Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

• @MySea, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Altin, gumus ve bitcoin yukselme egiliminde. Cin bankalarinin altin ve diger degerli taslari alip satmasini sanirim dun durdurdu. Ilginc gelismeler olacak gibi. US dollar son bir haftadir deger kaybetmekte (Turkiye haric). Cin ile ABD arasindaki ekonomik mucadele giderek artiyor....

Bi istatikci arkadasim dolar euro palitesi yapilacak en dogru zaman demisti,onumuzdeki surecte dolarin degerinin dusurelecegini de soyledi

• Borsadan uzak durun diyenleri bence dinlemeyin, borsayı bir yatırım aracı olarak düşünün ve bu işi öğrenin, özellikle kendi uzmanlık alanlarınıza yakın sirketleri araştırıp yatırımlar yapın, bu işi ögrendiğinizde geleceğinize de yatırım yapmış olursunuz. İyi bir yatırımcı olduğunuzda gelecekte sizinle birlikte 7 sülaleniz zengin bir hayat sürmeyi başaracaktır. Hep onu yapamyın, bundan uzak durun diyenler yüzünden şuan türkiyede bu haldeyiz, çok yavaş gelişiyoruz. Amerikada yatırım yapabileceğiniz yüzlerce high-tech şirket var, Türkiyede malesef bu tarz hızlı büyüyecek şirketler cok az olduguğu için insanların ufkuda aynı oranda dar oluyor. Bu tarz insanlara aldırmadan ufak paralarlada olsa ($200) olsa bile bu işi öğrenin, en kötü ihtimal yatırım yaptığınız şirketi takip ederken öğrenecekleriniz onumuzdeki süreçte bir sürü yeni fikirler ve yeni kapılar açacaktır. Ufkunuzu geniş tutun, yatırım yapın, korkmayın artık canlı organizasyonlara yaıtım dönemi, staruplara, tech şirketlerine... Memur kafasından kurtulalım artık lütfen...

• @nicely katiliyorum size. Hic bilmeyen arkadaslara tavsiye: ilk etapta sadece fazla acilmamakta fayda var. Riske atilabilecek ve kaybettiginizde hic etkilemeyecek bir tutarla baslarsaniz zaten zamanla ogrenmis olur ve ona gore pozisyon alirsiniz. Ve temel seviyede bilanco ve finansal tablo okumayi, quarter bazinda yatirim yaptiginiz sirketin finansal durumunu gozden gecirmeyi, gelecek donemlerdeki projelerini takip etmenizde fayda var. Gunluk-Haftalik al-sat yaparak para kazanirim diye dusunuyor iseniz yanilirsiniz. Paranizi yatirin, unutun o parayi 🙂 Arada bir goz atin yeter.

• Borsa yatirim araclarindan birisidir. Eger dogru zamanlama ile dogru hisselere yatirim yaparsaniz ve ongoruleriniz bos cikmazsa, iyi paralar kazanabilirsiniz. Tabii ki tam tersi de olabilir. Borsadaki hisseleri etkileyen cok fazla faktorler ve parametreler var. O yuzden bir hisseye veya fona yatirim yaparken dersinizi iyi calismaniz lazim. Zamanlama cok onemli. Sizin risk alabilme durumunuza gore bir portfolio olusturmak en iyisi.

Yeni baslayanlarin cok acilmadan, kucuk miktarla baslamasi en uygunu olur. Ilgilendiginiz sirketleri takip etmek, finans haberlerini ve chartlari incelemek ve tabii ki ekonomik verileri ve haberleri surekli takip etmek gerekiyor. Kisa vadeli yatirimdan daha cok uzun vadeli dusunmek cogunlukla daha iyidir.

• Bu arada altina olan talep giderek artiyor gibi gorunuyor. ABD'deki online fiziksel altin satisi yapan websitelerine bakarsaniz, 24 ayar ounce altin (kulce) bulmak giderek zorlasiyor. Cogunlukla out of stock olarak gorunuyor. Bu durumda dollarin da zayiflamada olmasi nedeniyle, altin fiyatlari daha da yukselme egiliminde olabilir.

• Altin fiyatlari tum dunyada costu. 1 ounce 24 karat altin su anda $2,050 civarlarinda.

• Apple sirketinin toplam net degeri $1.3 trillion'un gecti. Kiyaslama acisindan, Turkiye'nin GDP yani gayri safi yurtici hasilasi $1 trillion'un altinda.

• @MySea, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Apple sirketinin toplam net degeri $1.3 trillion'un gecti. Kiyaslama acisindan, Turkiye'nin GDP yani gayri safi yurtici hasilasi $1 trillion'un altinda.

Piyasa kapitalizasyonunu mu kastediyorsunuz? Eğer öyleyse, Apple'nin piyasa değeri şu an $1.95 Trilyon. Türkiye'nin $ bazında GDP'si ise aşağı yukarı 750 Milyar $ civarında. 2.5 kata yakın fark var.

• @Haliax Ben net worth olarak bakmistim. Turkiye'nin GDP yaklasik $750-800 milyar civarinda. Bir tek sirket bile deger olarak butun bir ulkenin uretiminden cok daha yukarida.

• hata bendede olabilir ama benım demek istediğim normal bir bilgiyle türk borsalarında hisse almayın

bırakın fon alın profesyoneller sizin için yonetsın

benım görüşüm bu

2016 bu yana evet kazandım ama para pul oldu

ama bir kaç mantılı fon ile güzel bir gelir elde edilebiilir

hemde sürekli takip etmek istemez borsa al sat ve psikoljın buna uygun değilse

uzak durun

usa yı bilememe ....

• 🙂 tamam arkdaşların dediği gibi yapın zengin olun benı bulun ...

hayatında türkiyede hisse alp sattınmı kardeşim.

insanları gaza getirmeyın yok oğrenın yok araştırın ...geçin bunları

türkiyede yapılacak en mantılı şey - eğer kişi bu işte profesyonel değilse - uzun vade diceksın ama oda değil al bak ne kazanmış millet

bir kaç şirket ismi verip demeğin soyle buyumuş boyla kaçnış ...

aselsanı 20 alıp 45 satmış biriyim.

boyle uçuk ornekler vermeyın millete 45 aldırıp ne hala getirdiler...

arkdaşlarım bu işte yenıysenız ve illede girmek istiyorsanız türk yada usa fark etmez

benım görüşüm paranınız en fazla 5-1 bile alım yapın ve açık konuşuyorum 6 aydan once hisse almayın bir bakın söyle kuçuk kuçuk al sat yapın bakın hisslere nereye gidiyor nerede donuyor

teknik nedir analiz nedir şirkete blancosu nedir şirketlerin gelecek raporları nedir nereye gideckelr ssahipleri kimler ne iş yaparlar başka ..

gibi gibi binlerce parametlere var

oyle hopp hisseyi gordum aldım biraz baktım soyle değip hisse almayın ...

ama ben yinede size

adam akıllı yatırım için

fon oneriyorum yapmak istediğiniz sektorların ( enerjıden devlet borçlanmasına altından gelişen para piyalarına kadar ) bir sürü alan var gidip onlara yatırım yapın

güzel bir emeklilik şirketi bulun aylık odeyın ( fonlar 4 geçmesin ) adam akıllı 6 aylık takıp edin

her ay altın aldım dolar aldım geçin.o işleri

yinede türk insanın bu borsa işini iyi anladığını düşünmüyorum ve ciddi ciddi çok fazla psikolojik oyun var siz siz olun enışteden hisse onerisi almayın ..

para kolay kazanılmıyor...

• @MySea kardeşim gözünü seveyim türkiye ile appla yada başka us şirketleri karşılaştırmayın

hiç parayı basanla basmayan bir olurmu 🙂

bak us toplam basılan para 7 -12 trilyon para - bir buda bilinen - bir enflasyon oldumu olmaz.

çünkü basılan para onların sorunu değil başkalarının sorunu.

2008 de krizde basılan 3-4 trilyon para türkiyeye geldi ama şuan sadece kendilerine o para.

tr dolar : 5-5.5 tl üstü köpük

neyse uzun konu.

amerikanın tadını çıkarın. 🙂

• @serkanist Sizin de yazdiginiz gibi bu uzun ve cok detayli bir konu. Oyle hemen girince para kazanacagim falan hayalleri ile yurumez. DD yapmak lazim, arastirmak lazim ve ozellikle ilk baslarda cok acilmamak lazim. Ozellikle bugunlerde stock marketleri cok inisli-cikisli, covid bir taraftan, ABD secimleri diger taraftan, Cin-ABD ekonomik faaliyetler baska bir taraftan...

Mutual funds normal stocklara gore daha saglamci bir yaklasim. Ayrica retirement funds var, onlarda yavas yavas ama daha saglamca ilerlerler. ETF lerde bir secenek olabilir. Risk alma kabiliyetinize/kapasitenize gore karar vermelisiniz. Uzun soluklu yatirim daha az riskli olabilir.

• @MySea aynen oyle hocam oyle hayallere girmeyın gözünü seveyim hele hele şu donemlerde bak görüyon şu dünyanın halini.

in çıkö in çık belli değil adam aşıyı buldum diyor bakalım ne olacak gelecek yıla kadar ne olacak trump baba açıkladı bak bugun - yıl başından itibaren şirketle başladılar amerikan şirketi şirket bugun gitti bakalım ne olacak gelecek olarak ..

ünlü yatırımcı buffet bile adam sattı hava yollarını ne durumda bir çok parametre var ---

ben mesela bir çok hisse almışım - satmışsım ki ben al sat fazla yapan biri değilim -6-8 ay benım vadem düşün- al sat yaparak yapacak adamı yerler heryerde.

dediğim gibi bu iş bireysel finansal özgürlük dediğimiz bu iş bir anda olacak iş değil - uzun vade düzenli odeme yaparak almalarını oneriyorum ...

nerde olurda olsun

katma değeri yuksek temettüü verem adam higi şirketleri bulup ( sahipleri kurumsal olan) bulup orta ve uzun vade yatırım yapılabilir.

turkiyede uzun vadede artık düşündürüyor bakalım ne olacak- şuan kısa alıp satanlar para yaptı ama böyle sürmez . covid!!! - orta vade iyidir yinede 1 -3 yıllık ..

yine diyorum -bu işie zaman ayırmıyorsan ciddi okuma öğrenme biri için

1- aylık profesyonel BES iki farklı şirket ve fonlar 4-5 geçmesin -türkiyede ve amerikada

2- ve ozel fon almak yine aylık farklı iki şirket az az birikim

3- illa hisse alınacaksa kredisiz ve gerekmeyen parayla ve paranın 5-1 ile alınabilir .

başka türlü zorrrr

başarılar.:)

• Ben cruise ve havayolu şirketlerinden bir miktar hisse aldım. Haziran ayında baya iyiydi ama şuan kar, zarar durumu yok.

Ben acemi bir yatırımcı olarak bekleyeceğim ve yaklaşık kar %50 seviyesini aştığında satacağım.

Borsa biraz şans işi. Arkadaşım şubat ayında zoom 100$ civarında iken alalım demişti. Bende artacağı kadar arttı demiştim.
    Şuan 240$ civarında dolaşıyor😊

• Su an havayollari alim icin firsat olabilir. Ama bu virusun 1-2 yil daha surecegini dusunursek paranizi bu sure kadar gozden cikarin derim. United, American Airlines, Delta gibi havayollarinin hisseleri su an 1 yillik ortalaminin yarisi degerinde. Ancak virusun etkisi cok uzun surerse tasimacilik ve turizm gibi sektorlere bagli sirketlerin bu duruma cok fazla dayanamayacagini goz onune almak lazim. 1 yilda hersey normale donerse ve eskisi gibi devam ederse, ayni saglik ve teknoloji firmalarinda oldugu gibi yukari dogru buyuk ivme kazanacaklardir. Bu arada belirteyim: burada yer alan bilgiler yatirim tavsiyesi niteliginde degildir. Sadece kisisel bir tahmin veya ongorudur.

• başarılar dostlarım
    işallah iyi olur .

hepinizi para kazanmasını isteriz hep birlikte

• Selamlar,

Forumu 2 yildan fazladir takip ediyordum. Biraz suskunlugumu bozup faydali olmak isterim. Turkiye'ye borsasiyla 3+ yildan fazladir ilgileniyordum son 6+ fazladirda Amerika'da borsasi ilgimi cekmeye basladi. Greencard'in olmasi ve dolarin Turk Lirasi karsisinda deger kazanmasi dolayisiyla.

Oncelikle, okudugum bir kisim arkadasa katiliyor bir kismina katilmiyorum. Borsa'da cok guzel sanslarin oldugu dogrudur eger bu hirsla girecek olursaniz ciddi kayiplarinizin olacagindan hic suprem yok. Neticede borsa zenginlerin fakirleri tokatladigi yerdir demedi demeyin.

Kendi stratejimden soz edeyim, amator birinin yaptigi strateji olarak sayiliyorsa tabi. Oncelikle hobi olarak Turkiye'de basladim hedefim aylik bin lirayi hisse senedi olarak almak ve ilerde ne olacagini gormekti sonra cocuklarima birakirim mantigiyla kaliteli oldugunu dusundugum sirketlere yoneldim. 3 yil sonuna yaklasirken listemde 30 dan fazla sirketin hisse senedi, toplam degeri 90K liraya ulasmaya basladi.

Ilginizi cektiyse devam edeyim....

Sirketleri ne grafik ne analiz ne haber okuyarak aliyordum tamamen duygusal 😆 ilgi duydugum sirketleri aldim tuttugum takimin sirketini aldim ucuz oldugunu dusundugum sirketleri almaya yoneldim. Bunlara ek olarak son zamanlarda acilan halka arzlarin hepsine katilip alabilecegim kararini almaya calistim ve sonuc olarak soylemek gerekirse. Alip beklerseniz her sirket er yada gec degerine ulasiyor veya birileri o hisse senetlerini zamani geldince yukseltiyor.

Ornegin, Fenerbahce hisse senedini 7 TL'den almistim belirli bir sure tasidim 40+ seviyelerine ulasinca cikmayi uygun gordum. Son zamanlarda bazi sirketler gereginden fazla yukseldigini dusunuyorum ve cikmayi tercih ediyorum. Istanbul borsasindan cektigim paralari Chase'de actigim hesapda cok ciddi bir rakam olmasa bile yatirima donusturmeye basladim.

Gelecekte bana duzenli temettu verecek sirketleri tercih etmeye calisiyorum. Amerika borsasinda her ay 5-10 bilemedin 15 sirket halka arz ediliyor fakat bilgilerime guvenmedigim icin ucan kacan sirketlere girmeyi pek planlamiyorum.

Size yapabilecegim bir kac tavsiye amaciniz para kaybetmek olmasin, dusunuyorsaniz girmeyin. Benim niyetim hic para kaybetmek degil aksine enflasyon uzerinde paramin degerini elde tutabilmek. Turkiye'de garip bir sekilde yatirimci adedi artmis durumda ve her halka arz bi garip gidiyor bende soylemesi.

FADE denen bir sirket vardi. 2.40 TL'den halka arz edildi ve suan 6.40 TL civarinda ben 6 ya yakin olunca cikmistim. Dip not olarak, FADE 18 Milyon adet arz edilmisti fakat herkese 150-160 adet arasi bir pay dusebildi.

Cok da uzatmak istemem eger ilginizi cekerse takip ettigim, ilgilendigim haberleri aktaririm.

Goruzmek uzere, bol kazanclar... 💰

• @YollardakiAdam cok konu varda uzatmadan. Palandir dusunuyormusun ? Biz alip satamiyotuz araci kurumlar 25 dolar istiyor tc hala iyi bir siteme gecemedi hala cok pahali .

• @serkanist 25$ evet oldukca fazla fakat eger alip satmiyorsaniz, nerden baksaniz alacaginiz hisse uzun vardede size 25$ dan fazla kazandiracaktir. Daha uygun fiyatli bir yatirim yapmak isterseniz oldukca fazla yabanci hisse senedi fonu bulunuyor. Palandir pek ilgilendigim sirketler arasinda degil zaten dedigim gibi yatirim tavsiyesi verecek bir bilgimde yok 😂 hissedari olmayi istedigim sirketler ilgi alanimda.

Benzer Başlıklar

• 20
  • 166
  • 3
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.2k

| | | |