Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia mulakat sirasinda ya da tercihen oncesinde adresinizi degistirebilirsiniz. Mulakat tarihiniz aciklandiktan sonra konsolosluga ulasip formunuzu actirmaniz yeterli olur.
    Nisanlinizla ilgili bir bilgi vermenize gerek yok. Evli olsaydiniz dosyanizi guncellemeniz gerekecekti.

• @crazycells peki adres değişikliğinden sonra mülakat ertelenir mi? Cevaplarınız işin çok teşekkür ediyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia mulakat tarihiniz aciklandiktan sonra konsoloslukla iletisime gecmeniz durumunda mulakat tarihiniz ertelenmez.

• Bu green card sureci cok garip. Forumda takildikca, okudukca insan hatalarini farkediyor 🙂 2014 yilinda Fransa da bulundugum donemde alkollu aractan 1 gece nezarette gecirmis, ehliyeti kaptirmis ve neticede para cezasi almistim 🙂 Sorun su ki; DS260 `taki ''Have you ever convicted'' sorusuna ben ''hayir'' deyip gecmistim - bizde ehliyeti kaptirmak pek suc degilmis genel yargisi yerlesik oldugundan heralde o sirada hic suc islemis gibi biri gelmedim kendime kendime. Ama simdi dusununce o soruya evet demeliydim sanirim ? Oyleyse yine mulakat tarihini bekleyip mi duzeltmeli bu sorunun cevabini ?

Bir de bu tarz bir aci tecrubesi olan green card surecinden gecmis arkadaslarimdan duymak isterim ne gibi bir sorun yaratabilir bu durum bana mulakatta ?

Bu arada bu olaydan 1 yil kadar sonra yine ''hayir'' cevabi vererek turist vizesi almistim. Onu da simdi dusununce hatirliyorum 🙂

• @mamma-mia nişanlılığınız ile ilgili bilgi vermeniz gerekmez sonuçta resmi bir durum yok ortada. Ancak sorarlarsa üstten bilgi geçebilirsiniz.
    Adresinizi mülakatta değiştirebilirsiniz.
    Hatta ondan sonra ABD ye ilk girişte sarı zarfı teslim ettiğiniz nokta da da değiştirebilirsiniz. (Tabi şimdiki adres değişmeyecekse mülakatta değiştirmek en sağlıklısı. son ana kadar beklemek gereksiz.)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@filth_grinder Fransa'da ne kadar uzun sure kaldiniz?

• @crazycells 8-9 ay kadar oturum izniyle kaldim

• Soyle bir yazi var yukaridaki durumla alakali. Californiali bir avukat abimiz sitesinde paylasmis. Faydali olabilir;

--Alinti--

Driving under the influence (DUI) of alcohol is a serious crime. If you have a DUI on your record, you may be wondering how it will affect your green card application and whether you will be approved for your green card.

Drunk driving, by itself, is usually not grounds to deny an applicant a green card. However, in certain circumstances, drunk driving can result in inadmissibility on health-related or criminal-related grounds.

When considering whether your DUI will disqualify you on health-related grounds, it is important to note that the United States Citizenship and Immigration Services (“USCIS”) treats alcoholism and alcohol use disorders (abuse or dependence) as a physical or mental disorder. Applicants with a physical or mental disorder will only be inadmissible if they exhibit harmful behavior associated with their disorder that has posed or is likely to pose a threat to the property, safety, or welfare of the alien or others.

During your green card application process, you will be medically evaluated for disorders, including alcoholism, and any associated harmful behavior. Driving a vehicle while under the influence of alcohol does qualify as an associated harmful behavior. Therefore, if you are evaluated and found to be an alcoholic or have an alcohol use disorder, the DUI in conjunction with the disorder may amount to a health-related ground for inadmissibility.

If you fail to report alcohol-related driving incidents during your medical evaluation, the incident will likely be revealed in your criminal record anyway. In such a case, an immigration officer may require a re-examination if you have a significant criminal record of alcohol-related driving incidents, including:

One or more arrests or convictions for alcohol-related driving incidents while your driver’s license was suspended, revoked, or restricted at the time of the arrest due to a previous alcohol-related driving incident.
    One or more arrests or convictions for alcohol-related driving incidents where personal injury or death resulted from the incident.
    One or more convictions for alcohol-related driving incidents where the conviction was a felony in the jurisdiction in which it occurred or where a sentence of incarceration was actually imposed.
    One arrest or conviction for alcohol-related driving incidents within the preceding five years.
    Two or more arrests/convictions for alcohol-related driving incidents within the preceding ten years.
    After the re-examination, the immigration officer may find you inadmissible on health-related grounds.

The second way a DUI may affect your green card application is based on criminal-related grounds for inadmissibility. If the DUI is categorized as a crime involving moral turpitude, you will be deemed inadmissible. A crime involving moral turpitude (“CIMT”) generally involves conduct that violates accepted moral standards. Driving under the influence, by itself is not a CIMT, nor will multiple convictions of driving under the influence amount to a CIMT.

However, the Board of Immigration Appeals (“BIA”) has found DUIs to be crimes involving moral turpitude when the DUI was coupled with knowingly driving on a suspended or revoked license. The BIA has ruled that a person who drives while under the influence and knowing that he or she is prohibited from driving, commits a crime that is contrary to accepted moral standards. Thus, the element that transforms a DUI into a CIMT is the offender’s knowledge that he does not have the privilege to drive. It is the deliberate and knowing disregard for the law that brings the offender’s conduct outside the confines of accepted moral standards and subjects the applicant to criminal-related grounds of inadmissibility.

--Alinti--

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@filth_grinder simdi durum soyle. normalde 1 yildan daha kisa sure kaldiginiz ulkelerden adli sicil kaydi istenmiyor; ama tabii bu bir suca karismis oldugunuz ulkeler icin gecerli degil. Bir suca karismissaniz, 1 gun bile kalmis olsaniz o ulkede, adli sicil kaydini isteyeceklerdir.

Sizin de bahsettiginiz gibi bu durumun DS260 formunda bahsedilmesi gerekiyordu. Bence DS260'i bu konuda guncelleyebilirsiniz. Bu konuda adli sicil kaydi isteyeceklerdir ama bu konu dosyanizi olumsuz etkilemeyecektir diye dusunuyorum. Genelde 1 yildan uzun sureli ama para cezasina cevrilen cezalar ya da 6 aydan uzun sure hapis iceren cezalar sorun oluyor gocmen dosyalari icin.

Tabii, bu konudan hic bahsetmezseniz bu bilgiye erisebilirler mi... bence erisemeyeceklerdir; fakat her zaman sorulara dogru ve tam cevap vermek en iyisi olacaktir.

• @crazycells tesekkurler. Ben de sizinle ayni fikirdeyim. Mulakat tarihi verdiklerinde formu actirip durumumu guncelleyecegim.

Daha sonradan okuyacak arkadaslar icin; 2018 doneminde yukarida bahsettigim cezadan dolayi sicil kaydi olusan bir arkadas vizesini sorunsuz bir sekilde aldi. Kendisiyle konustugumda ekstra olarak alkol ve uyusturucu testine tabi tutuldugunu ardindan da psikolog tarafindan kisa bir mulakata alindigini soyledi. Oncelikle sunu soyleyeyim ABD icin hangi vizeye basvurursaniz basvurun altin kural ''INA ACT'' dedikleri ABD gocmen yasasina gore sorgulaniyorsunuz. Burada iki farkli konu arastiriliyor;

1. Saglik Durumu: Arastirmalarima dayanarak soyluyorum ABD gocmen birimi alkol ya da uyusturucu bagimliligini vize almaniza engel bir hastalik olarak goruyor ve durumun tespiti halinde sureci direkt olarak sonlandiriyorlar. Ozellikle uyusturucunun tespitinde sansiniz neredeyse yok diyebilirim (yine arastirmalarimda karsilastigim orneklere gore)

2. Suca Karisma Durumu: Soyle bir ornekle karsilasmistim; bir arkadas uyusturucu ile yakalandiktan sonra 1 yil kadar bir hapis cezasi istemiyle yargilanmis ancak daha sonra cezasi para cezasina cevrilmis. Kendisi de bunu DS260 ta belirtip tum belgelerini konsolosluga sunmus mulakatta. Ancak sonuc ret. Konsolos neden olarak sunu belirtiyor; ''bulundugunuz ulkenin kurallarina gore hapis cezasi gerektiren bir suc islemissiniz ve bu bizim icin kabul edilemez bir durum''. Yani suc noktasinda gercekten cok hassaslar. @crazycells `in de belirttigi gibi belirli bir sure hapis cezasi istemiyle yargilanma durumunda (ben 3 ay gibi bir ornekle de karsilastim ama genelde 6 ay saniyorum) pek bir sansiniz kalmiyor. Hatta farkli ulkelerden hapis cezasi ya da sicil kaydi olmaksizin sadece gecmiste uyusturucu kullandigini beyan ettigi icin vize sureci olumsuzu sonuclanan ornekler gordum. Ancak cokta karamsar olmamak lazim. Ozellikle alkol konusunda ornegin ilk defa ehliyetinizi kaptirdiysaniz ve herhangi bir kaza, yaralama, bir baska insana zarar verme, olay cikarma vs. durumu yoksa hala sansiniz var demektir 🙂 Ancak ornek veriyorum alkollu araba kullaniyorsunuz ve cocugunuzda arabanizda. Bu yine bir suc olarak kabul ediliyor ve direkt olarak vize sansinizi yitiriyorsunuz (Baska bir insana zarar verme potansiyeliniz goz onunde tutularak).

Yukarida bahsettiklerim hem green card alma sureci icin gecerli hem de green cardli olup gocmen olarak ABD de yasayanlar icin gecerli. Ornegin bahsettiklerim ABD`de bulundugunuz sirada basiniza gelirse ilk once deport edilme riski bundan yirtarsaniz ise ABD vatandasligi alamama riski sizleri bekliyor olacaktir 🙂

Bir de bu gecmisteki ceza / suc durumlarini beyan etme konusunda sunu soylemek isterim. Beyan etmediginiz cezalar / suc, an itibariyle vize almanizi kolaylastirabilir belki. Ancak bir sonraki asamada - ornegin vatandaslik basvurunuzda ya da oldu ki mahkemelik olmaniz durumunda vs. - bir sekilde bu gizlenen durum ortaya cikarsa yine yandiniz demek oluyor 🙂 Anladigim kadariyla ABD gocmenlik birimi bu durumu ''Fraud'' yani dolandiricilik olarak kabul ediyor ve ona gore muamele goruyorsunuz. Yani yine sayin @crazycells in dedigi gibi bastan durust olmakta epeyce fayda var.

Netice olarak green card konusunda internette bunca bilgi varken sicil kaydi ve ozellikle alkol / uyusturucu ile alakali sicil kaydi durumlarindan pek bahsedilmedigi icin paylasmak istedim. Isin ozu alkol ve uyusturucu kullanmayin 🙂 Dunyanin neresinde olursaniz olun bu ikili basa bela ve olabildigince uzak durmakta fayda var.

• @filth_grinder şimdi bu durumda adli sicil kaydı kesinlikle green card a engel mi görünüyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia hayir, daha sonra mahkemesi olan, ya da suclu bulunan pek cok arkadas vizelerini alabildiler. Her ne kadar kesin bir cizgi olmasa da, gorebildigim kadariyla konsoloslar soyle karar veriyorlar: 6 ay ve fazla sureli hapis yatanlar ya da 1 yil ve fazla sureli ceza alip para cezasina cevrilenler vize alamaz, digerleri alabilir.

Tabii bu kazanan kisinin suclu oldugu durumlarda ve DV vizesi icin gecerli. Bu deneyimi butun vize turlerine genellemek yanlis olur. ABD vatandaslarinin esleri icin ozellikle waiver almak mumkun olabiliyor, bu durumda adli sicil kaydinda kabul edilemeyecek cezalar olsa da vize alabiliyorsunuz.

• @crazycells peki waiver almak tam olarak nasıl oluyor yani ne anlama geliyor..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia bu bahsettigimiz durum icin konusacaksak, soyle dusunebilirsiniz:
    ABD vatandasi olan es ABD'de yasiyor ama esi ABD'ye giremedigi icin hem maddi hem de manevi yonden kotu bir hayat yasiyor, o nedenle esinin ABD'ye gelip onunla beraber yasamasi ve calismasi kendisinin yararina olur. Bu gibi durumda once USCIS'ten I601 waiver aliyorsunuz, daha sonra gocmen vize islemlerine devam ediyorsunuz. Konsolosluk gorevlisi de waiver oldugu icin, adli sicil kaydindan dolayi dosyayi red etmiyor.
    Bahsettigim waiver burada:

Ama bu durumun Diversity Visa basvurularinda uygulanmasi bence cok mumkun degil, hem diger es ABD'de degil, hem ABD vatandasi degil, hem de sure kisitlamasi var.

• @crazycells anladım nişanlım abd vatandaşı o halde sicil sorun olmaktan çıkıyor... teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia hayir, oyle dusunmemelisiniz. Eger konsolos size vize vermeyi uygun bulmuyorsa -waiver olmasina ragmen- hickimse konsolosun kararini degistiremez.

• @crazycells Bu süreci de ancak başvurudan sonra tecrübe edebiliriz.. henüz evlilik üzerinden vize reddi alan kimseye rastlamadım. Yüz kızartıcı suçlar olmadığı sürece bir sorun olmaz diye umuyorum.

• Merhaba cümleden herkese
    Benim durum F1 göçmen kategorisi lakin arşiv kayıtlı adli sicil kaydim var mahkemenin iftirası 1.madde hakaret 2.madde kasten adam yaralama iki yalancı şahit ile velhasıl kelam herşeyi yazdım formlara hapis yok para cezası

Başına bu tarz ve benzeri bir durum gelip gocmen vize ggorusmesine giden veya cevresinde gören duyan var mı arkadaşlar göçmen vizede ne gibi sorulara maruz kalınıyor nelere dikkat ediliyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@abdullah Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi içinde söyledi:

Merhaba cümleden herkese
    Benim durum F1 göçmen kategorisi lakin arşiv kayıtlı adli sicil kaydim var mahkemenin iftirası 1.madde hakaret 2.madde kasten adam yaralama iki yalancı şahit ile velhasıl kelam herşeyi yazdım formlara hapis yok para cezası

Başına bu tarz ve benzeri bir durum gelip gocmen vize ggorusmesine giden veya cevresinde gören duyan var mı arkadaşlar göçmen vizede ne gibi sorulara maruz kalınıyor nelere dikkat ediliyor

Mahkeme kaydinin ingilizce cevirisini yaninizda goturmeyi unutmayin, eger gerekli gorurse butun ayrintilari konsolos bir de sizden dinleyecektir.

Konsolos, verilen cezaya ve islenilen suca gore karar veriyor. Genelde hapis cezasi alanlar icin 6 aylik cezayi gecenler, ya da 1 yildan uzun surelik cezasi para cezasina cevrilen kisiler sorun yasiyorlar. Tabii ki bizim bu konuda net bir cevap verebilmemiz mumkun degil, baskasinin deneyimi de sizin yasayacaklarinizi birebir yansitmayabilir. Fakat hapis cezasi olmamasi iyi bir sey.

Eger gocmenlik vizeniz red olursa, bir waiver'a uygun olup olmadiginiz konusunda konsolos sizi bilgilendirecek. Eger konsolos uygun gorurse I-601 waiver basvurusu yapacaksiniz konsolos araciligiyla ve sonrasinda USCIS'ten haber bekleyeceksiniz.

• @mamma-mia Merhaba, benim hakaret ve hafif yaralama yüzünden Sulh Ceza Mahkemesi'nden para cezam vardı(sanırım 2 ay hapis almıştım o da para cezasına çevrilmişti) hiçbir sıkıntı olmadı. Umarım sizin de böyle basit bir şeydir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |