuru olduguna dair bilgiler var...

• Benimde kanaatim şansımız çok yükselmez.hatta şöyle yapalım bakalım kaç kişi pasaportu olmadan başvuru yapıp 2020 yi kazanmış.Çok düşük bir orandır.
    Örneğin biz adına ne derseniz deyin bu Amerika rüyasına başlayınca işlerin nasıl olduğunu detaylı şekilde öğrenince(DS260 formunu tekrar açtırmamak için) ikizler 1 yaşında iken pasaportlarını çıkartmıştık.Şimdi 3.5 yaşındalar.

• İşimize yarayacak hertürlü olumlu habere ihtiyacımız var. Bu da gayet güzel bir haber. Tr den çekilişe katılacak kişileri yüzde 30 bile azaltsa şansımız artar. Başvuru zamanı youtube izleyip gaza gelenlerin önüne bir engel çıkmış olur hiçdeğilse. Ciddi ciddi göçmek isteyenlere artısı olan bir durum.

Bırkalım da birazda biz bencillik yapalım. Şansımı deneyeyim diyenler yeteri kadar bencillik yaptılar, sıra bizde... Bizim onlardan artımız var eksiğimiz yok... 👍🏻🗽🇺🇸

• Dünyada ki pasaport ücretleri yılına ve süresine göre Türkiye de ki gibi değişmekte. Ancak ortalama değerleri 10 yıllık bir pasaport için 100 dolar civarında . Amerika da 110 dolar olan pasaport ücretinin Avrupadaki ortalaması 90 dolar . Türkiye’de 2019 yılı dolar kuruna göre ise 182 dolar civarında . Dolardaki geçen yılki kura göre ise 270 dolar.

Tunus 20 dolar (5 yıllık) ve Tayland ta 29 dolar (5 yıllık) olan pasaport ücreti, İspanya da 25 dolar (10 yıllık), Singapore da 59 dolar (5 Yıllık), Rusya da 42 dolar (10 Yıllık), Polonya da 35 dolar (10 yıllık), İsrail’de 75 dolar (10 yıllık) Hindistan’da ise 23 dolar . Dünya ticaretinin önemli ülkesi olan Almanya da ise on yıllık pasaport 66 dolar , Çin’de ise 29 dolar . En pahalı ülkeler arasında olan İngiltere’de bile on yıllık pasaportlar 90 dolar .

Türkiye de pasaport ücretleri diğer dünya ülkelerinden pahalı olmasına rağmen her yurt dışı çıkışında da ayrıca 15 TL karşılığında yurt dışı çıkış harcı ödenerek pul alınması gerekiyor . Bu ücretler de TOKİ de toplanmaktadır . 2018 de toplanan miktarın 120 milyon liranın üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Yeni havalimanın açılmasıyla birlikte geçen yıl Kadri Samsunlu’nun imzasını taşıyan duyuru ile yolculardan 20 Euro alınacağı bildirilmişti. Durumun bilet ücretleri üzerinden mi yoksa yurt dışı çıkış harcına gelecek zam ile karşılanacağı henüz belirsizliğini korusa da, vatandaşın cebinden daha çok para çıkacağı aşikar.

• @crazycells sayın @crazycells 25 yaş ve altı öğrenciler, sadece pasaport cüzdan bedeli 133.50 TL vererek 5 yıllık pasaport alabiliyorlar(bu şartları sağlayan öğrenciler harç ödemiyor iyi ki)

• @muhtaradana belki acımasız olduğumu bile dusunebilirsin ama pasaport alıcak parası olmayan kısı amerikaya nasıl gider gidersede bir şekilde ne sıkıntılar çeker bence pasaport alamayan gitmesin zaten once kendi mali durumunu iyileştirsin zaten

• @jinglebells benim bir sorum var, peki sadece başvuranın mı pasaportu olması lazım yoksa aile bireylerinin tümünün mü(eş, çocuklar)

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |