Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkeyandusa Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

•1999 yılında astlarım ve birileri tarafından şahsına kumpas kuruldu ve askeri suçlardan ASKERİ MAHKEME tarafından tutuklandım ve hüküm aldım. (Görevi Kötüye Kullanmak, Görevi ihmal vb suçlardan) 6 ay askeri cezaevinde 6 ay da sivil cezaevinde yatmak zorunda kaldım. 2005 yılında sabıkamı sildirdim, ancak sabıka silinmesine rağmen ARŞİV KAYDI hala durmaktadır. Bu durum beni ve ailemi endişelendirmektedir. Bir çok web sitesi okudum, youtube kanalları izledim ancak endişelerimi giderecek bir yorum bulamadım. Bazı site ve yorumlarda sanırım suçlarla CMIT gibi bir kategorizasyon var orada benim suç girmiyor, ancak bir başka yerde 1 yıl, 5 yıl, 25 yıl gibi süreler var. Kafam çok karıştı??? Green card vizesi almaya engel suçlar kategorilere mi ayrılmakta yoksa her ne olursa olsun ARŞİV KAYDI olana BEN VİZE VERMEM mi? ( 20 yıl önce verilen ve infaz edilen bir askeri suç)

Gocmen vize basvurunuzda konsolos hem sucunuzu hem de aldiginiz cezayi inceliyor. Sizin durumunuzda kotu olan sey 6 ay + 6 ay hapis yatmis olmaniz. Bu, uzun bir sure. Fakat kesinlikle sizin icin olumlu olan sey bu cezanin 20 yil once gerceklesmis olmasi. Yanlis hatirlamiyorsam sinir 15 yil idi, ondan onceki cezalari konsolos hosgorebiliyor. Sizin yapmaniz gereken bu suca ve cezaya dair butun belgeleri toplayip, ingilizceye cevirtip mulakat sirasinda yaninizda goturmeniz.

Bu arada dosyanin nasil sonuclanacagini bizden, baskalarindan ya da youtube kanallarindan ogrenemezsiniz, bu karari konsolos verecek 🙂 zaten ilgili yasalari bu konuya daha once aktarmistim. Onlari inceleyebilirsiniz. Bol sanslar.

• @crazycells Bilgilendirme için çok teşekkür ederim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkeyandusa Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

@crazycells Bilgilendirme için çok teşekkür ederim...

rica ederim, bol sanslar. Gelismelerden haber ederseniz seviniriz.

• İyi akşamlar basit yaralama suçundan beraat ettim.Sicil kaydım temiz.Mahkeme kagıtlarımı çevirtip götürmem gerekirmi mülakata

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@necla343434 Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

İyi akşamlar basit yaralama suçundan beraat ettim.Sicil kaydım temiz.Mahkeme kagıtlarımı çevirtip götürmem gerekirmi mülakata

mahkeme sucsuz oldugunuza kanaat getirdigi icin, goturmenize gerek yok.

• @crazycells teşekkür ederim.Çok kafama taktığım bir olaydı

• @crazycells Üstadım, INA: ACT 212 - GENERAL CLASSES OF ALIENS INELIGIBLE TO RECEIVE VISAS AND INELIGIBLE FOR ADMISSION; WAIVERS OF INADMISSIBILITY

Başlığı altındaki açıklamaları tercüme ettiğimizde saçmalıyor. Aklı başında bir tercüme ile buradaki muzdarip arkadaşlara bir iyilik yapabilir miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Üstadım, INA: ACT 212 - GENERAL CLASSES OF ALIENS INELIGIBLE TO RECEIVE VISAS AND INELIGIBLE FOR ADMISSION; WAIVERS OF INADMISSIBILITY

Başlığı altındaki açıklamaları tercüme ettiğimizde saçmalıyor. Aklı başında bir tercüme ile buradaki muzdarip arkadaşlara bir iyilik yapabilir miyiz?

Ben su an buna vakit ayiramam maalesef, ayrica benim yapacagim ceviri de bir hukukcu cevirisi gibi olmayacaktir; ama yapacak kisilerin onunde durmayayim. Fakat bu arkadaslarin cok dikkatli olmasi lazim. Biliyorsunuz hukuki terimleri cevirirken cok dikkatli cevirmeniz lazim, ceviri oldukca net ve iyi bir sekilde yapilmali, yanlis bir kelime tercihi insanlari yanlis bir dusunceye yonlendirebilir 🙂

• @celalkrts devam etmekte olan ceza davaları VUKUATLI NÜFUS KAYIT EVRAKLARINDA ASLA görünmez, burada, vukuattan kast edilen, nüfüs işlemlerinde görülen değişik hareketlerdir. ÖRNEK: Boşanma, vasi tayini vs. türü

• Arkadaşları ADLİ SİCİL konusunda bilgilendirme anlamında: suç işlendiğinde mahkeme tarafından hüküm verilmiş ve de temyize müteakip Yargıtay tarafından onanmak suretiyle ya da temyiz edilmeden kesinleşmiş ise ADLİ SİCİL'e işlenir. Bir süre geçtikten sonra yeni uygulamayla res'en (otomatik) silinir ve arşiv kaydına alınır. ANAYASAnın 76 ncı maddesine giren suçlarla 1 yıldan fazla alınan hapis cezaları arşiv kaydında görünmeye devam eder. Bu tür suçlar belirli bir yasal süre geçtikten sonra kişinin ceza aldığı mahkeme ya da ikamat ettiği yerdeki eşit dereceli mahkemeye dava açılmaksızın bir dilekçe ile başvurularak "MEMNU HAKLARIN İADESİ" kararı alınmalıdır. Bu karar alındıktan sonra ARŞİV KAYDI silinebilir. Bu konularda maalesef kendisini avukat olduğunu iddia edip (KONUYA HAKİM VE BİLGİLİ, DÜRÜST OLANLARI tenzih EDERİM) çaresiz insanların parasını alıp çaresiz bırakan insanları üzülerek görmekteyiz. Bu konu çok karmaşık olup, anlayamayan ya da nasıl bir prosedür izlemesi gerektiğini sormak isteyen arkadaşlara bu başlıkta yardımcı olmak isterim. Sevgilerimle...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaşları ADLİ SİCİL konusunda bilgilendirme anlamında: suç işlendiğinde mahkeme tarafından hüküm verilmiş ve de temyize müteakip Yargıtay tarafından onanmak suretiyle ya da temyiz edilmeden kesinleşmiş ise ADLİ SİCİL'e işlenir. Bir süre geçtikten sonra yeni uygulamayla res'en (otomatik) silinir ve arşiv kaydına alınır. ANAYASAnın 76 ncı maddesine giren suçlarla 1 yıldan fazla alınan hapis cezaları arşiv kaydında görünmeye devam eder. Bu tür suçlar belirli bir yasal süre geçtikten sonra kişinin ceza aldığı mahkeme ya da ikamat ettiği yerdeki eşit dereceli mahkemeye dava açılmaksızın bir dilekçe ile başvurularak "MEMNU HAKLARIN İADESİ" kararı alınmalıdır. Bu karar alındıktan sonra ARŞİV KAYDI silinebilir. Bu konularda maalesef kendisini avukat olduğunu iddia edip (KONUYA HAKİM VE BİLGİLİ, DÜRÜST OLANLARI tenzih EDERİM) çaresiz insanların parasını alıp çaresiz bırakan insanları üzülerek görmekteyiz. Bu konu çok karmaşık olup, anlayamayan ya da nasıl bir prosedür izlemesi gerektiğini sormak isteyen arkadaşlara bu başlıkta yardımcı olmak isterim. Sevgilerimle...

bilgilendirme icin tesekkurler, elinize saglik.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@celalkrts devam etmekte olan ceza davaları VUKUATLI NÜFUS KAYIT EVRAKLARINDA ASLA görünmez, burada, vukuattan kast edilen, nüfüs işlemlerinde görülen değişik hareketlerdir. ÖRNEK: Boşanma, vasi tayini vs. türü

evlilik, isim degisikligi diye de en sona eklerseniz listeyi tamamlamis oluyoruz sanirim 🙂

• yabancı uyrukluyum. Türkiye'de üniversite okudum ve daha sonra çalıştım. yanlız son 2 sene Türkiye'de turistik olarak kaldım, yani çalışma iznim yoktu ama kaçak olarak çalıştım. geçen sene bir haftalığına memlekete gittiydim, bir hafta sonra Türkiye'ye dönüşte havalimanında polis tarafından rastgele durduruldum ve kontrol edildim. polis çok kıl biri çıktıydı benim çalıştığımı tespit edince elimdeki ikamet kartımı aldı birkaç kağıt imzalatarak ülkeye almadan geri yolladı bir sonraki gün. Mayıs ayında greencardı kazandığım belli olunca hemen Türkiye Büyükelçiliğine giderek arsiv kayıtlı ve normal sicil falan istedim. elçi dedi ki çok kıl bir memura denk gelmişsin o kadar. kısa süreli ülkeye giriş yasağı dışında hiçbir şeyin yok dedi. arşiv kayıtlı adli sicil belgeyi de verdi, tertemiz. sorum şu:

1. bunu ds-260 formunda belirtmeme gerek var mı?
    2. mahkeme kararı falan yok, hüküm yok. sadece başka bir ülkenin vize ihlali var. belirtmezsem başıma iş açar mı? yalan beyan sayılır mı sizce?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@jj2019 Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

yabancı uyrukluyum. Türkiye'de üniversite okudum ve daha sonra çalıştım. yanlız son 2 sene Türkiye'de turistik olarak kaldım, yani çalışma iznim yoktu ama kaçak olarak çalıştım. geçen sene bir haftalığına memlekete gittiydim, bir hafta sonra Türkiye'ye dönüşte havalimanında polis tarafından rastgele durduruldum ve kontrol edildim. polis çok kıl biri çıktıydı benim çalıştığımı tespit edince elimdeki ikamet kartımı aldı birkaç kağıt imzalatarak ülkeye almadan geri yolladı bir sonraki gün. Mayıs ayında greencardı kazandığım belli olunca hemen Türkiye Büyükelçiliğine giderek arsiv kayıtlı ve normal sicil falan istedim. elçi dedi ki çok kıl bir memura denk gelmişsin o kadar. kısa süreli ülkeye giriş yasağı dışında hiçbir şeyin yok dedi. arşiv kayıtlı adli sicil belgeyi de verdi, tertemiz. sorum şu:

1. bunu ds-260 formunda belirtmeme gerek var mı?
    2. mahkeme kararı falan yok, hüküm yok. sadece başka bir ülkenin vize ihlali var. belirtmezsem başıma iş açar mı? yalan beyan sayılır mı sizce?
    1. Gerek yok, dediginiz gibi ortada bir mahkeme karari yok ve ayrica bu durumun ABD ile de ilgisi yok.

2. Zaten boyle bir soru sorulmuyor diye hatirliyorum, sadece ABD kanunlarini ihlal edip etmediginiz ya da ABD'den geri dondurulup dondurulmediginiz soruluyor DS-260 formunda. O nedenle belirtebileceginiz de bir yer yok zaten.

• @crazycells çok teşekkür ederim

• Arkadaslar merhaba 2014 yilinda islettigim tirlarin birinin deposunda kacak akaryakit bulundu yaklasik 1000 litre bunun icin hakkimda kacak akaryakit tan dava acildi 1 yil 8 ay ertelemeli hapis cezasi aldim ama hapis yatmadim 5 yil boyunca hic bi suca karismadim adli sicil kaydimda bu cikiyor. 28 haziran gunu randevum vardi mulakata girdim hersey guzel gecti sadece bunun icin detayli mahkeme raporu istediler ve gondermemi istediler hazirlayip gonderecem sizce bi sorun olurmu vizeyle ilgili k 1 nisanli vizesine basvurmustum

• @Hasan33 keşke mülakata girmeden önce Bi deneseydiniz siliniyormu diye 5 yıl geçmiş umarım bir sorun çıkmaz sürecinizde

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hasan33, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Arkadaslar merhaba 2014 yilinda islettigim tirlarin birinin deposunda kacak akaryakit bulundu yaklasik 1000 litre bunun icin hakkimda kacak akaryakit tan dava acildi 1 yil 8 ay ertelemeli hapis cezasi aldim ama hapis yatmadim 5 yil boyunca hic bi suca karismadim adli sicil kaydimda bu cikiyor. 28 haziran gunu randevum vardi mulakata girdim hersey guzel gecti sadece bunun icin detayli mahkeme raporu istediler ve gondermemi istediler hazirlayip gonderecem sizce bi sorun olurmu vizeyle ilgili k 1 nisanli vizesine basvurmustum

Kestirmek biraz zor maalesef, bahsedilen cezalar cok yuksek. Ben de sayin @yılmaz gibi hicbir sorun cikmamasini umuyorum.

• @yılmaz ordan silinsede arsive gecmiyormu arsiv kayitli istiyorlar yine cikacakti

• Merhaba, bu uzun soluklu ve zorlu süreçte bizim başımıza gelen enteresan bir anekdotu sayın @crazycells in yönlendirmesi dahilinde burada paylaşmak istiyorum. Mayıstaki konsolosluk randevumuzdan tam 1 hafta önce e- devlet üzerindeki belgeleri hazırlarken eşimde arşiv kayıtlı adli sicil kaydında bir kayıt olduğunu fark ettik. Bizim hayatımız boyunca geç ödenmiş bir faturamız dahi olmadığından bu kayda bir anlam veremedik. Kayıtta Bakırköy/İstanbul adliyesi ağır ceza mahkemesinde 2001 yılında açılmış 2004 yılında kapanmış bir dava görünmekte idi. Ne olduğuna dair herhangi bir fikrimiz yoktu. Bakırköy adliyesinde birkaç saat süren araştırmamız sonucu ilgili dosyaya ulaştık. Dosyada eşimin yargılandığı ve hapis yattığı görülmekte idi. Konuyu avukatımız ile görüştüğümüzde ve avukatımızın yapmış olduğu araştırma sonucunda 2001 yılında eşimle aynı ad soyad, aynı baba adı, aynı il ilçe doğumlu bir şahısın işlemiş olduğu suçun sanırım ''Adli sicil istatistik genel müdürlüğü'' çalışanı tarafından kaydın eşime girilmiş olduğunu tespit ettik. Avukatımız ilgili itiraz başvurusunu yaptı. Ağır ceza mahkemesi olduğu için hakim heyet raporu gerekmekte idi. 2 hafta içerisinde hatalı kaydın düzeltilmesi konusunda mahkeme kararını aldık. Bu karar mahkeme tarafından Ankara'da bulunan ''Adli sicil istatistik genel müdürlüğü'' ne kaydın silinmesi talimatı iletildi. İlgili birim günlerce kaydı silmedi. Aramalarımıza cevap verilmedi. Cevap verildiğinde ilgilenilmedi ve baştan savuşturuldu. Bu arada konsolosluktan yeni randevu talebinde bulunduk ve yaklaşık 2 ay geçmiş kayıt hala silinmemişti. CİMER üzerinden adalet bakanlığına konu ile ilgili mağduriyetimizi ilettik. Randevumuza 6 gün kala kayıt silindi. Bu süreç tam 2,5 ayımızı aldı. 2,5 aylık uğraş, masraf, stres, sıkıntı, öfke.... Hiç tanımadığımız birinin işlemiş olduğu suç ve yine aymaz bir görevlinin işini doğru yapmaması bizi ciddi şekilde sıkıntıya soktu. Tavsiye: Adli sicil kaydında bu kayıt görünmemekte ve biz bu kaydın varlığından ancak ABD arşiv kayıtlı adli sicil kaydı istediğinde haberdar olduk. Başımıza gelmez demeyip mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmesinde fayda görüyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |