Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gudalis-Gudalisim, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Burada 1yıl hapis cezası alıp paraya çevrilenlerin greencard alamayacağı yazıyor. Suça göre değişkenlik gösteriyor mu bu durum?
    Örneğin ben iş güvenliği uzmanıyım ve iş kazası gerçekleşti. İş kazasında yaralanmadan dolayı iş güvenliği uzmanına taksirle adam yaralanmaya sebebiyet vermekten 1,5 yıl ceza geldi ve paraya dönüştürüldü veya hükmün geriye bırakılması şeklinde karar çıktı. Bu şahıs grencarddan red yer mi?

Buna dosyayi inceleyen karar verecek, isterseniz onceki iletilere bakin, kanunlarda nasil yazildigi aktarilmis...

Hem ceza, hem de islenen suc onemli.... Konsolos buna gore karar verecek. 1.5 yil ceza biraz fazlaymis, o nedenle sorun olabilir gocmenlik basvurusunda, bilginize.

• Arkadaşlar hepinize merhabalar sizlere uzun zamandır kafamı kurcalayan, geceleri düşünmekten uykumu kaçıran, bir sorunumu sizinle paylaşmak ve cevap bulmak istiyorum,işlediğim bir askerî suc yüzünden 10 ay hapis cezası aldım ve Hagb 'ye çevrildi ,eğer bana greencard çıkarsa red yermiyim, ap 'ye kalacağım kesin galiba oradan da red alip elenirmiyim, şimdiden tüm arkadaşlara iyi şanslar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lafakonda, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Arkadaşlar hepinize merhabalar sizlere uzun zamandır kafamı kurcalayan, geceleri düşünmekten uykumu kaçıran, bir sorunumu sizinle paylaşmak ve cevap bulmak istiyorum,işlediğim bir askerî suc yüzünden 10 ay hapis cezası aldım ve Hagb 'ye çevrildi ,eğer bana greencard çıkarsa red yermiyim, ap 'ye kalacağım kesin galiba oradan da red alip elenirmiyim, şimdiden tüm arkadaşlara iyi şanslar

arsiv kayitli adli sicil kaydinizda bu hukum gorunuyor mu?

• @crazycells cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, şu an kktc de öğrenciyim mahkemeden sonra arşiv kayıtli sicil belgesi'ni alip kontrol etmedim görünüyormu diye ama türkiyeye gittikten sonra ilk işim onu alıp bakmak olucak ,peki görunmesi veya görünmemesi ne kadar etkiler ,ornek vereyim görünüyorsa red mi alırım ya da görünmüyorsa kabul mu alırım, açıkçası bunun hakkında net bilgi bulamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lafakonda, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@crazycells cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, şu an kktc de öğrenciyim mahkemeden sonra arşiv kayıtli sicil belgesi'ni alip kontrol etmedim görünüyormu diye ama türkiyeye gittikten sonra ilk işim onu alıp bakmak olucak ,peki görunmesi veya görünmemesi ne kadar etkiler ,ornek vereyim görünüyorsa red mi alırım ya da görünmüyorsa kabul mu alırım, açıkçası bunun hakkında net bilgi bulamadım

Bunun için Türkiye'ye gitmeniz gerekmiyor. E-devletten arşiv kayıtlı adli sicil belgesi alabilirsiniz. Adli sicilinizde görünmüyorsa konsolosa bildirmek zorunda değilsiniz.

Askeri suçların sivil hayatta karşılığı olmadığı için (örneğin sivil hayatta emre itaatsizlik diye bir suç yok) büyük ihtimalle sorun olmayacaktır. Tabii bununla ilgili kararı konsolos verecek.

• @knnrn anlıyorum teşekkür ederim ,inşallah problem olmaz ,e devletten bakıp, buraya yazicam

• @crazycells Şimdi 2021 Bekleme odasında daha çok zaman geçirdikçe eksiklerimi görüyorum
    "Arşivli adli sicil kayd" Şöyleki edevletten Veriliş sebebi "yabancı ülke" "adli sicil kaydı içeren" ve "ingilizce" seçtiğimde çıkan sonuç normal adli sicil kaydımla aynı

YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR.

THE PERSON WHOSE IDENTITY INFORMATION IS WRITTEN ABOVE HAS NO
    CRIMINAL RECORD.

Adli sicilimin temiz olduğunu biliyorum fakat arşiv kayıtlıya şaşırdım nedeni ise,
    06.2013 -03.2014 tarihleri arasında üzerime " atılan " suçtan dolayı cezaevinde kaldım ve o zamandan beride halen "tututksuz yargılanıyorum" mahkeme en az daha 2 yıl sürecektir. Yani bir suç işlemediğim için ortada bir "hüküm veya tututukluluk" kavramı söz konusu değil (bundan dolayı zaten adli sicilim temiz)

Şimdi 2 sorum var;
    1-)Velev ki bu sene çıktı (İnşallah) en geç mülakat tarihinde bile mahkeme sürmüş olacağı için durumumda değişiklik olmayacaktır. bu bir sıkıntı mı?

2-) Bir post'ta mahkeme kayıtlarını götürün diye bir arkadaşa tavsiyede bulunmuşsunuz buna gerek var mı (var ise kayıtlar 2 süpermarket arabası kadar nasıl olacak?)

Teşekkürler

• @cthax farzedelim kazandınız siz arşiv kayıtlı almanız gerekiyor kaydı orda arşiv kaydı temiz çıkarsa sorun olmaz ama siz şimdilik sabıka kaydı almışsınız sadece yabancı ülkeye verilmek üzere arşiv kayıtlı sececeksiniz hocam öyle deneyin

• @yilmaz, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@cthax farzedelim kazandınız siz arşiv kayıtlı almanız gerekiyor kaydı orda arşiv kaydı temiz çıkarsa sorun olmaz ama siz şimdilik sabıka kaydı almışsınız sadece yabancı ülkeye verilmek üzere arşiv kayıtlı sececeksiniz hocam öyle deneyin

Öyle denedim zaten yukarıda bahsettiğim sonuç yabancı ülkeye verilmek üzere olan arşiv kayıtlı sabıkamın sonucu

• @cthax mahkemeniz sonuçlanıp kesinleşinceye kadar masumsunuz. Bunun için kimseye bilgi veya evrak vermeniz gerekmez.

• @utopia teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cthax, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@crazycells Şimdi 2021 Bekleme odasında daha çok zaman geçirdikçe eksiklerimi görüyorum
    "Arşivli adli sicil kayd" Şöyleki edevletten Veriliş sebebi "yabancı ülke" "adli sicil kaydı içeren" ve "ingilizce" seçtiğimde çıkan sonuç normal adli sicil kaydımla aynı

YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR.

THE PERSON WHOSE IDENTITY INFORMATION IS WRITTEN ABOVE HAS NO
    CRIMINAL RECORD.

Adli sicilimin temiz olduğunu biliyorum fakat arşiv kayıtlıya şaşırdım nedeni ise,
    06.2013 -03.2014 tarihleri arasında üzerime " atılan " suçtan dolayı cezaevinde kaldım ve o zamandan beride halen "tututksuz yargılanıyorum" mahkeme en az daha 2 yıl sürecektir. Yani bir suç işlemediğim için ortada bir "hüküm veya tututukluluk" kavramı söz konusu değil (bundan dolayı zaten adli sicilim temiz)

Şimdi 2 sorum var;
    1-)Velev ki bu sene çıktı (İnşallah) en geç mülakat tarihinde bile mahkeme sürmüş olacağı için durumumda değişiklik olmayacaktır. bu bir sıkıntı mı?

2-) Bir post'ta mahkeme kayıtlarını götürün diye bir arkadaşa tavsiyede bulunmuşsunuz buna gerek var mı (var ise kayıtlar 2 süpermarket arabası kadar nasıl olacak?)

Teşekkürler

"arsiv kaydi yoktur" diye mi yaziyor? arsiv kaydiyla ilgili belgede yazan cumle nedir?

• @crazycells

RESULTS OF CRIMINAL RECORD INVESTIGATION (**) THE PERSON WHOSE IDENTITY INFORMATION IS WRITTEN ABOVE HAS NO CRIMINAL RECORD.
    THE PERSON WHOSE IDENTITY INFORMATION IS WRITTEN ABOVE HAS NO ARCHIVAL CRIMINAL RECORD.

+-----------+                                                                    NOTE: THIS INVESTIGATION HAS BEEN MADE ACCORDING TO THE 'PERSONAL IDENTIFYING RECORDS BASED ON THE INVESTIGATION' ABOVE. (*) THE ABOVE MENTIONED IDENTITY INFORMATION TAKEN PLACE AS A RESULT OF THE CRIMINAL RECORD INVESTIGATION DOES NOT INCLUDE THE DIFFERENCES OTHER THAN CENTRAL CIVIL REGISTRATION SYSTEM IDENTIFICATION INFORMATION. (**)THIS INVESTIGATION RESULT TAKEN ACCORDING TO THE CENTRAL CIVIL REGISTRATION SYSTEM IDENTIFICATION INFORMATION SHOWS THE CRIMINAL RECORDS FOUND AS A RESULT OF OPERATING THE CRITERIA FORMED BY TAKING THE CONTENT OF THE RECORDS AVAILABLE IN THE CRIMINAL RECORD DATA BASE. (***) IN CASE OF ANY DOUBT RELATED TO THE IDENTIFICATION INFORMATION AND CRIMINAL RECORDS RESULT OF THE ABOVE-MENTIONED CRIMINAL RECORD INVESTIGATION, PLEASE APPLY TO THE LOCAL CRIMINAL RECORD OFFICE OR TO THE GENERAL DIRECTORATE OF CRIMINAL RECORDS AND STATISTICS. 

1

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cthax bu durumda ne arsiv kaydiniz, ne de sicil kaydiniz yok gorunuyor... Sorun cikmamasi lazim diye dusunuyorum.

• @crazycells aynen teşekkürler

• fikri sinai mahkemesinden iki mahkemem var ikiside para cezası birini ödedim diğeri temyizde bu davalar greencard vizesi almamda sıkıntı çıkarırmı lütfen bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@osman-özmen, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

fikri sinai mahkemesinden iki mahkemem var ikiside para cezası birini ödedim diğeri temyizde bu davalar greencard vizesi almamda sıkıntı çıkarırmı lütfen bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

bu basliktaki onceki iletileri okuyun, yasanin ilgili kisimlarini bulabilirsiniz... Oradaki cumlelere gore konsolos durumunuzu degerlendirecek ve karar verecek. Kucuk suclar ve cezalar genelde sureci olumsuz etkilemiyor.

• Herkese merhaba. Öncelikle eğer başlığı yanlış açıyorsam veya yanlış yerde açıyorsam özür dilerim. Birkaç gündür gece gündüz araştırmaktan biraz çaresizlik ve stres sahibi şekilde yazıyorum.

2,5 yıldır beraber olduğum (Türkiye'de) Amerikan vatandaşı nişanlımla ABD'ye gitmemiz gerekiyor birtakım ailevi nedenlerden ötürü. Ben daha önce ABD'ye giriş yapmadım, tek yurtdışı tecrübem 10 sene önce Çek Cumhuriyeti'nde Erasmus.

Planımız şu şekilde: önce ailesinin maddi yardımı ile öğrenci olarak ABD'ye girip, okulu okurken belirli bir süreyi tamamladıktan sonra orada evlenmek ve vatandaşlık almak. 30 yaşındayım, üniversite mezunuyum, herhangi bir malım mülküm yok, freelance çalışıyorum ve sigortam da doğru düzgün yok, bir ufak yerden tapum var mirasla kalan, hepsi o. Giderken nişanlım da ben de dönmek üzere gidiyoruz diyeceğiz. O yüksek lisansını tamamlayacak, ben okulumu tamamlayacağım ve döneceğiz. Nişanlı vizesi ile gitmeye kalkarsak en az 1-2 yıl beklememiz gerekeceği için bu yolu tercih ediyoruz.

Bundan 3 sene önce üzerimde bulunmamasına rağmen bulunduğum yerdeki herkesi toplayıp uyuşturucudan denetimli serbestlik aldım. İfademde suçu kabul etmedim ama verilen kararda "Suçu kabul etmesi zorunlu bırakılmıştır" şeklinde bir ifade var. Denetimli serbestliği tamamlayalı 1,5 yıl oldu ve sicil kaydımda veya arşivli sicil kaydımda hiçbir şey gözükmüyor. Eğer polis gbt yaparsa o zaman görebiliyor.

Bana kafayı yedirten sorum ise şu: Vize başvurusunda da vatandaşlık başvurusunda da bana soracaklar: "Polis ile muhatabın oldu mu, hiç kelepçe takıldı mı, nezarette kaldın mı?" ve benim dürüst davranmam gerekecek. Ama eğer dürüst davranırsam belki de sicil kaydımda bile gözükmeyen bir şeyden dolayı kendimi baltalamış olacağım. Ama eğer bu sorulara hayır dersem ve evlendikten sonra göçmenlik başvurusu yaparsam hükümetlerarası bir sicil araştırmasına gidilip benim sicilimi sicil kaydındakinden daha detaylı (Türkiye Cumhuriyeti Polisi'nin gördüğü şekilde) görme şansları var mıdır?

Acaba dürüst davranıp sonuçlarına katlanmalı mıyım, yoksa yalan söyleyip sicil kaydıma mı güvenmeliyim? Eğer yalanım yakalanırsa vize dolandırıcılığından bir daha ülkeye alınmam söz konusu bile olmayacak sanırım.

Geleceğimiz ve nişanlımın ailesinin akıl ve beden sağlığı buna bağlı diyebilirim. Ben sicil kaydıma güveniyordum ama durumun düşündüğümüz gibi olmayabileceğinden korkmaya başladık, bilgilendirecek olanlara şimdiden çok teşekkür ederim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bocekfisil, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Herkese merhaba. Öncelikle eğer başlığı yanlış açıyorsam veya yanlış yerde açıyorsam özür dilerim. Birkaç gündür gece gündüz araştırmaktan biraz çaresizlik ve stres sahibi şekilde yazıyorum.

2,5 yıldır beraber olduğum (Türkiye'de) Amerikan vatandaşı nişanlımla ABD'ye gitmemiz gerekiyor birtakım ailevi nedenlerden ötürü. Ben daha önce ABD'ye giriş yapmadım, tek yurtdışı tecrübem 10 sene önce Çek Cumhuriyeti'nde Erasmus.

Planımız şu şekilde: önce ailesinin maddi yardımı ile öğrenci olarak ABD'ye girip, okulu okurken belirli bir süreyi tamamladıktan sonra orada evlenmek ve vatandaşlık almak. 30 yaşındayım, üniversite mezunuyum, herhangi bir malım mülküm yok, freelance çalışıyorum ve sigortam da doğru düzgün yok, bir ufak yerden tapum var mirasla kalan, hepsi o. Giderken nişanlım da ben de dönmek üzere gidiyoruz diyeceğiz. O yüksek lisansını tamamlayacak, ben okulumu tamamlayacağım ve döneceğiz. Nişanlı vizesi ile gitmeye kalkarsak en az 1-2 yıl beklememiz gerekeceği için bu yolu tercih ediyoruz.

Bundan 3 sene önce üzerimde bulunmamasına rağmen bulunduğum yerdeki herkesi toplayıp uyuşturucudan denetimli serbestlik aldım. İfademde suçu kabul etmedim ama verilen kararda "Suçu kabul etmesi zorunlu bırakılmıştır" şeklinde bir ifade var. Denetimli serbestliği tamamlayalı 1,5 yıl oldu ve sicil kaydımda veya arşivli sicil kaydımda hiçbir şey gözükmüyor. Eğer polis gbt yaparsa o zaman görebiliyor.

Bana kafayı yedirten sorum ise şu: Vize başvurusunda da vatandaşlık başvurusunda da bana soracaklar: "Polis ile muhatabın oldu mu, hiç kelepçe takıldı mı, nezarette kaldın mı?" ve benim dürüst davranmam gerekecek. Ama eğer dürüst davranırsam belki de sicil kaydımda bile gözükmeyen bir şeyden dolayı kendimi baltalamış olacağım. Ama eğer bu sorulara hayır dersem ve evlendikten sonra göçmenlik başvurusu yaparsam hükümetlerarası bir sicil araştırmasına gidilip benim sicilimi sicil kaydındakinden daha detaylı (Türkiye Cumhuriyeti Polisi'nin gördüğü şekilde) görme şansları var mıdır?

Acaba dürüst davranıp sonuçlarına katlanmalı mıyım, yoksa yalan söyleyip sicil kaydıma mı güvenmeliyim? Eğer yalanım yakalanırsa vize dolandırıcılığından bir daha ülkeye alınmam söz konusu bile olmayacak sanırım.

Geleceğimiz ve nişanlımın ailesinin akıl ve beden sağlığı buna bağlı diyebilirim. Ben sicil kaydıma güveniyordum ama durumun düşündüğümüz gibi olmayabileceğinden korkmaya başladık, bilgilendirecek olanlara şimdiden çok teşekkür ederim..

sorunuzu ilgili basliga tasidim.

Bir ABD vatandasiyla evlenince, hemen vatandas olamiyorsunuz maalesef, once Green Card almaniz gerekiyor, 3 yil sonra da ABD vatandasligina basvuru yapabilirsiniz.

Her asamada farkli kriterlerle degerlendirileceksiniz, ogrenci vizesi icin adli sicil kaydi gerekmeyecek, ama gocmen vize veya green card icin gerekiyor. Bu basliktaki onceki aciklamalari incelemenizi tavsiye ederim, iletilerde ilgili yasalari da gorebilirsiniz ve hangi suclarin dosyanizi etkileyebilecegini daha iyi anlamis olursunuz...

Bu suclari polislerin gorebilecegi kadar derin gorebileceklerini sanmiyorum, yasal olmayan yollarla bu verilere ulasmalari gerekirdi 🙂 fakat sicil kaydi veya arsiv kaydinin disindan da veri aliyor olabilirler.

• @crazycells, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@bocekfisil, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Herkese merhaba. Öncelikle eğer başlığı yanlış açıyorsam veya yanlış yerde açıyorsam özür dilerim. Birkaç gündür gece gündüz araştırmaktan biraz çaresizlik ve stres sahibi şekilde yazıyorum.

sorunuzu ilgili basliga tasidim.

Bir ABD vatandasiyla evlenince, hemen vatandas olamiyorsunuz maalesef, once Green Card almaniz gerekiyor, 3 yil sonra da ABD vatandasligina basvuru yapabilirsiniz.

Her asamada farkli kriterlerle degerlendirileceksiniz, ogrenci vizesi icin adli sicil kaydi gerekmeyecek, ama gocmen vize veya green card icin gerekiyor. Bu basliktaki onceki aciklamalari incelemenizi tavsiye ederim, iletilerde ilgili yasalari da gorebilirsiniz ve hangi suclarin dosyanizi etkileyebilecegini daha iyi anlamis olursunuz...

Bu suclari polislerin gorebilecegi kadar derin gorebileceklerini sanmiyorum, yasal olmayan yollarla bu verilere ulasmalari gerekirdi 🙂 fakat sicil kaydi veya arsiv kaydinin disindan da veri aliyor olabilirler.

Çok teşekkürler. Evet sürekli okuma yapıyorum ama tam olarak bulamadım sorumun cevabını. "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması" durumunda "arrested or convicted" sorularına evet mi demeliyim hayır mı 🙂

Bu arada üzerine biraz daha düşündükten sonra K-1 vizesine başvurmayı planlamaya başladık. Bu durumda sanırım direkt background check yapılacak ama "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ne kadar problem yaratır hala bilemiyorum.

Tekrar konu başlıklarını tek tek inceleyeceğim.

Benzer Başlıklar

• 26
  • 12
  • 15
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |