Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@EmreCan, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Merhaba , j1 öğrenci vizesi ile işlenen suçta green card cıkması dahilinde Amerikada yaşanan olayın sicil belgesini almamız gerekiyor mu yoksa konsolosluk bunu zaten görebiliyor mu ?

ABD'den adli sicil kaydi almaniz gerekmiyor, dediginiz gibi konsolosluk bu bilgilere zaten ulasir.

• Merhabalar arkadaşlar.Tck 109’dan açılan davadan beraat ve kamu davasının düşmesi kararı verilmişti.Arşiv kayıtlı dahil sicilim temiz.Sadece karakola götürülüp ifadem alınmıştı sonrasında serbest bırakmışlardı.Ardından kamu davası açılmıştı.O da bu şekilde sonuçlandı.Herhangi bir kelepçeleme,hapise girme veya hüküm giyme durumum olmadı sadece mahkemeye çıkmıştım.Durum bu iken GC için ds260 formunu doldururken have you ever been arrested or convicted crime or similiar action ? Sorusuna ne cevap vermem gerekli? Sizce bu durum herhangi bir negatiflik yaratır mı? Eğer sorun yaratmıyorsa içime su serpilmiş olacak.Çünkü karıncayı dahi inciten bir insan değilim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sacramental eğer arşiv kayıtlı adli sicil kaydınızda bir suç görünmüyorsa "NO" diye cevaplayabilirsiniz.

bu arada hangi göçmen vize türü için DS260 dolduruyorsunuz?

• Arkadaslar merhaba,

Ilk defa greencard a basvurdum ve olumlu sonuclandi fakat tam anlamiyla sevinemedim dogrusu. Daha evvel 2008 ve 2010 da F1 ile Amerika` da bulundum.

Vize basvurunda 2 musterimizin sahte ogrenci evrakiyla basvurmus, yakalaninca da biz bilmiyorduk bize bunu egitim danismanimiz verdi demisler. Abd konsoloslugu konunun sorusturulmasini istedi ve ve acilan davada ifadem alindi, ve hakkimda takipsizlik karari verildi. ( bu surecte 22 yasimdaydim ve bir firmada part time olarak calisiyordum ) Ben bu konunun kapandigini dusunurken 2016 yilinda bu defa bahse konu olan evrakta ismi gecen universite konunun arastirilmasini istiyor, ben sadece bir davaya gittim ve hakim konunun anlasildigini gelmenize gerek olmadigimi soyledi, ama sonucta hakim degismis ve hakkimda 2 yil 1 ay ceza verilmis..

Bu surecte farkli bir sektorde hayatima devam ettim ve kendi isletmemi actim, suan bazi urunler uretip yurtdisina satiyorum, isletme sahibiyim.

Suan icin adli sicil kaydim temiz, fakat adli sicil arsiv kaydim da bu konu gozukmekte. Biliyorum ki ABD adli sicil arsiv kaydi iceren sabika kaydi istemekte fakat yine tecrubem o ki gorusmeyi yapan kisi cogunlukla bunlara bakmamakta bile..

Benim nacizane sorum ds260 ta bu olaydan hic bahsetmeyip adli sicil kaydi temiz evrakimla basvurmak mi mantik lidir? yoksa konuyu oldugu gibi anlatip sonucunu gormek mi?

Cunku daha evvel f1 im vardi ve tum bu olaylar olduktan sonra turistilik olarak b1 e basvurmustum ve konsolosluk gorevlileri ozel bir odada benimle avukatlari esliginde gorustuler, ve neticesinde camli bolmede eksik evrak bahanesi ile vize veremediklerini ifade ettiler.

Suan icin aktif bir abd vizem yok, ulke benim urunlerimi de satabilmem icin iyi bir pazar, senede 4 defa 2 ser hafatadan seyahatler yapmak istiyorum. Bu sekilde hem greencard imi ( eger alabilirsem ) aktif tutmak istiyorum hemde olabilirse 2. bir vatandaslik elde etmek niyetindeyim.

Ilginiz icin tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zimar merhaba, ilk olarak sonran başlamam gerekirse;

Suan icin aktif bir abd vizem yok, ulke benim urunlerimi de satabilmem icin iyi bir pazar, senede 4 defa 2 ser hafatadan seyahatler yapmak istiyorum. Bu sekilde hem greencard imi ( eger alabilirsem ) aktif tutmak istiyorum hemde olabilirse 2. bir vatandaslik elde etmek niyetindeyim.

aldığınız taktirde green card hakkınızı bu (👆🏻 ) şekilde kullanamaz ve vatandaş olamazsınız.
    çünkü bu hak size orada yaşama ve çalışma imkanı vermeniz için tahsis ediliyor. lütfen ilgili başlığı kontrol edin;
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

bahsettiğiniz diğer konu için de, eğer arşiv kayıtlı sicil kaydınızda bu suç görünüyorsa ve kayıtlarda çıkıyorsa bildirmemezlik yapamazsınız. çünkü bu yalan beyana girer ve direkt red sebebidir. zaten KCC'ye arşiv kayıtlı sicil kaydı + tercüme edilmiş mahkeme kayıtlarını iletmek, bunları da mülakata götürmek zorundasınız. asıl kararı elbette mülakatı yapan konsolosluk görevlisi verecektir.

daha detaylı bir cevap için sn. @crazycells'i ekliyorum.

• merhaba ,bu sene green card çıktı.Doktorum. 8 yıl önce beraber çalıştığım bir doktorla kavgam sonucu basit hakaret basit tehditten ceza aldığım başka bir suç yok.bu benim için ne kadar sorun teşkil eder?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aze arşivli adli sicil kaydınızda çıkmayan suçlar için sorun yaşamazsınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zimar, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Arkadaslar merhaba,

Ilk defa greencard a basvurdum ve olumlu sonuclandi fakat tam anlamiyla sevinemedim dogrusu. Daha evvel 2008 ve 2010 da F1 ile Amerika` da bulundum.

Vize basvurunda 2 musterimizin sahte ogrenci evrakiyla basvurmus, yakalaninca da biz bilmiyorduk bize bunu egitim danismanimiz verdi demisler. Abd konsoloslugu konunun sorusturulmasini istedi ve ve acilan davada ifadem alindi, ve hakkimda takipsizlik karari verildi. ( bu surecte 22 yasimdaydim ve bir firmada part time olarak calisiyordum ) Ben bu konunun kapandigini dusunurken 2016 yilinda bu defa bahse konu olan evrakta ismi gecen universite konunun arastirilmasini istiyor, ben sadece bir davaya gittim ve hakim konunun anlasildigini gelmenize gerek olmadigimi soyledi, ama sonucta hakim degismis ve hakkimda 2 yil 1 ay ceza verilmis..

Bu surecte farkli bir sektorde hayatima devam ettim ve kendi isletmemi actim, suan bazi urunler uretip yurtdisina satiyorum, isletme sahibiyim.

Suan icin adli sicil kaydim temiz, fakat adli sicil arsiv kaydim da bu konu gozukmekte. Biliyorum ki ABD adli sicil arsiv kaydi iceren sabika kaydi istemekte fakat yine tecrubem o ki gorusmeyi yapan kisi cogunlukla bunlara bakmamakta bile..

Benim nacizane sorum ds260 ta bu olaydan hic bahsetmeyip adli sicil kaydi temiz evrakimla basvurmak mi mantik lidir? yoksa konuyu oldugu gibi anlatip sonucunu gormek mi?

Cunku daha evvel f1 im vardi ve tum bu olaylar olduktan sonra turistilik olarak b1 e basvurmustum ve konsolosluk gorevlileri ozel bir odada benimle avukatlari esliginde gorustuler, ve neticesinde camli bolmede eksik evrak bahanesi ile vize veremediklerini ifade ettiler.

Ilginiz icin tesekkur ederim.

vize basvuru bilgilerinizi imzaniza tasimayi unutmayin.

maalesef adli sicil kaydini o sekilde kabul etmeyecekler, arsiv kayitli almaniz gerekiyor. Ve arsiv kaydinda gorunecegi icin bunu saklamak yerine anlatmayi tercih etmelisiniz. Neticede vize alip almayacaginiza dosyanizi inceleyen konsolos karar verecek.

Ayrica sayin @gucarslan 'a katiliyorum... Eger ABD'de yasama veya calisma arzunuz varsa Green Card surecine devam etmenizi tavsiye ederim.

• merhaba arkadaşlar herkese bol şanslar dilerim. ds2022 talihlisiyim. 2015 yılında salakça işlediğim hafif yaralamalı suçtan dolayı adli sicil arşiv kaydında suçum görünüyor. toplamda 4000 tl ceza verilmişti, kamu yararına çalışmıştım. savcı para ödememe gerek olmadığını söylemişti. zannersem ceza 200 günden verilmiş. bu greencard sürecinde sorun olur mu? 5 yıl geçti başka bir suçum olmadı. arşiv kaydından sildirsem ds sürecinde konsolosluk bunu görebilir mii? günlerdir uykusuz kaldım vize sürecimi kötü etkileyecek diye.

• adli sicil arşiv kaydımız varsa ds 260 formunda nasıl yazmak gerekir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@randomly, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

adli sicil arşiv kaydımız varsa ds 260 formunda nasıl yazmak gerekir?

Arsiv kaydinda gorunecek hicbir seyi saklamamalisiniz, ilgili sorularda kisa da olsa ingilizce aciklama yazmalisiniz. Zaten mahkeme kayitlarinin ingilizcesini yaninizda mulakata goturmenizi isteyecekler.

• @randomly, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

merhaba arkadaşlar herkese bol şanslar dilerim. ds2022 talihlisiyim. 2015 yılında salakça işlediğim hafif yaralamalı suçtan dolayı adli sicil arşiv kaydında suçum görünüyor. toplamda 4000 tl ceza verilmişti, kamu yararına çalışmıştım. savcı para ödememe gerek olmadığını söylemişti. zannersem ceza 200 günden verilmiş. bu greencard sürecinde sorun olur mu? 5 yıl geçti başka bir suçum olmadı. arşiv kaydından sildirsem ds sürecinde konsolosluk bunu görebilir mii? günlerdir uykusuz kaldım vize sürecimi kötü etkileyecek diye.

Arşiv kayıtlı adli sicil kaydınızı bu suç türünden ötürü 15 ila 30 yıl geçmeden sildiremezsiniz.Ancak adli sicil kaydından silinir fakat arşivli istenildiği için her halükarda görünür.Ds 260 formunda sorulara yalan beyanla cevap verirseniz direkt red alırsınız.Düşünün benim hiçbir suçum yok,a.sicil kaydım yok,hükmüm yok,iftiradan dava açılmış beraat ve düşmesi gerekmiş ona rağmen başımdan böyle bir olay geçti diyerek konsolosluğa belirtmek istiyorum.Belirtin,konsolosluk hagb dahil karakola gittiğinizi,gbtnizi,hakkınızda uyapta görünen veya görünmeyen müdahil olduğunuz davaları,aklınıza gelebilecek tüm işlemleri görebilir,görür.Mevzuatta belki hayır görünmez denilir fakat tüm bunlara bakılır.Türkiye’de özel güvenlik dahi olurken güvenlik/arşiv soruşturmasından geçiyorsunuz.Konu USA göçmen vizesi ve yaşam hakkı dolayısıyla bu insanlar kimi kabul edeceklerini araştırmayacak kadar aymaz veyahut araştıramayacak kadar yetkisiz ve güçsüz değiller.

• @Sacramental, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@randomly, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

merhaba arkadaşlar herkese bol şanslar dilerim. ds2022 talihlisiyim. 2015 yılında salakça işlediğim hafif yaralamalı suçtan dolayı adli sicil arşiv kaydında suçum görünüyor. toplamda 4000 tl ceza verilmişti, kamu yararına çalışmıştım. savcı para ödememe gerek olmadığını söylemişti. zannersem ceza 200 günden verilmiş. bu greencard sürecinde sorun olur mu? 5 yıl geçti başka bir suçum olmadı. arşiv kaydından sildirsem ds sürecinde konsolosluk bunu görebilir mii? günlerdir uykusuz kaldım vize sürecimi kötü etkileyecek diye.

Arşiv kayıtlı adli sicil kaydınızı bu suç türünden ötürü 15 ila 30 yıl geçmeden sildiremezsiniz.Ancak adli sicil kaydından silinir fakat arşivli istenildiği için her halükarda görünür.Ds 260 formunda sorulara yalan beyanla cevap verirseniz direkt red alırsınız.Düşünün benim hiçbir suçum yok,a.sicil kaydım yok,hükmüm yok,iftiradan dava açılmış beraat ve düşmesi gerekmiş ona rağmen başımdan böyle bir olay geçti diyerek konsolosluğa belirtmek istiyorum.Belirtin,konsolosluk hagb dahil karakola gittiğinizi,gbtnizi,hakkınızda uyapta görünen veya görünmeyen müdahil olduğunuz davaları,aklınıza gelebilecek tüm işlemleri görebilir,görür.Mevzuatta belki hayır görünmez denilir fakat tüm bunlara bakılır.Türkiye’de özel güvenlik dahi olurken güvenlik/arşiv soruşturmasından geçiyorsunuz.Konu USA göçmen vizesi ve yaşam hakkı dolayısıyla bu insanlar kimi kabul edeceklerini araştırmayacak kadar aymaz veyahut araştıramayacak kadar yetkisiz ve güçsüz değiller.

yanlış bilgi. infaz gerçekleştirildikten 5 sene sonra arşiv kaydı silinir.

• @Mert-Kurga Yanlış bilgi, arşiv kaydı 10-15 yılda siliniyor, keza benim adi suç (tehdit) kaydım 9 yıldır silinmedi, hukuki olarak ta herhangi bir mercii ye başvuru yapıp sildiremiyorsunuz. Silinen Sicil kaydı, Arşiv kaydı farklı.

• @Mert-Kurga, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@Sacramental, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

yanlış bilgi. infaz gerçekleştirildikten 5 sene sonra arşiv kaydı silinir.

Adli sicil kaydı farklıdır,arşivli adli sicil kaydı farklıdır.Sizin söylediğiniz hükmün infazından sonra geçmesi gereken süre sadece adli sicil kaydı içindir.Hak iadesi kararı var ise 15,yok ise 30 yıl sonunda ancak arşivli adli sicil kaydı silinebilir.Bu da suçtan suça değişen bir unsurdur.Hükmün infazından sonra adli sicilden silinen kayıt,arşivli adli sicile aktarılır.Bu şu demek oluyor,hüküm giydiğinizde bu isterse 20 gün hapis cezası olsun,arşivli kayıt ibraz etmeniz gereken yerlere başvururken mutlaka siciliniz kaba tabirle bozuk olarak görünecektir.

• Merhabalar herkeze benimde bir sorum olacak bilenler için 10 yıl önce bir hırsızlı suçu islemistim bundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım cezamı bitirdim tabi hepini yatırmıyorlar cezanın üçte birini yattım yani velhasıl cezam bitti üstünden uzun süre geçti ve 2017 de adlı sicil kaydımı arşivlettim yani arsivli adli sicil kaydım var ve nasip olursa nişanlılık vizesine başvurucagim lakin bu durum engel olurmu abd nin kesin olarak vize vermediği engel koyduğu suç katagorisimi dir iyi günler ve tesekkurler herkze

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Reco44128, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Merhabalar herkeze benimde bir sorum olacak bilenler için 10 yıl önce bir hırsızlı suçu islemistim bundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım cezamı bitirdim tabi hepini yatırmıyorlar cezanın üçte birini yattım yani velhasıl cezam bitti üstünden uzun süre geçti ve 2017 de adlı sicil kaydımı arşivlettim yani arsivli adli sicil kaydım var ve nasip olursa nişanlılık vizesine başvurucagim lakin bu durum engel olurmu abd nin kesin olarak vize vermediği engel koyduğu suç katagorisimi dir iyi günler ve tesekkurler herkze

Verilen ceza biraz yuksekmis, hem aldiginiz ceza hem de bu sucun alabilecegi en yuksek cezayi degerlendirip konsolos karar veriyor. Onceki sayfalari inceleyin isterseniz.

ABD vatandasi veya GC sahibi evliliklerinde eger es vize almaya uygun degilse, I-601 waiver basvuru yolu mumkun... I-601 waiver alinca vize yolu da aciliyor.

Su basligi inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2040/i-601-waiwer

K-1 vize durumunda, I-601 waiver'in mumkun olup olmadigini bilemiyorum. Bu kategori icin bu waiver'in mumkun olup olmadigini Muslu Hukuk Burosu'na sorabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• Merhabalar @crazycells @gucarslan Bir kaç sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.
    (Talihli olan eşim.)
    1-) Eşim yargılandığı bir davada hükmün açıklanması geri bırakıldı. Olay kavga. 120 gün ceza aldı ama para cezasına çevrildi. 5 yıl suç işlememesi gerekiyordu. 5 yıl geçti. Adli sicil kaydında gözükmüyor. Herkes sorun olmaz diyor ama kafamızı arşiv kayıtlı adli sicil kaydı karıştırdı. Nereden alınır bu arşiv kayıtlı adli sicil kaydı ve konsolosluk arşiv kayıtlı adli sicil kaydı mı istiyor talihlilerden?
    2-) Bundan ds260 formunda bahsetmemiz gerekiyor mu? Adli sicil kaydında
    (THE PERSON WHOSE IDENTITY INFORMATION IS WRITTEN ABOVE HAS NO
    CRIMINAL RECORD) kaydı yoktur yazıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seva merhaba. arşiv kayıtlı adlı sicil kaydi e-devletten alınıyor. sicil kaydı alırken arşiv kayıtlı olarak seçin, yeterli. eğer aldığınız o belgede görünmüyorsa DS260'da belirtmenize gerek yok.

• Merhaba.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |