Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

• DS260 formunda yanlis hatirlamiyorsam soyle bir ifade var; "sonradan sicil kaydiniz silinmis, affedilmis ya da beraat etmiste olsaniz". Bu baglamda sicil kaydiniz temiz de gozukse mahkemeye ciktiysaniz mutlaka mahkeme kayitlarinizi ibraz edin derim.

• Merhaba benim şöyle bir sorum olacak bilgi verebilirseniz sevinirim
    Sabıka kaydım var 2005 yılından bu yüzden toplamda 16 ay cezaevinde yattım
    Amerikada bir bayanla tanıştım ve evlenmeyi düşünüyoruz fakat kafamıza takıldı bu sabıka kaydı bizim evlenmemize engel mi
    benim orada yeşilkart almama sonrasında ise vatandaşlık başvuruma bir engeli varmı
    bu arada sabıka kaydımın içeriği kredi kartı dolandırıcılığı bu yüzden 48 ay ceza verdiler 16 ay yattım
    Konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim
    Şimdiden teşekkürler

• @filth_grinder Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

DS260 formunda yanlis hatirlamiyorsam soyle bir ifade var; "sonradan sicil kaydiniz silinmis, affedilmis ya da beraat etmiste olsaniz". Bu baglamda sicil kaydiniz temiz de gozukse mahkemeye ciktiysaniz mutlaka mahkeme kayitlarinizi ibraz edin derim.

DS-260 forumundan direk kopyalıyorum

"Have you ever been arrested or convicted for any offense or crime, even though subject of a pardon, amnesty, or other similar action?"

sanırım burada bahsi geçen konu devlet tarafından verilen genel af, yani beraat çok farklı bir konu gibi...

• @aytac59 hakli olabilirsiniz. Dedigim gibi hayal mayal hatirladigim bir cumleydi. Bir tutuklama olmadan, yalnizca mahkemeye cikip sucsuz bulunulma durumunda sanirim pas gecilebilir.

Ancak ben bu dv surecinde olabildigince acik olmayi ogrendim. Ne kadar seffaf olursaniz surec lehinize o kadar kolaylasiyor. Ornegin ben saglik kontrolu sirasinda daha once alkollu arac kullanmaktan oturu ehliyetime el konuldugunu kendim doktor sormadan soyledim. Daha dogrusu doktor sormayi unuttu ve islemlerimi tamamlamak uzereydi. Ben durumu aciklayinca hemen ekstra islemleri baslatti (psikiyatr muayenesi ve kan testleri). Bunu yapmasaydim da gecer miydim sureci bilemem. Ama belki de gelip bir yerlerde ayagima talilacakti bu durum. Ozellikle AP`ye kalip vizeyi surec bitmeden bir hafta once son anda aldigim dusunulurse. Ben bu durumu gizleseydim belki de AP sirasinda bir sekilde ogreneceklerdi ve belki de surec olumsuz etkilenecek ya da belki de daha da uzayacakti vs.

O yuzden bence cumleleri fazla egip bukmeden olabildigince seffaf olmakta fayda var. Ben kendi adima mahkeme kayitlarimi ibraz ettim. Sicil kaydim gozukmuyor olsa bile. Ve hicbir sey kaybetmedim. Tavsiyem bu yondedir diger arkadaslara da.

• @filth_grinder kesinlikle şeffaflık konusunda sonuna kadar haklısınız

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aybarshi5 Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

Merhaba benim şöyle bir sorum olacak bilgi verebilirseniz sevinirim
    Sabıka kaydım var 2005 yılından bu yüzden toplamda 16 ay cezaevinde yattım
    Amerikada bir bayanla tanıştım ve evlenmeyi düşünüyoruz fakat kafamıza takıldı bu sabıka kaydı bizim evlenmemize engel mi
    benim orada yeşilkart almama sonrasında ise vatandaşlık başvuruma bir engeli varmı
    bu arada sabıka kaydımın içeriği kredi kartı dolandırıcılığı bu yüzden 48 ay ceza verdiler 16 ay yattım
    Konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim
    Şimdiden teşekkürler

Konsoloslar ya da USCIS bir gocmen vize basvurusuna red verirken INA: ACT 212 yasasini kullaniyorlar:

INA: ACT 212 - GENERAL CLASSES OF ALIENS INELIGIBLE TO RECEIVE VISAS AND INELIGIBLE FOR ADMISSION; WAIVERS OF INADMISSIBILITY

Biraz karmasik ve dili agir gelebilir, ama genel olarak sizinle ilgili kisim surada (2)(A)(i) ve (ii):

(2) Criminal and related grounds.-

(A) Conviction of certain crimes.-

• (i) In general.-Except as provided in clause (ii), any alien convicted of, or who admits having committed, or who admits committing acts which constitute the essential elements of-
      • (I) a crime involving moral turpitude (other than a purely political offense) or an attempt or conspiracy to commit such a crime, or
      • (II) a violation of (or a conspiracy or attempt to violate) any law or regulation of a State, the United States, or a foreign country relating to a controlled substance (as defined in section 102 of the Controlled Substances Act (21 U.S.C. 802)), is inadmissible.
    • (ii) Exception.-Clause (i)(I) shall not apply to an alien who committed only one crime if>
      • (I) the crime was committed when the alien was under 18 years of age, and the crime was committed (and the alien released from any confinement to a prison or correctional institution imposed for the crime) more than 5 years before the date of application for a visa or other documentation and the date of application for admission to the United States, o>
      • (II) the maximum penalty possible for the crime of which the alien was convicted (or which the alien admits having committed or of which the acts that the alien admits having committed constituted the essential elements) did not exceed imprisonment for one year and, if the alien was convicted of such crime, the alien was not sentenced to a term of imprisonment in excess of 6 months (regardless of the extent to which the sentence was ultimately executed)>

(B) Multiple criminal convictions.-Any alien convicted of 2 or more offenses (other than purely political offenses), regardless of whether the conviction was in a single trial or whether the offenses arose from a single scheme of misconduct and regardless of whether the offenses involved moral turpitude, for which the aggregate sentences to confinement 2 were 5 years or more is inadmissible.

(C) CONTROLLED SUBSTANCE TRAFFICKERS- Any alien who the consular officer or the Attorney General knows or has reason to believe--

• (i) is or has been an illicit trafficker in any controlled substance or in any listed chemical (as defined in section 102 of the Controlled Substances Act (21 U.S.C. 802)), or is or has been a knowing aider, abettor, assister, conspirator, or colluder with others in the illicit trafficking in any such controlled or listed substance or chemical, or endeavored to do so; or

• (ii) is the spouse, son, or daughter of an alien inadmissible under clause (i), has, within the previous 5 years, obtained any financial or other benefit from the illicit activity of that alien, and knew or reasonably should have known that the financial or other benefit was the product of such illicit activity, is inadmissible.

(D) Prostitution and commercialized vice.-Any alien who-

• (i) is coming to the United States solely, principally, or incidentally to engage in prostitution, or has engaged in prostitution within 10 years of the date of application for a visa, admission, or adjustment of status,

• (ii) directly or indirectly procures or attempts to procure, or (within 10 years of the date of application for a visa, admission, or adjustment of status) procured or attempted to procure or to import, prostitutes or persons for the purpose of prostitution, or receives or (within such 10- year period) received, in whole or in part, the proceeds of prostitution, or

• (iii) is coming to the United States to engage in any other unlawful commercialized vice, whether or not related to prostitution, is inadmissible.

(E) Certain aliens involved in serious criminal activity who have asserted immunity from prosecution .-Any alien-

• (i) who has committed in the United States at any time a serious criminal offense (as defined in section 101(h)),

• (ii) for whom immunity from criminal jurisdiction was exercised with respect to that offense,

• (iii) who as a consequence of the offense and exercise of immunity has departed from the United States, and

• (iv) who has not subsequently submitted fully to the jurisdiction of the court in the United States having jurisdiction with respect to that offense, is inadmissible.

(F) Waiver authorized.-For provision authorizing waiver of certain subparagraphs of this paragraph, see subsection (h).

(G) FOREIGN GOVERNMENT OFFICIALS WHO HAVE COMMITTED PARTICULARLY SEVERE VIOLATIONS OF RELIGIOUS FREEDOM- Any alien who, while serving as a foreign government official, was responsible for or directly carried out, at any time, particularly severe violations of religious freedom, as defined in section 3 of the International Religious Freedom Act of 1998 (22 U.S.C. 6402), is inadmissible.

(H) SIGNIFICANT TRAFFICKERS IN PERSONS-

• (i) IN GENERAL- Any alien who commits or conspires to commit human trafficking offenses in the United States or outside the United States, 42 or who the consular officer, the Secretary of Homeland Security, the Secretary of State, 42 or the Attorney General knows or has reason to believe is or has been a knowing aider, abettor, assister, conspirator, or colluder with such a trafficker in severe forms of trafficking in persons, as defined in the section 103 of such Act, is inadmissible.

• (ii) BENEFICIARIES OF TRAFFICKING- Except as provided in clause (iii), any alien who the consular officer or the Attorney General knows or has reason to believe is the spouse, or daughter of an alien inadmissible under clause (i), has, within the previous 5 years, obtained any financial or other benefit from the illicit activity of that alien, and knew or reasonably should have known that the financial or other benefit was the product of such illicit activity, is inadmissible.

• (iii) EXCEPTION FOR CERTAIN SONS AND DAUGHTERS- Clause (ii) shall not apply to a son or daughter who was a child at the time he or she received the benefit described in such clause.

(I) MONEY LAUNDERING- Any alien--

• (i) who a consular officer or the Attorney General knows, or has reason to believe, has engaged, is engaging, or seeks to enter the United States to engage, in an offense which is described in section 1956 or 1957 of title 18, United States Code (relating to laundering of monetary instruments)or

• (ii) who a consular officer or the Attorney General knows is, or has been, a knowing aider, abettor, assister, conspirator, or colluder with others in an offense which is described in such section; is inadmissible.

Karari, mahkeme kararini ve sucu inceleyip verecekler, eger vizeye uygun olmadiginiza karar verirlerse basvurunuzdan red alacaksiniz ve ilerlemek icin yani bir statu ya da vize alabilmek icin I-212 waiver yolunun size acik olup olmadigina karar verecekler. Eger 212 waiver'a uygun oldugunuza kanaat getirirlerse, su formu kullanarak basvurmaniz gerekecek:

waiver'lar oldukca farkli bir dunya, maalesef henuz bu konuyu olusturamadim forumda ama genel olarak esinizin siz ABD'de olmazsaniz ciddi zorluklar yasayacagina USCIS'i ikna etmeniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aybarshi5 Bu arada 212 yazmisim ama eger problem cikarsa buyuk ihtimal I-601 waiver'i almaniz gerekecek:

• @crazycells
    Cevabınız için çok teşekür ederim.
    Bu durumda ben Türkiyede sabıka kaydımı sildirmek için uğraşsam sanırım daha rahat bir yola girmiş olacağız. Çünkü suç tarihi üzerinden 13 yıl geçmiş ve yine infaz tarihi üzerinden 5 yıl geçmiş. Eğer sildirebilirsem sabıka kaydım olmayacak fakat arşiv kaydım bulunacak.
    Buda bir sorun teşkil edermi bilmiyorum.

Bununla birlikte yanlış anlamış olabilirim ama.
    Evlilik gerçekleşiyor fakat bu evlilikle birlikte kazanacağım haklar kısmında bir sorun yaşıyorum.
    Green card vb... Buralarda ise waiver'lar devreye giriyor.
    Peki bu aşamada şuç tarihi üzerinden geçen zaman benim lehime sonuçlanır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aybarshi5 Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

@crazycells
    Cevabınız için çok teşekür ederim.
    Bu durumda ben Türkiyede sabıka kaydımı sildirmek için uğraşsam sanırım daha rahat bir yola girmiş olacağız. Çünkü suç tarihi üzerinden 13 yıl geçmiş ve yine infaz tarihi üzerinden 5 yıl geçmiş. Eğer sildirebilirsem sabıka kaydım olmayacak fakat arşiv kaydım bulunacak.
    Buda bir sorun teşkil edermi bilmiyorum.

Bununla birlikte yanlış anlamış olabilirim ama.
    Evlilik gerçekleşiyor fakat bu evlilikle birlikte kazanacağım haklar kısmında bir sorun yaşıyorum.
    Green card vb... Buralarda ise waiver'lar devreye giriyor.
    Peki bu aşamada şuç tarihi üzerinden geçen zaman benim lehime sonuçlanır mı?

Arsiv kaydinda varsa gorecekler, sildirseniz de gorebilme ihtimalleri var, ABD vizesi almissiniz daha once eger bir sekilde bunu not etmislerse eski basvurunuzda su an gorebilirler. Boyle durumlarda yalan soylemeniz butun dosyayi dusuruyor, verecekleri varsa da vermiyorlar vizeyi, o nedenle yaniltici bilgi vermenizi tavsiye etmem.

Konsolos, mahkeme kayitlarina ve sucun niteligine gore karar verecek. Maalesef ben tam olarak hangi kategoriye koyacagini kestiremiyorum ama dediginiz gibi bunun gecmiste olmasi bir avantaj, yukaridaki maddelere bakarsaniz bir cogunda son 5 yil ya da 10 yil icinde islenmemisse aflar olabilecegi yaziyor.

Evet, dediginiz gibi once gocmen olmaya uygun olup olmadiginiza karar verilecek, sonrasinda ise eger uygun degilseniz bir waiver yolunun size acik olup olmadigina karar verecekler.
    ABD'de mi islemlere devam edeceksiniz? Yoksa Turkiye'den mi alacaksiniz?

• @crazycells Çok Teşekkürler.
    İslemlere ABD'üzerinden devam etmeyi düşünüyorum en azından bekleme süresini tabi bekletirlerse orada geçirmek istiyorum. Nedense Türkiye'de işlemleri yapmak sonucun aleyhime sonuçlanacağını düşündürüyor bana.
    Tabi sizin farklı bir tavsiyeniz varsa o ayrı.
    İlginiz için çok çok teşekkürler

• Merhabalar
    Green kart başvurusu yaparken yanlışlıkla ad-soyad bilgilerini ters girmişim; bu durum mülakat sırasında elenme nedeni olabilir mi?

• Merhaba @Özgür-Bilgin bey,

Sorunuzu ilgili konu hakkında sorunuz lütfen.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1455/dv2020-bekleme-odası/1958

• Benim de 2009 Yılında Antalya da komşumla yaşadığım Kavga sonucu yaralama dan 3 ay cezam var, yatmadım para cezası da almadım ama karşılıklı Davacı olduğumuz için hem onlara hem bana ceza verdiler, aynı komşu ile 2 kes davalı olduk her davada hem onlara hem bana ceza verdiler, Sinek küçük mide bulandırır ben de sıkıntılıyım.. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kirgizhan Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

Benim de 2009 Yılında Antalya da komşumla yaşadığım Kavga sonucu yaralama dan 3 ay cezam var, yatmadım para cezası da almadım ama karşılıklı Davacı olduğumuz için hem onlara hem bana ceza verdiler, aynı komşu ile 2 kes davalı olduk her davada hem onlara hem bana ceza verdiler, Sinek küçük mide bulandırır ben de sıkıntılıyım.. 🙂

Gecmis olsun, neden ve ne kadar ceza aldiginiz da onemli, kanimca sizin durumunuzda hicbir problem yasamamaniz oldukca olasi, tabii ki bu karari dosyanizi inceleyen konsolos verecek.

• Hepinize selamlar 18 yaşindan küçükken bir kavgadan aldığım para cezası var kanunda 2 aydan 6 aya kadar hapis veya 200 liradan 2500 liraya kadar para cezası yazıyor.228 lira para cezası ödedim. 15 yıl önce olan bir olaydan. arşiv kaydinida sildirecegim ama ibraz etsem sıkıntı olurmu yardımlarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kleros Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

Hepinize selamlar 18 yaşindan küçükken bir kavgadan aldığım para cezası var kanunda 2 aydan 6 aya kadar hapis veya 200 liradan 2500 liraya kadar para cezası yazıyor.228 lira para cezası ödedim. 15 yıl önce olan bir olaydan. arşiv kaydinida sildirecegim ama ibraz etsem sıkıntı olurmu yardımlarınız için teşekkürler.

uzerinden uzun sure gecmis ve buyuk bir ceza da almamissiniz, o nedenle bence sorun olmayacaktir. Fakat nihai karari konsolos verecek tabii ki. Yukaridaki gocmenlik kanunlarina goz atabilirsiniz.

• İyi akşamlar arkadaşlar benim şubat ayında basit yaralama ve hakaret suçundan davam görülecek.(tamamen iftira olan bir dava annemlerin evinde bulunmam ve öz teyzemin annemlere gelip hakarette bulunması bizim eve polis çagırıp gönderdikten sonra gitmis darp raporu almış ama darp raporunda bile hiç birşey yazmıyo çünkî darp olayı olmamıştır)neyse sonucunda mahkemelik olduk ve davamiz gorulecek benim tahminen mülakatım mayıs gibi mahkeme büyuk bir ihtimalle ertelenecek bu durumda sonuçlanmamış davayıda
    İngilizceye çevirmem gerekiyormu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@necla343434 Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

İyi akşamlar arkadaşlar benim şubat ayında basit yaralama ve hakaret suçundan davam görülecek.(tamamen iftira olan bir dava annemlerin evinde bulunmam ve öz teyzemin annemlere gelip hakarette bulunması bizim eve polis çagırıp gönderdikten sonra gitmis darp raporu almış ama darp raporunda bile hiç birşey yazmıyo çünkî darp olayı olmamıştır)neyse sonucunda mahkemelik olduk ve davamiz gorulecek benim tahminen mülakatım mayıs gibi mahkeme büyuk bir ihtimalle ertelenecek bu durumda sonuçlanmamış davayıda
    İngilizceye çevirmem gerekiyormu

Normalde sonuclanmis davalarla ilgileniyorlar; ama eger bu konuda belgeleriniz varsa, kesinlikle cevirtip goturmenizi tavsiye ederim.

• @crazycells çeviriyi ben evraklar arasinda mi verim yoksa gerek görürsem mi verim

• @crazycells , mahkeme kayıtları ile ilgili sormak istediğim bir konu var.
    öncelikle şunu belirteyim adli sicil kaydım ve arşiv kayıtlı sicil kaydım tertemiz :))
    2012 mart ayında komşu ile girmiş olduğumuz tartışma sonucunda komşu darp raporu ile birlikte şikayette bulunmuş, tabi buna istinaden mahkeme görüldü ve dava kapandı.Her neyse ben GC çıkana kadar bu konuyu umursamıyordum, tabi GC çıktıktan sonra uyap sisteminde mahkeme kayıtlarımın olduğunu fark ettim, bende ilgili mahkemeden kayıtlarımı almaya gittiğimde mahkeme çalışanı beni uyardı "Hakim sizi suçsuz bulup direk BERAAT yazmış(para cezası dahi almadım), mahkeme üzerinden 5 yıl geçmiş isterseniz bir dilekçe yazarak sistemden düşürebilirsiniz" dedi. Mahkeme çalışanı'nın yönlendirmesi ile mahkemeye bir dilekçe sundum, dün elime ulaşan mahkeme'nin gerekçeli kararında <dosyalarımın incelenip bu zaman zarfında hiçbir suça karışmadığım için dava'nın düşürüldüğü> yazıyor.
    Mülakat'a giderken bu belgeleri yanımda götüreceğim...
    şimdi sormak istediğim; bununla ilgili bir soru gelirse bu belgeleri çeviri yapmadan konsolosa sunup, suçsuz olduğumu izah etsem bir sıkıntı yaşar mıyım? yoksa kesinlikle kayıtları çeviri yaptırmam gerekir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |